PDA

View Full Version : ktm 690 Enduro 2 προβληματακια



eurotreno2002
25/01/2012, 21:37
Καλησπερα σε ολους,

Εχω ενα 690 Enduro και λογω του οτι δεν εχει κοντρες στους τροχους μου εχει σκασει 2 φορες το πισω λαστιχο (βλεπω οτι κοβεται η βαλβιδα - η μια σαμπρελα ηταν 4 mm κοινως heavy duty). Ηθελα να ωτησω αν εχει τυχει και σε αλλους και αν απο την μανα του εχει κοντρες και τις εχει βγαλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης.

Το δευτερο προβλημα εμφανιστηκε σημερα. Αναβει η λυχνια EFI 1 φορα αργα και 3 γρηγορα. Αυτο βαση του manual σημαινει οτι εχει καποιο θεμα ο σενσορας που διαβαζει την θερμοκρασια του αερα που εισερχεται στην εισαγωγη.

Μηπως γνωριζετε τι ακριβως εχει παθει η αν θελει κατι αλλαγη..?? Και αν το εχει παθει και καποιος αλλος με 690.....

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας,

Γιαννης

DrBig
25/01/2012, 21:53
1) Κοντρες δεν εχει απο την μανα του, αλλα η ζαντα εχει τρυπες για να μπουν.

2) Πολυ πιθανο ειτε ο σενσορας να εχει προβλημα, ειτε η καλωδιωση του.

3) Οι χοντρες σαμπρελλες δεν ειναι πανακεια, γιατι υπερθερμενονται και σκανε λογω αυτου.


Αν αλλαξεις σενσορα, επισκεψου το advrider νομιζω καποιος πουλαει σενσορα που το θυριστορ του ξεγελαει την ECU οτι η θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη απ'οτι ειναι με αποτελεσμα να εμπλουτιζει το μιγμα και να δουλευει καλλιτερα το μηχανημα. Το ιδιο εχει κανει θραυση στα F800GS, και τωρα φτιαχνεται και για τα 990 και νομιζω και για τα 690.

mtsop
26/01/2012, 07:26
Έχω 21000 χλμ και δε μου έχει σκάσει λάστιχο.... ακόμα.

Επειδή το μηχανάκι το κυκλοφορώ συνεχώς και με τις βροχές, έχω παρατηρήσει πως γενικά είναι ευαίσθητο στα νερά (σε σχέση με το 640 που είχα πριν). Τσέκαρε τις φύσες μην έχει μπάσει καμιά νερό και σου κάνει αυτή το πρόβλημα.

Γενικά μια βόλτα σε κάποιο εξουσιοδοτημένο/εξειδικευμένο μαστόρι δε βλάπτει

Vstrommer71
26/01/2012, 19:00
Εμενα παντως ουτε με τις βροχες ουτε με τα κρυα μου εχει κανει κιχ,και η μιζα που ειχα μια εννοια αν θα γυριζει το μοτερ τον χειμωνα παει μια χαρα.
Εχω βαλει κοντρες στις ζαντες,και ακομα μετα απο 40000 και πλεον χλμ δεν εχω παθει λαστιχο.Τσεκαρε την ζαντα σου.
Περιοδικα περναω τις φυσες με σπρει επαφων(contact spray)

eurotreno2002
27/01/2012, 00:08
Ευχαριστω για την απαντηση. Και τις δυο φορες που εσκασε το πισω λαστιχο ηταν κομμενη η βαλβιδα....απο οτι καταλαβαινω απο το ζορι πρεπει να γυριζει το λαστιχο και να την κοβει. Δε ξερω γιατι το κανει, παντως η δευτερη σαμπρελα ηταν καινουρια της michelin heavy duty 4mm. ασε που εβλεπα σημερα και την βαλβιδα στο μπροστα λαστιχο και ειναι στραβη που σημαινει οτι παει να γυρισει και αυτη...

Κοντρες θα βαλω σιγουρα..

Για το αλλο προβλημα εχω σκοπο να παω να το κοιταξω απλα μου κανει εντυπωση γιατι η μηχανη δουλευει κανονικα. Μηπως εχει παρει υγρασια το μπριζακι του σενσορα τωρα με τις βροχες που την εχω εκτεθημενη εξω και το βλεπει σαν προβλημα στον σενσορα..???

Θα δοκιμασω με πιεση να στεγνωσω λιγο τις φισες και να ριξω λιγο contact spray....μπας και..

DrBig
27/01/2012, 06:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από eurotreno2002
Δε ξερω γιατι το κανει

Αποκλειστικος παραγοντας η χαμηλη πιεση. Αυξησε την!