PDA

View Full Version : Καταστημα με αναλωσιμα Μοto , η γνωμη σας ;



panag
26/01/2012, 13:21
Εχω εναν ιδιοκτητο χωρο και σκεφτομαι να τον λειτουργησω ως καταστημα με αναλωσιμα μοτο (λαδια, τακακια, καθαριστικα κ.λ.π ) και αλλα ειδη συναφη με το αγαπημενο μας οχημα.
Κυριο μου μελλημα ειναι η φιλικη συμπεριφορα και οι τιμες "αποθηκης" .


Ζητω λοιπον την γνωμη σας και οποιαδηποτε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη.
π.χ τι νομιζετε οτι πρεπει να κανω για να ειμαι ανταγωνιστικος , τι περιμενετε απο ενα τετοιο καταστημα ,μαρκες που πρεπει να υπαρχουν κ.λ.π κ.λ.π

.Αν καποιος τωρα ασχολειται επαγγελματικα με χονδρικη μπορει να μου στειλει π.μ να βρεθουμε να συζητησουμε ...

sniper
26/01/2012, 13:24
Ο χώρος από μόνος του δεν κάνει.

Θα πρέπει να διαθέσεις κι ανάλογο (σεβαστό) κεφάλαιο για στοκ των προϊόντων και σε μεγάλες ποσότητες για να πετύχεις τιμές "αποθήκης" από τους εισαγωγής..

Και μετά θα πρέπει να έχεις αγοραστικό κοινό που θα κάνει τις δουλειές αυτές μόνο του κι όχι σε συνεργείο (που προμηθεύονται αυτά τα αναλώσιμα απο τους εισαγωγείς/αντιπροσώπους).

Υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που ήταν στο χώρο (σε διάφορες μορφές) και μπορούν να σε βοηθήσουν παραπάνω.

SVX
26/01/2012, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από panag

Κυριο μου μελλημα ειναι η φιλικη συμπεριφορα και οι τιμες "αποθηκης" .



οι εισφορες ομως δυστυχως δε θα ειναι "αποθηκης"


το ΤΕΒΕ δεν υπολογιζει

panag
26/01/2012, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
οι εισφορες ομως δυστυχως δε θα ειναι "αποθηκης"


το ΤΕΒΕ δεν υπολογιζει

To ξερω το κ@λ@ΤΕΒΕ το πληρωνω ηδη:mad: (ξερω τι ανασταλτικος παραγοντας ειναι για το επιχειρην) , γι'αυτο και δεν θα μου ειναι καποιο παραπανω εξοδο .

ΘΑ ριξω το βαρος να βρω σωστους προμηθευτες και να γεμισω το μαγαζι με διαφορα προιοντα μεχρι να καταληξω ποια φευγουν περισσοτερο κ.λ.π


Το "σεβαστο ποσο" που ειπε ο φιλος ειναι σιγουρα τετοιο , αλλα εξαρταται απο το αν βαλεις κρανη, μπουφαν κ.λ.π τα οποια ανεβαζουν τρελλα το κεφαλαιο εναρξης.

Μικρή Λουλού
26/01/2012, 13:49
το συντριπτικο ποσοστο των αναβατων δεν ενδιαφερεται μονο για τα αναλωσιμα,αλλα και για την τοποθετηση-αντικατασταση τους. (λαδια,μπουζι,τακακια,φ.αερα κ λαδιου,κ.α..)
μπορεις να κανεις κατι τετοιο?

MG-KTiNoS
26/01/2012, 13:59
ωχ δεν τα αφήνεις καλλίτερα…
Για την εφορεία και το ΤΕΒΕ θα δουλεύεις…

fantacid
26/01/2012, 14:03
δες τι μπορεις (αν μπορεις) να κανεις δικια σου εισαγωγη για να εχεις καλες τιμες,
αν αγοραζεις απο εδω κ εκει δυσκολα θα εισαι ανταγωνιστικος,

αντι να μπεις στα αναλωσιμα που μπορει ο καθενας να τα βρει παντου,
κανε μια ερευνα κ δεν τι ελλειψεις εχει η αγορα κ προσπαθησε να ασχοληθεις με αυτο
κ αν μπορεσεις να εισαι πρωτο χερι, εχεις κανει τη πρωτη καλη κινηση....

κοινως πρωτα δες τι κινειτε κ μετα στοκαρε......

:wave2: