PDA

View Full Version : Ανακατασκευή κινητήρα Lc4(γκρι) απο την αρχή..



Str1ker
15/01/2012, 11:17
καλημέρα και καλή χρονιά σε ολους.Σαν νέος χρήστης του forum και έχοντας διαβάσει όλο το forum(ktm) ξεκινάω ένά θέμα που δεν εντόπισα κάπου.(Ανακατασκευη κινητηρα Lc4 απ την αρχη)
εχω την τιμή να είμαι κάτοχος ενός KTM Lc4 μια εβδομάδα περίπου. Η μηχανή αγοράστηκε σε πολυ χαμηλή τιμή καθώς βρισκόταν σε ακινησία λόγω προβλήματος. Και ξεκινάμε: ο πωλητής μου ανέφερε μπιέλα( συνεπάγεται πιστόνι και μάλλον στρόφαλο υποθέτω ). Να αναφέρω ότι είχε γίνει προσπάθεια διάγνωσης από καποιον δικό του, χωρίς σαφή διάγνωση και δένοντάς το πάλι.
Αναφέρω στους ειδικούς του forum τα στοιχεία( δείγματα ) για μια πρώτη εκτίμηση.
1. Διαρροή λαδιού από την αριστερή φλάτζα της κεφαλής πάνω από το high flow.
2. Λείπει η μανέττα συμπλέκτη με αποτέλεσμα κατά τα λεγόμενα του προκατόχου να μην μπορεί να βγει η πρώτη ταχύτητα. ( ο άξονας των ταχυτήτων δεν έχει διαρροή από τη φλάτζα δίχνει ομαλή κίνηση) παρόλα αυτά με προβληματίζει πολύ το τι δεν βγαίνει η ταχύτητα.
3. Ανοίγοντας την τάπα του ψυγείου χωρίς ύπαρξη παραφλου μύριζε λάδι.
4. Εχει σπάσει στο δεξί καρτερ η υψηλότερη έδρα (σπίρωμα περίπου 12 χιλιοστά βάθος σπασίματος) που πιάνει το σωληνάκι λαδιου.
Οπως προανέφερα το μηχανάκι το πήρα σε πολύ χαμηλή τιμή λόγω των παραπάνω προβλημάτων και θα με ενδιέφερε ολική ανακατασκευή καθώς έχω αρκετές (γενικές ) γνώσεις και πολύ μεράκι. Προσπερνάμε το θέμα ΚΤΜ= μη αξιοπιστα για αυτονόητους λόγους.
Καθώς έχει να κάνει με την πρόγνωση, τον αναβάτη, και τον μηχανικό επισκευής κ' επιβλεψης.
Εχοντας διαβάσει όλα τα θέματα του forum , έχω μια εικόνα για τα καλά και αξιόπιστα ανταλλακτικά after market και μη. Αυτό που θέλω είναι να έχω ένα αξιόπιστο μοτερ, αν ειναι δυνατό με περισσότερες αντοχές από τις εργοστασιακές καθώς φοράει fcr41 και υπάρχει περίπτωση ελαφρού υπερκυβισμού λόγω επισκευής υπάρχοντος κυλίνδρου.
Μπιέλα carillo ενισχυμένα ρουλεμάν στροφάλου είναι η εικόνα μου..(πιστονι)?
Θέλω τα ανταλλακτικά που θα βάλω να έχουν καλή συνεργασία και ας ανεβεί λίγο παραπάνω το κόστος.. επίσης με ενδιαφέρει ειδικευμένο μελος του forum για ανάθεση( κ συνεργασία) ολοκληρωσής του.
Αναμένω post με απαντήσεις.
ΑΤΤΙΚΗ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Allst@rf
15/01/2012, 11:29
εγω δεν εχω να προτεινω κατι ,γιατι δεν ειμαι γνωστης εκτος απο τα βασικα...

το μονο που θελω να πω ειναι καλη αρχη και καλη επιτυχια...

περριτο να σου πω οτι θελουμε φωτο απο την ανακατασκευη...

η τουλαχιστον το "πριν" και το "μετα"...


:beer:

Str1ker
15/01/2012, 11:44
στο θεμα που προανεφερα θα υπαρξει λέπτομερη περιγραφη με φοτο..
ειναι το αισθημα ΗΘΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣ της προσφορας που αγγιζει της μεγαλυτερες ηλικιες ειδικα στις μερες μας..
ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ..

Black Mamba
15/01/2012, 13:43
Προχωρα γερα και θα βοηθησουμε οπως μπορουμε!
Αααα...
Και επειδη ειμαστε και ολιγον τι ματακιδες, θεμε και φωτο...:D

taisteal
15/01/2012, 13:49
αναμενουμε :a55:

airpanos
15/01/2012, 14:22
Καλο κουραγιο φιλε δεν θελω να σε τρομαξω αλλα θα σου φυγουνε πολλα λεφτα σε αυτο το μοτερ.

Str1ker
15/01/2012, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Καλο κουραγιο φιλε δεν θελω να σε τρομαξω αλλα θα σου φυγουνε πολλα λεφτα σε αυτο το μοτερ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για την συμβουλη..Δεν θα ηταν ομως ποιο σωστο μια πιο συγκεκριμενη απαντηση?
τι στοιχιζει πολυ?τι πρεπει να αποφυγω?ξερω οτι τα εργατικα κ τα κενουργια ανταλακτικα ακομα και σκετες βιδες κοβουν λεφτα.Ολα αυτα γενικα θα μου στοιχισουν το ξερω..Αν ομως μιλησουμε πιο συγκεκριμενα και λιγοτερα λεφτα δαπανουνται και καποιος αλλος 3ος (αναγνωστης)εχει μια πιο καλη εικονα.(που εδω παει το γενικα στην προσθεση του συνολου)..Αν μεινω στο πολα λεφτα το παραταω και οκ..Το θεμα ειναι να βρεθουν λυσεις για μενα και για ολους που το χουν το μικροβιο λιγο παραπανω..ευχαριστω και παλι για το ποστ,περιμενω ομως και απο αλλους πιο συγκεκριμενους με ποιο πολα στοιχεια επι του θεματος..

airpanos
15/01/2012, 16:22
θες να σου κανω μια χοντρικη εκτιμηση με βαση αυτα που γραφεις 400 περιπου η στροφαλομπιελα 120 το πιστονι κυλινδρο μπορει να μη θελει υπολογισε κανα 700αρι τα ανταλλακτικα μονο αλλα καλυτερα παρε το μανιουαλ ανα χειρας και ξεκινα να λυνεις ανεβασε και καμια φωτο.:beer:

airpanos
15/01/2012, 16:35
εννοειται οτι αν το πας σε μαστορα θα δωσεις αλλα τοσα σε εργατικα. ξεκινα λυσε κεφαλη κυλινδρο που ειναι και δωρεαν να δεις τη ζημια και βλεποντας και κανοντας το προχωρας η το αφηνεις εχει εδω πολλους γνωστες.

KaTaNaS
15/01/2012, 20:39
Μου πρόλαβες το μωρό στο τσάκ!

Ειναι ο δούκας στο μηχανουργείο της Φιλοθέης ε;

Καλοτσούλητο λοιπόν, επι την ευκαιρεία αν βρεις τα σκούρα έχω κινητήρα ολοκληρο με hi flow κεφαλή προς διάθεση.

:wave2:

Allst@rf
15/01/2012, 21:12
μια ερώτηση ...

Ποια συγκεκριμένη βελτίωση πέτυχε η προσθήκη της high flow κεφαλής στον συγκεκριμένο κινητήρα;

MG-KTiNoS
15/01/2012, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
θες να σου κανω μια χοντρικη εκτιμηση με βαση αυτα που γραφεις 400 περιπου η στροφαλομπιελα 120 το πιστονι κυλινδρο μπορει να μη θελει υπολογισε κανα 700αρι τα ανταλλακτικα μονο αλλα καλυτερα παρε το μανιουαλ ανα χειρας και ξεκινα να λυνεις ανεβασε και καμια φωτο.:beer:

Και εγώ τόσο σκέφτηκα αλλά είπα να μην τον τρομάξω…
:rolleyes:

trelamenoss
15/01/2012, 23:28
eixa kanei kai egw genikh episkeyh sto duke pou eixa alla den 8ymamai times...padws exei akriba antalaktika ayto einai sigouro.150+ ekane mono to set flatzes genikhs oi gnhsies(kai ennoeite oti 8a baleis gnhsies an einai.pote den tsiggouneuomaste stis flatzes) o kylindros DEN pernei piskeyh giati einai nicasil kai sthn ellada den ftiaxnoun(k mh sou poun tipota blakeies gia xeitonia ktl den yparxei periptosh na antexei oute 1%) strofalo den xreiazete na allakseis an den exei 8ema.dinh kai sketh th mpiela h ktm.ayta ta oliga.elpizw na boh8isa:wave2:

johnpan
16/01/2012, 00:03
για νικασίλ στέλνεις τον κύλινδρο Αγγλία και στον κάνουν καινούριο. Μη μπλέξεις εδώ με χιτώνια κλπ, θα σου πάει και ακριβότερα και δε θα είσαι και σίγουρος.

Str1ker
16/01/2012, 23:11
Το λινκ ειναι απο Facebook και μπορει να μπει οποιος θελει ειναι ανοιχτο για ολους..
Δεν τα καταφερα εως τωρα μεσο του φορουμ..

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.222754511142114.56591.100002227005828&type=3

Allst@rf
16/01/2012, 23:59
για διάβασε εδώ (http://moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13896) ...


:wave2:

Str1ker
17/01/2012, 12:56
1.γνωριζει κανεις απο χρονισμο κεντροφορου δεν βλεπω καποιο σημαδι για χρονισμο..
2.εχουν μηνει οι 2 δεξιες βιδες για κυλινδρο,να το λυσω ?δειχνει να λειτουργει σωστα ..
θελω να γυρισω μανιβελα αλλα θα χασω τα σημαδια..Περιμενω απαντηση απο ειδηκοτερους..
(Η ταχητητα βγηκε)και το γραναζι γυρναει κανονικα..

airpanos
17/01/2012, 19:49
κοιτα τον κυλινδρο αν εχει αυλακια απο αρπαγμα/κολλημα.Αφου θα το λυσεις για να μετρησεις/ζυγισεις στροφαλο και ρουλεμαν θα χρειαστει ξανα χρονισμα.διαβασε προσεκτικα το μανιουαλ και μετρα καθε κομματι οτι ειναι εκτος προδιαγραφων αλλαξε η επισκευασε το. αυτα εν ολιγοις :alien:

johnpan
17/01/2012, 22:35
βγάλε το καπάκι του βολάν και κοίταξε αν έχει το παραμικρό μπόσικο πάνω-κάτω. Βάλε δύναμη σα να θες να σηκώσεις όλο το μηχανάκι. Αν κάνει έστω και ένα τακ τότε λύνεις στρόφαλο έτσι και αλλιώς. Νομίζω;

Str1ker
18/01/2012, 00:07
και μερικες εικονες απ το κυλινδρο κ το χυτονιο..
Απ το καπακι της μιζας λειπει κατι ?..
το απο κατω λινκ ειναι μεσω facebook για τις εικονες..

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.222754511142114.56591.100002227005828&type=1

Allst@rf
18/01/2012, 00:26
δεν εχω τίποτα σημαντικό να σου πω για την ανάκατασκευή ,αλλά ήθελα να παρακολουθήσω την εξέλιξη ...και δεν εχω facebook...



:D

johnpan
18/01/2012, 01:28
με μεγαλη επιφυλαξη γιατι οι εικονες δεν ειναι πολυ καλες, θα έλεγα ότι ίσως τη γλυτώσεις με ένα γυάλισμα. Και η καύση καλή φαίνεται. Αλλού θα έχει γίνει η μαμακία... πιο κάτω

airpanos
18/01/2012, 09:08
Εδω φαινεται να εχει φαει ενα κολληματακι...τα αλλα δειχνουν καλα μεχρι στιγμης.Λυσε κυλινδρο και μετρα τις ανοχες μπιελας και ρουλεμαν χοντρικα.Μου αρεσει που το παλευεις μονος σου:beer: για να βαλεις φωτο πατα επισυναψη αρχειου πιο κατω απ το μυνημα.


244746

Str1ker
18/01/2012, 09:43
Παρακαλω αν εντοπιστει βλαβη οπουδηποτε,Να αναφερθει..ξανα λεω οι γνωσεις μου ειναι γενικες και η βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη εως απαραιτητη..Επισης ανεβαζω αλλη μια εικονα με ενα σπασιμο στην μπροστα βαση του αριστερου καρτερ (εξωτερικο)..Νομιζω επισκευαζεται με γεμισμα και λειανση αφου πρωτα αφαιρεθει το κομματι ..
Παρακαλω αν καποιος γνωριζει γενικοτερα (Για ολες τις εικονες)και εντοπισει κατι αλλο,ας αφιερωση λιγο απ το χρονο για ενα ποστ..Η βοηθεια ειναι ανεκτιμητη..
Επισης στην φοτο των πηνιον αν μπορει να γινει μια εκτιμηση..
Και στο καπακι της μιζας..λειπει κατι?πως μεταδιδει κινηση?
επανερχομαι με νεωτερες εικονες απο χαμηλοτερα ..
ευχαριστω εκ των προτερων..

Εικονες

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.222754511142114.56591.100002227005828&type=1

johnpan
18/01/2012, 10:45
φαίνεται να λείπει ένα γρανάζι. Νομίζω λέγεται flywheel. Ισως είχε καταργήσει τη μίζα ο προηγουμενος

Str1ker
18/01/2012, 11:37
εχω προσθεση κι αλλες εικονες απο καμπανα κλπ..
Συμφορουμιτες αν εχετε εντοπισει καποια βλαβη η καποια απωλεια οπως τωρα,(Γραναζι Μιζας) παρακαλω ενημερωστε..Επισης θα χρειαστουν αντικατασταση ολων των χαλασμενων,απολεσμενων εξαρτηματων..οπως βλεπετε γινεται μεγαλη προσπαθεια και θα χρειαστω τη βοηθεια σας..
επανερχομαι με Νεοτερες εικονες αναμενωντας Συμβουλες κ αποψεις.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

johnpan
18/01/2012, 12:03
το σίγουρο είναι ότι για φλάντζα στην τρόμπα νερού μπορείς να κόψεις φλάντζα από πατατόχαρτο για να γλυτώσεις ένα μικρό ποσό.

kawazoyras
18/01/2012, 13:45
προχώρα όσο κ αν κοστίσει αφού θα ασχοληθείς μόνος σου (συνεπώς λιγότερα έξοδα) αξίζει το κόπο κ αν είσαι κ κοντά λάρισα μένω μπορώ να βοηθήσω.....


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

kawazoyras
18/01/2012, 13:48
ωχ σόρι ξαναδιάβασα το ποστ σου κ είδα Αττική τεςπα καλή συνέχεια..

Str1ker
18/01/2012, 14:03
τι μπορω να κανω με κυλινδρο?περνει επισκευη..τι προτεινεται? κ με το θεμα μπιελας εχει μποσικα μεταξυ ρουλεμαν μπιελας και εδρανο στροφαλου..Στις φοτο που εχω αναρτηση https://www.facebook.com/media/set/?set=a.222754511142114.56591.100002227005828&type=1
φενεται απ το κατσαβιδη αριστερα κ δεξια..παρακαλω αν καποιος γνωριζει ας ενημερωσει ..
Αν θελει καποιος μπορει να γραψει επανω στις εικονες γνωμες και ιδεες κ θα το μεταφερω εγω στο φορουμ.
εχει γινει μεγαλη Προσπαθεια..

Str1ker
18/01/2012, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
ωχ σόρι ξαναδιάβασα το ποστ σου κ είδα Αττική τεςπα καλή συνέχεια..

Η αποσταση δεν ειναι προβλημα για μενα απλα θελω να εισαι γνωστης του συγκεκριμενου μοτερ ωστε να επισκευαστη σωστα..και φυσικα οποιος με βοηθησει θα πληρωθει εννοειται..(ποιο πολυ για τισ γνωσεις του)
Γιατι και εμενα κατι ποιανουν τα χερακια μου..Καθοτι Θερμουδραυλικος.θελω να κουρμπαρω σωληνα για λαιμους αν το καταφερω το κανω και αυτο δωρο σε οποιον βοηθησει..Ευχαριστω

airpanos
18/01/2012, 15:36
Στον κυλινδρο δες αν αυτες οι καθετες γραμμες ειναι βαθιες αυλακωσεις η επιφανειακες.Υστερα μετρα τη διαμετρο κυλινδρου και μετρα το πιστονι στο κατω μερος(φουστα)και δες τις ανοχες που γραφει το μανιουαλ.εχει 2 νουμερα πιστονια με διαφορα δεκατα του χιλιοστου.

airpanos
18/01/2012, 15:57
Δωσε ιδιαιτερη προσοχη στις μετρησεις ειναι πολυ σημαντικο να μετρας σε πολλα σημεια τον κυλινδρο. για το στροφαλο μπιελα θελει ειδικα οργανα πρεπει να τον πας σε ρεκτιφιε να τον δουν.

Str1ker
19/01/2012, 00:47
ξερει κανεις αν ειναι το μανησιο ?απο τι κοιταξα μαλον αυτο φοραει εργοστασιακα..
Kolbenkit ELKO / Mahle 101 χιλιοστά (Diameter: 100,94 mm/0)
Modelno.: KTmax58430200014 Modelno:. KTmax58430200014
320,00 EUR 320,00 ευρώ
Απο εδω: http://www.ktmax.de/show_product.php?products_id=332&language=en&SESS=fdmfuocokyiktvmo

Κοιταω για wossner πλεον..Αν εχει καποιος να προτεινει κατι θεμιτο..
Επισης με ενδιαφερει λυση του θεματος κυλινδρου..Αν καποιος εχει και πουλαει ..

johnpan
19/01/2012, 01:12
το τζόγος δεξιά - αριστερά εκεί που μπαίνει το κατσαβίδι μπορεί να είναι φυσιολογικός. Στο μάνιουαλ θα υπάρχει μέθοδος που σου εξηγεί πώς τον μετράς. Μπορεί να χρειαστείς ένα σετ φίλερ ή αν σου δείξει κάποιος που ξέρει μπορεί να το κάνει και με μικρόμετρο, μετρώντας την μετατόπιση της μπιέλας από ένα σταθερό σημείο. Το πρόβλημα είναι να δεις αν έχει τζόγο πάνω - κάτω. Τράβηξε τη μπιέλα τέρμα πάνω, κράτησέ τη κατακόρυφα, και δωσ της ένα χτυπηματάκι σα να ταπώνεις στο μπάσκετ με την παλάμη σου. Καντο πολλές φορές να δεις αν ακούγεται κανένα 'τακ'. Αν είσαι άπειρος δε σου εγγυώμαι ότι θα το καταλάβεις πάντως.
Οσο για τον κύλινδρο: 1. εισαι σίγουρος ότι έχει περαστεί χιτώνιο ή απλά δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι; βάλε έναν μαγνήτη και δες αν το μαγνητίζει. δε μου φαίνεται να έχει χιτώνιο.
2. η ζημιά θέλει σίγουρα ρεκτιφιέ. Το γυάλισμα ξέχνα το, δεν αρκεί. Πάρε τον κύλινδρο στο χέρι και έφυγες για Δράκο. Αυτος θα σου δώσει και το σωστό νούμερο πιστόνι αν γίνει ρεκτιφιέ.

προτείνω να μπεις και σε άλλα φόρουμ πιο καινούρια όπου ίσως βρεις περισσότερους να διάθεση να σε διαφωτίσουν. Εμείς, γεράσαμε! :wave2:

airpanos
19/01/2012, 10:57
Αν σε παιρνει οικονομικα παρε Και κυλινδρο πιστονι εννοειται το ελκο που ειναι μαμα.Μην τσιγκουνευτεις στα ανταλλακτικα.Επισης τριψε το παλιο πιστονι και δες καπου γραφει 1 η 2. αν γραφει 2 πας σιγουρα για καινουργιο κυλινδρο μην πας στο δρακο να στο γυαλισουν θα στο κανουν σιτα.

Str1ker
19/01/2012, 11:41
011 358 αυτα γραφει επανω..τιποτα αλλο..με το κυλινδρο τι θα γινει, περνει χυτονιο?ρεκτιφιε κ επισκευη ?
Δηλαδι αυτο το πιστονι ειναι καλλυτερο απο ενα wossner.η επιδη η πραξη εχει δειξει οτι βγαζουν πολα χλμ?
Η εχει καλυτερη συνεργασια με τον υπαρχον κυλινδρο..Γιατι αν αλλαξω χυτονιο μπορει καποιο αλλο να δουλευει καλλυτερα..

kawazoyras
19/01/2012, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Str1ker
Η αποσταση δεν ειναι προβλημα για μενα απλα θελω να εισαι γνωστης του συγκεκριμενου μοτερ ωστε να επισκευαστη σωστα..και φυσικα οποιος με βοηθησει θα πληρωθει εννοειται..(ποιο πολυ για τισ γνωσεις του)
Γιατι και εμενα κατι ποιανουν τα χερακια μου..Καθοτι Θερμουδραυλικος.θελω να κουρμπαρω σωληνα για λαιμους αν το καταφερω το κανω και αυτο δωρο σε οποιον βοηθησει..Ευχαριστω

το μοτέρ δε το ξέρω αλλά με το ίδιο σκεπτικό άνοιξα ένα zzr1100 με μπιέλα κ το επισκεύασα μόνος εκτός του ρεκτιφιέ στροφάλου (εννοείται πήγε σε ειδικό) τέςπα.. όπως είπε κ ο από πάνω για το κύλινδρο οι γραμές αν είναι βαθιές μπαίνει σε ρεκτιφιέ κλπ κλπ η απλά με ένα βούρτσισμα φεύγουν, η μπιέλα αν σύρεται δεξια αριστερά χωρίς να παίζει η κορυφή της διαγώνια δεν έχει πρόβλημα, επίσης δε πρέπει να παίζει κ πάνω κάτω (φορά πιστονιού) ούτε στο ελάχιστο να μη πώ στο απειροελάχιστο,
;)
κ εννοείται οτι η αλληλοβοήθεια είναι το κόστος πληρωμής..... κ όχι επί πληρωμή όποιος βοηθήσει με γνώσεις η κ χειρωνακτικά... πιστεύω στο φόρουμ κ θέλω να πιστεύω ότι έτσι θα γίνει.......:wave2:

Str1ker
19/01/2012, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
το τζόγος δεξιά - αριστερά εκεί που μπαίνει το κατσαβίδι μπορεί να είναι φυσιολογικός. Στο μάνιουαλ θα υπάρχει μέθοδος που σου εξηγεί πώς τον μετράς. Μπορεί να χρειαστείς ένα σετ φίλερ ή αν σου δείξει κάποιος που ξέρει μπορεί να το κάνει και με μικρόμετρο, μετρώντας την μετατόπιση της μπιέλας από ένα σταθερό σημείο. Το πρόβλημα είναι να δεις αν έχει τζόγο πάνω - κάτω. Τράβηξε τη μπιέλα τέρμα πάνω, κράτησέ τη κατακόρυφα, και δωσ της ένα χτυπηματάκι σα να ταπώνεις στο μπάσκετ με την παλάμη σου. Καντο πολλές φορές να δεις αν ακούγεται κανένα 'τακ'. Αν είσαι άπειρος δε σου εγγυώμαι ότι θα το καταλάβεις πάντως.
Οσο για τον κύλινδρο: 1. εισαι σίγουρος ότι έχει περαστεί χιτώνιο ή απλά δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι; βάλε έναν μαγνήτη και δες αν το μαγνητίζει. δε μου φαίνεται να έχει χιτώνιο.
2. η ζημιά θέλει σίγουρα ρεκτιφιέ. Το γυάλισμα ξέχνα το, δεν αρκεί. Πάρε τον κύλινδρο στο χέρι και έφυγες για Δράκο. Αυτος θα σου δώσει και το σωστό νούμερο πιστόνι αν γίνει ρεκτιφιέ.

προτείνω να μπεις και σε άλλα φόρουμ πιο καινούρια όπου ίσως βρεις περισσότερους να διάθεση να σε διαφωτίσουν. Εμείς, γεράσαμε! :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
το τζόγος δεξιά - αριστερά εκεί που μπαίνει το κατσαβίδι μπορεί να είναι φυσιολογικός. Στο μάνιουαλ θα υπάρχει μέθοδος που σου εξηγεί πώς τον μετράς. Μπορεί να χρειαστείς ένα σετ φίλερ ή αν σου δείξει κάποιος που ξέρει μπορεί να το κάνει και με μικρόμετρο, μετρώντας την μετατόπιση της μπιέλας από ένα σταθερό σημείο. Το πρόβλημα είναι να δεις αν έχει τζόγο πάνω - κάτω. Τράβηξε τη μπιέλα τέρμα πάνω, κράτησέ τη κατακόρυφα, και δωσ της ένα χτυπηματάκι σα να ταπώνεις στο μπάσκετ με την παλάμη σου. Καντο πολλές φορές να δεις αν ακούγεται κανένα 'τακ'. Αν είσαι άπειρος δε σου εγγυώμαι ότι θα το καταλάβεις πάντως.
Οσο για τον κύλινδρο: 1. εισαι σίγουρος ότι έχει περαστεί χιτώνιο ή απλά δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι; βάλε έναν μαγνήτη και δες αν το μαγνητίζει. δε μου φαίνεται να έχει χιτώνιο.
2. η ζημιά θέλει σίγουρα ρεκτιφιέ. Το γυάλισμα ξέχνα το, δεν αρκεί. Πάρε τον κύλινδρο στο χέρι και έφυγες για Δράκο. Αυτος θα σου δώσει και το σωστό νούμερο πιστόνι αν γίνει ρεκτιφιέ.

προτείνω να μπεις και σε άλλα φόρουμ πιο καινούρια όπου ίσως βρεις περισσότερους να διάθεση να σε διαφωτίσουν. Εμείς, γεράσαμε! :wave2:


0:Τράβηξε τη μπιέλα τέρμα πάνω, κράτησέ τη κατακόρυφα, και δωσ της ένα χτυπηματάκι σα να ταπώνεις στο μπάσκετ με την παλάμη σου. Καντο πολλές φορές να δεις αν ακούγεται κανένα 'τακ'. Αν είσαι άπειρος δε σου εγγυώμαι ότι θα το καταλάβεις πάντως.

Το εκανα και ακουγεται το τακ σαν να ειναι κουφιοσ ο αξονας στο εσωτερικο του..(Χωρις να το ξερω προηγουμενος)

1:Δεν ξερω τι ειναι,εβαλα μαγνητη και το μαγνητιζει ελαφρος..Το χυτονιο ειναι 10-8 χλ το πολυ..

2:Σιγουρα θελει ρεκτιφιε.Το θεμα ειναι το χυτονιο με το πιστονι ροταω για δοκιμασμενη επιλογη απο καποιον που το χει κανει και δουλευει σωστα..

Μη βαριεσται να γραψετε ..Το χω λυμενο Διπλα μου κ περιμενω επιλογη..
Σετ φλατζες ΑΤΗΕΝΑ 150 Ε το σετ ειναι απο Δρακο..ειναι καλη τιμη/ποιοτητα ?

Δηλαδι αυτες : http://3pracing.com/listing-ATHENA+FULL+GASKET+SET-14704.html

airpanos
19/01/2012, 14:48
Τα wossner ειναι ελαφρυτερο κραμα απο τα Elco γνωμη μου για να φτιαξεις ενα σιγουρο μοτερ να βαλεις πανω οτι προτεινει ο κατασκευαστης...αν θες να κανεις πειραματα τι να πω.Ρεκτιφιε και γυαλισμα δεν παιρνει ο κυλινδρος ειναι νικασιλ.Μην το κανεις χιτωνιο δεν θα ειναι αξιοπιστο.

airpanos
19/01/2012, 14:54
Στα γραφω αυτα γιατι και εγω την ειχα πατησει στο δρακο με νικασιλ κυλινδρο που ειχα στειλει για ελαφρυ γυαλισμα.Μου ειχε δωσει και Athena πιστονι σφυρηλατο...μολις τα βαζω πανω εκανε σαν κουδουνιστρα.Αν θες το μοτερ σου να αποδιδει τα μεγιστα και με αξιοπιστια προτιμησε ΟΕΜ parts.

airpanos
19/01/2012, 15:45
Ανεβαζω φωτο σου να δουνε και αλλοι.
1 σπασμενο ελατηριο (ξυστρα λαδιου)εμβολου


244831

airpanos
19/01/2012, 15:52
2. κυλινδροπιστονο.οπως φαινεται εχει φυγει η επιστρωση νικασιλ οποτε ο καινουργιος κυλινδρος ειναι μονοδρομος.Για πιστονι δεν το συζηταμε.


244833

airpanos
19/01/2012, 15:58
3. στροφαλομπιελα.Για να μπαινει ετσι ευκολα κατσαβιδι εκει στο πλαι σημαινει οτι η μπιελα στην εδρα της εχει γινει κουδουνιστρα.Για λυσε και τα καρτερ και δες τα ρουλεμαν στροφαλου


244835

Str1ker
19/01/2012, 16:24
Ομως απο τι καταλαβα εχω θεμα με τη μπιελα..(κανει αυτο το τακ )
ξερει κανεις κατι γι αυτον? :http://agelosmods.gr/samples.htm
Λεω σε λιγο να παρω ενα τηλ ..τωρα δεν ξερω μαλον κανει επισκευες..
Δουλευει wisseco 102 χλ δεν ξερω με τι χυτονιο..
(εβαλα μαγνητη στην μπιελα και μου ξεκολησε το χερι,πρεπει να ειναι σκετος σιδηρος
μπενει carillo ?τι υλικο ειναι αυτη και ποσο μπορει να στοιχισει?

johnpan
19/01/2012, 17:03
υπάρχουν site στην Αγγλία που αναλαμβάνουν νικασίλ επίστρωση με άψογα αποτελέσματα. Ψάξου

airpanos
19/01/2012, 17:26
Για το στροφαλο μην εισαι και τοσο σιγουρος.βγαλτόν και μετρα ανοχες ρουλεμαν.Οσο για την ανακατασκευη στροφαλου μπιελας και κυλινδρου ξανασκεψου το με λιγα παραπανω χρηματα τα παιρνεις καινουργια.

Str1ker
23/01/2012, 20:51
Στροφαλος μεταχειρησμενος (χωρις μποσικα και τακα τουκα) :)
Κυλινδρος με πολυ ελαφριες γραμμουλες 3-4..Εδω αν καποιος Μπορει να καταλαβει με το ματι απο τις εικονες να κανει ενα σχολειο..

Πηνια βολαν ηλεκτρονικης κομπλε μαζι με το σπασμενο καπακι καρτερ(Εδρα λαδιου Σπασημο)
Εχει μεινει μονο το σπασμενο αριστερο καρτερ στη μπροστα πανω βαση του κινητηρα..
Πιστονι το ιδιο που φοραγε πριν,ειναι ενταξει οπως το βλεπω επισης εδω θελω σχολιο πολυ σημαντικο για τη κασταση του οπως και για την ΕΠΙΛΟΓΗ και αντικασταση των ελατηριων.Το πιστονι ειναι ELCO 101 mm..
Υπαρχει περιπτωση να ειναι ενταξει τα ρουλεμαν Στροφαλου να μην θελουν αλαγη και αν ναι πως μπορω να το καταλαβω?και ποσο κοστιζουν αν γνωριζει κανεις πληροφοριακα..(Αυριο θα ξερω)
Και τελεφταιο Θεμα Φλατζων ..Αν δεν αγορασω γνησιες φλατζες και μοθ τις κοψη ειδηκευμενος
φλατζας εχει φωβο?Παρακαλω να σχολιασει καποιος που εχει παρομοια εμπειρια και οχι απο τι εχει ακουσει..Ευχαριστω πολυ,ανεβαζω σε λιγο νεες εικονες στο παρακατω λινκ :

https://www.facebook.com/profile.php?id=100002227005828&sk=photos#!/media/set/?set=a.222754511142114.56591.100002227005828&type=3

airpanos
23/01/2012, 23:41
Αν βαλεις το ιδιο πιστονι το πιο πιθανο ειναι να σου καταστρεψει και τον καινουργιο κυλινδρο.Το στροφαλο πηγαινε να στο μετρησει καποιος που ξερει ειναι αδυνατο να καταλαβεις οτι ειναι σωστος με το ματι γιατι παιζουν πολλα τα ρουλεμαν ειναι το λιγοτερο.

trelamenoss
24/01/2012, 22:04
oso gia tis flatzes epeidh exw dei moter na denete me imitasion flatzes kai na xanei apo 2-3 meries ladia kai oxi 1 alla 2-3 kalytera na dwseis 50e parapanw pou leei o logos kai na eise hsyxos.den 8a h8eles molis to deseis meta apo 1-2 meres na sou xanei apo th mesea flatza tou karter ladia px...etsi den einai?:rolleyes:

airpanos
25/01/2012, 17:14
Αμα τσιγκουνευεσαι να παρεις και φλατζες φιλε αστο καλυτερα.Εδω μαμα ανταλλακτικα καινουργια βαζεις και παλι κανεις το σταυρο σου μην βγαλει τιποτα.Ποσο μαλλον με μεταχειρισμενα.

Hintro
02/02/2012, 16:01
Καλησπέρα και από μένα.. Δεν ξέρω τι πρόοδο έχεις κάνει στο μοτέρ μιας και τώρα έγινα μέλος του φορουμ. Διάβαζα το thread και είπα μήπως βοηθήσω. Μην πας και πάρεις από πιστόνι η στρόφαλο κάτι σε Αfter market θα σου βγει μαμακία. Αν θες να ακούσεις κάτι πάρε μαμά πιστόνι και στρόφαλο όπως είπε ένας +foroumitis παραπάνω ό,τι σου προτείνει ο κατασκευαστής.. Για δύο λόγους.. Τα μαμά πιστόνια της ΚΤΜ είναι σφυρίλατα + οτι έχουν standar απόδοση. Τα after market μπορεί να έχουν λιγο αυξημένη απόδοση αλλά το σίγουρο είναι οτι με τον καιρό θα πέσουν πάρα πολύ. Αν στην αρχή είχες μυρίσει λάδι στο ψυγείο ξήλωσε το και πέτα το και πάρε καινούργιο.. Είναι η βουλωμένο η τρυπημένο γι αυτό και σου έσπασε η κεφαλή και πήρε λάδι επάνω..( Δεν είναι απαραίτητο να γεμίσει νερά το μοτέρ ως ένδειξη σπασμένης κεφαλής.. Τώρα η πάς κεφαλή για φτιάξιμο που κοστίζει 150 ευρό( αν είναι ήδη high flow) η βρίσκεις μια high flow με περίπου 250 και την βάζεις επάνω. Πάντως αφού έφτασες ως εδώ κυνήγα το μέχρι τέλους.(μπορεί και να το έχεις τελειώσει και να βγαίνω άκυρος τελείως που θα ήταν ό,τι καλύτεροΧD