PDA

View Full Version : GAS GAS bikes



Nikoskef
03/02/2012, 17:22
http://www.gasgasmotos.es/en/enduro.html

Μήπως γνωρίζει κάποιος λιγα πραγματα γι αυτην την εταιρεια???
Αν ειναι αξιοπιστη κλπ..??
Ειναι η μονη εταιρεια απ'οσο γνωριζω που βγαζει ακόμη 2-χρονα τα οποια μπορουν να κυκλοφορισουν νομιμα (με πινακιδα κλπ..)..
Αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω να μου πει.. Σκέφτομαι να αγορασω ενα 250cc στους επόμενους μήνες.. Και καλο ειναι να μην μετανοιωσω καποια αγορα.. Λατρεύω 2-χρονα αλλα μονο καθαρα βρισκει κανεις σημερα, αντε και κανα 50cc...
Ευχαριστω.. :D

tifoso4ever
03/02/2012, 18:32
Ειναι μηχανακια για ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ φιλος...
Ξεχνα τις βολτουλες "νομιμα" στην ασφαλτο...
Παρε κατι αλλο...:beer:

Kepler Fun
04/02/2012, 11:45
Την αντιπροσωπία την έχει ο Τασούλης στην Καλλιρόης, απευθύνσου εκεί.

Είναι αξιόλογα μηχανάκια. Προ πενταετίας ενδιαφερόμουν να αγοράσω το pampera 450 που είχα οδηγήσει στην Ισπανία και μου άρεσε.

Άκρη όμως δεν έβγαλα και τελικά πήρα ΚΤΜ. Η υποστήριξη τότε εδώ ανύπαρκτη. Δεν ξέρω αν τώρα τα πράγματα είναι καλλίτερα.

Η ΚΤΜ δεν έχει δίχρονα με πινάκίδα?

Nikoskef
04/02/2012, 12:46
Ξέρω οτι προοριζοντε για αγώνες ομως εαν μπορουν να βγουν πινακικες γιατι να μην κυκλοφορήσουν στην πόλη???
Αλλωστε ουτε εχω σκοπο να τρεξω σε αγώνα ουτε να κάνω τσιρκα..
Τι μοστρα και την οδήγηση του 2-χρονου θελω να μην χάσω..
Αλλωστε 250cc σπανίζουν σήμερα.. και αν ε΄ξαιρέσεις κατι wr και κατι klx ολα τα αλλα (πχ ktm) δεν βγαζουν πινακιδες... γι αυτο σκέφτηκα την εταιρεια αυτη..

balakia
04/02/2012, 18:16
τα εντουρο μοντελα βγαζουν πινακιδες τα μοτοκρος δεν βγαζουν γιατι ειναι ΚΑΘΑΡΑ αγωνιστηκα(αν και κατα καιρους....), ολα τα exc της ΚΤΜ ειτε διχρονα ειτε τετραχρονα βγαζουν πινακιδες,απο κει και περα κανεις μια ασφαλεια και κυκλοφορης σα κυριος.τα gg ειναι εφαμιλα με τα ΚΤΜ ισως και καλυτερα(για μενα)!αλλα διχρονο ειναι,τι περιμενης να παθει?

christof40
04/02/2012, 18:18
κτμ 2χρονα exc σειρα,gas gas ec σειρα 2χρονα,husvarna 2χρονα και γενικα ολα τα εντουρο βγαζουν πινακιδα κανονικοτατα.τωρα τα gas gas σαν μαρκα,αξιοπιστια,ποιοτητα και κυριως εξηπηρετηση απο αντιπροσωπια(τασουλης) ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΑπαρτο με κλειστα τα ματια και θα με θυμηθεις :sun: ;)

kordix
05/02/2012, 11:28
Ολα τα εντούρo, δίχρονα ή τετράχρονα βγάζουν πινακίδες αλλά σε μορφή κλειστή.

Εχουν πιο μακριά γρανάζια, περιορισμούς στο καρμπυρατέρ για να μπορούν να περνάνε τις προδιαγραφές θορύβου. Σε αυτή τη μορφή τα μηχανάκια είναι μη οδηγίσημα κοινώς σέρνονται.

Μετά την αγορά όλος ο περιττός εξοπλισμός πάει στην αποθήκη και το μηχανάκι είναι έτοιμο για το βουνό. Αν το κυκλοφορείς στην πολη σε "ανοιχτή" μορφή πόσο νόμιμος μπορείς να είσαι με εξάτμιση στα 94db (επιτρεπτό όριο στους αγώνες εντούρο), με λάστιχα που γράφουν πάνω not for road use που στην βροχή θα κάνεις πατινάζ;


Αλλά πες ότι το κάνεις πιό ήσυχο και αλλάζεις λάστιχα με κάτι πιο ον/οφφ. Με την σέλα τάκο τι θα κάνεις; Αυτα τα μηχανάκια είναι φτιαγμένα για όρθια θέση οδήγησης. Μόνο έτσι δουλεύουν και οι αναρτήσεις τους, διαφορετικά χοροπηδάνε σα κατσίκια (που είναι).

Θα πρέπει να αλλάξεις και το γρανάζωμα που είναι πολύ κοντό.

Επίσης στα δίχρονα θα πρέπει να κουβαλάς και λαδάκι + μετρητή μαζί γιατί δεν έχουν αντλία και θα κάνεις μείξη στο ρεζερβουάρ τα οποία είναι το πολύ 9 λίτρων και χαρίζουν αυτονομία max 80 χιλιόμετρα.

Tέλος είναι IΕΡΟΣΥΛΙΑ να πάρεις δίχρονο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ εντουρο και να το ταλαιπωρείς στην πόλη αντί να το βάλεις στο εντουράδικο μονοπάτι που είναι το φυσικό του περιβάλλον.



(Είμαι κάτοχος EXC E 300 και έχω οδηγήσει πολλά GASGAS αλλά στο βουνό. Το δικό μου το βγάζω στην άσφαλτο μόνο για να πάω να αλλάξω κανα λαστιχάκι ή όταν του αλλάζω πιστόνι (200 ώρες) ή ελατήρια (100 ώρες - ) για στρώσιμο).

Nikoskef
05/02/2012, 13:24
οντως δεν τα ειχα ξανακουσει αυτα... Μετατροπη απο εντουρο σε μοταρ ειναι δυσκολη ?? διοτι λογικο ειναι πως ουτε τα φρενα ουτε τα λαστιχα εχουν την σωστη συμπεριφορα στην ασφαλτο...

daz
05/02/2012, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskef
οντως δεν τα ειχα ξανακουσει αυτα... Μετατροπη απο εντουρο σε μοταρ ειναι δυσκολη ?? διοτι λογικο ειναι πως ουτε τα φρενα ουτε τα λαστιχα εχουν την σωστη συμπεριφορα στην ασφαλτο...

Εκεί δεν θα αντιμετωπίσεις μόνο τα προβλήματα που αναφέρθηκαν παραπάνω αλλά και λίγα ακόμα! Τα καθαρόαιμα εντούρο σαν αυτό που θέλεις να πάρεις δεν διαφέρουν και σε πολλά απ' τα μοτοκρος. Δλδ οι διαφορές τους είναι τόσες όσες απαιτεί το τερέν για στο οποίο κατασκευάστηκαν να κινούνται.

Και σίγουρα αυτό δεν είναι η άσφαλτος.

Ακόμα και τα καθαρόαιμα που έγιναν σουπερμοταρντ δεν έγιναν για να κυκλοφορούν στο δρόμο αλλά στα πιστάκια κάρτ.

Και για να γίνει αξιόλογη μετατροπή θέλεις αρκετά λεφτά.

Βάλε και τα λεφτά που θα χρειαστείς για να κυκλοφορεί αξιοπρεπώς στον δρόμο!

Συν ότι τα προβλήματα δεν θα πάψουν σε αστική χρήση.

Είναι πολλά αυτά με τα οποία πρέπει να συμβιβαστείς συν αυτά που θα χαλάσεις.

Βρες κάτι να κυκλοφορείς στον δρόμο και πάρε μετά ένα δίχρονο και φτιάχτο όπως θες, ρίχτου όσα μπορείς και κράτα το μέχρι να γεράσεις.

Μια μέρα ο γιος σου θα σου πει μπαμπά να κάνω μια βόλτα τη σακαράκα που έχεις στο γκαράζ?
Πως το είπες? Δίχρονο? Ω μα αυτό δεν φαίνεται να πηγαίνει και πολύ καλααααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! :lol:

kordix
05/02/2012, 20:38
Mακάρι να υπήρχαν και στις μέρες μας εντουράκια τύπου CRM 250, DT200WR, RMX250S. Mε αυτά μπορούσε κανείς να κυκλοφορεί άνετα καθημερινές και ΣΚ να λυσσάει στα βουνά, ακόμα και σε αγώνες εντούρο.

Είχα DT200R το γιαπωνέζικο με τη μικρά μάσκα και μακάρι να το είχα ακόμα. Ηταν καταπληκτικό μηχάνημα όπως και το CRM 250 του κολλητού μου.

Δυστυχώς όμως οι εταιρίες τα παράτησαν τα διχρονάκια με εξαίρεση κάτι Ευρωπαϊκά 125.




Τα GASGAS (και τα ΚΤΜ) είναι γερά μηχανάκια αλλά είναι καθαρόαιμα εντούρο δηλαδή πολεμικά μηχανάκια. Θα πρέπει να κάνεις πολλούς συμβιβασμούς για να κυκλοφορείς καθημερινά με τέτοιο μηχανάκι.

QSpec
05/02/2012, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Mακάρι να υπήρχαν και στις μέρες μας εντουράκια τύπου CRM 250, DT200WR, RMX250S. Mε αυτά μπορούσε κανείς να κυκλοφορεί άνετα καθημερινές και ΣΚ να λυσσάει στα βουνά, ακόμα και σε αγώνες εντούρο.

+570

Ακόμα μετανιώνω που πούλησα το DT200WR μου και πάνε 6 χρόνια τώρα. Μερικά καλά CRM που σκάνε σε αγγελίες κατά καιρούς τα ζαχαρώνω πολύ πάντως.

QSpec
05/02/2012, 20:50
Πάρτε και μια φωτό στο άσχετο γιατί με έπιασε μια νοσταλγία.


246653