PDA

View Full Version : Γαντια



mangalord
12/01/2012, 09:19
Ρε παιδιά υπάρχει κανενα πραγματικά αδιαροχο και ζεστό γάντι?Έχωδοκιμάσει spidi (ακριβο touring), richa και εδω και 3 χρονια εχω το polar goretex της alpinestars. Δεν είναι κακό αλλά αν βρέχει και κάνει και πολύ κρύο (όπως ας πούμε χτες) σε διαδρομές 45' με μια ώρα στα τελευταίο τεταρτακι τα ξεχνάς τα χέρια σου, κοινώς μουδιάζουν πονάνε και τρομάζεις και στην ιδέα να τραβήξεις τη μανέτα. Και με τα spidi το ιδιο απλα αργουσε λιγο περισσοτερο το αναποφευκτο. Εντάξει έχω κι εγς ένα θεματάκι με τα χέρια που κρυώνουν εύκολα γι αυτό και στα γαντια ειδικά δε τα λυπάμαι τα λεφτα που θα δώσω. Επίσης δοκίμασα να φορέσα απο κάτω κάτι ισοθερμικά Tucano urbano αλλα έκανε τα πράγματα χειρότερα (ναι τα φόρασα όσο τα χέρια μου ήταν ζεστά).

McGyver
12/01/2012, 09:25
Θερμαινόμενα γάντια αν θέλεις να μοιάζεις με Robocop, θερμαινόμενα grips αν δε θέλεις, σε κόβω να μη θέλεις...

Όσον αφορά στο αδιάβροχο του θέματος, γάντια κουζίνας πάνω από τα γάντια της μηχανής...

:wave2:

GIXXERAKIAS
12/01/2012, 09:27
H απάντηση στην ερωτησή σου είναι όχι.

Κανένα γάντι δεν είναι 100% αδιάβροχο,μετά από κάποια ώρα σε σε συνεχόμενη βροχή όλα θα μπάσουν νερό.Η λύση απλή,πάρε xxxl γάντια μίας χρήσης και φόρεσε τα πάνω από τα γάντια σου.Και στεγνά και ακόμα πιό ζεστά θα είναι τα χέρια σου.

Εγώ εχθές σώθηκα από τον συμφορουμίτη NKTR με γάντια πλαστικά μίας χρήσης σε ήδη βρεγμένα-εμποτισμένα γάντια από την βροχή.

Ευχαριστώ πολυ Νικόλα!:beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

Όσον αφορά στο αδιάβροχο του θέματος, γάντια κουζίνας πάνω από τα γάντια της μηχανής...

:wave2:

:winka:

crfouras
12/01/2012, 09:32
Για αδιαβροχα......δοκιμασε εξεταστικα γαντια (χωρις πουδρα) απο φαρμακειο ή γαντια που χρησιμοποιουνται για ψαροντουφεκο!!! Κ τα δυο κανουν δουλεια, τεσταρισμενο....... :smokin:

mangalord
12/01/2012, 09:36
E εντάξει ακόμα και τα grip θεωρώ υπερβολή οπότε φαντάζεσαι τα θερμαινόμενα γαντια! Ασε που η μηχανή ειναι γυμνό και δε παίρνει χουφτες οπότε δε νομίζω να αποδίδουν και πολύ καλά τα θερμαινόμενα grip. Μωρέ έχω κατι βλακείες που είχα πάρει απο το τζωρτζόπουλο που μπαίνουν πάνω απο τα γάντια και τα κάνουν αδιάβροχα με τα οποία περιορίζεται λιγάκι το κρύο και δε περνάει τπτ απο βροχή απλά έλεγα μήπως υπάρχουν τπτ καινούρια γάντια SuperDuperτεχνολογίας(!!!) που να τα κάνουν όλα! Επισης ρε παιδιά εχω αυτά

http://scooter-wear.com/tucano-urbano-polo-technical-under-gloves

αλλά δε κάνουν δουλειά.Τπτ άλλο να προτείνετε? Κατι μου πανε για καποια που μοιαζουν με καλτσοόν!

Joyrider
12/01/2012, 09:50
Προσωπικά έχω πειστεί ότι όταν το κρύο είναι "πολύ" και η θερμότητα του σώματος δεν επαρκεί, κανένα μη θερμαινόμενο γάντι δεν θα σε κρατήσει ζεστό. Από κει και πέρα ο καθένας έχει το προσωπικό του όριο και εξαρτάται πάντα και από τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

Και το πιο σούπερ γάντι να έχεις αν δεν φοράς πχ κορντούρα παντελόνι και χάνεις θερμότητα θα κρυώσουν και τα χέρια πολύ πιο γρήγορα.

Αυτά τα polar είναι πολύ κοντά απότι βλέπω και φαίνονται λεπτά. Επίσης το δέρμα μουσκεύει στην βροχή.

Με φουλ εξοπλισμό εμένα τα χέρια παγώνουν σε μια ώρα στους 5 βαθμούς.Από κει και πάνω είμαι οκ..Με γάντια τα jericho goretex.

ZataraFR
12/01/2012, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Όσον αφορά στο αδιάβροχο του θέματος, γάντια κουζίνας πάνω από τα γάντια της μηχανής...


Και βρίσκεις και σε χρώμα που ταιριάζει με μπουφάν - μηχανή ε; χαχαχαχα!!

Καλή ιδέα! Θα το δοκιμάσω στην επόμενη νεροποντή!

byron
12/01/2012, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
Για αδιαβροχα......δοκιμασε εξεταστικα γαντια (χωρις πουδρα) απο φαρμακειο ή γαντια που χρησιμοποιουνται για ψαροντουφεκο!!! Κ τα δυο κανουν δουλεια, τεσταρισμενο....... :smokin:

Για τα εξεταστικά γάντια δεν γνωρίζω, αλλά τα γάντια του ψαροντούφεκου δεν κάνουν πολλά πράγματα στο κρύο. Καταρχήν γάντια-μποτάκια-στολές κλπ είναι υγρού τύπου, δηλαδή αφήνουν μια ποσότητα νερού να μπει και την χρησιμοποιούν ως μόνωση.

Στα χέρια, το νερό και ο ιδρώτας λόγω έκθεσης στον κρύο αέρα θα παγώσουν μετά από κάποια ώρα.

crfouras
12/01/2012, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Για τα εξεταστικά γάντια δεν γνωρίζω, αλλά τα γάντια του ψαροντούφεκου δεν κάνουν πολλά πράγματα στο κρύο. Καταρχήν γάντια-μποτάκια-στολές κλπ είναι υγρού τύπου, δηλαδή αφήνουν μια ποσότητα νερού να μπει και την χρησιμοποιούν ως μόνωση.

Στα χέρια, το νερό και ο ιδρώτας λόγω έκθεσης στον κρύο αέρα θα παγώσουν μετά από κάποια ώρα.

Τα εχω δοκιμασει κ τα δυο.........δοκιμασετα........κ θα με θυμιθεις!!! Ξεκινα με την οικονομικη λυση των εξεταστικων πρωτα..........Βγαινουν κ σε επιλογη βινυλιου/χρωματιστα οπου ειναι κ πιο σκληρα απο τα απλα. Οσο για τα υπολοιπα υγρου τυπου........δεν μιλαω για τα τυπου φοδρα-φοδρα, αλλα λεια ή ξυρισμενα.....για ψαξε κ αναθεωρεισαι....

chr1s_86
13/01/2012, 13:01
Γυμνό μηχανάκι είπες ε;

Αν δεν έχεις πλαστικά/φαίρινγκ ή χούφτες να κόβουν λίγο τον αέρα είναι πρόβλημα... :sick:

DoctoR_k6
13/01/2012, 13:21
Dainese Goretex χειμερινο ηδη εχοθν κλεισει 4 χρονια...Τρομερο γαντι με πολλες αντοχες κ σε κρυο(Ταξιδι κ εκτεθειμενος για πολλη ωρα σε μεγαλη ταχυτητα με κρυο)και σε βροχη...
Σε κουβα να το βαλεις δεν μπαζει τιποτα!!(Μεχρι κ για snowboard αυτα βαζω!!:beer: )
Απλα ειναι κ ηταν ακριβα αλλα ευτυχως μου τα κανανε δωρο!Αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις κ καμια φορα...

Υ.Γ Μετα απο καποιο καιρο το σημειο που θα αδυνατισει κ θα εχεις θεμα με το κρυο ειναι στις ακρες των δακτυλων οπου ειναι κ γνωστο οτι το υφασμα απο μεσα που προστατευει δεν ειναι το αναλογο οπως στις αλλες επιφανειες...Το μονο αρνητικο!!


244157

byron
13/01/2012, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
Οσο για τα υπολοιπα υγρου τυπου........δεν μιλαω για τα τυπου φοδρα-φοδρα, αλλα λεια ή ξυρισμενα.....για ψαξε κ αναθεωρεισαι....

Ξεφεύγουμε λίγο, αλλά με κούφανες. Ξυρισμένα μέσα φόδρα έξω λογικό μεν, αλλά το σαπουνάκι του θα το θέλει.

Λεία όμως? :confused: Υπάρχουν λεία γάντια ?? :confused: :confused:
Το λείο γάντι εξωτερικά, θα έχει διάρκεια ζωής καμμιά ώρα στο ψαροντούφεκο :lol:


Όσον αφορά το γάντι μηχανής, φοράω χρόνια γάντια της Frank Thomas Aqua με άριστα αποτελέσματα στη βροχή. Σε πολύ κρύο και οδήγηση πάνω από 45' αρχίζουν και κρυώνουν τα δάκτυλα πάντως.

Πανοπτικός
13/01/2012, 14:30
Τα θερμαινομενα γαντια με τι λειτουργουν, με μπαταριες ? :confused:

road spirit
13/01/2012, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
...
Με φουλ εξοπλισμό εμένα τα χέρια παγώνουν σε μια ώρα στους 5 βαθμούς.Από κει και πάνω είμαι οκ..Με γάντια τα jericho goretex.

Αυτά αγόρασα πριν από 2 εβδομάδες. Όσον αφορά την αδιαβροχοποίηση, 2 μέρες συνεχόμενες που οδηγούσα 30-40 λεπτά υπο βροχή δεν έμπασαν καθόλου. Όμως τα ακροδάχτυλα την άκουσαν απο το κρύο (είχε 3-4 βαθμούς). Ήδη απο το 20λεπτο και μετά η κατάσταση δεν ήταν καλή, τουλάχιστον όπως θα περίμενα απο γάντια αξίας 140+ ευρώ ...

Joyrider
13/01/2012, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Αυτά αγόρασα πριν από 2 εβδομάδες. Όσον αφορά την αδιαβροχοποίηση, 2 μέρες συνεχόμενες που οδηγούσα 30-40 λεπτά υπο βροχή δεν έμπασαν καθόλου. Όμως τα ακροδάχτυλα την άκουσαν απο το κρύο (είχε 3-4 βαθμούς). Ήδη απο το 20λεπτο και μετά η κατάσταση δεν ήταν καλή, τουλάστιχον όπως θα περίμενα απο γάντια αξίας 140+ ευρώ ... Ναι αυτό το διπλό μανίκι φαίνεται να λειτουργεί καλά στο πολύ νερό.

Και γω ήλπιζα να με καλύψουν μέχρι και τους μηδέν αλλά στα 20 λεπτά δεν τα νιώθω τα ακροδάκτυλα. Έχω σκοπό να δοκιμάσω με λεπτό γάντι εσωτερικά.

chr1s_86
13/01/2012, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctoR_k6
Dainese Goretex χειμερινο ηδη εχοθν κλεισει 4 χρονια...Τρομερο γαντι με πολλες αντοχες κ σε κρυο(Ταξιδι κ εκτεθειμενος για πολλη ωρα σε μεγαλη ταχυτητα με κρυο)και σε βροχη...

Τα Sprog-s δεν είναι;;

Αυτά ήθελα να πάρω κάποια στιγμή αλλά τέλειωσαν τα λεφτά :lol:

mangalord
13/01/2012, 14:58
Τελικα οντως δεν υπάρχειγάντι μετο οποιο να μη κρυώνουν τα ακροδάκτυλα οταν κάνει κ΄ρυο και βρέχει παράλληλα. Το μόνο που μας σώζει είναι αυτό!

http://www.revzilla.com/motorcycle/tour-master-synergy-20-textile-gloves

Επισης ρε σεις γιατι να φοραμε γάντια κουζίνας και εξεταστικα γάντια πάνω ή κάτψ απο τα γάντια για αδιαβροχοποίηση αφου πουλάνε κατι τέτοια

http://www.areamoto17.com/moto_accessori/prodotto_1167/en__wear_waterproof_clothing_rain_gloves_virus.php

DoctoR_k6
13/01/2012, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Τα Sprog-s δεν είναι;;

Αυτά ήθελα να πάρω κάποια στιγμή αλλά τέλειωσαν τα λεφτά :lol:

Ναι αυτα ειναι...Οντως ακριβα αλλα κανουν την δουλεια τους!

nikos_abel
13/01/2012, 16:59
Υπάρχουν αλλά είναι ακριβούτσικα


244272

Joyrider
13/01/2012, 17:07
Σε τέτοιο στυλ ίσως μένει περισσότερο η θερμότητα μέσα γιατί έχει λιγότερη επιφάνεια στα δάχτυλα..
http://www.infinitymotorcycles.com/product/held-talin-gore-tex-gloves/2673

Αλλά μετά θα μοιάζεις έτσι: :lol:


244277

Πανοπτικός
22/01/2012, 10:50
Για δωστε φωτα... κοιταω σε ενα site (http://www.toofast.gr/prodcat.php?cat=24) για γαντια κ μου αρεσει περισσοτερο απ ολα ενα συγκεκριμενο (http://www.toofast.gr/showprod.php?id=264) ...

Για το κρυο θα κανει δουλεια η να κοιταξω κατι αλλο απο την παραπανω λιστα (επειδη γραφει για αστικη χρηση & ναι μεν αδιαβροχο αλλα "αναπνεει το δερμα" μηπως δεν κανουν δουλεια στις παγωνιες.

Εχει κ κατι νταινιζ σε καλες τιμες αλλα ειναι εντελως διατριτα οποτε δεν παιζει (ουτωως η αλλως νταινιζ δε γουσταρω να παρω :D )

Joyrider
22/01/2012, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
συγκεκριμενο (http://www.toofast.gr/showprod.php?id=264) ...
Το "αναπνέει" λογικά έχει να κάνει με το ότι δεν θα ιδρώνεις εύκολα λόγω goretex. Αλλά δεν θα το έπαιρνα για πολύ κρύο. Δεν μιλάει για καμιά θερμική επένδυση, τονίζει ότι είναι πολύ λεπτό και το προτείνει για scooter. Και το δέρμα είναι υποδεέστερο στο κρύο από το συνθετικό.

Πανοπτικός
22/01/2012, 11:31
Οκ, δωσε καμια ιδεα (απο το παραπανω site). Τι σου φαινεται καλο απ ολα... :confused:

Joyrider
22/01/2012, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
(απο το παραπανω site)
Κανένα; :smilea:

πμ

mangalord
31/01/2012, 14:37
Για να μην ανοιγω κι αλλο θέμα ξέρει μηπως κάποιος που μπορώ να βρω στην αθήνα κατι σαν αυτο?

http://www.touratech.com/shops/008/product_info.php?products_id=9325

Εννοω καποια θερμαινόμενα grip Που δένουν με βέλκρο πάνω σταηδη υπάρχοντα grip αλλά εαν γίνεται ναμη χρειαστεί να τραβήξω ρεύμα απ ευθείας απο τη μπαταρία της μηχανής αλλα απ τον ανταπτορα(αναπτηρα ) που έχω ήδη εγκαταστήσει.

daz
31/01/2012, 17:16
Αδιάβροχα υπάρχουν πολλά. Ειδικά τα gordexάκια μου έχουν τεσταριστεί μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Αφού δεν έμπασαν νεράκι πέρσι που κατέβηκα για την κοπή της πίτας δεν θα μπάσουν ποτέ (αν δεν σχιστεί η μεμβράνη).

Αλλά και τα dainese που δεν ήταν gordex μια χαρά άντεχαν στην βροχή.

Για το κρύο τώρα..

Μάγκες για κάτω από 5 βαθμούς δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείτε να κάνετε. Ειδικά όσοι δεν έχετε χούφτες στις μηχανές σας. Αλλά και 'μεις που έχουμε, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να παγώνουμε λίγο μετά από σας.

Σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες δεν συζητάμε αν θα μας κρατήσει το γάντι ζεστούς. Συζητάμε πόσο θα μας κρατήσει ζεστούς.

Το καλύτερο, ασχημότερο, χοντρότερο, μη θερμενόμενο γάντι κάτω απ' τους 5Co και πάνω απ' τα 100 χλμ δεν θα καταφέρει να μας κρατήσει τα χέρια ζεστά για πάνω από 45min το πολύ.

Αλλά και αυτά τα 45 λεπτά για να τα πιάσουμε θέλει κόπο. Θέλει γάντι χοντρό (ξεχάστε τα καλλιστεία) , όχι εφαρμοστό στο χέρι (το καλύτερο μονωτικό είναι ο αέρας), με ισοθερμικό από μέσα (κατά προτίμηση όχι απ' την λαϊκή) και χούφτες (μεγάλες).

Μετά το 45λεπτο αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση και είναι στο "χέρι" του κάθε ένα πόσο παραπάνω θα αντέξει.

Τα γάντια με τα 3 δάκτυλα κάνουν καλύτερη δουλειά απ' αυτά με τα 5 για ευνόητους λόγους.

Γάντια απο ψαροντούφεκο, κήπου και χειρουργικά δεν φοράω.

Αυτά του ψαροντούφεκου είναι στεγανά μεν (Βύρωνα το νερό μπαίνει από πάνω), μη αναπνέοντα δε. Τουτέστιν το χέρι θα παγώσει αφου πρώτα ιδρώσει (όπως πολύ σωστά είπε ο Βύρωνας. Εγώ προσωπικά έχω φόδρα ξυρισμένα 1,5χιλ, και φόδρα ξυρισμένενα με επίστρωση τιτανίου 2χιλ. που κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. Στο ψαρονοντούφεκο. Κάποιες εταιρείες έχουν βγάλει και για μηχανές γάντι από νεοπρέν. Με ισοθερμική επένδυση από μέσα κτλ. Τώρα πως έχουν κάνει το νεοπρέν να αναπνέει δεν ξέρω (αν το έχουν κάνει). Φαντάζομαι όμως πως για την πόλη και για μικρές αποστάσεις σε λογικές θερμοκρασίες θα είναι μια χαρά.

Γάντια κήπου και χειρουργικά είναι η λύση του δρόμου. Κάτι σαν τις εφημερίδες για το κρύο και την σακούλα απ' τζαμπο για την βροχή. Κατά την γνώμη μου δεν κάνουν παρά μόνο για επεμβάσεις. Τα μεν στα οπωροκηπευτικά και τα λελούδια μας και τα δε στους ασθενείς.

Αποφασίστε τι θέλετε πριν αγοράσετε γάντι. Για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες το κατάλληλο γάντι είναι λεπτό απ' την μέσα μεριά και χοντρότερο απ' την εξωτερική. Πως αλλιώς θα περνάει η ζέστη απ' τα θερμαινόμενα γκριπ?

Αν δεν θέλετε θερμαινόμενα πάτε για γάντια λίγο πιο λεπτά απ' αυτά του box.

Αν δεν θέλετε ούτε θερμαινόμενα ούτε γάντια box σίγουρα δεν θα θέλετε ούτε να ταξιδεύετε τον χειμώνα.


Θερμενόμενα γάντια υπάρχουν και με μπαταρίες και χωρίς. Τα δεύτερα παίρνουν ρεύμα απ' την μηχανή. Υπάρχουν και εσωτερικά θερμαινόμενα. Για όσους δεν θέλουν μόνιμη εγκατάσταση με θερμαινόμενα γκριπ στην μηχανή τους υπάρχουν και προσωρινές λύσεις. Ούτε γκριπ δεν θα αλλάξετε (νομίζω). Μια αντίσταση είναι που πάει πάνω στα υπάρχοντα. Κάντε μια αναζήτηση για γάντια στο φόρουμ και θα βρείτε αρκετά λίνκ.


Επιτέλους αποφάσισα να ακούσω τον SVX μήπως και σταματήσω να αγοράζω γάντια.



Edit. Αν δεν εμπιστεύεστε την αδιαβροχοποίηση που έχει το γάντι σας αγοράστε εξωτερική αδιάβροχη μεμβράνη που επιτρέπει στο χέρι να αναπνέει. Χρησιμοποιήστε τη και για το ψύχος σα θέτε. Ίσως καταφέρει να κάνει κάτι και αυτή.

daz
31/01/2012, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Αυτά αγόρασα πριν από 2 εβδομάδες. Όσον αφορά την αδιαβροχοποίηση, 2 μέρες συνεχόμενες που οδηγούσα 30-40 λεπτά υπο βροχή δεν έμπασαν καθόλου. Όμως τα ακροδάχτυλα την άκουσαν απο το κρύο (είχε 3-4 βαθμούς). Ήδη απο το 20λεπτο και μετά η κατάσταση δεν ήταν καλή, τουλάχιστον όπως θα περίμενα απο γάντια αξίας 140+ ευρώ ...

Γιάννη νομίζω πως αυτά τα γάντια είναι για θερμαινόμενα. Ρε 'συ δεν έχεις θερμαινόμενα στο bmw?

Πλήρωσες τις προστασίες, την ποιότητα, την εφαρμογή, την μάρκα, την άνεση, την εμφάνιση, την άριστη αδιαβροχοποίηση, την πολύ καλή θερμομόνωση για θερμοκρασίες πάνω από 5-6 Co και την μελετημένη σχεδίαση για να εκμεταλλεύονται πλήρως την θερμότητα που βγάζουν τα γκριπ. Άψογα!

matmat
31/01/2012, 21:40
Καλύτερα δεν θα βρεις

http://www.rukka.com/mxl-fashion/rukkawww.nsf/pages/en_mc_products.html?OpenDocument&Cat=2_1

ilias s.m.
31/01/2012, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Καλύτερα δεν θα βρεις

http://www.rukka.com/mxl-fashion/rukkawww.nsf/pages/en_mc_products.html?OpenDocument&Cat=2_1

Ομορφα γαντακια!Απο τιμες τι λενε?(δεν ειδα καπου)τα φερνει κανεις Ελλαδα?

matmat
01/02/2012, 08:28
Για Ελλάδα δεν ξέρω αλλά σιγουρα θα τα βρεις στο FC με τιμες περιπου στα 160 με 190
πανακριβα γαμωτο :( αλλά αν ειναι να ταξιδευεις τα δινεις οπως και να εχει ομως μην κοροιδευομαστε ατρωτοι στις καιρικες συνθηκες δεν ειμαστε ...

:wave2:

road spirit
01/02/2012, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Γιάννη νομίζω πως αυτά τα γάντια είναι για θερμαινόμενα. Ρε 'συ δεν έχεις θερμαινόμενα στο bmw?

Πλήρωσες τις προστασίες, την ποιότητα, την εφαρμογή, την μάρκα, την άνεση, την εμφάνιση, την άριστη αδιαβροχοποίηση, την πολύ καλή θερμομόνωση για θερμοκρασίες πάνω από 5-6 Co και την μελετημένη σχεδίαση για να εκμεταλλεύονται πλήρως την θερμότητα που βγάζουν τα γκριπ. Άψογα!

Τα θερμαινόμενα δεν τα πολυδουλεύω αφενός, αφετέρου το τελευταίο καιρό καβαλάω συχνά άλλο μηχανάκι που δεν διαθέτει τέτοια. Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με όσα έγραψες στο πιο πάνω σεντόνι-ποστ :)

Πρέπει πάντως να πω ότι για την αρχική εντύπωση που μου δημιουργήθηκε με τα jerico ίσως να ευθύνεται - ως ένα βαθμό - και το γεγονός ότι έβαλα τα γάντια ενώ τα χέρια μου ήταν ήδη παγωμένα. Γιατί όταν τα φοράω έχοντας προσπαθήσει να κρατήσω τα χέρια μου ζεστά απο πριν (πριν καβαλήσω το μηχανάκι δλδ), αντέχω περισσότερο και. Προχθές οδηγώντας στους 0-1 βαθμούς επί μισή ώρα πάγωσαν ελαφρά τα ακροδάκτυλα αλλά σε ανεκτό επίπεδο. Οπότε αν είχα και χούφτες τα πράγματα θα ήταν σίγουρα καλύτερα.

Αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι απο μέσα να φορέσω εσωτερικά γάντια (inner gloves) απο μετάξι. Τα πουλάνε σε είδη με ορειβατικά, είναι πολύ λεπτά ώστε να χωρέσουν άνετα στα κανονικά μοτο-γάντια μας, και το μετάξι είναι καλό θερμομονωτικό (αναλογικά για το πάχος του υφάσματος πάντα).
Άλλη δοκιμή που θα κάνω άμεσα, και απορώ γιατί δεν το έχω κάνει ήδη, είναι να βάλω τα inner gloves της oxford τα οποία έχω. Τα δοκίμασα στο σπίτι μέσα απο τα jerico και χωράνε, δεν φαίνεται να περιορίζουν τη κίνηση, οπότε απομένει ένα πραγματικό τεστ στο δρόμο.

MikeG
01/02/2012, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


Αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι απο μέσα να φορέσω εσωτερικά γάντια (inner gloves) απο μετάξι. Τα πουλάνε σε είδη με ορειβατικά, είναι πολύ λεπτά ώστε να χωρέσουν άνετα στα κανονικά μοτο-γάντια μας, και το μετάξι είναι καλό θερμομονωτικό (αναλογικά για το πάχος του υφάσματος πάντα).
Άλλη δοκιμή που θα κάνω άμεσα, και απορώ γιατί δεν το έχω κάνει ήδη, είναι να βάλω τα inner gloves της oxford τα οποία έχω. Τα δοκίμασα στο σπίτι μέσα απο τα jerico και χωράνε, δεν φαίνεται να περιορίζουν τη κίνηση, οπότε απομένει ένα πραγματικό τεστ στο δρόμο.


Κάνουν πολύ δουλειά. Εξωτερικό είναι must, απλά εδώ Ελλάδα δεν έχει μπει ακόμα στη καθημερινότητα μας.

byron
01/02/2012, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τα inner gloves της oxford τα οποία έχω.

Ποιός τα ΄χει ρε Γιάννη αυτά?

tai
01/02/2012, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Ποιός τα ΄χει ρε Γιάννη αυτά? αυτα λες ?

αλλα (http://www.ghostbikes.com/products/1046-oxford-chillout-thermal-inner-gloves.html)κανουν και αυτα (http://www.toofast.gr/showprod.php?id=680)

daz
01/02/2012, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


Αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι απο μέσα να φορέσω εσωτερικά γάντια (inner gloves) απο μετάξι. Τα πουλάνε σε είδη με ορειβατικά, είναι πολύ λεπτά ώστε να χωρέσουν άνετα στα κανονικά μοτο-γάντια μας, και το μετάξι είναι καλό θερμομονωτικό (αναλογικά για το πάχος του υφάσματος πάντα).
Άλλη δοκιμή που θα κάνω άμεσα, και απορώ γιατί δεν το έχω κάνει ήδη, είναι να βάλω τα inner gloves της oxford τα οποία έχω. Τα δοκίμασα στο σπίτι μέσα απο τα jerico και χωράνε, δεν φαίνεται να περιορίζουν τη κίνηση, οπότε απομένει ένα πραγματικό τεστ στο δρόμο.

Γιάννη από μετάξι δεν έχω. Έχω όμως αυτά.. (http://www.getgeared.co.uk/VANUCCI_Windstopper_Motorcycle_Undergloves?sc=59&category=-159)

Δεν έχω δοκιμάσει άλλα, για να σου πω πόσο καλά είναι ή όχι, αλλά μια μικρή διαφορά την κάνουν. Μικρή σε ακραίες (για το γάντι που φοράμε) θερμοκρασίες, μεγαλύτερη σε πιο ήπιες.
Αλλά..
Ακόμα και με τα inner gloves το δάκτυλο δεν πρέπει να είναι τσίτα μέσα στο γάντι. Δεν πρόκειται να κάνει και πολλά έτσι.

Αν δοκιμάσεις τα μεταξένια δώσε ένα mini review. :winka:

SVX
01/02/2012, 22:04
περα απο το μεταξι , ψαξτε και αυτα με ινες αλουμινιου ... κανουν καταπληκτικη δουλεια στην μονωση και ειναι κι αυτα οτι πιο ψιλο ...

αλλα δε θυμαμαι αν βγαινουν σκουροχρωμα /μαυρα

daz
01/02/2012, 22:15
Βρήκα και αυτό.

Inner gloves tested by london's bike cops (http://www.motorcyclenews.com/upload/Ride%20Magazine/Product%20test%20pdfs/15%20spr09%20INNER%20GLOVES.pdf)

Αν δεν ξέρουν οι Άγγλοι και οι Καναδοί από γάντια ποιοι ξέρουν?

daz
01/02/2012, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX


αλλα δε θυμαμαι αν βγαινουν σκουροχρωμα /μαυρα

Και ροζάκι να έχουν δε με χαλάει. :lol:

road spirit
02/02/2012, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Ποιός τα ΄χει ρε Γιάννη αυτά? τα είχα πάρει από Wintex στην Καλιρόης πριν απο χρόνια


Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
αυτα λες ?

αλλα (http://www.ghostbikes.com/products/1046-oxford-chillout-thermal-inner-gloves.html) κανουν και αυτα (http://www.toofast.gr/showprod.php?id=680) όχι, δεν τα βλέπω ούτε στην ιστοσελίδα της oxford, είναι παλιό μοντέλο αυτά που έχω, εξωτερικά μοιάζουν πάρα πολύ με τα spada που έχει τέρμα δεξιά στο τελευταίο λινκ που έβαλε ο daz. Ανοιχτό γκρι χρώμα στο εσωτερικό της παλάμης, windstopper μεμβράνη στο εξωτερικό (πάνω).

Λοιπόν σήμερα έγινε η δοκιμή με τα inner της oxford, οδήγηση 30+ λεπτά σε ότι θερμοκρασία είχε στις 8.30 απο Β.Α. προάστια προς κέντρο. Καλύτερη κατάσταση σαφώς, αλλά όπως γράφει ο daz η βελτίωση ήταν πολύ μικρή. Σε πιο ήπια θερμοκρασία τα πράγματα θα ήταν σίγουρα καλύτερα.

Αυτό που λέει ο svx με την επένδυση αλουμινίου πρέπει να είναι πολύ καλή περίπτωση.

byron
02/02/2012, 08:57
http://www.stop.com.gr/default.aspx?lang=el-GR&loc=1&page=13&categ=70 :wacko:

road spirit
02/02/2012, 09:10
Θυμάμαι μια κουβέντα που είχα στο ... Δέλεαρ :lol: με τον Πατακιά (Βύρωνα ίσως τον ξέρεις, απριλιανός γαρ). Έλεγε πως ότι καλύτερο είχε δοκιμάσει, και μάλιστα με σημαντική διαφορά, ήταν κάτι γάντια της fox τα οποία ήταν snowboardάδικα. Σούπερ προστασία απο κρύο και ταυτόχρονα καλή αίσθηση στο γκριπ και στις μανέτες, δλδ δεν ήταν τα κλασσικά χοντροκομμένα γάντια του σκί με τα οποία είναι αδύνατο να οδηγήσεις. Αν θυμάμαι καλά είχε αναφέρει ότι είχαν επένδυση αλουμινίου. Δυστυχώς όσο και αν ψάχνω στο γκούγκλη δεν μπορώ να βρώ κάτι σχετικό. Μπορεί και να με ξεγελά η μνήμη μου όμως.

mangalord
02/02/2012, 09:16
Μετα απο ψάξιμο λέω να πάρω αυτά

http://www.stelpet.gr/sub-zero-iso8ermika-gantia.html

εχω διαβάσει καλά λογια για την εταιρεία και πιστεύω σε σχέση με αυτά

http://scooter-wear.com/tucano-urbano-polo-technical-under-gloves

τα οποία πάντα μου παγώνουν τα χέρια και ακόμα κι αν είναι ζεστά μου τα παγώνουν γρηγορότερα σε σχέση με το να μη τα φόραγα!!

byron
02/02/2012, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Θυμάμαι μια κουβέντα που είχα στο ... Δέλεαρ :lol: με τον Πατακιά (Βύρωνα ίσως τον ξέρεις, απριλιανός γαρ). Έλεγε πως ότι καλύτερο είχε δοκιμάσει, και μάλιστα με σημαντική διαφορά, ήταν κάτι γάντια της fox τα οποία ήταν snowboardάδικα. Σούπερ προστασία απο κρύο και ταυτόχρονα καλή αίσθηση στο γκριπ και στις μανέτες, δλδ δεν ήταν τα κλασσικά χοντροκομμένα γάντια του σκί με τα οποία είναι αδύνατο να οδηγήσεις. Αν θυμάμαι καλά είχε αναφέρει ότι είχαν επένδυση αλουμινίου. Δυστυχώς όσο και αν ψάχνω στο γκούγκλη δεν μπορώ να βρώ κάτι σχετικό. Μπορεί και να με ξεγελά η μνήμη μου όμως.

Ναι τον ξέρω τον Πάνο. Ίσως να είναι γάντια παλαιάς κοπής...από Ιταλία μεριά που σύχναζε.

DoctoR_k6
02/02/2012, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Έλεγε πως ότι καλύτερο είχε δοκιμάσει, και μάλιστα με σημαντική διαφορά, ήταν κάτι γάντια της fox τα οποία ήταν snowboardάδικα.

Μην περιμενετε πολλα απο γαντια του snowboard παιδια.Δουλευω σχετικα με το αντικειμενο και αυτο που μπορω να πω ειναι πως το κρυο πανω στη μηχανη σε συνεχομενη πορεια δεν αντεχεται.Εχω τα dainese sprog-s και τα δοκιμασα με ισοθερμικα(inner) απο γαντι του snowboard αλλα δεν ειδα τρομερη διαφορα.Βεβαια εγω μιλαω για μια αποσταση 30χλμ με σταθερη ταχυτητα 110-120 χ.α.ω!!
Υ.Γ Ισα ισα που οταν παω για snowboad βαζω το dainese:winka:
Κατω απο 3-4C δεν πολυπαλευεται μετα το μισαωρο πιστευω...Μονο με κανα χειρουργικο ισως!!(Θα δοκιμασω και θα σας πω)


:wave2:

SVX
02/02/2012, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctoR_k6

Κατω απο 3-4C δεν πολυπαλευεται μετα το μισαωρο πιστευω...Μονο με κανα χειρουργικο ισως!!(Θα δοκιμασω και θα σας πω)


:wave2:

Τα μπερδεψαμε λιγο? το χειρουργικο κραταει νερο και υγρασια εξω, οχι το κρυο ...

DoctoR_k6
02/02/2012, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Τα μπερδεψαμε λιγο? το χειρουργικο κραταει νερο και υγρασια εξω, οχι το κρυο ...

Γι αυτο το ειπα κ εγω!Οτι κραταει αυτα τα 2 εξω συνηθως δεν "αναπνεει".
Μπας και...

Joyrider
02/02/2012, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
περα απο το μεταξι , ψαξτε και αυτα με ινες αλουμινιου ... κανουν καταπληκτικη δουλεια στην μονωση και ειναι κι αυτα οτι πιο ψιλο ...

αλλα δε θυμαμαι αν βγαινουν σκουροχρωμα /μαυρα
Για δώσε κανα λινκ ή όνομα.

Τα μόνα που βρίσκω είναι αυτά
http://www.scobiesdirect.com/ItemInfo.asp?ItemDesc=Chain+Mail+Glove&ItemNo=CG4000M
αλλά τα έχω ήδη να τα φοράω με την καλοκαιρινή fullplate μου όταν κάνει ζέστη για gauntlets :p

Όχι χωρίς πλάκα μόνο αυτά βρήκα με σέρτς:
http://www.ebay.co.uk/itm/THIN-THERMAL-GLOVES-WASHABLE-ALUMINIUM-THREAD-/330677050468?pt=UK_Sporting_Goods_Skiing_Snowboarding_Clothing_LE&hash=item4cfde35c64

SVX
02/02/2012, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Για δώσε κανα λινκ ή όνομα.

Τα μόνα που βρίσκω είναι αυτά
http://www.scobiesdirect.com/ItemInfo.asp?ItemDesc=Chain+Mail+Glove&ItemNo=CG4000M
αλλά τα έχω ήδη να τα φοράω με την καλοκαιρινή fullplate μου όταν κάνει ζέστη για gauntlets :p

Όχι χωρίς πλάκα μόνο αυτά βρήκα με σέρτς:
http://www.ebay.co.uk/itm/THIN-THERMAL-GLOVES-WASHABLE-ALUMINIUM-THREAD-/330677050468?pt=UK_Sporting_Goods_Skiing_Snowboarding_Clothing_LE&hash=item4cfde35c64

τα 2α νομιζω ειναι τετοιο στυλ...


μπορεις να τα βρεις και NASA gloves /socks , astronaut liner gloves Κλπ

transalpblack
02/02/2012, 11:50
Εγώ θα παντήσω από προσωπική εμπειρία πάντα.
Παλιοτερα, πριν περίπου 6,5 χρόνια που πήρα την μηχανή μου, Τρανσαλπ 650, είχα αγοράσει ένα γαντάκι από το δίκυκλο στην Βουλιαγμένης, μάρκας YES.
Συμπαθητικό, δε λέω, τώρα εδώ και 3 χρονια το έχει ο αδερφός μου σε TDM με χούφτες όμως.
Τώρα πλέον είναι άχρηστο. Τα παίρνει όλα και από παντού.
Πριν κάνα τριάρι χρόνια είχα αγοράσει ένα γαντάκι της Bering.
Καλό στο κρύο μέχρι 5 βαθμούς και αδιάβροχο.
Το είχα βάλει κάτω από τη βρύση και δεν πήρε νερό.
Εδώ και κάνα χρόνο όμως, έχει αρχίσει η φθορά του. Δεν μπάζει νερό, αλλά νιώθω την υγρασία και έχει γίνει πιο ευαίσθητο στο κρύο πλέον.
Πριν 3 χρόνια επίσης, είχα αγοράσει ένα ακόμι γάντι της Dainese, από τον Δημήτρη στην Ηλιούπολη, ξέρετε που λέω.
Δεν θυμάμαι τι τιμή το είχα πάρει. Πρέπει κάνα 90άρι να ήταν αλλά ΔΕΝ θυμάμαι.
Ίσως και λιγότερα.
Δεν το φόρεσα ποτέ γιατί είναι λίγο χοντροκομμένο και δυσκολεύομαι να το φορέσω.
Πρίν 6 μέρες, την Παρασκευή, πήγα μέχρι το Άργος.
Έφυγα στις 8:00 το πρωί με πολύ καλή παγωνιά και στις 16:30 ήμουν πίσω.
Στην εθνική είχα αν όχι κάτω από το μηδέν, σίγουρα μέχρι 1 βαθμό.
Και αν συνυπολογίσω και την μέση ταχύτητα 150χλμ, καταλαβαίνετε το κρύο που έφαγα!!!
Φορούσα τα Bering και την άκουσα για τα καλά.
Το πως άντεξα και έφτασα από τον Πειραιά μέχρι τον κόμβο της Στέρνας, ούτε εγώ το ξέρω. Ποοοοοοοοοοολύ κρύο και τα δάχτυλά μου παγωμένα συνέχεια.
Ευτυχώς, μου έκοψε και πήρα μαζί μου και τα Dainese, τα χοντροκομμένα, τρομάρα μου.
Στο τελευταίο πάρκιν πριν τον κόμβο της Στέρνας, σταματώ για να ρίξω ένα κατούρημα και για να αλλάξω γάντια.
Το πως ένοιωσα, δεν περιγράφεται.
Κι ας είχα και παγωμένα χέρια.
Δεν κατάλαβα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!
Χωρίς υπερβολές.
Τα φόρεσα και μετά εννοείται, στην επιστροφή και ήρθα με ζεστά χέρια.
Τα παλιά, τα Bering, τα έδωσα σε ένα ξαδερφό μου που κυκλοφορεί μες στην πολή
με παπί γιατί δεν είχε καθόλου γάντια και έκανε κωλοτούμπες!!!
Θα πάω μέχρι το Ρουφ στην Πέτρου Ράλλη να πάρω ένα Tucano γιατί έχει φέρει κάτι ωραία ελαφριά για καθημερινές μετακινήσεις και βαθμούς από 10 και πάνω.
Αλλά σαν το Dainese, κανένα!!!


246261

daz
02/02/2012, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Εγώ θα παντήσω από προσωπική εμπειρία πάντα.
...



Φίλε Κώστα καταλαβαίνεις πως το θέμα δεν έχει να κάνει με το ότι το ένα είναι dainese και το άλλο bering αλλά κατά βάση με το πόσα χιλ θερμική επένδυση διαθέτει το κάθε ένα, σε τι βαθμό είναι χρησιμοποιημένα κ.α. πολλά.

Εγώ είχα κάποιο νεότερο αυτών που πόσταρες, με διπλό μανίκι. Δυστυχώς δεν με κάλυπταν. Σίγουρα όμως θα κάλυπταν πλήρως κάποιον που θα έκανε μικρότερες αποστάσεις. Εγώ και αυτός λοιπόν θα μπορούσαμε να έχουμε τελείως διαφορετική άποψη για το ίδιο ζευγάρι γάντια.

Κάτω απ' την βρύση κανένα γάντι δεν θα βάλει νερό.

Ούτε μέσα σε κουβά με νερό θα έχει πρόβλημα.

Ούτε αν το χτυπήσεις με το πιεστικό θα μπάσει.

Και πάλι όμως έχουμε να κάνουμε με τον χρόνο.

Στο webbikeworld για να τεστάρουν την αδιαβροχοποίηση ενός γαντιού τα βουτάνε μέσα σε νερό μέχρι να σκεπαστεί η παλάμη (με τα δάκτυλα λυγισμένα όπως όταν πιάνουν την μανένα) και τα αφήνουν εκεί για 5 λεπτά. Αν δεν βάλει νερό στα 5 λεπτά θεωρούν πως υπάρχουν πολλές πιθανότητες να αντέξουν σε οποιαδήποτε "πραγματική" κατάσταση. Γιατί οι πραγματικές συνθήκες δεν εξομοιώνονται.




:sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

daz
02/02/2012, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Τα μπερδεψαμε λιγο? το χειρουργικο κραταει νερο και υγρασια εξω, ...

Και τον ιδρώτα μέσα! :cry:

transalpblack
02/02/2012, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz


Εγώ είχα κάποιο νεότερο αυτών που πόσταρες, με διπλό μανίκι.

Αν διπλο μανίκι εννοείς αυτό που είναι στο πάνω μέρος του γαντιού, και έχει και τρυπίτσες από κάτω για το νερό, τότε πρέπει να έχουμε τα ίδια.

Όλα σχετικά ειναι και εξαρτώντε και από τις αντοχές του καθενός φυσικά αλλά και από το μηχανάκι!!!

Εγώ στο διό μου έχω κάτι χούφτες τεράστιες. Αλλος μπορεί να έχει μικρότερες και άλλος καθόλου.

Παίζει κι αυτό ρόλο.

daz
02/02/2012, 17:40
Και δεν είναι μόνο οι χούφτες.

Η αίσθηση του κρύου είναι θέμα καθαρά υποκειμενικό. :)

dmf
02/02/2012, 19:03
http://www.motosport.com/motorcycle/SYMTEC-HEAT-DEMONS

Καλό ε? :wacko:
Heated "grips" για μέσα απο το τιμόνι. :cool:

mangalord
03/02/2012, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
http://www.motosport.com/motorcycle/SYMTEC-HEAT-DEMONS

Καλό ε? :wacko:
Heated "grips" για μέσα απο το τιμόνι. :cool:

Βασικά είναι γαμάτο το control για τη θερμοκρασία! Παίζει κάτι ντίστοιχο εδω ελλάδα?

g_m900
03/02/2012, 09:39
http://www.ebay.co.uk/itm/CYCLING-MTB-GLOVES-NEOPRENE-WATERPROOF-WIND-CHILL-PROOF-MATERIAL-CYCLES-BIKES-/270837154948?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D6063454816721517732

εγω πηρα αυτα χτες και ξενοιασα!
δεν μπαινει κρυο με την καμμια.
neoprene βεβαια αλλα αν βαλεις τα λεπτα βαμβακερα και τα βαλεις απο πανω τοτε δεν ιδρωνει και το χερι και εχεις αισθηση των χειριστηριων !

Joyrider
03/02/2012, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_m900
http://www.ebay.co.uk/itm/CYCLING-MTB-GLOVES-NEOPRENE-WATERPROOF-WIND-CHILL-PROOF-MATERIAL-CYCLES-BIKES-/270837154948?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D6063454816721517732

εγω πηρα αυτα χτες και ξενοιασα!
δεν μπαινει κρυο με την καμμια.
neoprene βεβαια αλλα αν βαλεις τα λεπτα βαμβακερα και τα βαλεις απο πανω τοτε δεν ιδρωνει και το χερι και εχεις αισθηση των χειριστηριων !
Και χωράνε αυτά κάτω από χειμερινό γάντι; :confused:

g_m900
03/02/2012, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Και χωράνε αυτά κάτω από χειμερινό γάντι; :confused:


οχι οχι δεν καταλαβες.

υπαρχουν κατι πολυ λεπτα γαντια βαμβακερα.
σαν καλσον ενα πραμα ελαφρως πιο χοντρα.
αν βαλεις αυτα και απο πανω τα neoprene....καθαρισες!

Cpt. Haddock
03/02/2012, 10:05
Κι απο προστασία μηδέν

Joyrider
03/02/2012, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_m900
οχι οχι δεν καταλαβες.

υπαρχουν κατι πολυ λεπτα γαντια βαμβακερα.
σαν καλσον ενα πραμα ελαφρως πιο χοντρα.
αν βαλεις αυτα και απο πανω τα neoprene....καθαρισες!
Ναι έχω τέτοια. Απλά δεν ήθελα να πιστέψω ότι αυτά είναι τα χοντρά χειμερινά γάντια σου γάντια για το κρύο. Μάλλον αντέχεις πάρα πολύ. Η λέμε άλλο πράγμα με την λέξη κρύο :lol:

g_m900
03/02/2012, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κι απο προστασία μηδέν

δεν διαφωνω

αναλογα ποσο παχυ ειναι το neoprene. εμενα ειναι αρκετα και δεν μου φαινεται οτι σε πτωση θα σακατευτουνε τα χερια μου.

καθενα εχει τα συν και τα πλη.

προσωπικα μπουχτισα και αλλαξα 3 ζευγαρια.

κατεληξα σε αυτα και ησυχασα

dmf
03/02/2012, 11:05
Υπάρχουν και ολόσωμες στολές για την πίστα :wacko:


246341

daz
03/02/2012, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Υπάρχουν και ολόσωμες στολές για την πίστα :wacko:

Εγώ πάντως πάνω στο φουσκωτό με αυτή κρυώνω το χειμώνα. Μέσα στο νερό όχι.

Αυτά στα γόνατα είναι προστατευτικά για τα βράχια ή βελκρο για τις ξύστρες? :smokin:

dmf
03/02/2012, 15:08
Ποιά βράχια?? Για την μπίζτα είναι η στολή..

daz
03/02/2012, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_m900
http://www.ebay.co.uk/itm/CYCLING-MTB-GLOVES-NEOPRENE-WATERPROOF-WIND-CHILL-PROOF-MATERIAL-CYCLES-BIKES-/270837154948?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D6063454816721517732

εγω πηρα αυτα χτες και ξενοιασα!
δεν μπαινει κρυο με την καμμια.
neoprene βεβαια αλλα αν βαλεις τα λεπτα βαμβακερα και τα βαλεις απο πανω τοτε δεν ιδρωνει και το χερι και εχεις αισθηση των χειριστηριων !

Ειλικρινά δεν ξέρω πόσο καλό είναι το νεοπρεν για μηχανή. Τόσα που έχω διαβάσει όμως θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω. Φυσικά δεν συζητάω για τίποτε περισσότερο από χρήση πόλης. Φαντάζομαι και εσύ εκεί τα χρησιμοποιείς, έτσι δεν είναι?

Από προστασία δεν σου προσφέρουν τίποτα. Το νεοπρεν δεν φημίζεται για την αντοχή του. Την φόδρα εξωτερικά την έχουν για να μην σκίζεται.
Είχα την εντύπωση πως τα γάντια με νεοπρεν που προορίζονταν για μηχανές είχαν και τις υποτυπώδεις τουλάχιστον προστασίες. Αυτά απ' ότι βλέπω δεν διαφέρουν και σε τίποτα απ' τα ψαροντουφεκάδικα. Αλήθεια μέσα έχουν φόδρα τουλάχιστον?





edit. Α καλά! Διάβασα παρακάτω στο λινκ που έβαλες. Το λέει πως είναι ψαροντουφεκάδικα! Καμία διαφορά δεν έχουν. Με βλέπω να δοκιμάζω αυτά που έχω για το ψαροντούφεκο έτσι από περιέργεια.
Αν παγώσω θα βάλω χειρουργικά και τα κανονικά μου.
Αν ξαναπαγώσω θα βάλω κήπου και τα κανονικά μου.
Αν ξαναπαγώσω μαυρο φίδι που σας έφαγε.

:lol:

daz
03/02/2012, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Ποιά βράχια?? Για την μπίζτα είναι η στολή..

Συνεργασία Beuchat με Dainese? :lol:

Πανοπτικός
11/02/2012, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Για δωστε φωτα... κοιταω σε ενα site (http://www.toofast.gr/prodcat.php?cat=24) για γαντια κ μου αρεσει περισσοτερο απ ολα ενα συγκεκριμενο (http://www.toofast.gr/showprod.php?id=264) ...

Για το κρυο θα κανει δουλεια η να κοιταξω κατι αλλο απο την παραπανω λιστα (επειδη γραφει για αστικη χρηση & ναι μεν αδιαβροχο αλλα "αναπνεει το δερμα" μηπως δεν κανουν δουλεια στις παγωνιες.

Εχει κ κατι νταινιζ σε καλες τιμες αλλα ειναι εντελως διατριτα οποτε δεν παιζει (ουτωως η αλλως νταινιζ δε γουσταρω να παρω :D )



Τελικα πηρα ετουτα (http://www.toofast.gr/showprod.php?id=442) , μια χαρα γαντι, εκανα κ δοκιμη κ ειναι καλυτερα απο τα αλλα που ειχα. (εβαλα δεξια το ενα κ αριστερα το αλλο :lol: ).

dimitrisinside
05/03/2012, 16:56
Γαντια Alpinestars Tech Road Goretex, παρα πολυ καλα....επισης
Μια πιο φθηνη λυση ειναι τα zenith της revit.

daz
05/03/2012, 17:21
Γαντια Alpinestars Tech Road Goretex, παρα πολυ καλα....επισης
Μια πιο φθηνη λυση ειναι τα zenith της revit.

:beer::beer:

LOUKILOUK
06/04/2012, 01:47
Αν και ποιο γρήγορος και από την σκιά μου εδώ άργησα χαρακτηριστικά... Τεσπά σχετκά με γάντια, κρύο, βροχή έχω να πω οτι όσα και αν δοκίμασα από γάντια σε συνθήκες βροχής κάποια στιγμή όλα έμπασαν νερό...κάποια βέβαια μετά από ώρες, αλλά έμπασαν... Σημασία μεγάλη παιζουν και οι συνθήκες κάτω από τις οποίες οδηγάς με βροχή...πχ οτοστράντα με καρεκλοπόδαρα 30 λεπτά και 120χλμ σταθερά με το 990 και χούφτες ίσα που ψιλοβράχηκα...με το ίδιο γάντι Αθήνα, φανάρια σταμάτα - ξεκίνα και λιγότερη βροχή σε χρόνο και σε ένταση μουσκίδι στο τσακ μπαμ...Λογικό...
Οπότε εξωτερικό πλαστικό γάντι σε πολυ βροχή, η μόνη σίγουρη λύση...
Για το κρύο πάλι είχα δοκιμάσει τα πάντα (και τα κοάλα...) αλλά πάντα κάποια στιγμή στα ταξίδια πάγωνα. Ώσπου μου έκανε δώρο η γυναίκα μου θερμαινώμενα γκριπ και είδα το φως το αληθινό... Σε συνδυασμό με τις χούφτες και γάντiα της dainese, gore tex, δεν καταλαβαίνω τίποτα τώρα ποια και πέρσι την Καθαρά Δυτέρα πέσασαν και το απόλυτο τεστ γυρνώντας Αθήνα, από Ορεινή Ναυπακτία, από "πάνω" και τρώγοντας χιόνι χοντρό μετά την Ιτέα προς Δεσφίνα και μέχρι την Αθήνα. Πάνω από 6-7 ώρες στον δρόμο και εγκλωβισμένοι στη Μαλακάσα κανα 2ωρο περάσαμε δύσκολα αλλά τελικά εκεί κανει απόσβεση ο καλός εξοπλισμός...τα γάντια βράχηκαν αλλά με τα θερμενόμενα δεν πάγωσαν και δεν είχα θέμα.
Τα εσωτερικά ισοθερμικά τέλος (έχω δοκιμάσει και εκεί τα παντα) καλά και άγια αλλά απλά σε πάνε λίγο παραπέρα και δεν δίνουν οριστκή λύση...σε περίπτωση δε, που δεν αφήνουν κενό στα ακροδάχτυλα κάνουν την κατάσταση χειρότερη αντί για καλύτερη...
Αυτά και από μένα :beer::wave2:

MG-KTiNoS
10/12/2013, 07:54
Παιδιά αυτά είναι μια πολύ καλή αρχή !

http://www.motorshop.gr/p.ADIAVROCHO-KALYMMA-GANTION-GKW300-KAPPA.673208.html