PDA

View Full Version : Yamaha Vmax 1200



motor12
20/01/2012, 23:43
συγνωμη αλλά σε τί ειναι καλύτερο το 85αρι σε
σχεση με τα υπόλοιπα μιας και πρέπει να το έχεις ασχοληθεί

lastex
21/01/2012, 01:37
για την ακρίβεια το χω σπουδάσει.......:) Έχω και το καινούργιο 2009, έχω και το παλιό (2000) και είχα διάφορα κατα καιρούς και θέλω και το πρώτο απλά.

Δεν είναι σε τίποτα καλύτερο αντιθέτως έχει φοβερα προβλήματα σταθερότητας + απαράδεκτα φρένα (σε σχέση με τα άλογα που προσφέρει) + απαράδεκτες ζάντες (γιαυτό και αντικαταστάθηκαν γρήγορα το 1987+) Επίσης αντικαταστάθηκαν και οι μπουκάλες του οι οποίες ήταν παρα μα πάρα πολυ αδύναμες για να στηρίξουν το πλαίσιο και το βάρος........και γενικά μπορώ να μιλάω μέρες................έχω λύσει, έχω αλλάξει, έχω προσαρμόσει, έχω κάνει πατέντες απο τις βίδες του μέχρι ηλεκτρολογικά..μοτερ..ψαλίδια....μέχρι και ψεκασμό έχω δοκιμάσει και γενικά όπως είπα μπορώ να μιλάω για μέρες.

Μην ρωτήσεις γιατι με αυτό το μηχανάκι.........................:smokin:

lastex
21/01/2012, 01:48
Και γενικά όποιος χρειάζεται οποιάδηποτε πληροφορία για οτιδήποτε έχει σχέση με το συγκεκριμένο μηχανάκι καθώς επίσης και για το καινούργιο...............παρακαλώ όπως βοηθήσω......π.χ για το καινούργιο 2009-2011 έχω αναλύσει 100% το ηλεκτρικό του κύκλωμα και μπορώ να παρακάμψω κόφτη (στα 235) abs, Immobilizer κ.α και να προτείνω απλά οικονομικά πράγματα για την μέγιστη απόδοση καθώς επίσης και μη οικονομικά για την απογείωση του (πράγμα που δεν νομίζω οτι χρειάζεται αλλά πάντα υπάρχουν άρρωστοι! :) )

xristos x
21/01/2012, 02:23
Φιλε lastex καλωσορισες! Ελπιζω να βρεις αυτο που ζητας!

υγ: Χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους ερωτευμενους με την μηχανη τους διαχρονικα!
:beer:

devil's animal
21/01/2012, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από lastex
για την ακρίβεια το χω σπουδάσει.......:) Έχω και το καινούργιο 2009, έχω και το παλιό (2000) και είχα διάφορα κατα καιρούς και θέλω και το πρώτο απλά.

Δεν είναι σε τίποτα καλύτερο αντιθέτως έχει φοβερα προβλήματα σταθερότητας + απαράδεκτα φρένα (σε σχέση με τα άλογα που προσφέρει) + απαράδεκτες ζάντες (γιαυτό και αντικαταστάθηκαν γρήγορα το 1987+) Επίσης αντικαταστάθηκαν και οι μπουκάλες του οι οποίες ήταν παρα μα πάρα πολυ αδύναμες για να στηρίξουν το πλαίσιο και το βάρος........και γενικά μπορώ να μιλάω μέρες................έχω λύσει, έχω αλλάξει, έχω προσαρμόσει, έχω κάνει πατέντες απο τις βίδες του μέχρι ηλεκτρολογικά..μοτερ..ψαλίδια....μέχρι και ψεκασμό έχω δοκιμάσει και γενικά όπως είπα μπορώ να μιλάω για μέρες.

Μην ρωτήσεις γιατι με αυτό το μηχανάκι.........................:smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από lastex
Και γενικά όποιος χρειάζεται οποιάδηποτε πληροφορία για οτιδήποτε έχει σχέση με το συγκεκριμένο μηχανάκι καθώς επίσης και για το καινούργιο...............παρακαλώ όπως βοηθήσω......π.χ για το καινούργιο 2009-2011 έχω αναλύσει 100% το ηλεκτρικό του κύκλωμα και μπορώ να παρακάμψω κόφτη (στα 235) abs, Immobilizer κ.α και να προτείνω απλά οικονομικά πράγματα για την μέγιστη απόδοση καθώς επίσης και μη οικονομικά για την απογείωση του (πράγμα που δεν νομίζω οτι χρειάζεται αλλά πάντα υπάρχουν άρρωστοι! :) )


ωραιος!!!
:beer: :beer: :beer: :beer:

DimChios
21/01/2012, 10:48
ομορφο θα ηταν αν ο φιλος και για να μεινει καθαρη η αγγελια και για οταν με το καλο διαγραφει να μεινουν οι πληροφοριες, αν φυσικα θελει, να ανοιξει ενα θρεντ και να γραψει οσα ξερει -ή τελοσπάντων- οσα θέλει να μοιραστει μαζι μας!

ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειναι ενα ενδιαφερον θρεντ!

Τι λετε?

:winka:

peskandritsos
21/01/2012, 13:44
Σ' ωραίος!!!:a013:

Εύχομαι να βρεις αυτό που γυρεύεις, γρήγορα.

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

thagro
21/01/2012, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ομορφο θα ηταν αν ο φιλος και για να μεινει καθαρη η αγγελια και για οταν με το καλο διαγραφει να μεινουν οι πληροφοριες, αν φυσικα θελει, να ανοιξει ενα θρεντ και να γραψει οσα ξερει -ή τελοσπάντων- οσα θέλει να μοιραστει μαζι μας!

ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειναι ενα ενδιαφερον θρεντ!

Τι λετε?

:winka:


Συμφωνω απολυτα,
το συγκεκριμενο μοντελο ηταν ενα ονειρο ζωης για καποιους πιτσιρικαδες καποια χρονια αργοτερα (σσ ο υποφαινομενος) και για τα τεραστια κυβικα του αλλα και για την γκομενοπαγιδα που αποτελουσε ασχετως αν ηξερες να το οδηγας η οχι.
Οταν ανοιχτει το θρεντ εδω γυρω θα ειμαι... :wave2:

lastex
21/01/2012, 14:19
Απάντηση στον thagro

Όντως ήταν για πιτσιρικάδες ένα όνειρο................ γιαυτό και το πρώτο μου το πήρα στα 16 μου. :)

nikos121
05/02/2012, 08:48
για πες ρε λαστεξ τι εχεις κανει?>μεχει φαει η περιεργεια κ σιγα μη κ δεν αλαζαμε μπροστινο στο κτηνος κ φρενα κ εξξατμισεις τι λιγοτερο εχει απο ολλα ταλα μηχανακια με 2 κ 3 χιλιαρικα εξτρα απανω?βαλαμε κ μεις.κ παουερ κομαντερ βαλαμε κ το σβατζενεγκερ κομαντο βαλαμε κ μουσταρδα βαλαμε.εσει τι εβαλες>?ο ταπεινος σου δουλος κατοχος v-max αναμεσα σε ολα ταλα!:sun:

angostoura
29/02/2012, 00:07
προς lastex και βεβαιος ολους που γνωριζουν.
Απο ποιο μηχανακι χωραει το usd προστινο κουτι στο παλαιο v-max(1996)?

valero
03/03/2012, 21:13
γραψε μας λιγα περισσότερα, θα μπορούσε να κυκλοφορεί κανεις καθημερινα με ενα τετοιο μηχανάκι? ποια ειναι η κατανάλωση εντος και εκτος πόλης, αναφέρομαι στο παλιό μοντέλο

nikos121
15/07/2012, 05:02
αν δεν εχει β-μπουστερ ειναι μια χαρα παπι 1200 κυβικα.αν εχει οπως εμενα ειναι προβλημα στα γκαζια .μικρο ρεζερβουαρ υψηλη καταναλωση στις γκαζιες.αν ειναι μαμα ποτε πανω απο 90 μεσα στη πολη.φρενα πλαισιο βουτηρο-λαστιχο κ αστα να πανε στο διαολο.μηχανη για μελοθανατους με β-μπουστερ .χωρις το μαραφετι ακακο αρνι.98-100-118 αλογακια ολα καλα.στα 145 αλογα κ λογω αξονα εχεις θεματα κ μαλιστα πολλα.σου φευγη απο τα χερια στις αποτομεσ γκαζιες κ θες καθε 15 μερες λαστιχα. πισω

nikos121
15/07/2012, 05:04
αγκοστουρα μπροστινο απο GSXR1100 USD ειναι το ιδανικο λογω μηκους!αλλα κ απο καβασακι ΖΧ μπαινει.μετρας κ βαζεις.προσοχη μη βρισκει στο ψυγειο οταν στριβεις το τιμονι.

lastex
15/07/2012, 15:30
Ημουν εκτος για 3 εβδομαδες....αργησα να απαντησω αλλα για ολους οσους θελουν να αλλαξουν το μπροστινο πρεπει απλα και μονο να σκεφτουν τι σταυρο θα βαλουν....ολο το υπολοιπο κομματι ειναι καθαρα επιλογη του καθενος!Μετα απο 4 αλλαγες μπροστινου κατεληξα εδω http://www.taylormade-wheels.co.uk/index.php Οτι Usd και αν εχετε ο σταυρος και τα ρουλεμαν λαιμου σας τα κανει ο τυπος custom καθως επισης εχει και fix διαφορα μεγεθη που προτεινει ο ιδιος.Τελος απο r1,zx12,gsxr1000 και hayabusa που εβαλα προτεινω HAYABUSA λογω ανοχης και αντοχης του βαρους του vmax.Επαναλαμβανω για να μην πεσετε θυματα ΚΟΨΕ ΡΑΨΕ το λαιμο και το σταυρο ΠΡΩΤΑ βρειτε καλο λαιμο και σταυρο που να αντεχει το βαρος του vmax αλλιως κατα 60-70% θα παρουσιαστουν τρεμουλα μετα απο φρενα η σε ταχυτητες μεγαλυτερες των 190+χλμ ακομα και ohlins Usd να βαλετε.Τωρα γι αυτους που θελουν μαμα σταυρο προτεινω με ασφαλεια και επειτα απο βολτα προσωπικη το Τηλεσκποπικο της ohlins που βγαινει ΜΟΝΟ JAPAN(part number FS821ZB) δεν θελει κοψε ραψε ειναι bolt on kit.Δεν ειναι Usd αλλα εχει πολυ καλυτερη αποδοση και σταθεροτητα απο τις προχειροδουλιες που εχω δει με Usd.Επισης με το τηλεσκοπικο ohlins παρατηρησα και κατι πολυ σημαντικο εναντι των usd ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ η θεση - σταση οδηγησης.Ειναι πολυ ξεκουραστη.

Για αυτους που δεν εχουν φραγκο......Παρτε fork levers της racetech + λαδι τους + τα ελατηρια τους και χαμηλωστε ελαφρως το μπροστινο και θα χετε τρομακτικη διαφορα!

Για τους παντελως αφραγκους..... μην τρεχετεεεεεεεεεεεεε!

vmoageorge
01/10/2012, 00:01
για οτι θελετε πληροφοριες για το vmax το παλιο και το καιν μαγκες

εχω φτιαξει στο fb ομαδα ekei γιατι ειναι πιο ευκολο απο το να φτιαξεις ενα ολοκληρο φορουμ

https://www.facebook.com/groups/32455219801/

εκει εχουμε μαζευτει οι απανταχου ελληνες και οχι μονο vmaxades και οσολουπο θα κανουμε και club

και οποιδηποτε πληροφορια για το vmax moy λετε.....!!!!!!

nikos121
01/10/2012, 10:12
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΟΒΗ ΚΥΜΑ!

TASOS V
28/02/2013, 20:26
Καλησπερα

Ειμαι νεο μελος στο φορουμ και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις

1..Εχω μια αποχη περιπου 10 χρονια απο 2τροχους και θελω να ξαναμπω στο κλιμα
2..Θελω να αγορασω ενα V MAX 1200
3..Ειναι επικινδυνο?Οσο αναφορα το χαρακτηρα της μηχανης!
4..Τι πρεπει να προσεξω στην αγορα?
5..Και τι πρεπει να αλλαξω μετα?Ακουσα κατι για φρενα αναρτηση!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

lastex
28/02/2013, 20:43
Να ειναι το ανοιχτο 140hp+,Θα προσεξεις να μην ειναι σκουριασμενες οι εξατμισεις κατω κατω(κραταν νερο λογω της κλισης τους.Να μην βαραει γενικοτερα.....(Αν θες μηχανικη εξηγηση του βαραει ενημερωσε με)Η καμπανα να ξερεις γενικοτερα 85% βαραει ειναι φυσιολογικη η φθορα του.Θα αλλαξεις φρενα αναρτησεις (αν εχεις λεφτα και μπροστινο αν οχι απλα ελατηρια-πιο σκληρα).Επισης προτεινω ενισχυση σκελετου....μην ξεχασεις τον ανορθωτη γιατι θα κλαις με την μπαταρια!!Αναλυτικα μαρκες ανταλλακτικα κτλ θα σου τα προτεινω μονο αν και επιθυμεις!Τελος ναι ειναι επικινδυνο...αν δεν γινουν καποιες αλλαγες....οπως τις παραπανω!

Κατοχος 3 vmax 1200 και 1 1700!

gunnerz
28/07/2013, 11:17
Να ειναι το ανοιχτο 140hp+,Θα προσεξεις να μην ειναι σκουριασμενες οι εξατμισεις κατω κατω(κραταν νερο λογω της κλισης τους.Να μην βαραει γενικοτερα.....(Αν θες μηχανικη εξηγηση του βαραει ενημερωσε με)Η καμπανα να ξερεις γενικοτερα 85% βαραει ειναι φυσιολογικη η φθορα του.Θα αλλαξεις φρενα αναρτησεις (αν εχεις λεφτα και μπροστινο αν οχι απλα ελατηρια-πιο σκληρα).Επισης προτεινω ενισχυση σκελετου....μην ξεχασεις τον ανορθωτη γιατι θα κλαις με την μπαταρια!!Αναλυτικα μαρκες ανταλλακτικα κτλ θα σου τα προτεινω μονο αν και επιθυμεις!Τελος ναι ειναι επικινδυνο...αν δεν γινουν καποιες αλλαγες....οπως τις παραπανω!

Κατοχος 3 vmax 1200 και 1 1700!

Lastex ενδιαφερομαι για αγορα v max 1200 ειναι μοντελο 97 με αναβαθμισμενα φρενα αναρτησεις απο την μανα του εννοω νομιζω αυτο εγινε απο το 94 και μετα πιο χοντρα καλαμια και τετραπιστονες δαγκανες.Περα απο τις ιδιαιτεροτητες της μηχανης που υστερει στο θεμα αναρτηση οσων αφορα τα φρενα του αναβαθμιζονται πχ δαγκανες απο r1 η κατι αλλο και οσων αφορα το πισω λαστιχο αν μπαινει πιο φαρδυ.Τελος τι προσεχουμε μηχανικα καποια συχνη βλαβη του μοντελου?Ευχαριστω.

Epavli123
04/09/2023, 22:52
Καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός yamaha v max 1200 1997 και έχω ένα πρόβλημα το οποίο ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κανέναν Καταλαβαίνω πως το μηχανάκι η απόδοση του δεν είναι αυτή που του αναλογεί τραβώντας τις δυο δεξιές μπουζοπιπες Καταλαβαίνω πως ο κινητηρας δεν αντιδρά δεν αλλάζει ο ήχος μήπως έχει τύχει σε κανεναν

thunder ace
05/09/2023, 06:01
Πολλαπλασιαστες