PDA

View Full Version : Κατεψυγμενος Σκληρος...λες να φτιαξει?



airpanos
30/01/2012, 09:55
Επειδη μου καηκε προσφατα ο σκληρος δισκος στο pc...οταν τον συνδεω δεν αναβει καθολου.

Διαβασα σε διαφορα φορουμ οτι τον βαζεις στην καταψυξη για λιγες ωρες εννοειται μεσα σε σακκουλα και δουλευει για λιγο μεχρι δηλ. να προλαβεις να σωσεις κατι.
Το εχει δοκιμασει κανεις?

Cpt. Haddock
30/01/2012, 09:56
Στα φόρουμ που το διαβασες δε λενε αποτελέσματα;

DUKASII
30/01/2012, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Επειδη μου καηκε προσφατα ο σκληρος δισκος στο pc...οταν τον συνδεω δεν αναβει καθολου.

Διαβασα σε διαφορα φορουμ οτι τον βαζεις στην καταψυξη για λιγες ωρες εννοειται μεσα σε σακκουλα και δουλευει για λιγο μεχρι δηλ. να προλαβεις να σωσεις κατι.
Το εχει δοκιμασει κανεις? BRES ENAN IDIO KAI ALLAXE TH PLAKETA DES AN PAIZEI PARE BACKUP KAI PETATON.

airpanos
30/01/2012, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στα φόρουμ που το διαβασες δε λενε αποτελέσματα;

Λενε οτι μερικες φορες δουλευει για κανα μισαωρο.
Ειπα να το βαλω κ εδω επειδη ειστε πατεντιαρηδες και μπορει να ξερετε απο πρωτο χερι.

airpanos
30/01/2012, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
BRES ENAN IDIO KAI ALLAXE TH PLAKETA DES AN PAIZEI PARE BACKUP KAI PETATON.

Αυτο σκεφτηκα στην αρχη γιατι οταν βαζω το ρευμα σβηνει οταν εχει μονο το sata καλωδιο δεν κανει τιποτα.
Ειναι seagate 160 αρης.

DUKASII
30/01/2012, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Αυτο σκεφτηκα στην αρχη γιατι οταν βαζω το ρευμα σβηνει οταν εχει μονο το sata καλωδιο δεν κανει τιποτα.
Ειναι seagate 160 αρης. οταν εχει το σατα δε κανει τιποτα ε?μαλλον θα θελει ρευμα.βρες μια πλακετα αν παλι δε βρεις ..στειλε πμ με τι δισκο ειναι μπας εχω

DUKASII
30/01/2012, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
οταν εχει το σατα δε κανει τιποτα ε?μαλλον θα θελει ρευμα.βρες μια πλακετα αν παλι δε βρεις ..στειλε πμ με τι δισκο ειναι μπας εχω οταν λεω δισκο μη μου στειλεις ειναι ενασ seagate...P/n ,s/n ολα αυτα τα ψιψιψινια και κοκοκοψαρα που γραφει απο πισω.

airpanos
30/01/2012, 11:10
Εχεις π.μ. αρχηγε:wave2:

sniper
30/01/2012, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Εχεις π.μ. αρχηγε:wave2:

Και βεστρώμ επίσης..

Panoskl
30/01/2012, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Λενε οτι μερικες φορες δουλευει για κανα μισαωρο.
Ειπα να το βαλω κ εδω επειδη ειστε πατεντιαρηδες και μπορει να ξερετε απο πρωτο χερι.

Καμιά φορά δουλεύει. Δεν είναι εγγυημένη λύση εννοείται.

Είναι μια τελευταία προσπάθεια που μπορείς να κάνεις πριν τον πετάξεις και αρχίσεις να κλαις για τα δεδομένα.

:cry:

airpanos
30/01/2012, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και βεστρώμ επίσης..

Κι εγω που νομιζα οτι ειχε δουκα:wacko:

sniper
30/01/2012, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Κι εγω που νομιζα οτι ειχε δουκα:wacko:

Είχε..

vaska
30/01/2012, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
BRES ENAN IDIO KAI ALLAXE TH PLAKETA DES AN PAIZEI PARE BACKUP KAI PETATON.


Για να παίξει πάλι ο δίσκος με άλλη πλακέτα μάστορα πρέπει να έχει το pcb board το ίδιο revision, να έχουν την ίδια χωρητικότητα κλπ καλούδια. Αλλιώς κινδυνεύει να γίνει στάχτη και μπούρμπερη. Δεν αλλάζουμε "πλακέτες" στους δίσκους ελαφρά τη καρδία. Πιο σωστό είναι να ελέγξει το μπορντάκι για θερμοκρασίες (αν κάτι ψήνεται δλδ). Αν δεν υπάρχουν θερμοκρασίες παράξενες να ξαναφρεσκάρει μία όλες τις κολλήσεις. Αν υπάρχουν θερμοκρασίες πάει γι άλλλον εκτός κι αν είναι εξαιρετικά κωλόφαρδος και βρει ακριβώς ίδιο δίσκο με ίδιο ρεβίζιον μπορντ και το αλλάξει (δύσκολο, στα 15 χρόνια που είμαι μηχανικός ζήτημα αν έγινε 3-4 φορές μ' επιτυχία).
:wave2: :wave2: :wave2:

DUKASII
30/01/2012, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Για να παίξει πάλι ο δίσκος με άλλη πλακέτα μάστορα πρέπει να έχει το pcb board το ίδιο revision, να έχουν την ίδια χωρητικότητα κλπ καλούδια. Αλλιώς κινδυνεύει να γίνει στάχτη και μπούρμπερη. Δεν αλλάζουμε "πλακέτες" στους δίσκους ελαφρά τη καρδία. Πιο σωστό είναι να ελέγξει το μπορντάκι για θερμοκρασίες (αν κάτι ψήνεται δλδ). Αν δεν υπάρχουν θερμοκρασίες παράξενες να ξαναφρεσκάρει μία όλες τις κολλήσεις. Αν υπάρχουν θερμοκρασίες πάει γι άλλλον εκτός κι αν είναι εξαιρετικά κωλόφαρδος και βρει ακριβώς ίδιο δίσκο με ίδιο ρεβίζιον μπορντ και το αλλάξει (δύσκολο, στα 15 χρόνια που είμαι μηχανικός ζήτημα αν έγινε 3-4 φορές μ' επιτυχία).
:wave2: :wave2: :wave2: ANTE RE GIA PES..DEN ALLAZOYME ?OK.

airpanos
30/01/2012, 13:12
Ξεβιδωσα την πλακετα πριν απο λιγο και ολα τα σημεια των επαφων ηταν ψιλομαυρισμενα.Τα ετριψα λιγο ελαφρα με τη μυτη και την ξαναβιδωσα .
Δοκιμαζω το δισκο και στη 2ρη προσπαθεια τον εντοπισε!
Βασικα τον ειχα δωσει σε γνωστο να μου γραψει ενα παιχνιδι καποια λαλακια ειχε κανει.

airpanos
30/01/2012, 13:15
Βασκα εισαι θεος:wacko:

vaska
30/01/2012, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Βασκα εισαι θεος:wacko:


:D :D :D :D


Απλά τυχερός ( στους δίσκους των άλλων γιατί σε δικό μου έφαγα τ' @ρχίδι@ μου να τον κάνω να δουλέψει και τελικά δεν.....).


2500 εγγραφές πελατών, 9000 είδη και κάμποσες κινήσεις αποθήκης περάστηκαν με το χέρι:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

sniper
30/01/2012, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
:D :D :D :D


Απλά τυχερός ( στους δίσκους των άλλων γιατί σε δικό μου έφαγα τ' @ρχίδι@ μου να τον κάνω να δουλέψει και τελικά δεν.....).


2500 εγγραφές πελατών, 9000 είδη και κάμποσες κινήσεις αποθήκης περάστηκαν με το χέρι:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


Back up λέγεται κι είναι απλό (και φτηνό) ρε ζωντόβολα.. Τι διάολο, χθες γεννηθήκατε;

vaska
30/01/2012, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Back up λέγεται κι είναι απλό (και φτηνό) ρε ζωντόβολα.. Τι διάολο, χθες γεννηθήκατε;


Όχι δεν γεννηθήκαμε χθες και μπακάπ συστήνω σε όλους τους πελάτες μου, εδώ φτιάχνουμε αφιερωμένο μηχάνημα για μπακάπ, αλλά να ξέρεις είναι όπως τα διαζύγια και τα ατυχήματα, νομίζεις ότι σε σένα δεν θα συμβεί ποτέ ................ ώσπου μια ωραία πρωία "ΓΙΟΚ" και χωρίς προειδοποίηση.

Άστα γ@μστ@.


:bigcry: :bigcry:

airpanos
30/01/2012, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Back up λέγεται κι είναι απλό (και φτηνό) ρε ζωντόβολα.. Τι διάολο, χθες γεννηθήκατε;

Αυτο κανω τωρα τον εχω βαλει secondary και τα γραφω στο master.
Ερωτηση
Τι παταω στην εκκινηση για να ορισω πιο δισκο θελω master?

daz
30/01/2012, 16:25
Οι σατα δεν έχουν τέτοια πράγματα. Μπαίνεις bios και επιλέγεις από ποιόν θέλεις να γίνει η εκκίνηση αν αυτό εννοείς.

airpanos
30/01/2012, 16:56
Ναι απο bios ηθελα να πω αλλα το βρηκα με tab και esc μετα διαλεγω δισκο.

Acacius
30/01/2012, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Back up λέγεται κι είναι απλό (και φτηνό) ρε ζωντόβολα.. Τι διάολο, χθες γεννηθήκατε; Εμείς που πιλατεύαμε για μήνες την αγορά σκληρών για RAID μπας και φτηνύνουν κι άλλο και τελικά ήρθαν οι πλημμύρες στην Ταϊλάνδη, τι κερδίζουμε; :p


(τουλάχιστον backup κάνω)

spyro
31/01/2012, 08:01
πάντως το ανάποδο για τη κάρτα γραφικών λειτούργησε (ψησιμο στο φουρνο)


μετα απο τόσο καιρό και η κάρτα δουλευει κανονικά ακόμα :lol: :a25:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=119813&perpage=10&pagenumber=1

daz
31/01/2012, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro

μετα απο τόσο καιρό και η κάρτα δουλευει κανονικά ακόμα :lol: :a25:



Θα είναι Αυστριακή, γι' αυτό! :D

Πανοπτικός
31/01/2012, 15:22
Εγω εχω ακουσει για φουρνο μικροκυματων

spyro
31/01/2012, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Θα είναι Αυστριακή, γι' αυτό! :D

Μπα, μάλλον όχι .....


γιατί το ψήσιμο της κάρτας ως μέθοδος επισκευής μου ήρθε «φθηνά» ..... :D