PDA

View Full Version : Πρόβλημα συμπλέκτη... ένας ακόμα



mpokis
14/01/2012, 15:26
Παλικάρια είμαι Γιάννενα και Τρίτη το πολύ Τετάρτη θα πρέπει να έχω κατέβει Αθήνα. Το θέμα είναι πως χθές ο συμπλέκτης μας άφησε χρόνους ...:cry: :cry: :cry:

Τον κλάψαμε τώρα παμε στο ρεζουμέ :

1. Συμπλίρωσα λαδάκι στη πάνω τρόμπα.... τρόμπαρα και βρήκα πιέση το αφήνω το βράδυ σήμερα νεκρό

2. Στη μανέτα υπήρχε λαδάκι που εγλυφε απο καιρο πρίν αλλα δεν μου έιχε κανει νερα ποτέ. Αυτό σημαίνει ότι είναι η πάνω τρόμπα γιατι όπως διάβασα (σ'όλα τα αντιστοιχα άρθρα) αυτό σημαίνει ΠΟΥΤΣΑ

3. Συμπληρώνοντας φτάνω Αθήνα ;

4. Οταν συμπληρώσω είναι καλό να κάνω και εξαέρωση κι αν ναι μπορει κάποιος να μου πει πως ακριβώς γίνεται.
Στο περρίπου το ξέρω και το έχω δει κιολας απλά δε ξέρω αν απλά συνδέεις στη κάτω τρόμπα το σωληνάκι με τη σύριγγα στρίβεις το παξιμάδει και γεμίζεις μέχρι να βγεί πάνω ή αν θα πρέπει να κάνω κι απο πάνω κάτι ταυτόχρονα.

Ευχαριστώ

airpanos
14/01/2012, 16:44
Φιλε ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα με κτμ μεχρι που ανοιξα το πλαινο καπακι των δισκων και πατησα τον πυρο αποσυμπλεξης εγινε δηλαδη εξαερωση απο κατω απο τοτε δεν εχει κανει κιχ.

mpokis
14/01/2012, 16:48
κατι τελευταίο

πριν λίγο κατεβηκα κάτω και ο συμπλέκτης ήταν νεκρός σκούπησα λίγο τα νερά για να δω αν γλύφει στη μανέτα και δε παρατήρησα κάτι. Αρχισα να συμπλέκταρω επαναλαμβανόμενα και αρχισε να σκληρένη και στο τέλος έγινε σαν καινουριος μια χαρα ...

Ερώτημα :

1.
Υπάρχει περίπτωση να οφήλετε όλο αυτό σε κλασμενα υγρά τα οποία την άκουσαν απο κατι -4 και -5 που βαράει τις τελευταίες μέρες;

2.
Εχω παρατηρήση πως κανένας μάστωρας δεν μου έχει αλλάξει τα υγρά ποτέ απλά συμπλήρωναν και εξαερώναν . Μαλακία δεν είναι αυτό; (τί ρωτάω)

3.
Στείλτε ρε παλικάρια κάποιος αν ξέρει πως να αλλάξω τα υγρά μόνος.

Ευχαριστώ

airpanos
14/01/2012, 16:54
δεν παιρνει τα συνηθισμενα υγρα θελει αποσταγμενο λαδακι.

Allst@rf
14/01/2012, 17:13
αδειάζεις τα υγρα από το σύστημα...

Ξεβιδωσε την βίδα της εξαερωσης στην δευτερεύουσα τρόμπα ,στο κινητήρα...άρχισε να τρόμπαρεις πατώντας συμπλέκτη και θα δεις τα υγρα να φεύγουν από κάτω ,από την δευτερεύουσα τρόμπα.

Όταν σιγουρευτείς ότι δεν έχει αλλά υγρα το σύστημα ,βιδωσε πάλι την εξαερωση...

Άνοιξε το ποτηράκι στη μανέτα και βαλε υγρα ,όχι γεμάτο γιατί όταν κλείσεις με την λάστιχένιά τάπα θα σου τρέξουν υγρα...

Πρώτα κανείς εξαερωση στην τρόμπα της μανέτας και μετά στη μικρή του κινητήρα.

Τρόμπαρε με την μανέτα 3 ~ 4 φορές και κρατά πάτημενη τη μανέτα.έχοντας κράτημενη τη μανέτα,ξεβιδωσε την εξαερωση της μανέτας λίγο μέχρι να δεις φυσαλίδες και βιδωσε τη ΠΟΛΎ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΆ γιατί σπάει όταν δεις να τρέχει υγρό από την εξαερωση.επανέλαβε τη διαδικασία όσες φορές (λίγες) χρειαστεί μέχρι να μην βγάζει καθόλου φυσαλίδες...

Έπειτα κανείς εξαερωση στη κάτω τρόμπα .συμπληρώνεις υγρα αν χρειαστεί στο ποτηράκι ,και αρχίζεις να τρόμπαρεις πάλι πιο πολλές φορές αυτή τη φορά ,6~7 ,κρατάς πάτημενη τη μανέτα ,ξεβιδωνεις λίγο την εξαερωση από κάτω μέχρι να δεις φυσαλίδες να βγαίνουν και βιδωνεις όταν τρέξει υγρό...επαναλαμβάνεις πάλι μέχρι να δεις να βγαίνει μόνο υγρό από την εξαερωση...

Μπορεί να χρειαστεί να συμπληρώσεις υγρα στο ποτηράκι πάλι αν το σύστημα έχει πάρει πολύ αέρα και χρειάζεται καλή εξαερωση.βαλε ένα δοχείο στην κάτω τρόμπα όσο την εξαερωνεις για να μην πάνε τσάμπα τα υγρα...

Είναι πανεύκολο κανε τό...

mpokis
14/01/2012, 17:53
ευχαριστώ πολύ φιλε Allst@rf

Σκεφτομαι να το επιχειρίσω Δευτέρα θα μπορουσες να μου πεις μονο απο που εξαερώνει η τρόμπα της μανέτας :smilea:
είναι κάτι το οποίο δε το έχω δεί ποτέ ούτε το γράφει στο manual.

martinacos
14/01/2012, 18:29
Γιατί δεν πας μια βόλτα στον λαμπριδη?:wave2:

Allst@rf
14/01/2012, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από martinacos
Γιατί δεν πας μια βόλτα στον λαμπριδη?:wave2:

έλα μωρέ ,σιγά τη δουλειά για να πάει σε μάστορα...



:beer:

Allst@rf
14/01/2012, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpokis
ευχαριστώ πολύ φιλε Allst@rf

Σκεφτομαι να το επιχειρίσω Δευτέρα θα μπορουσες να μου πεις μονο απο που εξαερώνει η τρόμπα της μανέτας :smilea:
είναι κάτι το οποίο δε το έχω δεί ποτέ ούτε το γράφει στο manual.


:look: :look:

μη μου πεις ότι δεν έχεις Super Duke;



πούλα ότι έχεις και πάρε Super Duke για να μπορείς να κανείς εξαερωση σύμφωνα με τις οδηγίες που σου έδωσα...

:lol:

martinacos
14/01/2012, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
έλα μωρέ ,σιγά τη δουλειά για να πάει σε μάστορα...



:beer:
Γιατί,από τα λίγα που γνωρίζω,τα υγρά τα βάζεις σε σύριγγα και τα στέλνεις από κάτω προς τα πάνω

Allst@rf
14/01/2012, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από martinacos
Γιατί,από τα λίγα που γνωρίζω,τα υγρά τα βάζεις σε σύριγγα και τα στέλνεις από κάτω προς τα πάνω


...είναι και αυτός ενας τρόπος...

Μου φαίνεται πιο μπελάλιδικος να σου πω την αλήθεια...

Ευτυχώς που είμαστε σε δημόσιο χώρο συζητήσεων και μας βλέπει κόσμος οπότε αν κάποιος ξέρει τον ενεσημο τρόπο εξαερωσης μπορεί να το πόσταρει και διαλέγει ο φιλος οποίο του κάνει...


:beer:

airpanos
14/01/2012, 19:07
ειναι μπλεξιμο η εξαερωση στο συμπλεκτη δεν ειναι οπως στα φρενα.

mpokis
14/01/2012, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
έλα μωρέ ,σιγά τη δουλειά για να πάει σε μάστορα...



:beer:


έτσι λέω και εγώ μωρέ αλλιώς δε μαθαίνεις....

φίλε Allst@rf το μανουάλι μου δεν αναφέρει πως αδιάζεις τα υγρά οπότε ακολουθώ τα βήματά σου ... τώρα στο γέμισμα λέει το σύστημα με τη σύριγγα οπότε manual wins. Όπως και να έχει σε ευχαριστώ!

Υ.Γ. 950 Adv

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

airpanos
14/01/2012, 19:15
απο που εξαερώνει η τρόμπα της μανέτας :smilea:
είναι κάτι το οποίο δε το έχω δεί ποτέ ούτε το γράφει στο manual. [/B][/QUOTE]
Μονο κατω εχει βιδακι κ θα σε παιδεψει.

Allst@rf
14/01/2012, 19:44
το Αdv έχει απλή τρόμπα και μάλλον δεν έχει εξαερωση ...οπότε μόνο από κάτω...

Πιο εύκολο ακόμα...


:beer:

gefr
23/02/2012, 13:16
Προτείνω ένα σωληνάκι που να εφαρμόζει στο εξαερωτηράκι του slave cylinder κατά προτίμηση διάφανο, να φτάνει μέχρι το δοχείο υγρών στη μανέτα. Τοποθετούμε το σωληνάκι στο εξαερωτηράκι, χαλαρώνουμε το εξαερωτηράκι και πομπάρουμε έντονα. Σε κάθε άφημα της μανέτας, η στάθμη στο δοχείο κατεβαίνει. Συμπληρώνουμε για να μην ρουφήξει αέρα και πομπάρουμε πάλι έντονα. Τα υγρά κάνουν κύκλο και θα συμπαρασύρουν φυσαλίδες αέρα. Μετά από καμμιά 50αριά τρομπαρίσματα και με την αίσθηση να φέρνει αντίσταση, είμαστε ΟΚ.
Γειά χαρά

mpokis
23/02/2012, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Προτείνω ένα σωληνάκι που να εφαρμόζει στο εξαερωτηράκι του slave cylinder κατά προτίμηση διάφανο, να φτάνει μέχρι το δοχείο υγρών στη μανέτα. Τοποθετούμε το σωληνάκι στο εξαερωτηράκι, χαλαρώνουμε το εξαερωτηράκι και πομπάρουμε έντονα. Σε κάθε άφημα της μανέτας, η στάθμη στο δοχεί κατεβαίνει. Συμπληρώνουμε για να μην αδειάσει τελείως και πομπάρουμε πάλι έντονα. Τα υγρά κάνουν κύκλο και θα συμπαρασύρουν φυσαλίδες αέρα. Μετά από καμμιά 50αριά και με την αίσθηση να φέρνει αντίσταση, είμαστε ΟΚ.
Γειά χαρά

φίλε gefr ευχαριστώ και για αυτό αλλά αναφερόμουνα στην άλλη συζήτηση. Θα ήθελα αν μπορείς να μου πείς τις διαστάσεις που θα πρέπει να είναι το κυλινδράκι το οποίο πρέπει να φτιχτεί σε τόρνο για την μόντα με τόν master cylinder.

gefr
02/03/2012, 02:27
Το ξαναμέτρησα και δεν άλλαξε. Είναι πάντα 10,5χιλ. Αν είναι να πάρει κανείς από τις φθηνότερες Magura, αυτές ακουμπάνε στον αριστερό διακόπτη. Η λύση φαίνεται είναι η αντικατάσταση του διακόπτη με μικρότερο. Υπάρχει ένας μάρκας Sicass, όπως κάνουν και σε κάποια άλλα μηχανάκια SX, ή η τοποθέτηση αποστάτη. Δεν το έχω δεί αλλά ο Πουλόπουλος λέει οτι γίνεται.
Αν διαλέξει κανείς αυτή τη λύση, μπορεί να πάρει το συμπλέκτη με διάμετρο 9χιλ. για ελαφρύτερο δούλεμα. Αυτές τις μέρες δοκιμάζω resleeving στα 9χιλ.
Για υγρά προτείνω υγρά ανάρτησης πηρουνιού, 2,5wt ή και 0wt. Γειά χαρά.

Carlos.1on2
02/03/2012, 10:54
1.αδειάζεις τα υγρα από το σύστημα...

2.Ξεβιδωσε την βίδα της εξαερωσης στην δευτερεύουσα τρόμπα ,στο κινητήρα...3.άρχισε να τρόμπαρεις πατώντας συμπλέκτη και θα δεις τα υγρα να φεύγουν από κάτω ,από την δευτερεύουσα τρόμπα.

4.Όταν σιγουρευτείς ότι δεν έχει αλλά υγρα το σύστημα ,βιδωσε πάλι την εξαερωση...

5.Άνοιξε το ποτηράκι στη μανέτα και βαλε υγρα ,όχι γεμάτο γιατί όταν κλείσεις με την λάστιχένιά τάπα θα σου τρέξουν υγρα...

6.Πρώτα κανείς εξαερωση στην τρόμπα της μανέτας και μετά στη μικρή του κινητήρα.

7.Τρόμπαρε με την μανέτα 3 ~ 4 φορές και κρατά πάτημενη τη μανέτα.8.έχοντας κράτημενη τη μανέτα,ξεβιδωσε την εξαερωση της μανέτας λίγο μέχρι να δεις φυσαλίδες και βιδωσε τη ΠΟΛΎ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΆ γιατί σπάει όταν δεις να τρέχει υγρό από την εξαερωση.9.επανέλαβε τη διαδικασία όσες φορές (λίγες) χρειαστεί μέχρι να μην βγάζει καθόλου φυσαλίδες...

10.Έπειτα κανείς εξαερωση στη κάτω τρόμπα .11.συμπληρώνεις υγρα αν χρειαστεί στο ποτηράκι ,και αρχίζεις να τρόμπαρεις πάλι πιο πολλές φορές αυτή τη φορά ,6~7 ,κρατάς πάτημενη τη μανέτα ,ξεβιδωνεις λίγο την εξαερωση από κάτω μέχρι να δεις φυσαλίδες να βγαίνουν και βιδωνεις όταν τρέξει υγρό...12.επαναλαμβάνεις πάλι μέχρι να δεις να βγαίνει μόνο υγρό από την εξαερωση...

13.Μπορεί να χρειαστεί να συμπληρώσεις υγρα στο ποτηράκι πάλι αν το σύστημα έχει πάρει πολύ αέρα και χρειάζεται καλή εξαερωση.14.βαλε ένα δοχείο στην κάτω τρόμπα όσο την εξαερωνεις για να μην πάνε τσάμπα τα υγρα...

Είναι πανεύκολο κανε τό...




:D:D:D

Συγνώμη αλλά δεν άντεξα :beer::beer: