PDA

View Full Version : Ηχος τρομπας βενζινης



GiannisBlessed
31/01/2012, 23:35
παντα οταν ξεκιναγε να πριμαρει το συστημα εκανε το ουβζιιιιιιιν-----τσουπ!
και σταματαγε.
τωρα το κανει οπως πριν με την διαφορα οτι το μισο χρονο το κανει σε εναν τονο(ηχο,συχνοτητα,hz) και τον υπολοιπο χρονο πριμαρισματος πεφτει ο τονος της.σαν να ζοριζεται η να μην εχει ρευμα...η πτωση ειναι αποτομη και οχι σταδιακη και περναει απο τον τονο α (ψηλο) στον τονο β (χαμηλοτερο)
λες και ανοιξω κατι ξαφνικα που τραβαει ρευμα και ριχνει στροφες το μοτερ της.
η μηχανη παντα επερνε με την μια περιστροφη τωρα θελει να την γυρισει η μιζα 2-3 περιστορφες.
cbr 600f4i το μοτοσακο.

για πειτε...:wave2:

Πανοπτικός
01/02/2012, 01:10
Μπορεις να περιγραψεις τις νοτες ? Παιζει σε λα πχ η σε σολ περιπου

Allst@rf
01/02/2012, 01:46
πόσο καιρό έχεις την μπαταρία;

μένει σε ακινησία η μοτο;


μήπως το έχεις αφήσει στη ρεζέρβα και ζορίζεται;

Πανοπτικός
01/02/2012, 01:50
Η τρομπα γενικως κανει διαφορους ηχους, βαλε μπρος, ζεστανετην καλα κ ανοιξε το, αν εχει προβλημα θα σου κοβει ψηλα, αν οχι, βρες κατι αλλο να ασχοληθεις :wave2:

GiannisBlessed
01/02/2012, 12:23
για τους μουσικούς.κατεβαίνει ένα ημιτονιο.από σολ σε σολ ύφεση πχ.Η μπαταρία είναι άγνωστο πόσο καιρό είναι εκεί την μηχανή την πήρα τον αύγουστο.μέχρι τον κοφτή ανοίγει κανονικά.απλά ξεκίνησε να αλλάζει τόνο εδω και κάποιες μέρες.την κουναω 2-3 φορές την βδομάδα.

GiannisBlessed
01/02/2012, 12:27
είναι στην ρεζέρβα ναι.αλλά όλες τις άλλες φορές που ήταν στην ρεζέρβα δεν την έκανε αυτην την πτώση.ο ήχος είχε τον ίδιο τόνο σταθερά.

sniper
01/02/2012, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
παντα οταν ξεκιναγε να πριμαρει το συστημα εκανε το ουβζιιιιιιιν-----τσουπ!
...


Mετά το τσίκι-τσίκι, και το τακ-τακ, τώρα και ουβζιιιιιιιν-----τσουπ..

Plz update the database Oldman.

Joyrider
01/02/2012, 12:33
Κάποια στιγμή είχα παρατηρήσει μια αλλαγή στον ήχο ίσως λόγω του περισσότερου κρύου εκείνες τις μέρες, σαν να ζοριζόταν κάπως. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σύνδεση ή ήταν τυχαίο.

GiannisBlessed
01/02/2012, 13:37
η αληθεια ειναι πως τωρα εδω χιονιζει λιγο!!χχαχαχα εχει ψ@λ@κρυο!!:wacko:

η μπαταριες παντως οταν κανει κρυο δουλευουν πιο καλα..
θα δουμε οταν ζεστανει λιγο ο καιρος....

sniper
01/02/2012, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
η αληθεια ειναι πως τωρα εδω χιονιζει λιγο!!χχαχαχα εχει ψ@λ@κρυο!!:wacko:

η μπαταριες παντως οταν κανει κρυο δουλευουν πιο καλα..
...


Αυτό το στηρίζεις κάπου ή έτσι σου ήρθε πάνω στην τρέλα;

GiannisBlessed
01/02/2012, 14:31
κοιτα παρ'ολο που εχω εξεταστικη,διαβαζω ολη μερα και χρωσταω τον πωπουλι μου δεν εχω τρελαθει ακομα...
;)

καπου το ειχα διαβασει σε καποιο site οταν εψαχνα πληροφορειες για κατι μπαταριες για ενα σκαφος.
συγκεκριμενα ελεγε οτι οσο πιο χαμηλη η θερμοκρασια τοσο πιο πολυ μειωνεται ο βαθμος φυσικης αποφορτησης των στοιχειων της μπαταριας.

MikeG
01/02/2012, 14:33
Ρίξε ένα καθαρισμό στο φίλτρο της τρόμπας.

sniper
01/02/2012, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
κοιτα παρ'ολο που εχω εξεταστικη,διαβαζω ολη μερα και χρωσταω τον πωπουλι μου δεν εχω τρελαθει ακομα...
;)

καπου το ειχα διαβασει σε καποιο site οταν εψαχνα πληροφορειες για κατι μπαταριες για ενα σκαφος.
συγκεκριμενα ελεγε οτι οσο πιο χαμηλη η θερμοκρασια τοσο πιο πολυ μειωνεται ο βαθμος φυσικης αποφορτησης των στοιχειων της μπαταριας.

Εγώ ξέρω ότι (τουλάχιστον στον στρατό που είχαμε "αποθήκη" με κάθε είδους μπαταρίας) τις μπαταρίες τις διατηρούμε σε ψυγείο αλλά όταν συνδεθούν σ' ενα κύκλωμα, το κρύο τις γ2/μάει...

Λείπει κι ο babis Ilektrologos, ο Oldman τι λέει; :bawl:

vaska
01/02/2012, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ ξέρω ότι (τουλάχιστον στον στρατό που είχαμε "αποθήκη" με κάθε είδους μπαταρίας) τις μπαταρίες τις διατηρούμε σε ψυγείο αλλά όταν συνδεθούν σ' ενα κύκλωμα, το κρύο τις γ2/μάει...

Λείπει κι ο babis Ilektrologos, ο Oldman τι λέει; :bawl:

Επίδραση της θερμοκρασίας
Σε χαμηλές θερμοκρασίες, ο ηλεκτρολύτης θα είναι πιο πυκνός και θα έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος αλλά παρ' όλα αυτά οι χημικές αντιδράσεις μέσα στην μπαταρία είναι πιο αργές και το τελικό αποτέλεσμα είναι η μείωση της χωρητικότητάς της μπαταρίας σε συνάρτηση με την θερμοκρασία. Στο σχ.9 φαίνεται μια τυπική χαρακτηριστική καμπύλη όπου φαίνεται η διασταύρωση (στους -20οC) ανάμεσα στο παρεχόμενο και στο απαιτούμενο ρεύμα για την εκκίνηση δεδομένου αυτοκινήτου. Η μπαταρία πρέπει να προστατεύεται από πάγωμα, ειδικά όταν είναι σε χαμηλή στάθμη φορτίσεως γιατί τότε το ποσοστό νερού στον ηλεκτρολύτη είναι μεγαλύτερο και υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα παγώματος. Μια καλή φόρτιση είναι ένα καλό μέτρο κατά του παγώματος. Η εξάρτηση του ορίου παγώματος από την πυκνότητα του ηλεκτρολύτη φαίνεται στο Σχ.10 καθώς και η εξάρτηση από την στάθμη φορτίσεως. Μια παγωμένη μπαταρία δίνει πολύ χαμηλό ρεύμα, αλλά δεν παθαίνει μόνιμη βλάβη, αν και μπορεί να παρουσιαστούν ρωγμές στο κέλυφός της. Αυτό συμβαίνει γιατί ο παγωμένος ηλεκτρολύτης δε διαστέλλεται και παραμένει σε μία κατάσταση ζελέ. Πρέπει να σημειωθεί ότι η επαναφόρτιση όταν η μπαταρία έχει παγώσει είναι δύσκολη εφ'όσον μόνο ένα πολύ χαμηλό ρεύμα μπορεί να περάσει. Δεν πρέπει να συμπληρώνουμε υγρά σε μπαταρίες όταν η θερμοκρασία τους είναι κάτω από το σημείο πήξεως του νερού (0οC).




Ουσιαστικά λέει ότι σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες η μπαταρία χάνει μέρος της χωρητικότητάς της ......


αλλά ισχύει και το πιό κάτω

Λόγω της διαλυτότητας του μόλυβδου στο νερό και άλλους παράγοντες (διάφορες ακαθαρσίες στο διάλυμα κλπ), η μπαταρία χάνει σιγά σιγά την αποθηκευμένη ενέργεια ώσπου αδειάζει τελείως. Η διαρροή μπορεί να είναι από 1% έως 10% τον μήνα ( 2-4% για μπαταρίες marine και 10% για μπαταρίες αυτοκινήτου). Περισσότερο υποφέρουν οι μπαταρίες που χρησιμεύουν για την εκκίνηση κινητήρων, αλλά το αυτόματο άδειασμα εξαρτάται και από την θερμοκρασία, πχ μια μπαταρία στους 38 βαθμούς σε ένα μήνα χάνει περίπου ένα 7%, στους 27 βαθμούς 5%, ενώ στους 10 βαθμούς μόνο 1%. Για τον λόγο αυτό θα πρέπει να φορτίζουμε την μπαταρία μια φορά τον μήνα όταν δεν την χρησιμοποιούμε ώστε να είναι φορτισμένη πάνω από το 80%.


Στη σούμα για την μπαταρία σε κρύο έχουμε: μικρότερη απώλεια αποθηκευμένης ενέργειας αλλά και μικρότερη χωρητικότητα από την ονομαστική. Πουθενά δεν λέει ότι έχει μικρότερη ικανότητα στιγμιαίου ρεύματος (ρεύμα εκκίνησης κινητήρα) σε συνθήκες κρύου.


Τώρα να δεις θα βγει ο oldman και θ' αρχίσει τα γ@μωσταυρίδια που τόλμησα να γράψω μ@λ@κίες μεσημεριάτικα!!!


:D :D :D :D

GiannisBlessed
01/02/2012, 16:50
νομιζω αυτο ειχα διαβασει!!:beer:
σωραιος!!