PDA

View Full Version : Ερωτηση xt600x



TXC
02/02/2012, 18:01
Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω να με βοηθησετε λιγο.

κοιταω καποια xtx απο το 2004 και μετα αλλα δεν εχω βρει καποια διαφορα πλην των πλαστικων σημειων μπροστα. Εχει καμια διαφορα ειτε μηχανικα ειτε εμφανισιακα επειδη δεν γνωριζω και πολλα περι του θεματος!

TXC
02/02/2012, 18:09
Τα ρωταω ολα αυτα για να δω αν υπαρχει διαφορα απο ενα μοντελο 2009 απο ενα αλλο 2011 πχ. σιγουρα αν δεν εχουν διαφορα το 2009 για ευνοϋτους λογους θα ειναι φτηνοτερο..

Στην σελιδα της yamaha σχετικα με το τελευταιο xtx γραφει για ενα yamaha xt660 rsm. το ιδιο ειναι; τι παιζει;

http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/supermotard/xt660x.aspx

karellen
02/02/2012, 18:53
Λοιπόν,2009 με 2011 δεν υπάρχουν διαφορές.
Τώρα από 2004 έως 2009 που ξέρω σίγουρα,οι διαφορές είναι στο αλουμινένιο ψαλίδι,η απουσία ζελατίνας,το λίγο πιο μικρό φανάρι και μικροδιαφορές στα πλαϊνά πλαστικά,όλα αυτά για τα καινούρια μοντέλα.

Αυτά θυμάμαι...

TXC
03/02/2012, 18:02
απουσια ζελατινας; τι εννοεις; :(

karellen
03/02/2012, 19:03
Τα καινούρια μοντέλα-από 2006 και πάνω νομίζω- έχουν ένα υποτυπώδες μασκάκι χωρίς αυτή τη ζελατίνα-φέρινγκ που άμα ήθελες την άλλαζες και έβαζες ψηλότερη.

Ο παλιός:


246350

karellen
03/02/2012, 19:04
Και ο νέος: :smokin:


246351

daz
03/02/2012, 19:16
Έχουν και διαφορές που δεν φαίνονται. Πότε κατάφεραν να κάνουν τον ψεκασμό (ή το tps?) να λειτουργήσει σωστά θυμάται κανείς?

TXC
03/02/2012, 19:44
το tps το εχουν φτιαξει δλδ; αν ναι απο ποιο μοντελο και μετα;

daz
03/02/2012, 19:56
Αλήθεια δεν θυμάμαι. Έχω την εντύπωση πως μόνο απ' το 07 και μετά αντιμετώπισαν σοβαρά το πρόβλημα καθ' ότι τις προηγούμενες χρονιές το είχαν ψιλομπαλώσει με ανάκληση.

Δεν έχω όμως και πολύ εμπιστοσύνη στην μνήμη μου. :lol:

Το χτ ποτέ δεν με ενδιέφερε και δεν έδωσα πολύ βάση στα όσα παρουσίασε.

Μου είχε κάνει εντύπωση όμως το σιδερένιο ψαλίδι και ο ψεκασμός του που έβηχε για κάμποσα χρόνια.

karellen
03/02/2012, 20:06
Από το '05 κι ύστερα ο ψεκασμός είναι εντάξει.
Εμένα είναι μοντέλο '09 και δεν έχει σβήσει ούτε μία φορά (το 'χω από το 2010).
Πάντως αυτό που είπε ο Daz ισχύει: Ο ψεκασμός 'βήχει' στις χαμηλές στροφές, δηλαδή το μοτέρ σκορτσάρει λίγο χαμηλά,χωρίς αυτό να επηρεάζει τις επιδόσεις του.
Απλώς το συνηθίζεις.

daz
03/02/2012, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από karellen
Από το '05 κι ύστερα ο ψεκασμός είναι εντάξει.
Εμένα είναι μοντέλο '09 και δεν έχει σβήσει ούτε μία φορά (το 'χω από το 2010).
Πάντως αυτό που είπε ο Daz ισχύει: Ο ψεκασμός 'βήχει' στις χαμηλές στροφές, δηλαδή το μοτέρ σκορτσάρει λίγο χαμηλά,χωρίς αυτό να επηρεάζει τις επιδόσεις του.
Απλώς το συνηθίζεις.

Karellen δεν εννοώ το σκορτσάρισμα. Στα πρώτα μοντέλα αλλάχτηκε tps και ηλεκτρονική με ανάκληση. Αργότερα όσα παρουσίαζαν πρόβλημα τα άλλαζαν μέσα στην εγγύηση. (Έσβηναν από αλλαγή 2α σε 3η και αντιστρόφως), άτσαλο δούλεμα του ψεκασμού κάτω απ' τις 3000. Ακόμα και έτσι όμως, το πρόβλημα απλά ελαττωνόταν. Το 2007 το μοντέλο άλλαξε κάποια στοιχεία στην εμφάνιση, μάλλον (μάλλον λέω) αλλάχτηκε και η ηλεκτρονική. Το πρόβλημα υπήρχε ακόμα αλλά σημαντικά βελτιωμένο. Όσοι το πήγαιναν στην αντιπροσωπία τους άλλαζαν μόνο το tps χωρίς αυτό να λύνει πάλι εντελώς το πρόβλημα.

Απ' το 08 και μετά δεν ξέρω τι έγινε.

Όταν το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο η Υαμαχα δεν κάνει ανάκληση. Βελτιώνει το προβληματικό κομμάτι αλλά δεν κάνει ανάκληση. Το ίδιο που εγινε και με το breather του Tenere. Στα πρώτα μοντέλα το σωληνάκι του breather γέμιζε λάδι κάθε 500χλμ οπότε έπρεπε να σταματάς να το αδειάζεις για να μην φτάσει το λάδι στο φίλτρο. Ξανασχεδίασε το breather και όσοι το έμαθαν πήγαν και το άλλαξαν. Όσοι παραπονέθηκαν τους το άλλαξαν. Όσοι αδιαφόρησαν απλά έβγαλαν την τάπα απ' το σωληνάκι.

Κάτι τέτοιο ίσχυε και με το tps του 07. Μερικοί δεν το άλλαζαν καν, έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε επίσημη ανάκληση. Απλά σήκωναν το ρελαντί έβαζαν πιο ανοιχτό φίλτρο κτλ.

Στο xtz forum θα βρείτε πολλές πληροφορίες για το ποιοι κωδικοί απ' τα tps αντιστοιχούν στα βελτιωμένα μοντέλα και κτλ.

Θέλω να πιστεύω πως το 2008 το πρόβλημα λύθηκε οριστικά. Δεν είμαι σίγουρος όμως.




edit: Διατηρήστε και κάποιες επιφυλάξεις ως προς την απόλυτη εγκυρότητα των παραπάνω. Δεν θα σας βγει σε κακό αν το ψάξετε λίγο παραπάνω. :winka: