PDA

View Full Version : Ποντίκι & πληκτρολόγιο σε θύρες Ps/2..?



chriscrypton
17/01/2012, 00:54
Χαιρετώ σας συμ-φορουμήτες!

Θα ηθελα τα φωτα σας οσων αφορα το εξης:
Το pc μου το αγορασα το 2007 με vista home premium & ποντίκι & πληκτρολογιο συνδεμενα στις θυρες PS/2.
Mε το καιρο αναβαθμιστηκα και πηρα ποντίκι & πληκτρολογιο με θυρες usb .
Πλεον οι θυρες usb δε με φτανουν & πηρα 2 usb to ps/2 adaptors για να ξαναχρησιμοποιησω τις θυρες αυτες και να εχω περισσοτερες διαθεσιμες usb(για εκτυπωτη.εξωτερικο σκληρο κτλ).
Το προβλημα ειναι οτι στο Pc δεν λειτουργουν ποντίκι & πληκτρολογιο οταν τα συνδεω στα ανταπτορακια...:confused:
Καθοτι δεν ειμαι και πολυ γνωστης απο pc γενικα και εκ βαθεως ,μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε..?
Ευχαριστω προκαταβολικα
:beer: :beer:

Ichigo
17/01/2012, 01:03
Δες μήπως τα σύνδεσες λάθος :p
πληκτρολόγιο (μωβ βύσμα στη μωβ PS/2 θύρα του Η/Υ)
ποντίκι (πράσινο βύσμα στην πράσινη PS/2 θύρα του Η/Υ)

Επίσης δες από το BIOS μήπως είναι απενεργοποιημένες οι PS/2 θύρες ή αν πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποιου είδους ρύθμιση περί συμβατότητας (ψιλοαπίθανο) :winka:

chriscrypton
17/01/2012, 01:10
Τα εβαλα σωστα στο χρωμα τους :D αλλα δεν ξερω αν ειναι αποσυνδεδεμενα απο το ΒΙΟS..με F8 μπαινω στο BIOS:o ?
Καπου διαβασα πως πρεπει να κλεισω το pc ,να αποσυνδεσω οτι usb εχω συνδεμενο,να συνδεσω ποντίκι & πληκτρολογιο στις PS/2 ,& να ανοιξω το pc, και θα τα εντοπιζει το μηχανημα μονο του..
κατι που δεν δυναται να δοκιμασω τωρα..

BLiTzER
17/01/2012, 01:10
Έχω δοκιμάσει κι εγώ τα συγκεκριμένα ανταπτοράκια, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Γιατί δεν ξαναχρησιμοποιείς native ps2 keyb/mouse?

Nαι, οι ps2 συσκευές χρειάζονται επανεκκίνηση του λειτουργικού για να παίξουν. Δεν είναι p&p όπως οι usb.

Επίσης συναντώ αρκετά συχνά συστήματα που έχουν πρόβλημα (έλλειψης επαρκούς ρεύματος ή ασυμβατότητας) όταν παραφορτώνουν τις usb θύρες.

chriscrypton
17/01/2012, 01:16
Ξανα εβαλα το παλιο ποντικα με την απευθειας ps/2 αλλα ενω αναβε το κοκκινο φωτακι δε λειτουργουσε..Τα ειχα αλλαξει γιατι ηταν πολυ χαμηλης ποιοτητας και τελευταια δε πατιοντουσαν αρκετα κουμπια..κατι τετοιο ειναι καλυτερο(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804341 ) απο τα απλα ανταπτορακια?

ZataraFR
17/01/2012, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από chriscrypton
Χαιρετώ σας συμ-φορουμήτες!

Θα ηθελα τα φωτα σας οσων αφορα το εξης:
Το pc μου το αγορασα το 2007 με vista home premium & ποντίκι & πληκτρολογιο συνδεμενα στις θυρες PS/2.
Mε το καιρο αναβαθμιστηκα και πηρα ποντίκι & πληκτρολογιο με θυρες usb .
Πλεον οι θυρες usb δε με φτανουν & πηρα 2 usb to ps/2 adaptors για να ξαναχρησιμοποιησω τις θυρες αυτες και να εχω περισσοτερες διαθεσιμες usb(για εκτυπωτη.εξωτερικο σκληρο κτλ).
Το προβλημα ειναι οτι στο Pc δεν λειτουργουν ποντίκι & πληκτρολογιο οταν τα συνδεω στα ανταπτορακια...:confused:
Καθοτι δεν ειμαι και πολυ γνωστης απο pc γενικα και εκ βαθεως ,μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε..?
Ευχαριστω προκαταβολικα
:beer: :beer:

Τα πρώτα (πλ/γιο και ποντίκι) που είχες σε PS/2 τι τα έκανες ;

Από τη στιγμή που εκείνα δούλευαν, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στα ανταπτοράκια ..

Αν κατάλαβα καλά, δεν έχεις κάνει ούτε επανεκκίνηση .. ; Τα PS/2 δεν παίζουν με hot plug, δλδ θέλει επανεκκίνηση το PC .. Για δοκίμασε μπας και ταλαιπωρείσαι άδικα!

Επ' ουδενί όμως μην βάλεις USB switch ... Όπως είπε και ο BLiTzER, ο δίαυλος USB είναι ένας και η ταχύτητα μοιράζεται στις θύρες που χρησιμοποιούνται ...

BLiTzER
17/01/2012, 01:20
Γενικά φρόντιζε να αποφεύγεις αντάπτορες για I/O. Περισσότερα προβλήματα δημιουργούν, παρά λύνουν.

Αγόρασε ένα καινούριο σετάκι ps2 keyb/mouse. 10-15 ευρώ θα σου κοστίσει (δοκίμασε πρώτα από ένα φίλο σου, να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα). Kαι πάντα κάνε μια επανεκκίνηση πριν αποκλείσεις κάτι ;P

chriscrypton
17/01/2012, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZataraFR
Τα πρώτα (πλ/γιο και ποντίκι) που είχες σε PS/2 τι τα έκανες ;

Από τη στιγμή που εκείνα δούλευαν, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στα ανταπτοράκια ..

Αν κατάλαβα καλά, δεν έχεις κάνει ούτε επανεκκίνηση .. ; Τα PS/2 δεν παίζουν με hot plug, δλδ θέλει επανεκκίνηση το PC .. Για δοκίμασε μπας και ταλαιπωρείσαι άδικα!

Επ' ουδενί όμως μην βάλεις USB switch ... Όπως είπε και ο BLiTzER, ο δίαυλος USB είναι ένας και η ταχύτητα μοιράζεται στις θύρες που χρησιμοποιούνται ...

Τα πρωτα (πλ/γιο και ποντίκι) τα εχω ακομα.
Αυτο που προλαβα να κανω (γιατι τωρα ειμαι εκτός και δε μπορω να κανω τεστ..) ηταν να κλεισω το Pc,να συνδεσω το usb ποντικα στην PS/2 θυρα,και να ανοιξω το pc, που δεν εκανε boot εως οτου αποσυνδεσα τον ποντικα απο την PS/2 θυρα, τον εβαλα στην usb & bootaρε το pc..

BLiTzER
17/01/2012, 01:26
Γιατί δεν έκανε boot? Μήπως επειδή δεν έβρισκε πληκτρολόγιο? Σου έβγαλε κάποιο μήνυμα λάθους?

Ένιγουει, κάνε ότι σου είπα παραπάνω :P

chriscrypton
17/01/2012, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Γιατί δεν έκανε boot? Μήπως επειδή δεν έβρισκε πληκτρολόγιο? Σου έβγαλε κάποιο μήνυμα λάθους?

Ένιγουει, κάνε ότι σου είπα παραπάνω :P

Δε ξερω γιατι δεν boot...δεν εβγαλε καποιο μυνημα λαθους, απλα μαυρη οθονη..:confused: μολις εβγαλα τον ποντικα απο το ανταπτορακι & το βαλα στην usb ξεκινησε κανονικα...
Θα κανω οσα με συμβουλευσατε αυριο!
Ευχαριστω παλικαρια..
(1000 φορες να κανω σερβις στο παπι μονος μου,παρα οταν αποφασιζω να ασχοληθω με το Pc..:a11: )

:beer: :wave2:

Panoskl
17/01/2012, 07:14
Γενικά, είναι ανορθόδοξο να θέλεις να συνδέσεις πληκτρολόγιο & ποντίκι που είναι USB σε θύρα PS/2 γιατί ουσιαστικά τα υποβαθμίζεις. Επίσης, συμφωνώ ότι τα σχετικά ανταπτοράκια δεν είναι αξιόπιστη λύση.

Αυτό που έδειξες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804341 κάνει την αντίστροφη δουλειά. δηλ. συνδέει πληκτρολόγιο & ποντίκι που είναι PS/2 σε μία θύρα USB.

Αφού το βασικό σου πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις αρκετές θύρες USB, θα σου προτείνω δύο λύσεις:

Α/ USB Hub. Απλή και φτηνή λύση.

π.χ. http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Controllers---Hub/Turbo-X-USB-HUB-BH059-4-Port.htm

Δεν υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας αν εκεί συνδέσεις συσκευές που δεν είναι απαιτητικές στο θέμα αυτό και έχουν και την δική τους τροφοδοσία. Π.χ. εκτυπωτές, scanner μαζί με εξωτ. σκληρό δίσκο 3.5" κλπ. Δεν υπάρχει αισθητή πτώση απόδοσης έτσι. Αν βάλεις δύο σκληρούς στο hub μπορεί να έχεις πρόβλημα όπως και αν βάλεις δίσκο 2.5" που δεν έχει δική του τροφοδοσία. Φύλαξε τις θύρες USB του PC σου για τις χρήσεις αυτές.

B/ Κάρτα PCI. Φτηνή λύση αλλά πιο δύσκολη στην εφαρμογή της γιατί πρέπει να ανοίξεις το κουτί. Αν δεν ξέρεις, βρες κάποιον που να ξέρει για να σε βοηθήσει.
π.χ. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613393

Δες το κόστος τους και αποφάσισε.

webassasin
17/01/2012, 08:40
Δεν ειδα τα λινκς που παρεθεσαν τα παιδια πιο πανω,αλλα υποθετω οτι προτειναν usb controller, se PCI θυρα, η απλα διακλαδωτη απο 1 usb se 4.
Μην ταλαιπωρεισαι αδικα με τα ανταπτορακια.
Δοκιμασε παντως να βαλεις μονο το πληκτρολογιο με ανταπτορ και ασε το mouse στη usb.
edit: αυτα που λεει ο απο πανω.
αν μας πεις και τι συσκευες εχεις επανω,θα σε βοηθησουμε καλυτερα.
πως τις καλυψες ολες τις θυρες?
συνηθως οι σχετικα προσφατης κατασκευης υπολογιστες δεν εχουν μονο 4 θυρες, ασε που εχουν σχεδον ολοι και 2 μπροστα.

borbos
17/01/2012, 09:16
αν καταλαβα και εγω καλα εχεις παρει USB HUB??

ναι τοτε δεν πρεπει να ειναι με τροφοδοσια. συνηθως τα hub που δεν εχουν ξεχωριστη παρωχη δικη τους, αν τα φωρτωσεις πχ με 1-2 σκληρους βελαζουν γιατι το usb σαν προτοκολο σου δινει 5V.

δοκιμασε με ενα δανικο USB HUB αλλα με τροφοδοτικο.

chriscrypton
17/01/2012, 23:21
Εχω αγορασει ακριβως αυτο: http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/kalodia/connectors-power-cables/konig-adapter-usbps2-fm/prod1150420pp/
Τελικα τα συγκεκριμενα ειναι απλα μαπα, γιατι το παλιο ποντικι λειτουργει στην PS/2 θυρα, κι οσων αφορα το πληκ/γιο (microsoft ειναι) μαλλον δεν ειναι συμβατο καν με ps/2 αν και δεν αναγραφει κατι στο αυτοκολλητο απο κατω που χει..
Φιλε webassasin, εχω συνολικα 4 θυρες usb και εχω ποντικι πληκ/γιο στις 2, εκτυπωτη στο 3ο και εξωτερικο σκληρο δισκο στην 4η για τα back μου. Ειχα παρει ενα hub-ακι με 4 θυρες ακομη αλλα μια το βλεπε το pc, μια δε το βλεπε sto boot και μ ειπε κι ο μπατζανακης μου πως ειναι επικινδυνα αυτα, μπορει να κανουν ζημια...
Εν κατακλειδι κανω τη δουλεια μου και με το βαλε -βγαλε καλωδια, αλλα εφοσον εχω τις ps/2 free, σκεφτηκα να τισ χρησιμοποιησω, γεγονος που μας φερνει στο αρχικο μου ερωτημα...
Τελος ,επειδη ειμαι χοντροασχετος με τα του pc,ΒΙΟS,PCI κτλ, με συγχωρειτε εκ των προτερων αν πεταω μ@λ@κιες....:dizzy: :dizzy:
:beer:

webassasin
17/01/2012, 23:47
οτι θες ρωτας,κανεις δε γεννηθηκε εχοντας γνωση των παντων.
δοκιμασε να βαλεις μια προεκταση usb, ενα καλωδιο δηλαδη που να βγαινει σε ενα πιο ευκολα προσβασιμο σημειο,απο οτι ειναι το πισω μερος του Η/Υ.
Εγω εχω βγαλει μια στο ποδι του γραφειου,ωστε να συνδεω φλασακια η οτι αλλο,μπαμ μπαμ και χωρις κινδυνο να χαλασει η θυρα του υπολογιστη απο το βαλε βγαλε.
παντως μια PCI θυρα θα σου λυσει τα χερια και ειναι η καλυτερη λυση.
Μπαινει πανευκολα αλλα εαν δεν εχεις καποιον γνωστο που να ξερει, στα λεμε εδω περα βημα βημα.

chriscrypton
18/01/2012, 00:11
ok man ευχαριστω για τις συμβουλες!Θα δοκιμασω με καποιους ανταπτορ τις microsoft που υποτιθεται ειναι καλυτερης ποιοτητας, που εχει ενας καλος μου φιλος και γνωστης, κι αν δεν ..εδω ειμαστε.
:beer: :beer:

chriscrypton
18/01/2012, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από borbos
αν καταλαβα και εγω καλα εχεις παρει USB HUB??

ναι τοτε δεν πρεπει να ειναι με τροφοδοσια. συνηθως τα hub που δεν εχουν ξεχωριστη παρωχη δικη τους, αν τα φωρτωσεις πχ με 1-2 σκληρους βελαζουν γιατι το usb σαν προτοκολο σου δινει 5V.

δοκιμασε με ενα δανικο USB HUB αλλα με τροφοδοτικο.

..δεν το ηξερα αυτο για τα hubs..αυτο που χω δεν εχει δικια του τροφοδοσια...
thanks for the hint!:beer:

Πολυμήχανος
18/01/2012, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από chriscrypton
Χαιρετώ σας συμ-φορουμήτες!

Θα ηθελα τα φωτα σας οσων αφορα το εξης:
Το pc μου το αγορασα το 2007 με vista home premium & ποντίκι & πληκτρολογιο συνδεμενα στις θυρες PS/2.
Mε το καιρο αναβαθμιστηκα και πηρα ποντίκι & πληκτρολογιο με θυρες usb .
Πλεον οι θυρες usb δε με φτανουν & πηρα 2 usb to ps/2 adaptors για να ξαναχρησιμοποιησω τις θυρες αυτες και να εχω περισσοτερες διαθεσιμες usb(για εκτυπωτη.εξωτερικο σκληρο κτλ).
Το προβλημα ειναι οτι στο Pc δεν λειτουργουν ποντίκι & πληκτρολογιο οταν τα συνδεω στα ανταπτορακια...:confused:
Καθοτι δεν ειμαι και πολυ γνωστης απο pc γενικα και εκ βαθεως ,μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε..?
Ευχαριστω προκαταβολικα
:beer: :beer:

To λάθος σου είναι που υποθέτεις, ότι όποιο πρηκτρολόγιο,ποντίκι USB και να βάλεις, τα ανταπτοράκια σε PS2 θα το κάνουν να δουλέψει.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ.

Πρέπει να είναι φτιαγμένο το πληκτρολόγιο,ποντίκι USB , να συνεργάζεται με ανταπτοράκια PS2.

Αυτό που έχεις εσύ στα χέρια σου, προφανώς ΔΕΝ είναι φτιαγμένο να συνεργάζεται με ανταπτοράκια PS2.

Δεν φταίνε δλδ τα ανταπτοράκια, το σετ σου δεν κάνει για αυτά.

Κατά τα άλλα ότι σου είπαν και οι άλλοι, ή βάλε μια καρτούλα PCI να προσθέσεις USB θύρες ή πάρε ένα HUB.

chriscrypton
18/01/2012, 02:12
Χμμ..αυτο δεν το ειχα σκεφτει..το θεμα συμβατοτητας..ευχαριστω Πολυμηχανος!
:beer:

demianius
23/01/2012, 02:47
Δε ξερω γιατι δεν boot...δεν εβγαλε καποιο μυνημα λαθους, απλα μαυρη οθονη.. μολις εβγαλα τον ποντικα απο το ανταπτορακι & το βαλα στην usb ξεκινησε κανονικα

Φιλαρακι ξαναδοκιμασε το και αν δεν bootare iαλλαξε τους θεση...Μαλλον τα βαζεις αναποδα...

chriscrypton
23/01/2012, 23:59
Δοκιμασα και με ανταπτορες της microsoft αλλα τιποτα.Μαλλον πως ποντικι & πληκ/γιο δεν ειναι συμβατα με ps/2 διοτι τα παλια λειτουργουν κανονικα..οπως και να χει..ευχαριστω για τις συμβουλες!
:beer: :beer: