PDA

View Full Version : Νομικη βοηθεια για ατυχημα...



varaderokav11
04/02/2012, 07:22
Καλημερα σε ολους τους συμφορουμιτες!!!
Για να μπω κατ'ευθειαν στο θεμα... Πριν λιγο καιρο ειχα ενα ατυχημα με την μηχανη επι της Εγνατιας Οδου!!!
Ειχε λαδια και πετρελαια απο προηγουμενο ατυχημα και ειπα ν'αγορασω ενα οικοπεδακι...
Ευτυχως δεν επαθα το παραμικρο....
Για να μη σας ζαλιζω... και μιας και η ασφαλιστικη μου ειχε Νομικη Προστασια... ειπα να κινηθω νομικα
ωστε να αποζημιωθω (αν μπορω) για τη μηχανη και τον εξοπλισμο!!!
Αφου λοιπον γιναν ολες οι διαδικασιες... με καλεσε ο Δικηγορος της εταιριας για καποιες λεπτομεριες....
Αφου τα ειπαμε... μου λεει πως χρειαζεται τα τιμολογια που φτιαχτηκε η μηχανη...
Του εξηγω οτι λογω της καταστασης την μηχανη δεν την εφτιαξα και δεν μπορω να ξερω και το ποτε θα γινει!!!
Να σημειωσω πως εγω εδωσα τιμες απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο με δελτιο παραγγελιας ανταλακτικων!
Εν ολιγης ο δικηγορος επεμενε για τιμολογια, μεχρι που μου ειπε να παρω δανειο η να πληρωσω τον μαστορα με δοσεις!!!

Και ερχομαι να ρωτησω... Ισχυει ρε παιδια κατι τετοιο;;;
Με το δελτιο παραγγελιας δεν προχωραει η υποθεση;;;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια!!!

Bowleno
04/02/2012, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Καλημερα σε ολους τους συμφορουμιτες!!!
Για να μπω κατ'ευθειαν στο θεμα... Πριν λιγο καιρο ειχα ενα ατυχημα με την μηχανη επι της Εγνατιας Οδου!!!
Ειχε λαδια και πετρελαια απο προηγουμενο ατυχημα και ειπα ν'αγορασω ενα οικοπεδακι...
Ευτυχως δεν επαθα το παραμικρο....
Για να μη σας ζαλιζω... και μιας και η ασφαλιστικη μου ειχε Νομικη Προστασια... ειπα να κινηθω νομικα
ωστε να αποζημιωθω (αν μπορω) για τη μηχανη και τον εξοπλισμο!!!
Αφου λοιπον γιναν ολες οι διαδικασιες... με καλεσε ο Δικηγορος της εταιριας για καποιες λεπτομεριες....
Αφου τα ειπαμε... μου λεει πως χρειαζεται τα τιμολογια που φτιαχτηκε η μηχανη...
Του εξηγω οτι λογω της καταστασης την μηχανη δεν την εφτιαξα και δεν μπορω να ξερω και το ποτε θα γινει!!!
Να σημειωσω πως εγω εδωσα τιμες απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο με δελτιο παραγγελιας ανταλακτικων!
Εν ολιγης ο δικηγορος επεμενε για τιμολογια, μεχρι που μου ειπε να παρω δανειο η να πληρωσω τον μαστορα με δοσεις!!!

Και ερχομαι να ρωτησω... Ισχυει ρε παιδια κατι τετοιο;;;

Με το δελτιο παραγγελιας δεν προχωραει η υποθεση;;;




Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια!!!



Δυστυχώς ναι φίλε μου, απαιτούνται τιμολόγια επισκευής.
Το δελτίο παραγγελίας δεν λέει κάτι

varaderokav11
04/02/2012, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Δυστυχώς ναι φίλε μου, απαιτούνται τιμολόγια επισκευής.
Το δελτίο παραγγελίας δεν λέει κάτι

Δηλαδη με λιγα λογια εγω θα πρεπει να πληρωσω π.χ. 2000Ε και μετα να τα διεκδικησω;;;

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα μου φαινεται πολυ κουλο!!!
Θελω να πω... πως θα μπορουσε καλλιστα να εκδικαστει η υποθεση και σε περιπτωση που δικαιωθω...
τα φτιαχνω και κοβεται το τιμολογιο σ'αυτους που πληρωνουν....

Τεσπα... Ευχαριστω και παλι!!!

giuzer
04/02/2012, 13:22
Δυστυχώς έτσι είναι:
πρώτα πληρώνεις, παίρνεις τιμολόγια για τις επισκευές και τα ανταλλακτικά και τα επισυνάπτεις στην αγωγή.
Στον εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, γάντια, κλπ) αρκεί μια επίσημη προσφορά από μαγαζί.

Operater
04/02/2012, 13:25
Δεν μπορείς να βρεις ένα φίλο ένα γνωστό, να στα κόψει πριν το φτιαξεις;
Ή να του κανεις εξουσιοδότηση να εισπράξει αυτός την αποζημιωση;

Bowleno
04/02/2012, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Δεν μπορείς να βρεις ένα φίλο ένα γνωστό, να στα κόψει πριν το φτιαξεις;
Ή να του κανεις εξουσιοδότηση να εισπράξει αυτός την αποζημιωση;


Μιλάμε ότι θα ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ τα χρήματα όπερ σημαίνει ότι μπορεί και να μην τα πάρει καθόλου, οπότε ο άλλος θα μείνει με την εξουσιοδότηση στο χέρι.....

varaderokav11
04/02/2012, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από giuzer
Δυστυχώς έτσι είναι:
πρώτα πληρώνεις, παίρνεις τιμολόγια για τις επισκευές και τα ανταλλακτικά και τα επισυνάπτεις στην αγωγή.
Στον εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, γάντια, κλπ) αρκεί μια επίσημη προσφορά από μαγαζί.


Αυτο ακριβως μου ειπαν κιεμενα και ερχομαι να ξαναρωτησω...
Γιατι δηλαδη ισχυει για μπουφαν κρανος κτλ και οχι για τα
Ανταλακτικα που χρειαζεται η μηχανη;;;

varaderokav11
04/02/2012, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Μιλάμε ότι θα ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ τα χρήματα όπερ σημαίνει ότι μπορεί και να μην τα πάρει καθόλου, οπότε ο άλλος θα μείνει με την εξουσιοδότηση στο χέρι.....


+660

giuzer
04/02/2012, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Αυτο ακριβως μου ειπαν κιεμενα και ερχομαι να ξαναρωτησω...
Γιατι δηλαδη ισχυει για μπουφαν κρανος κτλ και οχι για τα
Ανταλακτικα που χρειαζεται η μηχανη;;;

Γιατί τον εξοπλισμό τους τον πας, τον βλέπουν ότι είναι χτυπημένος, ενώ με τα ανταλλακτικά
έχουν γίνει καχύποπτοι όσον αφορά πλαστές τιμολογήσεις.
Στη περίπτωση μου έβγαλαν και φωτογραφίες με τη μηχανή και τα αλλαχθέντα ανταλλακτικά
στο ίδιο πλάνο!
Μετά σου ζητάνε και παίρνουν τα παλιά κομμάτια.

varaderokav11
04/02/2012, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από giuzer
Γιατί τον εξοπλισμό τους τον πας, τον βλέπουν ότι είναι χτυπημένος, ενώ με τα ανταλλακτικά
έχουν γίνει καχύποπτοι όσον αφορά πλαστές τιμολογήσεις.
Στη περίπτωση μου έβγαλαν και φωτογραφίες με τη μηχανή και τα αλλαχθέντα ανταλλακτικά
στο ίδιο πλάνο!
Μετά σου ζητάνε και παίρνουν τα παλιά κομμάτια.


Συμφωνω και επαυξανω!!! Θα ηταν πολυ πιο "τιμιο" να μου ζητησουν κατι τετοιο
Παρα να μου λενε πληρωσε και αν δικαιωθεις τα παιρνεις!!!
Στη δικη σου περιπτωση επεσες μονος; Ρωταω γιατι σε μενα οχι φωτογραφιες...
ουτε τηλεφωνο να δουν αν λεω αληθεια δεν πηραν!!!

SpeakeasyBlues
04/02/2012, 19:27
Ολοι, οσοι σου απαντησαν ειναι ασχετοι και κακως συμβουλευουν, μπορεις να διεκδικησεις την επισκευη με επισημη Προσφορα (απο αυτον που ΘΑ το φτιαξει) με την διαφορα οτι το δικαστηριο δεν σου πληρωνει τον ΦΠΑ.
Αυτο να πεις και στον δικηγορο της ασφαλιστικης γιατι προσπαθει ζητωντας τιμολογια να αποφυγει την επιβαρυνση της Ασφαλιστικης σου.
Με λιγα λογια οι Νομικες Προστασιες που περιλαμβανονται στα Ασφαλιστηρια συμβολαια Αστικης Ευθυνης ειναι μια πονεμενη ιστορια, για να μην πω καμμια βαρια κουβεντα...

varaderokav11
04/02/2012, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Ολοι, οσοι σου απαντησαν ειναι ασχετοι και κακως συμβουλευουν, μπορεις να διεκδικησεις την επισκευη με επισημη Προσφορα (απο αυτον που ΘΑ το φτιαξει) με την διαφορα οτι το δικαστηριο δεν σου πληρωνει τον ΦΠΑ.
Αυτο να πεις και στον δικηγορο της ασφαλιστικης γιατι προσπαθει ζητωντας τιμολογια να αποφυγει την επιβαρυνση της Ασφαλιστικης σου.
Με λιγα λογια οι Νομικες Προστασιες που περιλαμβανονται στα Ασφαλιστηρια συμβολαια Αστικης Ευθυνης ειναι μια πονεμενη ιστορια, για να μην πω καμμια βαρια κουβεντα...

Κατ΄αρχην ευχαριστω για την κατατοπιστικοτατη απαντηση σου!!!
Θα ηθελα ομως μια μικρη διευκρινηση αν βεβαια γνωριζεις!!!
Σε περιπτωση που οι τιμες ειναι μαζι με το φπα,
παλι το χανω; Και αν ναι γιατι αυτο;;;

Cpt. Haddock
04/02/2012, 20:31
Αδερφε, ανευ παρεξηγήσεως, ρωτα ενα γνωστό σου δικηγόρο για να εισαι σιγουρος (μια και το νομικό τμημα του μοτο αργει τα ΣΚ… :look: )

Βλέπεις οτι οι απαντησεις που παίρνεις ειναι αντιφατικές και καμια δεν ειναι νομικώς τεκμηριωμένη. :wave2:

devil's animal
04/02/2012, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Συμφωνω και επαυξανω!!! Θα ηταν πολυ πιο "τιμιο" να μου ζητησουν κατι τετοιο
Παρα να μου λενε πληρωσε και αν δικαιωθεις τα παιρνεις!!!
Στη δικη σου περιπτωση επεσες μονος; Ρωταω γιατι σε μενα οχι φωτογραφιες...
ουτε τηλεφωνο να δουν αν λεω αληθεια δεν πηραν!!!

κατ'αρχην περαστικα...

κατα δευτερον πρεπει να ξερεις οτι ΑΚΡΙΒΩΣ γι'αυτο εχουν αυτη την πολιτικη...
επειδη πλεον ελαχιστοι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να το φτιαξουν με δικα τους λεφτα και μετα να τα διεκδικησουν...
ΑΡΑ, μειωνεται το ποσοστο αυτων που θα διεκδικησουν σε ενδεχομενη περιπτωση...

απο την αλλη, τα δερματινα τα αναγνωριζουν γιατι αγοραστηκαν μεμονωμενα και οχι σαν μερη ενος συνολου (οπως τα ανταλλακτικα της μηχανης)...

επισης παιζει πολυ καποια ανταλλακτικα ή καποια μερη της μηχανης να σου πουνε να επισκευασθουν και οχι να αντικατασταθουν...(γλιτωνουν πολλα λεφτα...)

αντικειμενικα αν το δεις δεν μπορεις να βγαλεις ενα υποθετικο κοστολογιο και να στο εγκρινουν και μετα τα τιμολογια να κοπουν στο ονομα τους...

καλη τυχη...
:wave2:

balakia
04/02/2012, 21:13
το φτιαχνης,πληρωνης(και βερεσε αν μπορης) και τους δινης τα τιμολογια απο ολα τα συνεργεια,φωτοτυπιες βιβλιο εισερχομενων-εξερχομενων οχηματων απο το-τα συνεργειο-α που να φαινεται ποτε μπηκε και βγηκε το οχημα σου και σε κανα διμηνο αν παραδεχονται το "σφαλμα"(θα το ξερεις απο πριν)εισπρατεις τα πληρωνουν ολα ακεραια και κραταν τα τιμολογια ανεξαρτητος σε ποιανου ονομα ειναι(δικο σου πχ),υπαρχη η περιπτωση να κανουν παζαρι οχι σε σενα αλλα στο συνεργειο-ανταλακτικα προσεξε το μην βγεις χρεωμενος λογω αυτου.εδω θεσ/νικη υπαρχη ενας βαφεας που τα αναλαμβανη ολα απο την αρχη μεχρι το τελος,μονο πας το οχημα σου με τα χαρτια και μετα πας το παιρνεις,δεν ανακατευεσε πουθενα ουτε πληρωνεις τιποτα αμα δεν φταις,απλα δεν ξερω αν ασχολειτε με μοτο,ξερω για φορτηγα και αυτοκινητα.

SpeakeasyBlues
04/02/2012, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Κατ΄αρχην ευχαριστω για την κατατοπιστικοτατη απαντηση σου!!!
Θα ηθελα ομως μια μικρη διευκρινηση αν βεβαια γνωριζεις!!!
Σε περιπτωση που οι τιμες ειναι μαζι με το φπα,
παλι το χανω; Και αν ναι γιατι αυτο;;;

Γιατι απο την στιγμη που καταθετεις προσφορα, δεν εχεις φυσικα πληρωσει και αποδωσει (κατ επεκτασιν) ΦΠΑ, πως λοιπον περιμενεις να το πληρωθεις?

SpeakeasyBlues
04/02/2012, 21:55
Εφοσον το συμβαν ειναι "καθαρο" ως προς την υπαιτιοτητα του αλλου, προχωρα με εναν δικηγορο εμπιστοσυνης, οτι σου λενε πιο πανω για ανταλακτικα μεταχειρισμενα, δερματινα, ξεχασε τα, ο καθενας νομιζει οτι η περιπτωση του με μια ασφαλιστικη ειναι και ο κανονας, ο κινδυνος για σενα δεν ειναι η νομικη οδος που θα επιλεξεις, αλλα ο δικηγορος (δεν αστειευομαι).
Γενικως τους μηχανοβιους, δικηγοροι και ασφαλιστικες τους εχουν για δαγκωμα εδω και δεκαετιες κι αυτο γιατι το 90% δεν γνωριζουν τα στοιχειωδη δικαιωματα τους και το μονο που κανουν ειναι να πηγαινοερχονται απο γραφειο σε γραφειο μουρμουριζοντας για την ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥΣ, ενω θα επρεπε πρωτιστως να αναφερονται στην ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ, δεν δινει κανεις δεκαρα, εαν εγινε στραπατσαδα μια ασταφτερη μαλακια με ασορτι ταινια στην ζαντα που πιανει τριακοσια χιλιομετρα.
Καθε μοτοσυκλετα που πεφτει, ανεξαρτητως χιλιομετρων δεν κουβαλαει σακια με πατατες αλλα ανθρωπους, εκει λοιπον ξεκιναει η σωστη διεκδικηση και τελευταια ειναι τα "μεταλλα".

stefanos
04/02/2012, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Εφοσον το συμβαν ειναι "καθαρο" ως προς την υπαιτιοτητα του αλλου,


Εγώ δεν κατάλαβα ποιος είναι ο άλλος :confused:

giuzer
04/02/2012, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Ολοι, οσοι σου απαντησαν ειναι ασχετοι και κακως συμβουλευουν, μπορεις να διεκδικησεις την επισκευη με επισημη Προσφορα (απο αυτον που ΘΑ το φτιαξει) με την διαφορα οτι το δικαστηριο δεν σου πληρωνει τον ΦΠΑ.
Αυτο να πεις και στον δικηγορο της ασφαλιστικης γιατι προσπαθει ζητωντας τιμολογια να αποφυγει την επιβαρυνση της Ασφαλιστικης σου.
Με λιγα λογια οι Νομικες Προστασιες που περιλαμβανονται στα Ασφαλιστηρια συμβολαια Αστικης Ευθυνης ειναι μια πονεμενη ιστορια, για να μην πω καμμια βαρια κουβεντα...


...είμαι παθόν και μιλάω από ιδία εμπειρία, και έχω πάει με Δικηγόρο ειδικευμένη σε ατυχήματα.
Τώρα αν είναι όπως τα λες τι να πω, μάλλον εσύ θα ξέρεις καλύτερα.

fasma
04/02/2012, 22:29
Sorry αλλα θα πω και εγω την μπαρουφα μου:
Λεω .....αν σου κοψει ενα τιμολογιο οσο θα σου παει η ζημια και απλα του πληρωνεις το ΦΠΑ μπροστα και τα καταθετεις δεν θα κάνεις δουλεια?? :look:

varaderokav11
04/02/2012, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Sorry αλλα θα πω και εγω την μπαρουφα μου:
Λεω .....αν σου κοψει ενα τιμολογιο οσο θα σου παει η ζημια και απλα του πληρωνεις το ΦΠΑ μπροστα και τα καταθετεις δεν θα κάνεις δουλεια?? :look:

Αυτο το σκεφτηκα κι εγω απλα δεν ξερω κατα ποσο ενα μαγαζι μπορει να κοψει τιμολογιο
Για πραγματα που δεν εχει... Γιατι ολα τα ανταλακτικα θελουν παραγγελια...
Τη Δευτερα θα ρωτησω και θα ξερω...

varaderokav11
04/02/2012, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Εφοσον το συμβαν ειναι "καθαρο" ως προς την υπαιτιοτητα του αλλου, προχωρα με εναν δικηγορο εμπιστοσυνης, οτι σου λενε πιο πανω για ανταλακτικα μεταχειρισμενα, δερματινα, ξεχασε τα, ο καθενας νομιζει οτι η περιπτωση του με μια ασφαλιστικη ειναι και ο κανονας, ο κινδυνος για σενα δεν ειναι η νομικη οδος που θα επιλεξεις, αλλα ο δικηγορος (δεν αστειευομαι).
Γενικως τους μηχανοβιους, δικηγοροι και ασφαλιστικες τους εχουν για δαγκωμα εδω και δεκαετιες κι αυτο γιατι το 90% δεν γνωριζουν τα στοιχειωδη δικαιωματα τους και το μονο που κανουν ειναι να πηγαινοερχονται απο γραφειο σε γραφειο μουρμουριζοντας για την ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥΣ, ενω θα επρεπε πρωτιστως να αναφερονται στην ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ, δεν δινει κανεις δεκαρα, εαν εγινε στραπατσαδα μια ασταφτερη μαλακια με ασορτι ταινια στην ζαντα που πιανει τριακοσια χιλιομετρα.
Καθε μοτοσυκλετα που πεφτει, ανεξαρτητως χιλιομετρων δεν κουβαλαει σακια με πατατες αλλα ανθρωπους, εκει λοιπον ξεκιναει η σωστη διεκδικηση και τελευταια ειναι τα "μεταλλα".

Συμφωνω απολυτα οσον αφορα τους μηχανοβιους και την αντιμετωπιση τους!!!
Οσο για την υπαιτιοτητα... φανταζομαι οτι οι αλλοι θα βρουν χιλιες δυο δικαιολογιες!!!
Επιλογη δικηγορου δεν υπαρχει... Εδω δεν εχουμε να φτιαξουμε τη μηχανη...:bawl: :bawl:

alres
05/02/2012, 07:59
Καλημέρα,
Δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση τιμολογιών κομμένων.

Έχεις δυο λύσεις:

1) Ζητάς από το μάστορα αναλυτική (δηλαδή σε βαθμό τραγικής λεμπτομέρειας με κωδικούς προϊόντων και εργατοώρες για κάθε εργασία) ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ.

2) Κόβεις ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ, τα οποία σημαίνουν ότι ΘΑ ΧΡΩΣΤΑΣ ΣΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΤΟ ΠΟΣΟ που αναγράφουν για εργασίες ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ. Μπορεί σε αυτά τα τιμολόγια, για δική σου εξασφάλιση, να αναγράψει και ότι σου παρακρατά τη μοτοσικλέτα μέχρις αποπληρωμής του τιμήματος (πίστεψέ με έχει δικαίωμα και δεν στο αναλύω παραπάνω).
ΠΡΟΣΟΧΗ: Το νούμενο 2, αν δεν τον ξέρεις το μάστορα, δεν το κάνεις για κανένα λόγο, δηλαδή να σου γράψει ότι παρακρατά τη μηχανή εως την αποπληρωμή, γιατί ο άγνωστος θα στο κάνει ! ! ! Το κατάλαβες αυτό έτσι;;;

Εμένα, κάτι άλλο δεν μου αρέσει.
Ποιος φταίει για το ατύχημα; Πως προκύπτει αυτό; Και γιατί σε αποζημιώνει η δική σου ( εξόσων κατάλαβα ) ασφαλιστική; Για λάδια επί του οδοστρώματος, τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα ή ξεκάθαρα.


Ρώτα δικηγόρο. Χωρίς χαρτιά, τα τελευταία ερωτήματα δεν μπορούν να απαντηθούν.
Τα 1 και 2, είναι στάνταρ.

alres
05/02/2012, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Εφοσον το συμβαν ειναι "καθαρο" ως προς την υπαιτιοτητα του αλλου, προχωρα με εναν δικηγορο εμπιστοσυνης, οτι σου λενε πιο πανω για ανταλακτικα μεταχειρισμενα, δερματινα, ξεχασε τα, ο καθενας νομιζει οτι η περιπτωση του με μια ασφαλιστικη ειναι και ο κανονας, ο κινδυνος για σενα δεν ειναι η νομικη οδος που θα επιλεξεις, αλλα ο δικηγορος (δεν αστειευομαι).
Γενικως τους μηχανοβιους, δικηγοροι και ασφαλιστικες τους εχουν για δαγκωμα εδω και δεκαετιες κι αυτο γιατι το 90% δεν γνωριζουν τα στοιχειωδη δικαιωματα τους και το μονο που κανουν ειναι να πηγαινοερχονται απο γραφειο σε γραφειο μουρμουριζοντας για την ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥΣ, ενω θα επρεπε πρωτιστως να αναφερονται στην ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ, δεν δινει κανεις δεκαρα, εαν εγινε στραπατσαδα μια ασταφτερη μαλακια με ασορτι ταινια στην ζαντα που πιανει τριακοσια χιλιομετρα.
Καθε μοτοσυκλετα που πεφτει, ανεξαρτητως χιλιομετρων δεν κουβαλαει σακια με πατατες αλλα ανθρωπους, εκει λοιπον ξεκιναει η σωστη διεκδικηση και τελευταια ειναι τα "μεταλλα".


Και επιτέλους ναι, το είπε κάποιος αυτό . . .
Όταν "βιάζονται" να δώσουν λεφτά σε αναβάτη για τη μηχανή, είναι που φοβούνται μην θυμηθεί καί ότι έχει χτυπήσει κιόλας....

Σωστότατο

varaderokav11
05/02/2012, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Καλημέρα,
Δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση τιμολογιών κομμένων.

Έχεις δυο λύσεις:

1) Ζητάς από το μάστορα αναλυτική (δηλαδή σε βαθμό τραγικής λεμπτομέρειας με κωδικούς προϊόντων και εργατοώρες για κάθε εργασία) ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ.

2) Κόβεις ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ, τα οποία σημαίνουν ότι ΘΑ ΧΡΩΣΤΑΣ ΣΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΤΟ ΠΟΣΟ που αναγράφουν για εργασίες ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ. Μπορεί σε αυτά τα τιμολόγια, για δική σου εξασφάλιση, να αναγράψει και ότι σου παρακρατά τη μοτοσικλέτα μέχρις αποπληρωμής του τιμήματος (πίστεψέ με έχει δικαίωμα και δεν στο αναλύω παραπάνω).
ΠΡΟΣΟΧΗ: Το νούμενο 2, αν δεν τον ξέρεις το μάστορα, δεν το κάνεις για κανένα λόγο, δηλαδή να σου γράψει ότι παρακρατά τη μηχανή εως την αποπληρωμή, γιατί ο άγνωστος θα στο κάνει ! ! ! Το κατάλαβες αυτό έτσι;;;

Εμένα, κάτι άλλο δεν μου αρέσει.
Ποιος φταίει για το ατύχημα; Πως προκύπτει αυτό; Και γιατί σε αποζημιώνει η δική σου ( εξόσων κατάλαβα ) ασφαλιστική; Για λάδια επί του οδοστρώματος, τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα ή ξεκάθαρα.


Ρώτα δικηγόρο. Χωρίς χαρτιά, τα τελευταία ερωτήματα δεν μπορούν να απαντηθούν.
Τα 1 και 2, είναι στάνταρ.

Κατ'αρχην να διευκρινησω 2 πραγματακια....
1. Δεν ειπα ποτε οτι η Ασφαλιστικη μου θα με αποζημιωσει!!!
2. Εγω λεω πως φταιει η εταιρια που δεν καθαρισε καλα τον δρομο με το γνωστο αποτελεσμα...
3. Η ασφαλιστικη μου μετα απο δικο μου αιτημα εβαλε δικηγορο (δικο της!!!) να διεκδικησουμε νομικα αυτα που ζηταω.

Τα καταλαβα πολυ καλα αυτα που λες και σε ευχαριστω αλλα λογο του οτι μαστορας τοσο γνωστος (εμπιστοσυνης) δεν υπαρχει... το 2 ακυρο...

varaderokav11
05/02/2012, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Και επιτέλους ναι, το είπε κάποιος αυτό . . .
Όταν "βιάζονται" να δώσουν λεφτά σε αναβάτη για τη μηχανή, είναι που φοβούνται μην θυμηθεί καί ότι έχει χτυπήσει κιόλας....

Σωστότατο

Σωστοτατο μεν αλλα στη δικη μου περιπτωση οχι απλως δεν βιαζονται....
δεν θελουν καν να πληρωσουν...

daz
05/02/2012, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Σωστοτατο μεν αλλα στη δικη μου περιπτωση οχι απλως δεν βιαζονται....
δεν θελουν καν να πληρωσουν...

E τότε κάνε πως πονάς κιόλας. :D



Υγ. Sorry για το σπαμ και λυπάμαι για ότι σου έτυχε.

LsKostas
05/02/2012, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Εφοσον το συμβαν ειναι "καθαρο" ως προς την υπαιτιοτητα του αλλου, προχωρα με εναν δικηγορο εμπιστοσυνης, οτι σου λενε πιο πανω για ανταλακτικα μεταχειρισμενα, δερματινα, ξεχασε τα, ο καθενας νομιζει οτι η περιπτωση του με μια ασφαλιστικη ειναι και ο κανονας, ο κινδυνος για σενα δεν ειναι η νομικη οδος που θα επιλεξεις, αλλα ο δικηγορος (δεν αστειευομαι).
Γενικως τους μηχανοβιους, δικηγοροι και ασφαλιστικες τους εχουν για δαγκωμα εδω και δεκαετιες κι αυτο γιατι το 90% δεν γνωριζουν τα στοιχειωδη δικαιωματα τους και το μονο που κανουν ειναι να πηγαινοερχονται απο γραφειο σε γραφειο μουρμουριζοντας για την ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥΣ, ενω θα επρεπε πρωτιστως να αναφερονται στην ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ, δεν δινει κανεις δεκαρα, εαν εγινε στραπατσαδα μια ασταφτερη μαλακια με ασορτι ταινια στην ζαντα που πιανει τριακοσια χιλιομετρα.
Καθε μοτοσυκλετα που πεφτει, ανεξαρτητως χιλιομετρων δεν κουβαλαει σακια με πατατες αλλα ανθρωπους, εκει λοιπον ξεκιναει η σωστη διεκδικηση και τελευταια ειναι τα "μεταλλα".


Πολυτιμες συμβουλες Speaky :beer: :beer: :beer:

ο μηχανοβιος ειναι το εξιλαστηριο θυμα και αυτο λογω της ΑΓΝΟΙΑΣ του ...


Nα τον ακουτε τον "παλιο" και χαμενοι δεν θα βγειτε , ακουστε που σας λεω ...

varaderokav11
05/02/2012, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
E τότε κάνε πως πονάς κιόλας. :D



Υγ. Sorry για το σπαμ και λυπάμαι για ότι σου έτυχε.


Παναω γιατρε μου...!!!









Θα παρω κατι παραπανω για κατι πραματακια που θελω;;;
:D :D :D

alres
05/02/2012, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Σωστοτατο μεν αλλα στη δικη μου περιπτωση οχι απλως δεν βιαζονται....
δεν θελουν καν να πληρωσουν...

Χμμμ...μάλιστα
Νομίζω τότε ότι πονάς λόγω της πτώσης, ότι έχει χαλάσει εξοπλισμός αναβάτη γύρω στα 1000 ευρώ ότι λόγω τραυματισμού δεν πήγες δουλειά ένα μήνα και μετά έπαιρνες ταξί, ότι ακυρώθηκαν ραντεβού για μελλοντικές εργασίες, ότι ταλαιπωρείσαι με επανεξετάσεις και νοσοκομεία, ότι παίρνεις φάρμακα, ότι....ότι....ότι....

Γενικά φτου να μη σε βασκάνω, αλλά δεν είσαι καθόλου καλά και μάλιστα όλα τα παραπάνω μαζί με τη ζημιά της μηχανής και κάτι ψιλά ακόμα, τα βάζεις σε μια αγωγή και ησυχάζεις

(φωτο, μάρτυρες και όλα τα σχετικά απαραίτητα ε; )

Κράτα αντίγραφα και από τον αέρα που αναπνέεις εννοείται

Αφού ο μάστορας δεν είναι γνωστός ζήτα προσφορά, από αυτόν ή από άλλον, με τα λεπτομερή χαρακτηριστικά που λέγαμε.

Αντί για τη "νομική προστασία" της ασφαλιστικής σου, μήπως θα έπρεπε να εξετάσεις την πιθανότητα 3ου, άλλου ρε παιδί μου, δικού σου δικηγόρου; Ίσως λέω, για κάποιους λόγους, να σου έδειχνε μεγαλύτερη προσοχή, να σε αντιμετώπιζε καλύτερα, λέω πάντα ίσως

varaderokav11
05/02/2012, 19:11
Τελικα μαλλον θα αποδειχτει οτι ημουν μεγαλος
Μ@@@ας που δεν εβαλα ολα αυτα που λες...

Anyway... Για αλλο δικηγορο δυστυχως δεν περισσευουν
Με τιποτα...

devil's animal
05/02/2012, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Χμμμ...μάλιστα
Νομίζω τότε ότι πονάς λόγω της πτώσης, ότι έχει χαλάσει εξοπλισμός αναβάτη γύρω στα 1000 ευρώ ότι λόγω τραυματισμού δεν πήγες δουλειά ένα μήνα και μετά έπαιρνες ταξί, ότι ακυρώθηκαν ραντεβού για μελλοντικές εργασίες, ότι ταλαιπωρείσαι με επανεξετάσεις και νοσοκομεία, ότι παίρνεις φάρμακα, ότι....ότι....ότι....

Γενικά φτου να μη σε βασκάνω, αλλά δεν είσαι καθόλου καλά και μάλιστα όλα τα παραπάνω μαζί με τη ζημιά της μηχανής και κάτι ψιλά ακόμα, τα βάζεις σε μια αγωγή και ησυχάζεις

(φωτο, μάρτυρες και όλα τα σχετικά απαραίτητα ε; )

Κράτα αντίγραφα και από τον αέρα που αναπνέεις εννοείται

Αφού ο μάστορας δεν είναι γνωστός ζήτα προσφορά, από αυτόν ή από άλλον, με τα λεπτομερή χαρακτηριστικά που λέγαμε.

Αντί για τη "νομική προστασία" της ασφαλιστικής σου, μήπως θα έπρεπε να εξετάσεις την πιθανότητα 3ου, άλλου ρε παιδί μου, δικού σου δικηγόρου; Ίσως λέω, για κάποιους λόγους, να σου έδειχνε μεγαλύτερη προσοχή, να σε αντιμετώπιζε καλύτερα, λέω πάντα ίσως

τα γραφετε και φαινονται τοσο ευκολα και πειθετε και κοσμο γι'αυτα που λετε...
λες και οι ασφαλιστικες ειναι τιποτα χθεσινα παιδακια και δεν ξερουν πως παιζετε το εργο...
λες και ειναι μ@λακες ολοι οι εμπειρογνωμονες και αυτοι που ελεγχουν τους φακελους των εκαστοτε ατυχηματων...

θα ηθελα να ηξερα ΠΩΣ θα αποδειξει οτι ο εξοπλισμος εκανε 1000€...
(εκτος αν τον ειχε αγορασει προσφατα και εχει κρατησει ΟΛΕΣ τις αποδειξεις και φυσικα αποδειξει οτι εχουν γινει ΦΥΤΙΛΙΑ. αν εχει ενα απλο γδαρσιμο το μπουφαν θα πουν να το επισκευασουν. για το κρανος παιζει μονο να αντικατασταθει...)
επισης θα ηθελα να ηξερα ΠΩΣ θα αποδειξει οτι δεν πηγαινε δουλεια. αφου θα ζητησουν να δουν χαρτια απο τον ασφαλιστικο φορεα του (που φυσικα θα εχει δηλωθει ασθενης)
ξανα μανα ΠΩΣ θα αποδειξει οτι ταλαιπωρειται με επανεξετασεις και φαρμακα, αν δεν εχει ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ απο νοσοκομεια και κλινικες...(ακομα και να κανει γιαλαντζι εξετασεις, πρεπει να πεισει τους γιατρους να του γραψουν οτι ΚΑΤΙ εχε...πολυ δυσκολο...και το ακομα πιο δυσκολο ειναι να ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ολες τις εξετασεις και τα φαρμακα και μετα να διεκδηκισει τα λεφτα απο αυτα)

για το ταξι ας που με οτι εχει ενα φιλο ταριφα και του κραταει καθε μερα 2 αποδειξεις (απο και προς την δουλεια)...

επισης ο "δικος του" δικηγορος θα θελει το 20% των κερδων του οποιουδηποτε δικαστηριου + καποια εξοδα για να καταθεσει την αγωγη κλπ...

και υπ'οψιν ΑΝ παει δικαστικα μιλαμε οτι θα τραβηξει η υποθεση τουλαχιστον 2 με 3 χρονακια και μπορει να βγει συνηπαιτιοτητα οτι και καλα "ετρεχε"...
φυσικα ολα τα αποπανω (την μηχανη, τον εξοπλισμο, τα νοσοκομεια και τα φαρμακα) πρεπει να τα εχει εξοφλησει με ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ μεχρι να εκδικασθει τελεσιδικα η αποφαση...

ειναι μεγαλο το κυκλωμα και φυσικα πολλα τα λεφτα που παιζονται...
δεν ειναι φιλανθρωπικες εταιρειες οι ασφαλιστικες και σιγουρα δεν θα σε κανουν τον "ελληνα κροισο με 7 γραμματα" επειδη ειχες ενα ατυχημα...

δεν δουλευω σε καποια ασφαλιστικη αλλα επειδη εχω παθει και εγω και φιλοι απο τετοια πραγματα, καλο ειναι να γραφονται για να μην νομιζει ο αλλος οτι επιασε τον Παπα απ'τα @@....

αν καταλαβα καλα ο φιλος παει να διεκδικησει απο την Εγνατια Οδο την αποζημιωση...
γιατι λεει οτι επεσε μονος του εφ'οσον υπηρχαν λαδια και πετρελαια απο προηγουμενο ατυχημα...

καλη τυχη (για αλλη μια φορα)...
:wave2:

varaderokav11
05/02/2012, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα γραφετε και φαινονται τοσο ευκολα και πειθετε και κοσμο γι'αυτα που λετε...
λες και οι ασφαλιστικες ειναι τιποτα χθεσινα παιδακια και δεν ξερουν πως παιζετε το εργο...
λες και ειναι μ@λακες ολοι οι εμπειρογνωμονες και αυτοι που ελεγχουν τους φακελους των εκαστοτε ατυχηματων...


καλη τυχη (για αλλη μια φορα)...
:wave2:

Φιλε μου τα ειπες πολυ καλα και για να μη παρεξηγηθω... Ξεκαθαρισα απ΄την αρχη οτι
Αυτα που διεκδικω ειναι ζημια της μηχανης και του εξοπλισμου!!!
Αυτα και μονο!!!

Απλα ειχα την εντυπωση με το αθωο μυαλο μου... Οτι ο δικηγορος
Της δικης μου ασφαλιστικης θα με προσεχε λιγο γιατι στο κατω κατω αυτος
τα λεφτα του θα τα παρει!!! Και μαλιστα κατα καποιο τροπο ΕΓΩ τον πληρωνω!!!
Κανω λαθος;;;
:wave2:

Cpt. Haddock
05/02/2012, 20:23
Ναι, γιατι δεν ειναι ο δικος σου δικηγόρος, ουτε της δικης σου ασφαλιστικής

Ειναι ο δικηγόρος της ασφαλιστικής, το συμφέρον της εταιρίας βαζει πρώτο...

alres
05/02/2012, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα γραφετε και φαινονται τοσο ευκολα και πειθετε και κοσμο γι'αυτα που λετε...
λες και οι ασφαλιστικες ειναι τιποτα χθεσινα παιδακια και δεν ξερουν πως παιζετε το εργο...
λες και ειναι μ@λακες ολοι οι εμπειρογνωμονες και αυτοι που ελεγχουν τους φακελους των εκαστοτε ατυχηματων...

θα ηθελα να ηξερα ΠΩΣ θα αποδειξει οτι ο εξοπλισμος εκανε 1000€...
(εκτος αν τον ειχε αγορασει προσφατα και εχει κρατησει ΟΛΕΣ τις αποδειξεις και φυσικα αποδειξει οτι εχουν γινει ΦΥΤΙΛΙΑ. αν εχει ενα απλο γδαρσιμο το μπουφαν θα πουν να το επισκευασουν. για το κρανος παιζει μονο να αντικατασταθει...)
επισης θα ηθελα να ηξερα ΠΩΣ θα αποδειξει οτι δεν πηγαινε δουλεια. αφου θα ζητησουν να δουν χαρτια απο τον ασφαλιστικο φορεα του (που φυσικα θα εχει δηλωθει ασθενης)
ξανα μανα ΠΩΣ θα αποδειξει οτι ταλαιπωρειται με επανεξετασεις και φαρμακα, αν δεν εχει ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ απο νοσοκομεια και κλινικες...(ακομα και να κανει γιαλαντζι εξετασεις, πρεπει να πεισει τους γιατρους να του γραψουν οτι ΚΑΤΙ εχε...πολυ δυσκολο...και το ακομα πιο δυσκολο ειναι να ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ολες τις εξετασεις και τα φαρμακα και μετα να διεκδηκισει τα λεφτα απο αυτα)

για το ταξι ας που με οτι εχει ενα φιλο ταριφα και του κραταει καθε μερα 2 αποδειξεις (απο και προς την δουλεια)...

επισης ο "δικος του" δικηγορος θα θελει το 20% των κερδων του οποιουδηποτε δικαστηριου + καποια εξοδα για να καταθεσει την αγωγη κλπ...

και υπ'οψιν ΑΝ παει δικαστικα μιλαμε οτι θα τραβηξει η υποθεση τουλαχιστον 2 με 3 χρονακια και μπορει να βγει συνηπαιτιοτητα οτι και καλα "ετρεχε"...
φυσικα ολα τα αποπανω (την μηχανη, τον εξοπλισμο, τα νοσοκομεια και τα φαρμακα) πρεπει να τα εχει εξοφλησει με ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ μεχρι να εκδικασθει τελεσιδικα η αποφαση...

ειναι μεγαλο το κυκλωμα και φυσικα πολλα τα λεφτα που παιζονται...
δεν ειναι φιλανθρωπικες εταιρειες οι ασφαλιστικες και σιγουρα δεν θα σε κανουν τον "ελληνα κροισο με 7 γραμματα" επειδη ειχες ενα ατυχημα...

δεν δουλευω σε καποια ασφαλιστικη αλλα επειδη εχω παθει και εγω και φιλοι απο τετοια πραγματα, καλο ειναι να γραφονται για να μην νομιζει ο αλλος οτι επιασε τον Παπα απ'τα @@....

αν καταλαβα καλα ο φιλος παει να διεκδικησει απο την Εγνατια Οδο την αποζημιωση...
γιατι λεει οτι επεσε μονος του εφ'οσον υπηρχαν λαδια και πετρελαια απο προηγουμενο ατυχημα...

καλη τυχη (για αλλη μια φορα)...
:wave2:

Καλέ μου άνθρωπε, εδώ δεν δίνει κανείς συμβουλές ούτε για το πως να εξαπατήσει κανείς, ούτε για το πως να γίνει πλούσιος. Δεν ξέρω τι έπαθε ο άνθρωπος και φυσικά όλα τα παραπάνω τα έγραψα γιατί αυτά συνήθως ζητάει ο κόσμος σε τέτοια δικαστήρια, στέκουν δε στέκουν.

Για πολλά από αυτά, ο νόμος αλλά και αρκετές ως τώρα αποφάσεις δικαστηρίων, σου δίνουν το δικαίωμα να τα ζητήσεις, κανονικά και με το νόμο που λένε.

Το πως αποδεικνύεις κάτι σε ένα δικαστήριο, είναι ένα θέμα για το οποίο έχουν γραφτεί χιλιάδες σελίδες θεωρίας και πρακτικής. Και δεν πρόκειται να στο πει κανείς τσάμπα και χύμα, ακόμα και αν το ξέρει.

Κανείς δεν γίνεται πλούσιος όταν έχει ατύχημα και ειδικά όταν πέφτει από (ή χτυπά με) τη μοτοσικλέτα, πίστεψέ με το έχω ζήσει. Ειδικά ο μοτοσικλετιστής, είναι πάντα ο χαμένος της ιστορίας. Φταίει, δε φταίει.

Γιατί, όλα τα έξοδα, που λέει ο λόγος, μπορεί και να τα κερδίσεις. Το ψυχικό τραλαλα μετά από ένα ατύχημα, δεν γιατρεύεται ποτέ. Είναι εκεί και αναβιώνει συνεχώς στο μυαλό σου. Ειδικά αν σου έχει αφήσει και διάφορα για να θυμάσαι..

Το ζήτημα είναι να ξέρει ο άνθρωπος που θα σε αναλάβει, το εύρος των δικαιωμάτων που σου παρέχει ο νόμος και η ως τώρα πρακτική των δικαστηρίων και τον τρόπο να τα διεκδικήσεις.
Και αυτά, στο λέω και πάλι, δεν θα στα πει κανένας τσάμπα, και καλά θα κάνει.

Δεν διαφωνεί κανείς με την καθυστέρηση κλπ, αλλά αν έχεις άλλο τρόπο, πέστον να γλιτώσει και ο κοσμάκης την ταλαιπωρία.

varaderokav11
05/02/2012, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, γιατι δεν ειναι ο δικος σου δικηγόρος, ουτε της δικης σου ασφαλιστικής

Ειναι ο δικηγόρος της ασφαλιστικής, το συμφέρον της εταιρίας βαζει πρώτο...


:a18:

SpeakeasyBlues
06/02/2012, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Φιλε μου τα ειπες πολυ καλα και για να μη παρεξηγηθω... Ξεκαθαρισα απ΄την αρχη οτι
Αυτα που διεκδικω ειναι ζημια της μηχανης και του εξοπλισμου!!!
Αυτα και μονο!!!

Απλα ειχα την εντυπωση με το αθωο μυαλο μου... Οτι ο δικηγορος
Της δικης μου ασφαλιστικης θα με προσεχε λιγο γιατι στο κατω κατω αυτος
τα λεφτα του θα τα παρει!!! Και μαλιστα κατα καποιο τροπο ΕΓΩ τον πληρωνω!!!
Κανω λαθος;;;
:wave2:

Και τοση ωρα σου γραφω οτι κακως διεκδικεις μονο μηχανη και εξοπλισμο, απο την στιγμη που πεφτεις δικαιουσαι αποζημιωση.
Ο δικηγορος της ασφαλιστικης θα πληρωθει βασει τιμοκαταλογου και οταν με το καλο κερδισεις την υποθεση, θα σου αφαιρεσουν τα δικαστικα εξοδα (ενω πληρωνεις για την νομικη προστασια), επισης κυνηγωντας την Εγνατια στρεφεσαι εναντιον της τεχνικης εταιριας που εχει παρει εργολαβια το κομματι του εργου και που συνηθως ως εδρα (που θα κοινοποιησεις την αγωγη) εχει δνση επαρχια και θα ειναι ενα κλειστο γραφειο...εαν με τα πολλα κλητευθουν (νομιμα και δεν εχουν κλεισει) θα εκδικαστει η υποθεση στην εδρα τους, βαλε κατι αναβολες, τον δικηγορο που θα παει οσες φορες χρειαστει, σκεψου το κοστος για την Νομικη Υπηρεσια που αυτοι το ξερουν, αλλα εσενα δεν εχει νοημα να σου το πουν.

SpeakeasyBlues
06/02/2012, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα γραφετε και φαινονται τοσο ευκολα και πειθετε και κοσμο γι'αυτα που λετε...
λες και οι ασφαλιστικες ειναι τιποτα χθεσινα παιδακια και δεν ξερουν πως παιζετε το εργο...
λες και ειναι μ@λακες ολοι οι εμπειρογνωμονες και αυτοι που ελεγχουν τους φακελους των εκαστοτε ατυχηματων...

θα ηθελα να ηξερα ΠΩΣ θα αποδειξει οτι ο εξοπλισμος εκανε 1000€...
(εκτος αν τον ειχε αγορασει προσφατα και εχει κρατησει ΟΛΕΣ τις αποδειξεις και φυσικα αποδειξει οτι εχουν γινει ΦΥΤΙΛΙΑ. αν εχει ενα απλο γδαρσιμο το μπουφαν θα πουν να το επισκευασουν. για το κρανος παιζει μονο να αντικατασταθει...)
επισης θα ηθελα να ηξερα ΠΩΣ θα αποδειξει οτι δεν πηγαινε δουλεια. αφου θα ζητησουν να δουν χαρτια απο τον ασφαλιστικο φορεα του (που φυσικα θα εχει δηλωθει ασθενης)
ξανα μανα ΠΩΣ θα αποδειξει οτι ταλαιπωρειται με επανεξετασεις και φαρμακα, αν δεν εχει ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ απο νοσοκομεια και κλινικες...(ακομα και να κανει γιαλαντζι εξετασεις, πρεπει να πεισει τους γιατρους να του γραψουν οτι ΚΑΤΙ εχε...πολυ δυσκολο...και το ακομα πιο δυσκολο ειναι να ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ολες τις εξετασεις και τα φαρμακα και μετα να διεκδηκισει τα λεφτα απο αυτα)

για το ταξι ας που με οτι εχει ενα φιλο ταριφα και του κραταει καθε μερα 2 αποδειξεις (απο και προς την δουλεια)...

επισης ο "δικος του" δικηγορος θα θελει το 20% των κερδων του οποιουδηποτε δικαστηριου + καποια εξοδα για να καταθεσει την αγωγη κλπ...

και υπ'οψιν ΑΝ παει δικαστικα μιλαμε οτι θα τραβηξει η υποθεση τουλαχιστον 2 με 3 χρονακια και μπορει να βγει συνηπαιτιοτητα οτι και καλα "ετρεχε"...
φυσικα ολα τα αποπανω (την μηχανη, τον εξοπλισμο, τα νοσοκομεια και τα φαρμακα) πρεπει να τα εχει εξοφλησει με ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ μεχρι να εκδικασθει τελεσιδικα η αποφαση...

ειναι μεγαλο το κυκλωμα και φυσικα πολλα τα λεφτα που παιζονται...
δεν ειναι φιλανθρωπικες εταιρειες οι ασφαλιστικες και σιγουρα δεν θα σε κανουν τον "ελληνα κροισο με 7 γραμματα" επειδη ειχες ενα ατυχημα...

δεν δουλευω σε καποια ασφαλιστικη αλλα επειδη εχω παθει και εγω και φιλοι απο τετοια πραγματα, καλο ειναι να γραφονται για να μην νομιζει ο αλλος οτι επιασε τον Παπα απ'τα @@....

αν καταλαβα καλα ο φιλος παει να διεκδικησει απο την Εγνατια Οδο την αποζημιωση...
γιατι λεει οτι επεσε μονος του εφ'οσον υπηρχαν λαδια και πετρελαια απο προηγουμενο ατυχημα...

καλη τυχη (για αλλη μια φορα)...
:wave2:

Ακριβως! Εσυ το λες, οι Ασφαλιστικες δεν ειναι χθεσινες και ξερουν πως παιζεται το εργο, δεν εχει σημασια εαν δεν συμφωνουν με την κοστολογηση του εξοπλισμου σου και αφαιρουν π.χ. 1000e, εσυ διεκδικεις (μεσω δικηγορου) Σωματικες Βλαβες και Ηθικη Βλαβη και τοτε σε παιρνουν στα σοβαρα.

stefanos
06/02/2012, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
εναντιον της τεχνικης εταιριας που εχει παρει εργολαβια το κομματι του εργου και που συνηθως ως εδρα (που θα κοινοποιησεις την αγωγη) εχει δνση επαρχια και θα ειναι ενα κλειστο γραφειο.

Εάν το έργο είναι υπό κατασκευή.
Στην περίπτωση που έχει γίνει διοικητική παραλαβή για χρήση την ευθύνη της λειτουργίας την έχει ο κύριος του έργου, εκτός εάν αποδειχτεί κακοτεχνία.
Εκεί μπλέκεται και ο εργολάβος πρωτίστως αλλά και η Δ/νουσα υπηρεσία του έργου.
Αλλά εφόσον μιλάμε για απλά λάδια και όχι λακούβα το πράγμα μπερδεύεται πολύ και πρέπει να βρεθεί ποιός ήταν υπεύθυνος να μαζέψει τα λάδια από το ατύχημα ώστε να γίνει μύνηση εναντίον του να καταδικαστεί και μετά το αστικό αποζημιώνεσαι από το αφεντικό του.
Τουλάχιστον έτσι παίζεται το έργο που γνωρίζω εγώ.

ERRIKA
06/02/2012, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αλλά εφόσον μιλάμε για απλά λάδια και όχι λακούβα το πράγμα μπερδεύεται πολύ ...

Nα και κάποιος που άρχισε να ψυλλιάζεται κάτι.... :rolleyes: :sick: :wacko: :uplate:

DUKASII
06/02/2012, 15:15
δε τα διάβασα όλα.μια ερώτηση μόνο.
εχει καταγραφεί το συμβάν απο τη τροχαία κτλ?λαδια ολα ειναι σε χαρτι?

SpeakeasyBlues
06/02/2012, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εάν το έργο είναι υπό κατασκευή.
Στην περίπτωση που έχει γίνει διοικητική παραλαβή για χρήση την ευθύνη της λειτουργίας την έχει ο κύριος του έργου, εκτός εάν αποδειχτεί κακοτεχνία.
Εκεί μπλέκεται και ο εργολάβος πρωτίστως αλλά και η Δ/νουσα υπηρεσία του έργου.
Αλλά εφόσον μιλάμε για απλά λάδια και όχι λακούβα το πράγμα μπερδεύεται πολύ και πρέπει να βρεθεί ποιός ήταν υπεύθυνος να μαζέψει τα λάδια από το ατύχημα ώστε να γίνει μύνηση εναντίον του να καταδικαστεί και μετά το αστικό αποζημιώνεσαι από το αφεντικό του.
Τουλάχιστον έτσι παίζεται το έργο που γνωρίζω εγώ.


Σωστό, ελπίζω οτι χρησιμεύσαμε ως φόρουμ ως εδώ.

varaderokav11
06/02/2012, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
δε τα διάβασα όλα.μια ερώτηση μόνο.
εχει καταγραφεί το συμβάν απο τη τροχαία κτλ?λαδια ολα ειναι σε χαρτι?

Ναι το οποιο επιβεβαιωνει αυτο που λεω στο 1ο μου ποστ!!!

:wave2:

varaderokav11
06/02/2012, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Σωστό, ελπίζω οτι χρησιμεύσαμε ως φόρουμ ως εδώ.

+ 660!!!

zephyr1
07/02/2012, 09:57
http://troktiko.eu/2012/02/apozhmiosh-12-000-euro-epeidi-chtuphse-peftontas-se-lakkouba/

DUKASII
07/02/2012, 11:13
Μολις ΄μιλησα με διε.κλαδου ζημιων..και αφου του ειπα ακριβως το συμβαν μου είπε να το προχωρήσεις.θα αποζημιωθεις.