PDA

View Full Version : X files malfunction....



GIXXERAKIAS
24/01/2012, 09:06
Παίδες έχω θέμα με το σκούτερ (Runner 4T vx 125) και σβησίματα τα οποία με το που σβήσει παίρνει μπροστά με μεγάλη προσπάθεια.

Εξηγούμαι...όλα αρχισαν πρίν κανένα μήνα που άρχισε απλά να μην κρατάει ρελάντι στο φανάρι και με μισή μιζιά έπαιρνε κατευθείαν.Ξαφνικά μια μέρα και ενώ ήμουν στην Ποσειδώνος με καμμια εκατοστή στο κοντέρ και έχω ήδη πάρει θέση την λωρίδα για Συγγρού κάνει ένα απότομο κόψιμο και μένει σαν να έχω κλείσει διακόπτη.:eyepop: Πανικός,προλαβαίνω ευτυχώς και κάνω τέρμα δεξιά και μένω εκεί.Κλασικά οδική και το πόρισμα ήταν πολλάπλασιαστής και αλλαγή όλης της μπουζόπιπας λόγω του ότι ήταν ξερό το καλώδιο.

Όλα καλά από τότε μέχρι που πρίν μια βδομάδα άρχισε τα κουλά και γύρναγε στο μιζάρισμα πολύ γρήγορα και δεν έπαιρνε μπροστά εύκολα με τα γνωστά συμπτώματα πάλι σβήσιμο σε σταμάτημα κτλ.Πήγε μέσα το τσακάρανε ΌΛΟ και ως δια μαγείας το πρόβλημα λύθηκε χωρίς και αυτοί να ξέρουν τι έφταιξε.Έγιναν ρυθμισή βαλβίδων,συμπίεση έδειξε φούλ(σαν καινούργιο με 90.000χιλ),καθάρισμα καρμπυρατέρ,αλλαγή μπουζί,δοκιμή με δικό τους πολλάπλασιαστή,φίλτρο βενζίνης και τρόμπα βενζίνης.

Εχθές άρχισε πάλι τα κουλά και μόλις σβήσει δεν παίρνει μπροστά παρά μόνο με πολλές μιζιές και με το ζόρι.Το πήγα και εβγαλάν το μπούζι το οποίο ήταν σε πολύ καλή κατάσταση αλλά ήταν βρεγμένο με νερό μέσα στην μπουζόπιπα.Τελικά βρέθηκε ένα κολάρο παραφλού που περνάει από εκεί και χάνει λίγο.Καθαρίζαμε το μπουζί και την πίπα,πήρε μπροστά με την μία αλλά μόλις έκανα 2 μέτρα ξανά τα ίδια.Δεν είναι αυτό τελικά.:sad:

Εχθές το απόγευμα που γύρναγα στο σπίτι μου έκανε πάλι κάτι κοψίματα εν κινήση στην εθνική και μπάμ μπούμ από πίσω η εξατμισή.:eyepop: Πρέπει να χέστηκαν κάτι κοπελίτσες σε ένα πόλο που έτυχε να περνάω δίπλα τους.:rotflmao:

Το λοιπόν,υπάρχει περίπτωση να έχει πάλι πρόβλημα ο καινούριος πολλαπλασιαστής?Ηλεκτρονική συνήθως δεν σε αφήνει με την μία?Το θέμα είναι ότι ψηλά δουλεύει και μόλις σταματήσω σβήνει και δεν ξαναπαίρνει ευκολά μπροστά.:sick:

devil's animal
24/01/2012, 10:07
πρεπει να εισαι τυχερος που εκανες 90.000χλμ με ΙΤΑΛΙΚΟ μηχανακι...:ninja:
εισαι σιγουρος οτι θες να το ψαξεις διαξοδικα το θεμα??
ας το να παει στο διαολο ρε Γιαννακη...:wacko:

vagmakr
24/01/2012, 14:25
Εχει ιμομπιλαιζερ?

Ακουγεται για κατι τετοιο.

sniper
24/01/2012, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagmakr
Εχει ιμομπιλαιζερ?

Ακουγεται για κατι τετοιο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Παίδες έχω θέμα με το σκούτερ (Runner 4T vx 125) ...

:rolleyes:

DoctoR_k6
24/01/2012, 15:08
Αστους να λενε οτι θελουνε...Runner vxr200 50000χλμ κ καθε μερα λιωσιμο!
Το περιεργο ειναι πως τελευταια πτιν γινει η αλλαγη του μου τα κανε συχνα!Αυτο που
προσεξα ειναι πως επειδη εκει που ειναι η θεση για το μπουζι ειναι ψιλοεκτεθειμενο
και γενικα οταν εβρεχε επειδη τα νερα απο τους τροχους απο λιμνες κ.λ.π επεφταν
ολα απανω εκανε διακοπες και επιτοπου εβγαζα μπουζι κ ηταν μουσκεμα!
Αλλαγη πολλαπλασιαστη μπουζοκαλωδιο κλπ δεν το συζηταμε οτι ηταν αλλαγμενα.
Μετα πιγαινε το μυαλο μου για πηνια αλλα δεν το τσεκαρα γιατι εγινε τραμπα το σκουτερ
με καινουριο...:(

Αν το λυσεις πες μου παντως γιατι ειχα φαει ωρες σε πολλα κ διαφορα απανω του ψαχνοντας...


245256

vagmakr
24/01/2012, 19:41
Τhe new Runner with a heart of cutting-edge technology: liquid-cooled, four-stroke, four-valve engine boosting performance and reliability.
New suspension with 35mm hydraulic front fork and twin adjustable shock absorbers on the rear. Anti-theft immobiliser as standard equipment.
This Gilera Runner VX 125 scooter sets the targets for others even higher. Manufacturer page for this bike
http://www.maxmoto.co.uk/gilera_runner.shtml

http://www.tjtuning.co.uk/forums/showthread.php?t=9994

Αν εχεις μοντελο με immo ψαξε προς τα εκει.

GIXXERAKIAS
25/01/2012, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:rolleyes:
Νίκο και ομως έχει ιmmobiliser και είναι μοντέλο 2003.:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctoR_k6
Αστους να λενε οτι θελουνε...Runner vxr200 50000χλμ κ καθε μερα λιωσιμο!
Το περιεργο ειναι πως τελευταια πτιν γινει η αλλαγη του μου τα κανε συχνα!Αυτο που
προσεξα ειναι πως επειδη εκει που ειναι η θεση για το μπουζι ειναι ψιλοεκτεθειμενο
και γενικα οταν εβρεχε επειδη τα νερα απο τους τροχους απο λιμνες κ.λ.π επεφταν
ολα απανω εκανε διακοπες και επιτοπου εβγαζα μπουζι κ ηταν μουσκεμα!
Αλλαγη πολλαπλασιαστη μπουζοκαλωδιο κλπ δεν το συζηταμε οτι ηταν αλλαγμενα.
Μετα πιγαινε το μυαλο μου για πηνια αλλα δεν το τσεκαρα γιατι εγινε τραμπα το σκουτερ
με καινουριο...:(

Αν το λυσεις πες μου παντως γιατι ειχα φαει ωρες σε πολλα κ διαφορα απανω του ψαχνοντας...

Λοιπόν εχθές πέρασα από το μαγαζί στα παιδιά που τα πάω και βρήκαμε τι έχει μετά από ψάξιμο μίας βδομάδας....όσο για τα νερά που λές 8 χρόνια τώρα και 90.000χιλ δεν είχε κάνει κίχ και μέσα από χείμαρους!:eyepop: Όπου μέναν τα παπάκια στην βροχή εγώ συνέχιζα ακάθεκτος.:smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Τελικά βρέθηκε ένα κολάρο παραφλού που περνάει από εκεί και χάνει λίγο.Καθαρίζαμε το μπουζί και την πίπα,πήρε μπροστά με την μία αλλά μόλις έκανα 2 μέτρα ξανά τα ίδια.Δεν είναι αυτό τελικά."

Όπως καταλάβατε ήτο αυτό σε συνδιασμό με καμμένο πολλαπλασιαστή ξανά από το παραφλού που έχανε ο σωλήνας και βραχυκύκλωνε τα πάντα όλα.

Το κολάρο που περνάει κοντά από την κεφαλή και πάει στο ψυγείο είχε μια τόσο δα μικρή τρυπούλα που δεν φαινόταν με το μάτι,υπό πίεση μόνο σε γκάζι πέταγε μια δέσμη παραφλού όσο μια τρίχα που με δυσκολία φαινόταν.Έπεφτε πάνω στο σημείο του μπουζί και αυτό με την θερμοκρασία γινόταν ατμός και έμπαινε στο μπουζί και την μπουζόπιπα (εξού και η πολλή υγρασία στην πίπα και στο μπουζί) με τα αποτελέσματα που έγραψα.

Εχθές που το παρέλαβα και σήμερα το πρωί τσακμάκι όπως παλιά και ρελαντί καλύτερο και από πάπια.Επιτέλους! :smokin:

sniper
25/01/2012, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Νίκο και ομως έχει ιmmobiliser και είναι μοντέλο 2003.:winka:



...

A OK.. :wave2:

y.g. τα θέλει κι εσένα, ιταλικό με immo :lol:

GIXXERAKIAS
25/05/2012, 14:43
Επαναφέρω το θέμα σε συνέχεια της αλλαγής του σωλήνα παραφλού που αλλάχθηκε και όλα δουλευάν κομπλέ εκτός του δισταγμού στο να παίρνει με την μία μπροστά το πρωί.

Ξεκίνησε να δυσανασχτετεί αρκετά σε σημείο να βάζω καλώδια εν τέλει να πάρει μπροστά αφού την ξελίγωνε.Μόλις έπαιρνε ΟΛΗ μέρα δούλευε κανονικά,ρελαντί και χωρίς πτώση ισχύος.Αποφασίστηκε να ανοιχτεί στα 92.000χιλ και αυτό που είδε ο μηχανικός δεν το πίστευε."Δουλευε κανονικά είπες όλη μέρα??" Ναι του λέω κανονικότατα άπαξ και έπαιρνε μπρός.:p

Αποτέλεσμα μετά απο 92.000χιλ ήταν να μας αφήσουν χρόνους και οι δύο βαλβίδες εξαγωγής με ραγίσματα και κομμάτια να λείπουν.:uplate:
Από τότε παίρνει με την μία μπροστά και έχουμε φθάσει αισίως τα 93.500χιλ και συνεχίζουμε χωρίς ίχνος κομπιάσματος και με ανανεωμένη κατανάλωση σε σημείο να ξεχνάς να βάζεις βενζίνη. (280χιλ μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα.:D)

:wave2:

LKOSTAS
01/06/2012, 09:52
Από τότε παίρνει με την μία μπροστά και έχουμε φθάσει αισίως τα 93.500χιλ και συνεχίζουμε χωρίς ίχνος κομπιάσματος και με ανανεωμένη κατανάλωση σε σημείο να ξεχνάς να βάζεις βενζίνη. (280χιλ μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα.:D)

:wave2:

180 χιλ μάλλον θες να πεις. Ξανατσέκαρέτο διότι είχα το ίδιο και αποκλείεται να βγάζει 280χιλ μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα. Εμένα άναβε στα 160χιλ.

thanos_s
01/06/2012, 10:25
Φοραει ελευθερη εξατμιση? Τσεκαρε μηπως δουλευει στεγνο...

GIXXERAKIAS
01/06/2012, 15:58
180 χιλ μάλλον θες να πεις. Ξανατσέκαρέτο διότι είχα το ίδιο και αποκλείεται να βγάζει 280χιλ μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα. Εμένα άναβε στα 160χιλ.

Κανένα λάθος,σήμερα μάλιστα σταμάτησα στα 265 χιλιόμετρα να βάλω βενζίνη γιατί αναβόσβηνε σε άνοιγμα γκαζιού(δεν είχε ανάψει μόνιμα ακόμα) και έπρεπε από Πειραιά να πάω αεροδρόμιο και πίσω και δεν θα με έβγαζε.:)


Φοραει ελευθερη εξατμιση? Τσεκαρε μηπως δουλευει στεγνο...

Μαμά εντελώς αλλά αν δούλευε στεγνό θα είχε σπάσει ήδη εδώ και 2.000χιλ συνεχούς λειτουργίας.Ειδικά σήμερα που δούλευε για 75 συνεχή χιλιόμετρα τέρμα. (Πειραιάς-Αεροδρόμιο-Πειραιάς):wave2:

motomaniac
02/06/2012, 22:10
τυχερακιας επρεπε να λεγεσαι με τοσα χιλιομετρα σε ιταλικο σκουτερ..

GIXXERAKIAS
05/06/2012, 07:38
τυχερακιας επρεπε να λεγεσαι με τοσα χιλιομετρα σε ιταλικο σκουτερ..

Βασικά δεν είναι τύχη....τα σέρβις του είναι πάντα στην ώρα τους και ότι ακριβώς γράφει το βιβλιαράκι* γίνεται στα αναλογά χιλιόμετρα.Το πάν είναι η συντήρηση σε ότι καταγωγής μηχανάκι και άν έχεις.;)

*(3.000 λάδια,6.000 λάδια-φίλτρο,9.000 λάδια και 12.000 φούλ σέρβις + ιμάντα-μπίλιες)

motomaniac
05/06/2012, 16:30
τα δια σε λιμπερτυ 125 και μεχρι στιγμης με αφησε απο σωληνακι υποπιεσης μονο. ειχε ξεραθει μεχρι που εσπασε.. στο λεω γιατι πολλα εχουν φαει πιστονια η και μπιελες λογω καταναλωσης λαδιου (και μη ελεγχου) αλλα και παλι τα χιλιομετρα σοου ειναι παρα πολλα. μπραβο σας!

GIXXERAKIAS
05/06/2012, 18:25
τα δια σε λιμπερτυ 125 και μεχρι στιγμης με αφησε απο σωληνακι υποπιεσης μονο. ειχε ξεραθει μεχρι που εσπασε.. στο λεω γιατι πολλα εχουν φαει πιστονια η και μπιελες λογω καταναλωσης λαδιου (και μη ελεγχου) αλλα και παλι τα χιλιομετρα σοου ειναι παρα πολλα. μπραβο σας!


Σας μερσούμε κύριε.:D


Το απίστευτο είναι ότι έχω μηδενική κατανάλωση λαδιού ακόμα και μετά από τόσα χιλιόμετρα.Φίλος με Modenas 135 με 10.000 χιλιομετρα και δούλεμα πιό ήπιο και από παππού,όταν κάθεται μπροστά σε βόλτα βγάζει λευκό ντουμάνι στις αλλαγές.:uplate:

motomaniac
05/06/2012, 18:29
ειδες που εισαι τυχερακιας εν τελει? παντως να τα κοιταξεις τα σωληνακια της υποπιεσης.. ειναι υπουλα..

byron
05/06/2012, 18:58
To δικό μου με αδελφάκι μοτέρ 200 είχε τα πρώτα παρόμοια προβλήματα πριν 2 βδομάδες. Με μόνο 42.000 χλμ μέχρι στιγμής :D, ξεράθηκε η εισαγωγή του carb και τράβαγε αέρα. Μαζί αλλάχτηκε και το σετάκι μπουζοκαλώδιο και πίπα μιας και ήταν στα τελευταία τους.
Το χειμώνα μπορεί να χρειαστεί να αλλάξω και τη 7ετίας μπαταρία...:smokin:

GIXXERAKIAS
06/06/2012, 07:53
ειδες που εισαι τυχερακιας εν τελει? παντως να τα κοιταξεις τα σωληνακια της υποπιεσης.. ειναι υπουλα..

Θα τους το πώ να το τσεκάρουν στο σέρβις.Σωληνάκια βενζίνης έχω αλλάξει ήδη δύο φορές,10 χρόνια είναι αυτά.:p



To δικό μου με αδελφάκι μοτέρ 200 είχε τα πρώτα παρόμοια προβλήματα πριν 2 βδομάδες. Με μόνο 42.000 χλμ μέχρι στιγμής :D, ξεράθηκε η εισαγωγή του carb και τράβαγε αέρα. Μαζί αλλάχτηκε και το σετάκι μπουζοκαλώδιο και πίπα μιας και ήταν στα τελευταία τους.
Το χειμώνα μπορεί να χρειαστεί να αλλάξω και τη 7ετίας μπαταρία...:smokin:

Καλά η εισαγωγή του carb είναι και στο δικό μου το αδύνατο σημείο.Από τα μπάμ μπούμ της εξάτμισης το καταλαβαίνεις.Τρομάζεις κόσμο στο κλείσιμο-άνοιγμα του γκαζιού.:lol:
7ετίας μπαταρία??εσύ είσαι καλός ρέ!:eek:εγώ έχω αλλάξει 2 μπαταρίες σε 10 χρόνια.(3 μαζί με την μαμά.):)