PDA

View Full Version : κρανος shoei x12 (xpirit 12) help me please !!!!



johnny with lov
02/02/2012, 15:39
παιδιά καλησπέρα αφού είμαστε άπειροι σε αυτό το φορυμ και άπειροι = και άπειρες ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ θέλω να ρωτήσω ΓΙΑΤΙ το κράνος μου το shoei x12 η αλλιώς και (xpirit 12) μου θολώνει τώρα με τα κρύα ?? γτ ?? και ναι βεβαίως έχω βάλει την αντιθαμπωτικη μευρανουλα . το χ12 ειναι το καλητερο κράνος της shoei και γενικά το καλύτερό κράνος στην αγορά αυτή την στιγμή δεν μπορεί να έχει τέτοιο πρόβλημα κάτι κάνω εγώ λάθος !! είναι αυτό το κράνος http://www.aplpowersports.com/p/HH-112110803-08.html και με αυτή την ΜΕΜΒΡΑΝΗ http://www.ebay.com.au/itm/Blue-Iridium-Visor-SHOEI-CW-1-X-12-X-Spirit-2-/220804282619 φυσικά αυθεντική όχι από ebay !!!

βοήθεια ΟΛΟΣ είμαι στεγνός και στο κράνος μ βγαίνει η πίστη κρυώνω απίστευτα και θολώνει όλο !!!

Joyrider
02/02/2012, 15:41
Η σιλικόνη του Pinlock προς τα που κοιτάει; :look:

dmf
02/02/2012, 15:44
Μεμβράνη εννοείς την ζελατίνα??
Πρέπει να βάλεις και pinlock για να μην θαμπώνει..
Με αυτο ακομα και σε πολυ κρυο, πολυ δυσκολα θα θαμπωσει.
Ρίξε μια ματια:


246273

lotinia
02/02/2012, 15:45
Σου θολώνει πάνω στην δεύτερη ζελατίνα(pinlock - αντιθαμβωτική) η μέσα από αυτή στην κανονική ζελατίνα;Αν ισχύει το δεύτερο παίζει να μην έχει εφαρμόσει καλά το pinlock και για αυτό σου θολώνει.Εννοείτε ότι αν δεν έχεις βάλει το pinlock η ζελατίνα δεν είναι αντιθαμβωτική καν.Εμένα χωρλις το pinlock θολώνει ακόμα και το καλοκαίρι.

johnny with lov
02/02/2012, 16:46
Ρε παιδιά έχω βάλει την αντιθαμποτικη ζελατηνιτσα αλλα πάλι χάλια !! Θολώνει πάνω στην αντιθαμποτικη ζελατηνιτσα όχι ανάμεσα
Και σηγκεκρημενα στην μέση και μετα παντού !!!






ΥΓ ευχαρηστωωωωω!!!

dmf
02/02/2012, 16:50
Ή δεν την κουμπώνεις καλά τότε, ή το pinlock σου ειναι ελαττωματικο.
Δεν παίζει να θολώνει έτσι οπως λες. Ειναι παρα πολυ καλο.

Joyrider
02/02/2012, 16:52
Καταρχήν σιγουρέψου ότι θολώνει το ίδιο το pinlock και όχι ανάμεσα, γιατί μου φαίνεται περίεργο.

Σιγουρέψου ότι την βάζεις σωστά με την σιλικόνη να ακουμπάει στην ζελατίνα και σωστά το πάνω κάτω:
http://pinlockusa.net/Installing_Pinlock_Lens-SHOEI

Μετά σιγουρέψου ότι εφαρμόζει καλά και αν όχι σφίξτην με τα πυράκια που έχει

Και τέλος βρες ένα άλλο pinlock να δοκιμάσεις μήπως το δικό σου είναι ελαττωματικό.

johnny with lov
02/02/2012, 16:54
Και μεμβράνη και αντηθαμποτικη είναι αγωρασμενα και τοποθετημένα παπασταυρου !!! Τι να πω ;; Έχω ξενερωσει και μεμβράνη και αντιθαμποτικη !!! Και είναι
Και καινουρια !!

mangalord
02/02/2012, 16:59
Ρε παιδια έχω πάθει κι εγω το ιδιο με το XR1100 μου. Δεν ειναι αυτο που λέτε οτι δηλαδη δεν εφαρμόζει καλά η ζελατίνα αφου θολώνει η αντιθαμβωτική και οποτε τη σκουπίζω με το χέρι ξεθαμπώνει. Είναι εκνευριστικό!

johnny with lov
02/02/2012, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mangalord
Ρε παιδια έχω πάθει κι εγω το ιδιο με το XR1100 μου. Δεν ειναι αυτο που λέτε οτι δηλαδη δεν εφαρμόζει καλά η ζελατίνα αφου θολώνει η αντιθαμβωτική και οποτε τη σκουπίζω με το χέρι ξεθαμπώνει. Είναι εκνευριστικό!

Ελεηνο μπορώ να πω

Joyrider
02/02/2012, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny with lov
Ελεηνο μπορώ να πω
Αλλά το καλύτερο στον κόσμο ε; :wacko:

Στο μαγαζί που το πήρες γιατί δεν πήγες;

johnny with lov
02/02/2012, 17:10
Το πήγα πρώτη φορα στον
Επίσημο shoei στην Αθήνα γιατι μ είχε περάσει με βροχή μια σταγόνα l. Απο εκει και μετα μ το πηδηξ το καρανακι μ . Σε όποιον και αν πήγα μ είπαν ότι έτσι είναι ο δε αντιπρόσωπος μ είπε έχεις βαριά ανάσα και για αυτο !!! 880 ε κράνος ρε παιδιά και να μ βγάζει την πίστη !;; Όχι !! Έλεος !!

Joyrider
02/02/2012, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny with lov
Το πήγα πρώτη φορα στον
Επίσημο shoei στην Αθήνα γιατι μ είχε περάσει με βροχή μια σταγόνα l. Απο εκει και μετα μ το πηδηξ το καρανακι μ . Σε όποιον και αν πήγα μ είπαν ότι έτσι είναι ο δε αντιπρόσωπος μ είπε έχεις βαριά ανάσα και για αυτο !!! 880 ε κράνος ρε παιδιά και να μ βγάζει την πίστη !;; Όχι !! Έλεος !!
Η απάντηση του παπασταύρου που στο πέρασε ήταν ότι έχεις βαριά ανάσα; :eyepop:

Να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις μόνος δοκίμασες; Η απ' όταν το έβαλε έτσι είναι;

Δες αν είναι κομμένη/τσακισμένη πουθενά η σιλικόνη γύρω γύρω.

giuzer
02/02/2012, 17:49
Τον κάτω εξαερισμό τον έχεις κλειστό ή ανοιχτό;
Στη περίπτωσή μου (XR1100) αν έχω κλειστό τον κάτω εξαερισμό του σαγονιού τότε θολώνει η ζελατίνα ευκολότερα.
Ουσιαστικά όμως από κει μπαίνει παρά ελάχιστα αέρας από έξω, άρα μπορεί να μένει ανοιχτό και το χειμώνα.
Αν και πάλι θολώσει υπάρχει αυτό το υπέροχο σύστημα να ανοίγεις το κράνος μόνο ελάχιστα και η ζελατίνα να μένει στη θέση της χωρίς να κουνάει.
Το ανοίγεις ίσα - ίσα και σε μερικά δευτερόλεπτα είσαι οκ.

dmf
02/02/2012, 18:06
Εμένα δεν κάνει τιποτα απ'οσα λετε παντως..
Και χουυυυ να του κανω, δεν θαμπώνει..

Μόνο αν είναι πολυ κρυο, εχω τελειως κλειστους αεραγωγους, ειμαι και στο φαναρι, μονο τοτε αρχιζει λιγο να θαμπώνει στις ακρες ακρες (εκει που ακουμπαει η σιλικονη). Αλλα να θαμπωσει και το ιδιο το pinlock ποτε μεχρι σημερα.

Δεν εχω καποιο λογο να πω ψεματα..

mangalord
02/02/2012, 18:17
Καλα ρε σεις κοροιδευόμαστε?? Αν ειναι να αφήνω ανοιχτη τη ζελατίνα χειμωνιάτικα με 0 βαθμούς και να ανοιγοκλείνω τη ζελατίνα τι τα δωσα τα 450?? Ποσο μάλλον ο φίλος που έδωσε 800. Βέβαια δε τα δώσαμε για το Pinlock αλλα οταν πας και σου λένε έχεις βαριά ανάσα σου ανάβουν τα λαμπάκια. Αν είναι να πάμε να κάνουμε χουουου και να μας λένε αν κάνει και για μας. Απλά το θέμα δεν είναι αν έχει μπει καλά γιατι επααλαμβάνω οτι θολώνει εξωτερικά το pinlock και οχι σε σημείο ανάμεσα σε ζελατίνα και Pinlock. Οπότε ελατωματικό προιόν???

johnny with lov
02/02/2012, 18:44
Παιδιά δεν έχει τσαλακωσει πουθενά η συλυκονη είναι κοπλε όλα είναι ενταξει . Εμένα αρχικά θολώνει εκει π μ λες γύρο απο το πιν λοκ και μετα θολώνει όλο . Παίδες έχω ένα 990 adventure και ανοικτό τον κάτω αεραγοκο να αφήσω πάλι δεν κάνει Προκόπη . Είμαι διατεθειμένος να κάνω οτιδήποτε. το κράνος σαν υλικά σαν κατασκευή Κτλ είναι γαματο και τα γραφικά του τέλεια !!! Απλα τέλεια !!!

daz
02/02/2012, 18:56
Περίεργο! Ούτε εμένα θολώνει το πινλοκ.

Να σας πω! την προστατευτική ζελατίνα την έβγαλαν πριν το τοποθετήσουν? :lol:

Εντάξει, είναι τραβηγμένο απ' τα μαλλιά αλλά δεν πάει πουθενά αλλού το μυαλό μου.

johnny with lov
02/02/2012, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mangalord
Καλα ρε σεις κοροιδευόμαστε?? Αν ειναι να αφήνω ανοιχτη τη ζελατίνα χειμωνιάτικα με 0 βαθμούς και να ανοιγοκλείνω τη ζελατίνα τι τα δωσα τα 450?? Ποσο μάλλον ο φίλος που έδωσε 800. Βέβαια δε τα δώσαμε για το Pinlock αλλα οταν πας και σου λένε έχεις βαριά ανάσα σου ανάβουν τα λαμπάκια. Αν είναι να πάμε να κάνουμε χουουου και να μας λένε αν κάνει και για μας. Απλά το θέμα δεν είναι αν έχει μπει καλά γιατι επααλαμβάνω οτι θολώνει εξωτερικά το pinlock και οχι σε σημείο ανάμεσα σε ζελατίνα και Pinlock. Οπότε ελατωματικό προιόν???

Όχι ο επίσημος αντιπρόσωπος shoei στην Αθήνα μ τα είπε . Τ λέω το πρόβλημα μ μ κάνει εφόσον έχει πιάσει την ζελατηνα με τα δάκτυλα τ 100 φορές ΜΜμ δεν γίνεται τπτ έχεις βαριά ανάσα αν καταλαβαίνεις τι εννοώ μ λέει .Πετάγεται ένας άλλος μ κανει εε δεν γίνεται μ λέει έξω έχει 0 βαθμούς τι περιμένεις ;;; Τον κοιτάζω λέω να τον στείλω τωρα εκει ;;; Τέσπα . Βρείτε μ ρε παιδιά μια λύση . Η ζελατηνη αντηθαμποτικη και η ιριδηζον μεμβράνη είναι αγωρασμενα απο dainese καλιροις . Λέτε στο κάλεσμα μπανάνας να ανταποκρηνοντε ;;; Τι να πω δεν ξέρω !!!

johnny with lov
02/02/2012, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Περίεργο! Ούτε εμένα θολώνει το πινλοκ.

Να σας πω! την προστατευτική ζελατίνα την έβγαλαν πριν το τοποθετήσουν? :lol:

Εντάξει, είναι τραβηγμένο απ' τα μαλλιά αλλά δεν πάει πουθενά αλλού το μυαλό μου.


Τι εννοείς ;;;

TROOPER
03/02/2012, 10:35
κανε τα βηματα 1-1 απο την αρχη.

-πλενεις τη ζελατινα με νερο και τη σκουπιζεις καλα!
-το ιδιο κανεις στην αντιθαμβωτικη.
-ανοιγεις διαπλατα τη ζελατινα και τοποθετεις την αντιθαμβωτικη στη θεση της.
-αφηνεις τη ζελατινα να παρει το κανονικο της σχημα.
-παιρνεις ενα κοματι χαρτι Α4 και δοκιμαζεις αν περναει αναμεσα στη ζελατινα και την αντιθαμβωτικη σε ολη την επιφανεια που καλυπτει η αντιθαμβωτικη.
-αν περναει το χαρτι ξεκινας να σφιγγεις τα ασπρα παπαρακια (pins) μεχρι να μην περναει το χαρτι.

οταν το καταφερεις αυτο δεν θα ξαναθολωσει.αν δεν το καταφερεις και συνεχιζει το χαρτι να περναει,τοτε η η σιλικονη ειναι κατεστραμενη και κατα συνεπεια αγοραζεις αλλη αντιθαμβωτικη,η κατι κανεις λαθος.

εναλακτικα στειλε μου ενα πμ να κανονισουμε να βρεθουμε καπου (αν εισαι αθηνα), να το δουμε.

Allst@rf
03/02/2012, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny with lov
το χ12 ειναι το καλητερο κράνος της shoei και γενικά το καλύτερό κράνος στην αγορά αυτή την στιγμή

:rolleyes:

Joyrider
03/02/2012, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:rolleyes:
Συγγνώμη κύριε, από την sharp είστε;
:lol:

dmf
03/02/2012, 10:48
Το pinlock μην το σκουπίσεις..
Πλύνε το και ας'το να στεγνωσει μόνο του. (γρατζουνιεται με το παραμικρο)

TROOPER
03/02/2012, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Το pinlock μην το σκουπίσεις..
Πλύνε το και ας'το να στεγνωσει μόνο του. (γρατζουνιεται με το παραμικρο)

εγω το σκουπιζω με χαρτι κουζινας και δεν ειχα ποτε προβλημα.

υ.γ.τα δαχτυλιδια τα βγαζω :lol:

makis206
03/02/2012, 11:30
Αν και Shoeiάκιας παραδέχομαι ότι οι ζελατίνες τους έχουν θέμα με το κρύο και τη ζεστή ανάσα, με τη χρήση του pinlock δεν είχα ποτέ πρόβλημα όμως. Στο παρελθόν είχα και XR-1000, και X-Spirit αλλά και XR-1100 που φοράω μέχρι σήμερα.

Πιτσιρικάς είχα ένα Uvex των 200 ευρώ και θαμπάδα δεν είδα ποτέ και πουθενά, χωρίς pinlock, χωρίς καθαρισμούς με ωμές πατάτες:lol:, χωρίς να κάνω το παραμικρό. Και πιάναμε τότε κάτι χιονόβολτες με τα παπιά, άλλο πράγμα..

Σαν τη ζελατίνα του Uvex όμως δεν ξανασυνάντησα σε κανένα κράνος της αγοράς (εκτός Uvex εννοείται), αν έχει συναντήσει κάποιος άλλος..

:sun:

Allst@rf
03/02/2012, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Συγγνώμη κύριε, από την sharp είστε;
:lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αν και Shoeiάκιας παραδέχομαι ότι οι ζελατίνες τους έχουν θέμα με το κρύο και τη ζεστή ανάσα, με τη χρήση του pinlock δεν είχα ποτέ πρόβλημα όμως. Στο παρελθόν είχα και XR-1000, και X-Spirit αλλά και XR-1100 που φοράω μέχρι σήμερα.

Πιτσιρικάς είχα ένα Uvex των 200 ευρώ και θαμπάδα δεν είδα ποτέ και πουθενά, χωρίς pinlock, χωρίς καθαρισμούς με ωμές πατάτες:lol:, χωρίς να κάνω το παραμικρό. Και πιάναμε τότε κάτι χιονόβολτες με τα παπιά, άλλο πράγμα..

Σαν τη ζελατίνα του Uvex όμως δεν ξανασυνάντησα σε κανένα κράνος της αγοράς (εκτός Uvex εννοείται), αν έχει συναντήσει κάποιος άλλος..

:sun:

:winka:

daz
03/02/2012, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αν και Shoeiάκιας παραδέχομαι ότι οι ζελατίνες τους έχουν θέμα με το κρύο και τη ζεστή ανάσα, με τη χρήση του pinlock δεν είχα ποτέ πρόβλημα όμως. Στο παρελθόν είχα και XR-1000, και X-Spirit αλλά και XR-1100 που φοράω μέχρι σήμερα.

Πιτσιρικάς είχα ένα Uvex των 200 ευρώ και θαμπάδα δεν είδα ποτέ και πουθενά, χωρίς pinlock, χωρίς καθαρισμούς με ωμές πατάτες:lol:, χωρίς να κάνω το παραμικρό. Και πιάναμε τότε κάτι χιονόβολτες με τα παπιά, άλλο πράγμα..

Σαν τη ζελατίνα του Uvex όμως δεν ξανασυνάντησα σε κανένα κράνος της αγοράς (εκτός Uvex εννοείται), αν έχει συναντήσει κάποιος άλλος..

:sun:

Οι ζελατίνες της uvex θολώνουν πράγματι πολύ δύσκολα. Ο λόγος είναι πως χρησιμοποιούν ένα πατενταρισμένο anti fog συνθετικό υλικό από την Bayer. :wave2:

johnny with lov
04/02/2012, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κανε τα βηματα 1-1 απο την αρχη.

-πλενεις τη ζελατινα με νερο και τη σκουπιζεις καλα!
-το ιδιο κανεις στην αντιθαμβωτικη.
-ανοιγεις διαπλατα τη ζελατινα και τοποθετεις την αντιθαμβωτικη στη θεση της.
-αφηνεις τη ζελατινα να παρει το κανονικο της σχημα.
-παιρνεις ενα κοματι χαρτι Α4 και δοκιμαζεις αν περναει αναμεσα στη ζελατινα και την αντιθαμβωτικη σε ολη την επιφανεια που καλυπτει η αντιθαμβωτικη.
-αν περναει το χαρτι ξεκινας να σφιγγεις τα ασπρα παπαρακια (pins) μεχρι να μην περναει το χαρτι.

οταν το καταφερεις αυτο δεν θα ξαναθολωσει.αν δεν το καταφερεις και συνεχιζει το χαρτι να περναει,τοτε η η σιλικονη ειναι κατεστραμενη και κατα συνεπεια αγοραζεις αλλη αντιθαμβωτικη,η κατι κανεις λαθος.

εναλακτικα στειλε μου ενα πμ να κανονισουμε να βρεθουμε καπου (αν εισαι αθηνα), να το δουμε.




Σε ευχαριστώ παρά πολυ . Έχω έναν φιλαράκο π έχει μαγαζί στην Χαλκηδα και θα πάω Δευτέρα να τ το δείξω το κράνος και ν δει . Μ κάνει εντύπωση ότι θαμώνες η ίδια η αντιθαμποτικη όχι ανάμεσα . Και μετα θαμώνες όλο υγροπιητε και μετα βραστα !!!

Παιδια σας ευχαριστώ όλους μακάρι να βγάλω άκρη αλλιώς θα ξανα επανέλθω και θα πω και στον φίλο μ trooper an helpβοηθήσει !!!! Και. Εσάς μήπως έχετε καμία άλλη ιδέα !!!








Και πάλι σας ευχαρηστωωωωω οποίος έχει κάποια ιδέα κάτι διαφορετικό να το αναφέρει ρε παιδια ας το πει !!!!