PDA

View Full Version : Ktm Lc4 Βοηθάτε γιατί φρικάρω



Hintro
03/02/2012, 19:54
Καλησπέρα παίδες... Όπως είπα και πιο πάνω βοηθήστε με γιατί φρικάρω και δεν την παλεύω με τίποτα.. Έχω και γω ο δύσμοιρος λοιπόν ένα ΚΤΜ LC4 του 2002 και το έχω φτιάξει όλο prestige.(θα ποστάρω και φωτό για περισσότερα). Έχω το εξής πρόβλημα. Εδώ και λίγο καιρό στα καλά καθούμενα όταν δουλεύει ανεβάζει μόνο του στροφές. Αυτό μου γίνεται και όταν πηγαίνω πορεία και όταν είναι στο ρελαντί. Για κάποιο μυστήριο λόγο σταματάει όταν γυρνάω το ντεπόζιτο από on σε ress. Έβγαλα τον διακόπτη από το ντεπόζιτο και τον καθάρισα αλλά το πρόβλημα εξακολούθει να υπάρχει... Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι παρακαλώ βοηθήστε γιατί μόνος το φτιάχνω και μόνος τα κάνω όλα.. Έχω κάποιες γνώσεις αλλά όχι αυτές του μέγα ξερόλα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων να είστε καλά.!

dukeandthecity
03/02/2012, 20:43
το κανει δηλαδη όταν πλησιαζει η ώρα να γυρίσεις σε ρεζερβα ή ασχετα (πχ με φουλ ντεποζιτο)?

Black Mamba
03/02/2012, 21:06
Μου "μυριζεται" βρωμικο καρμπυρατερ...
:smokin:

Hintro
03/02/2012, 21:17
Στο ξεκάρφωτο.. Μπορεί να έχω φουλ ντεπόζιτο μπορεί να είναι και άδειο... Του την βαράει και μόνο του το κάνει. Παρέλειψα να πω ό,τι όταν το κάνει αν το αφήσω μετά από λίγο όταν δίνω γκάζι μπουκώνει και σβήνει.... Και πέρνει αφού κρυώσει λίγο.... Καμία συμβουλή?

daz
03/02/2012, 21:21
Περιμένουμε και την φωτό ε! :D


Κανονικά έπρεπε να έχεις βάλεις την φωτογραφία απ' το πρώτο ποστ και από πάνω να γράφεις. "Αυτό το εργαλείο δεν κρατιέται με τίποτα. Όταν δεν ανοίγω το γκάζι εγώ, γκαζώνει μόνο του!!! Βοηθάτε πατριώτες μη σκοτωθώ. Μόνο αν το γυρίσω σε ρεζέρβα ηρεμεί".


Και μένα για τροφοδοσία μου ακούγεται.

dukeandthecity
03/02/2012, 21:26
prestige θα πει και fcr carbs? εχεις καιρο να καθαρίσεις ?

Hintro
03/02/2012, 21:28
Δεν μπορώ να τις βάλω στο φορουμ κατευθείαν γιατί είναι πολύ μεγάλες σε μέγεθος αυτές που έχω αλλά πάρτε ένα λινκ από facebook

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150500730271371.364198.526976370&type=1

Hintro
03/02/2012, 21:35
Είναι ακόμα υπο κατασκευή... Το fcr carb δεν το έχω βάλει ακόμα όπως και δν έχω χώσει ακόμα την high flow την οποία και περιμένω (ένα ένα έχω λίγο καιρό που το έδεσα). Το carb που φοράει είναι το μαμά αλλά δεν το είχα καθαρίσει όταν το είχα λύσει... Παίζει να φταίει το καρμπυρατέρ...?

daz
03/02/2012, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hintro
Δεν μπορώ να τις βάλω στο φορουμ κατευθείαν γιατί είναι πολύ μεγάλες σε μέγεθος αυτές που έχω αλλά πάρτε ένα λινκ από facebook

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150500730271371.364198.526976370&type=1

Ωραίος, φαίνεται προσεγμένο. :beer:

daz
03/02/2012, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hintro
Είναι ακόμα υπο κατασκευή... Το fcr carb δεν το έχω βάλει ακόμα όπως και δν έχω χώσει ακόμα την high flow την οποία και περιμένω (ένα ένα έχω λίγο καιρό που το έδεσα). Το carb που φοράει είναι το μαμά αλλά δεν το είχα καθαρίσει όταν το είχα λύσει... Παίζει να φταίει το καρμπυρατέρ...?

Mikuni υποπίεσης?

dukeandthecity
03/02/2012, 21:39
εγω με την σειρα μου θα πρότεινα να ξεκινησεις με το συμμαζεμα της "μακαροναδας" στα patch panel του rack. :D :D

Hintro
03/02/2012, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Mikuni υποπίεσης?




Ναι με μεγαλύτερα ζιγκλεράκια...

dukeandthecity
03/02/2012, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hintro
Ναι με μεγαλύτερα ζιγκλεράκια...

πουρκουα μεγαλυτερα ζιγκλερ?

Hintro
03/02/2012, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
εγω με την σειρα μου θα πρότεινα να ξεκινησεις με το συμμαζεμα της "μακαροναδας" στα patch panel του rack. :D :D


Λίγο πιο ελληνικά γιατί δεν κατάλαβα???:lol: :lol: :lol:

Hintro
03/02/2012, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
πουρκουα μεγαλυτερα ζιγκλερ?


Αυτά είχα βρει όταν το έβαλα και ήθελα να το λειτουργήσω λίγο κανονικά να νιώσω ότι έχω μηχανή βρε αδερφέ μέχρι να πάρω και το fcr..(fcr= λεφτά πράγμα και ψιλόδύσκολο σε ρευστό άμμεσα).

Hintro
03/02/2012, 21:49
Οπότε πάνω κάτω το συμπέρασμα είναι οτι βγάζω το καρμπυρατέρ και το λούζω με πετρέλαιο μέχρι να ξεβρομίσει??:cry: :cry:

daz
03/02/2012, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
εγω με την σειρα μου θα πρότεινα να ξεκινησεις με το συμμαζεμα της "μακαροναδας" στα patch panel του rack. :D :D


Είσαι για τα σίδερα. :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :bawl:

dukeandthecity
03/02/2012, 21:52
και απο οτι βλεπω και η εξατμιση δεν ειναι μαμα.

καλο ειναι που βαζεις χερι στο μηχανακι σου και γλιτωνεις και τα φραγκα αλλα πρεπει τις ρυθμίσεις που θελει το μοτοσακο σου να τις κανεις με καποιον που διαθέτει α) τις γνώσεις β) τον εξοπλισμό.

ξεκίνας με καθαρισμα του καρμπ σου και σετάρεις βελόνες με το καρμπ και την εξατμιση που έχεις τωρα. Οταν μαζεψεις τα μπικικινια για την κεφαλή και το fcr αλλάζεις και πάλι.

αυτο με την high flow είσαι σίγουρος οτι θελεις να το κάνεις?

Hintro
03/02/2012, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
και απο οτι βλεπω και η εξατμιση δεν ειναι μαμα.

καλο ειναι που βαζεις χερι στο μηχανακι σου και γλιτωνεις και τα φραγκα αλλα πρεπει τις ρυθμίσεις που θελει το μοτοσακο σου να τις κανεις με καποιον που διαθέτει α) τις γνώσεις β) τον εξοπλισμό.

ξεκίνας με καθαρισμα του καρμπ σου και σετάρεις βελόνες με το καρμπ και την εξατμιση που έχεις τωρα. Οταν μαζεψεις τα μπικικινια για την κεφαλή και το fcr αλλάζεις και πάλι.

αυτο με την high flow είσαι σίγουρος οτι θελεις να το κάνεις?



Γιατί μου φαίνεται οτι μέχρι το τέλος της συζήτησης θα μου έχεις θέσει κάμποσα επιχειρήματα κατά της high flow τα οποιά και προφανώς αν έχεις χρόνο θέλω να διαβάσω...

daz
03/02/2012, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hintro
Οπότε πάνω κάτω το συμπέρασμα είναι οτι βγάζω το καρμπυρατέρ και το λούζω με πετρέλαιο μέχρι να ξεβρομίσει??:cry: :cry:

Αν δεις τι πρέπει να καθαρίσεις θα καταλάβεις πως θα χρειαστείς και αέρα.

Αν έχει πολύ πράμα πάρε καθαριστικό για καρμπ.

Εγώ το είχα πάει σε ένα φίλο και τα έβαλε σε ένα ειδικό ματζούνι (No further information sorry) για καρμπ και το άφησε εκεί λυμένο να μουλιάσει.








Υγ. Μήπως κάποιος μοντεράτορας θα ήθελε να μας πάει μια βολτούλα στα λημέρια του oldman και του DrBig?

dukeandthecity
03/02/2012, 22:03
κατα της high flow δεν είμαι (αλοιμονο οτι βγαζει η μαμα ΚΤΜ είναι άριστο) αλλα αν δεν κανω λαθος οι κεφαλες του 02 και 03 είχαν τα θεματακια τους. Ψαξτο λιγο στο φορουμ σε ποστ του KATANAS.

αν τα βρω θα σΕ βαλω τα λινκ:beer:

epital
03/02/2012, 22:06
και μενα μου το κανε αυτο καποτε!!τελικα τραβαγε αερα απο σκισιμο που ειχε στην εισαγωγη(το λαστιχο μεταξυ καρμπ και μοτερ) που ειχε γινει και σωβρακο..εβαλα καινουργιο με 22 ευρουδακια και ολα τζετ..

Δουλευε μια χαρα μεχρι που μου το κλεψανε..

μετα δεν ξερω τι απεγινε..:(

Hintro
03/02/2012, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από epital
και μενα μου το κανε αυτο καποτε!!τελικα τραβαγε αερα απο σκισιμο που ειχε στην εισαγωγη(το λαστιχο μεταξυ καρμπ και μοτερ) που ειχε γινει και σωβρακο..εβαλα καινουργιο με 22 ευρουδακια και ολα τζετ..

Δουλευε μια χαρα μεχρι που μου το κλεψανε..

μετα δεν ξερω τι απεγινε..:(


Εδώ που έφτασα θα το καθαρίσω το καρμπυρατέρ θα αλλάξω και λάστιχο αν χρειάζεται να τελειώνω... Από το πουθενά προβλήματα.. Θα πρέπει να ψαχτώ λίγο μόνο να βρώ κάποιον που να ξέρει από καθαρισμό καρμπ γιατί εγώ δεν!!

daz
03/02/2012, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hintro
Εδώ που έφτασα θα το καθαρίσω το καρμπυρατέρ θα αλλάξω και λάστιχο αν χρειάζεται να τελειώνω... Από το πουθενά προβλήματα.. Θα πρέπει να ψαχτώ λίγο μόνο να βρώ κάποιον που να ξέρει από καθαρισμό καρμπ γιατί εγώ δεν!!

Και ρύθμιση. :winka:

dukeandthecity
03/02/2012, 22:17
μαστορα πριν αρχισεις να πιανεις τα κατσαβιδια κανε εναν οπτικο έλεγχο στην εισαγωγή (αν πατανε καλά οι πατούρες και οι σφιγκτήρες) και στα σωληνακια καυσιμου που φευγουν απο το ντεποζιτο και πανε στο καρμπ. Επίσης ρίξε ενα καθαριστικο καρμπ (απο ενα βενζιναδικο) μπας και κανει δουλειά.

η εξατμιση σου κανει σκασίματα?

devil's animal
03/02/2012, 22:43
αν δεν ξερεις ΜΗΝ πειραζεις καρμπ και μοτερ...
μπορει να το κανεις χειροτερα και μετα να δινεις ακομα πιο πολλα στους μαστορες...

αν δεν εχεις λεφτα, μαζεψε και πηγαινε το καπου που μπορουν στο καθαρισουν και να στο ρυθμισουν σωστα (το καρμπ)...
οσο για τις κεφαλες...απλα γελαμε...
επισης ακομα και λεφτα να μαζεψεις και να παρεις fcr, ψαξου ΠΟΛΥ για να βρεις αυτον που θα στο ρυθμισει...

το "αθλημα" ειναι απο τα ακριβα, αν δεν το αντεχεις hyundai getz και καθαρισες...
:wave2:

Hintro
03/02/2012, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
μαστορα πριν αρχισεις να πιανεις τα κατσαβιδια κανε εναν οπτικο έλεγχο στην εισαγωγή (αν πατανε καλά οι πατούρες και οι σφιγκτήρες) και στα σωληνακια καυσιμου που φευγουν απο το ντεποζιτο και πανε στο καρμπ. Επίσης ρίξε ενα καθαριστικο καρμπ (απο ενα βενζιναδικο) μπας και κανει δουλειά.

η εξατμιση σου κανει σκασίματα?



Η remus που είχα πάνω έσκαγε full αλλά την έβγαλα επειδή ήτανε τρύπια τελείως.. Τώρα δν κάνει σκασίματα καθόλου...

Hintro
03/02/2012, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν δεν ξερεις ΜΗΝ πειραζεις καρμπ και μοτερ...
μπορει να το κανεις χειροτερα και μετα να δινεις ακομα πιο πολλα στους μαστορες...

αν δεν εχεις λεφτα, μαζεψε και πηγαινε το καπου που μπορουν στο καθαρισουν και να στο ρυθμισουν σωστα (το καρμπ)...
οσο για τις κεφαλες...απλα γελαμε...
επισης ακομα και λεφτα να μαζεψεις και να παρεις fcr, ψαξου ΠΟΛΥ για να βρεις αυτον που θα στο ρυθμισει...

το "αθλημα" ειναι απο τα ακριβα, αν δεν το αντεχεις hyundai getz και καθαρισες...
:wave2:

Αδερφέ μου το αντέχω οικονομικά όσο δεν είμαι Κ άθε Τρίτη Μάστορα. Έτσι και αλλιώς φοιτητής είμαι. Με έναν φίλο μου το μαζεύουμε το μηχανάκι που έχει και μεράκι και όρεξη και να σου πω την αλήθεια γουστάρω πολύ άσχημα τα μοτο.. Τόσο που μπήκα στον χωρό και γουστάρω τις φιγούρες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ktm.Prestige
04/02/2012, 02:24
Ειχα το Prestige '05 μοντέλο.
Μια φορά μου το είχε παρουσιάσει και μένα.
Μετά απο ψάξιμο-καθάρισμα καρμπ-αλλαγή βενζινοπώλη αποτέλεσμα μηδέν.
Τελικά έφταιγε η εισαγωγή που προείπε και ο epital.
Αντικαταστάθηκε και το μονοκύλινδρο πυροβολούσε και πάλι!!



ΥΓ.Ααχχχχχ μεγάλος έρωτας αυτη η μηχανή!
Καλά drift!!!
:beer:

Hintro
04/02/2012, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Ειχα το Prestige '05 μοντέλο.
Μια φορά μου το είχε παρουσιάσει και μένα.
Μετά απο ψάξιμο-καθάρισμα καρμπ-αλλαγή βενζινοπώλη αποτέλεσμα μηδέν.
Τελικά έφταιγε η εισαγωγή που προείπε και ο epital.
Αντικαταστάθηκε και το μονοκύλινδρο πυροβολούσε και πάλι!!



ΥΓ.Ααχχχχχ μεγάλος έρωτας αυτη η μηχανή!
Καλά drift!!!
:beer:

Θα κατέβω αύριο μία βόλτα στο hellinmoto στο μεταξουργείο να πάω να πάρω ένα σωλήνα να τελειώνω να δω αν είναι αυτό. Σαν πρώτο βήμα πάντα.. Καλού κακού θα ρίξω και ένα καθάρισμα στο καρμπ για το γαμώτο. Ό,τι είναι θα σας ενημερώσω να έχετε και εσείς γενικά γνώση του θέματος.. Ευχαριστώ πολύ μάγκες.!

Hintro
06/02/2012, 17:16
Καλησπέρα αγορίνες μου! Μετά από αρκετό ψάξιμο και με την βοήθεια σας το μηχανάκι πυροβολάει και πάλι. Τελικά ήταν αυτό που είπε ο epital. Άλλαξα το κολάρο του καρμπ με μοτέρ καθάρισα το καρμπ και άλλαξα τα σολινάκια στο ντεπόζιτο να είμαι σίγουρος. Όταν το έβαλα μπροστά πυροβολούσε αδιάκοπα... Ευχαριστώ πολύ και stay tuned για περισσότερα προβλήματα. XD:lol: :lol: :lol:

daz
06/02/2012, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hintro
Καλησπέρα αγορίνες μου! Μετά από αρκετό ψάξιμο και με την βοήθεια σας το μηχανάκι πυροβολάει και πάλι. Τελικά ήταν αυτό που είπε ο epital. Άλλαξα το κολάρο του καρμπ με μοτέρ καθάρισα το καρμπ και άλλαξα τα σολινάκια στο ντεπόζιτο να είμαι σίγουρος. Όταν το έβαλα μπροστά πυροβολούσε αδιάκοπα... Ευχαριστώ πολύ και stay tuned για περισσότερα προβλήματα. XD:lol: :lol: :lol:

Don't worry man. Κάθε Τρίτη και Πέμπτη οι moderators στα τεχνικά διανυκτερεύουν και σύσσωμη η τεχνική ομάδα του moto.gr είναι μπροστά στα πληκτρολόγια. :lol:
:beer:




Υγ. Αν το δει ο All.. αυτό την έβαψα. :look:

OldMan
07/02/2012, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μήπως κάποιος μοντεράτορας θα ήθελε να μας πάει μια βολτούλα στα λημέρια του oldman και του DrBig?
Τσου....:smokin:

Hintro
08/02/2012, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τσου....:smokin:



Γιατί πιστεύω ό,τι μία ανασκόπιση στα ποστ σου θα μας κάνει να αναπολήσουμε? :sun: :sun:

Allst@rf
23/02/2012, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Don't worry man. Κάθε Τρίτη και Πέμπτη οι moderators στα τεχνικά διανυκτερεύουν και σύσσωμη η τεχνική ομάδα του moto.gr είναι μπροστά στα πληκτρολόγια. :lol:
:beer:




Υγ. Αν το δει ο All.. αυτό την έβαψα. :look:

:lol:

ρε τόλη ήμαρτον...τόσο πολύ φαίνεται ότι δε σηκώνω κουβέντα για τα ktm...

ασταδιαλα με τα μπουρδελα γαμώτ...


:bigcry: