PDA

View Full Version : Honda cb400sf vs CB-1



panagath
15/01/2012, 02:49
Μιας και το budget από FZ6 τώρα πια δε φτάνει ούτε για το cb400 καλά καλά. Για πείτε μια οι γνώστες, ποιες οι διαφορές των cb 400 sf από το cb-1? Από άποψη αξιοπιστίας και ανταλλακτικών τι παίζει?

Γενικά για το cb400 υπάρχουν ανταλλακτικά ή θέλει ψάξιμο και θα είναι πανάκριβα?

georgio
15/01/2012, 11:21
Παρόμοια μηχανάκια μεταξύ τους σε πρώτη ματιά, αρκετές διαφορές όμως.

Πιο βολτάδικο το super four πιο σπορ το cb-1. Το πρώτο έχει τιμόνι, το cb-1 κλιπ-ον. Το super four διπλά αμορτισέρ πίσω, το cb-1 μονό. Νομίζω λίγο πιο δυνατό το μοτέρ του cb-1 και κίνηση εκκεντροφόρων με γρανάζια έναντι καδένας του super four. Κατανάλωση το super four 5L/100km φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο για το cb-1, δεν ξέρω όμως, ας μας πει κάποιος που το είχε.

Έχω μια αμφιβολία για τα φρένα του cb-1 μιας και έχει μονό δίσκο και διπίστονη, έναντι των διπλών δίσκων του super four, πάλι ας πει κάποιος που το είχε. Επίσης λίγο πιο βαρύ το super four.

Και τα δύο σκυλιά. Έχε υπόψη σου ότι το super four είχε βγει σε διάφορες εκδόσεις, απλή , S, R, Brembo (με δύο τετραπίστονες μπροστά :eyepop: ), V-TEC μπορεί και άλλες δεν ξέρω. Τις δύο τελευταίες δεν νομίζω να τις βρεις, τις διαφορές στις άλλες δεν τις ξέρω, πιο καινούργια είναι αυτά με την ένδειξη βενζίνης στα όργανα.

Υ.Γ.: μην δώσεις 1700 για κανά μέτριο super four, τόσα λεφτά μόνο αν είναι από τα πιο καινούργια (με ένδειξη βενζίνης) και πένα.

Υ.Γ.2: όποιο και αν πάρεις κοίτα να έχει όλα τα παρελκόμενα του: όργανα, φανάρι, πλαστικά καπάκια δεξιά αριστερά κλπ. Ειδικά τα όργανα είναι δυσεύρετα και πανάκριβα.

devil's animal
15/01/2012, 11:57
οτι σου ειπε ο georgio.
απλα φαντασου το cb-1 σαν ενα μικρο ss τετρακοσαρι. νομιζω οτι μοτερ του ειχε βασιαστει στον κινητηρα του cbr400 gull arm.
καμια σχεση σε γκαζια με το super four.
καμια σχεση σε ζυγισμα και συμπεριφορα στο στριψιμο.
το super four εχει τον αστριφτο σε σχεση με το cb-1.(φταιει και το monoshock φυσικα)

φρενα ικανοποιητικοτατα.

γενικα δεν χανει πουθενα σε σχεση με το super four. μονο ισως λιγο στην αισθηση του ογκου. το cb-1 ειναι πολυ λεπτο ενω το super four το νοιωθεις πιο...μηχανη.

ανταλλακτικα και για τα 2 βρισκεις και στο περιπτερο που λεει ο λογος.


παντως πανω απο 1100-1200€ μην δωσεις για κανενα απο αυτα τα μηχανακια οσο προσεγμενα και να ειναι.


:beer: :beer: :beer:

p@nos
15/01/2012, 12:10
genika oti soy pan apo pano psiloskilia

tora to spor ine sxetiko gt akoma ke cb1 na bris ipologise pos kata 99% de 8a exi oyte frena oyte anartisis....opote 8a xriasti na dosis kati eki...

episis oso gia ta adalaktika i ali8ia ine pos de ta briskis toso efkola(paraisagogi kai palia poli) metaxirismena idika de prokite na bris....



sto cb1 kata ti gnomi moy to brostino freno ine psiloaparadekto....ke aporo pos ebalan 4pistona dipla sto allo 400ari...pados to 8ema toy frenoy linete sxetika efkola kai ikonomika....


kales agores

webassasin
15/01/2012, 12:48
Εαν καταληξεις στο cb1 , κοιτα μηπως βρεις και κανα τρακαρισμενο η ψιλοπαρατημενο για ανταλλακτικα.
Οσο σκυλι και να ειναι,ειναι μοντελο 89 και απο καιρο σε καιρο ολο και κατι μπορει να χαλασει.

virus
15/01/2012, 13:33
σορυ για το σπαμ αλλα ρε σταυρο εσυ δεν πουλαγες το cb σου; αλλα τωρα βλεπω δεν το εχεις στην υπογραφη σου το εδωσες τελικα;

devil's animal
15/01/2012, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
σορυ για το σπαμ αλλα ρε σταυρο εσυ δεν πουλαγες το cb σου; αλλα τωρα βλεπω δεν το εχεις στην υπογραφη σου το εδωσες τελικα;

εδω και 3 μηνες εχει πουληθει το cbακι...
(δυστυχως δεν μπορουσα να συντηρω 3 μηχανακια)

αν με επαιρνε οικονομικα, δεν θα εφευγε ΠΟΤΕ!!:(

kostas777
17/01/2012, 19:26
εγώ θα σου έλεγα CB-1.

όχι μόνο επειδή το έχω, αλλά επειδή σε σύγκριση με το SF είναι καλύτερο κατά τη γνώμη μου, ανάλογα όμως τι ψάχνεις απο μια μηχανή.

- αν θες μούρη, στυλ, βόλτα, άνεση, ησυχία τάξη και ασφάλεια, παίρνεις το SF

- αν θες μηχανάκι που στρίβει μόνο του και σε κλειστά κομμάτια πατάει ό,τι κινείται, χωράει παντού, έχει πιο σπόρ θέση και αίσθηση, ουρλιάζει σαν λυσσασμένο, κανείς δεν το υποψιάζεται και κανείς δεν το κλέβει γιατί δεν ξέρει τι είναι (:rotflmao: ), παρε το -1

από ανταλλακτικά λίγο σκούρα τα πράγματα, αλλά με πολύ ψάξιμο βρίσκεις. μπορείς να πας και στο hondacb1.org forum και να ζητήσεις κάτι από τα παιδιά εκεί και να στο στείλουν. αυτό που με τίποτα δεν μπορούσα να βρω ήταν φλάτζα κεφαλής (θα χρειαστεί μόνο σε άνοιγμα, ρύθμιση βαλβίδων κλπ.), αλλά τελικά βρήκα σε ένα μαγαζί στη Γερμανία.

κατά τα άλλα, από αξιοπιστία είναι κλασικό χόντα, ζητάει κατά καιρούς διάφορα, αλλά είναι αναμενόμενα και ρποβλέψιμα αν το χρησιμοποιείς καθημερινά. εμένα γράφει 130.000 χλμ επάνω (το έχω μηδενίσει το παιχνίδι, δυστυχώς δεν μπόρεσα να το τραβήξω video την ώρα που γινόταν)

γιατί είναι ίσως το καλύτερο μηχανάκι που έχει φτιαχτεί:
- χωράς εκεί που δεν χωράνε τα παπιά
- στρίβεις πιο γρήγορα από τα κατέμέ και τα μαστόδοντα (σε κλειστές στροφές λέμε)
- πέφτει και δεν παθαίνει τίποτα. είναι εντυπωσιακό εκεί που τραβάς τα μαλλιά σου για το που θα βρεις καινούργιο ντεπόζιτο, να το σηκώνεις και να μην έχει πάθει ούτε γρατζουνιά. άντε να σου στραβώσει καμιά μανέτα ή λεβιές
- στις μεγάλες ταχύτητες είναι πολύ πιο άνετο από άλλα μηχανάκια του είδους, λόγω πιο σκυφτής και πιο σπορ θέσης οδήγησης. το τελικιάζω κάθε μέρα πηγαίνοντας για δουλειά!
- μπορεί να κουνάει λίγο στις στροφές, αλλά είναι τέτοιο παιχνίδι που το κουνάς μόνος σου για πλάκα. στις ευθείες είναι πιο σταθερό και από μεγάλες μηχανές γιατί έχει χαμηλά το κέντρο βάρους

για το φρένο που είπαν, δεν έχει κανένα θέμα. το μηχανάκι απλά κοκκαλώνει, αρκεί να τσαρουχώσεις και τα 2 φρένα μαζί. μετά από 12 χρόνια χρειάστηκε να αλλάξω τη δισκόπλακα και έβαλα μια της EBC χωρίς όμως να δω κάποια διαφορά, μπορεί η μαμίσια να είναι και καλύτερη. πάντως μου τρώει τα τακάκια λίγο γρήγορα και ξαφνικά. τώρα έβαλα πιο σκληρά να δούμε τι θα γίνει. αλλά ούτε διπλώνει το τιμόνι, ούτε τίποτα, απλά όταν το χρειαστείς το φρένο είναι εκεί. είναι και πολύ ελαφριά, οπότε κάτι περισσότερο θα ήταν overkill (και θα μπλόκαρε συχνά στους «δρόμους» μας). αν ο δρόμος είναι καλός, δεν υπάρχει άλλο τέτοιο playbike.

ο κινητήρας του είναι ο «αστεράτος» του CBR400 aero, όχι του RR, λίγο κατεβασμένος σε ιπποδύναμη (στα 57, είναι το πιο δυνατό naked 400άρι, το RR έδινε μόλις 2 παραπάνω στον στρόφαλο, το SF είναι στα 53, μικρές διαφορές βέβαια)

θέλει προσοχή να του ελέγχεις κάθε τόσο τα λάδια γιατί τσιμπάει λίγο λαδάκι όντας μηχανάκι 20ετίας.

webassasin
17/01/2012, 19:37
50 ειναι τα αλογα του cb1,οχι 55,oxi 56,oxi 57.
το προβλημα που εχω συναντησει,ειναι οτι οταν προσπαθω να κανω καποια μανουβρα αναμεσα σε μποτιλιαρισμα, ειναι οτι οταν τερματιζει το τιμονι σφηνωνει ο αντιχειρας αναμεσα στο τιμονι και το τεποζιτο.
Παντα εχω το φοβο οτι αν τερματισει το τιμονι σε καποια συγκρουση χωρις να προλαβω να τραβηξω το δαχτυλο πως θα μου κανει ζημια.

kostas777
17/01/2012, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
50 ειναι τα αλογα του cb1,οχι 55,oxi 56,oxi 57.
το προβλημα που εχω συναντησει,ειναι οτι οταν προσπαθω να κανω καποια μανουβρα αναμεσα σε μποτιλιαρισμα, ειναι οτι οταν τερματιζει το τιμονι σφηνωνει ο αντιχειρας αναμεσα στο τιμονι και το τεποζιτο.
Παντα εχω το φοβο οτι αν τερματισει το τιμονι σε καποια συγκρουση χωρις να προλαβω να τραβηξω το δαχτυλο πως θα μου κανει ζημια.

50 (53) ήταν το spec για Αμερική και Καναδά. η Χόντα το έδινε 57 στον στρόφαλο, ενώ το RR 59. στον τροχό βγάζει περίπου 46.

το «κλειστό» μοντέλο το ξεχωρίζουμε από το λογότυπο στο ντεπόζιτο, που έχει το κλασσικό φτερό της χόντα, ενώ το «ανοιχτό» έχει ένα τεράστιο "CB-1" λογότυπο. επίσης από τις βάσεις των πίσω μασπιέ, που στο «ανοιχτό» είναι ένα μεγάλο μαραφέτι με τρύπες και από διάφορες άλλες λεπτομέρειες. το «κλειστό» είναι αν έχεις δει σε γαλάζιο θαλασσί χρώμα, το ανοιχτό δεν βγήκε σε αυτό το χρώμα.

αυτό με το τιμόνι δεν μου έχει τύχει ποτέ να μου πιάσει το δάχτυλο. αυτό το θέμα το έχουν όλα τα μηχανάκια με κλιπ-ονς, αλλά ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. αν το τιμόνι τερματίσει σε σύγκρουση, να είσαι σίγουρος πως το χέρι σου δεν θα βρίσκεται εκεί για να το μαγκώσει, εκτός αν είσαι ο τανάλιας και δεν το αφήνεις ούτε αν παίρνει τούμπες! (δεν το συνιστώ, αμα τρακάρεις, χέρια, πόδια και σώμα μακριά από το μηχανάκι όσο μπορείς)

webassasin
17/01/2012, 23:43
Σε φαση μποτιλιαρισματος,εαν ανοιξει καμια πορτα η πεταχτει κανεις,μπορει να στο πιασει γιατι απλα θα στριψει το τιμονι εαν χτυπησει.
οταν λες ανοιχτο και κλειστο, ποια ειναι η ιπποδυναμη του καθενος?

kostas777
24/01/2012, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Σε φαση μποτιλιαρισματος,εαν ανοιξει καμια πορτα η πεταχτει κανεις,μπορει να στο πιασει γιατι απλα θα στριψει το τιμονι εαν χτυπησει.
οταν λες ανοιχτο και κλειστο, ποια ειναι η ιπποδυναμη του καθενος?

τι να σου πω.. δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο, αν και πόρτα έχω φάει και μου έχει πεταχτεί πεζός και έχω τρακάρει κιόλας. για να τερματίσει το τιμόνι πρέπει να φας μια γερή και τη στιγμή εκείνη ο αντίχειρας στο τιμόνι είναι το τελευταίο που θα χτυπήσεις, εγώ συνήθως ρίχνω μια ωραία καλαμιά στο μασπιέ.. και μετά έχω μελανιά για μερικές εβδομάδες.

αν θυμάμαι καλά από τα τότε περιοδικά (αν ψάξεις τώρα στο ίντερνετ, ο καθένας δίνει διαφορετικές τιμές.. συνήθως από Αμερική και Αγγλία που είχαν εισάγει επισήμως το «κλειστό», ενώ εδώ είχε εισαχθεί ανεξάρτητα από Ιαπωνία) το «δικό μας», το έδινε 57 και το «κλειστό» 53, όσο και το SF και τα υπόλοιπα 400άρια (bandit, zrx κλπ.).

webassasin
24/01/2012, 17:20
απο οσα site εχω ψαξει για specs,το πιο συχνο αποτελεσμα ηταν 50-51, καπου ειδα και 55 και 56 αλλα στην πλειοψηφια ειναι στα 50.

kostas777
24/01/2012, 18:09
βρήκα!

το επίσημο Ιαπωνικό site της Honda :)

ιδού: http://www.honda.co.jp/news/1989/2890306.html

αυτό έχουμε εμείς.

κι εδώ το type II που βγήκε το 1991 (δεν έχει εισαχθεί εδώ, ή δεν το έχω δει ποτέ μου): http://www.honda.co.jp/news/1991/2910417.html

devil's animal
24/01/2012, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777


κι εδώ το type II που βγήκε το 1991 (δεν έχει εισαχθεί εδώ, ή δεν το έχω δει ποτέ μου): http://www.honda.co.jp/news/1991/2910417.html


με τα ψηλα κλιπ ον απο μαμα και τα πλαστικα οργανα...
:wave2:


245285

devil's animal
24/01/2012, 18:30
και εδω πλυμενο και με τα χαμηλα κλιπ ον που του εβαλα λιγο πριν το δωσω....
:wave2:


245286

kostas777
24/01/2012, 18:43
τελικά υπάρχει :sun:

το εξατμισόνι είναι race guns; τέτοιο έχω κι εγώ, αλλά εμένα βγαίνει πιο ψηλά λόγω των after market λαιμών ...τιτανίου που φοράει!
http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1830391

devil's animal
24/01/2012, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
τελικά υπάρχει :sun:

το εξατμισόνι είναι race guns; τέτοιο έχω κι εγώ, αλλά εμένα βγαίνει πιο ψηλά λόγω των after market λαιμών ...τιτανίου που φοράει!
http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1830391

ναι. race guns τελικο ειναι. το ειχε απο οταν το ειχα παρει απο τον παπ...
βλεπω του εχεις βγαλει και το διπλο σταντ :smokin:

ελπιζω ομως τωρα να εχει κωλοφαναρο...:look:

kostas777
24/01/2012, 18:53
έτσι ήταν όταν το πήρα.. ετοιμοπόλεμο και με βάση για σταμπιλιζατέρ και ολόκληρη εξάτμιση nassert/beet (ψάξ'την να δεις ;))

κωλοφάναρο έχει... λεντάκια, αλλά είναι μέσα και δεν φαίνονται από το πλάϊ :beer:

webassasin
25/01/2012, 00:45
μιλουσα με το παιδι που ειχε τη μηχανη πριν απο μενα, μου ειπε οτι σε καποιο αγγλικο φορουμ συζητουσαν για δυναμομετρησεις και οτι το cb1 με τα χαμηλα κλιπ-ον,το δικο μας δλδ,εβγαζε 47-48 στον τροχο.
νιωθω πιο μαγκας τωρα.

zephyr1
11/06/2013, 13:53
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3683896/

Για πειτε ρε, να το τσιμπησω?:a014:

SHOOTER045
11/06/2013, 14:17
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3683896/

Για πειτε ρε, να το τσιμπησω?:a014:

απο τις φωτο φαινεται καθαρο,πανε δες το απο κοντα

cityfly
11/06/2013, 14:45
εγώ είχα αγοράσει πριν 3 χρόνια το cb1 με 80καμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα με 800 ευρώ του χω κάνει κάνα 5 αρι χιλιάδες από τότε περιστασιακά μέσα σε δυο καλοκαίρια γιατί δεν είμαι κάτω. Μόνο λάδια του χω αλλάξει τώρα βέβαια είναι ακίνητο νομίζω ότι θέλει δίσκους συμπλέκτη αλλά έτυχε μια μέρα πριν φύγω και δεν το έχω αγγίξει, αλλά από οσο ξέρω δεν είχαν αλλαχτεί ποτέ οπότε λογική ζημιά δεν είναι για τόσα χιλιόμετρα;
Γενικά πολύ όμορφο είναι, έχει πάνω ακόμα τη μαμά εξάτμιση που κάτι γράφει στα ιαπωνικά... τώρα τι ο θεός κι η ψυχή του :D
έχεθ πολύ ωραίο και δυνατό θόρυβο

devil's animal
11/06/2013, 14:57
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3683896/

Για πειτε ρε, να το τσιμπησω?:a014:

καλο φαινεται αλλα κοιτα και αυτο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3717577/)
:wave2:

SoulGR
11/06/2013, 15:11
στα ιδια λεφτα βρισκεις και bros 650 :P

zephyr1
11/06/2013, 16:41
καλο φαινεται αλλα κοιτα και αυτο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3717577/)
:wave2:

Σταυρο 93' ειναι ρε αυτο,αλλα ειναι και γειτονας, πιο ευκολο να το δω.Το ειχες απ οτι ειδα,για μεγαλο παπι το θελω,κανει?

Απο καταναλωση τι λεει?

Soul η καταναλωση με ενδιαφερει πιο πολυ,πιστευω το 650 θα καιει περισσοτερο.

devil's animal
11/06/2013, 17:03
Σταυρο 93' ειναι ρε αυτο,αλλα ειναι και γειτονας, πιο ευκολο να το δω.Το ειχες απ οτι ειδα,για μεγαλο παπι το θελω,κανει?

Απο καταναλωση τι λεει?

Soul η καταναλωση με ενδιαφερει πιο πολυ,πιστευω το 650 θα καιει περισσοτερο.

Πανο το μηχανακι κανει τα ΠΑΝΤΑ! κυριολεκτικα ομως...
με ταξιδευε σ/κ παρα σ/κ απο Κονιτσα Ιωαννινων σε Μηχανιωνα Θεσ/νικης και παλι πισω για ενα 4μηνο αδιαμαρτυρητα τερμα γκαζι ολη την Εγνατια Οδο...760χλμ συνολο το σ/κ..

με πηγε δικαβαλο φορτωμενο φουλ, Ιταλια Muggelo παλι τερμα γκαζι...

μπηκα Μεγαρα και τα πηγε αξιοπρεπεστατα..

το χρησιμοποιουσα καθε μερα σαν εργατη...μεσα στην πολη, εξω απο αυτη...σε κινηση..σε ανοιχτο δρομο..παντου...
δεν θα πει οχι σε τιποτα και θα κανεις και πολυ πλακα σε κατι tdm, v-strom, μονοκυλινδρα τουμπανιασμενα κλπ...(αρκει να βγαλεις αντικοφτη)...

ισως το πιο αγαπημενο και τιμιο μηχανακι που ειχα...
αν δεν ειχα κανει το XR τοσο τουμπανο και τοσο προσωπικο, θα το ειχα κρατησει και θα το ειχα κανει φονεα γιγαντων...;)

βουρ στον πατσα λοιπον και κρατα το μοτερ πανω απο τις 13.000 στροφες!!
:rockon::rockon::rockon::rockon:

catmaster
11/06/2013, 17:04
Σταυρο 93' ειναι ρε αυτο,αλλα ειναι και γειτονας, πιο ευκολο να το δω.Το ειχες απ οτι ειδα,για μεγαλο παπι το θελω,κανει?

Απο καταναλωση τι λεει?

Soul η καταναλωση με ενδιαφερει πιο πολυ,πιστευω το 650 θα καιει περισσοτερο.

καθαρό φαίνεται για την δουλειά που το θες κάνει μαν ,από οικονομία παπί δεν είναι (περίπου 5-6 λτ στα 100 αναλόγως και το χέρι σου) αλλά είναι άσπαστα (αμα το πετύχεις καθαρό)

φέρτο να το δω αμα μπορείς

:wave2:

devil's animal
11/06/2013, 17:07
Απο καταναλωση τι λεει?



οτι σου ειπε ο Ακης...
5,5 με 7 λιτρα στα 100χμ στα μεγαλα κεφια...

zephyr1
11/06/2013, 17:17
Ρε τοσο καιω με το fazer :eek:στο χαλαρο.

Ολοι oi δρομοι οδηγουν στο παπι τελικα.:plaf:

Ακη πρεπει να τα πουμε man.

devil's animal
11/06/2013, 17:29
Ρε τοσο καιω με το fazer :eek:στο χαλαρο.

Ολοι oi δρομοι οδηγουν στο παπι τελικα.:plaf:

Ακη πρεπει να τα πουμε man.

εγω μιλησα για τερμα με το cb-1 να καις 7...
στο χαλαρο θα εισαι στο 5-5,5...
3 που εχει το παπι ομως δεν θα φτασει ποτε...
400αρι καρμπυρατερατο ειναι ρε μαν..:ninja:

KostasV2
11/06/2013, 19:20
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3683896/

Για πειτε ρε, να το τσιμπησω?:a014:

Έχει αλλαγμένο μπροστινό. Μάθε γιατί... ;)

SoulGR
11/06/2013, 19:28
αν θες οικονομια και οχι παπι δες κανα 250ρι μονοκυλινδρο και μετα 400ρι 2κυλινδρο..