PDA

View Full Version : 'Σύμπτωση' με διάκενο μπουζί και θεραπεία με πένσα;



Αμφίσημος
02/02/2012, 02:10
Καλησπέρα στο νήμα.
Ο προβληματισμός μου αναλύεται ως εξής:
Αλλάζοντας για πολλοστή φορά λαδόμπουζα στο crypton, με ακριβώς ίδια μπουζί όπως συνηθίζω - διαπίστωσα απίστευτο 'μπέρδεμα' στην λειτουργία του μοτέρ.
Αποκλείοντας άλλες πιθανότητες σκέφτομαι μήπως το νέο μπουζί είναι βραχυκυκλωμένο και το αντικαθιστώ με ίδιο καινούριο όπου ξανά είχα την ίδια ιστορία.
Ευτυχώς να λέμε που δεν πέταξα το παλιό και συγκρίνοντας τα διαπίστωσα πως υπήρχε μεγάλη διαφορά στο διάκενο.
Το δουλεμένο μπουζί είχε σχεδόν διπλάσιο διάκενο με τα καινούρια να είναι σφιχτά και σχεδόν ανύπαρκτα. Αν και υπάρχει σχετικό εργαλείο δεν ήθελα να χρονοτριβώ για την προμήθεια του και μεγάλωσα αυθαίρετα και εξ όψεως το διάκενο - με μια πένσα- σε ένα απο τα καινούρια μπουζί - με γνώμονα το παλιότερο φυσικά και έκτοτε το παπάκι δουλεύει ρολόι...
Συνοψίζω:
Πως είναι δυνατόν 2 νέα μπουζί να έρχονται 'λάθος' και τι κίνδυνο διατρέχω με το αυθαίρετο διάκενο που δημιούργησα;

airpanos
02/02/2012, 02:23
Φιλερ δεν εχεις?Να μετρησεις το κενο απο το παλιο μπουζι και να συγκρινεις με το νεο.

Αμφίσημος
02/02/2012, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Φιλερ δεν εχεις?

Ακριβώς αυτό το εργαλείο δεν έχω γι'αυτό το έκανα με το μάτι. Το θέμα είναι τι κίνδυνο διατρέχω (λέμε τώρα) και πως μπορούν 2 νέα ίδια ακριβώς μπουζί με τα παλαιότερα να έρχονται με 'κλειστό' διάκενο;
Έχω αλλάξει τουλάχιστον 30 φορές μπουζί στο παπί και ποτέ δεν υπήρξε ανάλογο πρόβλημα...

airpanos
02/02/2012, 11:51
Αγορασε ενα 3 ευρω εχει.
Οσο κλεινει το κενο μεγαλωνει και η θερμοκρασια καυσης.Δηλαδη καθε δεκατο του χιλιοστου ειναι δεκα βαθμοι συν.Το αντιθετο αν ειναι ανοιχτο το διακενο.Παντως πρεπει να τα τσεκαρεις με φιλερακι και οταν ειναι καινουργια.

Αμφίσημος
02/02/2012, 20:06
Eυχαριστώ για τα tips.
Σήμερα έσκισα το παπί κοντά στα 50km εντός πόλης και δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στην λειτουργία. Ίδωμεν.

tifoso4ever
03/02/2012, 03:37
Έχω αλλάξει τουλάχιστον 30 φορές μπουζί στο παπί και ποτέ δεν υπήρξε ανάλογο πρόβλημα...

:confused: :eyepop: :confused: :eyepop: :confused:

Πρεπει να το εχεις δηλαδη πανω απο 15 χρονια το παπι αυτο.....:dizzy:


ή απλα γουσταρεις να αλλαζεις μπουζι....

Χωρις ιχνος ειρωνειας, απλα μου κανει εντυπωση....:beer:

OldMan
03/02/2012, 14:55
Συνήθως τα μπουζί από τον κατασκευαστή τους είναι ρυθμισμένα στο διάκενο "νορμάλ" λειτουργίας τους, κοινώς δεν χρειάζεται ρύθμιση..
(είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που κατασκευαστής κινητήρα συστήνει διακενο συγκεκριμένου μπουζί διαφορετικό από το "φυσιολοιγικό"...)...

Τώρα, το διάκενο δεν κλείνει από μόνο του μεν αλλά κλείνει εύκολα αν πέσει ή χτυπήσει κάπου το μπουζί (παρά την προστατευτική παπαριά που έχει στην συσκευασία..) :winka:

viper1
03/02/2012, 20:50
ενα τετοιο θεετε


246362

viper1
03/02/2012, 20:51
και απο εδω το περνετε
http://www.amazon.com/Tools-2327-Spark-Plug-Gauge/dp/B000CO9NUW

daz
03/02/2012, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από viper1
ενα τετοιο θεετε

Ναι αλλά γιατί?

Τα φίλερ για τις βαλβίδες δεν κάνουν? Τι το ιδιαίτερο έχει αυτή η σχεδίαση?

viper1
05/02/2012, 21:55
ειναι φιλλερ και ρυθμιστης διακενου μαζι:D

Αμφίσημος
05/02/2012, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Έχω αλλάξει τουλάχιστον 30 φορές μπουζί στο παπί και ποτέ δεν υπήρξε ανάλογο πρόβλημα...

:confused: :eyepop: :confused: :eyepop: :confused:

Πρεπει να το εχεις δηλαδη πανω απο 15 χρονια το παπι αυτο.....:dizzy:


ή απλα γουσταρεις να αλλαζεις μπουζι....

Χωρις ιχνος ειρωνειας, απλα μου κανει εντυπωση....:beer:

Η πάπια είναι 13 χρονών με κοντά στα 70.000km. Αλλαγή λάδια μπουζί κάθε 2.000km+ κάνε τα μαθηματικά και επαλήθευσε με - με το παραπάνω. Πάντα τα διάκενα ήταν το ίδιο.

Ευχαριστώ παίδες!