PDA

View Full Version : προβληματα και λυσεις σε cbr f4i



GiannisBlessed
02/02/2012, 12:21
σκεφτηκα να κανω ενα θρεντ οπου οι ιδιοκτητες του cbr 600 f4i μπορουν να αναφερουν τα προβληματα που εχουν παρουσιαστει στο παρελθον στην μηχανη τους,την αιτια του προβληματος και την λυση που εδωσαν.
τα δικα μου.

1) Αισθητηρας κενης η νεκρας.
παρ'ολο που εχω νεκρα το πρασινο λαμπακι της νεκρας δεν αναβει.
ξεκινησε σιγα σιγα πρωτα να σταματαει να λειτουργει οταν η μηχανη εφτανε σε θερμοκρασια λειτουργιας και ολο και χειροτερευε μεχρι που δεν αναβε ακομα και οταν ηταν κρυα.

η λυση.
εβαλα μια ροδελα λεπτοτερη ωστε το σωμα του αισθητηρα να μπει πιο μεσα και να συνεχισει να κανει επαφη.

αλλιως μπορει να αγοραστει καινουριος για περιπου 15-20 ευρο.
κωδικος 35600KE8003

2)ξαφνικα μια μερα παω να την βαλω μπροστα και το λαμπακι FI αναβε δυο συντομες φορες.
αυτο συμφωνα με το manual ειναι o map sensor.ο οποιος καινουριος κανει πανω απο 100ε.
διαβαζοντας βρηκα καποια αλλα προβληματα που μπορει να προκαλουν να αναβει το λαμπακι με κωδικο 2 map sensor.

α) ο ρυθμιστης πιεσης καυσιμου.(fpr,fuel pressure regulator)
β) οι σωλινωσεις που πανε την υποπιεση στον μαπ σενσορ για να την μετρησει μπορει να αποσυνδεθουν,να σκιστουν,να διπλωθουν η να βουλωσουν με μακα.
γ) το φιλτρο αερα.στην δικια μου περιπτωση το προβλημα ηταν το φιλτρο αερα.ηταν πολυ βουλωμενο,περιοριζε την ροη αερα και ο εγκεφαλος "κατηγορησε" τον map.
δ) οι φισες ισως δεν κανουν επαφη και θελουν σπρει.
τελος ισως οντως να θελει αλλαγη ο ακριβος σενσορας.

οι παραπανω βλαβες υπαρχουν και εδω με περισοτερες λεπτομεριες.
νεκρα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=123402&perpage=20&pagenumber=3) στην μεση της σελιδας.

map sensor (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=123402&perpage=20&pagenumber=4) στην μεση της σελιδας.

GiannisBlessed
02/03/2012, 19:38
θεμα με την ενδειξη ταχυτητας(κμ/ωρα).
ξεκινησε σιγα σιγα.δλδ ξαφνικα μια μερα εκει που κατεβαινα την συγκρου κοιταω και το βλεπω να λεει 0.
μετα απο λιγα δευτερα ξανα εδειξε παλι.
γινονταν ολο και πιο συχνα με ολο και πιο μεγαλη διαρκεια μεχρι που σταματησε να δουλευει για τα καλα.
δουλευε λιγο μονο οταν ηταν κρυα η μηχανη.
οταν δουλευε για 20 δευτερα πανω απο τις 5κ στροφες αναβε το λαμπακι FI σταθερα.
η λυση βρεθηκε με αγορα και αντικατασταση του speed sensor.
αυτος ειναι ο σκατουλης που μας τα κανει ολα.248776
ο αισθητηρας βρισκεται πισω απο το μπλοκ,κατω απο τα σωματα,πανω απο το κιβωτιο,μπροστα απο την αναρτηση,αναμεσα στο πλαισιο,κατω απο τα @@ μας περιπου.:p καταλαβατε!!χαχα
εβγαλα την αναρτηση παραμερησα απειρα καλωδια και σωληνακια και καταφερα με ενα 10ρακι με προεκταση και καστανια να τον βγαλω.

Anastasia91
02/03/2012, 20:37
ο αισθητηρας βρισκεται πισω απο το μπλοκ,κατω απο τα σωματα,πανω απο το κιβωτιο,μπροστα απο την αναρτηση,αναμεσα στο πλαισιο,κατω απο τα @@ μας περιπου.:p καταλαβατε!!χαχα

εγω παλι δε γελασα καθολου!!!!:cry::a018: πιο στεναχωρη θεση δε μπορουσαν να του βρουν. :eyepop:

motomaniac
04/03/2012, 23:28
ωραιος γιαννη! να ανεβασω φωτο κι εγω απο τα θεματα που ειχαμε?

GiannisBlessed
04/03/2012, 23:42
οχι ρε συ!!το θεμα ειναι δικο μου και μονο δικο μου!! μη σου πω και το μοτο ολο δικο μου!!:D
παμεεεε!! βαλε αυτος ειναι και ο σκοπος του θεματος.να συγκεντρωσουμε τα συμπτωματα απο τα προβληματα που μας εβγαλε το αγαπημενο μας μοτο αλλα και φυσικα την λυση τους.:D

motomaniac
05/03/2012, 00:00
χαχαχαχχαα ρε φιλε αμα αναβεασουμε εμεις οι δυο θα μας κοροιδευουν κι οι ducatisti!!!! χαχαχαχα οκ ανεβαζω.

motomaniac
05/03/2012, 00:13
ραγισμα στον πισω δισκο. εχω δει πολλα του ιδιου μοντελου με αντικατεστημενο μονο τον πισω και αναρωτιομουν γιατι. οχι πια.

248964

248965

motomaniac
05/03/2012, 00:30
το χω σου λεω.. βρηκα πως μπαινουν σε σειρα.. οι φωτο λεμε.. αισθητηρας κενης. διορθωνεται οπως ειπε ο γιαννης πιο πανω. εδω φωτο για το που βρισκεται. ακριβως πανω απο την βαση του λεβιε ταχυτητων!

248966248967

motomaniac
05/03/2012, 00:35
ανορθωτης. μονιμη καψουρα στα honda κι οχι μονο. ο δικος μου αντικατασταθηκε με αλλον made in japan αγνωστων λοιπων στοιχειων (δεν τα θυμαμαι) κοστος ανταλακτικου 60ε. να σημειωσω εδω οτι αυτος που "εφυγε" ηταν ιδιος με αυτον που "ηρθε" και κανεις απο τους δυο γνησιος χοντα. εδω φαινεται επισης η θεση που μετα απο δοκιμες εκρινα ως καλυτερη. με την ιδια διαδρομη για δοκιμη και ιση ωρα αναπαυσης σε αυτο το σημειο ζεσταινοταν λιγοτερο απο οτι στην μαμα θεση. οι μετρησεις θερμοκρασιας εγιναν με το ειδικο ακριβεστατο πολυμετρο ονοματι παλαμη μητσου! η palami mitsou. ετσι κανει και για γιαπωνεζικο!!!248969

pilotos_xtreme
05/03/2012, 15:25
εγω παιδια ξενερωσα με το εν λογο μηχανακι απο τις αρχες μαλιστα. πολλα προβληματα ηλεκτρικου τυπου και ενα μοτερ που απο τα καρμπυρατερατα ηταν πιο ψοφιο. και ειχα το απλο το φ παλιοτερα οποτε η συκγριση ηταν αμεση.


ενα ακομα προβλημα που μπορει κ να προκυψει ειναι η θερμοκρασια. εμενα μου φτανε ως και 117 C και παθαινα εγκεφαλικο. ειχε κανεις απο σας παρομοιο προβλημα?
υποψιαζομαι να ταν η βαλβιδα του βεντιλατερ,αν κ αυτο ανοιγε αλλα μονο 3η σκαλα.

GiannisBlessed
05/03/2012, 16:29
εγω παιδια ξενερωσα με το εν λογο μηχανακι απο τις αρχες μαλιστα. πολλα προβληματα ηλεκτρικου τυπου και ενα μοτερ που απο τα καρμπυρατερατα ηταν πιο ψοφιο. και ειχα το απλο το φ παλιοτερα οποτε η συκγριση ηταν αμεση.


ενα ακομα προβλημα που μπορει κ να προκυψει ειναι η θερμοκρασια. εμενα μου φτανε ως και 117 C και παθαινα εγκεφαλικο. ειχε κανεις απο σας παρομοιο προβλημα?
υποψιαζομαι να ταν η βαλβιδα του βεντιλατερ,αν κ αυτο ανοιγε αλλα μονο 3η σκαλα.

μαλλον θες να πεις με το συγκεκριμενο μηχανακι μιας και το εν λογο μοντελο ειναι αρκετα αξιοπιστο με εξαιρεση μερικες στανταρ βλαβες.
1 ανορθοτης
2 αισθητηρας ταχυτητας
3 τεντοτηρας καδενας
4 ρυθμιστης πιεσης καυσημου.

τον αυγουστο που την πηρα σε ενα φαναρι στο κεντρο θυμαμαι ειχε πιασει 112
τετοια εποχη ποσο περιπου εχετε?
εγω με σταθερη ταχυτητα 70-100 εχω περιπου 78-88
αναλογα.με θερμοκρασια περιβαλοντος 15 περιπου βαθμους.

motomaniac
05/03/2012, 23:43
85 βαθμους με 130 απο 95 ως 115 μες την θεσσαλονικη. κι εμενα το βεντιλατερ μπαινει στους 109 κι αμο οτι διαβασα επρεπε να μπαινει στους 102 νομιζω. αν ναι... τεντωτηρας!!! πως τον ξεχασα... εδω επεσε δουλεια μετα απο σκεψη. ειχαμε τρεις επιλογες.
1η γνησιο Honda
2η ape racing
3η να μετατρεψουμε σε ρυθμιζομενο τον δικο μου.

η πρωτη απορριπτεται λογω κοστους αλλα κυριως λογω αμφιβολου αποτελεσματος.
η δευτερη λογω οτι ιδια δουκεια εκανα με την τριτη επιλογη η οποια ηταν να κοψουμε το "κεφαλι' δηλαδη το πισω μερος του τεντωτηρα να βγει το συστημα με την καστανια που ειχε μεσα και να γινει στο μηχανουργειο ενα με βιδα που να παταει τον αξονα (της μαμας χοντα) πανω στις γλισιερες. ετσι θα ειναι και ρυθμιζομενο. τοσυστημα με την βιδα ηταν με βαση την πατεντα της ape αλλα με δικη μου επιπλεον βελτιωση πανω στο σχεδιο.

motomaniac
02/05/2012, 12:16
νεο προβλημα.. το μηχανακι με λαδια motul 5100 10-40w εκαψε 700ml σε 1000χλμ. και στις γεματες γκαζιες πεταει κι ασπρο καπνο. δεν θελω να ανησυχησω για τα χειροτερα μιας και τα προηγουμενα λαδια που εβγαλα ηταν στην σωστη ποσοτητα αρα θελω να πιστευω οτι φταιει το λαδι και μονο. εσεις τι λαδια βαλατε και μεινατε ευχαριστημενοι?

επισης εχω ενα θεματακι με την τελικη. πατιναρει και δεν παει πανω απο 250 με τιποτε. ειναι και η αλυσιδα μου για αλλαγη...

GiannisBlessed
02/05/2012, 12:33
εβαλα amsoil 10-40 και ως τωρα μου φαινονται πολυ καλα.πανω απο 250 παει??χαχαχα
απο οσο εχω διαβασει αυτα τα 5100 ειναι σκατα λαδια...

motomaniac
02/05/2012, 12:40
ευχομαι να ειναι.. τα 1000χλμ ηταν ολα σε εθνικη χωρις σκισιμο. κανα δυο φορες μονο το ανοιξα ετσι για το καλο.. δνε ξερω αλλα τα επομενα θα ειναι σιγουρα πολυ πιο ακριβα λαδια..

motomaniac
13/06/2012, 06:15
προβλημα.. μονιμα αναμενο λαμπακι fi. αισθητηρας πιεσης βενζινης?

GiannisBlessed
13/06/2012, 16:09
λοιπον αν σου αναψει το λαμπακι κανε το εξης.
σταματα καπου με μηχανη αναμενη και νεκρα. κατεβασε σταντ και βαλε πρωτη.το μοτερ θα σβησει.
το λαμπακια λογικα θα αρχησει να αναβοσβηνει.
το λαμπακι αναβοσβηνει καποιες φορες και μας δινει εναν κωδικο.
υπαρχει μια λεπτομερεια αν αναβει και μενει αναμενο για 1.5 δευτερολεπτο τοτε μετραει δεκαδες ενω αν αναψει για 0.5 δευτερολεπτο μετραει μοναδες.
δλδ αν αναψει 3 φορες εκ των οποιων η 2 πρωτες ειναι μακρας διαρκειας και η τελευταια ειναι βραχιας τοτε σημαινει 10 + 10 +1 αρα 21.
αν τα προβληματα που εχει η μηχανη ειναι πανω απο ενα τοτε θα ξεκινησει να δειχνει τους κωδικους απο τον μικροτερο προς τον μεγαλυτερο και μετα παλι λουπα.συνεχεια το ιδιο.
για κανε το τεστ να δουμε...

motomaniac
13/06/2012, 16:56
το πρωι πηγαινα στην δουλεια με αναμμενο λαμπακι. συνεχως.με το που εφτασα διαβασα διαφορα.. κατα πασα πιθανοτητα ειναι αισθητηρας πιεσης βιενζινης.. το μεσημερι με την μηχναη ολη μερα στ0ον ηλιο κανενα λαμπακι.. την προηγουμενη φορα που αναψε ειχα ρεζερβα. εβαλα βενζινη κι εσβησε μαζι με την ρεζερβα.. το ακριβεστερο θρεντ που διαβασα ηταν my f4 sounds like a subaru. χαχαχαχα ακριβως αυτο συμβαινει στις 6000σαλ και κατω. μετα καθαριζει. μαυριλα στην εξατμιση σαν ακαυτες αλλα τα μπουζι κατασπρα.. αντε βγαλε ακρη..

GiannisBlessed
13/06/2012, 20:54
το μανιουαλ το εχεις??
δεν νομιζω να εχουμε πουθενα αισθητηρα πιεσης βενζινης...
κανε αυτο να δουμε τι παιζει...




στην θεση σου δεν θα την πολυκουνουσα αφου δεν ξερεις τι ειναι.μπορει να κανεις κακο στον κινητηρα.

motomaniac
13/06/2012, 21:05
φυσικα κι εχω μανουαλ.. κατσε να παω να δω. παντως για ρυθμιστη πισεης βενζινης μιλαγα αλλα το εθεσα λαθος. http://cbrforum.com/forum/f4i-main-forum-11/fuel-pressure-regulator-problem-138345/

motomaniac
13/06/2012, 21:26
γινεται να εχω το πιο ιταλικο cbr απο ολους? προχθες που εβαλα βενζινη με αναμμενο λαμπακι Fi ελεγξα και σταθμη λαδιου μιας κι οπως εχω πει τα μοτουλ 5100 δεν τα συμπαθησε. ειχα πανω απο την μεση. οποτε ψαχνομουν για κατι αλλο. σημερα το πρωι αναμμενο παλι. τωρα που την ξαναβαλα μπρος (μολις τωρα) αναβε και του λαδιου. κοιταω στον πατο.. τι σκατα.. με το συστημα με το στανδ αναβει μονο μια γρηγορη. αρα μαπ σενσορ.. πω.. οτι να ναι.. εχω αρχισει και χανω την υπομονη μου.. θα παω να παρω μου φαινεται και παλι ενα F3 να το ζεσταινω με την τακτικη 3 ξερογκαζιες να εχω το κεφαλι μου ησυχο..

CBarbas
20/06/2012, 11:17
85 βαθμους με 130 απο 95 ως 115 μες την θεσσαλονικη. κι εμενα το βεντιλατερ μπαινει στους 109 κι αμο οτι διαβασα επρεπε να μπαινει στους 102


Γεια σας

Επαναφερω την ερωτηση, μιας και λογω εποχης ειναι επικερο το θεμα!

Εχω εντος πολης 80-90-95 με maximum περιπου τους 105-107 καπου εκει ανοιγουν τα βεντιλατερ!
Εκτος πολης 80-85-90, εξαρτατε απο τη ταχυτητα και τη "καψουρα" του δρομου, την ωρα κλπ.

Παντως εντος πολης τετοια εποχη και με συχνα φαναρια, ειναι δραμα!!! Και εαν εισαι και σταματημενος και φας καμια ριπη αερα απο μπροστα, καιγεσαι στη κυριολεξια!!!



Χαιρετισμους

GiannisBlessed
20/06/2012, 11:34
παιδια στο μανιουαλ λεει οτι εχει κατι ηχο-θερμομονοτικα σφουγκαρια κατω απο το ρεζερβουαρ.
http://www.powersportsplus.com/parts/search/Honda/Motorcycle/2001/CBR600F4+AC/FUEL+TANK+('01-'06)/parts.html
το κομματι 14,15 και 19.
σε εμενα αντιθετως εχει μονο μια μικρη λωριδα απο κατω.και δεν φιανεται να εχει κανει τπτ ο προηγουμενος ιδιοκτητης.σε αλλα μοντελα που εχω δει εχουν εκει περα.
πιστευω οτι η αισθηση που εχουμε οτι η μηχανη ψηνεται οφειλεται και στο κομματι αυτο.καποια στιγμη θα τοποθετησω σφουγκαρια εκει περα.261943

motomaniac
20/06/2012, 15:49
απο οτι θυμαμαι ουτε η δικη μου εχει. αλλαξα το θερμοστατικο διακοπτη για το βεντιλατερ. δοκιμασα απο αυτοκινητο πολλους. αυτος που εχω τωρα ηταν να ανβει στους 92 και συμφωνα με το θερμομετρο του cbr αναβει στους 109. δεν προτιθεμαι να το σκαλιξω κι αλλο γιατι στο τελος θα την ακουσουν τα πασα του ψυγειου. τουλαχιστον με αυτο που εβαλα το βεντιλατερ παραμενει αναμενο μεχρι να πεσει στους 100. ενω το μαμα εσβηνε στους 103.

GiannisBlessed
13/07/2012, 04:59
εγω εβαλα τελικα μονωση(σφουγκαρι με μια μια ασημενια επιφανια σαν αυτα που βαζουν στα καπο αυτοκινητων.7ε το πηρα το κομματι) στο ρεζερβουαρ απο κατω και μου εκοψε λιγη ζεστη στα ποδια!

motomaniac
13/07/2012, 15:52
εγω εβαλα τελικα μονωση(σφουγκαρι με μια μια ασημενια επιφανια σαν αυτα που βαζουν στα καπο αυτοκινητων.7ε το πηρα το κομματι) στο ρεζερβουαρ απο κατω και μου εκοψε λιγη ζεστη στα ποδια!

καλη ιδεα. απο βδομαδα που θα το ανοιξω να δω τον μαπα σενσορ θα κοιταξω να βαλω κι εγω. με τον θερμικο διακοπτη που αλλαξα ανοιγει μεν στους 109 το βεντιλατερ αλλα δεν σβηνει αν δεν πεσει στους 100. μου φαινεται πιο αποτελεσματικο απο το μανισιο.

GiannisBlessed
15/07/2012, 19:12
επανερχομαι γερος και δυνατος με δυο προβληματα.
το ενα ειναι αυτο
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129477
δεν χρειαζεται να γραψω κατι εδω...τα λεει ολα εκει.
η λυση βρεθηκε σε μια περιεργη ασπρη φυσα πισω απο το αριστερο φερινγκ διπλα στον αεραγωγο του ραμ αιρ.
δεν καταφερα να την ανοιξω αλλα ερειξα wd 40 και το προβλημα λυθηκε.

το δευτερο ειναι η θερμοκρασια.
βγηκα χθες το βραδυ βολτα με ενα r1 03 ενα 1000rr του 07 και ενα r6 06.
εκτος του οτι ημουν ο πιο αργος ημουν και ο πιο θερμος...
η αληθεια ειναι οτι πηγαιναμε καπως γρηγορα.
η θερμοκρασια μου αν το πιεζα ηταν εν κινησει στους 95 και μολις σταματαγα σε φαναρια σκαρφαλονε στου 105-110.
εφτασε και 115!!
το βεντιλατερ ανοιγε αλλα δεν εμοιαζε να βοηθαει και πολυ...
θα παω αυριο να παρω valeo υγρα να κανω μια αλλαγη να δω ποσο θα βοηθησει.

motomaniac
15/07/2012, 22:08
γιαννη αλλαξα ταυτοχρονα υγρα και καθαρισα ψυγειο. πως? γιατι? λοιπον. ο προηγουμενος φανηκε οτι δεν ηταν μερακλης και το αποτελεσμα εκτος αλλων ηταν οτι το ενα τριτο απο το ψυγειο ειχε βουλωμενες ψυκτρες. ακριβως οσο ειναι το φαρδος της ροδας. ναι εκει που επεφταν ολα τα σκατα του δρομου κανεις στα 50000χλμ δεν ειχε καθαρισει. εχω εναν φιλο λοιπον πολυ υπομονετικο.του εδωσα ενα φιρεκαι και 3 μερες και μου κανε το ψυγειο τζαμι. δοκιμασα πρωτα με νερο με πιεση (οχι πιεστικο ετσι..) δοκιμασα και μουλιασα το ψυγειο σε λεκανη με ζεστο νερακι αλλατελικα μονο το φιλλερ μας εσωσε.. ο τυπος ξετρυπησε ολες τις ψυκτρες μια προς μια. καλη δοκιμη για να δεις αν ειναι βουλωμενες ειναι λαστιχο και νερακι με την φυσικη ροη του νερου πρεπει το νερο να περναει απο μεσα και να βλεπεις την δεσμη του απο πισω απο το ψυγειο αν δεν το κανει εχεις θεμα.. αλλα επειδη αλλαξα ταυτοχρονα και τα φιατ παραφλου με βαλεο δεν ξερω τι απεδωσε περισσοτερο..

GiannisBlessed
16/07/2012, 11:57
πηγα σημερα να παρω το valeo.αλλα εχει ελειψη...
αγορασα εναν διακοπτακο προς το παρων να κανω μια πατεντα να αναβω το βεντιλατερ εγω οταν πχ προκειται να πεσω σε κινηση,φαναρι κτλ.
ΠΡΙΝ ανεβει η θερμοκρασια.
το βεντιλατερ στα f4i αναβει σχετικα ψηλα και ειναι σπαστικο.

GiannisBlessed
13/01/2013, 11:55
αντε να προσθεσω 2 ακομα προβληματακια που με "αφησαν" και φτιαχτηκαν.
το ενα ηταν οτι αλλαξα φιλτρο βενζινας αλλα δεν εβαλα το γνησιο.
εβαλα ενα αυτοκινητου που κανει 5-10ε
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128939
η μηχανη δουλευε και δουλευει κανονικα με αυτο το φιλτρο.
το προβλημα.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132217

η λυση
κατα την τοποθετηση του ρεζερβουαρ ξανα στην θεση του τσακισε η σωλινα επιστροφης καυσιμου, αυξηθηκε η πιεση, εγινε πολυ πλουσιο το μειγμα, "εβρεξε" τα μπουζι και σταματησε να δουλευει.
εφτιαξα το τσακισμα η πιεση πηγε στα κανονικα της επιπεδα το μειγμα το ιδιο και η μηχανη αναστηθηκε.



το δευτερο προβλημα με αφησε στην κορινθο.
και πηρα για πρωτη φορα στην ζωη μου οδικη.(να σαι καλα χοντα!!)

το προβλημα και η λυση του ειναι εδω.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129477

motomaniac
22/01/2013, 16:49
μπορει για τους περισσοτερους να μην ειναι προβλημα αλλα ο φιλος Πετρος αλλα κι αλλοι που δεν εχουν το προ 2003 μοντελο, δεν εχουν διπλο σταντ. ανεβαζω λοιπον φωτο απο το πως ειναι τοποθετημενο πανω στην μηχανη αλλα κι απο τι αποτελειται. για οποιον αλλον το χρειαστει.

petros1972
22/01/2013, 18:05
μπορει για τους περισσοτερους να μην ειναι προβλημα αλλα ο φιλος Πετρος αλλα κι αλλοι που δεν εχουν το προ 2003 μοντελο, δεν εχουν διπλο σταντ. ανεβαζω λοιπον φωτο απο το πως ειναι τοποθετημενο πανω στην μηχανη αλλα κι απο τι αποτελειται. για οποιον αλλον το χρειαστει.

σε ευχαριστω για πολλοστη φορα για την πολυτιμη και εξαιρετικη βοηθεια σου.:):beer::D;)

motomaniac
22/01/2013, 20:03
παρακαλω! γι'αυτο ειναι τα φορουμ! καποιος ρψταει καποιος αλλος ξερει την απαντηση! :)

GiannisBlessed
23/01/2013, 18:59
αλλο ενα προβλημα μαλλον λυθηκε.το προβλημα των λαδιων.
2 cbr ως τωρα εχουμε βαλει τα eneos 15w50 ultra racing.
εγω τα εβαλα σημερα και ειδα αμεση αλλαγη στον ηχο της μηχανης,την λειτουργεια της και τις αλλαγες ταχυτητων.
το αλλο cbr τα εχει μεσα για 1000+ κμ και ολα πανε καλα.
ως τωρα εχω δοκιμασει τορκο και amsoil.
τα eneos τα σπανε.να δουμε και ποσο θα κρατησουν!
μονο θελουν καλο ζεσταμα πριν τα χωσουμε στο μοτερ.

chr1s_86
23/01/2013, 22:06
αλλο ενα προβλημα μαλλον λυθηκε.το προβλημα των λαδιων.
2 cbr ως τωρα εχουμε βαλει τα eneos 15w50 ultra racing.
εγω τα εβαλα σημερα και ειδα αμεση αλλαγη στον ηχο της μηχανης,την λειτουργεια της και τις αλλαγες ταχυτητων.
το αλλο cbr τα εχει μεσα για 1000+ κμ και ολα πανε καλα.
ως τωρα εχω δοκιμασει τορκο και amsoil.
τα eneos τα σπανε.να δουμε και ποσο θα κρατησουν!
μονο θελουν καλο ζεσταμα πριν τα χωσουμε στο μοτερ.



Ενδιαφέρον, μιας και στη διαφήμιση τους γράφουν "Τα πιο προηγμένα λιπαντικά μοτο στον κόσμο". Θα μου πεις ε τι θα έγραφαν; :p


Να υποθέσω η σύγκριση με τα άλλα αφορά τους φουλ συνθετικούς τύπους τους; Γιατί για το "ultra racing" εδώ (http://www.enpo.eu/contents_gr.asp?id=252&category=61) λέει ότι πρόκειται για "Πλήρως συνθετικό με εστέρες"

Κόστος;

GiannisBlessed
28/01/2013, 18:08
Ενδιαφέρον, μιας και στη διαφήμιση τους γράφουν "Τα πιο προηγμένα λιπαντικά μοτο στον κόσμο". Θα μου πεις ε τι θα έγραφαν; :p


Να υποθέσω η σύγκριση με τα άλλα αφορά τους φουλ συνθετικούς τύπους τους; Γιατί για το b"ultra racing" εδώ (http://www.enpo.eu/contents_gr.asp?id=252&category=61) λέει ότι πρόκειται για "Πλήρως συνθετικό με εστέρες"

Κόστος;


συγκριση με amsoil 10w40 full synth και torco 10w40 full synth.
τα τορκο ηταν τα χειροτερα.
τα αμσοιλ καλα αλλα κοπαναγε πολυ μετα τα 2.000κμ τα κρατησα μεχρι τα 6.000 οπου και τα αλλαξα.
τα eneos φαινονται αρκετα καλα στο φ4.αλλα δεν κανουν για χειμωνα.
το 15ρι ειναι καπως...καποιος που κανει πολλα κμ με την μηχανη σε θερμοκρασια λειτουργειας θα ειναι κο.πλε.εγω κανω πολλες μικρες μετακινησεις ενα 5w40 θα ηταν οτι πρεπει για εμενα.
κοστος τα πηρα απο φιλο μαλλον χοντρικη στα 13.
εκει που ειναι περιπου ολα τα full synthια.
θα τα δω στην πορεια και θα ενημερωσω για την συμπεριφορα τους καθως τους κανω κμ.

petros1972
29/01/2013, 12:57
για ποιο cbr μιλαμε για το rr ή το f? και σε ποιες συνθηκες?Πιστα ή δρομο?

petros1972
29/01/2013, 13:03
νομιζ χωρις να το παιξω ειδικος ενα 10-40 ειναι μια χαρα για ολες τις συνθηκες

dankannn
29/01/2013, 13:34
10w40 φoραει κανονικά , εγώ παίζω και 15w50 για να μην τα σπάω εύκολα στην Αθήνα.
Βάζω ΜΟTUL 300V 15w50.
Τα torco 10w40 full synth που τα είχα βάλει και εγώ ήταν χάλια στο δικό μου μηχανάκι και τα έβγαλα μετά από λίγο.
Τα επόμενα που θέλω να δοκιμάσω είναι Silkolene , όχι ότι έχω πρόβλημα με τα ΜΟTUL 300V απλά για να παίζουμε.

GiannisBlessed
29/01/2013, 19:38
γραψε οταν τα βαλεις εντυπωσεις!!

dankannn
29/01/2013, 21:53
γραψε οταν τα βαλεις εντυπωσεις!!

DONE

dankannn
04/03/2013, 08:11
Έβαλα εχτες τα SILKOLENE pro4 15w50 1L και τα αγόρασα από εδώ για όποιον ενδιαφέρετε http://www.oilsmotoauto.gr/index.php?module=contact .
Τώρα το κιβώτιο είναι βούτυρο και έχει ωραίο δούλεμα το μοτέρ.
Θα τολμήσω να πω ότι από ότι έχω δοκιμάσει αυτά είναι τα καλύτερα.
Οταν κάνω και αλλά χλμ θα γράψω πιο αναλυτικά τις εντυπώσεις μου.

GiannisBlessed
06/03/2013, 00:11
Έβαλα εχτες τα SILKOLENE pro4 15w50 1L και τα αγόρασα από εδώ για όποιον ενδιαφέρετε http://www.oilsmotoauto.gr/index.php?module=contact .
Τώρα το κιβώτιο είναι βούτυρο και έχει ωραίο δούλεμα το μοτέρ.
Θα τολμήσω να πω ότι από ότι έχω δοκιμάσει αυτά είναι τα καλύτερα.
Οταν κάνω και αλλά χλμ θα γράψω πιο αναλυτικά τις εντυπώσεις μου.

ευχαριστουμε για την ενημερωση!μπορεις να μας πεις και μια τιμη?
νομιζω τελικα οτι το γουσταρει το 15w50 αυτο το μοτερ.

dankannn
07/03/2013, 08:34
Tιμη 15,80 € το site εχει και τιμες και αλλες μαρκες.
Το 15w50 ειναι μονοδρομος για μενα στην Αθηνα.

chr1s_86
08/03/2013, 02:31
Tιμη 15,80 € το site εχει και τιμες και αλλες μαρκες.
Το 15w50 ειναι μονοδρομος για μενα στην Αθηνα.

Τι διαφορές παρατήρησες με 10w40 στις ίδιες συνθήκες;

petros1972
08/03/2013, 09:59
εχει δοκιμασει κανεις τα silkolene και ipone?

GiannisBlessed
08/03/2013, 20:22
εχει δοκιμασει κανεις τα silkolene και ipone?

αν δεν σας πειραζει παιδια δεν την αφηνουμε αυτην την συζητηση για τα λαδια εξω απο απο αυτο το θρεντ?
σκοπος του παρων ειναι πως λυνουμε διαφορα προβληματα που βγαζει το συγκεκριμενο μοντελο.
αν καποιος βρει καποια λαδια που αξιζουν εννοειται να τα ποσταρει αλλα το να κανουμε τις κλασικες τεραστιες συζητησεις για τα λαδια σε αυτο το θρεντ θα εχει ως αποτελεσμα να δυσκολευεται κανεις να βρει αυτο που θελει.
thanks.

για τα σιλκολεν δες λιιιιγο παραπαν.

kouremenos
30/11/2013, 16:19
γεια και χαρα σας ,θα ειμαι πολυ συντομος αφου δεν ξερω και πολλα ,το μηχανακι μου εχει κανει 2 φορες διακοπες -μπερδεμαατα στις 9000 στροφες περιπου ,δεν το εκανε σθνεχομενα ,με κανα 2 μερες διαφορα απο που να ξεκινησω το ψαξιμο ,,,,μπουζια μηπως???

dankannn
01/12/2013, 00:35
Πρώτα από όλα δεν μας λες αν σου έχει ανάψει κάνα λαμπάκι fi?
Εγώ θα έβλεπα τα μπούζι σε τι κατάσταση είναι θα έκανα και μια μέτρηση στις μπουζοπιπες, από εκεί και πέρα θα έβλεπα μπας και θέλει αλλαγή το φίλτρο βενζίνης καθώς και αν κατεβάζει σωστά βενζίνη η αντλία.
Και τέλος τον ρυθμιστή πίεσης βενζίνης.
Αυτά από μένα

kouremenos
01/12/2013, 21:45
λαμπακι οχι,μολις πριν απο λιγο εκανα μια μικρη βολτα για να τσεκαρω ,δεν μου εκανε τιποτα .
βεβαια δεν εφτασε πολλες φορες στις 8500-9000 στροφες ,αλλα τιποτα .
μαλλον το κανει μετα απο αρκετο κυνηγητο ....

kouremenos
01/12/2013, 21:47
Πρώτα από όλα δεν μας λες αν σου έχει ανάψει κάνα λαμπάκι fi?
Εγώ θα έβλεπα τα μπούζι σε τι κατάσταση είναι θα έκανα και μια μέτρηση στις μπουζοπιπες, από εκεί και πέρα θα έβλεπα μπας και θέλει αλλαγή το φίλτρο βενζίνης καθώς και αν κατεβάζει σωστά βενζίνη η αντλία.
Και τέλος τον ρυθμιστή πίεσης βενζίνης.
Αυτά από μένα
ααα και ευχαριστω !!!