PDA

View Full Version : Μια βοήθεια για ενα πισι?? τεχνικόοοος



Stabak
30/01/2012, 11:31
εχω ενα παλιό σχετικά υπολογιστή κλπ και μου παρουσιαζει το εξης :

Για να μπουτάρει θελει καμια 5-6 φορές ανοιγοκλείσιμο το ρευμα.... δηλαδη :

Ανοιγει, τσαφ κλεινει, κλεινωρευμα/4-5δευτερα/ανοιγωρευμα, ανοιγει μεχρι πιο προχωρημένο σταδιο, τσαφ κλείνει και ουτωκαθεξης μέχρι να μπουτάρει πλέον κανονικά οπου απο κει και πέρα δεν εχει προβλημα σβησίματος... πως να το πω, ειναι σαν να χρειάζεται ζέσταμα ενα κατεμ. Χρειάζεται καμια 10ρια χαρντ ρησετ δηλαδη για να φτασει σε μπουταρισμα λειτουργικου κλπ...

Αν ηταν θεμα ζεσταματος/ξεραμενη παστα κλπ του επεξεργαστή θα παρουσιαζε αλλη συμπεριφορά, αν ηταν θεμα δισκων κλπ (εχουν αρχισει και ακουγονται κραγκα κρουγκα) δεν νομιζω και παλι να παρουσιαζε αυτα τα συμπτώματα.... τι διαολο ρε παιδες.. εχετε καμια ιδεα; Ακουω καμια φορά "πεσιμο" ρευματος.... λετε να ειναι κανα τροφοδοτικο;

Μπας και εχει κλασει κανα καλώδιο και ψαχνω ηλεκτρολόγο αλλα και παλι, δεν θα παρουσιαζε αυτη την εικονα...

Zid
30/01/2012, 11:40
Αν εχεις κανα τροφοδοτικό απο κανα άλλο κάνε μια τράμπα να δεις..

DUKASII
30/01/2012, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
εχω ενα παλιό σχετικά υπολογιστή κλπ και μου παρουσιαζει το εξης :

Για να μπουτάρει θελει καμια 5-6 φορές ανοιγοκλείσιμο το ρευμα.... δηλαδη :

Ανοιγει, τσαφ κλεινει, κλεινωρευμα/4-5δευτερα/ανοιγωρευμα, ανοιγει μεχρι πιο προχωρημένο σταδιο, τσαφ κλείνει και ουτωκαθεξης μέχρι να μπουτάρει πλέον κανονικά οπου απο κει και πέρα δεν εχει προβλημα σβησίματος... πως να το πω, ειναι σαν να χρειάζεται ζέσταμα ενα κατεμ. Χρειάζεται καμια 10ρια χαρντ ρησετ δηλαδη για να φτασει σε μπουταρισμα λειτουργικου κλπ...

Αν ηταν θεμα ζεσταματος/ξεραμενη παστα κλπ του επεξεργαστή θα παρουσιαζε αλλη συμπεριφορά, αν ηταν θεμα δισκων κλπ (εχουν αρχισει και ακουγονται κραγκα κρουγκα) δεν νομιζω και παλι να παρουσιαζε αυτα τα συμπτώματα.... τι διαολο ρε παιδες.. εχετε καμια ιδεα; Ακουω καμια φορά "πεσιμο" ρευματος.... λετε να ειναι κανα τροφοδοτικο;

Μπας και εχει κλασει κανα καλώδιο και ψαχνω ηλεκτρολόγο αλλα και παλι, δεν θα παρουσιαζε αυτη την εικονα... bgale ton hdd .
pare to koyti kai petato.
irthe i ora na allaxeis ypologisti.
kleftes tha ginoyme?

airpanos
30/01/2012, 11:54
Εμενα πεφτει κανει τσαφ και σβηνει τελειως αλλα μολις αλλαζω σκληρο ολα οκ.
Για δοκιμασε με εναν αλλο να δεις τι κανει.

imitrelos
30/01/2012, 11:56
Το πιθανότερο πρόβλημα είναι τροφοδοτικό .......δοκίμασε να βάλει κάποιο άλλο πάνω ( έστω και δανικό απο άλλο )

ε αφου θα ανοίξεις το κουτί κάνε και τα παραπάνω

1) λύσε τίς καλωδιοταινίες
2) με μπατονέτα και οινόπνευμα καθάρισε τήν motherboard , ανεμιστήρες και ball bearings τους
3) γενικά κάντο να λάμπει :D
4) βγάλε τήν ψύχτρα καθάρισε τήν απο τήν παλιά πάστα και βάλε καινούρια
5)προσπάθησε να μαζέψεις τα καλώδια !!!!!!! να γίνεται καλύτερη μεταφορά αέρα
6) πάρε backup τα δεδομένα σου και πέρνα λειτουργικό ξανά αλλά με καθαρό φορμάτ

μήν τρομάζεις είναι εύκολη διαδικασία όλα αυτά και θα δώσεις χρόνια στο pc , :beer:

Υ.Γ Αν ήταν απο μεγάλη αλυσίδα δές αν κάτω μητρική έχουν όλα τα ποδαράκια κάτω απο τήν μητρική.....άν δείς πουθενά να πατάει η μητρική στο πλαίσιο βγάλε τήν και βάλε ποδαράκι

vaska
30/01/2012, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
εχω ενα παλιό σχετικά υπολογιστή κλπ και μου παρουσιαζει το εξης :

Για να μπουτάρει θελει καμια 5-6 φορές ανοιγοκλείσιμο το ρευμα.... δηλαδη :

Ανοιγει, τσαφ κλεινει, κλεινωρευμα/4-5δευτερα/ανοιγωρευμα, ανοιγει μεχρι πιο προχωρημένο σταδιο, τσαφ κλείνει και ουτωκαθεξης μέχρι να μπουτάρει πλέον κανονικά οπου απο κει και πέρα δεν εχει προβλημα σβησίματος... πως να το πω, ειναι σαν να χρειάζεται ζέσταμα ενα κατεμ. Χρειάζεται καμια 10ρια χαρντ ρησετ δηλαδη για να φτασει σε μπουταρισμα λειτουργικου κλπ...

Αν ηταν θεμα ζεσταματος/ξεραμενη παστα κλπ του επεξεργαστή θα παρουσιαζε αλλη συμπεριφορά, αν ηταν θεμα δισκων κλπ (εχουν αρχισει και ακουγονται κραγκα κρουγκα) δεν νομιζω και παλι να παρουσιαζε αυτα τα συμπτώματα.... τι διαολο ρε παιδες.. εχετε καμια ιδεα; Ακουω καμια φορά "πεσιμο" ρευματος.... λετε να ειναι κανα τροφοδοτικο;

Μπας και εχει κλασει κανα καλώδιο και ψαχνω ηλεκτρολόγο αλλα και παλι, δεν θα παρουσιαζε αυτη την εικονα...


Βάψιμο μπλε, πέταμα στη θάλασσα, αγορά καινούριου.



Μίλησα.

imitrelos
30/01/2012, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Βάψιμο μπλε, πέταμα στη θάλασσα, αγορά καινούριου.



Μίλησα.




AVE CESAR :D :lol:


Αν και εγώ είμαι τής 'αποψης τίποτα δέν το πετάς .....εγώ θα το κρατούσα restoring.....μιά linux arch και καθήκοντα να σερβίρει περιεχώμενο σε όλο το σπίτι και file server

:sun:

jimmis5
30/01/2012, 12:15
Αποσυνδεσε το κουμπι που ξεκινα και ξεκινατο με βραχυκυκλωμα παιζει να ειναι αυτο

Σε αλλη περιπτωση βγαζε ενα ενα παρελκομενα για να δεις πιο το κανει :wave2:

Stabak
30/01/2012, 12:21
λογικα πρέπει να ειναι τροφοδοτικό, τα περισσοτερα απο αυτα που ειπε ο ιμι τα εχω κανει... , εχω bodhi, opensuse, kai win$ σε 3 δισκάκια... με κοινο /home στον ενα δισκο, φουλ τραγουδια ο αλλος... με πεντιουμ 4 νομιζω 1,5γιγα και μην σας πετάξω lspci και ψαρώσετε... ειναι υπολογιστής ζωής με λιγα λογια :lol: :lol: :lol: τον παντρευτηκα :smokin:

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ειναι ρευμα... θα προσπαθησω να βρω τροφοδοτικο να τσεκαρω :rotflmao:

Stabak
30/01/2012, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Αποσυνδεσε το κουμπι που ξεκινα και ξεκινατο με βραχυκυκλωμα παιζει να ειναι αυτο

Σε αλλη περιπτωση βγαζε ενα ενα παρελκομενα για να δεις πιο το κανει :wave2:

Αν ειναι το κουμπι, πως γινεται στην ψ φορά να δουλευει κανονικα και ακατάπαυστα; :confused:

jimmis5
30/01/2012, 12:24
Δεν ακους εχει αποψη κανε οτι νομιζεις:lol: :lol: :lol:

Αν εχει σπασει μεσα το ελασματακι καθετε οπου γουσταρει :winka:

Stabak
30/01/2012, 12:27
ντημπαγκινγκ κανουμε ρε συ τζιμη μην τρελαινεσε.... :D , το δικηγορο του διαβολου κανω... λολ


μαγαζι; να το παμε στο ρηστορινγκ λετε καλυτερα; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Stabak
30/01/2012, 12:33
καμιά φορά πάλι, συνηθέστερα σε μπουτάρισμα κανει ενα ηχο σαν να πεφτει το ρευμα/ανεμιστηρακι χανει στροφές/δισκος κλπ και ξαναπερνει, σαν το βαϊπερ* του μπακ ροτζερς... βοηθαω;

*starfighter;)

imitrelos
30/01/2012, 12:34
εννοείτε ότι πέζει αυτό που λέει ο jimmys το κουμπί του power να έχει χαλάσει το έλασμα .....απλά άλλαξε το

ωραία η bodhi αλλά πιο βαριά τήν archbank τήν έχω τώρα σε ένα λαπτοπ ibm PENTIUM 1 :lol: και πάει μπάλα

στόν σταθερό πάνω κάτω τήν ίδια διαρρύθμιση μόνο που έχω suse :blush:

imitrelos
30/01/2012, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
καμιά φορά πάλι, συνηθέστερα σε μπουτάρισμα κανει ενα ηχο σαν να πεφτει το ρευμα/ανεμιστηρακι χανει στροφές/δισκος κλπ και ξαναπερνει, σαν το βαϊπερ του μπακ ροτζερς... βοηθαω;


Αυτο έπρεπε να το πείς πρώτο ......

Το τροφοδοτικό σου κάνει peaks μπορείς να το αφήσεις έτσι μέχρι να βρεί το σωστό peak και να στόν κάνει barbeque :yuck: :lol:

Stabak
30/01/2012, 12:39
... μη φανταστεις, ειχα πωθημενα με τον enlightenment :D και κολησα με μπόντι ... τα κουβαδάκια μου δουλευουν ρολόϊ :cool:

kalgeorge
30/01/2012, 12:39
pithanotata trofodotiko...

an to sinexiseis etsi borei na pas kai gia M/B meta

byron
30/01/2012, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
... μη φανταστεις, ειχα πωθημενα με τον enlightenment :D και κολησα με μπόντι ... τα κουβαδάκια μου δουλευουν ρολόϊ :cool:

Γιατί δεν τον αφήνεις ανοιχτό ρε στάμπακ? :smokin:

fantacid
30/01/2012, 13:44
παρε ενα πολυμετρο κ μετρα τις τασεις σου να δεις πως ειναι το psu


.......ισως απλα να εχει χαλασει το κουπακι του On/Off

Vstrommer71
30/01/2012, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos

Υ.Γ Αν ήταν απο μεγάλη αλυσίδα δές αν κάτω μητρική έχουν όλα τα ποδαράκια κάτω απο τήν μητρική.....άν δείς πουθενά να πατάει η μητρική στο πλαίσιο βγάλε τήν και βάλε ποδαράκι
Α,εχεις κι εσυ παρατηρησει τους λεβεντες,αυτοδιαφημιζονται κιολας ως "ειδικοι" και gurus της τεχνολογιας.Αν εννοουμε το ιδιο πραγμα ειναι οντως παγκοσμια πρωτοτυπια αντι να βαζεις μια πλαστικη βαση τιποτενιου κοστους(για να μην παταει η μητρικη και βραχυκυκλωνει) καποιος...ειδικος απο εκει σκεφτηκε να βαλει ζιπακι πλαστικο για να πιασει απο την μια πλευρα την μητρικη για να μην παταει στο κουτι και κανει βραχυκυκλωμα.Μιλαμε για φυσιογνωμια:rotflmao:

Stabak
30/01/2012, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Γιατί δεν τον αφήνεις ανοιχτό ρε στάμπακ? :smokin:

δεν μπορεις να φανταστεις ποση φασαρια κανει... απο παντου...

nikos_abel
30/01/2012, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
δεν μπορεις να φανταστεις ποση φασαρια κανει... απο παντου...


:a13: :a13: :a13: :a13:


245975

Stabak
30/01/2012, 15:03
αμ και αυτο, εχει ενα σπασ***αρχιδα που λεει την ωρα.. :lol: :lol: :lol:

nikos_abel
30/01/2012, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
αμ και αυτο, εχει ενα σπασ***αρχιδα που λεει την ωρα.. :lol: :lol: :lol:

Στο λάιον έχει και ένα καλό βόις ρεκογκνίσιον που θα το λατρέψεις....

Σπαμ τέλος


:lol: :lol: :lol:

daz
30/01/2012, 15:41
Το κουμπί γιατί να φταίει? Αυτό που κάνει το κουμπί είναι να βραχυκυκλώνει στιγμιαία δύο τζαμπεράκια. Ε ή τα βραχυκυκλώνει ή όχι! Τον προηγούμενο που είχα τον έβαζα μπροστά με κατσαβίδι.

Αν φταίει το κουμπί (που δεν το νομίζω)..

Ανοίγεις κουτί, παίρνεις κατσαβίδι ίσιο, βρίσκεις τα τζαμπεράκια που είναι συνδεδεμένο το καλώδιο του κουμπιού, βγάζεις το καλώδιο, βραχυκυκλώνεις τα τζαμπεράκια με το κατσαβίδι. Ανάβει?

Αν ναι βγάζεις και το καλώδιο του κουμπιού της εκκίνησης και το συνδέεις στα τζαμπεράκια που είναι για το Pwr str (κουμπί εκκίνησης). Για να ανοίξεις τον υπολογιστή σου θα πατάς το κουμπί επανεκκίνησης τώρα.

Αλλιώς μέσα από τις ρυθμίσεις του Mobo το κάνεις να ανοίγει με το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο.

Αλλιώς κανεις αυτό που είπε ο Βυρωνας. Δεν τερματίζεις λειτουργία αλλα το βάζεις σε σλιπ μοντ. Επειδή δεν θα αντέξει πολύ όμως έτσι, που και πού κάνε καμια επανεκκίνηση μέσα από τα win.

imitrelos
30/01/2012, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Α,εχεις κι εσυ παρατηρησει τους λεβεντες,αυτοδιαφημιζονται κιολας ως "ειδικοι" και gurus της τεχνολογιας.Αν εννοουμε το ιδιο πραγμα ειναι οντως παγκοσμια πρωτοτυπια αντι να βαζεις μια πλαστικη βαση τιποτενιου κοστους(για να μην παταει η μητρικη και βραχυκυκλωνει) καποιος...ειδικος απο εκει σκεφτηκε να βαλει ζιπακι πλαστικο για να πιασει απο την μια πλευρα την μητρικη για να μην παταει στο κουτι και κανει βραχυκυκλωμα.Μιλαμε για φυσιογνωμια:rotflmao:

Δυστυχώς ναι :yuck: και όχι μόνο μέχρι και περισεβουμενα καλώδια έχω δει , οι τύποι είναι ότι να ναι και μιλάμε όντος για ελάχιστο κόστος και ένα απο τούς λόγους που παθαίνουν οι σταθεροί ζημιά

εγώ πάντος όταν κάνω service σε κανένα του λέω ότι θα του βάλω ποδαράκια που έπρεπε σε pc ειδικά μιας Α αξίας να είχε δέν είναι μόνο το βραχυκύκλωμα αλλά και η ροή αέρα ( άμα θές ισιχεία το κοιτάζεις , έβαλα ηχομόνωση σε pc και πίστεψε με η ροή έπαιξε τρομερή
αλλαγή στήν γενική θερμοκρασία και λέω για τήν ηχομονωση γιατί επηρεάζει τήν απαγωγή θερμότητας απο το σύστημα

vaska
30/01/2012, 19:33
Μιας κι έχετε πάρει φόρα θα γράψω λίγα πράγματα.

Το λοιπόν όπως έχω ξαναγράψει στο παρελθόν η θαυματουργή πάστα που βάζουμε στη cpu είναι σιλικόνη με ρινίσματα αλουμινίου και είναι υπεύθυνη στο να καλύπτει κενά μεταξύ επεξεργαστή και κούλερ. Από μικρές γρατζουνιές έως και μικρά βαθουλώματα. Την θέλουμε ρευστή μόνο κατά την εφαρμογή της (για να κάτσει παντού ομοιόμορφα) και μετά απλά αδιαφορούμε για την κατάστασή της. Αν είναι ξερή ή ότι άλλο μας είναι πραγματικά αδιάφορο μιας και όπου έπρεπε να φτάσει , έφτασε κατά την πρώτη τοποθέτηση. Αν λοιπόν το πισι σου αντιμετωπίζει προβλήματα θερμοκρασίας στη cpu
α) δεν θα τα λύσει η αλλαγή της πάστας (εκτός κι αν έχεις βάλει - βγάλει το κούλερ μετά την τοποθέτηση της πάστας)
β) αναζήτησε τυχόν προβλήματα στο φανάκι ή κοίταξε αν το κούλερ πατάει καλά και με πίεση πάνω στη cpu.
Εν τέλη τα προβλήματα θερμοκρασίας δεν λύνονται με τις επαναλαμβανόμενες προσπάθειες εκκίνησης. Μονίμως θα 'εσβηνε αφού δεν ξεπερνάς με τις επανεκκινήσεις το πρόβλημα.

Οι διακόπτες power on και reset κάνουν στιγμιαίο βραχυκύκλωμα κατά το πάτημά τους. Δλδ έχεις ένα κύκλωμα ανοιχτό και κατά το πάτημα του διακόπτη στιγμιαία το κλείνεις. Έτσι ουσιαστικά δίνεις την εντολή στο τροφοδοτικό στην περίπτωση του PWR BT να ξεκινήσει να λειτουργεί και στην περίπτωση του RST δίνεις εντολή επανεκκίνησης (hard reset). Τώρα αν το μπουτόν του PWR έχει πρόβλημα όπως ειπώθηκε και μένει πάντα βραχυκυκλωμένο, ειδικά και μόνο για το PWR ο υπολογιστής θα προσπαθεί να εκκινήσει και μετά από περίπου 7-9 δεύτερα θα κλείνει. Συνηθισμένο φαινόμενο λοιπόν ο χαλασμένος διακόπτης και οι λόγοι πολλοί (κακής ποιότητας κουτί, πολύ βρώμικο περιβάλλον, εν τέλη χαλασμένο μπουτόν). Σε αυτή την περίπτωση άλλαξε τα φισάκια που καταλήγουν στη μητρική με του RST. Έτσι θ' ανοίγεις το πισι με το ρεσέτ και θα καταλάβεις αν φταίει το μπουτόν ή όχι. Αν το πισι σου ανοίκει κανονικά πήγαινε σε κατάστημα με υπολογιστές (όχι πλαίσια μουλτιράμα και συναφή μιας και οι υπολογιστές γι' αυτούς είναι συσκευές από άλλον κόσμο) και ζήτησε ευγενικά να σου δώσουν έναν διακόπτη από παλιό κουτί υπολογιστή που έχουν για πέταμα (όλοι οι διακόπτες πίσω από το μπουτόν είναι ίδιοι εδώ και 10 χρόνια οπότε σου κάνει ο οποιοσδήποτε). Πιθανότατα θα σου δώσουν και μάλιστα δεν θα στο χρεώσουν.

Τα τζαμπεράκια που αναφέρθηκαν κάπου πιο πάνω είναι άλλο πράγμα. Είναι οι λεγόμενοι βραχυκυκλωτήρες που χρησιμοποιούμε σε πολλά ηλεκτρονικά αλλά και σε hdd ide ας πούμε για να δηλώσουμε αν είναι master or slave or cable select ή να τερματίσουμε μια αλυσίδα scsi.


Τώρα αν μου ζητούσες να κάνω τηλεμαντεψιά και να σου πω ποιο είναι το πρόβλημά σου, θα ξεκινούσα με αλλαγή τροφοδοτικού και μετά θα πήγαινα σε διακόπτη.


Ελπίζω να βοήθησα (έτσι κι αλλιώς πολλά έγραψα και βαριέμαι αφάνταστα σήμερα).

:wave2: :wave2: :wave2:

Stabak
30/01/2012, 19:35
απορώ με το κουράγιο σου :lol: :lol: :lol:

για την ιστορια, τράμπαρα το ρησετ με το παουερ ον... και πηρα βασιλικα τα @@μου μιας και δεν ξεκιναει πλέον καθόλου... :lol: κανει και κρυο, ειπαμε ... κατεμ.. εδω το στρομα και μου κανε μουτσουτσουνια σημερα... τροφοδοτικο θα ειναι...:dizzy:

Stabak
30/01/2012, 19:39
ευχαριστω ολους για την προσπαθεια... :beer:

vaska
30/01/2012, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
απορώ με το κουράγιο σου :lol: :lol: :lol:

για την ιστορια, τράμπαρα το ρησετ με το παουερ ον... και πηρα βασιλικα τα @@μου μιας και δεν ξεκιναει πλέον καθόλου... :lol: κανει και κρυο, ειπαμε ... κατεμ.. εδω το στρομα και μου κανε μουτσουτσουνια σημερα... τροφοδοτικο θα ειναι...:dizzy:

Λοιπόν ή μαλακία έκανες κι έβαλες αλλού γι' αλλού το φισάκι ή το ρεσετ σου είναι χαλασμένο. Ρίξε άπλετο φως στην υπόθεση (κοινώς δυνατή λάμπα μέσα στο κουτί :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ) και ξανακοίτα καλύτερα. Στην τελική πάρε τον διακόπτη του πάουερ και κόψε τα καλώδια κοντά στις επαφές του. Μετά γύμνωσέ τα και στιγμιαία ένωσέτα. Το πισι πρέπει να ξεκινήσει. Στη χειρότερη θα είσαι όπως ήσουν πριν οπότε κοιτάζεις αλλαγή τροφοδοτικού.

daz
30/01/2012, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
απορώ με το κουράγιο σου :lol: :lol: :lol:

για την ιστορια, τράμπαρα το ρησετ με το παουερ ον... και πηρα βασιλικα τα @@μου μιας και δεν ξεκιναει πλέον καθόλου... :lol: κανει και κρυο, ειπαμε ... κατεμ.. εδω το στρομα και μου κανε μουτσουτσουνια σημερα... τροφοδοτικο θα ειναι...:dizzy:

Κάτι λάθος θα έκανες. Η μόνη διαφορά που έχουν αυτά τα δυο κουμπιά είναι στο μέγεθος. Και το μέγεθος εδώ δεν παίζει κανένα ρόλο εκτός απ' την αίσθηση που σου δίνει όταν το πατάς. Το αποτέλεσμα πρέπει να είναι το ίδιο αν και τα δύο λειτουργούν σωστά. :winka:




Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

Jumperακια εgω το είπα καρdια μου, και το έκανα γιατί βαριόμουν περισσότερο από σένα να βρω την σωστή λέξη. :a028:

daz
30/01/2012, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Λοιπόν ή μαλακία έκανες κι έβαλες αλλού γι' αλλού το φισάκι ή το ρεσετ σου είναι χαλασμένο. Ρίξε άπλετο φως στην υπόθεση (κοινώς δυνατή λάμπα μέσα στο κουτί :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ) και ξανακοίτα καλύτερα. Στην τελική πάρε τον διακόπτη του πάουερ και κόψε τα καλώδια κοντά στις επαφές του. Μετά γύμνωσέ τα και στιγμιαία ένωσέτα. Το πισι πρέπει να ξεκινήσει. Στη χειρότερη θα είσαι όπως ήσουν πριν οπότε κοιτάζεις αλλαγή τροφοδοτικού.

Κατσαβίδι λέμεεεεε!!! :smokin:

Stabak
30/01/2012, 20:07
ρε ομορφαντρες μου, ειπαμε .. δεν ειμαστε και τοσο ασχετοι... εχουμε κανει τις αλχημειεες μας και μεις μικροι... δεν ξεκιναει λογο τροφοδοτικου, ξεκιναει δηλαδη και κανει τσαφ κατευθειαν... :D θα με κανετε τωρα να παω να ξηλωνω τροφοδοτικα για δοκιμες... δεν βαριεσαι... :ninja:

chr1s_86
02/02/2012, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
pithanotata trofodotiko...

an to sinexiseis etsi borei na pas kai gia M/B meta

+1...

webassasin
02/02/2012, 23:08
Δανεισου κανα τροφοδοτικο οτι να'ναι και τσεκαρε το.
Δεν ειναι απαραιτητο να το βαλεις επανω,απλα συνεδεσε το στη μητρικη.
Υποψην,μπορει να ειναι μητρικη, κατι παρομοια ειχα και εγω προσφατα με ενα παλιο ριμαδι,αλλαξα κουμπια-μνημες-επεξεργαστες-τροφοδοτικα και τελικα του εριξα μια και τον πεταξα στον καδο,αφου καταλαβα οτι εφταιγε η μητρικη.

daz
02/02/2012, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Δανεισου κανα τροφοδοτικο οτι να'ναι και τσεκαρε το.
Δεν ειναι απαραιτητο να το βαλεις επανω,απλα συνεδεσε το στη μητρικη.
Υποψην,μπορει να ειναι μητρικη, κατι παρομοια ειχα και εγω προσφατα με ενα παλιο ριμαδι,αλλαξα κουμπια-μνημες-επεξεργαστες-τροφοδοτικα και τελικα του εριξα μια και τον πεταξα στον καδο,αφου καταλαβα οτι εφταιγε η μητρικη.

Μήπως ήθελε μπάλωμα κανένα mosfet? :cool:

Δεν τις πετάνε έτσι τις μητρικές. :smokin:

BLiTzER
02/02/2012, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz


Jumperακια εgω το είπα καρdια μου, και το έκανα γιατί βαριόμουν περισσότερο από σένα να βρω την σωστή λέξη. :a028:

Pins. Jumpers είναι αυτά που τα βραχυκυκλώνουν :P

Ξεκίνα από διακόπτη, όπως σου είπαν, που είναι πιο απλό. Κάνε αυτό που είπε ο νταζ. Πάρε ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι, βρες τα 2 πινάκια που οδηγούν στο power button και βραχυκύκλωσέ τα στιγμιαία. Αν δεν ανάψει, έχεις πρόβλημα. Συνέχισε με αλλαγή τροφοδοτικού. Μετά πας για μητρική.

ΥΓ. Τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι έχεις σιγουρευτεί ότι η πρίζα σου δίνει ρεύμα και το καλώδιο ρεύματος λειτουργεί.

Allst@rf
02/02/2012, 23:54
λείπει ο μάρτης απ'τη σαρακοστή;

daz
02/02/2012, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Pins. Jumpers είναι αυτά που τα βραχυκυκλώνουν :P



:a01: :a01: :a013: :beer:

Stabak
03/02/2012, 07:54
το τροφοδοτικο ηταν παιδια, κλειδώστε το :lol: :lol: :D

vaska
03/02/2012, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μιας κι έχετε πάρει φόρα θα γράψω λίγα πράγματα.

....................
Τώρα αν μου ζητούσες να κάνω τηλεμαντεψιά και να σου πω ποιο είναι το πρόβλημά σου, θα ξεκινούσα με αλλαγή τροφοδοτικού και μετά θα πήγαινα σε διακόπτη.


Ελπίζω να βοήθησα (έτσι κι αλλιώς πολλά έγραψα και βαριέμαι αφάνταστα σήμερα).

:wave2: :wave2: :wave2:


Όταν μιλάει ο γ@μημένος ο μάστορας ο vaska να τον ακούτε.




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
03/02/2012, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
το τροφοδοτικο ηταν παιδια, κλειδώστε το :lol: :lol: :D

:smokin:

Θες κατι ρε Βασκα? :D