PDA

View Full Version : Μικρα γραμματα



Πανοπτικός
05/02/2012, 06:07
Γιατι να μικρα γραματα του φλωρουμ μου φαινονται με τετραγωνακια κ κινεζικα :confused:

nikos121
05/02/2012, 07:54
μηπως εισαι κινεζος?

mikes
05/02/2012, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
μηπως εισαι κινεζος? αν ηταν κινεζος θα του φαινοντουσαν ελληνικα ρε!!


πανοπτικε την ωρα που εγραψες το μνμ παντως, υποτιθεται οτι το φορουμ ηταν κλειστο λογο συντηρησης!

nikos121
05/02/2012, 08:57
ε !ειναι βλεπεις κ το αλτσχαιμερ ταχω μπερδεψη γερος ανθρωπος

fkol k4
05/02/2012, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Γιατι να μικρα γραματα του φλωρουμ μου φαινονται με τετραγωνακια κ κινεζικα :confused:
Μήπως άλλαξες κάτι στις γραμματοσειρές που χρησιμοποιεί ο περιηγητής σου;

Αν τα μικρά γράμματα που σου εμφανίζονται με μη αναγνωρίσιμη κωδικοποίηση (έτσι λέγεται αυτό που περιγράφεις ως «κουτάκια και κινέζικα») είναι monospaced γραμματσειράς, ίσως η monospaced γραμματοσειρά που έχεις στον περιηγητή σου να μην υποστηρίζει Ελληνικούς χαρακτήρες.

Τσέκαρε και την κωδικοποίηση χαρακτήρων του περιηγητή σου μήπως με την αλλαγή της αλλάξει και η εμφάνιση της σελίδας.

Αμα θες βγάλε και μία φωτογραφία με αυτό που βλέπεις να φανεί καλύτερα τι εννοείς.

vagtav
05/02/2012, 12:05
Εμένα εμφανίζονται έτσι οι ειδοποιήσεις στα mail για τα νέα μηνύματα, αλλά μόνο στο κινητό. Στο pc είναι οκ
Χεστήκατε ξέρω.... :lol:

Πανοπτικός
05/02/2012, 12:13
Ακομα ετσι τα βλεπω ολα τα μικρα γραμματα, μεχρι κ της υπογραφης μου το αγιο κειμενο... :uplate:

fkol k4
05/02/2012, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Ακομα ετσι τα βλεπω ολα τα μικρα γραμματα
Με ποιο πρόγραμμα μπαίνεις στο φόρουμ;

Έκανες κάποια ενέργεια για να το διορθώσεις και αν ναι ποιά ήταν αυτή;

Πανοπτικός
05/02/2012, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
Με ποιο πρόγραμμα μπαίνεις στο φόρουμ;

Έκανες κάποια ενέργεια για να το διορθώσεις και αν ναι ποιά ήταν αυτή;


Δεν εκανα καμια απολυτως ενεργεια... Αφου τα βλεπω ετσι μονο σε αυτο το παραθυρο (του μοτο.γρ)...

Πανοπτικός
05/02/2012, 12:31
:alien: :alien: :alien: :alien:


246547

fkol k4
05/02/2012, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Δεν εκανα καμια απολυτως ενεργεια... Αφου τα βλεπω ετσι μονο σε αυτο το παραθυρο (του μοτο.γρ)...

Σύμφωνοι, αλλά αφού το πρόβλημα το έχεις μόνο εσύ πάει να πει πως πιθανότατα δεν φταίει το φλώρουμ.

Πιθανώς να άλλαξε κάποια ρύθμιση στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, είτε από δική σου ρύθμιση, είτε από ενημέρωση.

Αν θεωρείς πως φταίει το φόρουμ και δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι, πες μου να μη ξαναποστάρω.

Αν θέλεις να το ψάξουμε και χρησιμοποιείς έναν από τους Mozilla Firefox, Google Chrome ή Opera, μπορείς να μου πεις ποιον από τους 3 και να δούμε αν φταίει κάτι στις ρυθμίσεις κωδικοποίηση ή τις γραμματοσειρές σου.

Αν χρησιμοποιείς Internet Explorer, δυστυχώς δεν τρέχει σε Linux οπότε δεν μπορώ να ξέρω.

Πανοπτικός
05/02/2012, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
Σύμφωνοι, αλλά αφού το πρόβλημα το έχεις μόνο εσύ πάει να πει πως πιθανότατα δεν φταίει το φλώρουμ.

Πιθανώς να άλλαξε κάποια ρύθμιση στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, είτε από δική σου ρύθμιση, είτε από ενημέρωση.

Αν θεωρείς πως φταίει το φόρουμ και δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι, πες μου να μη ξαναποστάρω.

Αν θέλεις να το ψάξουμε και χρησιμοποιείς έναν από τους Mozilla Firefox, Google Chrome ή Opera, μπορείς να μου πεις ποιον από τους 3 και να δούμε αν φταίει κάτι στις ρυθμίσεις κωδικοποίηση ή τις γραμματοσειρές σου.

Αν χρησιμοποιείς Internet Explorer, δυστυχώς δεν τρέχει σε Linux οπότε δεν μπορώ να ξέρω.


Εβαλα screenshot

fkol k4
05/02/2012, 12:41
Αυτό που σου είπα.
Δεν βλέπεις σωστά την κωδικοποίηση των γραμματοσειρών monospaced.
Πάτα στις ρυθμίσεις του chrome και πήγαινε Προτιμήσεις-Σύνθετες επιλογές-προσαρμογή γραμματοσειρών.
Δες ποια γραμματοσειρά χρησιμοποιείται ως monospaced (σταθερού πλάτους) και άλλαξέ την σε μία από τις Courier New ή Deja vu sans mono που έχουν σίγουρα Ελληνική υποστήριξη.

Δες και τις επιλογές κωδικοποίησης.
Πρέπει να είναι Ελληνικά με (ISO-8859-7) ή (windows-1253).

Επανεκκίνησε τον Chrome μετά τις ρυθμίσεις και πες.

Πανοπτικός
05/02/2012, 13:01
Ολα λυθηκαν, απ οτι καταλαβα προσπαθησαν να σαμποταρουν αυτο το κειμενο ομως ο Τσε ειναι μεγαλος και απετρεψε το κακο μεσω εσου... Μπραβο κ ευχαριστω :beer:

Bowleno
05/02/2012, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Ολα λυθηκαν, απ οτι καταλαβα προσπαθησαν να σαμποταρουν αυτο το κειμενο ομως ο Τσε ειναι μεγαλος και απετρεψε το κακο μεσω εσου... Μπραβο κ ευχαριστω :beer:




εεεε;:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize