PDA

View Full Version : [Modenas Kriss] Χαλασμένες βόλτες [σπείρωμα] δεξιού καθρέπτη,



MariosFFX
19/01/2012, 19:31
Καλησπέρα!
Μου έχουν χαλάσει οι βόλτες του δεξιού μου καθρέπτη [σπείρωμα] και θέλω να το φτιάξω οικονομικά.
Όλοι οι μηχανικοί μου ζητάνε απο 20 ευρώ και πάνω, πιο οικονομικά δεν γίνετε ή να το φτιάξω εγώ?
Μου φένεται υπερβολή να δώσω 20 ευρώ για ενα σπείρωμα

off-topic: Λένε πως τα Modenas Kriss πατηνάρουν από την μάνα τους, αληθεύει?

chr1s_86
19/01/2012, 21:07
Για να το φτιάξεις μόνος σου πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις και κάποια εργαλεία (πχ τρυπάνι, βιδολόγους/κολαούζο, σπειρώματα helicoil/vcoil κτλ)

Αν λείπει κάτι από αυτά και το αγοράσεις τώρα (υποθέτοντας ότι ξέρεις να το χρησιμοποιήσεις) πιο ακριβά θα σου έρθει...

Μπορεί να υπάρχει και πιο φθηνός μάστορας, ψάξε...

ή μεταχειρισμένο το ανταλλακτικό που έχει φθορά (δεν ξέρω που βιδώνει στο δικό σου)

typhoon
21/01/2012, 12:23
Λύση πρώτη, ηλεκτροκόληση...μόνιμα αποτελέσματα!
Λύαη δεύτερη (υποθετωντας οτι δεν έχεις ηλεκτροκόληση) κόλλα δυο συστατικών (επίσης μόνιμα αποτελέσματα!!!)
Λύση τρίτη αγορά απαιτούμενου εξοπλισμού για να κάνεις την δουλειά μόνος σου(συστήνεται αν πιάνουν τα χέρια σου κι αν ξέρεις προς τα πια μεριά βιδώνει ένας καθρέπτης...;) . Ασε που θα σου μείνουν και τα εργαλεία.Αλλά θα χώσεις χρήμα φίλε, δες το σαν επένδυση!)
Λύση τέταρτη ψάξε λίγο ακόμη για μηχανικό μπας και βρείς καλύτερη τιμή (και μένα μου φαίνεται υπερβολή το 20ρικο για μια τέτοια ψευτοδουλειά..) και πήγαινε το. Απλά κάτσε εκεί να βλέπεις τι κάνει ο μάστορας να βάζεις τέχνη

Operater
21/01/2012, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MariosFFX
...

off-topic: Λένε πως τα Modenas Kriss πατηνάρουν από την μάνα τους, αληθεύει?

Aληθεύει! Αλλά κοίτα πρώτα μην κάνει από κανενα kawasaki. Εμένα από κρυπτονάκι που κούμπωνε κουφέτο.

Operater
21/01/2012, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon
Λύση πρώτη, ηλεκτροκόληση...μόνιμα αποτελέσματα!
...
Υπάρχει κάποιος λόγος που ειναι βιδωτά και δεν είναι κολλημένα:winka:

Operater
21/01/2012, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Aληθεύει! Αλλά κοίτα πρώτα μην κάνει από κανενα kawasaki. Εμένα από κρυπτονάκι που κούμπωνε κουφέτο.

ζητώ συγνώμη. απο kaze-r

daz
21/01/2012, 13:25
Ποσο κατεστραμένο είναι το σπύρωμα? Μια φωτό θα βοηθούσε πολλούς να σου δώσουν μια σωστότερη εκτίμηση.

Ο λόγος που σου ζητούν πολλά είναι πως τα κολαούζα, οι φιλιέρες κτλ είναι σχετικά ακριβά. Αν το σπύρωμα δεν είναι κατεστραμένο εντελώς με ένα κολαούζο και μια μανέλα για κολαούζα ίσως το φτιάξεις μόνος σου. Σε αντίθετη περίπτωση θα χρειαστείς περισσότερα εργαλεία όπως ειπώθηκε και παραπάνω, οπότε ψάχνεις ή για μεταχειρισμένο ανταλλακτικό ή φθηνότερο μάστορα.

ziofz1
21/01/2012, 17:43
Λογικά ο δεξής καθρέπτης θα έχει και ανάποδο σπείρωμα,γι αυτό θα σου ζήτησαν κ πολλά λεφτά.
Αντιμετώπιζα και εγώ το ίδιο πρόβλημα στο παλιό μου crypton r.
Για μένα αγόρασε το διακόπτη που βιδώνει πάνω ο καθρέπτης.
Του crypton είχε 25 ευρώ ο γνήσιος.