PDA

View Full Version : Ποιο το βραχυπρόθεσμο μέλλον ....?



Σελίδες : [1] 2 3

MikeG
24/01/2012, 15:06
Επειδή εγώ λύση στο πρόβλημα δε βλέπω να δίνουνε, ενώ θεωρώ ότι σαφώς υπάρχουν λύσεις τι σκ@τ@ νομίζετε ότι μπορεί να συμβεί σε αυτή τη κοινωνία - δομή κράτους.

Δυο χρόνια τώρα είμαστε μέσα στα σκατά χωρίς αναπνευστήρα, εκτός ολίγων που στα @@ τους & ακόμα και τώρα είναι super, μη πω και καλύτερα από super & στην ουσία όλα πάνε προς το χειρότερο. Μας κοροϊδεύουν κανονικά, μας δουλεύουν και κάτι δεν αλλάζει. Συνεχίζουν να κυκλοφορούν με τα super αυτοκίνητα, συνεχίζουν να έχουν τόσους μπάτσους γύρω τους, να ζητούν αναδρομικά, να κάνουν λαμογιές. & δεν αναφέρομαι μόνο στους "εκλεγμένους" πολιτικούς, αλλά και σε πολλούς άλλους που κινούν τα νήματα. Που και δήθεν τους "πιάνουν", τους ονομάζουν ότι φοροδιαφεύγουν & έτσι ο απλός χαζός λαός νομίζει ότι θα πληρώσουν...
Δουλεύει ακόμα ρε πούστη μου το κόλπο με τη στάχτη στα μάτια.. Ήμαρτον..

Μη μου πει βέβαια κανείς ότι οι Αγανακτισμένοι & όλα τα συναφή ήταν αντίσταση-διαμαρτυρία ή ότι άλλο..

Νομίζω και πιστεύω βαθιά, ότι, αν δε πουληθούν όλες οι ΔΕΚΟ- τράπεζες-λιμάνια-αεροδρόμια-δρόμοι-κοιτάσματα κτλπ , τότε δε πρόκειται να αλλάξει κάτι.

& αν κάτι πάει να στραβώσει πολύ & σκεφτούμε να "αντιδράσουμε" ουσιαστικά, πάλι οι "έξω" θα το φτιάξουν, γιατί δε θα τους συμφέρει...

Εν ολίγεις... No Future.


Ποια η άποψη σας?

el_hymador
24/01/2012, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Επειδή εγώ λύση στο πρόβλημα δε βλέπω να δίνουνε, ενώ θεωρώ ότι σαφώς υπάρχουν λύσεις τι σκ@τ@ νομίζετε ότι μπορεί να συμβεί σε αυτή τη κοινωνία - δομή κράτους.

Δυο χρόνια τώρα είμαστε μέσα στα σκατά χωρίς αναπνευστήρα, εκτός ολίγων που στα @@ τους & ακόμα και τώρα είναι super, μη πω και καλύτερα από super & στην ουσία όλα πάνε προς το χειρότερο. Μας κοροϊδεύουν κανονικά, μας δουλεύουν και κάτι δεν αλλάζει. Συνεχίζουν να κυκλοφορούν με τα super αυτοκίνητα, συνεχίζουν να έχουν τόσους μπάτσους γύρω τους, να ζητούν αναδρομικά, να κάνουν λαμογιές. & δεν αναφέρομαι μόνο στους "εκλεγμένους" πολιτικούς, αλλά και σε πολλούς άλλους που κινούν τα νήματα. Που και δήθεν τους "πιάνουν", τους ονομάζουν ότι φοροδιαφεύγουν & έτσι ο απλός χαζός λαός νομίζει ότι θα πληρώσουν...
Δουλεύει ακόμα ρε πούστη μου το κόλπο με τη στάχτη στα μάτια.. Ήμαρτον..

Μη μου πει βέβαια κανείς ότι οι Αγανακτισμένοι & όλα τα συναφή ήταν αντίσταση-διαμαρτυρία ή ότι άλλο..

Νομίζω και πιστεύω βαθιά, ότι, αν δε πουληθούν όλες οι ΔΕΚΟ- τράπεζες-λιμάνια-αεροδρόμια-δρόμοι-κοιτάσματα κτλπ , τότε δε πρόκειται να αλλάξει κάτι.

& αν κάτι πάει να στραβώσει πολύ & σκεφτούμε να "αντιδράσουμε" ουσιαστικά, πάλι οι "έξω" θα το φτιάξουν, γιατί δε θα τους συμφέρει...

Εν ολίγεις... No Future.


Ποια η άποψη σας?

Λιωσιμο και ξανακαλουπωμα... οπου λιωσιμο βαλε επιστροφη στη δραχμη, γενικο ντου, νυχτες του αγιου Βαρθολομαιου, οτι θες...

αφου ετσι και αλλιως δεν υπαρχει μελλον ας βγαλουμε το αχτι μας λοιπον!

SVX
24/01/2012, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Επειδή εγώ λύση στο πρόβλημα δε βλέπω να δίνουνε, ενώ θεωρώ ότι σαφώς υπάρχουν [B]
.......................................
Ποια η άποψη σας?


Δημοσιους υπαλληλους ΔΕΝ πειραζουν...

ΣΕΒ , εφοπλιστες και μεγαλοβιομηχανους ΔΕΝ πειραζουν

Τραπεζες ΔΕΝ πειραζουν

Βουλευτες και Υπουργους και αυλικους ΔΕΝ πειραζουν

Μεγαλοοφειλετες ΔΕΝ πειραζουν




ισως ελπιζουν στο οτι εχουν βολεψει τοσο πολυ κοσμο που θα χρειαστει λιγο κλεψιμο μονο και οχι πολυ , για να ξαναερθει στα πραματα ενα απο τα 2 μεγαλα κομματα ....συνεχιζοντας παραγραφες σκανδαλων και αλλα τετοια ωραια...

faraway
24/01/2012, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Δημοσιους υπαλληλους ΔΕΝ πειραζουν...


Αυτή τη κατηγορία τουλάχιστον , θεωρώ πως με το νέο μισθολόγιο μια χαρά τους "πείραξαν " .

Για τους υπολοίπους δεν υπάρχει περίπτωση , ούτε μία στο εκατομύριο .

sniper
24/01/2012, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Λιωσιμο και ξανακαλουπωμα... οπου λιωσιμο βαλε επιστροφη στη δραχμη, γενικο ντου, νυχτες του αγιου Βαρθολομαιου, οτι θες...

αφου ετσι και αλλιως δεν υπαρχει μελλον ας βγαλουμε το αχτι μας λοιπον!

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να ζήσεις ή να πάρεις μέρος σε τέτοιες νύχτες;

el_hymador
24/01/2012, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να ζήσεις ή να πάρεις μέρος σε τέτοιες νύχτες;

Μετα χαρας... αλλωστε τις λιγες φορες που εχω παει στο γηπεδο επαθα σοκ με το ποσο καφρος μπορω να γινω υπο την επιδραση της ψυχολογιας του οχλου...

airpanos
24/01/2012, 15:36
Μελλον δεν υπηρχε και ουτε θα υπαρξει για το συνολο.Ο καθενας διαμορφωνει το δικο του μελλον.Οπως ο Γιωργακης εμφανιστηκε ως μεσσιας ετσι θα γινει και στις επομενες εκλογες ειτε γιατι ειμαστε χαζοι ειται γιατι ''ετσι πρεπει''.

sniper
24/01/2012, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μετα χαρας... αλλωστε τις λιγες φορες που εχω παει στο γηπεδο επαθα σοκ με το ποσο καφρος μπορω να γινω υπο την επιδραση της ψυχολογιας του οχλου...

Σ' αυτη την περίπτωση, εναντίων ποιου θα γίνεις έτσι;

imitrelos
24/01/2012, 16:11
Μάντις δέν είμαι για να πώ τι θα γίνει στο μέλλον......αλλά κάποια στιγμή να θέλουμε το καλό μας πρέπει χωρίς φωνές και ηρεμία να δούμε τι θα κάνουμε ΔΕΝ χρειαζόμαστε σωτήρες χρειαζόμαστε ενότητα και καθαρό μυαλό

προσωπικά θεωρώ με τα τωρινά δεδομένα το λιγότερο εγκληματικό τήν επιστροφή στήν δραχμή

δέν ξέρω αν οι σκέψεις μου είναι λάθος αλλά εγώ θα άρχιζα με

α) αλλαγή ΦΠΑ αλλά όχι γενικά ........στο 23% ότι δέν παράγεται εντός ελλάδας και 9% π.χ ότι παράγεται εδώ ( κύριοι άμα θέλεται να πουλάτε...ανοίξτε παραγωγικές μονάδες )

β) αλλαγή μεταναστευτικού.......αλλά ανοίγοντας τής πάλαι ποτέ ΜΟΜΑ και κάνοντας τίς κέντρα και άν κάποιος θέλει να πάρει υπηκοότητα θα πρέπει να έχει περάσει 10 π.χ χρόνια εκει δουλεύοντας για το κράτος με μια συμβολική αμοιβή , οποιο συλαμβάνεται για παράνομη πράξη απελάσετε και χάνει διαπαντός το δικαίωμα ασύλου και υπηκοότητας

γ) αναδιάρθρωση δημόσιου τομέα ( αξιολόγηση και μετάταξη ανάλογα τα προσόντα ...τα λαμόγια ...ουστ )

δ) ο πρόεδρος τής δημοκρατίας παίρνει 358.000 ευρώ έξοδα παράστασής και η πρώην κάπου 250.000 κρατάνε ο καθένας τους 50.000 και όλα τα άλλα να γίνουν συσσίτια (πρώτα ολαός και μετά οι αποπληρωμές χρεών :smokin: γιαυτό )

ε) μείωση βουλευτικής αποζημίωσης στα 2000-2500 μαξ και κατάργηση τής βουλευτικής σύνταξής .....ναι κύριοι τα χρόνια θα συμψηφίζονται με τα χρόνια εργασίας και θα παίρνουν τήν σύνταξη του ΙΚΑ που τους αναλογή :evil: )

ζ) σε βουλευτές και ανθρώπους ανωτέρων αξιωμάτων που βρίσκονται να έχουν παρανομήσει......δέσμευση περιουσιών ΟΛΩΝ τών προσώπων μέχρι 1ου βαθμου συγγένεια ( και έτσι για το γαμώτο απαγόρευση εξόδου απο τήν χώρα , να δούμε όταν ζούν σε ανέχεια ΑΝ γελάνε... )

marios8
24/01/2012, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Δημοσιους υπαλληλους ΔΕΝ πειραζουν...



Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα .

SVX
24/01/2012, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα .


ποσοι χασαν τη δουλεια τους ?



πηγαινε στον ΟΑΕΔ και ρωτα ποσοι προσφατοι ανεργοι (τελευταιους 6-12 μηνες) ειναι Ιδ.τομεα και ποσοι δημ.υπαλληλοι

sniper
24/01/2012, 16:27
Ίδού η απάντηση..


245263

sniper
24/01/2012, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ποσοι χασαν τη δουλεια τους ?



πηγαινε στον ΟΑΕΔ και ρωτα ποσοι προσφατοι ανεργοι (τελευταιους 6-12 μηνες) ειναι Ιδ.τομεα και ποσοι δημ.υπαλληλοι

Μην μπαίνεις σ' αυτό το τρυπάκι. Το θέμα μας εδώ δεν ειναι οι δημ. υπάλληλοι - και το θέμα τους δεν ειναι ο αριθμός τους κι οι αποδοχές τους αλλά η αποτελεσματικότητα του ιδιου του δημόσιου τομέα, η οποία είναι μηδενική αφού διοικείται από ανθρώπους που δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα.

MikeG
24/01/2012, 16:40
Το θέμα δεν είναι ποιος φταίει και ποιος δε φταίει. Ας ξεφύγουμε από αυτές τις τετριμμένες συζητήσεις. Προσπαθώ να δω αν ο καθένας στο μυαλό του, διαβλέπει κάποια λύση (χονδρικά έτσι) και κατά πόσο θεωρεί εφικτό να αλλάξει κάτι.


Δυστυχώς, ιστορικά, οι Έλληνες, εξαιρουμένων των αρχαιοτάτων εποχών που λειτουργούσαν προτίστως ως πόλεις-κράτη, δεν έχουν καταφέρει τίποτα σαν ολότητα (κοινωνία), παρά μόνο φωτεινές εξαιρέσεις. Βγάζω έξω την εποχή της αντίστασης στο Β' Παγκόσμιο.
Νομίζω ότι δεν είμαστε ικανοί να έχουμε ένα normal κράτος με θεσμούς και νόμους, όπως άλλοι λαοί της δύσης. Δε θεωρώ ότι η δύση είναι απαραίτητα το πρότυπο.

Εδώ όμως υπάρχει πάνω από όλα καχυποψία για τον δίπλα, νοιώθουμε πάντα το κράτος ξένο, άρα μας βολεύει να το κλέβουμε, εν τέλει είμαστε ατομικιστές και σε δεύτερο βαθμό η οικογένεια. Από εκεί και μετά, ας γ@μηθούνε όλα. Το βλέπω καθημερινά από τη στιγμή που θα ανοίξω τη πόρτα του σπιτιού μου.

Ακόμα και αν πάμε να το στήσουμε από την αρχή το μαγαζί, πάλι στην ουσία κανείς δε θα εμπιστευτεί κανένα. Ότι αρπάξουμε.. Γίδια Έλληνες, χωρίς παιδεία, αλληλεγγύη...

& μέγα θανατικό να πέσει, πάλι δε ξεσκατώνουμε..


Με τις υγείες μας..


& κάτι σχετικό με τον ατομικισμό μας : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=119892

SVX
24/01/2012, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μην μπαίνεις σ' αυτό το τρυπάκι. Το θέμα μας εδώ δεν ειναι οι δημ. υπάλληλοι - και το θέμα τους δεν ειναι ο αριθμός τους κι οι αποδοχές τους αλλά η αποτελεσματικότητα του ιδιου του δημόσιου τομέα, η οποία είναι μηδενική αφού διοικείται από ανθρώπους που δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα.

ο στρατος και το δημοσιο ειναι τομεις που τους ηρθε ουρανοκατεβατο...

και στους 2 τομεις ομως οι μισθολογικες "προαγωγες" ερχοταν μονο λογω παροδου 3ετιας, 10ετιας κλπ... δεν ξεφευγω αλλο θεμα , απλα σημειωνω πως σαν κοινωνια η ελληνικη δεν χαρακτηριζεται απο δικαιοσυνη ουτε αλληλεγγυη


κυκλοφορει ενα ωραιο κειμενο στα Blogs

"Γιατι αξιζει στην ελληνικη κοινωνια να καταστραφει..." λεει αρκετα εκει μεσα http://olaosdenksexna.blogspot.com/2012/01/blog-post_24.html

Αναρωτήσου το εξής:
Γιατί είμαστε έτσι;
Γιατί σε κάθε φανάρι συμπολίτες μας περνάνε την ουρά και έρχονται και στέκονται μπροστά για να περάσουν πρώτοι;
Γιατί οι ΛΕΑ είναι μονίμως γεμάτες με γκαζομένους βλάκες;
Για ποιο λόγο η Ελλάδα είναι τελευταία από τις 27 χώρες της Ευρώπης σε συμμετοχή σε εθελοντικές οργανώσεις;
Γιατί είμαστε τελευταίοι στην εθελοντική αιμοδοσία;
Γιατί καπνίζουμε όπου θέλουμε, γιατί τα πεζοδρόμια είναι γεμάτα με σκατούλες σκύλων, γιατί τα πάρκα και οι δημόσιοι χώροι μαραζώνουν;
Γιατί οι πόλεις μας δεν έχουν πεζοδρόμια;


Γιατί ζούμε έτσι;

virus
24/01/2012, 16:50
με επιστροφη στην δραχμη και βλεπουμε......


με μια ωραια αιματοχυσια σε πολιτικους χαριν αγανακτησεως και βλεπουμε.......


υπαρχει και τιποτα αλλο;

MikeG
24/01/2012, 16:56
Αν επιστρέψουμε στη δραχμή, τι θεωρείτε ότι θα αλλάξει στο κομμάτι της παραγωγής? Δεν είμαι υπέρμαχος του euro, όμως αν δε παράγουμε τι δραχμή, τι φράγκο το ίδιο θα είναι.

Προσωπικά θεωρώ ότι αυτό που έγραψε ο imitrelos, είναι μονοδρομος. Μείωση του ΦΠΑ σε ότι παράγεται εδώ, σε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης στο 5% και στα υπόλοιπα στο 10%. Σαφώς μείωση και του ΦΠΑ στο καύσιμο, μιας και η παραγωγική διαδικασία είναι αλληλένδετη με αυτό.
Επίσης αυξημένους φόρους για πράγματα που θεωρούνται πολυτελείας και στους κατόχους τους & μόνον σε αυτούς. Να αρχίσουμε λίγο πάλι σα κοινωνία να είμαστε πιο προσγειωμένοι.

& σαφέστατα μειώσεις σε όποιους έχουν να κάνουμε με πολιτική & αξιώματα. Στη τελική κανείς δε τους ανάγκασε να ασχοληθούν. Να μην είναι επάγγελμα ο πολιτικός.

Αλλά σιγά μη τα αφήσει όλα αυτά η εξωτερική εξουσία.

SVX
24/01/2012, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG


& σαφέστατα μειώσεις σε όποιους έχουν να κάνουμε με πολιτική & αξιώματα. Στη τελική κανείς δε τους ανάγκασε να ασχοληθούν. Να μην είναι επάγγελμα ο πολιτικός.

Αλλά σιγά μη τα αφήσει όλα αυτά η εξωτερική εξουσία.

αυτο δεν εγινε ποτε στην ιστορια και ποτε στον κοσμο (τουλαχιστον για κατι καλυτερο)



.... προτιμουν να .... φυγουν στα εξοχικα τους στη Ζυριχη στο Μοντρεαλ και την Καλιφορνια , παρα να αλλαξουν τον τροπο ζωης τους ( τι περιμενατε να πω΄? προτιμουν να αυτοκτονησουν? σιγα μη περιμενουν το λυντσαρισμα... τα εισητηρια ειναι τυπωμενα ετοιμα στο κομοδινο)

virus
24/01/2012, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG


Αλλά σιγά μη τα αφήσει όλα αυτά η εξωτερική εξουσία.


-μονος σου αυτοαναιρεισαι:winka:

-με τον ιμιτρελο συμφωνω σε πολλα αλλα ειναι για κοσμους αγγελικα πλασμενους.

- με την δραχμη μπας και πιασουμε τετοιον πατο που να μην τον εχουμε ξαναζησει.

MikeG
24/01/2012, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
-μονος σου αυτοαναιρεισαι:winka:


Δεν είναι αυτοαναίρεση. Επιστροφή στη πραγματικότητα είναι. :D

Cpt. Haddock
24/01/2012, 17:09
Mike δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπούν αυτα τα θρεντ που ανοιγεις...

Απο συζητήσεις κι αποψεις έχουμε χορτάσει, στο θρεντ του ΔΝΤ ειμαστε στα 6000 ποστ σχεδον (μαζι με τα προηγούμενα).

Το καλοκαίρι που μας πέρασε χιλιάδες κόσμος το πέρασε στην πλ. Συντάγματος, συζητώντας. Ειδες να έγινε κατι;

MikeG
24/01/2012, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Mike δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπούν αυτα τα θρεντ που ανοιγεις...

Απο συζητήσεις κι αποψεις έχουμε χορτάσει, στο θρεντ του ΔΝΤ ειμαστε στα 6000 ποστ σχεδον (μαζι με τα προηγούμενα).

Το καλοκαίρι που μας πέρασε χιλιάδες κόσμος το πέρασε στην πλ. Συντάγματος, συζητώντας. Ειδες να έγινε κατι;


Δε μπορώ να δώσω απάντηση στο που αποσκοπούν. Προφανώς απλή κουβέντα. Ξεκίνησα να γράφω στο ΔΝΤ αλλά επειδή εδώ σκέφτηκα να δω έτσι αν υπάρχουν ουσιαστικά θετικές σκέψεις και όχι αναφορά των προβλημάτων και μπλα μπλα άνοιξα καινούριο. Πες, μήπως και πάρουμε λίγο τα απάνω μας ψυχολογικά.

Ότι είδες εσύ, είδα και εγώ. Τίποτα.

marios8
24/01/2012, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ποσοι χασαν τη δουλεια τους ?



Τσουβαλιάζεις μαζί την καθαρίστρια που δουλεύει για 600 Ε με τους εφοπλιστές του ΣΕΒ, τις τράπεζες τους βουλευτές , υπουργούς και τους μεγαλοοφειλετες .
Όταν μάλιστα απο πέρσυ έχει μείωση 30 %

Και δεν φτάνει αυτό αλλά θα ήθελες και να την διώξουν για να σωθεί η χώρα .

Μάλιστα .

Δεν βλέπω να σωζόμαστε σύντομα .

Cpt. Haddock
24/01/2012, 17:24
Σωθηκαμε!

http://www.tovima.gr/media/article/?aid=439956

:lol:
:look:
:sick:
:sad:
:mad:


(εδω ο κόσμος καιγεται κι αυτοι χτενιζονται...)

sniper
24/01/2012, 17:29
Μη σπαμμάρεις ασκόπως Κάπτεν Μπόου..

Στο πλευρό μας κι οι λειτουργοί της δημοσιογραφίας (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63606581)

:smokin:

SVX
24/01/2012, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Τσουβαλιάζεις μαζί την καθαρίστρια που δουλεύει για 600 Ε με τους εφοπλιστές του ΣΕΒ, τις τράπεζες τους βουλευτές , υπουργούς και τους μεγαλοοφειλετες .
Όταν μάλιστα απο πέρσυ έχει μείωση 30 %

Και δεν φτάνει αυτό αλλά θα ήθελες και να την διώξουν για να σωθεί η χώρα .

Μάλιστα .

Δεν βλέπω να σωζόμαστε σύντομα .

οταν μιλαει κανεις για Δημοσιο και ΔΕΚΟ προφανως δεν μιλαει για καμια καθαριστρια (που δεν ειναι δημοσιος υπαλληλος αλλα εργατης καποιας υπεργολαβιας)

μιλαει για το δημοσιο με τους 5 Διευθυντες και τους 2 εργατες... και οι Διευθυντες δεν παιρνουν μισθο " εργοστασιου"

imitrelos
24/01/2012, 17:37
Αλλο το θρέντ εκείνο άλλο αυτό ......καλό είναι να μιλήσουμε για υπαρκτές λύσεις γιατί στήν τελική χέστηκα για τους πολιτικούς αν είναι να έχω συνανθρώπους μου να πεινάνε ........

Στο θέμα τής δραχμής καθαρά προσωπική άποψη είναι ότι είναι αδύνατο.....
αυτή τήν στιγμή.....όπως χρειάστηκαν 15 χρόνια πρωετοιμασίας για το ευρώ ...θέλουμε άλλα τόσα για να βγούμε χωρίς ανθρώπινες απώλειες ( για εμένα το σημαντικότερο ) γιατι δυστυχώς σε τέτοια περίπτωση @@ θα έχουμε κρεμάλες υπευθύνων αυτοι έχουν λάβει τα μέτρα τους....απλός λαός θα πεθάνει

Δεν χρειάζεται να είναι σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο απλά εκμετάλλευση του συστήματος πρός όφελος μας

βέβαια να πώ ξανα ότι οι παραπάνω είναι προσωπικές σκέψεις και δέν έχω το αλάθητο αλλά ίσως απο αυτό το θρέντ να μπορέσουμε να ξεκαθαρίσουμε μερικές λύσεις και ναι δημοσιοποίηση και τρίψιμο στήν μούρη ( ή μεγαλύτερη προσβολή για αυτούς είναι να τους πεις δημόσια ότι ΔΕΝ είναι παντογνώστες και ότι είναι εγκεφαλικά ανάπηροι )



Για να σιωπήσουν τα όπλα, πρέπει να μιλήσουν οι ιδέες, και πρέπει να μιλήσουν δυνατά, πιο δυνατά κι από τις σφαίρες

και για τους πολιτικούς μας....
Χαμηλώστε τη φωνή σας και ακούστε, γιατί υπάρχει μια άλλη φωνή τώρα που δεν έχει έρθει να κλέψει ή να επιβάλει, αλλά για να κάνει κάτι πολύ πιο σοβαρό: να πάρει τη θέση σας. Η φωνή αυτή είναι η δική μας φωνή. Η φωνή εκείνων που έχουν το χρώμα της γης».

SVX
24/01/2012, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Αλλο το θρέντ εκείνο άλλο αυτό ......καλό είναι να μιλήσουμε για υπαρκτές λύσεις

το λυπηρο ειναι πως αν κοιταξουμε τον τιτλο του Thread ... ειναι αδιανοητο να υπαρξει βραχυπροθεσμη λυση....



η λυση δεν θα ειναι συντομα, δεν θα ειναι ευκολα , δεν θα ειναι με τροπο μαγικο....

imitrelos
24/01/2012, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το λυπηρο ειναι πως αν κοιταξουμε τον τιτλο του Thread ... ειναι αδιανοητο να υπαρξει βραχυπροθεσμη λυση....



η λυση δεν θα ειναι συντομα, δεν θα ειναι ευκολα , δεν θα ειναι με τροπο μαγικο....


+:beer: :beer: :beer:

sniper
24/01/2012, 17:44
Μην πιπιλάτε τη δραχμή.

Η "αυτόνομη" νομισματική πολιτική αν δεν συνδοιάζεται με παραγωγή κι ανάπτυξη ένα @ καλό κάνει.

Επίσης, με το που γυρίζουμε στη δραχμή αυτή υποτιμάται, ενώ τα δάνεια κλπ υποχρεώσεις μας όχι και τρώμε ένα μπουλο απο εδώ μέχρι το Τόκυο από αυτούς που έχουν καταθέσεις σε Ευρώ και δολλάριο έξω και αγοράζουν τα πάντα εδώ μπιρ παρά..

Πλυθείτε, σκουπήστε, τελειώνουνε.

nikos_abel
24/01/2012, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σωθηκαμε!

http://www.tovima.gr/media/article/?aid=439956

:lol:
:look:
:sick:
:sad:
:mad:


(εδω ο κόσμος καιγεται κι αυτοι χτενιζονται...)

Αυτό περνάει δηλαδή;


http://www.youtube.com/watch?v=XLZlj6HLanc


(μην αρχίσω με το κυρίως θέμα γιατί.... )

Acacius
24/01/2012, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μην πιπιλάτε τη δραχμή.

Η "αυτόνομη" νομισματική πολιτική αν δεν συνδοιάζεται με παραγωγή κι ανάπτυξη ένα @ καλό κάνει.

Επίσης, με το που γυρίζουμε στη δραχμή αυτή υποτιμάται, ενώ τα δάνεια κλπ υποχρεώσεις μας όχι και τρώμε ένα μπουλο απο εδώ μέχρι το Τόκυο από αυτούς που έχουν καταθέσεις σε Ευρώ και δολλάριο έξω και αγοράζουν τα πάντα εδώ μπιρ παρά..

Πλυθείτε, σκουπήστε, τελειώνουνε.

+όσα

marios8
24/01/2012, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
οταν μιλαει κανεις για Δημοσιο και ΔΕΚΟ προφανως δεν μιλαει για καμια καθαριστρια (που δεν ειναι δημοσιος υπαλληλος αλλα εργατης καποιας υπεργολαβιας)



Γι αυτό σου λέω οτι δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα .

Αν ακούσεις πως το δημόσιο απέλυσε χ υπαλλήλους η πρώτη θα είναι η καθαρίστρια .
Ήδη έχουν έρθει λίστες για ΥΕ (υποχρεωτικής εκπαίδευσης ) και ΜΕ (μέσης εκπαίδευσης).
Ξέρεις πολλούς διευθυντές ΥΕ ??

el_hymador
24/01/2012, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σ' αυτη την περίπτωση, εναντίων ποιου θα γίνεις έτσι;

Εναντίων των "'αλλων" φυσικά, ψυχολογία του όχλου έγραψα, όχι χειρουργική επέμβαση...

Καμμιά επανάσταση, ανατροπή, της πουτ@ν@ς το κάγκελο, όπως θες πες το, δεν έγινε μεθοδευμένα καισχεδιασμένα... όταν οι Γάλλοι την έπεσαν στη Βαστίλλη δε νομίζω να είχαν καταστρώσει πλανο...

Βατίλλες και αριστοκράτες έχουμε πάρα πολλούς δόξασοι ο Θεός...

Ichigo
24/01/2012, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μην πιπιλάτε τη δραχμή.

Η "αυτόνομη" νομισματική πολιτική αν δεν συνδοιάζεται με παραγωγή κι ανάπτυξη ένα @ καλό κάνει.

Επίσης, με το που γυρίζουμε στη δραχμή αυτή υποτιμάται, ενώ τα δάνεια κλπ υποχρεώσεις μας όχι και τρώμε ένα μπουλο απο εδώ μέχρι το Τόκυο από αυτούς που έχουν καταθέσεις σε Ευρώ και δολλάριο έξω και αγοράζουν τα πάντα εδώ μπιρ παρά..

Πλυθείτε, σκουπήστε, τελειώνουνε.

+1

Επίσης η επιστροφή στη δραχμή θέλει και πολιτικούς με @@ κάτι που εδώ δεν υπάρχει απλά :winka:

georgio
24/01/2012, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
[...]
Νομίζω και πιστεύω βαθιά, ότι, αν δε πουληθούν όλες οι ΔΕΚΟ- τράπεζες-λιμάνια-αεροδρόμια-δρόμοι-κοιτάσματα κτλπ , τότε δε πρόκειται να αλλάξει κάτι.
[...]

Μήπως αυτό είναι το σχέδιο εξαρχής; Ξέρεις δεν αγοράζεις κάτι στην τιμή που έχει τώρα, το υποτιμάς πρώτα. :winka:

Ειδικά αν μας έχουν καταφέρει να το ζητήσουμε εμείς κιόλας...

Και αν γίνει αυτό στο τέλος τι θα μείνει; Δεν μας νοιάζει τίποτα: ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε και ό,τι αρπάξει ο κ...ς μας;

stefanos
24/01/2012, 22:25
Λοιπόν λύση δεν υπάρχει.
Σε ένα κόσμο που οι δουλειές δημιουργούνται με δανεικό ΙΔΙΩΤΙΚΟ κεφάλαιο, την εποχή που ανοίγουν αγορές όπως η Κίνα η Ινδία κλπ Η ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΡΑΓΚΟ.
Απλά πράγματα, αλλάζουμε ζωή ,ξεθάβουμε το ποστάκι με τους παραδοσιακούς σπόρους και την πέφτουμε στην καλλιέργεια λαχανικών για να ζήσουμε.
Μετά από καμιά εικοσαριά χρόνια που θα γίνει το μεροκάματο του Κινέζου ακριβότερο από το δικό μας ξανασυζητάμε.
Αυτή είναι η ζωή μας από εδώ και πέρα.

Allst@rf
24/01/2012, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λοιπόν λύση δεν υπάρχει.
Σε ένα κόσμο που οι δουλειές δημιουργούνται με δανεικό ΙΔΙΩΤΙΚΟ κεφάλαιο, την εποχή που ανοίγουν αγορές όπως η Κίνα η Ινδία κλπ Η ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΡΑΓΚΟ.
Απλά πράγματα, αλλάζουμε ζωή ,ξεθάβουμε το ποστάκι με τους παραδοσιακούς σπόρους και την πέφτουμε στην καλλιέργεια λαχανικών για να ζήσουμε.
Μετά από καμιά εικοσαριά χρόνια που θα γίνει το μεροκάματο του Κινέζου ακριβότερο από το δικό μας ξανασυζητάμε.
Αυτή είναι η ζωή μας από εδώ και πέρα.

έχεις προσχωρήσει αρκετά χρόνια μπροστά...

Στο άμεσο μέλλον εγώ βλέπω να χάνονται περιουσίες λόγω των υπέρδανεισμενων νοικοκυριών...

Και δυστυχώς είμαστε πολλοί με δάνεια...


Οπότε μάικ που άνοιξες το θρέντ ,μάλλον την απάντηση την ξέρεις αλλά σε φοβίζει η σκέψη της...με το δίκιο σου εννοείται...

el_hymador
24/01/2012, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λοιπόν λύση δεν υπάρχει.
Σε ένα κόσμο που οι δουλειές δημιουργούνται με δανεικό ΙΔΙΩΤΙΚΟ κεφάλαιο, την εποχή που ανοίγουν αγορές όπως η Κίνα η Ινδία κλπ Η ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΡΑΓΚΟ.
Απλά πράγματα, αλλάζουμε ζωή ,ξεθάβουμε το ποστάκι με τους παραδοσιακούς σπόρους και την πέφτουμε στην καλλιέργεια λαχανικών για να ζήσουμε.
Μετά από καμιά εικοσαριά χρόνια που θα γίνει το μεροκάματο του Κινέζου ακριβότερο από το δικό μας ξανασυζητάμε.
Αυτή είναι η ζωή μας από εδώ και πέρα.

Μακαρι να γινουν ετσι τα πραγματα, με την εννοια του να καβατζωθει ο κοσμος και να μπορεσει να την παλεψει... δυστυχως ομως πολλοι εχουν καλομαθει ενω δεν πρεπει να ξεχναμε οτι δεν εχουν ολη τη δυνατοτητα να βρουνε Γη και στεγη στην επαρχια. Για τους πρωτους, τους καλομαθημενους, ειλικρινα στα @@δια μου και δεν θα τους χαλασει να τραβηξουνε λιγο κουπι να ισιωσουν και να επαναπροσδιορισουν ορισμενα πραγματα και αξιες...

chriscrypton
25/01/2012, 01:36
..και βγαινουν και λενε ,ακουσων ακουσων, υπογραψαν το μνημονιο (Χρυσοχοιδης πχ)χωρις ΚΑΝ να το διαβασουν...η καρεκλα καρεκλα ομως...ειλικρινα..WTF Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ..?!?!?!?
Παραθετω τροφη για Σκεψη και Προβληματισμο αλλα & Συμπερασματα..

Tα 10 αναπάντητα ερωτήματα ενός καθηγητή του Αριστοτελείου!
Ερωτήσεις που δεν απαντώνται:

Έχετε δανείσει 100 ευρώ σε έναν με μισθό 100 ευρώ και 500 ευρώ σε κάποιον με μισθό 1000 ευρώ.
Ο πρώτος σας χρωστάει το 100% του μισθού του ενώ ο δεύτερος σας χρωστάει το 50% του μισθού του.
... Βάσει ποιάς λογικής θα κυνηγούσατε τον πρώτο που αδυνατεί να πληρώσει το χρέος του και θα αφήνατε τον δεύτερο που ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει; Γιατί προσπαθείτε να πάρετε τα 100 και όχι τα 500;

Αυτό ακριβώς είναι που
συμβαίνει με το ΔΝΤ.
Είδα στο διαδίκτυο τον κατάλογο με τα χρέη όλων των χωρών της γης.
Ενδεικτικά...
-Η Γερμανία με 5 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 155% του ΑΕΠ της.

-Η Γαλλία πάλι με 5 τρις έχει χρέος στο 188% του ΑΕΠ της.
-Οι ΗΠΑ με 13 τρις έλλειμμα έχουν χρέος στο 94% του ΑΕΠ τους.
Οπότε είναι προφανές ότι δεν έχει τόση σημασία το μέγεθος του χρέους όσο το ποσοστό του επί του ακαθαρίστου εθνικού προϊόντος.
Μετά από μερικές ματιές στον πίνακα προκύπτουν κάποιες απορίες:

Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;

Ερώτηση 2. Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;

Ερώτηση 3. Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές πετρελαίου;

Ερώτηση 4. Πως γίνεται στην Ελβετία με 271% χρέος, μία απλή καθαρίστρια σε νοσοκομείο (περίπου το 2000) να πληρώνεται με 2000 ευρώ μισθό όσα έπαιρνε την ίδια στιγμή (στα βρώμικα καρβουνο-εργοστάσια της ΔΕΗ) ένας «υψηλόμισθος» τεχνικός, ανώτερης στάθμης εκπαίδευσης, ενταγμένος στα υπερ-βαρέα/ανθυγιεινά με 25 χρόνια προϋπηρεσία;

Ερώτηση 5. Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;
Ένα πραγματικό παράδειγμα από εκεί: Γνωστός μου μετακόμισε στην Νορβηγία πριν δύο χρόνια. Προσέξτε τώρα τι «έπαθε» εκεί:
α) Έπιασε δουλειά σε κουζίνα εστιατορίου σαν ανειδίκευτος και έπαιρνε 2.500 ευρώ τον μήνα μισθό!
β) Μετά τρεις μήνες στην δουλειά δήλωσε ότι ήταν «ψυχικά κουρασμένος» και του έδωσαν αμέσως άδεια 15 ημερών!
γ) Με τις επιστροφές φόρων (κάτι σαν το δικό μας δώρο) πήγε μαζί με την γυναίκα του στο Θιβέτ διακοπές.
δ) Τώρα είναι άνεργος (με την δικαιολογία ότι ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ εκεί που δούλευε!) και για δύο χρόνια παίρνει 1700 ευρώ τον μήνα!

Ερώτηση 6. Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα 13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η ΑΖγγλία (κλπ, κλπ) αλλά ανησυχούν για τα 500 δις που χρωστάμε εμείς;

Ερώτηση 7. Πως γίνεται και ολόκληρος ο πληθυσμός της γης χρωστάει το 98% των χρημάτων του;

Ερώτηση 8. Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο πολύ χρήμα;

Ερώτηση 9. Πού τα βρήκαν τόσα χρήματα;

Ερώτηση 10. Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;

Τελικά μήπως τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η παγκόσμια οικονομία δεν είναι παρά μία τεράστια φούσκα,ενώ το χρήμα είναι ψεύτικο, τυπωμένο στα άδυτα των πολυεθνικών τραπεζών μόνο και μόνο για να επιτευχθεί ένας παγκόσμιος έλεγχος ;

Prof. Konstantinos Tokmakidis
Aristotle University of Thessaloniki
Greece
:confused:

imitrelos
25/01/2012, 05:12
To χρέος έχει σχέσει με τήν εξυπηρέτηση του βασικά αν και καθηγητής πανεπιστημίου λέει απλούς λαικισμούς......ΔΕΝ παράγουμε τίποτα
και μερικοί έχουμε κακομάθει όπως λέει και ο φίλτατος μελισσοβοσκός

να αλλάξω λίγο το ερώτημα το πρώτο.....

ο πρώτος με μισθό 100 ευρώ και δάνειο 100 ευρώ όλο απο καταναλωτικά και κάρτες και ο Β με δάνειο 500 ευρώ με μισθό 1000 και το δάνειο του είναι για σπίτι,δουλεια κλπ
Ο Β πληρώνει κανονικά τής δώσεις του και δέν καθυστερή....
Ο Α ΔΕΝ πληρώνει και του κάνουν και ένα κουρεματάκι ας πουμε 70 % και του μένουν 30 ευρώ να αποπληρώσει και οι 2 είναι στήν κλέφτοbank ( τυχαίο ????
:lol: )

ε πειτε μου.......ο μαλάκας πιός είναι .......αυτός που ήταν νοικοκύρης και πλήρωνε κανονικά ή αυτός που ήταν στα @@ του και στήν τελική και έκανε τήν ζωή του με δανεικά λεφτά ???

Για τα παραπάνω ερωτήματα να πώ επί σεις ότι το 70% είναι εικονικό απο τα χρήματα που κυκλοφορούν και επί σεις είμαστε στο εύρώ
όπου ευρώ σκληρό νόμισμα ( δέν κόβεται χρήμα ανεξέλεγκτα)
σε αντίθεση με τήν δραχμή ή το δολλάριο που είναι πληθωριστικά νομίσματα

Zid
25/01/2012, 06:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Τσουβαλιάζεις μαζί την καθαρίστρια που δουλεύει για 600 Ε με τους εφοπλιστές του ΣΕΒ, τις τράπεζες τους βουλευτές , υπουργούς και τους μεγαλοοφειλετες .
Όταν μάλιστα απο πέρσυ έχει μείωση 30 %

Και δεν φτάνει αυτό αλλά θα ήθελες και να την διώξουν για να σωθεί η χώρα .

Μάλιστα .

Δεν βλέπω να σωζόμαστε σύντομα . Ειναι πολυσύνθετο το πρόβλημα παιδιά... δε λύνεται απλά με απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων(που ποτέ δε πρόκειται να γίνουν λέμε τωρα ) αλλα είδαμε και το καραγκιοζιλίκι με την εφεδρεία έστειλε μια ώρα γρηγορότερα στη συνταξη μερικους που σε 2 χρονια ετσι κι αλλιως θα εφευγαν..

Αλλα το να συνεχίζει το δημόσιο και γενικώς μια μερίδα πολιτών να ζεί εις βάρος ολων των υπολοίπων.. δε βοηθάει...

Δυστυχώς η ατάκα του π@π@ρα του Πάγκαλου "μαζί τα φάγαμε" έχει μια δόση αλήθειας.. αν ψάξει κανει μέσα στην οικογενεια η κοιτάξει δίπλα του το φίλο του θα δεί οτι όλοι έχουμε κάνει κάτι που έχει ζημιώσει τη χώρα ο καθένας ενοείται σε συγκεκριμένο ποσοστο-μεριδιο ευθύνης.

Προσωπικά.. δε περιμένω να αλλάξει κάτι γιατί οι μισοι έλληνες έχουν μάθει να ζουν έτσι δλδ να μη δηλώνουν στην εφορία τα πραγματικα τους εισοδήματα.. να μην πληρώνουν φόρο γενικώς σε τίποτα οταν μπορούν να αποφύγουν το ΦΠΑ .

Δυστυχως εδώ που φτάσαμε συνήθειες δεκαετιών δεν αλλάζουν έυκολα..

nikos_abel
25/01/2012, 07:44
Ενώ τώρα με τα νέα μέτρα που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις πότε και ποια μπαίνουν,

είναι η καλύτερη περίοδος για όσους δε δήλωναν να δηλώσουν τα εισοδήματά τους.

Εδώ αρχίζουμε να τα κρύβουμε οι ΙΔ μπας και μας μείνει κανά φράγκο....

vangelis 64
25/01/2012, 07:46
Όσο βριζόμαστε αλήλλοις(τι κωλολαός είμαστε,απαίδευτοι,άχρηστοι κλπ),όσο ψάχνουμε τον φταίχτη έξω από μάς-διότι ΑΥΤΟ κάνουμε καθημερινά,

ασχολούμενοι με τα κακώς κείμενα,στα οποία είμαστε φυσικά παρατηρητές και όχι αυτουργοί-

τόσο το καλύτερο για το σύστημα,που μόνο έτσι μπορεί να λειτουργήσει....όταν εσύ κι εγώ είμαστε αντίπαλοι.

Ας σταματήσουμε επιτέλους να καταδικάζουμε συμπεριφορές,να ειρωνευόμασυε και να πουλάμε εξυπνάδα στον συνάνθρωπο.

Αυτός που περιμένει το φανάρι,μαρσάροντας με κουμπωμένη πρώτη πάνω στη διάβαση τών πεζών,δεν είναι κάποιος άλλος.Είμαι εγώ κι εσύ.
Ο δικός μου σκύλος χέζει παντού και δεν με νοιάζει.

Αν μπορούσατε να φανταστείτε τι πλύση εγκεφάλου έχει γίνει από το 89 και δώθε με την τηλεόραση,θα αλλάζατε στάση.

Λύση;Μην πάει κανείς να πάρει τη θέση απολυμένου,μην πάει κανείς στη δουλειά του για μερικές μέρες.Να δείτε πού θα πάνε οι βενζίνες και τα υπόλοιπα αγαθά.

Ούτε αίματα ούτε διαδηλώσεις ούτε τίποτα.Κάθομαι στο σπίτι μου,κάνω παρέα με τούς φίλους μου,έρχομαι κοντά τους και καμμιά σημασία δεν έχει η δραχμή ή το ευρώ.

Cpt. Haddock
25/01/2012, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από chriscrypton
[...]Tα 10 αναπάντητα ερωτήματα ενός καθηγητή του Αριστοτελείου!
Ερωτήσεις που δεν απαντώνται:[...]

Θα παραμείνουν αναπάντητα γιατί ειναι γεμάτα ανακρίβειες

nikos_abel
25/01/2012, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64

Ούτε αίματα ούτε διαδηλώσεις ούτε τίποτα.Κάθομαι στο σπίτι μου,κάνω παρέα με τούς φίλους μου,έρχομαι κοντά τους και καμμιά σημασία δεν έχει η δραχμή ή το ευρώ.


:a9: :a21: :a24:

(όχι επειδή έχεις άδικο, αλλά επειδή είσαι ρομαντικός... :a07: :a07: )

vangelis 64
25/01/2012, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
:a9: :a21: :a24:

(όχι επειδή έχεις άδικο, αλλά επειδή είσαι ρομαντικός... :a07: :a07: ) Αυτό μού λέει κι ο ψυχολόγος μου,που πήρα ντουκάτι.:lol:

byron
25/01/2012, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από chriscrypton
...

Δεν μπορεί ρπμ, όποτε αποφασίζω να διαβάσω ένα θέμα προβληματισμού να πέφτω πάνω στις ανοησίες του Τοκπακίδη :lol: .

Μιλάμε για τρελή παράγκα για να έχει έδρα στο πανεπιστήμιο. :lol: :lol:


Mike, ήδη υπάρχουν ένα δυο ποστ ήδη εδώ που δείχνουν την κουλτούρα μας ως λαού (παρτάκηδες-πορτάκηδες), με ανύπαρκτη ατομική ευθύνη.
Βάλε στη σούπα και την κουλτούρα της αντίδρασης που υπάρχει στο dna μας, μαζί με την έλλειψη εμπιστοσύνης σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε και δέσαμε.

Θεωρία παιγνίων ονομάζεται http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=2011993 ή το πως η προώθηση του ατομικού συμφέροντος, πλήτει τελικά εμάς τους ίδιους.

SVX
25/01/2012, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από chriscrypton
..και βγαινουν και λενε ,ακουσων ακουσων, υπογραψαν το μνημονιο (Χρυσοχοιδης πχ)χωρις ΚΑΝ να το διαβασουν...η καρεκλα καρεκλα ομως...ειλικρινα..WTF Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ..?!?!?!?




εχω βαρεθει να ακουω αυτη τη χαζομαρα.... αγανακτησατε ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΝ?

ΕΙΧΑΤΕ δηλαδη καποια ελπιδα πως ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΑΝ η κοινη λογικη και οι ηθικες ενοχες θα τους εμποδιζαν να το υπογραψουν? μηπως θα υπεβαλαν και παραιτηση λογω ευθιξιας ?


ελεος ρε μαγκες....

THEOD
25/01/2012, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από chriscrypton
Παραθετω τροφη για Σκεψη και Προβληματισμο αλλα & Συμπερασματα..


Prof. Konstantinos Tokmakidis
Aristotle University of Thessaloniki
Greece
:confused:

H πρώτη ερώτησή σου θα έπρεπε να είναι πως ένας μορφωμένος άνθρωπος που διδάσκει την επόμενη γενιά επιστημόνων μπορεί να έχει τόσο χαμηλό επίπεδο και τόσο μη επαφή με την πραγματικότητα... :rolleyes:

TROOPER
25/01/2012, 08:54
λοιπον μαγκες για να τελειωνουμε.λυση δεν υπαρχει.και δεν υπαρχει ουτε γιατι δεν υπαρχουν λ7 ουτε γιατι τα μετρα ειναι αναποτελεσματικα.
μια κοινωνια για να λειτουργησει χρειαζεται 2 βασικα συστατικα.εμπιστοσυνη και σεβασμο.εμεις δεν εχουμε κανενα απο τα 2.το βλεπουμε στο φαναρι,στα σκουπιδια και εννιοτε στις αποψεις του κοσμου το θεμα σεβασμο.οπως επισης μεγαλωνουμε με μια λογικη οτι οι αλλοι θα μας πατησουνε οπου μας πετυχουνε ευαλωτους και γι αυτο δεν εμπιστευεται κανεις-κανεναν.
οπως λοιπον αν δεν αγαπας μια γυναικα δεν θα στεριωσεις ποτε μαζι της (μια και θα λειπει το συστατικο της αγαπης), ετσι και απο τη στιγμη που λειπουν τα χαρακτηριστικα που ανεφερα παραπανω απο τους πολιτες που απαρτιζουν μια κοινωνια,αποκλειεται να στεριωσει μια καλη σχεση μεταξυ τους.αποτελεσμα βαπονα.

end of story :wave2:

byron
25/01/2012, 09:07
Η προώθηση του ατομικού ή συντεχνικού συμφέροντος που λέγαμε, εις βάρος (και της υγείας) του κοινωνικού συνόλου.

Σοκ στο Σύνταγμα: στην ουρά για πατάτες και κρεμμύδια.Αγρότες από την Θήβα μοιράζουν δωρεάν τα προϊόντα τους
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=440043

Είμαι σίγουρος οτι το 99% του κόσμου που θα πάρει πατάτες, θα νομίζει οτι η κίνηση των αγροτών αφορά μια μορφή αντίστασης και πάλης ενάντια στην τρόϊκα, στο κεφάλαιο και στους εξωγήινους.


Αν έβαζαν δίπλα στις πατάτες και τα αποτελέσματα του Εργαστηρίου Χημείας Τροφίμων του Πανεπιστημίου της Αθήνας που δείχνει μόλυνση μέχρι και 1.000% από βαρέα μέταλλα των λαχανικών της περιοχής Θήβας, ποιοί θα τα ακούμπαγαν?

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=13816&subid=2&pubid=64735147

Κάπως έτσι είμαστε, ρε μάγκες...Φρού φρού, κορδελάκια και επαναστατικές σημαίες απέναντι σε όσους λένε ακόμα και τα αυτονόητα.

notakos600
25/01/2012, 09:25
Προσέξατε κάτι πάντως;
Οι γνώμες είναι σαν τις κωλοτρυπίδες, όλοι έχουμε από μια...
Ευχηθείτε και προσευχηθείτε, στο χάλι που φτάσαμε, μη τυχόν και γυρίσουμε σε καμιά δραχμή γιατί από τη πρώτη εβδομάδα θα έχουμε πανελλαδικά ελλείψεις σε τρόφιμα, φάρμακα, πετρέλαιο και πολλά άλλα.
Οι αρχαίοι μας πρόγονοι(?) έλεγαν μη χείρον βέλτιστον...
Καλά καθόμαστε στους καναπέδες μας με δανεικό ίντερνετ, δανεικό πετρέλαιο για τα καλοριφέρ, δανεική βενζίνη για μοτό και αμάξια και αυτοκρινόμαστε ρίχνοντας ο ένας (ιδ. υπάλληλος) στον άλλον (δημ. υπάλληλο) το φταίξιμο.
Δυστυχώς σωτηρία δεν υπάρχει, πρώτον γιατί οι νοοτροπίες θέλουν δεκαετίες για να αλλάξουν και δεύτερον γιατί πολιτικοί με @@ γεννήθηκαν λίγοι σε αυτόν τον τόπο και δυστυχώς έχουν όλοι πεθάνει.
Αν δεν υπάρχει καπετάνιος να οδηγήσει το στράτευμα (λαός) τότε αυτό μετατρέπεται σε όχλο που βανδαλίζει, λιντσάρει και κάνει πλιάτσικο σε σπίτια και μαγαζιά.

Εχετλαίος
25/01/2012, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Οι γνώμες είναι σαν τις κωλοτρυπίδες, όλοι έχουμε από μια...

Ε να πω και την εδική μου μια που έκανα και μπάνιο εδά το πρωί και την έχω καλά σφουγγισμένη. :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αν δεν υπάρχει καπετάνιος να οδηγήσει το στράτευμα (λαός)

Με αυτό έχω ένα προβληματάκι.
Η Ιστορία μας δείχνει ότι η τύχη των "καπετάνιων" που ηγούνται κοιν. αγώνων είναι είτε η επιλογή τραγικών σφαλμάτων λόγω απειρίας, είτε η εξορία (και ενίοτε ο θάνατος), είτε η ολίσθηση σε ολοκληρωτισμό. Διότι θα γίνει οπωσ-και-δήποτε καπηλεία του "αγνού" (έστω) του αγώνα από δυνάμεις που το μόνο που ήθελαν, θέλουν και θα θέλουν είναι να πουλήσουν. Άσε που ο αγώνας (αυτός καθαυτός) πολλάκις είναι φτιαχτό και μαγειρεμένο επί μακρόν ώστε μαθηματικά να οδηγεί στην απαρχή...του εαυτού του!
Οπότε αμέσως γυρίζουμε στο "ηγήτωρ μάλλον καλό αλλά πιθανόν ανδράποδο η ανεπαρκές" και "εγώ τι κάνω"...
Τι θα ήταν πανανθρώπινα καλό να κάνω, τι μπορώ να κάνω, τι θέλω να κάνω και τελικά τι φτάνει να (μην) κάνω.
Και αυτό πονάει/κουράζει, οπότε το αφήνουμε στην άκρη και πιάνουμε πάλι το θέμα με έναν ηγήτορα που θα έλθει μαγικά να μας σώσει από τους ούνους και τους μάου-μάου.

Τουτέστιν, για εμένα, βραχυπρόθεσμα...ότι μπορεί κανείς και απάνω του.
Ε, και αν μπορεί στην πορεία να επηρεάσει και κάνα-δυο άλλους να γενούνε ξανά αθρώποι, ε, καλό θα ήταν.


:wave2:

akis_trevor
25/01/2012, 14:30
δεν ξερω αν πρεπει να γυρισουμε στην δραχμη.βασικα δεν επρεπε να μπουμε στο ευρω,απλα τωρα δεν ξερω ποιες ακριβως επιπτωσεις θα εχει αυτη η αλλαγη.
πιστευω πως επειδη σαν χωρα,τα αναγκαια αγαθα-πρωτες υλες μπορουμε να τις παραγουμε μονοι μας,να ξαναμπουν δασμοι-φοροι-οπως θελετε πειτε το,στα εισαγωμενα προιοντα.ας πουμε δεν γινεται η πατατα της αιγυπτου να εχει μιση τιμη απτην πατατα που παραγεται στα 30-40 χλμ απτην πολη μου.βαλε καραβια,μεταφορα απο αθηνα σε αλλες πολεις κλπ κλπ.τα δικα μας προιοντα να ειναι φτηνα και οποιος τα εχει και θελει να παρει ροκφορ αντι για φετα,να το πληρωσει αναλογως.
χωρες μικρες οπως η δικια μας,πρεπει τα βασικα αγαθα η γενικοτερα αυτα που παραγει να τα εχει φτηνα και να γυρνανε τα λεφτα εντος ελλαδας.τωρα για πραγματα που δεν μπορουμε να φτιαξουμε-παραξουμε-κατασκευασουμε,εννοειται θα πρεπει να κανουμε εισαγωγη απο αλλες χωρες.πιστευω πως μονο ετσι μπορουμε να παρουμε τα πανω μας λιγο.

sniper
25/01/2012, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από akistrevor
δεν ξερω αν πρεπει να γυρισουμε στην δραχμη.βασικα δεν επρεπε να μπουμε στο ευρω,απλα τωρα δεν ξερω ποιες ακριβως επιπτωσεις θα εχει αυτη η αλλαγη.
πιστευω πως επειδη σαν χωρα,τα αναγκαια αγαθα-πρωτες υλες μπορουμε να τις παραγουμε μονοι μας,να ξαναμπουν δασμοι-φοροι-οπως θελετε πειτε το,στα εισαγωμενα προιοντα.ας πουμε δεν γινεται η πατατα της αιγυπτου να εχει μιση τιμη απτην πατατα που παραγεται στα 30-40 χλμ απτην πολη μου.βαλε καραβια,μεταφορα απο αθηνα σε αλλες πολεις κλπ κλπ.τα δικα μας προιοντα να ειναι φτηνα και οποιος τα εχει και θελει να παρει ροκφορ αντι για φετα,να το πληρωσει αναλογως.
χωρες μικρες οπως η δικια μας,πρεπει τα βασικα αγαθα η γενικοτερα αυτα που παραγει να τα εχει φτηνα και να γυρνανε τα λεφτα εντος ελλαδας.τωρα για πραγματα που δεν μπορουμε να φτιαξουμε-παραξουμε-κατασκευασουμε,εννοειται θα πρεπει να κανουμε εισαγωγη απο αλλες χωρες.πιστευω πως μονο ετσι μπορουμε να παρουμε τα πανω μας λιγο.

The 70 re lived.. μόνο που τώρα ειπάρχει η Κοινή Αγροτική Πολιτική κι άλλα τέτοια όμορφα.

byron
25/01/2012, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από akistrevor
να ξαναμπουν δασμοι-φοροι-οπως θελετε πειτε το,στα εισαγωμενα προιοντα.ας πουμε δεν γινεται η πατατα της αιγυπτου να εχει μιση τιμη απτην πατατα που παραγεται στα 30-40 χλμ απτην πολη μου.βαλε καραβια,μεταφορα απο αθηνα σε αλλες πολεις κλπ κλπ.τα δικα μας προιοντα να ειναι φτηνα και οποιος τα εχει και θελει να παρει ροκφορ αντι για φετα,να το πληρωσει αναλογως.
χωρες μικρες οπως η δικια μας,πρεπει τα βασικα αγαθα η γενικοτερα αυτα που παραγει να τα εχει φτηνα και να γυρνανε τα λεφτα εντος ελλαδας.τωρα για πραγματα που δεν μπορουμε να φτιαξουμε-παραξουμε-κατασκευασουμε,εννοειται θα πρεπει να κανουμε εισαγωγη απο αλλες χωρες.πιστευω πως μονο ετσι μπορουμε να παρουμε τα πανω μας λιγο.

Ασχετα με το οτι αυτό που λες δεν γίνεται λόγω ΕΕ,

1)πιστεύεις οτι θα ήταν προς το καλό της τσέπης του κοσμάκη που ήδη ζορίζεται, να πληρώνει τα λαχανικά 50% ακριβότερα ?
2)πιστεύεις οτι αν μπορούσε να γίνει, δεν θα εκτοξεύονταν οι τιμές των ντόπιων προϊόντων στο διάστημα αφού δεν θα υπήρχε κανείς ανταγωνισμός?

Τα εισαγόμενα δεν είναι μόνο TV plasma και αυτοκίνητα. Το 90% του μοσχαρίσιου κρέατος και το 40% του χοιρινού που καταναλώνουμε είναι εισαγόμενα πχ.

SVX
25/01/2012, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
The 70 re lived.. μόνο που τώρα ειπάρχει η Κοινή Αγροτική Πολιτική κι άλλα τέτοια όμορφα.

καλα θα ηταν 70's ....αυτοι θελουν να παμε 50's



Αρχικά δημιουργήθηκε από baron

Τα εισαγόμενα δεν είναι μόνο TV plasma και αυτοκίνητα. Το 90% του μοσχαρίσιου κρέατος και το 40% του χοιρινού που καταναλώνουμε είναι εισαγόμενα πχ.


Λεμονια , κρεμμυδια , σκορδα, οδοντογλυφιδες .....


ουτε χωμα με κοπρια δεν παραγουμε !!!!!!!!

AUFGEBRACHT
25/01/2012, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Λεμονια , κρεμμυδια , σκορδα, οδοντογλυφιδες .....
ουτε χωμα με κοπρια δεν παραγουμε !!!!!!!!

Για τα λεμόνια διαπραγματεύσιμο, παίζει να εισάγουμε πλέον περισσότερα από τη Χιλή και την Ισπανία από ότι παράγουμε, τα δε κρεμμύδια Αίγυπτος και Τουρκία. Σήμερα αυτό συζητάγαμε με μια συνάδελφο στη δουλειά, έφτιαχνε καφέ, φαρδιά πλατειά πάνω η σφραγίδα ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΖΑΧΑΡΗΣ...όταν της είπα να ρίξει μια προσεκτική ματιά στα μικρά γράμματα, έπαθε σόκ όταν είδε ότι η χώρα παραγωγής ήταν... η Σερβία.

nikos121
25/01/2012, 20:33
ολα καλα κ ολα αγια.κανεις μας δεν σκεφτεται οτι φτασαμε εδω απο δικο μας λαθος.οταν περνεις κυριε δανειο να πας να γαμησης δεν σκεφτεσαι οτι σεχει στο χερι η τραπεζα?οταν πληρωνεις ενα διαμερισμα 230.000 ευρω το 2008 -9 κ ανακαλυπτης οτι το 2011 το ιδιο κοστιζει60.000 ευρωγιατι πιαστηκες μαλακας κ πηρες δανειο για την αγορα του?οταν ψηφιζης παντα τα 3 κοματα μπας κ βαλουν το παιδι σου στο δημοσιο δεν εισαι μαλακας?τεχνιτης δεν θελει να γινει κανεις ελληνας?ολοι αραχτοι στα γραφεια πουμουρ?γαμωτα το καντηλι μου.ξυπναται ρε,δανικη ζωη ζουμε.ολα τα χρωσταμε στη τραπεζα.υπαλληλος στο γερμανο με μερσεντα κομπρεσσορα ,υπαλληλος στην εταιρει του οτε μπεμπα μ3 κ παει λεγωντας.ψωριαρηδες ειμαστε.καθολου στοχους στη ζωη μας.ψαχνουμε το βολεμα.αισταδιαλα.μη μιλησω για παροχες υπερεσιωνε.θα κλαψει ο καθε πικραμενος ευρωπαιος.ο καθε μαλακας ατεχνος εκανε κ απο ενα μαγαζι κ πειραματιζωτανε πανω στο μοτορι αμαξι σπιτι του καθενος μας.στην αρπαχτη ολα.εμενα μαρεσει που βλεπω μαγαζια κλειστα συνεργεια κλειστα φαρμακεια κλειστα[αλλοι πουστηδες κ αυτοι]ετσι μπραβο.μονο οσοι αξιζουν ναναι ανοιχτα.οι υπολοιποι να πανε στο παγκακι να κοιμηθουνε.κ στο δημοσιο να πανε ολοι στα σπιτια τους.ουτως η αλλως ηταν ολοι εξω για δουλειες ολη μερα.μη πω για τη δεη-οτε δημαρχειες.ειναι γνωστα.ας κοιταξουμε εμεις που φταιξαμε κ τοτε τα ξαναλεμε μαγκες.

Allst@rf
25/01/2012, 21:13
καλά πάμε...


:rolleyes:

MG-KTiNoS
25/01/2012, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Ασχετα με το οτι αυτό που λες δεν γίνεται λόγω ΕΕ,

1)πιστεύεις οτι θα ήταν προς το καλό της τσέπης του κοσμάκη που ήδη ζορίζεται, να πληρώνει τα λαχανικά 50% ακριβότερα ?
2)πιστεύεις οτι αν μπορούσε να γίνει, δεν θα εκτοξεύονταν οι τιμές των ντόπιων προϊόντων στο διάστημα αφού δεν θα υπήρχε κανείς ανταγωνισμός?

Τα εισαγόμενα δεν είναι μόνο TV plasma και αυτοκίνητα. Το 90% του μοσχαρίσιου κρέατος και το 40% του χοιρινού που καταναλώνουμε είναι εισαγόμενα πχ.

Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο…
Γιατί τα σούπερ μάρκερτ που λειτουργούν ανταγωνιστικά δεν ρίχνουν τις τιμές ?
Γιατί ενώ ο κόσμος ζορίζεται αυτοί το χαβά τους και αυξήσεις πάνω στις αυξήσεις?
Έριξαν τους μισθούς, απελευθέρωσαν το ωράριο εργασίας, έπεσαν τα ενοίκια, φόρους δε πληρώνουν (ή τέλος πάντων πληρώνουν τους μισούς απ ότι στη Φινλανδία) αλλά το γιαουρτάκι φάγε παραμένει ακριβότερο από ότι στην Φινλανδία που είπα.
Και το γάλα το ίδιο…
Τώρα θέλουν ν ανοίξουν και βενζινάδικα και δεν ξέρω και γω τι άλλο ακόμα λέγοντας ότι ΕΤΣΙ θα είναι πιο φτηνά…

Μήπως μια αγορανομία είναι αυτό που λείπει και όχι οι κορόνες της ελεύθερης οικονομίας?
Μήπως το κράτος πρέπει να βάλει ΠΛΑΦΟΝ στο είδη πρώτης ανάγκης.
(Βρεφικό γάλα, γάλα, κρέας, ψωμί)
Λέμε τώρα…

Αλλά ξέχασα ΕΕ




Φίλε έχουμε πρόβλημα μεγάλο και δεν είναι η δραχμή ή το ευρώ...
Είναι οι συμμορίες που μας διαφεντεύουν.
:cry:

DrBig
25/01/2012, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
λοιπον μαγκες για να τελειωνουμε.λυση δεν υπαρχει.και δεν υπαρχει ουτε γιατι δεν υπαρχουν λ7 ουτε γιατι τα μετρα ειναι αναποτελεσματικα.
μια κοινωνια για να λειτουργησει χρειαζεται 2 βασικα συστατικα.εμπιστοσυνη και σεβασμο.εμεις δεν εχουμε κανενα απο τα 2.το βλεπουμε στο φαναρι,στα σκουπιδια και εννιοτε στις αποψεις του κοσμου το θεμα σεβασμο.οπως επισης μεγαλωνουμε με μια λογικη οτι οι αλλοι θα μας πατησουνε οπου μας πετυχουνε ευαλωτους και γι αυτο δεν εμπιστευεται κανεις-κανεναν.
οπως λοιπον αν δεν αγαπας μια γυναικα δεν θα στεριωσεις ποτε μαζι της (μια και θα λειπει το συστατικο της αγαπης), ετσι και απο τη στιγμη που λειπουν τα χαρακτηριστικα που ανεφερα παραπανω απο τους πολιτες που απαρτιζουν μια κοινωνια,αποκλειεται να στεριωσει μια καλη σχεση μεταξυ τους.αποτελεσμα βαπονα.

end of story :wave2:

Για να αποφασισουμε αν υπαρχει λυση η οχι, θα πρεπει να προσδιορισουμε το προβλημα.

Η εμπιστοσυνη και ο σεβασμος δεν ειναι πρωταρχικα συναισθηματα. Για να υπαρχουν πρεπει να υπαρχει και κατι αλλο που τα δημιουργει. Θεωρω οτι το προβλημα στη χωρα μας ειναι η αισιοδοξια ημων οτι η διαφθορα μπορει να ειναι μια αυτοσυντηρουμενη κατασταση, και δεν τρεχει τιποτα, εχει ο θεος, αρκει να υπαρχει ελπιδα και για μας να απολαυσουμε μικρες στιγμες συμφεροντος. Και ολο αυτο πηγαζει απο το οτι στο καθαρα μαθηματικο δυναμικο συστημα που ειναι μια οποιαδηποτε κοινωνια, ο πιο ευσταθης τροπος συνυπαρξης ειναι το να διεκδικεις το προσωπικο συμφερον μεσα απο το κοινωνικο, πεποιθηση που δεν ειναι εγγεγραμμενη στο υποσυνειδητο μας.

Αυτο που ζουμε ειναι Λυση. Ειναι ο ενας και μοναδικος τροπος να αναιρεθει αυτη η πεποιθηση. Δεν θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα, γιατι αν μπορουσε, θα ηταν.

Το αν μας αρεσει η οχι, εχει να κανει με το πως το βλεπουμε και με το πως το ζουμε. Τα δυο αυτα, εχουν σχεση αλληλεξαρτησης.

The story has no end.


ΥΓ
Χαμογελατε, ειναι μεταδοτικο :D

byron
25/01/2012, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Φίλε έχουμε πρόβλημα μεγάλο και δεν είναι η δραχμή ή το ευρώ...
Είναι οι συμμορίες που μας διαφεντεύουν.
:cry:

Δεν διαφωνούμε κάπου. Προϋπόθεση για να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός, είναι ο έλεγχος. Διαφορετικά μιλάμε για μοίρασμα περιοχών από συμμορίες, παρόμοιες με αυτές που προωθούν drugs, γυναίκες και όπλα αλλά στο πιο σοφιστικέ αφού αυτοί πλασάρουν καύσιμα, τρόφιμα, φάρμακα.

Δυστυχώς η Λύση που ανέφερε ο doctor, μοιάζει περισσότερο με Τελική Λύση, μιας και το μπουρδέλο της ατελείωτης λαμογιάς που ονομάζεται Ελλάδα ψόφησε και σαρώνει τους πάντες.

nikos121
25/01/2012, 22:49
εμενα μου θυμιζει αμερικη του 30 με τις συμοριες .απλα αλαξτε ονοματα κ βγαλτε συμπερασμα.οπου κ να κοιταξης μαγαλολαμογια βλεπεις.

nikos121
25/01/2012, 22:56
κ αυτοι μας ψηνουν οτι ο αιτιος κ υπαιτιος ριναι ο μαστρογιωργης που χρωσταει στο ΤΕΒΕ 3.000 ΠΟΥΓΕΙΝΑΝ 6 επειδη ετσι το γουσταραν .ρε δε πανε να γαμηθουνε .δεν πληρωνω κ ας με βαλουν φυλακη.κανεις να μη πληρωση να δω απο που θα τα μαζεψουν.γιατι περει μαζωματος προκειται μαγκες.αυτοι θα πανε ΑΤΑ ΤΟΥΤΟΥ κ μεις ΦΑΕ ΣΚΑΤΑ ΛΑΕ πουλεγε κ ο χαρυ κλυν.αντε ξυπνατε/.εσεις δεν φωναζατε να γινη ο στρατος 6 μηνες?εσεις δεν φωναζατε οτι δεν εχεται να βαλεται ζαντολαστιχα κ να εχεται ουκρανο αλβανιδες για τη μανα σας υπηρετριες για ναχουν οι γυναικες μας οι καλητερα οι τανες μας πιο πολυ ελευθερο χρονο?οποθυ κ να το ψαξεις τη μαλακια την εχουμε κανει.ΤΟ ΤΥΡΙ ΤΟΔΑΜΕ ΤΟ ΦΑΓΑΜΕ.ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΓΑΜΑΕΙ Η ΦΑΚΑ.αειντε κ περαστικα μας.

chriscrypton
25/01/2012, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Δεν μπορεί ρπμ, όποτε αποφασίζω να διαβάσω ένα θέμα προβληματισμού να πέφτω πάνω στις ανοησίες του Τοκπακίδη :lol: .

Μιλάμε για τρελή παράγκα για να έχει έδρα στο πανεπιστήμιο. :lol: :lol:


Mike, ήδη υπάρχουν ένα δυο ποστ ήδη εδώ που δείχνουν την κουλτούρα μας ως λαού (παρτάκηδες-πορτάκηδες), με ανύπαρκτη ατομική ευθύνη.
Βάλε στη σούπα και την κουλτούρα της αντίδρασης που υπάρχει στο dna μας, μαζί με την έλλειψη εμπιστοσύνης σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε και δέσαμε.

Θεωρία παιγνίων ονομάζεται http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=2011993 ή το πως η προώθηση του ατομικού συμφέροντος, πλήτει τελικά εμάς τους ίδιους.

Δεν ξερω αν ο τυπος ειναι παραγκα η οχι ουτε και οτι συμφωνω με οσα λεει..παρεθεσα το παραπανω προς αναλυση οπως και γινεται..στο κατω κατω σε forum ειμαστε..:beer:

chriscrypton
25/01/2012, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εχω βαρεθει να ακουω αυτη τη χαζομαρα.... αγανακτησατε ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΝ?

ΕΙΧΑΤΕ δηλαδη καποια ελπιδα πως ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΑΝ η κοινη λογικη και οι ηθικες ενοχες θα τους εμποδιζαν να το υπογραψουν? μηπως θα υπεβαλαν και παραιτηση λογω ευθιξιας ?


ελεος ρε μαγκες....
γι αυτο και λεω ποιο πριν αλλα η καρεκλα καρεκλα..
Το να προσπερνας ενα τετοιο γεγονος με απαθεια του υφους:
''ΕΙΧΑΤΕ δηλαδη καποια ελπιδα πως ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΑΝ η κοινη λογικη και οι ηθικες ενοχες θα τους εμποδιζαν να το υπογραψουν? μηπως θα υπεβαλαν και παραιτηση λογω ευθιξιας ?''
..δεν ειναι και πολυ εποικοδομητικο κατα τη γνωμη μου.

chriscrypton
25/01/2012, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
H πρώτη ερώτησή σου θα έπρεπε να είναι πως ένας μορφωμένος άνθρωπος που διδάσκει την επόμενη γενιά επιστημόνων μπορεί να έχει τόσο χαμηλό επίπεδο και τόσο μη επαφή με την πραγματικότητα... :rolleyes:

γι αυτο ηθελα και τις πολυτιμες γνωμες σας επ αυτου...

nikos_abel
26/01/2012, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για να αποφασισουμε αν υπαρχει λυση η οχι, θα πρεπει να προσδιορισουμε το προβλημα.

...


ΥΓ
Χαμογελατε, ειναι μεταδοτικο :D

Α ρε Άγι, αλλού θες να με πας τώρα αλλά έχω δουλειά....


:beer: :beer: :beer:

christof40
26/01/2012, 07:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
[B]ο στρατος και το δημοσιο ειναι τομεις που τους ηρθε ουρανοκατεβατο...

και στους 2 τομεις ομως οι μισθολογικες "προαγωγες" ερχοταν μονο λογω παροδου 3ετιας, 10ετιας κλπ... δεν ξεφευγω αλλο θεμα , απλα σημειωνω πως σαν κοινωνια η ελληνικη δεν χαρακτηριζεται απο δικαιοσυνη ουτε αλληλεγγυη


κυκλοφορει ενα ωραιο κειμενο στα Blogs

"Γιατι αξιζει στην ελληνικη κοινωνια να καταστραφει..." λεει αρκετα εκει μεσα http://olaosdenksexna.blogspot.com/2012/01/blog-post_24.html

[I] Αναρωτήσου το εξής:
Γιατί είμαστε έτσι;
Γιατί σε κάθε φανάρι συμπολίτες μας περνάνε την ουρά και έρχονται και στέκονται μπροστά για να περάσουν πρώτοι;
Γιατί οι ΛΕΑ είναι μονίμως γεμάτες με γκαζομένους βλάκες;
Για ποιο λόγο η Ελλάδα είναι τελευταία από τις 27 χώρες της Ευρώπης σε συμμετοχή σε εθελοντικές οργανώσεις;
Γιατί είμαστε τελευταίοι στην εθελοντική αιμοδοσία;
Γιατί καπνίζουμε όπου θέλουμε, γιατί τα πεζοδρόμια είναι γεμάτα με σκατούλες σκύλων, γιατί τα πάρκα και οι δημόσιοι χώροι μαραζώνουν;
Γιατί οι πόλεις μας δεν έχουν πεζοδρόμια;


Γιατί ζούμε έτσι;[/I +οσα θες.:a10:

DrBig
26/01/2012, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
... αλλά έχω δουλειά....


τυχερε! :rotflmao:

TROOPER
26/01/2012, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για να αποφασισουμε αν υπαρχει λυση η οχι, θα πρεπει να προσδιορισουμε το προβλημα.....

και γιατι πρεπει αφεντικο να εχουμε ολοι το ιδιο προβλημα?:confused: :confused:

nikos_abel
26/01/2012, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
τυχερε! :rotflmao:

Ούτε του παπά-σαμάνου δε το λέω :lol:

:beer:

byron
26/01/2012, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για να αποφασισουμε αν υπαρχει λυση η οχι, θα πρεπει να προσδιορισουμε το προβλημα.


Doc, δες το πρόβλημα.

Μια και μιλάμε για ρεκόρ:

1. Πρώτη και καλύτερη η Ελλάδα σε στρατιωτικές δαπάνες στην ΕΕ. Με ποσοστό 3,6% επί του ΑΕΠ έχει το διπλάσιο του μ.ο της ΕΕ27 (1,8%).
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_military_expenditures

2. Η Ελλάδα είναι από τις τελευταίες χώρες της ΕΕ στις δαπάνες δημόσιας περίθαλψης.
http://www.oecd-ilibrary.org/social-issues-migration-health/public-health-spending...
Ναι, αλλά έχει την πρωτιά στην συμμετοχή των ιδιωτικών στις συνολικές δαπάνες περίθαλψης. 40% η Ψωροκώσταινα, 23,8% η ΕΕ. Στον μ.ο. των ετών 2002-2009.
http://ec.europa.eu/health/ph_information/dissemination/echi/echi_25_en.pdf

3. Τελευταία επίσης και στις δαπάνες δημόσιας εκπαίδευσης. Το 3,6% του ΑΕΠ «σπατάλησε» η Ελλάδα το 2003 όταν ο μ.ο. στην ΕΕ25 ήταν 5,3%.
http://www.agonsyn.gr/Scholio/apopaidi.htm

4. Στον Πίνακα με τα μερίδια των μισθών % ΑΕΠ η Ελλάδα κατέχει την τελευταία θέση στην ΕΕ. Αυτό απαντά ο Επίτροπος Απασχόλησης, Κοινωνικών Υποθέσεων και Ίσων Ευκαιριών, κ. Vladimir ?pidla το 2006, σε ερώτηση του ευρωβουλευτή της ΝΔ κ. Βακάλη. Τελευταία λοιπόν η Ελλάδα με 31,1% στο μερίδιο μισθών επί του ΑΕΠ.
http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=49429&Itemid=148
Ναι, αλλά «από το σύνολο των [άμεσων] φόρων που εισέπραξε το κράτος το 52,59% το πλήρωσαν μισθωτοί και συνταξιούχοι» (για τους έμμεσους ας μην πούμε καλύτερα).
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/6815

5. Τελευταίοι στους μισθούς αλλά πρωτοπόροι στις ώρες εργασίας σε όλη την ΕΕ και δεύτεροι στις χώρες τού ΟΟΣΑ «South Korea's hard-working citizenry is not alone. Greece comes second in the OECD's rankings with 2,052 hours worked on average each year»
http://www.forbes.com/2008/05/21/labor-market-workforce-lead-citizen-cx_po_0521cou...

6. Αντιθέτως, στον Πίνακα Taxes on income and profits η Ελλάδα κατέχει μια από τις τελευταίες θέσεις. Στην ΕΕ15 ήταν 13,4%. Ακόμη και στις ΗΠΑ ήταν 11,1%!
http://www.oecd.org/dataoecd/8/6/37504458.pdf
Εδώ αξίζει να δούμε και κάτι ακόμη: Ελλάδα, Πορτογαλία και Ισπανία (εκ των γνωστών PIGS -τυχαίο; Δε νομίζω!) είχαν προκλητικά χαμηλή φορολόγηση μέχρι το 1985. Μήπως λοιπόν το ελληνικό κράτος στην δεκαετία του ’80 δανειζόταν με επιτόκια 10-20% για να μην «επιβαρύνει» τα κέρδη του κεφαλαίου; Ενώ αντιθέτως οι υπόλοιπες χώρες της ΕΕ φορολογούσαν 3 και 4 φορές επάνω τις δικές τους επιχειρήσεις για να μην δημιουργήσουν δημόσιο χρέος;

7. Παρότι ορισμένοι παραπονιούνται για υψηλή φορολόγηση των επιχειρηματικών κερδών, η Ελλάδα έχει από τούς χαμηλότερους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ φορολογικούς συντελεστές (στα κέρδη τού κεφαλαίου) στην ΕΕ.

Ταυτόχρονα είναι πρώτη –και με διαφορά- στον μη αποδιδόμενο ΦΠΑ.
http://picasaweb.google.com/cornelsen008/SRTiqE#5558596670772841666

8. Και να σκεφτεί κανείς πως το κεφάλαιο στην Ελλάδα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους (Profit share on non-finance corporations) στην ΕΕ. Από 55 έως 60% στην Ελλάδα στο διάστημα 2000-2008 όταν ο μέσος όρος στην ΕΕ είναι 37-39%. Τα στοιχεία από το European economic statistics (σελ. 153) τής eurostat, edition 2010.

9. Προφανώς, μετά τα παραπάνω, εύκολα μπορεί να καταλάβει κανείς γιατί η Ελλάδα είναι στην κορυφή όχι μόνο του Δημόσιου χρέους αλλά και της λίστας ανισοκατανομής εισοδήματος (S80/Σ20) στην ΕΕ. Το ίδιο επιβεβαιώνεται και από τον πίνακα του συντελεστή Gini (πχ Ελλάδα 33, Νορβηγία 25, Ρουμανία 32).
http://www.ucy.ac.cy/data/ecorece/DOP%2005-09.pdf (σελ. 4, 5).


Από - > http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2719640&pg=2&OrderDir=

byron
26/01/2012, 09:54
Αν βαρεθήκατε και δεν διαβάσατε το παραπάνω, ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω που περιγράφει μια χαρά για ποιό λόγο είμαστε μαζί με Αλβανία, Μποτσουάνα κλπ στο θέμα ανταγωνιστικότητας. Λύση που να μην μοιάζει με τήν τελική λύση του Himler δεν βλέπω πάντως...

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1390874

"Αλβανία, Σκόπια ή Μποτσουάνα: Διαλέξτε...

Το κατρακύλισμα της Ελλάδας στην 90η θέση ανταγωνιστικότητας σε 142 χώρες του πλανήτη, κάτω από την Ρουμανία και μαζί με την Μποτσουάνα, την Αλβανία και τα Σκόπια, σαφώς και δεν είναι συνέπεια του εργασιακού κόστους της εθνικής παραγωγής. Είναι αποτέλεσμα της τριτοκοσμικής σοσιαλιστικής αντίληψης κυβερνήσεων και κομμάτων για τον «εχθρικό» ρόλο του ιδιωτικού τομέα στην οικονομία.

Η τριτοκοσμική σοσιαλιστική αντίληψη που έθρεψε ομάδες συντεχνιών και κομματικού στρατού περιφρούρησης των συμφερόντων του κράτους και των πελατών κρατικών υπαλλήλων.

Η αντίληψη που αποτέλεσε τον θεμέλιο λίθο της ιδεολογίας και της συμπεριφοράς κομμάτων, κυβερνήσεων και πολιτικών για να συντηρηθεί το αριστερό κλίμα και το αντίστοιχο περιβάλλον στην χώρα, εξασφαλίζοντας έτσι το αναγκαίο τείχος προστασίας του πολιτικού κόστους όλων των κυβερνήσεων των τελευταίων δεκαετιών.

Αυτό πληρώνουμε σήμερα ως χώρα που κατέχει την τελευταία θέση ανταγωνιστικότητας της Ευρώπης και μια ασήμαντη θέση στην παγκόσμια οικονομική κοινότητα, χωρίς να έχει την ελάχιστη προοπτική να ανέβει έστω και λίγες βαθμίδες στην κατάταξη Παγκόσμιου Οικονομικού Φόρουμ που κάνει τις μετρήσεις κάθε χρόνο.

Το όλο θέμα αποκτά για ακόμη μια φορά επικαιρότητα και σημασία, επειδή με μια προκλητική πολιτική καπηλεία κυβερνητικοί παράγοντες και βουλευτές συνδέουν και δικαιολογούν τον νέο κύκλο περικοπών μισθών, συντάξεων, δώρων και επιδομάτων με την ανάγκη αναβάθμισης της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας της χώρας.

Κανείς ασφαλώς δεν μπορεί να αρνηθεί την σύνδεση της ανταγωνιστικότητας και με το εργασιακό κόστος.

Κανείς δεν αρνείται ακόμη ότι το χαμηλό μεροκάματο μπορεί να διευκολύνει τον ανταγωνισμό, εντός της χώρας μειώνοντας τις εισαγωγές και, εκτός της χώρας, με αύξηση των εξαγωγών.

Το ερώτημα όμως είναι γιατί να ξεκινήσουμε από αυτόν τον τομέα για βελτιώσουμε την ανταγωνιστικότητά μας.

Μήπως γιατί είναι ο γνωστός εύκολος δρόμος ή μήπως γιατί έτσι μπορούμε να «κουκουλώσουμε» την πλήρη απραξία μας στην μείωση του κρατικού τομέα και των κρατικών υπαλλήλων, μιας και πάμε και σε εκλογές…

Γιατί λοιπόν δεν βαδίζουμε με αφετηρία τον απλό και φυσιολογικό δρόμο; Τον ανασχεδιασμό της οικονομίας και την χάραξη ορίζοντα και οράματος για την ανάπτυξή μας;

Τί νομίζουμε ότι θα συμβεί αν φθάσουμε στα μεροκάματα της Βουλγαρίας ή της Μποτσουάνα; Ότι αυτόματα ο πλανήτης θα δεχθεί «επίθεση» ελληνικών προϊόντων όπως δέχθηκε την «επίθεση» των κινέζικων;

Δεν θα σταθώ άλλο στο σημείο αυτό, γιατί παρόμοια επιχειρηματολογία έχει αναπτυχθεί και ίσως να έχει εξαντληθεί.

Θα σταθώ όμως σε μια πραγματικότητα που η σύγχυση της οικονομικής κρίσης την έχει κρύψει μάλλον επιμελώς...

Ότι η Ελλάδα δεν έχει σχεδόν καμία επιχειρηματική αντοχή και κανένα επιχειρηματικό κουράγιο να ξεκινήσει μια «επίθεση» ακόμη και στις αγορές του φυσικού της οικονομικού περιβάλλοντος (Μέση Ανατολή, Ανατολική Ευρώπη και κεντρική Ευρώπη), έστω και αν «μηδενισθεί» το εργασιακό κόστος.

Αυτή την στιγμή είναι σε φάση ένταξης στην κατηγορία των προβληματικών και μη βιώσιμων επιχειρήσεων της παραγωγής περισσότερες από 500 μονάδες που αποτελούν στοιχείο μεγάλου πονοκέφαλου για τις Τράπεζες.

Ποιος εγκέφαλος λοιπόν μπορεί να πιστέψει ότι οι μονάδες αυτές που έχουν πρόβλημα επιβίωσης μπορούν να αποτελέσουν «στρατό επίθεσης» στην Ευρώπη και στις αγορές που καλά κρατούν ακόμη οι Κινέζοι και οι Ινδοί;

Από την άλλη πλευρά, μέσα στο 2012 θα αποχωρήσουν από την Ελλάδα και οι τελευταίοι πολυεθνικοί όμιλοι (ακόμη και εμπορικοί), ενώ δεν πρόκειται να επενδύσουν κεφάλαια άλλοι όμιλοι που αναζητούν ευκαιρίες, καθώς η Ελλάδα δεν προσφέρει κανένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

Άλλωστε η μετανάστευση ελληνικών μικρομεσαίων επιχειρήσεων στην Βουλγαρία, την Τουρκία και την Αλβανία δεν έχει περάσει καθόλου απαρατήρητη στους ξένους κεφαλαιούχους.

Ποιος λοιπόν θα αξιοποιήσει το πλεονέκτημα των χαμηλών μισθών και μεροκάματων, που αποτελούν ήδη βραδυφλεγή βόμβα για την αγορά, και την όποια προσπάθεια ανακοπής της ύφεσης;

Εκτός εάν οι «οραματιστές» της βελτιωμένης ανταγωνιστικότητας της οικονομίας στηρίζουν τις ελπίδες τους στα κυκλώματα μαφίας που καλά κρατούν στην αγορά ή στους απατεώνες επενδυτές που μαζεύονται μόνο για χατιρικές εκποιήσεις κρατικών ή Τραπεζικών επιχειρηματικών κουφαριών...

Ασφαλώς και όλα αυτά δεν σημαίνουν και δεν μπορεί να σημαίνουν ότι πρέπει να παραγνωρισθεί ο παράγοντας εργασιακό κόστος.

Αλλά ο παράγοντας αυτός δεν είναι καθόλου σημαντικότερος από τον παράγοντα του ενεργειακού κόστος, που παραμένει υψηλός λόγω της τριτοκοσμικής αντίληψης που έχουν επιβάλει συντεχνίες και κόμματα στο μονοπώλιο ενέργειας.

Από τον παράγοντα των φορολογικών και γραφειοκρατικών αντικινήτρων που δυναμιτίζουν κάθε σκέψη για επένδυση.

Από τον παράγοντα του κόστους καυσίμων και μεταφορικών που είναι αποτέλεσμα προστασίας των κυκλωμάτων λαθρεμπορίου καυσίμων και των συντεχνιών στις μεταφορές.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν τον σχεδιασμό του αναπτυξιακού οράματος με τομές στα δύσκολα, που είναι τα αντικίνητρα και τα τιμολόγια των κρατικών μονοπωλίων.

Ας επεκταθούμε στα φορολογικά αντικίνητρα.

Και αν δούμε «φως» στο σημερινό μαύρο τούνελ των επενδύσεων, να συμπληρώσουμε την προσπάθεια και με τις περικοπές στο εργασιακό.

Μέχρι τότε, όμως, θα έχουμε το κέρδος συγκράτησης της ύφεσης, αφού η αγορά θα μπορεί να τροφοδοτείται έστω και με τις σημερινές αμοιβές."

Sorry για το σεντόνι, ούτε εγώ τα γουστάρω, αλλά θεώρησα οτι πρέπει να το διαβάσουν κι άλλοι.

nikos_abel
26/01/2012, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Doc, δες το πρόβλημα.



Θα πω αυτά που παρέθεσες με μια φράση μόνο :

"Δηλαδή είμαστε Μπουρδ3λο.


Θρασύβουλας"

DrBig
26/01/2012, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και γιατι πρεπει αφεντικο να εχουμε ολοι το ιδιο προβλημα?:confused: :confused:

Αναφερομαι σε συλλογικο επιπεδο, οχι σε συγκεκριμενο ατομικο. Και ναι, εχουμε το ιδιο προβλημα ολοι μας, το οτι ζουμε σε χωρα μπορντελο!

TROOPER
26/01/2012, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αναφερομαι σε συλλογικο επιπεδο, οχι σε συγκεκριμενο ατομικο. Και ναι, εχουμε το ιδιο προβλημα ολοι μας, το οτι ζουμε σε χωρα μπορντελο!

εξαρταται το επιπεδο :winka:

Μικρή Λουλού
26/01/2012, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εξαρταται το επιπεδο :winka:



γιατι,εχεις δει μπουρδελα με πολλα επιπεδα..??

TROOPER
26/01/2012, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού
γιατι,εχεις δει μπουρδελα με πολλα επιπεδα..??

αυτη η ερωτηση θαναση μου δηλωνει ελειψη επιχειρηματικου πνευματος...αντε μετα να παμε μπροστα... :a34:

makis206
26/01/2012, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτη η ερωτηση θαναση μου δηλωνει ελειψη επιχειρηματικου πνευματος...αντε μετα να παμε μπροστα... :a34:

Φίλε τι είπες τώρα, πόρνες σε γκαλερί ε; Τά'σπασε λέμε..!:rotflmao:

nikos_abel
26/01/2012, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αναφερομαι σε συλλογικο επιπεδο, οχι σε συγκεκριμενο ατομικο. Και ναι, εχουμε το ιδιο προβλημα ολοι μας, το οτι ζουμε σε χωρα μπορντελο!

:nono:

Πλανήτη μπουρδντέλου

:D

TROOPER
26/01/2012, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
:nono:

Πλανήτη μπουρδντέλου

:D

αυτο εγραψα στην αρχη (δλδ σχδον αυτο :lol: :lol: :lol: ) αλλα μετα το εσβησα και εδωσα την παραπανω απαντηση.

επι τη ευκαιρια,τι ακριβως ειναι ρε νικο το μπουρδΝΤελο :confused: :confused:

sniper
26/01/2012, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο εγραψα στην αρχη (δλδ σχδον αυτο :lol: :lol: :lol: ) αλλα μετα το εσβησα και εδωσα την παραπανω απαντηση.

επι τη ευκαιρια,τι ακριβως ειναι ρε νικο το μπουρδΝΤελο :confused: :confused:

σαρδαμ είναι ρε.. για να είσαι στο κλίμα :bawl: :lol:

Μικρή Λουλού
26/01/2012, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο εγραψα στην αρχη (δλδ σχδον αυτο :lol: :lol: :lol: ) αλλα μετα το εσβησα και εδωσα την παραπανω απαντηση.

επι τη ευκαιρια,τι ακριβως ειναι ρε νικο το μπουρδΝΤελο :confused: :confused:






μπουρΔΝΤελο...:smokin:

μασημενη τροφη θελετε ρε πουστη μου!!:lol: :lol: :lol:

nikos_abel
26/01/2012, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

επι τη ευκαιρια,τι ακριβως ειναι ρε νικο το μπουρδΝΤελο :confused: :confused:

Σύνθετη λέξη : Μπούρδ (ες) + (Μπο) ρντέλο = ΜπουρδΝΤέλο.

Γλωσσοπλάστης


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

nikos_abel
26/01/2012, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού
μπουρΔΝΤελο...:smokin:

μασημενη τροφη θελετε ρε πουστη μου!!:lol: :lol: :lol:


:rotflmao: δεν το σκέφτηκα :rotflmao:

TROOPER
26/01/2012, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού
μπουρΔΝΤελο...:smokin:

μασημενη τροφη θελετε ρε πουστη μου!!:lol: :lol: :lol:

οσο εχετε δοντια καντε καμια δουλεια ντε!:lol:

mats8282
26/01/2012, 11:34
Έχουμε και μέλλον :confused:

nikos_abel
26/01/2012, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Έχουμε και μέλλον :confused:

Ο χρόνος είναι σχετικός. Μπορεί να έχουμε και παρελθόν.;)

christof40
26/01/2012, 19:08
ελληνιδες και ελληνες συμπατριωτες μου,το προβλημα ειναι πολυ απλο και θα το πω φωναχτα για να το (την) ακουσετε καλα.ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΕΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΜΑΛΑΚΑ Ε...ΤΙ ΝΟΜΙΖΑΜΕ............ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ?ΜΑΣ ΕΦΑΓΕ Η ΜΑΛΑΚΙΑ :a31: :a31: ΥΓ?ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΜΑΣ:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Εχετλαίος
26/01/2012, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από cristof40
ΜΑΣ ΕΦΑΓΕ Η ΜΑΛΑΚΙΑ

Ναι αλλά κάνει καλό στον προστάτη

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3072021.stm

:wave2:

nikos_abel
27/01/2012, 06:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ναι αλλά κάνει καλό στον προστάτη

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3072021.stm

:wave2:

Γιαυτό δε ψοφάει κανένας τους;;; :confused: :confused: :confused:

christof40
27/01/2012, 07:49
περα απο την πλακα και το χαβαλε,για ψαχτε το λιγο αυτο το μαλακα.............και ακουστε και αυτο,και προκαλω τους παλιογερους,ραμολιμεντα του φλωρουμ,που ειναι απο την ηλικια μου και πανω να με διαψευσουν,η επαληθευσουν.την 10ετια του 70 και πισω την λεξη μαλακα δεν την ειχαμε ψωμοτυρι οπως σημερα,αυτο εγινε απο το 80 και μετα και συγκεκριμενα απο το 81 και μετα.υποσεινηδητο?ψεματα?τυχαιο?δεν νομιζω.

Ζεύκας
27/01/2012, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από cristof40
αυτο εγινε απο το 80 και μετα και συγκεκριμενα απο το 81 και μετα.υποσεινηδητο?ψεματα?τυχαιο?δεν νομιζω.

ελπίζω να μη διαβάζει το φόρουμ κανάς κοινωνιολόγος...

byron
27/01/2012, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από cristof40
περα απο την πλακα και το χαβαλε,για ψαχτε το λιγο αυτο το μαλακα.............και ακουστε και αυτο,και προκαλω τους παλιογερους,ραμολιμεντα του φλωρουμ,που ειναι απο την ηλικια μου και πανω να με διαψευσουν,η επαληθευσουν.την 10ετια του 70 και πισω την λεξη μαλακα δεν την ειχαμε ψωμοτυρι οπως σημερα,αυτο εγινε απο το 80 και μετα και συγκεκριμενα απο το 81 και μετα.υποσεινηδητο?ψεματα?τυχαιο?δεν νομιζω.

Η γλώσσα είναι διαρκώς εξελισσόμενη με την πάροδο των χρόνων.

Την δεκαετία του 70 απ΄όσο θυμάμαι υπήρχαν πολλοί μαλάκες επίσης. :lol:

christof40
27/01/2012, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Η γλώσσα είναι διαρκώς εξελισσόμενη με την πάροδο των χρόνων.

Την δεκαετία του 70 απ΄όσο θυμάμαι υπήρχαν πολλοί μαλάκες επίσης. :lol: και γ@μω τις εξελιξεις:lol: :lol: ναι υπηρχαν πολλοι,αλλα οχι τοσοι πολλοι:winka:

notakos600
27/01/2012, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron


Την δεκαετία του 70 απ΄όσο θυμάμαι υπήρχαν πολλοί μαλάκες επίσης. :lol:

Πέστα :lol: :lol: :lol:

Μικρή Λουλού
27/01/2012, 09:54
malakes yphrxan!!
apla den etyxan ths katallhlhs anagnwrishs...:lol: :lol: :lol: