PDA

View Full Version : Transalp 700 vs Vstrom 650



Sapadak
15/01/2012, 13:29
Φιλος ειναι μεταξυ των 2

Και τα 2 μεταχειρο.

Δε ξερω γιατι αν και χοντακιας, κλεινω προς το στρομ.

Αυτος γουσταρει περισσοτερο το τρανσαλπ, μιας και τωρα εχει το 650 και δεν εχει κανενα προβλημα μεχρι τωρα.
Απλα θελει λιγακι ποιο ασφαλτινο και must ABS.

Επιμενω στο στρομ μιας και εχει να διαλεξει απο πααααρα πολλα και ιδιαιτερος φορτωμενα, και πιθανολογω οτι οταν θελησει να το πουλησει θα το διωξει ευκολοτερα.


ΠηΤΑι ΓνΟμαις

taisteal
15/01/2012, 13:44
δεν περιμενα ποτε να το πω,αλλα μεταξυ των δυο μοτο,το στρομ ειναι καλυτερο,κατα την προσωπικη μου αποψη παντα.

:wave2:

akis_trevor
15/01/2012, 13:59
αν το φορτωνει πολυ,ταξιδευει αρκετα κλπ εχει ενα αξιολογο προβαδισμα το στρομ.αλλιως....πανω κατω τα ιδια πιστευω...οτι του αρεσει περισσοτερο οταν τα καβαλαει...

nic mor
15/01/2012, 14:26
ρε παιδια τσαμπα το κουβεντιαζουμε:o
σε αυτη την κατηγορια η τα "σκας" και περνεις
800gs-tiger η το στρομ τελος!!!!
δεν υπαρχουν αλλα!!!!!
αυτα:wave2:

dmf
15/01/2012, 14:52
:rolleyes:


244470

doctoras
15/01/2012, 15:19
συνολικά είναι καλύτερη μοτοσυκλέτα(vstrom) με μεγάλο αβαντάζ να ταξιδεύει περίπου όπως τα μεγάλα όμως οικονομικότερα.

Όμως το transalp έχει ένα αβαντάζ (ακόμη και με το 700) στο να σου δίνει τον adventure χαρακτήρα τον on/off, διασχίζοντας οποιαδήποτε διαδρομή θα πήγαινε και ένα μονοκύλινδρο πολιτικό on/off όπως το yamaha xt 660r

Πανοπτικός
15/01/2012, 15:20
Το στρωμα επειδη "σκοτωνει" απο επιδοσεις

xristos x
15/01/2012, 15:51
Δε ξερω γιατι αν και χοντακιας, κλεινω προς το στρομ

To v-strom γιατι σε καποιους τομεις το transalp 700 εμεινε πισω:

1. Καλυτερη καλυψη απο τον αερα για street χρηση που ζηταει ο φιλος

2. Υψηλότερες επιδοσεις σε ιπποδυναμη, ροπη και τελικη (+ 6ταχυτο ενω το transalp παρεμεινε 5ταχυτο + μεγαλυτερο ρεζερβουαρ κατα 3 λιτρα.)

3. Αν ψαξεις στο car για μοντελα μετα το 07 με abs θα βρεις καμια 150 v strom με μεση τιμη τα 5100 σε αντιθεση με το transalp που θα βρεις καμια 25αρια με μεση τιμη τα 5500.




Το στρωμα επειδη "σκοτωνει" απο επιδοσεις
:rolleyes: συγκριτικα μιλαμε παντα

McGyver
15/01/2012, 15:55
Αν δεν έχει κάποιο "συναισθηματικό" κόλλημα με το Transalp και του αρέσει και αισθητικά το V-Strom, να πάρει το Suzuki...

:wave2:

πυξιδας990
15/01/2012, 18:16
stroma και μονο για την 6η ταχυτητα,σε αντιθεση με το transalp που εχει 5.απαραδεκτο ασε που δουλευει και ψηλα.επισης οπως ειπαν και παραπανω για πληθωρα επιλογων για ολα τα βαλαντια:wave2: :wave2:

Sapadak
16/01/2012, 05:46
Ως επι το πλειστον κινειται μεσσα στη πόλη (Αθήνα), 1-2 ταξιδάκια εντος Ελλάδος.

Καλα ακομα 5αρι εχει το τραναλπ?:confused:

Απο κραδασμους/κατανάλωση/αυτονομία πως πάει?


Είχε καμια αλλαγη το ΤΑ απο το 2008 που βγήκε μέχρι τώρα? Αν και προσανατολίζετε σε 2010 μοντέλο.

catmaster
16/01/2012, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Καλα ακομα 5αρι εχει το τραναλπ?:confused:



Ναι γιατί άμα είχε και έκτη θα την "φόρτωνε" ποτέ ;; :lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Απο κραδασμους/κατανάλωση/αυτονομία πως πάει?

Κραδασμοί ελάχιστοι από μηδέν στροφές έως όριο σπασίματος .. κλασικό χόντα που λέμε

κατανάλωση εν γνωρίζω προσωπικά ... φουλαρισμένο μου το είχαν και σε 220 χλμ το είχε ρουφήξει αλλά παγαίναμε τέζα (όσο τες πα μπορείς να πεις τέζα για δαύτο ):wacko:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Είχε καμια αλλαγη το ΤΑ απο το 2008 που βγήκε μέχρι τώρα? Αν και προσανατολίζετε σε 2010 μοντέλο.

ναι στα χρώματα :ninja:


να πάρει το στρώμα

η μάλλον να τα καβαλήσει και τα 2 και να αποφασίσει μόνος του καλύτερα

η όχι ..... αποφάσισα τέλος

να πάρει το στρώμα

:beer: :beer:

McGyver
16/01/2012, 07:09
Εμένα με Αττική Οδό συνέχεια αλλά σταθερή οδήγηση μου καίει 5,3 / 100 χλμ.
Αυτό μου δίνει αυτονομία κάπου στα 300 χιλιόμετρα.
Σε επαρχιακό έχω δει και 4,8 αλλά είμαι γνωστός σαύρας...

nikos_abel
16/01/2012, 07:20
Η διαφορά υπέρ του TA είναι κυρίως στα φρένα νομίζω.

Sapadak
16/01/2012, 07:29
Εμ και εγω το στρωμα θελω να παρει, αλλα τελικα τον βλεπω να κλεινει στο Χοντα :lol: :lol:

Δε το πιστευω οτι 1η φορα προσπαθω να "αλλαξω" γνωμη σε καποιον που γουσταρει Χοντα


Του ειπα να το βολταρει μεσα στην Αθηνα και το ενα και το αλλο να δει τι και πως, αλλα αν δε παιζουν προβληματα με κραδασμους, οχι οτι εχει προβλημα-μαθημενος με το 650, τον βλεπω να το τσιμπαει.
Αυτο που τον κερδιζει στο Χοντα ειναι οι ακτινες σε σχεση με τις χυτες του στρωμα, και δεν ειναι οτι θα παει τοσο στο χωμα (σιγουρα στις διακοπες), αλλα τα ανεβα-κατεβα στα πεζοδρομια.
Και ειναι μαθημενος με το 650 τωρα οποτε τον βλεπω να τις κοπαναει καλα τις χυτες του στρομ.


Τι να πω..μαλλον δικιο εχει που θελει το στρομ, αλλα δε μπορω να το χωνεψω.
Παλι σωστα επραξε η χοντα:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
16/01/2012, 07:33
Αν και Χοντάκιας αλλά και κάτοχος Transalp, αν σήμερα έπαιρνα κάποιο καινούργιο -και αφού θα είχα βάλει όλα τα + και - του καθενός κάτω- μάλλον θα προτιμούσα με πολύ μικρή όμως διαφορά το V-Strom. Και τα δύο έχουν καλά και κακά αν θα βάλεις δίπλα δίπλα..

Ουσιαστικά ξαναδιάβασε το ποστ του doctoras παραπάνω, νομίζω ότι τα λέει όλα.:winka: :beer:



ΥΓ: Λέλο :lol:

catmaster
16/01/2012, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Εμ και εγω το στρωμα θελω να παρει, αλλα τελικα τον βλεπω να κλεινει στο Χοντα :lol: :lol:

Δε το πιστευω οτι 1η φορα προσπαθω να "αλλαξω" γνωμη σε καποιον που γουσταρει Χοντα


Του ειπα να το βολταρει μεσα στην Αθηνα και το ενα και το αλλο να δει τι και πως, αλλα αν δε παιζουν προβληματα με κραδασμους, οχι οτι εχει προβλημα-μαθημενος με το 650, τον βλεπω να το τσιμπαει.
Αυτο που τον κερδιζει στο Χοντα ειναι οι ακτινες σε σχεση με τις χυτες του στρωμα, και δεν ειναι οτι θα παει τοσο στο χωμα (σιγουρα στις διακοπες), αλλα τα ανεβα-κατεβα στα πεζοδρομια.
Και ειναι μαθημενος με το 650 τωρα οποτε τον βλεπω να τις κοπαναει καλα τις χυτες του στρομ.


Τι να πω..μαλλον δικιο εχει που θελει το στρομ, αλλα δε μπορω να το χωνεψω.
Παλι σωστα επραξε η χοντα:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

ρε αδαή και αμόρφωτε οδηγίσκε η ΧΟΝΔΑ και λάθος να κάνει πάλι σωστή είναι λέμε :alien:

ψήστον να πάρει το στρωματέξ ...

nikos_abel
16/01/2012, 07:37
Άλλο είναι το θέμα. Πόσα θα δώσει, γιατί οι τιμές που βλέπω στα μεταχείρισμένα (ειδικά στο Βι Στρομ)
είναι εκτός φάσης συνήθως.....

McGyver
16/01/2012, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
ρε αδαή και αμόρφωτε οδηγίσκε η ΧΟΝΔΑ και λάθος να κάνει πάλι σωστή είναι λέμε

Σαν τις γυναίκες μας ένα πράμα: έχουν πάντα δίκιο και όταν έχουν άδικο, δικαίως το έχουν...

irinia
16/01/2012, 07:47
TO TRANSALP 700.............






Είναι μοντέλλο πού διέγραψε πολύ άρνητική πορεία σέ σχέση μέ τόν προκάτοχο του 650,
καί πούλησε ότι πούλησε χάριν στό όνομα transalp,τό όποίο είναι θρύλος.
ΜΕΓΑΛΗ ΙΤΑΛΟ-ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΠΑΤΑΤΑ........
Τό v-strom άντίθετα βγαίνει άπό τό 2003-2004 καί μέ μικρές άλλαγές ξαναβγήκε τό 2011-2012.
Ύπερτερεί παντού....
Είναι άφελής ό ίσχυρισμός ότι είναι καλύτερο σό χώμα.
Ποιό χώμα ,μέ 210 κιλά...??
Άπλά περπατάει στό χωματόδρομο,όπως όλα τά μηχανάκια.
Δέν γίνεται σύγκριση σέ κανέναν τομέα τών δύο μοτό.
ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΣΟΥΖΟΥΚΙ...!!
Ή φθίνουσα πορεία τών πωλήσεων του,καί ή καθοδική τιμή του,
τά άπούλητα άπό τό 2008 πού πουλιούνται κάτω άπό 6500 πλέον σάν στόκ
τά λένε όλα.
Άντίθετα τό Σουζόυκι ξεκίνησε άπό 7000 έφθασε στίς 8500 και μόνο τώρα
έν όψει τού νέου της μοντέλλου έβγαλαν προσφορά μέ 7000 ξανά τό παλιό.
Τό ότι τό μηχανάκι έγινε σούπα καί άντικείμενο διαφόρων σχολίων δέ μάς λέει τίποτε.
Έξάλλου είπαμε,όποιος θέλει νά βλέπει άλλα σηματάκια,πάει καί τά ΧΩΝΕΙ
γιά νά τόν ΚΟΙΤΑΝΕ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ...!!
Καί κάτι γιά τίς τιμές............
Μέ 7000 τό καινούργιο Σουζούκι,
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ότι τά μεταχειρισμένα τού 2007-08-09
μπορούν νά πουληθούν πάνω άπό 3500-4000 άνάλογα μέ τήν κατάσταση
πού βρίσκονται...!!!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ 2012....!!!
ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΛΟ ΑΛΛΑΞΕ...!!!






:wave2:

catmaster
16/01/2012, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Σαν τις γυναίκες μας ένα πράμα: έχουν πάντα δίκιο και όταν έχουν άδικο, δικαίως το έχουν...

;) :a18: The Power Of Dreams ....


244574

Sapadak
16/01/2012, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
ΥΓ: Λέλο :lol:

Ασε ζω ενα δραμα


Θα τον βαλω να διαβασει τι λενε 2 κατοχοι τραναλπ για να παρει το στρομ


Δε μπορω να του αλλαξω το μυαλο ρε γμτ.
Του ειπα για τη καλυψη οτι ειναι ανεπαρκης (ειναι και 1.90 παναθεματον) και μου λεει αυτο που ειδα εχει εξτρα ζελατινα :lol: :lol:

nikos_abel

Κοιταει και για τα 2 μέχρι 5700-6000 μαξιμουμ, και εχει και το 650 για ανταλλαγη.
Παιζουν λιγα τρανσαλπ και πολλλλλα στρομ, απαραιτητα με ABS-Βαλιτσα-Καγκελα-Συναγερμο
Τα υπολοιπα καλοδεχουμενα

nikos_abel
16/01/2012, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ότι τά μεταχειρισμένα τού 2007-08-09
μπορούν νά πουληθούν πάνω άπό 3500-4000 άνάλογα μέ τήν κατάσταση
πού βρίσκονται...!!!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ 2012....!!!
ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΛΟ ΑΛΛΑΞΕ...!!!

:wave2:

τα λέω αλλά ποιος ακούει....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak

nikos_abel

Κοιταει και για τα 2 μέχρι 5700-6000 μαξιμουμ, και εχει και το 650 για ανταλλαγη.
Παιζουν λιγα τρανσαλπ και πολλλλλα στρομ, απαραιτητα με ABS-Βαλιτσα-Καγκελα-Συναγερμο
Τα υπολοιπα καλοδεχουμενα

Πολλά (βλ. πάνω) πάει να δώσει

Sapadak
16/01/2012, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Πολλά (βλ. πάνω) πάει να δώσει

Κοιτα αν θελεις κατι καθαρό, με βιβλίο σερβις, σχετικά λίγα χιλιόμετρα και καποιον εξοπλισμο στα ΤΑ παιζουν εκει.
Στα στρομ παιζει να βρεις και στο ταληρο...αλλα ξαναλεω εχει να δωσει και το 650 οποτε λογικά παει για ανταλλαγη σε μαγαζι.
Εκτος αν καποιος ψηνετε να δωσει στρομ ή ΤΑ 700 και να παρει ΤΑ650 και διαφορά :D

nikos_abel
16/01/2012, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Κοιτα αν θελεις κατι καθαρό, με βιβλίο σερβις, σχετικά λίγα χιλιόμετρα και καποιον εξοπλισμο στα ΤΑ παιζουν εκει.
Στα στρομ παιζει να βρεις και στο ταληρο...αλλα ξαναλεω εχει να δωσει και το 650 οποτε λογικά παει για ανταλλαγη σε μαγαζι.
Εκτος αν καποιος ψηνετε να δωσει στρομ ή ΤΑ 700 και να παρει ΤΑ650 και διαφορά :D

Ναι, για το V-Strom εννοούσα μόνο. To ΤΑ 700 εκεί παίζει (σωστό ή λάθος)
:wave2: :beer: :beer:


Αν και γενικά έχω δει ότι το βιβλίο σέρβις είναι άχρηστο, δε σε εξασφαλίζει σε τίποτα...

Sapadak
16/01/2012, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
, δε σε εξασφαλίζει σε τίποτα...

Ψυχολογικό είναι :D

nikos_abel
16/01/2012, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ψυχολογικό είναι :D

:a10:

irinia
16/01/2012, 09:11
ANAΛΟΓΑ ΠΟΙΟΣ.............ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ






Ό Σφακιανάκης γιά παράδειγμα,έχει καταχωρημένες σέ κομπιούτερ
όλες τίς έργασίες μιάς μοτό.
δέ θά ρισκάριζε ποτέ νά γράφει άνακρίβειες καί λάθος χιλιόμετρα.
Άν τό βιβλίο όμως είναι συμπληρωμένο άπό τό μπάρμπα-Γιώργο
δέν σέ έξασφαλίζει κανείς..!!
Άποδείξεις, κ.λ.π......είναι πολύτιμα στοιχεία πού δείχνουν πολλά.
Άλλαγή λαδιών π.χ. δείχνει χιλιόμετρα άν είναι άπό σοβαρή έταιρεία.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΙΔΙΑ..!!
Άν είναι άπό σωστή έταιρεία ,είναι ένα σημαντικό στοιχείο γιά τήν είκόνα
τής μοτό.
Άρκεί νά μπορεί κάποιος νά τό άξιολογήσει.....




:wave2:

TROOPER
16/01/2012, 09:15
δεν υπαρχει συγκριση λευτερη.

Sapadak
16/01/2012, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν υπαρχει συγκριση λευτερη.

Ειναι λίγες οι διαφορες απο μονες τους, και ιδιαιτερα με τη χρηση που το κανει νομιζω γίνεται ακομα λιγότερες.

Αν διαθετε λιγότερα χρήματα, σιγουρα μονοδρομος το στρομ, τώρα ομώς?


Δηλαδης αυτό (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2013381/) είναι ευκαιρια στα λεφτα που το δινει, και αν είχε μέχρι 4000 ευρω θα ηταν μονοδρομος :D (αν ειναι "ισιο")

makis206
16/01/2012, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Αν διαθετε λιγότερα χρήματα, σιγουρα μονοδρομος το στρομ, τώρα ομώς?

Tο Βεστρόμ και 200 πιτόγυρα :lol:

irinia
16/01/2012, 10:35
ΤΙ ΚΑΝΕΙ..............ΝΙΑΟΥ, ΝΙΑΟΥ





Στά κεραμίδια..??

Lioulios
16/01/2012, 10:42
Μονόδρομος το στρώμα .

Αυτονομία μεγάλη και κατανάλωση σκούτερ είναι σημεία που θα πρέπει να κοιτάξει σοβαρά .

Sapadak
16/01/2012, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Μονόδρομος το στρώμα .

Αυτονομία μεγάλη και κατανάλωση σκούτερ είναι σημεία που θα πρέπει να κοιτάξει σοβαρά .

Αποτι είπε ο μακγκαιβερ πριν και το ΤΑ δεν καει πολυ.

Οσο για την αυτονομια μια χαρα ειναι και του ΤΑ (για τη χρηση που το κανει)

αιγαιοπλόος
16/01/2012, 12:19
Το V-Strom 650 υπερέχει έναντι του Transalp 700 σε:

- Δύναμη κινητήρα στις ψηλές στροφές (μεγαλύτερη ιπποδύναμη, μεγαλύτερη "διάρκεια" στις ψηλές σ.α.λ., μεγαλύτερη άνεση στους ψηλούς ρυθμούς περιστροφής).

- Πλαίσιο (αλουμινένιο, στιβαρότερο, διαχειρίζεται πιο άνετα τις ανοιχτές στροφές με φουλ φορτίο.

- Τηλεπροφόρτιση του αμορτισέρ (δηλ. με εξωτερικό περιστροφικό χειριστήριο), σε αντίθεση με το Transalp που δεν έχει ρύθμιση προφόρτισης αλλά μόνο ρύθμιση απόσβεσης συμπίεσης με κατσαβίδι.

- Ανεμοκάλυψη.

- Ποιότητα κατασκευής, λόγω made in Japan, χωρίς όμως να είναι κορυφαία. Απλά είναι καλύτερη από του made in Spain Transalp 700.



Το Transalp 700 C-ABS υπερέχει σε:

- Ευελιξία στην πόλη (μικρότερο μέγεθος, μικρότερο μεταξόνιο, θέση οδήγησης λιγότερο "τουριστική" και που φέρνει πιο κοντά τον αναβάτη στο τιμόνι).

- Ελαφρώς μεγαλύτερη άνεση στην εκτός δρόμου κίνηση, λόγω ελαστικών, ακτινωτών ζαντών και ενδοτικού πλαισίου αλλά και θέσης οδήγησης. Πάντως, ξεκαθαρίζω ότι κανένα δεν είναι "αστέρι" στο χώμα, όπως π.χ. το 990 της ΚΤΜ! Απλώς το Transalp έχει μια ΜΙΚΡΗ υπεροχή.

- Ανώτερα φρένα. Μιλάω όμως ΜΟΝΟ για την έκδοση με το συνδυασμένο ABS (το λεγόμενο C-ABS), η οποία πάει πακέτο με τις τριπίστονες δαγκάνες εμπρός της ιαπωνικής Nissin και έχει ηλεκτρονική μονάδα της γερμανικής Bosch για το ABS. Στην πράξη, τα φρένα του Transalp 700 C-ABS έχουν καλύτερη αίσθηση και το ABS έχει ανώτερη ποιότητα λειτουργίας σε σχέση με το V-Strom.



Αυτά εντελώς αντικειμενικά και χωρίς παρωπίδες. Προσωπικά έχω το Transalp 700 C-ABS και έχω οδηγήσει αμέτρητες φορές το V-Strom 650 του κολλητού μου φίλου. Θεωρώ ότι στους περισσότερους τομείς υπερέχει το V-Strom αλλά υπάρχουν και σημεία όπου το Transalp 700 είναι λίγο καλύτερο. Είναι θέμα προτεραιοτήτων και επιλογών.

McGyver
16/01/2012, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από αιγαιοπλόος
σε αντίθεση με το Transalp που δεν έχει ρύθμιση προφόρτισης αλλά μόνο ρύθμιση απόσβεσης συμπίεσης με κατσαβίδι.

Έχει και το ΤΑ δυνατότητα ρύθμισης της προφόρτισης αν έχει κανείς όρεξη να κατεβάσει την πίσω δεξιά πλευρά (μπαταρία και τα συναφή)...

Sapadak
16/01/2012, 12:35
Τα κιλα ειναι οντως +20 για το ΤΑ?

Και αυτο για τα φρενα ειναι μαλλον θεμα αισθησης λογικα?

Γιατι με μικροτερους δισκους +20 κιλα βαρους δυσκολευομαι να το πιστεψω (εκτος αν μιλαμε για αισθηση)

σσ
Δεν εχω οδηγησει παρα μονο το στρομ πριν απο καμια 5ετια


244591

McGyver
16/01/2012, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Τα κιλα ειναι οντως +20 για το ΤΑ?

Και αυτο για τα φρενα ειναι μαλλον θεμα αισθησης λογικα?

Γιατι με μικροτερους δισκους +20 κιλα βαρους δυσκολευομαι να το πιστεψω (εκτος αν μιλαμε για αισθηση)

σσ
Δεν εχω οδηγησει παρα μονο το στρομ πριν απο καμια 5ετια

+25 είναι βασικά.
Τα specs που έχεις για το ΤΑ είναι για το απλό, όχι το C-ABS.

Δεν έχω οδηγήσει V-Strom για να σου πω, αλλά τα συνδυασμένα φρένα του TA και το ABS του είναι εξαιρετικά. Το ίδιο έχουν πει κατά καιρούς και διάφοροι στον ειδικό τύπο, όχι μόνο στην Ελλάδα.

Sapadak
16/01/2012, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από αιγαιοπλόος
.................

thanx για την αναλυση

Μιας και εχεις φιλαρακι με στρομ

Μπορεις να μου πεις σε βολτιτσα/ταξιδι που εισασταν παρεα πως πηγατε και οι 2 απο καταναλωσεις?

McTalas
16/01/2012, 13:19
πανω απο 1 μηνα με το v-strom δεν εχω να πω αρνητικο παρα μονο τα κιλα του.
α! και την ομορφια (ειναι κακασχημο παναθεματο)
ειδικα το abs για μεσα στην πολη ειναι must!!!
απο χοματοδρομο?
Το καλοκαιρι ανετα ανεβαινα στις ειδικες του ακροπολης σε θηβα και κλενια κανενα προβλημα...
αυτονομια δεν θυμαμαι αλλα μια 300αρα την βγαζει.

μετα απο 30Κ σε ολη την Ελλαδα δεν εχει βγαλει τιποτα.

οποτε πρωτεινω v-strom δαγκωτο..
:wave2:

alexvan
16/01/2012, 13:46
Μόνο στο ταξίδι στην εθνική υπερέχει το STROM. Κατά τα άλλα το ΤΑ είνια πολύ καλύτερο στην πόλη και στο ορεινό στροφιλίκι, ο΄κινητήρας του είναι ρυθμισμένος στις χαμηλομεσαίες κάτι που είναι πολύ χρήσιμο στο 90% των περιπτώσεων, εκτός και αν το θέλει για να βγει Ευρώπη, τα φρένα του από άλλο πλανήτη.
Για μένα ευκολία φορτώματος έχουν και τα 2, αφού και στα 2 μπορείς να κουμπωσεις τριβάλιτσο άνετα. Με χάλασε το 5αρι σασμάν μια και όταν το είχα έκανα περίπου 80 μα 100 χλμ τη μέρα σε ανοιχτό δρόμο, αν και δεν είχε κανένα πρόβλημα να ταξιδέψει όλη μέρα με 160 φορτωμένα. Την ανεμοκάλυψη την καλύπτείς με μια ζελατίνα και τέλος.
Το Strom πολύ μπούγιο ειδικά μέσα στην πόλη και όσες φορές και αν προσπάθησα να το πάω γρήγορα σε κλειστά κομμάτια όπως στην Πεντέλη μου έβγαλε την πίστη η αδιαφορία με την οποία αντιμετώπιζε τις απανωτές αλλαγές κλίσης.
Παρόλα αυτά νομίζω ότι είναι ένα υποκειμενικό θέμα η επιλογή μιας εκ των δυο, απλά πιστεύω πως το ΤΑ όσο παροχημένο και αν φαίνεται σε διάφορους τομείς, εντούτοις είναι αρκετά μελετημένο σε σημεία που δεν αντιλαμβάνεται κανείς αν δεν το ζήσει και πιστεύω πως είναι καλύτερο από τη στιγμή που κάποιος αξιολογήσει τις πραγματικές ανάγκες που θέλει να καλύψει με μια μοτοσυκλέτα.
Το STROM για μένα είναι σαν το GS 1200 Adventure, που αγοράζεις 33 λίτρα ρεζερβουάρ μήπως και τα χρειαστείς κάποια στιγμή αν ξεμέινεις στο Μαρόκο, αλλά κάθε μέρα είσαι Κυψέλη Παγκράτι με το βουβάλι καβάλα.

GIXXERAKIAS
16/01/2012, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexvan

...ειδικά μέσα στην πόλη και όσες φορές και αν προσπάθησα να το πάω γρήγορα σε κλειστά κομμάτια όπως στην Πεντέλη μου έβγαλε την πίστη η αδιαφορία με την οποία αντιμετώπιζε τις απανωτές αλλαγές κλίσης....


Μιλάμε για οχήματα ταξιδιού-πολυθρόνες και όχι για SS.Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λιγάκι φίλε μου.

Όσο για τα μεταξύ των δύο και γω θα διάλεγα το Strom λόγω του ότι είναι ανώτερο σε ταχύτητες ταξιδιού και μπορεί να πάει και σε βατούς χωματόδρομους εξίσου καλά με το ΤΑ.(ε δεν θα πάω με το Strom ουτε με το TA όπως με το CR250 που έχω στο χωριό για να ξεκαβλ@νω).Άλλο ένα σημείο που υπερτερεί για εμένα το Strom είναι η σέλα αναβάτη-συναναβάτη.Πολύ πιό ξεκούραστη και σε καλύτερη θέση για ταξίδι.

Όποιος θέλει είτε το ένα είτε το άλλο για μετακινήσεις εντός των τοιχών,πολύ απλά θα του συνιστούσα να πάρει παπί η σκούτερ γιατί και τα δύο είναι ασύμφορα για καθημερινή μετακίνηση.:wave2:

Sapadak
16/01/2012, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Όποιος θέλει είτε το ένα είτε το άλλο για μετακινήσεις εντός των τοιχών,πολύ απλά θα του συνιστούσα να πάρει παπί η σκούτερ γιατί και τα δύο είναι ασύμφορα για καθημερινή μετακίνηση.:wave2:

Οταν ειναι το μοναδικο οχημα για να κινησε και εντος και εκτος των τοιχων, τοτε?

GIXXERAKIAS
16/01/2012, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Οταν ειναι το μοναδικο οχημα για να κινησε και εντος και εκτος των τοιχων, τοτε?

Αυτό προσπαθώ να πώ,γιατί να είναι μόνο αυτό το μοναδικό όχημα?Και πάλι συμφέρει πιό πολύ να έχεις ένα παπί για την πόλη και για εκτός μόνο την μηχανή (όποια και άν είναι αυτή) βάλε από βενζίνες,σέρβις,αναλώσιμα,λάστιχα και φθορά της μηχανής καθημερινά μέσα στην πόλη,του βγαίνει πολύ πιό οικονομικά να πάρει ένα παπί με 500ευρώ να κινήται από το να έχει το TA η το Strom επί καθημερινής βάσης.

Όλα αυτά βέβαια να λέμε και την αλήθεια να μπορεί να μετακινηθεί με το παπί.Αν μένει πχ Σαρωνίδα και η δουλειά του είναι Περιστέρι τότε είναι μονόδρομος η μηχανή.:D

Sapadak
16/01/2012, 15:08
Συν διπλες ασφαλειες/σηματα
Συν διπλο παρκινγκ
Συν διπλο αγχος μη στη φανε


Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Όλα αυτά βέβαια να λέμε και την αλήθεια να μπορεί να μετακινηθεί με το παπί.Αν μένει πχ Σαρωνίδα και η δουλειά του είναι Περιστέρι τότε είναι μονόδρομος η μηχανή.:D

Νταξ οχι ετσι αλλα οταν κανεις καμια 40πηγαινε-ελα καθε μερα ε οκ ολα γινονται :lol:

Βεβαια ειναι και η καβλα στη μεση :beer:
(μη με ρωτησεις που ειναι η καβλα στο ΤΑ βεβαια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

McGyver
16/01/2012, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
μη με ρωτησεις που ειναι η καβλα στο ΤΑ βεβαια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

2 ώρες μετά...

Sapadak
16/01/2012, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
2 ώρες μετά...

Ειναι τοοοοοσο ανετο?

Δεν εχω κατσει/οδηγησει ρε γμτ

McGyver
16/01/2012, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ειναι τοοοοοσο ανετο?

Δεν εχω κατσει/οδηγησει ρε γμτ

Δυό ώρες (τουλάχιστον) αργεί να έρθει ρε man!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GIXXERAKIAS
16/01/2012, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Συν διπλες ασφαλειες/σηματα
Συν διπλο παρκινγκ
Συν διπλο αγχος μη στη φανε


Νταξ οχι ετσι αλλα οταν κανεις καμια 40πηγαινε-ελα καθε μερα ε οκ ολα γινονται :lol:

Βεβαια ειναι και η καβλα στη μεση :beer:
(μη με ρωτησεις που ειναι η καβλα στο ΤΑ βεβαια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

Ε γι'αυτό μίλησα για παπί και δή μεταχειρισμένο να το δένεις όπου έχει κωλόνα φωτισμού κοντά στο σπίτι.Οπότε no need για διπλή θέση πάρκινγκ.Εντάξ για το σήμα 22 ευρώ για ένα 125αρι δεν νομίζω ότι σε βγάζει εκτός προυπολογισμού.:p

Για ασφάλεια στο παπί με 100 ευρα όλο το χρόνο και για την μηχανη υπάρχει πλέον λύση με την anytime.Ασφάλεια ημέρας,ασφάλεια μηνός και ασφάλεια χρόνου.Διαλέγει πότε θα πάει άτα με την μηχανή και την ασφαλίζει,τυπώνει ασφαλιστήριο και βούρ για βόλτα.:D

Δεν μπορείς να πείς το έχω.:smokin:

Όσο για τα χιλιόμετρα γύρω στα 55-60 κάνω καθημερινά με σκούτερ 125 κυβικών οπότε με 40 είναι κομπλέ.:winka:

Sapadak
16/01/2012, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Όσο για τα χιλιόμετρα γύρω στα 55-60 κάνω καθημερινά με σκούτερ 125 κυβικών οπότε με 40 είναι κομπλέ.:winka:

Δεν θα το εκανα για κανενα λογο κατι τετοιο, αν ειχα μοτοσυκλετα 2η ή την δυνατοτητα να παρω 2η μοτοσυσκλετα.

ολοι περασαμε απο τη φαση του παπιου/σκουτερ οταν ειμασταν μικροι :blush: και καναμε απιθανες ταρζανιες, αλλα πλεον οχι. :cool:

GIXXERAKIAS
16/01/2012, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Δεν θα το εκανα για κανενα λογο κατι τετοιο, αν ειχα μοτοσυκλετα 2η ή την δυνατοτητα να παρω 2η μοτοσυσκλετα.

ολοι περασαμε απο τη φαση του παπιου/σκουτερ οταν ειμασταν μικροι :blush: και καναμε απιθανες ταρζανιες, αλλα πλεον οχι. :cool:

Nαι για πήγαινε με το Gsxr κάθε μέρα για δουλειά και μετά θα σου πώ άν θα το κάνεις όταν χρειαστεί να αλλάξεις λάδια,σερβις,λαστιχα σε μισό χρόνο απ'ότι έκανες φυσιολογικά.

Και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα θα δώσω το 125 και θα πάρω 50αρι και καρμπυρατέρ μαμίσιο να μην καίει και πολύ.:rotflmao: :rotflmao:

DAYMAN
16/01/2012, 15:30
Strom περισσότερα πλεονεκτήματα εναντι του ΤΑ.

nikos_abel
16/01/2012, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak


Βεβαια ειναι και η καβλα στη μεση :beer:
(μη με ρωτησεις που ειναι η καβλα στο ΤΑ βεβαια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

ενώ στο στρομ ξεχειλίζεις....


:lol: :lol: :lol:

TROOPER
16/01/2012, 19:36
ακομα συζηταμε...?

Sapadak
16/01/2012, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ακομα συζηταμε...?

Τι να το κανω που ειναι ξεροκεφαλος και θελει το Χοντα :lol: :lol:

Ψαχνω για εφοδια υπερ του στρομ:smokin:

TROOPER
16/01/2012, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Τι να το κανω που ειναι ξεροκεφαλος και θελει το Χοντα :lol: :lol:

Ψαχνω για εφοδια υπερ του στρομ:smokin:

πες του οτι το ΤΑ το εχει ο θωμας.:lol: :lol:

xristos x
16/01/2012, 20:03
ενώ στο στρομ ξεχειλίζεις....

:blush: υπαρχουν και τετοιοι :blush: :blush:

αν και με αυτα δεν τον εχεις πεισει ακομα δεν θα τον πεισεις ποτε...
εκτος και αν .... βαλεις λιγο το χερακι σου...


244628

nikos_abel
16/01/2012, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χρήστος Χ
:blush: υπαρχουν και τετοιοι :blush: :blush:

αν και με αυτα δεν τον εχεις πεισει ακομα δεν θα τον πεισεις ποτε...
εκτος και αν .... βαλεις λιγο το χερακι σου...


Χαχαχαχα!!! Γμτο!!!









(εν τω μεταξύ, κοροϊδεύω κοροϊδεύω, στο τέλος με βλέπω με στρομ...)