PDA

View Full Version : .... και κατέβασα τη ζελατίνα ...



arxaios
06/02/2012, 11:14
Σε είδα ... και είχα χρόνια να σε δω ... από τότε που 17-18 χρονών έδινες εξετάσεις για να προχωρήσεις ΄... ένα βήμα τη φορά ... στις ανώτατες σπουδές.
Θυμάμαι πως πάντα σε φώναζα "Γιωργάκι", κι ας είσαι κοπέλα και όμορφη, για το τσαγανό που είχες ...
Και χάρηκα πολύ όταν πέρασες και έφυγες να σπουδάσεις ...
Και σε ξαναείδα εχθές ... γυρνόντας από την κυρικάτικη βόλτα, βράδυ πιά και μόλις είχα γνέψει στο Λευτέρη που έστριβε για σπίτι του ....
Στο φανάρι σταματάω και σε βλέπω μπροστά μου ... μαζί με την μικρότερη αδελφή σου .... να παρουσιάζετε κάτι σαν θεατρικό σκετσάκι με ζογκλεριστικά στοιχεία ... και ζήταγες από τους ανηπόμονους οδηγούς την οικονομική τους βοήθεια !!!
Και τα πάντα μπροστά μου θόλωσαν !!!
Εκλαψα ... και κατέβασα τη ζελατίνα ... για να μην με γνωρίσεις !!!
Για να μην αισθανθείς άσχημα ... δεν ξέρω ... να μην σου απολογηθώ για τα όνειρά σου που πήγαν στον αγύριστο ... γιατί δείλιασα ;;;
Δεν ξέρω ....
Ειλικρινά δεν ξέρω ....
Από εχθές δεν έχω ησυχάσει ... σε λίγο θα ξαναμπώ στην αίθουσα να διδάξω .... σε μια νεότερη τάξη .... με τα ίδια όνειρα που είχες .... και αισθάνομαι πραγματικά κομμάτια !!!
Χωρίς δυσκολία με μεγαλύτερη ψυχραιμία στο σπίτι, είδα εκατοντάδες τρόπους που θα μπορούσα να έχω αντιδράσει ...... αλλά εγώ .... ο καθηγητής σου ... κατέβασα τη ζελατίνα !!!
Συγγνώμη παιδί μου !!!
Συγγνώμη για τη δειλία μου !!!
Συγγνώμη που δεν σε χαιρέτησα και δεν σε αγκάλιασα .... μα πάνω απ' όλα συγγνώμη που η γενιά μου και καναδυό προηγούμενες , αφήσαμε τα πράγματα να φτάσουν ως εδώ, ζώντας σε μια πλαστή ευδαιμονία !!!
Και πάλι συγγνώμη παιδί μου .....

nikos121
06/02/2012, 11:24
ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΖΩΜΑΣΤΕ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Κ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΜΑΣ .Κ ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ ΠΑΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.ΕΤΟΙΜΑΣΤΗΤΕ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΑ!

devil's animal
06/02/2012, 11:26
γμστ...
:sick:

DimChios
06/02/2012, 11:31
Α ρε Κωστη

:sick:

ggs
06/02/2012, 11:32
αχ..ρε δασκαλε... :(

mikes
06/02/2012, 11:51
:( :( :( :(

nikos_abel
06/02/2012, 11:54
Τι να πεις....:( :( :(

vaska
06/02/2012, 11:59
Μας γάμησες πρωί πρωί ρε Κώστα γαμώ την καταδίκη μου μέσα.


:sad: :sad: :sad:

nikos121
06/02/2012, 13:16
να δω ποτε θα βγουμε στους δρομους ολοι μαζι.α!ξεχασα.ειμαστε ελληνες κ περιμενουμε να συμβη σε μας για να φωναξουμε.παντα ετσι!

DrBig
06/02/2012, 13:17
Δηλαδη βρε αρχαιε θα επρεπε σονι και καλα να εχει οπως ολοι την δουλιτσα στο γραφειακι της?
Σκεφτηκες ποσο ελευθερος μπορει καποιος να νοιωθει που ειναι σε θεση να κανει το ζογκλερ στα φαναρια? Υπαρχει κοσμος που γυρναει τον κοσμο με αυτο το τροπο.

Εγω της ευχομαι να ειναι ελευθερη και να μην κολωνει ποτε και πουθενα, ακομα κι αν χρειαστει να σφουγγαρισει σκαλες.

Allst@rf
06/02/2012, 13:19
παιδια ,συγνωμη αν θα γινω μαλακας ,αλλα αν ηταν επιλογη της?

:confused:

Allst@rf
06/02/2012, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δηλαδη βρε αρχαιε θα επρεπε σονι και καλα να εχει οπως ολοι την δουλιτσα στο γραφειακι της?
Σκεφτηκες ποσο ελευθερος μπορει καποιος να νοιωθει που ειναι σε θεση να κανει το ζογκλερ στα φαναρια? Υπαρχει κοσμος που γυρναει τον κοσμο με αυτο το τροπο.

Εγω της ευχομαι να ειναι ελευθερη και να μην κολωνει ποτε και πουθενα, ακομα κι αν χρειαστει να σφουγγαρισει σκαλες.

ρε μπιγκουλα με προλαβες ρε...τι στα κομματια υποτιθετε οτι ειμαι πιο "γρηγορος"...

:lol:

sniper
06/02/2012, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δηλαδη βρε αρχαιε θα επρεπε σονι και καλα να εχει οπως ολοι την δουλιτσα στο γραφειακι της?
Σκεφτηκες ποσο ελευθερος μπορει καποιος να νοιωθει που ειναι σε θεση να κανει το ζογκλερ στα φαναρια? Υπαρχει κοσμος που γυρναει τον κοσμο με αυτο το τροπο.

Εγω της ευχομαι να ειναι ελευθερη και να μην κολωνει ποτε και πουθενα, ακομα κι αν χρειαστει να σφουγγαρισει σκαλες.

+954

Σόρρυ αρχαίε, αλλά εκτός των παραπάνω του Δρ., να πω ότι το ποστ σου δείχνει την κουλτουρα μας σαν λαός. Να δώσουμε εξετάσεις να μπούμε στο πανεπιστήμιο, να πιάσουμε δουλειά (ή να μείνουμε άνεργοι).

nikos_abel
06/02/2012, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δηλαδη βρε αρχαιε θα επρεπε σονι και καλα να εχει οπως ολοι την δουλιτσα στο γραφειακι της?
Σκεφτηκες ποσο ελευθερος μπορει καποιος να νοιωθει που ειναι σε θεση να κανει το ζογκλερ στα φαναρια? Υπαρχει κοσμος που γυρναει τον κοσμο με αυτο το τροπο.

Εγω της ευχομαι να ειναι ελευθερη και να μην κολωνει ποτε και πουθενα, ακομα κι αν χρειαστει να σφουγγαρισει σκαλες.

Αναφέρει πως παρακαλούσε....

και εγώ το σκέφτηκα πως είναι πιθανό να τα βρόντηξε όλα χάμω και να προχώρησε "αλλού",
(και ήμουν έτοιμος να το ποστάρω) αλλά η παρουσία της αδερφής της λέει άλλα.

Ας ελπίσω να έχεις δίκιο όμως για τα στγκεκριμένα κορίτσια. Δυστυχώς όμως υπάρχουν και πολλά
άλλα που όντως βρίσκονται σε ανάγκη και ζητιανεύουν.

Τεςπα

Allst@rf
06/02/2012, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Αναφέρει πως παρακαλούσε....



δεν το βλεπω πουθενα το "παρακαλουσε" στο ποστακι του αρχαιου...

:wave2:

nikos_abel
06/02/2012, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
δεν το βλεπω πουθενα το "παρακαλουσε" στο ποστακι του αρχαιου...

:wave2:
και ζήταγες από τους ανηπόμονους οδηγούς την οικονομική τους βοήθεια !!!

Κάπως έτσι το μεταφράζω στο φτωχικό μου μυαλό.

Το όλο κείμενο αυτό με προδιαθέτει, αυτή την εντύπωση αποκόμισε ο αρχαίος.

Τώρα αν παρεξήγησε, γιαυτό κουβεντιάζουμε.

SoulGR
06/02/2012, 15:08
γμστ....τις ειδα και γω προχτες στο γιοφυρο:( :(

TROOPER
07/02/2012, 09:31
και παλι ''γιωργακης'' ηταν κωστα.κακως που απεφυγες :sun:

DUKASII
07/02/2012, 10:05
Εδω στη δουλεια μου εχω μια τυπισα η οποια δουλευει γραμματεια ολα μια χαρα..δουλιτσα βγαζει καμια χηνα το μηνα..και ολα ωραια ολα τελεια θα τα βλεπε καποιος..αλλά αυτή..

τελος του μήνα τα παρατα όλα και πάει να γυρίσει την Ινδία 3 μήνες...ετσι γιατι δε της πάει ολο αυτό οπως λέει(δεν εχει λεφτα δεν ειναι καμια πλουσια και δουλευει απο χομπι..) και προτιμα να ζήσει όπως θέλει παρα όπως πρεπει.εγω αυτους τους ζηλευω..εμεις τα κοτόπουλα τι κάνουμε.:sad:

Red Rider
07/02/2012, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δηλαδη βρε αρχαιε θα επρεπε σονι και καλα να εχει οπως ολοι την δουλιτσα στο γραφειακι της?
Σκεφτηκες ποσο ελευθερος μπορει καποιος να νοιωθει που ειναι σε θεση να κανει το ζογκλερ στα φαναρια? Υπαρχει κοσμος που γυρναει τον κοσμο με αυτο το τροπο.

Εγω της ευχομαι να ειναι ελευθερη και να μην κολωνει ποτε και πουθενα, ακομα κι αν χρειαστει να σφουγγαρισει σκαλες.

+1

webassasin
11/02/2012, 03:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Εδω στη δουλεια μου εχω μια τυπισα η οποια δουλευει γραμματεια ολα μια χαρα..δουλιτσα βγαζει καμια χηνα το μηνα..και ολα ωραια ολα τελεια θα τα βλεπε καποιος..αλλά αυτή..

τελος του μήνα τα παρατα όλα και πάει να γυρίσει την Ινδία 3 μήνες...ετσι γιατι δε της πάει ολο αυτό οπως λέει(δεν εχει λεφτα δεν ειναι καμια πλουσια και δουλευει απο χομπι..) και προτιμα να ζήσει όπως θέλει παρα όπως πρεπει.εγω αυτους τους ζηλευω..εμεις τα κοτόπουλα τι κάνουμε.:sad:
Την ειδε ανησυχο πνευμα. ειναι σε καλυτερη μοιρα απο πολλους και δεν το εκτιμα.
θα τα ξαναπουμε οταν ερθει,που θα ψαχνει μεροκαματο λαντζα 20 ευρω.

taisteal
11/02/2012, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Την ειδε ανησυχο πνευμα. ειναι σε καλυτερη μοιρα απο πολλους και δεν το εκτιμα.
θα τα ξαναπουμε οταν ερθει,που θα ψαχνει μεροκαματο λαντζα 20 ευρω.


εισαι πολυ λαθος.φιλικα :wave2:

astegos
20/02/2012, 22:15
Τρεις άνθρωποι κάθονται σε ένα παγκάκι. Μπροστά τους πέφτει ένα ξεραμένο φύλλο.
Ο πρώτος σκέφτεται ΄΄πάει το φυλλαράκι, πέθανε΄΄
Ο δεύτερος..΄΄επιτέλους έρχεται το φθινόπωρο΄΄
και ο τρίτος ΄΄αυτό το φυλλαράκι θα γίνει λίπασμα για να φυτρώσει ένα καινούριο φύλλο΄΄

..................
...................
Διαλέχτε και πάρτε σκέψεις..........
Άν έγινα κατανοητός........ :wave2:

MG-KTiNoS
20/02/2012, 23:44
1. Βασικά ο –καλός- δάσκαλος ξέρει πάντα που μπορεί να φτάσει ο μαθητής του και εν τέλει αν τα κατάφερε ή αν πήγε χαμένος.
2. Δε λέω έχει πλάκα να γυρίζεις το κοσμο κάνοντας το ζογκλέρ, οι πιο πολλοί δεν τολμούν γιατί είναι δηλοί, όχι γιατί δεν τους παίρνει οικονομικά μια και έχουνε άλλες υποχρεώσεις (μικρότερα αδέρφια, μεγάλους γονείς, κλπ κλπ)
3. Είναι κακό πράγμα να θες να σπουδάσεις να μη βαράς γκαζμά. Είναι κακό πράμα να θες μια δουλειά, με σιγουριά, με άδεια το καλοκαίρι, με ασφάλεια, σύνταξη κλπ

Πάνω απ όλα η ελευθερία…


ΟΝΟΙΡΑ ΓΛΥΚΑ


:wave2:

irinia
21/02/2012, 05:49
ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΦΙΛΕ.....................ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ







Θά δώσω έλαφρυντικά,άσπαζόμενος τό παράδειγμα μέ τό...........




ΦΥΛΛΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ............






31 χρόνια είδα πολλές παρόμοιες σκηνές .
Μπουμπούκια.......... πού κατάντησαν πρεζόνια,
τί χειρότερο..??
Πίστεψε με φταίς λιγότερο άπ'όλους.......








:wave2:

SpeakeasyBlues
21/02/2012, 06:52
Σε όλους τους ανωτέρω μπραβίστες ΔΕΝ εύχομαι (ούτε για αστείο) να βλέπουν αύριο την κόρη τους να μαλακίζεται στα φανάρια στα καλύτερα της χρόνια.
Κε καθηγητά σας καταλαβαίνω, αλλά η μάχη είναι άνιση όταν τα παιδιά δεν τα στηρίζει το ρημάδι το σπίτι τους, οχι ότι και αυτό ακόμη είναι συνταγή εξασφάλισης, αλλά τουλάχιστον σαν πρώτη γραμμή άμυνας σε ένα εχθρικό περιβάλλλον.

Allst@rf
21/02/2012, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Σε όλους τους ανωτέρω μπραβίστες ΔΕΝ εύχομαι (ούτε για αστείο) να βλέπουν αύριο την κόρη τους να μαλακίζεται στα φανάρια στα καλύτερα της χρόνια.
Κε καθηγητά σας καταλαβαίνω, αλλά η μάχη είναι άνιση όταν τα παιδιά δεν τα στηρίζει το ρημάδι το σπίτι τους, οχι ότι και αυτό ακόμη είναι συνταγή εξασφάλισης, αλλά τουλάχιστον σαν πρώτη γραμμή άμυνας σε ένα εχθρικό περιβάλλλον.

εγώ προτιμώ να είναι ευτυχισμένο το παιδί μου σε ότι και αν κάνει στη ζωή του,παρά να κάνει τα δικα μου χατίρια και να μην είναι αυτό ευχαριστημένο.,.

Στο κάτω κάτω τα παιδιά μας δεν είναι κατ'ανάγκη δεμένα με εμάς...
Ελεύθεροι άνθρωποι είναι να κάνουν ότι θέλουν την ζωή τους...

irinia
21/02/2012, 17:31
EΠΕΙΔΗ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ...................Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ







Θά άπαντήσω............
Δέν τίθεται θέμα έδώ τού άν τό παιδί είναι προέκταση τού έγώ μας
καί τό άν θά έκπληρώσει τούς πόθους μας όπου έμείς άποτύχαμε.
Έδώ προφανώς μιλάμε γιά κάποιο παιδί μέ προοπτική καί όνειρα
πού πήρε λάθος δρόμο....!!
Ούτε έξετάζουμε άν είναι ώραίο νά ζήσεις όλη σου τή ζωή
στό δρόμο κουρελής ζητιανεύοντας άν ΔΕΝ τό έχεις έπιλέξει...!!
Μάλλον δέν καταλάβατε μερικοί............
Ούτε φυσικά μετράμε τίς άξίες έδώ μέσα.....
Είναι σκέτη μελαγχολία νά βλέπεις παιδιά πού ξεκίνησαν μέ όνειρα
γιά τή ζωή, ΝΑ ΚΑΤΑΝΤΑΝΕ στήν κυριολεξία ζητιάνοι.
Μή χρυσώνετε τό χάπι καί μήν ώραιοποιείτε καταστάσεις μερικοί.
Καί προπαντός μή μπερδεύετε,όπως ό φίλος μέ τήν κυρία πού βαρέθηκε
τή ζωή της καί τήν είδε Ίνδία τή δουλειά.....!!!
Έδώ μιλάμε γιά νέους άνθρώπους πού προφανώς ό Άρχαίος τούς ήξερε
καί όχι μόνον.
Γιά νέα παιδιά μέ φιλοδοξίες,όνειρα πού χάθηκαν στό δρόμο,
ΚΙ ΕΧΟΥΝΕ ΓΙΝΕΙ ΡΟΖ.....!!!
Όποιος είναι παιδαγωγός, μεγαλώνει καί ταυτίζεται μέ τά παιδιά καί τά
όνειρα τους,κι άν κάποια στιγμή τά δεί άλλού,είναι σάν νά τόν χτυπάει
ήλεκτρικό ρεύμα καί.............ΝΟΙΩΘΕΙ ΝΤΡΟΠΗ....!!
Ντροπή γιατί θεωρεί τόν έαυτό του συνυπεύθυνο γιαυτή τήν άποτυχία.
Καί όταν κάποιος σάν τό φίλο μας δεί αύτή τή σκηνή,έχοντας στό μυαλό του
πώς ξεκίνησαν αύτά τά παιδιά καί πού πάνε,
τό μόνο πού μπορεί νά νοιώσει......είναι
ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ............ΕΝΟΧΗ............καί ΝΤΡΟΠΗ......!!!

Λάθος λοιπόν τό πιάσατε κάποιοι τό θέμα.
Τά περί ελευθερίας καί φολκλόρ καταστάσεις...........άστε τα είναι άλλού...!!!






ΓΕΙΑ ΣΟΥ..............ΣΥΝΤΕΚΝΕ




Προχώρα,θά περάσουν άκόμα πολλά παιδιά άπό τά χέρια σου
καί κανένα άπό αύτά δέν πρέπει νά καταλάβει ότι έσκυψες
τό κεφάλι.......
Άντίθετα θά πρέπει νάσαι ό φάρος τους,όσο μπουρδέλλο
καί νά έγινε ή κοινωνία μας.....!!!







:wave2:

nikos_abel
21/02/2012, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
EΠΕΙΔΗ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ...................Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ


Προχώρα,θά περάσουν άκόμα πολλά παιδιά άπό τά χέρια σου
καί κανένα άπό αύτά δέν πρέπει νά καταλάβει ότι έσκυψες
τό κεφάλι.......
Άντίθετα θά πρέπει νάσαι ό φάρος τους,όσο μπουρδέλλο
καί νά έγινε ή κοινωνία μας.....!!!

:wave2:


:a10:

arxaios
21/02/2012, 21:42
Ας βγω και εγώ από τη σιωπή μου .....
Θα ξεκινήσω από την ιστορία του πράγματος, την ιστορία της κοπέλας ....
Γεννημένη και μεγαλομένη σε υποβαθμισμένη περιοχή της πόλης, από φτωχή οικογένεια, δούλευε σε καφετέριες από τα 14 της χρόνια !!!
Ερχότανε στο σχολείο με τρομερή κούραση καθημερινά αλλά αυτό δεν την εμπόδιζε να είναι μια από τις καλύτερες μαθήτριες .... της άρεσε πολύ ο τομέας και όπως έλεγε ήταν το μόνο που έκανε χωρίς να την κουράζει ....
-Ξεχνάω και ξεχνιέμαι όταν σχεδιάζω Κύριε !!!
Ξέχασα να πω πως εκτός από τις καφετέριες .... στον ελεύθερό της χρόνο ..... ήθελα να ήξερα που τον έβρισκε .... κένταγε και έπλεκε επί πληρωμή για να συμπληρώνει για το σπίτι !!!
Παρά τη φτώχια τους ήταν πάντα πλημένη και σιδερωμένη ... από μια μητέρα που αγαπούσε και νοιαζότανε για τα κορίτσια της ...
Κάποτε βρέθηκε ένας που της έκλεψε τα σχεδιστηκά της εργαλεία .... ΟΛΑ !!!
-Κύριε, συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να τα ξαναγοράσω όλα μαζί ..... σιγά - σιγα ...... θα μείνω λίγο πίσω αλλά υπόσχομαι να κάνω όλες τις ασκήσεις ....
Μαζί με μια συνάδελφο της αγοράσαμε ότι χρειαζόταν .... φυσικά δεν ησύχασε μέχρι που μας επέστρεψε όλο το ποσό, παρά το γεγονός ότι εμείς θέλαμε να της τα δωρίσουμε ....
Εφυγε για σπουδές και τα καλοκαίρια δούλευε για να μαζεύει για το χειμώνα ....
Την είδα σε ένα Fast - Food που δούλευε ...
- Τι σου χρωστάω κοπέλα μου ;;;
- Τίποτα Δάσκαλε !!! Εγώ σου χρωστάω για τα χρόνια που με στήριξες !!!
Επέμεινα .... αλλά δεν ......
Γύρισα σπίτι και αισθανόμουν 2 μέτρα ψηλός .... η ανταμοιβή του εκπαιδευτικού ....
Οι σπουδές τελείωσαν και ξεκίνησε η δουλειά .... σε καλή εταιρεία στην Αθήνα !!!
Εκεί χαθήκαμε .....

Μέχρι το περιστατικό ....

Βρεθήκαμε .... πήγα να τη βρω, δηλαδή ....
Αρρώστιες γονειών και απολύσεις ..... δεν απελπίζεται .... κάτι θα γίνει !!!

Παραθέτω εδώ τους τελευταίους στοίχους από το ποιήμα "Παιδια" του Χαλιλ Γκιμπραν ......


"Είσαι το τόξο από το οποίο τα παιδιά σου

ωσάν ζωντανά βέλη ξεκινάνε για να πάνε μπροστά.

Ο τοξότης βλέπει το ίχνος της τροχιάς προς το άπειρο

και κομπάζει ότι με τη δύναμή του

τα βέλη του μπορούν να πάνε γρήγορα και μακριά.

Άς χαροποιεί τον τοξοτή ο κομπασμός του

Αφού ακόμα κι αν αγαπάει το βέλος που πετάει

έτσι αγαπά και το βέλος που μένει στάσιμο.”


Μιλάει για τον γονιό βέβαια αλλά εδώ ταιριάζει γάντι ..... είμαι πολύτεκνος !!! Κάθε χρόνο !!!

arxaios
21/02/2012, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
EΠΕΙΔΗ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ.............

Τι να έλεγα με αυτά που διάβαζα ;;; :confused:
Εγώ έκανα μέρες να συνέλθω και εδώ διάβαζα για Ινδίες, ελευθερίες, για νοοτροπίες των Ελλήνων λανθασμένες ...... ως και ...... γιατί έπρεπε δηλαδή να δουλεύει ;;;
Ειλικρινά δηλαδή ...... ότι να'ναι !!!

vaska
21/02/2012, 21:54
Ψιλά γράμματα για πολλούς ρε Κώστα όλα αυτά. Αφού το βλέπεις έχουμε ταμπουρωθεί στον μικρόκοσμό μας και στ' @ρχίδια μας για τους άλλους. Να περνάμε καλά (έστω λίγο χειρότερα από πριν) και όλα καλά, μπόρα είναι θα περάσει.


Όσο για τον "Γιώργη", θα τον βρει τον δρόμο του. Έτσι είναι αυτά τα παιδιά, γεννημένα νικητές.


:beer: :beer: :beer:


:wave2: :wave2: :wave2:

nikos_abel
22/02/2012, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Τι να έλεγα με αυτά που διάβαζα ;;; :confused:
Εγώ έκανα μέρες να συνέλθω και εδώ διάβαζα για Ινδίες, ελευθερίες, για νοοτροπίες των Ελλήνων λανθασμένες ...... ως και ...... γιατί έπρεπε δηλαδή να δουλεύει ;;;
Ειλικρινά δηλαδή ...... ότι να'ναι !!!

Φίλε μου, αφού δημοσίευσες μια ιστορία χωρίς να δώσεις λεπτομέρειες.....




...γμσ το, άλλα πήγα να γράψω...
σοκαρίστηκες, έγραψες μια μλκ στους φίλους σου και πεταχτήκαμε 200
άσχετοι να σου αναλύσουμε τα ψυχοσωματικά μας.

Άστο

irinia
22/02/2012, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Φίλε μου, αφού δημοσίευσες μια ιστορία χωρίς να δώσεις λεπτομέρειες.....




...γμσ το, άλλα πήγα να γράψω...
σοκαρίστηκες, έγραψες μια μλκ στους φίλους σου και πεταχτήκαμε 200
άσχετοι να σου αναλύσουμε τα ψυχοσωματικά μας.

Άστο





ΚΑΙ ΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ............ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ





Δέν ήξερα γιά τήν ίστορία...........
Άπλά έχω κάνει 31 χρόνια στό κουρμπέτι.
Τό συμπέρασμα λοιπόν είναι..........
Δημοσιοποιούμε πιό πολλές λεπτομέρειες γιά νά καταλάβει
αύτός πού διαβάζει..??
Δέν άπαντάμε μέ έλαφριά καρδιά,έτσι γιά νά πούμε ότι άπαντήσαμε..??
Νομίζω πώς τόν φίλο μας δέν τόν ένοιαξε νά μάς δώσει τόσο πολύ
νά καταλάβουμε,
όσο θέλησε νά μοιραστεί μαζί μας αύτό πού είδε,
μπάς καί έλαφρύνει ό πόνος του,καί νοιώσει καλύτερα
συζητώντας μαζί μας.....
ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ...........ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΑ ΧΙΠΠΙΚΑ,
πολύ άνετα,χωρίς κάποιοι νά τό μασήσουμε.............



ΓΙΑΥΤΟ................ΣΟΦΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ



Πολλές φορές................Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ,



Διότι όταν δέν έχεις νά πείς κάτι.............
ΜΗ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ.






:wave2:

byron
22/02/2012, 09:12
arxaios - terens, αγάντα γιατί τα δύσκολα για τα παιδιά μας είναι μπροστά.

:beer: :beer:

irinia
22/02/2012, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
arxaios - terens, αγάντα γιατί τα δύσκολα για τα παιδιά μας είναι μπροστά.

:beer: :beer:




TI ΣΗΜΑΙΝΕΙ.................ΑΓΑΝΤΑ..??










Tό νοιώθω ήδη φίλε..................21 τόν έκανα
καί φεύγει.........ΓΕΡΜΑΝΙΑ
σέ ένα μήνα...........
στή φωλιά τού κούκκου..!!






:wave2:

byron
22/02/2012, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
TI ΣΗΜΑΙΝΕΙ.................ΑΓΑΝΤΑ..??

Tό νοιώθω ήδη φίλε..................21 τόν έκανα
καί φεύγει.........ΓΕΡΜΑΝΙΑ
σέ ένα μήνα...........
στή φωλιά τού κούκκου..!!

:wave2:

Αγάντα σημαίνει πως όσοι βρίσκονται στον χώρο της εκπαίδευσης, έχουν ΠΟΛΥ βαρύ φορτίο.

ΥΓ. Καλή του τύχη, και μακάρι να γυρίσει γρήγορα σε μια Ελλάδα καλύτερη απ΄αυτήν που τον έδιωξε.

vagtav
22/02/2012, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
....
Όσο για τον "Γιώργη", θα τον βρει τον δρόμο του. Έτσι είναι αυτά τα παιδιά, γεννημένα νικητές.
......

+1



Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
..,,
Προχώρα,θά περάσουν άκόμα πολλά παιδιά άπό τά χέρια σου
καί κανένα άπό αύτά δέν πρέπει νά καταλάβει ότι έσκυψες
τό κεφάλι.......
Άντίθετα θά πρέπει νάσαι ό φάρος τους,όσο μπουρδέλλο
καί νά έγινε ή κοινωνία μας.....!!!


+1000

MG-KTiNoS
24/02/2012, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
TI ΣΗΜΑΙΝΕΙ.................ΑΓΑΝΤΑ..??
Tό νοιώθω ήδη φίλε..................21 τόν έκανα
καί φεύγει.........ΓΕΡΜΑΝΙΑ
σέ ένα μήνα...........
στή φωλιά τού κούκκου..!!


γάμησε τα ...


ΓΑΜΗΣΕ ΤΑ



:a018: :a018: :a018:

tom kissas
14/05/2012, 18:35
Δεν ξερω αν πρεπει - μπορω να απαντησω αφου εχει περασει αρκετος καιρος απο το τελευταιο ποστ. ειμαι 18 χρονων σε μια εβδομαδα ξεκινανε οι πανελληνιες ποτε δεν υπηρξα μαθητης του αριστα ελπιζω να ημουν αξιοπρεπεις και να μην βασανισα πολλους καθηγητες η αληθεια ειναι οτι παντα προσπαθουσα να ειμαι καλος μαθητης αλλα και να μην αφησω τελειως ασχολειες που μου αρεσαν τελος παντων δυστηχως λιγο πριν τις πανελληνιες βλεπω με θλιψη οτι ακομα και αυτη η προσπαθεια παει χαμενη αφου ακομα και αν σπουδασω ο μισθος μου θα ειναι μικροτερος απο το επιδομα ανεργειας τελικα αυτο που ελεγε η γιαγια μου οτι κανενας δεν χανεται μαλλον δεν ισχυει
:wave2:

LOUKILOUK
14/05/2012, 19:53
Δεν ξερω αν πρεπει - μπορω να απαντησω αφου εχει περασει αρκετος καιρος απο το τελευταιο ποστ. ειμαι 18 χρονων σε μια εβδομαδα ξεκινανε οι πανελληνιες ποτε δεν υπηρξα μαθητης του αριστα ελπιζω να ημουν αξιοπρεπεις και να μην βασανισα πολλους καθηγητες η αληθεια ειναι οτι παντα προσπαθουσα να ειμαι καλος μαθητης αλλα και να μην αφησω τελειως ασχολειες που μου αρεσαν τελος παντων δυστηχως λιγο πριν τις πανελληνιες βλεπω με θλιψη οτι ακομα και αυτη η προσπαθεια παει χαμενη αφου ακομα και αν σπουδασω ο μισθος μου θα ειναι μικροτερος απο το επιδομα ανεργειας τελικα αυτο που ελεγε η γιαγια μου οτι κανενας δεν χανεται μαλλον δεν ισχυει
:wave2:

Κράτα ψηλά το κεφάλι και θυμήσου ότι ίσως είναι η ευκαιρία σας, σαν γενιά να κάνετε την διαφορά...Εκεί που εμείς οι προηγούμενοι αποτύχαμε....
Αν κάποιοι από εμάς άφησαν ένα σπόρο πίσω τους ας είστε εσείς αυτοί που θα τον αναστήσετε, που θα τον ποτίσετε να ανθίσει... Αν δεν αλλάξουμε ΤΩΡΑ δεν θα γίνει ποτέ...ας γίνει η νεολαία μπροστάρης άλλη μια φορά...οι υπόλοιποι δειλιάσαμε...μας φόβησαν και μας εξαγόρασαν με καθρεφτάκια και πετρούλες...το φάγαμε και τώρα μας φταίνε οι ΑΛΛΟΙ...

Μεγάλη κουβέντα άνοιξες δάσκαλε και μάλλον ακόμα και "καλά" μυαλά ζορίστικαν να σε ακολουθήσουν στην αρχή..., ευτυχώς σε "έπιασα" και δεν μπήκα στον πειρασμό να γράψω μιας και δεν είχα κάτι παραπάνω να πω...
Τώρα όμως δεν μπορούσα να μην απαντήσω στον Χριστόφορο...η ελπίδα πρέπει να μείνει ζωντανή και να ανθίσει επιτέλους...
Η δικαιοσύνη, η αξιοκρατία, η ισότητα, η διαφάνεια είναι αρχές που μόνοι μας πρέπει επιτέλους να επιβάλουμε στη χώρα.

tom kissas
14/05/2012, 22:59
για ποια νεολαια να μιλησουμε? για τους (ψευτο) ρατσιστες για τα μελλοντικα μελη του οκανα για την φιλαργυρια που μας χαρακτιριζει? Δυστιχως η χωρα μας και πιο συγκεκριμενα η παιδεια της χωρας μας στερει την ελπιδα απο το μελλον της προσπαθω να μην κρινω εξ ιδιων τα αλλοτρια μα οπου και να κοιταξεις υπαρχει προβλημα ισως (ελπιζω) αυτη η δυσαρεσκεια απο την γενεια μας να ξεκινησει για την διαφορα να σταματησουμε να εθελοτυφλουμε μπροστα απο καθε μεγαλο προβλημα τελος παντων τεραστειο θεμα με απειρες προεκτασεις απλως ελπιζω να μην εξαγοραστουμε και εμεις απο καθρεφτακια και πετρουλες οπως οι ιθαγενεις απο τους δηθεν πολιτισμενους

ωραια υπογραφη
Χρυσοστομος :)

akis_trevor
14/05/2012, 23:55
εισαι 18 και εχειςα αυτον τον τροπο σκεψης;μπραβο σου ρε φιλε!!!εχω παρατηρησει κ εγω οτι οι πιτσιρικαδες οι τωρινοι,εφηβοι,ειναι λιγο αλλου,κουκουρουκου.για την πλειοψηφια μιλαω.σιγουρα παντα υπηρχαν μεν και δεν.απλα μας εχει φαει το lifestyle τωρα.μεσα απο συζητησεις,κουβεντες,ανταλλαγη αποψεων,βιωματα,εμπειριες κλπ κλπ μπορεις να δωσεις να καταλαβουν 1-2-3 φιλοι σ ου,τι προκειται να συμβ ει αν δεν κανουμε κατι.τωρα ομως.τωρα που γυριζει.γιατι αν σταματησει να γυριζει,παλι θα επαναπαυθουμε με οτιδηποτε και οπουδηποτε μας εχει βγαλει ολο αυτο.
φιλε λουκι..δεν ξερω την ηλικια σου,αλλα ακομα και ανθρωποι μεγαλοι,γενικα,ανεξαρτητου ηλικιας,πρεπει να διεκδικησουμε τα δικαιωματα μας.εστω αυτα τα λιγα που ειχαμε κατοχυρωσει και πανε να μας τα παρουν ολα...τωρα αρχιζει ο αγωνας μαγκες....

LOUKILOUK
15/05/2012, 00:53
για ποια νεολαια να μιλησουμε? για τους (ψευτο) ρατσιστες για τα μελλοντικα μελη του οκανα για την φιλαργυρια που μας χαρακτιριζει? Δυστιχως η χωρα μας και πιο συγκεκριμενα η παιδεια της χωρας μας στερει την ελπιδα απο το μελλον της προσπαθω να μην κρινω εξ ιδιων τα αλλοτρια μα οπου και να κοιταξεις υπαρχει προβλημα ισως (ελπιζω) αυτη η δυσαρεσκεια απο την γενεια μας να ξεκινησει για την διαφορα να σταματησουμε να εθελοτυφλουμε μπροστα απο καθε μεγαλο προβλημα τελος παντων τεραστειο θεμα με απειρες προεκτασεις απλως ελπιζω να μην εξαγοραστουμε και εμεις απο καθρεφτακια και πετρουλες οπως οι ιθαγενεις απο τους δηθεν πολιτισμενους

ωραια υπογραφη
Χρυσοστομος :)

Χρυσόστομε αυτό που δεν έκανε η δική μου γενιά (ίσα που θα μπορούσα να ήμουν πατέρας σου...37 μόνο...απαντώ και στον άλλο φίλο...) είναι ότι επέτρεψε σε φελούς και άχρηστους να αναλάβουν τις τύχες όλων μας...Όλοι όσοι θα μπορούσαν να κάνουν κάτι διαφορετικό και ουσιαστικό, ελλέιψη πολιτικών φιλοδοξιών έμειναν έξω από τα πράγματα και έδωσαν χώρο σε κόσμο που δεν άξιζε, δεν μπορούσε, ήταν "λίγος" και εύκολος στην διαφθορά και την απάτη...
Σύμφωνα και με τον γεροπλάτωνα κυρίως όσοι δεν έχουν την φιλοδοξία να κυβερνήσουν, μπορούν να το κάνουν σωστά...Εκλαικευμένα το λέω, για να μην πέσουμε στα βαθειά της "Πολιτείας"...
Δεν χρειάζετε τόσο το πλήθος αλλά κυρίως η ποιότητα για να γίνει μια ανατροπή...η νεολαία κάθε εποχής έχει την δυνατότητα και την υποχρέωση να γίνει η ατμομηχανή για θετικές εξελίξεις...αξιόλογος κόσμος πάντα υπάρχει...αρκεί να το πιστέψει και να μην φοβηθεί ή βολευτεί...σήμερα το βόλεμα είναι εκ των πραγματων δύσκολο και ο φόβος δείχνει να ξεπερνιέται...ίσως αυτά να βοηθήσουν να πέσει η σπίθα...και να γίνει φωτιά...
Όσο για γενιές, ηλικίες κτλ θα πω ότι γέρος δεν είμαι και πολύ περισσότερο δεν νοιώθω έτσι, αλλά μάλλον η μαχητικότητα της νιότης και της εφηβείας δεν είναι ίδια και κυρίως ο αυθορμητισμός που πάντα κάνει την διαφορά...;)
Σίγουρα πάντως δεν θα μείνω και εγώ έτσι...κάτι κάνω...αλλά προς το παρόν ξενιτιά...
Η διαφορά της εποχής σήμερα είναι ίσως ό υπάρχει ένας ποιο ορατός εχθρός και ίσως αυτό βοηθήσει...σαν τότε με την χούντα...την άλλη...

:wave2:

υ.γ.1 Συνήθως προτιμώ να διαβάζω παρά να γράφω αλλά τώρα τελευταία διάβασα πολύ και ξεσπάω...
υ.γ.2 Από τις ανακατασκευές που διαβάζω ανελλειπώς νομίζω ότι κάτι καταλαβαίνω και εγώ ρε Χρυσόστομε...πέστα ρε...;)

tom kissas
15/05/2012, 08:27
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σας οτι τωρα αρχιζει ο αγωνας οτι τωρα εχι φτασει το τελος μιας διεφθαρμενης εποχης ομως εδω θελω να σημειωσω κατι που ακουσα προσφατα και μαλιστα απο ατομα μεγαλης ηλικιας '' ο λαος εχει τους ηγετες που του αξιζουν'' απο αυτο μπορουμε να καταλαβουμε οτι το συστημα ειναι σαπιο πολυ βαθια τοσο βαθια που παιδια με ονειρα και προοπτικες τα βλεπεις στα φαναρια (δεν απαξιωνω καποιον) απλως σκευτομαι τον εαυτο μου σε λιγα χρονια και δεν απεχει πολυ απο αυτο (δεν το εχω και με τα ζογκλερικα ! ) Τελος θα ηθελα να ριξω λιγο την ευθηνη στην δικη σας την γενεια ισως να μην εχω και απολυτο δικιο αλλα εχω ενα μεγαλο παραπονο , οι γονεις δεν μιλανε στα παιδια γιαυτο και οι καφετεριες ειναι γεματες ελπιζω να ισχυει αυτο ''οτι δεν χρειαζετε τοσο το πληθος οσο η ποιοτητα'' σε λιγα χρονια θα ξερουμε
:wave2:

Kleman
15/05/2012, 09:35
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σας οτι τωρα αρχιζει ο αγωνας οτι τωρα εχι φτασει το τελος μιας διεφθαρμενης εποχης ομως εδω θελω να σημειωσω κατι που ακουσα προσφατα και μαλιστα απο ατομα μεγαλης ηλικιας '' ο λαος εχει τους ηγετες που του αξιζουν'' απο αυτο μπορουμε να καταλαβουμε οτι το συστημα ειναι σαπιο πολυ βαθια τοσο βαθια που παιδια με ονειρα και προοπτικες τα βλεπεις στα φαναρια (δεν απαξιωνω καποιον) απλως σκευτομαι τον εαυτο μου σε λιγα χρονια και δεν απεχει πολυ απο αυτο (δεν το εχω και με τα ζογκλερικα ! ) Τελος θα ηθελα να ριξω λιγο την ευθηνη στην δικη σας την γενεια ισως να μην εχω και απολυτο δικιο αλλα εχω ενα μεγαλο παραπονο , οι γονεις δεν μιλανε στα παιδια γιαυτο και οι καφετεριες ειναι γεματες ελπιζω να ισχυει αυτο ''οτι δεν χρειαζετε τοσο το πληθος οσο η ποιοτητα'' σε λιγα χρονια θα ξερουμε
:wave2:




:a35:

LOUKILOUK
15/05/2012, 13:34
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σας οτι τωρα αρχιζει ο αγωνας οτι τωρα εχι φτασει το τελος μιας διεφθαρμενης εποχης ομως εδω θελω να σημειωσω κατι που ακουσα προσφατα και μαλιστα απο ατομα μεγαλης ηλικιας '' ο λαος εχει τους ηγετες που του αξιζουν'' απο αυτο μπορουμε να καταλαβουμε οτι το συστημα ειναι σαπιο πολυ βαθια τοσο βαθια που παιδια με ονειρα και προοπτικες τα βλεπεις στα φαναρια (δεν απαξιωνω καποιον) απλως σκευτομαι τον εαυτο μου σε λιγα χρονια και δεν απεχει πολυ απο αυτο (δεν το εχω και με τα ζογκλερικα ! ) Τελος θα ηθελα να ριξω λιγο την ευθηνη στην δικη σας την γενεια ισως να μην εχω και απολυτο δικιο αλλα εχω ενα μεγαλο παραπονο , οι γονεις δεν μιλανε στα παιδια γιαυτο και οι καφετεριες ειναι γεματες ελπιζω να ισχυει αυτο ''οτι δεν χρειαζετε τοσο το πληθος οσο η ποιοτητα'' σε λιγα χρονια θα ξερουμε
:wave2:


Όλοι μας έχουμε τις ευθύνες μας μικρότερες ή μεγαλύτερες δεν έχει σημασία...σημασία έχει ότι δεν κάναμε αυτό που έπρεπε μέχρι τώρα. Τώρα όμως είναι ευκαιρία κάτι να αλλάξει...ίσως από αυτό το κακό και μετά τον τράκο στον πάτο του βαρελιού να ξυπνήσουμε λίγο και να δούμε τα πράγματα αλλιώς...όλοι πρέπει να δραστηριοποιηθούμε αλλά πάνω από όλους η νεολαία...έχει περισσότερα να χάσει ή να κερδίσει, ανάλογα πως θα το δεις, και πρέπει να βρεθεί στην πρώτη γραμμή χωρίς κομματικές σημαίες...
Δυστυχώς τέτοια θέματα δεν λύνονται γράφοντας στο πληκτρολόγιο το αφήνω κάπου εδώ...νομίζω ότι έδωσα ένα στίγμα.

υ.γ.Αν το "....μαζί σας" απευθύνετε σε όλους εμάς οκ, αν όχι...θα μαλώσουμε...καλά γραπτά και καλές ανακατασκευές...

panagiotis dim
16/05/2012, 07:51
αν την ζελατίνα τηνκατέβασες ...τότε./... σήκωσέ την σήμερα και κάνε οτι δεν έκανες τότε , δηλαδή κάνε τα πάντα ωστε να σώσεις εναν άνθρωπο, τα πάντα!!!!! αλλιώς θα το έχεις για πάντα μέσα σου!!! που ξέρεις ? ισως κάτι να καταφέρεις !! τι λές ?

tom kissas
17/05/2012, 13:24
και εγω θα το αφησω εδω και ο καθενας πρεπει ξεχωριστα να βοηθησει για να βγουμε απο το πηγαδι. Πιστευω οτι οντως εδωσες ενα στιγμα.
ΥΓ ας μην μαλωσουμε :)
:wave2:

tkata
22/05/2012, 12:31
αν την ζελατίνα τηνκατέβασες ...τότε./... σήκωσέ την σήμερα και κάνε οτι δεν έκανες τότε , δηλαδή κάνε τα πάντα ωστε να σώσεις εναν άνθρωπο, τα πάντα!!!!! αλλιώς θα το έχεις για πάντα μέσα σου!!! που ξέρεις ? ισως κάτι να καταφέρεις !! τι λές ?

+1000 :beer:

Δάσκαλε, εσύ και όσοι έμειναν σε αυτόν τον τόπο που φτάνει ακόμα το μυαλό τους να σκέφτονται έτσι, κυρίως όσοι είστε εκπαιδευτικοί, που έχουν ακόμα συνήδηση, έστω και όταν αυτή ξυπνάει λίγο αργά (δεν λέω για σένα, γενικά το λέω) μετά από την φάπα ενός τυχαίου γεγονότος ή ως αποτέλεσμα μιας κρίσης που μας βάζει στη διαδικασία αναθεώρησης μιας ολόκληρης ζωής, κλείστε λίγο τα γαμοβιβλία και μιλήστε στα παιδιά.

Μην τους λέτε μόνο τα προβλεπόμενα από το πρόγραμμα. Έτσι κι'αλλιώς, ότι και να σπουδάσουν, ακόμα κι'αν σπουδάσουν, η επιτυχία στη ζωή δεν είναι μόνο η εύρεση εργασίας, ή μάλλον, δεν είναι καν επιτυχία. Η εργασία σε συντηρεί εν ζωή. Άλλα πράγματα φτάνουν τον άνθρωπο ψηλά και τον κάνουν ευτιχισμένο.

Βοηθήστε τα παιδιά να μάθουν τη ζωή και τον εαυτό τους. Να καταλάβουν ότι ευτυχία δεν είναι να κάνεις την δουλειά που θα ευχαριστήσει τον μπαμπά & τη μαμά, αλλά να μάθεις ποιός είσαι και να σκέφτεσαι ελεύθερα. Να μπορείς να αποφασίζεις χωρίς φοβίες για το μέλλον σου.

Εσείς οι δάσκαλοι βοηθήστε τα παιδιά να κυνηγάνε τα όνειρά τους, όποια κι'αν είναι αυτά. Αν τα παιδιά καταλάβουν ότι περνάνε όοοοολα αυτά τόσα χρόνια στα σχολεία και στα φροντιστήρια, μόνο και μόνο για να βρούνε μια δουλειά που δεν θα τους αρέσει, με 400 ευρώ, που δεν θα τα ζει, που δεν θα τους δίνει προοπτική, και που στο τέλος θα γίνει η αιτία να ζήσουν δυστυχισμένα, χαθήκαμε!!!

Αποσυνδέστε επιτέλους την παδεία από τον οφελιμισμό που την έχει κυριεύσει. ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ! Ποιόν στόχο ρε; Στόχος της παιδείας είναι να βγάζει παιδιά 17 χρονών που δεν μπορούν να γράψουν και να διαβάσουν και να τα στέλνει όπου να'νε να σπουδάσουν ότι να'να, πουλόντας ένα όνειρο που δεν υπήρχε, που δεν υπάρχει, και είναι μια ψεύτικη ζωή;

Το ξέρετε ότι υπάρχουν παιδιά 12, 13, 14 ετών που δεν κοιμούνται τα βράδια από το άγχος; Έχετε μιλήσει με παιδιά που βλέπουν τον κόσμο πιο σκοτεινό και από τον Καριωτάκη; Που δεν ονειρεύονται; Που δεν ελπίζουν και δεν πιστεύουν σε τίποτα; Αυτά τα παιδιά θα τα σώσει μια δουλίτσα;

Δάσκαλε, ίσως ο "Γιωργάκης" είναι σε καλύτερη μοίρα από τους επόμενους "Γιωργάκιδες" που ακολουθούν, γιατί αν έχεις φτάσει στο σημείο να κάνεις ζωή μποέμ με ζογκλερικά στα φανάρια έχεις πάρει τις αποφάσεις σου, όπως η κοπελιά που παρατάει την δουλίτσα της και πάει Ινδία, όπως ο φίλος μου ο Ναπολιτάνος που έζησε τα μισά από τα 50 χρόνια του στο νησί τα καλοκαίρια και τα άλλα μισά στην Ινδία τους χειμώνες, σήμερα έχει φύγει από την ζωή, αλλά δεν μου παραπονέθηκε ποτέ ότι δεν πέρναγε καλά, ήταν ευτιχισμένος, ενώ εγώ, με την σουπερ δουλίτσα μου και τον σούπερ μισθό μου (τότε) δεν μπορούσα να αντιληθφώ ούτε καν την έννοια ευτυχία...και τον κοίταζα σαν μαλάκας που πέρασα την ζωή μου πάνω από τα βιβλία και μέσα σε άψυχα γραφεία να κάνω ότι μαλακία μου ζητούσαν τα αφεντικά γιατί είμουν πολύ καλός σε αυτό, και να περιμένω 10 μέρες τον χρόνο για να δω τι υπάρχει πίσω από εκείνο το βουνό με τις κεραίες...

Κατάλαβες δασκαλέ μου;
Με σεβασμό.

Kleman
22/05/2012, 12:36
:a013:

Εχετλαίος
22/05/2012, 12:55
+1000 :beer:

Δάσκαλε, εσύ και όσοι έμειναν σε αυτόν τον τόπο που φτάνει ακόμα το μυαλό τους να σκέφτονται έτσι, κυρίως όσοι είστε εκπαιδευτικοί, που έχουν ακόμα συνήδηση, έστω και όταν αυτή ξυπνάει λίγο αργά (δεν λέω για σένα, γενικά το λέω) μετά από την φάπα ενός τυχαίου γεγονότος ή ως αποτέλεσμα μιας κρίσης που μας βάζει στη διαδικασία αναθεώρησης μιας ολόκληρης ζωής, κλείστε λίγο τα γαμοβιβλία και μιλήστε στα παιδιά.

Μην τους λέτε μόνο τα προβλεπόμενα από το πρόγραμμα. Έτσι κι'αλλιώς, ότι και να σπουδάσουν, ακόμα κι'αν σπουδάσουν, η επιτυχία στη ζωή δεν είναι μόνο η εύρεση εργασίας, ή μάλλον, δεν είναι καν επιτυχία. Η εργασία σε συντηρεί εν ζωή. Άλλα πράγματα φτάνουν τον άνθρωπο ψηλά και τον κάνουν ευτιχισμένο.

Βοηθήστε τα παιδιά να μάθουν τη ζωή και τον εαυτό τους. Να καταλάβουν ότι ευτυχία δεν είναι να κάνεις την δουλειά που θα ευχαριστήσει τον μπαμπά & τη μαμά, αλλά να μάθεις ποιός είσαι και να σκέφτεσαι ελεύθερα. Να μπορείς να αποφασίζεις χωρίς φοβίες για το μέλλον σου.

Εσείς οι δάσκαλοι βοηθήστε τα παιδιά να κυνηγάνε τα όνειρά τους, όποια κι'αν είναι αυτά. Αν τα παιδιά καταλάβουν ότι περνάνε όοοοολα αυτά τόσα χρόνια στα σχολεία και στα φροντιστήρια, μόνο και μόνο για να βρούνε μια δουλειά που δεν θα τους αρέσει, με 400 ευρώ, που δεν θα τα ζει, που δεν θα τους δίνει προοπτική, και που στο τέλος θα γίνει η αιτία να ζήσουν δυστυχισμένα, χαθήκαμε!!!

Αποσυνδέστε επιτέλους την παδεία από τον οφελιμισμό που την έχει κυριεύσει. ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ! Ποιόν στόχο ρε; Στόχος της παιδείας είναι να βγάζει παιδιά 17 χρονών που δεν μπορούν να γράψουν και να διαβάσουν και να τα στέλνει όπου να'νε να σπουδάσουν ότι να'να, πουλόντας ένα όνειρο που δεν υπήρχε, που δεν υπάρχει, και είναι μια ψεύτικη ζωή;

Το ξέρετε ότι υπάρχουν παιδιά 12, 13, 14 ετών που δεν κοιμούνται τα βράδια από το άγχος; Έχετε μιλήσει με παιδιά που βλέπουν τον κόσμο πιο σκοτεινό και από τον Καριωτάκη; Που δεν ονειρεύονται; Που δεν ελπίζουν και δεν πιστεύουν σε τίποτα; Αυτά τα παιδιά θα τα σώσει μια δουλίτσα;

Δάσκαλε, ίσως ο "Γιωργάκης" είναι σε καλύτερη μοίρα από τους επόμενους "Γιωργάκιδες" που ακολουθούν, γιατί αν έχεις φτάσει στο σημείο να κάνεις ζωή μποέμ με ζογκλερικά στα φανάρια έχεις πάρει τις αποφάσεις σου, όπως η κοπελιά που παρατάει την δουλίτσα της και πάει Ινδία, όπως ο φίλος μου ο Ναπολιτάνος που έζησε τα μισά από τα 50 χρόνια του στο νησί τα καλοκαίρια και τα άλλα μισά στην Ινδία τους χειμώνες, σήμερα έχει φύγει από την ζωή, αλλά δεν μου παραπονέθηκε ποτέ ότι δεν πέρναγε καλά, ήταν ευτιχισμένος, ενώ εγώ, με την σουπερ δουλίτσα μου και τον σούπερ μισθό μου (τότε) δεν μπορούσα να αντιληθφώ ούτε καν την έννοια ευτυχία...και τον κοίταζα σαν μαλάκας που πέρασα την ζωή μου πάνω από τα βιβλία και μέσα σε άψυχα γραφεία να κάνω ότι μαλακία μου ζητούσαν τα αφεντικά γιατί είμουν πολύ καλός σε αυτό, και να περιμένω 10 μέρες τον χρόνο για να δω τι υπάρχει πίσω από εκείνο το βουνό με τις κεραίες...

Κατάλαβες δασκαλέ μου;
Με σεβασμό.

+1 :wave2:

nikos_abel
22/05/2012, 12:56
Έμεινα.....

akis_trevor
22/05/2012, 21:36
εκτος απο ολα τα αλλα που λες και απλα,:a23::a23::a23:,αυτο:

Να καταλάβουν ότι ευτυχία δεν είναι να κάνεις την δουλειά που θα ευχαριστήσει τον μπαμπά & τη μαμά, αλλά να μάθεις ποιός είσαι και να σκέφτεσαι ελεύθερα.
προχτες που μιλησα με ε να παιδι ,οταν μου ειπε οτι εχει 2 κορες,του ειπα να τ ις χαιρεσαι και να τις δεις,οπως αυτες επιθυμουν....μου ειπε οτι εχω δικιο...πρεπει να σταματησουμε το φενεσθαι και να κοιταμε λιγο το ειναι...οχι οτι θελουν οι αλλοι,τι θα πουν οι αλλοι κλπ κλπ..ας κανουμε κατι για να γουσταρουμε...

tkata
23/05/2012, 15:08
μεγάλη αλήθεια λες φίλε, συμφωνώ

:beer: