PDA

View Full Version : στροφες κινητηρα



motor3
23/01/2012, 08:32
καλημερα σε ολους!
εχω εναν κινητηρα honda μικρου κυβισμου (72cc) και θελω να τον βελτιωσω ωστε να μπορει να στροφαρει ως τις 11.500-12.000 rpm
δεν ξερω αν στα κυβικα αυτα (ηταν 50αρακι πρωτα) μπορει να φτασει τοσες στροφες ετσι οπως ειναι και θα ηθελα τις γνωμες σας περι αυτου.
τι θα χρειαστει να προσθεσω η να αλλαξω ωστε να μπορει ο κινητηρας να σηκωνει το ευρος στροφων που θελω?
σας ευχαριστω εκ των προτερων! :wave2:

sniper
23/01/2012, 09:17
Τώρα που στροφάρει;

teogtp
23/01/2012, 09:26
Καλημερα φιλε μου!Αν θες την γνωμη μου σε αυτες τις στροφες ΑΝ ποτε τις
'δεις' να ξερεις οτι το επομενο που θα δεις ειναι μια μπιελα καρφωμενη στα καρτερ σου αν πρωτα δεν φιληθουνε οι βαλβιδες με το πιστονι!!Οτι και να κανεις οτι και να 'αλλαξεις'να ξερεις οτι οτι ο κινητηρας αυτος δεν αντεχει τετοιου ειδου 'στροφαρισμα!Ειδικα οταν ειναι υπερκυβισμενος.Επισεις οι κραδασμοι ειναι τεραστιοι και θα σου διαλυσουν το μοτερ.

motor3
23/01/2012, 10:15
τωρα πρεπει να στροφαρει γυρω στις 9.000-10.000 το πολυ.
φιλε teogtp θελω να φτιαξω ενα μοτερακι με ολα του τα χαρακτηριστικα βλετιωμενα ωστε να αντεξουν τις πιεσεις και το στροφαρισμα που επιθυμω, οσο αυτο βεβαια ειναι εφικτο! :lol:
μιλαω παντα για ενα max οριο στις 12.000 δεν εννοω οτι θα το λειτουργω συνεχεια εκει! :nono:
και δεν εχω ιδεα πως θα δωσω αυτην την ευστροφια στον κινητηρα... :sick:
αν μπορει να επιστευχθει εχει καλως αλλιως παω πασο :smokin:

fantacid
23/01/2012, 11:02
με 2-3 χρονια πρακτικης στο νασκαρ κ τη νασα ισως καποια μερα δει κ 15κ στροφες!

:D

mouse112
23/01/2012, 12:19
Για να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να βάλεις μικρό βολάν κ να ελαφροσεις την καμπάνα...
Γνώμη μου...άστο όπως είναι..
Αν κάνεις κάτι τέτοιο θέλεις και βαθιά τσέπη..

Εχετλαίος
23/01/2012, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από motor3
αυτην την ευστροφια στον κινητηρα...

Οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ
:a024:

sakisam
23/01/2012, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από motor3
καλημερα σε ολους!
εχω εναν κινητηρα honda μικρου κυβισμου (72cc) και θελω να τον βελτιωσω ωστε να μπορει να στροφαρει ως τις 11.500-12.000 rpm
δεν ξερω αν στα κυβικα αυτα (ηταν 50αρακι πρωτα) μπορει να φτασει τοσες στροφες ετσι οπως ειναι και θα ηθελα τις γνωμες σας περι αυτου.
τι θα χρειαστει να προσθεσω η να αλλαξω ωστε να μπορει ο κινητηρας να σηκωνει το ευρος στροφων που θελω?
σας ευχαριστω εκ των προτερων! :wave2:


σε αυτες τις στροφες δουλευουν τα καθαρα οπου σημαινει 125 κυβικα νικασιλ ενισχυμενες μπιελες 38 καρμυρατερ κλπ!

στη συγκεκριμενη τεχνολογια τετραχρονου δεν γινεται και αν θεωρητικα γινοταν μιλαμε για συμπιεση που δεν σηκωνουν τα μεταλα και τα μπουζονια του παπιου!!

teogtp
23/01/2012, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από motor3
τωρα πρεπει να στροφαρει γυρω στις 9.000-10.000 το πολυ.
φιλε teogtp θελω να φτιαξω ενα μοτερακι με ολα του τα χαρακτηριστικα βλετιωμενα ωστε να αντεξουν τις πιεσεις και το στροφαρισμα που επιθυμω, οσο αυτο βεβαια ειναι εφικτο! :lol:
μιλαω παντα για ενα max οριο στις 12.000 δεν εννοω οτι θα το λειτουργω συνεχεια εκει! :nono:
και δεν εχω ιδεα πως θα δωσω αυτην την ευστροφια στον κινητηρα... :sick:
αν μπορει να επιστευχθει εχει καλως αλλιως παω πασο :smokin: Το 50αρι στα τερματα γυριζε γυρω στις 10000,τωρα για αυτο που εχεις (72)μονο με στατικο στροφομετρο θα μαθεις ακριβως ολα τα αλλα ειναι εικασιες.Να ξερεις οτι οσο ποιο μεγαλο πιστονι βαλεις τοσο λιγοτερες στροφες θα "παιρνεις",λογο αυξησης των επιφανιων τριβης.Ο παραγοντας πολυστροφιας και ευστροφιας απασχολει τους κατασκευαστες αυτο -μοτο απο παντα,ειναι ο μονος(υπαρχουν και αλλοι αλλα θα ανοιξουμε μεγαλο θεμα..)τροπος αυξησης της ιπποδυναμης.Αλλα υπαρχουνε και ορια.......Τωρα αν θες να τα ξεπερασεις καλα να παθεις:smilea: Λοιπον βαλε ποιο ενισχυμενη μπιελα στειλε τον στροφαλο για "διαιτα"καθως και το βολαν.Πλαναρησε τις "ποδιες"του πιστονιου και φερτες οσο ποιο κοντες γινετε βαλε και ενα δρακουλιαρη εκκεντροφορο να καθαριζει ψηλα και ενα ζιγκλερομενο 22αρι καρμπ. με ανοιγμενη εισαγωγη κεφαλης .Τωρα για κεφαλη διαλεξε μια με μεγαλες βαλβιδες και σκληρα ελατηρια βαλβιδων.Ξεχασα να πω οτι και οι"φωλιες"
των ρουλεμαν του στροφαλου θελουν ενισχυση για να μην καταρευσουν.Δεσε το εργαλειο κανε την προσευχη σου κρεμασε και μια αρμαθια σκορδα(για το ματι)και βαλε μπροστα...:winka:

airpanos
23/01/2012, 13:09
Αν θες να δεις στροφες στο παπι βγαζεις τον κινητηρα οπως ειναι και κουμπωνεις πανω απο καθαρο η απο καρτ.Απο μοτερ παπιου δεν προκειται να δεις αυτες τις στροφες ουτε ανεξοδα ουτε αξιοπιστα γιατι πολυ απλα ειναι κατασκευασμενος για αλλη χρηση.