PDA

View Full Version : Benelli Dynamo Trail 1970



niklas
13/01/2012, 14:14
Βρικα αυτο το μηχανακι. Οπως βλεπετε λειπουν ζαντα εμπρος ,αξονας και ταμπουρο και ζαντα πισω γραναζι αξονας και ταμπουρο. Αν ξερει κανεις μηπωσ ταιριαζουν απο αλλο παρομοιο μηχανακι που κυκλοφωρει πολυ ασ βοηθηση. Αν τα βρω αυτο θα γινει το επομενο project.


244155

niklas
13/01/2012, 14:15
Ετσι ειναι το συγκεκριμενο μηχανακι ολοκληρωμενο


244156

sapila racing
13/01/2012, 14:21
Αυτοί οι τροχοί εμπαιναν και σε άλλα benelli minibikes, αλλά δύσκολο το βλέπω να βρείς.
Ισως ταιριαζουν με πατέντα απο Ζτακι πάντως.

Corvo
13/01/2012, 14:29
γινε κολλητος του e-bay και θα βρεις πιστευω...

κοιτα και στο mobile.de μηπως πουλανε κανενα ολοκληρο να εχεις 2ο καβατζα (με την προυποθεση να εχει καλη τιμη παντα)

καλη αρχη
:beer:

tom kissas
13/01/2012, 15:41
φιλε nikla εχω την εντυπωση οτι περνει ζαντες και απο αλλα μικρα της εποχης γιατι ο ξαδερφος μου που ασχολειτε με παλια περισσοτερο απο εμενα ειχε φτιαξει ενα benelli με ζαντες απο garelli το μηχανακι μπορει να το εχει ακομα θα επικοινωνησω μαζι του και θα σου πω :wave2:

astroman76
19/01/2012, 20:56
Ευκολα δεν ξερω αλλα ισως να κανουν απο ζετακι μιαζουν πολυ...

kppantelis
19/01/2012, 21:40
Φιλε,καλη αρχη,ωραιο μινι μηχανακι.οπως το ειδα ολοκληρωμενο στη φωτο,θα ορκιζομουν οτι ταιριαζουν ζαντες απο monkey/z.οπτικα,εκει πηγε το μυαλο μου απευθειας.και να μην ταιριαζουν κουτι,σιγουρα μπορει να γινει μοντα.εμενα δεν θα με ενοιαζε και τοσο αν δεν ειχε τους γνησιους τροχους,γουστα ειναι αυτα,βεβαια,αρκει να μην εμοιαζε παραποιημενο.δεν χρειαζεται να εισαι υπερβολικος,αρκει ολα τα αλλα να επισκευαζονται και να ειναι τα δικα του.καλη αρχη!παντως και με μια δευτερη ματια οι μπουκαλες της μπροστα αναρτησης,φαινεται να εχουν το ιδιο κατω σημειο που δενει ο τροχος με αυτο του monkey(σχηματικα παντα).

niklas
20/01/2012, 16:04
Το μηχανακι δεν το εχω παρει ακομα γιατι περιμενω να σιγουρεψω αυτα που λειπουν. Δε με πειραζει να μην ειναι ολοιδια με της μανας του αυτα που θα βρω και αποστατες να χρειαζονται ειναι ευκολη υποθεση. Κατι αλλο που με ανησυχει ειναι οτι η μανιβελα ναι μεν λειτουργει δηλαδη κατεβαινει και επιστρεφει , αλλα δε γυριζει το στροφαλο που σημενει κουρεμενα γραναζια οποτε προβληματα. Ψαχνω να δω τι παιζει απο ανταλακτικα και τιμες , οποτε απ ολα αυτα θα εξαρτηθει αν θα το παρω ή αν θα το αφησω μεσα στις τσουκνιδες.

taisteal
20/01/2012, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
Το μηχανακι δεν το εχω παρει ακομα γιατι περιμενω να σιγουρεψω αυτα που λειπουν. Δε με πειραζει να μην ειναι ολοιδια με της μανας του αυτα που θα βρω και αποστατες να χρειαζονται ειναι ευκολη υποθεση. Κατι αλλο που με ανησυχει ειναι οτι η μανιβελα ναι μεν λειτουργει δηλαδη κατεβαινει και επιστρεφει , αλλα δε γυριζει το στροφαλο που σημενει κουρεμενα γραναζια οποτε προβληματα. Ψαχνω να δω τι παιζει απο ανταλακτικα και τιμες , οποτε απ ολα αυτα θα εξαρτηθει αν θα το παρω ή αν θα το αφησω μεσα στις τσουκνιδες.


να το παρεις και με υπομονη και αγαπη θα τα λυσεις ολα τα προβληματα

:) :wave2:

FRAGISCOS
20/01/2012, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
. Κατι αλλο που με ανησυχει ειναι οτι η μανιβελα ναι μεν λειτουργει δηλαδη κατεβαινει και επιστρεφει , αλλα δε γυριζει το στροφαλο που σημενει κουρεμενα γραναζια οποτε προβληματα. Ψαχνω να δω τι παιζει απο ανταλακτικα και τιμες , οποτε απ ολα αυτα θα εξαρτηθει αν θα το παρω ή αν θα το αφησω μεσα στις τσουκνιδες.

To πιο πιθανο ειναι να ειναι κολημμενο το μοτερ και η μανιβελλα κατεβαινει πατινιαροντας στο συμπλεκτη.
Αν σου αρεσει ,το παιρνεις,το λυνεις και βλεπεις.
Αμα δεν το λυσεις δε μπορεις να ξερεις.
Μαζι σου σε οτι αποφασισεις....:wave2: :beer:

tom kissas
20/01/2012, 22:19
φιλε niklas εχεις πμ :)
:beer: :beer:

kppantelis
20/01/2012, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
Το μηχανακι δεν το εχω παρει ακομα γιατι περιμενω να σιγουρεψω αυτα που λειπουν. Δε με πειραζει να μην ειναι ολοιδια με της μανας του αυτα που θα βρω και αποστατες να χρειαζονται ειναι ευκολη υποθεση. Κατι αλλο που με ανησυχει ειναι οτι η μανιβελα ναι μεν λειτουργει δηλαδη κατεβαινει και επιστρεφει , αλλα δε γυριζει το στροφαλο που σημενει κουρεμενα γραναζια οποτε προβληματα. Ψαχνω να δω τι παιζει απο ανταλακτικα και τιμες , οποτε απ ολα αυτα θα εξαρτηθει αν θα το παρω ή αν θα το αφησω μεσα στις τσουκνιδες.


Δηλαδη οταν λες οτι δεν το εχεις παρει ακομα,εννοεις οτι θα το αγορασεις;γιατι,αν οχι,δεν εχεις παρα να το παρεις και να το λυσεις για να δεις τη ζημια εχει.

astroman76
21/01/2012, 02:10
Αν δεν σε ψηνει το θεμα και ο τυπος που το εχει δεν το θελει γραψε καπου να το σωσει καποιος απο εδω μεσα.. Κριμα να το αφησει εκει να σαπησει:look: