PDA

View Full Version : Καθαρισμός ηλεκτρικών επαφών



Takata Dome
15/01/2012, 12:08
Μια γρήγορη ερώτηση:

Για καθαρισμό ηλεκτρικών επαφών τι χρησιμοποιούμε? Κάπου διάβασα οτι το WD40 κάνει,ισχύει αυτό? Επίσης,στα ειδικά σπρέι για αυτή τη δουλεία υπάρχει διάκριση ανάμεσα σε αυτά που περιέχουν λάδι και σε αυτά που δεν έχουν.Τι απο τα δύο είναι καλύτερο?

sotpag
15/01/2012, 12:46
wd40 ΟΧΙ:nono:


σπρει επαφών πάρε χωρίς λάδι για μένα, γιατί μαζεύει σκόνη, ειδικά αν το θες για τη μηχανή:wave2:

georgio
15/01/2012, 12:49
Με λάδι αν υπάρχει κίνηση, χωρίς άμα δεν υπάρχει.

π.χ. επαφές ανορθωτή χωρίς, διακόπτης φλας με.

Δεν βλέπω πρόβλημα αν καθαρίσεις την επαφή με WD40 από σκουριές κλπ και μετά την σκουπίσεις.

kawazoyras
15/01/2012, 13:10
με λάδι στην απλή επαφή (φίσα διακόπτες λάμπες κλπ) κ χωρίς λάδι για να στεγνώνει αμέσως σε ηλεκτονικά πλακέτες φίσα ηλεκτρονικής κλπ......

jimmis5
15/01/2012, 13:30
Υπαρχει και η home made λυση,χρησιμοποιησε Azax για τα τζαμια και κανει πολυ καλη δουλεια:beer: :beer:

viper1
15/01/2012, 20:08
αν εχεις φισες εκτεθειμενες WD40 σε φισες που ειναι προστατευμενες απο το περιβαλλον (φισα εγκεφαλου πχ) contact cleaner χωρις λαδι

adhsgti
21/01/2012, 09:46
υπαρχει το κλασικο σπρει επαφων,υπαρχει και το σπρει επαφων για ηλεκτρονικα.το 2ο ειναι χωρις λαδι.βαλε πρωτα wd40 να βγουν οτι υπολειματα εχουν οι επαφες και μετα,σκουπισμα και σπρει επαφων

sakisam
23/01/2012, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Μια γρήγορη ερώτηση:

Για καθαρισμό ηλεκτρικών επαφών τι χρησιμοποιούμε? Κάπου διάβασα οτι το WD40 κάνει,ισχύει αυτό? Επίσης,στα ειδικά σπρέι για αυτή τη δουλεία υπάρχει διάκριση ανάμεσα σε αυτά που περιέχουν λάδι και σε αυτά που δεν έχουν.Τι απο τα δύο είναι καλύτερο?

wd 40 τελος!

εγω εχω αλλαξει μηχανακια και μηχανακια και αυτο το σπρευ ειναι μαγικο!!

μαχρι και στο καθαρο αυτο βαζω!

chriscrypton
24/01/2012, 00:10
κι εγω που ειχα ενα προβλημα με τις επαφες στον παπιο, πηρα ενα σπρευ επαφων με βαση το λαδι και τα ψεκασα ούλα, καλλυμενα και μη και τσακμακι το εργαλειο!:D

Για καθαρισμο διακοπτων γενικα το WD :) ειναι μια χαρα!
:beer: