PDA

View Full Version : Μια βοηθεια για συναγερμο-immobilizer META



xristos x
26/01/2012, 22:39
Καλησπερα σε ολους! Μια αποψη θα ηθελα για το immobilizer (-συναγερμο της ΜΕΤΑ σε v-strom, το ιμμομπιλαιζερ ενεργοποιειται μονο του μετα απο 1 λεπτο αφου σβησει η μηχανη) μια και δεν εβγαλα ακρη απο το σχετικο θρεντ με τα μανιουαλ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=116090) .

ΛΕπον, σε ασχετες φασεις (καμια 5-6 φορες μεχρι τωρα) οταν παω να παρω την μηχανη και να το απενεργοποιησω δεν ανταποκρινεται (μηδεν αντιδραση) οποτε και δεν μπορω να ξεκινησω. Στην αρχη μου το κανε εξω απο ενα καφε και καποιος θαμωνας που με ειδε να παιδευομαι μου ειπε πως μπορει να φταιει το ιντερνετ :confused: :confused: :confused: απο το διπλα μαγαζι :confused: :confused: και οτι το παθαινουν και αυτοκινητα,τελοσπαντων εγω το ξαναεπαθα και μακρια απο τον πολιτισμο.

Σε ολες τις φασεις το προβλημα λυθηκε ,ειτε μονο του μετα απο λιγη ωρα,ειτε μετακινοντας την λιγο παρακατω (στην περιπτωση του καφε,ή ηταν τυχαιο) ειτε .... μετα απο αρκετη ωρα :bigcry: :bigcry:

Επειδη δεν θα θελα να μου συμβει σε καμια ερημια ξεχασμενη κι απ το Θεο που θα εχω σταματησει να βγαλω φωτογραφιες το τοπιο υπαρχει κανενας τροπος να μην ενεργοποιειτε μονο του οποτε γουσταρει (μετα απο 1 λεπτο ειπαμε) αλλα να τον ενεργοποιω χειροκινητα οταν ειναι να παρκαρω??

Σκοπευω να παω σε μαστορα αλλα η εμπειρια εχει δειξει οτι απο ενα φορουμ μπορεις να μαθεις περισσοτερα...

Να πω επισης πως μπαταρια ΜΑΛΛΟΝ δεν ειναι αφου κατα τα αλλα λειτουργει φυσιολογικα
μπαταρια του τηλεχειριστηριου ΜΑΛΛΟΝ δεν ειναι αφου λειτουργει γενικα...

Καμια αποψη-πληροφορια??

Ευχαριστω εκ των προτερων :beer: :beer: :beer:

dmf
26/01/2012, 23:35
Να υποθέσω η μηχανή σου δεν έχει immobilizer από το εργοστάσιο ε;
Επειδή τυχαίνει να έχω κι εγώ meta, όντως μπαίνει αυτόματα μετά από 1 λεπτό (ένα μπιμπ).

Αλλά επειδή εγώ έχω immobilizer και στο κλειδί/κλειδαριά της μηχανής, δεν χρειάζεται να πατήσω κάτι για να το απενεργοποιήσω. Ανάβει η μηχανή.

Αν το οπλίσω εντελώς (2 μπιπ) βαράει αν το αναψω, κι ας εχω το κλειδί με το chip.


Πάντως το ίδιο που έχεις πάθει εσυ με το immobilizer, το έχω πάθει εγώ με τον συναγερμό 2 φορες.. Δεν μπορούσα να αφοπλίσω με τπτ.. Οι μπαταριες στο τηλεκοντρολ ηταν οκ, αλλα δεν έκανε τιποτα.. Ώρες ολόκληρες. Τελικά το οδήγησα με τον συναγερμο να βαραει, και κάπου σε ένα φαναρι το ξαναπαταω και το αφοπλισε :sick:

Και τις δυο φορες που το εχω παθει, η μηχανη δεν καθισε πανω απο 2 ωρες με τον συναγερμο, και ουτε ηταν σε ακινησια ωστε να ειχε πεσει η μπαταρια..

Δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος να σου πω την αληθεια..
Και δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι γι'αυτο που θες..
Κι εγω ειχα παει στην αντιπροσωπεια στην Βουλιαγμενης, και ο υπαλληλος ηταν αρκετα εξυπηρετικος, αλλα ο,τι και να του ελεγα, δεν του αλλαζα την γνωμη που ειχε, οτι οι συναγερμοι αυτοι ειναι οι καλυτεροι. (Που δεν ειναι..)

xristos x
26/01/2012, 23:49
Ωχ!! την μια απο τις φορες που μου συνεβει ειχα και τον συναγερμο ενεργοποιημενο που ηταν εξω απο το καφε, με κοσμο μεσα απο την τζαμαρια, :blush: μιλαμε για ρομπα και ευτυχως που ξεμπλοκαρε γρηγορα σχετικα.

Να σημειωσω εδω οτι μεχρι και να ξεσυνδεσω και να ξανασυνδεσω την μπαταρια δοκιμασα αλλα τζιφος...

ΥΓ ναι το ιμμομπιλαιζερ δεν ειναι εργοστασιακο ειναι του συναγερμου (παλι καλα που δεν μπαινει κι αυτος μονος του)

υγ2: λεφτα για καινουριο συναγερμο δεν παιζουν ουτε για πλακα
υγ3: και να τον βγαλω τελειως δεν παιζει για τον φοβο κλοπης
εδιτ: υγ 4 : βρε οι καλυτεροι συναγερμοι μπορει να ειναι, να μην περνουν πρωτοβουλιες γινεται??:rotflmao:

irinia
26/01/2012, 23:50
ΠΟΙΟΝ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙΣ...??






Άν είναι ό 357,διορθώνεται μόνο άν ή έκδοση του είναι πάνω άπό 2.1
Έκεί ύπάρχει τρόπος νά άπενεργοποιήσεις τή λειτουργία τού
ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΟΠΛΙΣΜΟΥ.



Βλάβη σέ ΜΕΤΑ μόνο μαλακία τοποθέτηση,όχι τού LEGOS αύτός είναι
ό φθηνός,άν τόν έχεις άλλαξε τον...!!

Ό V-357 είναι κορυφαίος έδώ καί πολλά χρόνια ΑΘΡΑΥΣΤΟΣ.



:wave2:

xristos x
26/01/2012, 23:54
:alien: χμ.... φιλε τερενς μια μικρη και ασημαντη ερωτηση, που βλεπω ποιο μοντελο ειναι, εχω μονο την κοκκινη καρτα του και οχι καποιο εγχειριδιο αφου την ειχα παρει τη μηχανη μεταχειρισμενη :alien: :ασχετος:

:blush:

εδιτ: ενα V31690 .... που γραφει λεει τιποτα?

xristos x
27/01/2012, 00:05
τετοιο ειναι το χειριστηριο αν βοηθαει...


245531

dmf
27/01/2012, 00:23
Εδώ δες ποιο έχεις
http://www.metasystem.gr/products_moto.asp

irinia
27/01/2012, 00:26
EXOYN KAI ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΝΤΕΛΛΑ...........







Τό ίδιο χειριστήριο ,άλλά είναι ή μέρα μέ τή νύχτα άπό ποιότητα κ.λ.π.....
Άν μπορέσεις κάποια στιγμή νά τόν δείς ό LEGOS είναι σιέλ χρώμα,
ένώ ό 357 ό καλός δηλαδή μαύρος .
Καμμία σχέση οί δύο,ό ένας φτηνιάρικος καί τόν φεσώνουν περίπου άπό 150
μέχρι όσο βρούνε,μέ προβλήματα.
Ό V-357 ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ .
Στήν άγορά τόν βάζουν 250 μέ 300 εύρώ καί άν βρούν καί παραπάνω....!!!
Δέχεται τά πάντα,τηλεειδοποίηση,τηλεφωνική κάρτα,είναι φτιαγμένος
μέ μόνωση πίσσας,βάλτον στή μπανιέρα δέν καταλαβαίνει τίποτε.
Καμμιά δεκαετία πού τούς έχω στά μηχανάκια μου,δέν έκαναν ποτέ
ούτε κίχ.....
Έχει 2 αίσθητήρες μετατόπισης,δέ βαράει σέ φασαρία,θορύβους ,έξατμίσεις,
λεωφορεία,κραδασμούς.
Χτυπάει σέ όποιαδήποτε μετατόπιση τής μοτό,όριζόντια ή κάθετα....

xristos x
27/01/2012, 00:38
απο τα χαρακτηριστικα μαλλον τον legos 3 πρεπει να εχω ... (ο defcom δεν ειναι γιατι δεν εχω "Τηλεδιακοπή κινητήρα" και ο Μ357 δεν ειναι αφου δεν παιζουν ολα αυτα)

Υπαρχει καμια "γιατρεια" για το αυτοματο immobilizer??

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις μεχρι τωρα

toyar
27/01/2012, 09:44
καλημερα φιλε
εχω τον ιδιο συναγερμο και εχω κανει αυτο που ζητας με τη βοηθεια του manual που κατεβασα νομιζω απο το site της εταιρείας
δεν θυμαμαι τη διαδικασια απεξω αλλα ειναι απλη
αν εισαι αθηνα-μαρουσι ελα να σου δωσω το manual και το δοκιμαζουμε επιτοπου
επισης αν πας σε εξουσιοδοτημενο καταστημα θα στο ρυθμισουν αμεσως με κοστος -υποθετω- εναν καφε

teo_stavr
12/02/2012, 00:49
με τους META εχει ακουστυρι οτι οταν υπαρχει μαγνητικο παιδειο κοντα , υψηλη ταση δεν λειτουργουν τα χειριστιρια τους.

μαλλον αυτο εχετε παθει.