PDA

View Full Version : Anakataskeui Honda CBX 92' Bobber



Toothgrinder
01/02/2012, 10:25
Geia xara skopeuw na agorasw mia cbx tou 92 125cc opou vrika se mia agelia se aristi katastasi. Tin mixani tin agorazw me prooptikes na tin anakataskeuasw kathws rwtisa enan gnwsto o opios asxoleite exoloklirou me auto kai mou proteine na arxisw me ena mixanaki to opio den einai idietera silektiko, na min exei diseureta adalaktika kai na einai liga kivika. Pisteuw oti to sigekrimeno modelo plirei ola tis aparetites proipotheseis. Tha anevasw photografies tin paraskeui. Opios loipon exei gnwseis panw sto adikimeno kai einai prothimos na voithisei as pei eleuthera tin gnwmi tou kai tin apopsi tou tha to ektimisw parapoli kai elpizw na ta kataferw (p.s einai i prwti mixani pou agorazw kai i prwti anakataskeui pou tha epixirisw na kanw).

Peace.

Toothgrinder
01/02/2012, 10:36
Edw einai mia fotografia pou vrika me ena analogo cbx den einai to sigekrimeno alla einai to idio.


http://imageshack.us/photo/my-images/191/fotka166.jpg/

ApostolosVr
01/02/2012, 11:47
μμμμ!!! Καλο! :beer:

Εγω θα σου έλεγα να κάνεις πρώτα ενα mockup και αποφασίζεις τοτε για το hardtail!

:beer:

Toothgrinder
01/02/2012, 12:12
:D

Alex-k84
01/02/2012, 16:17
Ωραιος!! καλη αρχη!! και καλη βαση για bobber!! εγω θα σου πρωτινά πρώτα απο ολλα οταν το παρεις με το καλο ,να βγαλεις πρωτα ολα τα περιττά περιφεριακα . στην συνεχια χαμήλωσε το να δεις πως θα καθετε !!Μην αρχίσεις και το κάνεις βίδες οπως κανουν καπιοι αλλοι! Ασε το τρίψιμο βάψιμο για το τελος θα γλυτώσεις πολυ χρονο..Ισως χρειαστείς καποιες αλλαγες στο σκελετο - υποπλαισιο..καλη συνεχια!!!

Μακάρι να ηταν περισσότερα κυβικά ! :(

:beer:

astroman76
01/02/2012, 17:03
Γνωσεις εχεις απο το θεμα? Αν δεν εχεις ετημασου να τα σκασεις τα Ευρο και αν το κανεις μονο σου προσεχε καλα γιατι δεν παιζουμε με την ασφαλεια μας...


το μηχανακι εχει λαθος γεωμετρια για βοββερ... θες κατι πιο ορθιο... αυτο οτι και να το κανεις Chopper θα δηχνει...

Εκτος και αν θελεις να φτιαξεις κατι που να θημηζει ΚΑΤΙ αμερικανικο αρα με κοψε ραψε θα βγει κατι... δεν ξερω ομως τι!


Εργαλεια εχεις? ξεκηνα απο εκει :cool:

astroman76
01/02/2012, 17:06
CBX125 και αυτο αλλα παιζει να μην εναι το Custom η Nighghawk...


http://img.blogs.yahoo.co.jp/ybi/1/d1/dd/motohearts_52/folder/1341892/img_1341892_13548630_0?1153762073

astroman76
01/02/2012, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ApostolosVr
μμμμ!!! Καλο! :beer:

Εγω θα σου έλεγα να κάνεις πρώτα ενα mockup και αποφασίζεις τοτε για το hardtail!

:beer:

Γιατι Hardtail?


Α και κατι αλλο.... Αυτο ειναι απο τα πιο σπανια μηχανακια.. μην το βλεπεις μικρο Ουτε τσoυλησανε Ελλαδα ουτε νομιζω τα εφερε ο Σαρακακις! Βρες κανα GN250/CB250/GS250/XS250...:yuck:

lspiros
01/02/2012, 17:16
Εγώ πάλι θα πρότεινα να ξεκινήσεις να γράφεις ελληνικά,και για τα αλλα εδώ είμαστε.:wave2:

airpanos
01/02/2012, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
Εγώ πάλι θα πρότεινα να ξεκινήσεις να γράφεις ελληνικά,και για τα αλλα εδώ είμαστε.:wave2:

Μαστρο Σπυρο μας δουλευεις μου φαινεται.
Εσυ δεν τραγουδαγες χτες γιε μου που πας μανα θα παω στα καραβια:cool:

vag 70
01/02/2012, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
Εγώ πάλι θα πρότεινα να ξεκινήσεις να γράφεις ελληνικά,και για τα αλλα εδώ είμαστε.:wave2:
ΑΥΤΟ ΘΑ ΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

lspiros
01/02/2012, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vag 70
ΑΥΤΟ ΘΑ ΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ
οσο για σενα μαστορα,σταματα να γραφεις με κεφαλαια γιατι ειναι σαν να φωναζεις...:lol: :lol: :lol:

ApostolosVr
01/02/2012, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
Γιατι Hardtail?


Ειχε ρωτήσει στο δικό μου thread..:winka:

kppantelis
02/02/2012, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
Γιατι Hardtail?


Α και κατι αλλο.... Αυτο ειναι απο τα πιο σπανια μηχανακια.. μην το βλεπεις μικρο Ουτε τσoυλησανε Ελλαδα ουτε νομιζω τα εφερε ο Σαρακακις! Βρες κανα GN250/CB250/GS250/XS250...:yuck:

Θα συμφωνησω,επειδη ειπες οτι δεν ψαχνεις κατι συλλεκτικο,στο οτι μπορει το μηχανακι να μην εχει συλλεκτικη αξια,αλλα δεν ειναι δημοφιλες μοντελο στη ελλαδα.εγω προσωπικα που ειμαι απο επαρχια, δεν θυμαμαι να εχω δει απο κοντα ποτε αυτο το μηχανακι.οποτε δεν ξερω απο ανταλλακτικα ποσο ευκολα βρισκεις.

Toothgrinder
02/02/2012, 01:21
Loipon prwta apola na pw ena megalo euxaristw gia to gegonos oti asxolithikate auto dixnei oti to forum einai 100% energo kai kalostimeno. Istera na dikeologithw gia to gegonos oti grafw greeklish alla o ypologistis pou xrisimopiw ite to pisteuete ite oxi DEN exei ellinika oute stis rithmiseis oute pouthena kathws prepei na perasw kainouria OS giati den einai ellinika. Parakatw na pw gia ta kivika tou modelou oti odws einai liga kai den me peirazei idietera kai na prosthesw oti to sigekrimeno modelo aposo rwtisa exei adalaktika oso anafora pola mixanika tou meroi kai oxi toso ta periferiaka dioti teriazoun me adalaktika diaforwn alwn modelwn. To ti tha vgei i mixani san enoia den me endiaferei katholou. to mono pou me endiaferei einai oti tha epixirisw sxedon me mideniko kostos na tropopiisw tin mixani oso anafora sto stisimo tis. i mixani mixanika einai se aristi katastasi den einai xrepi.
polla leuta den pisteuw oti tha dosw giati den eimai tebelis. tha ftasw mexri ekei pou borw kai otan pw oti xereis kati edw einai ta oria mou tote mono tha apefthinthw se kapion mastora. Episis otan kapios exei orexi gia douleia kai orexi na mathei den tha ta paratisei sikonodas ta xeria psila kai pigenodas to mixanaki sto sinergeio. na euxaristisw loipon osous euxithikan kali arxi kai osous genika me simvoulepsa i estw exefrasan tin gnwmi tous.

ta leme paraskeui pou tha anevoun oi fotografies.


Peace. :rotflmao:

Toothgrinder
02/02/2012, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
Γνωσεις εχεις απο το θεμα? Αν δεν εχεις ετημασου να τα σκασεις τα Ευρο και αν το κανεις μονο σου προσεχε καλα γιατι δεν παιζουμε με την ασφαλεια μας...


το μηχανακι εχει λαθος γεωμετρια για βοββερ... θες κατι πιο ορθιο... αυτο οτι και να το κανεις Chopper θα δηχνει...

Εκτος και αν θελεις να φτιαξεις κατι που να θημηζει ΚΑΤΙ αμερικανικο αρα με κοψε ραψε θα βγει κατι... δεν ξερω ομως τι!


Εργαλεια εχεις? ξεκηνα απο εκει :cool:


To vrika parapoli liga leuta to mixanaki.. oi perisoteres mixanes pou epsaxa i itan se athlia katastasi i itan panakrives i eixan mixanika provlimata prin katalixw sto cbx rwtisa arketa atoma kai piga kai eida 2 virago.. se astronomikes times ennoeite. To cbx simferei. Ergaleia exw ebiria apo mixanes den exw to mono pou ekana itan na linw kai na denw to bmx mou giati ekana apo mikros kai peripou 2misi xronia pou douleua se podilatadiko. btw bmx akoma kanw hahaha :P mixanika amfivalw an tha xreiastei kati. to mono pou tha xreiastei ARXIKA einai na kanw ena sxedio gia to pws thaginei to chopping sto frame kai meta ta alla ginodai siga siga. twra gia ta fraga den ta exw. Oute tha ta skasw. Aposo mou eixe pei kai to palikari pou mou proteine to sigekrimeno modelo o opoios asxoleite exoloklirou me chopping kai anakataskeues oi perisoteroi mastores einai apo blablah gematoi kai apo praxi 0. Opote ali orexi den eixa na dinw ta leuta mou se paramithades :Pa kai epi tis eukairias des kai auto to cbx http://www.youtube.com/watch?v=sf7bJz_UBqU&feature=related p.s (klaiw apo ta gelia me tin mousiki tou video kai to paintjob hahahahhaha) :lol:

dimzan
02/02/2012, 02:36
αν θες γραφε ελληνικα για να σε παρακολουθουμε

βγαινουν τα ματακια μου με τα grteeklish

nikos121
02/02/2012, 02:48
bobber 125?θαχει πλακα μικρε.πορπατα το κ μην ακους κανεναν.οτι σου φαινεται καλο ειναι καλο κ οτι σου κανει εσενα εμας μας περισευει.καλα κουραγια.:beer:

Alex-k84
02/02/2012, 13:38
Φιλε Chris . μια χαρα ειναι το μηχανακι για bobber.. μεχρι και XT bobber εχω δει και ηταν πολυ ωραιο.. εγω προτινω μιας και δεν εχεις ασχοληθεί τοσο ,μην μπεις στην διαδικασία να κόψεις σκελετό.. αυτο το κανεις και μελοντικα αν θες και δεν σου αρεσει με αναρτισεις..

Η ολη ιδεα του bobber ειναι ενα φθηνο custom bike.. γιαυτο τα περισοτερα ειναι ιαπονεζικα..
και ηταν εναλλακτική λύση σε αυτους που δεν ειχαν τα φραγκα για χαρλεϊ και γενικα ακριβα περιφεριακα ..

:beer: :winka:

vag 70
02/02/2012, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
οσο για σενα μαστορα,σταματα να γραφεις με κεφαλαια γιατι ειναι σαν να φωναζεις...:lol: :lol: :lol:
ΕΙΜΑΙ ΦΩΝΑΚΛΑΣ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?
:rotflmao:

astroman76
02/02/2012, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alex-k84
Φιλε Chris . μια χαρα ειναι το μηχανακι για bobber.. μεχρι και XT bobber εχω δει και ηταν πολυ ωραιο.. εγω προτινω μιας και δεν εχεις ασχοληθεί τοσο ,μην μπεις στην διαδικασία να κόψεις σκελετό.. αυτο το κανεις και μελοντικα αν θες και δεν σου αρεσει με αναρτισεις..

Η ολη ιδεα του bobber ειναι ενα φθηνο custom bike.. γιαυτο τα περισοτερα ειναι ιαπονεζικα..
και ηταν εναλλακτική λύση σε αυτους που δεν ειχαν τα φραγκα για χαρλεϊ και γενικα ακριβα περιφεριακα ..

:beer: :winka:

Bασικα η ιδεα του Βοββερ ειναι οτι κρατας μαμα σκελετο και πετας επρος φτερο και κοβεις το πισω, πετας εξτρα φοτα κτλ κτλ....

το κανανε τοτε στην Αμερικη αυτο γιατι τα μηχανακια ειχανε ενα σκασμο πραγματα πανω HD/Indian κτλ....

Πλεον η ιδεα βοββερ ειναι λιγο αφηριμενη... :rotflmao:

Toothgrinder
02/02/2012, 18:29
Simera vrika kai mia rebel 250 sta idia leuta peripou. sinenoithika gia aurio na tis dw kai tis 2. Ilikrina den xerw ti na kanw... einai kai oi 2 panemorfes :hypnotize

niklas
02/02/2012, 19:45
Μην βιαστεις να ψωνισεις. Βρες αυτο που σου αρεσει πρωταπολα αλλα τσεκαρε να βρεις και manual
και οτι αλλο θα σε βοηθησει

htdawg
07/02/2012, 12:20
ανταλλακτικα βρισκεις για το cbx? ειχα το 125 custom του 90 κατι νομιζω, σκυλι ηταν το μονο που ειχε προβλημα ηταν στο κομπλερ κατα τα αλλα εαν εβρισκα ξανα το ιδιο θα το επαιρνα και εγω!
α ρε τι μου θυμισες τωρα good times man!