PDA

View Full Version : Σπαστα Κρανοι; Μπορει να ανοιξουν απο κλειστη θεση;



oulas
08/09/2005, 18:33
Με αφορμη το ποστ της Gemma22, μου ρθε ο εξης συλογισμος και απορια:



Δεν μπορώ να ξέρω αν ισχύει στο 90%, πάντως το κράνος του Μάκη, ήταν σαν αυτά που φοράνε οι ζητάδες (δεν ξέρω πως τα λένε) και το φορούσε πάντα ανοικτό.

Δυστηχως τα σπαστα κρανοι δεν προσφερουν μεγαλη ασφαλεια, και κλειστα να ειναι ακομα, γιατι με την προσκρουση μπορει να σπασει ο μηχανισμος που ανοιγοκλεινουν. (Αυτο το εχω, ακουσει απο ενα φιλο δεν εχω ζωντανο παραδειγμα.) Ετσι με αυτα ειναι εκτεθειμενος ο αναβατης οσο αναφορα την προστινη πλευρα.

Δυστηχως και εγω ειμαι, κατοχος ανοιχτου κρανους, NOLAN 101E N, και εχω παρατηρησει οτι μετα απο 1.5 χρονο χρηση, ειτε δεν κουμπονουν με την μια τα clips, ειτε η μπροστεινη πλευρα οταν κλεινει, κανει ενα ελαφρυ παιξιμο. Επισης δεν εχει την ιδια αντοχη μπροστα που θα χε ενα κλειστο κρανος ιδιας αξιας χρηματων.

Μπορει να ειναι πολυ βολικα μεσα στην πολη το καλοκαιρι, αλλα μηπως ειναι επικυνδυνα; Ανοιχτα το ξερω, ειναι. Για το κλειστα θελω να μαθω. Μπορει να ανοιξουν;

javaneze
09/09/2005, 08:29
κατοχος ανοιχτου κι εγω... Airoh matisse...

Μου φαινεται πως ο συλλογισμος σου ειναι σωστος, και μονο η λογικη σου πεφτει μεσα ...

Αποκλιεται ενα σπαστο κρανος, να εχει τις ιδιες αντοχες στο "σαγονι" οπως ενα ενιαιο ... :(

DrIoannis
09/09/2005, 08:41
Καμια σχεση απο πλευρας αντοχης σε προσκρουση στην προστινη επιφανεια.

THEOD
09/09/2005, 08:56
Eμένα μου έχει τύχει να ανοίξει ξαφνικά και μάλιστα με 140-150 χιλιόμετρα στην Συγγρού !!!!

Φαίνεται ότι δεν είχε κουμπώσει καλά (μάλλον είχε κουμπώσει μόνο από την μια πλευρά), και μόλις ανέβασα χιλιόμετρα η πίεση του αέρα το άνοιξε και μάλιστα μόνο μέχρι το ύψος των ματιών με αποτέλεσμα να τυφλωθώ τελείως.....Είδα τον Χριστό φαντάρο ή για την ακρίβεια δεν έβλεπα τίποτα για αρκετά μέτρα μέχρι να κόψω και να το κλείσω....
Τρομακτικό γιατί με αιφνιδίασε και από την τρομάρα μου δεν αντέδρασα σωστά (να το κλέισω άμεσα ή να το ανοιξω εντελώς), αλλά ενστικτωδώς πλακώθηκα στα φρένα και διάνυσα πολλά μέτρα εντελώς τυφλός.....Ευτυχώς που μπροστά μου ή πίσω μου δεν κυκλοφορούσε τίποτα...

Από τότε όταν το κουμπώνω ΠΑΝΤΑ διπλοτσεκάρω ότι έχει κουμπώσει καλά και από τις δύο μεριές στους μηχανισμούς...


Για αντοχές δεν ξέρω γιατί ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να τεσταριστεί....αλλά σίγουρα ο μηχανισμός ανοιγοκλεισίματος μετά από συχνή χρήση παίρνει κάποια μπόσικα και θέλει λίγο προσοχή για να μην έχεις αστοχίες....

oulas
09/09/2005, 11:30
Παιδια αφτο το κρανος εχω.

Απο οτι καταλαβα μαλλον μεσα σε πολη και με λιγα χιλιομετρα, και παντο κουμπομενο, μπορει να ειναι αποτελσματικο. Μαλλον θα παω για αγορα κλειστου.



Παλι καλα που την γλειτωσες φιλε THEOD.

Εγω παντος με 140, με το κρανος αυτο, και με μηχανη γυμνη που εχω, εινα ι ψιλοχαλια. Δεν εχει σωστη εφαρμοφη, οπως τα κλειστα, και πεζει με τον αερα. Ειναι σκετη κολαση! Αν γινει κατι με τοσα, θα παω για τσαγακια.


Για αντοχές δεν ξέρω γιατί ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να τεσταριστεί

Οσο για αυτο, για ταχητητες 140- 150 δεν νομιζω να ειναι επαρκες.
Η εφαρμογη μπροστα ειναι χαλια, και στο σαγονι, δεν εχει κανενα προστατευτικο το δικο μου:mad:


23416

dodos_1
12/09/2005, 11:31
Παιδια το Nolan το είχα και θα σας πω μόνο αυτό...το μπροστινό τμήμα(αποσπώμενο)βαστιέται από δυο βιδάκια που έχουν δυο βόλτες(σπείρωμα)!:look: πάνω στο κέλυφος...τα συμπεράσματα δικά σας...Full Face Helmet For Ever!!:wave2:

d-s
12/09/2005, 11:42
Όλα είναι πιθανα υπό προϋποθεσεις....

καθότι όμως έχω κάνει crash test το νολαν ν101 με καμιά 50αρια χλμ σε λαμαρίνα γερμανικού αυτοκινήτου μπορώ να πω πως δεν ανοίγει!:D Το κεφάλι μου χτυπησε από το σαγώνι και πίσω στο πλάι. Το κράνος εξωτερικά είχε γρατζουνιές ενώ το εσωτερικό υλικό στο σημειο της πρόσκρουσης είχε σπάσει.

Σα ποιότητα κατασκευης το συγκεκριμενο κράνος με έχει αφήσει απολυτα ικανοποιημένο, για αυτό πήρα πάλι της ίδιας εταιρείας.

Μια χαρά για ταξίδια στον επαρχιακό, αλλά εθνική χάλια.. αα.. ειναι κ βαρύ!