PDA

View Full Version : Άξονας λαιμού



harris_x
07/02/2012, 14:27
Ένα φιλαράκι έκανε πρόσφατα την παρακάτω αγορά!
Το θέμα είναι το πως θα τα τοποθετήσει...
Οι τιμονόπλακές τους υπάρχουν, αυτό που λείπει είναι ο άξονας του λαιμού.

Η γνώμη μου ήταν να πάρει τις τιμονόπλακες και τον άξονα του λαιμού που έχει ήδη και να πάει σε κάποιο μηχανουργείο να φτιάξει άξονα που να ταιριάζει στις νέες τιμονόπλακες.

Έχει κανείς καμία καλύτερη πρόταση;

Ξέρει κάποιος κάποιο καλό μηχανουργείο;

Ευχαριστούμε προκαταβολικά!

:beer: :beer: :beer:


246791

harris_x
07/02/2012, 14:28
:D


246792

sniper
07/02/2012, 14:33
Ψιλομαλακία έκανε ε;

δεν μπαίνουν καθόλου οι μπουκάλες στην μαμά τιμονόπλακα; :confused:

harris_x
07/02/2012, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ψιλομαλακία έκανε ε;

δεν μπαίνουν καθόλου οι μπουκάλες στην μαμά τιμονόπλακα; :confused:
Όχι ρε ‘συ Νίκο, έχει τις τιμονόπλακες το θέμα είναι ότι δεν ταιριάζουν με τον άξονα του λαιμού!

edit: η μια μάλιστα φαίνεται και στην πρώτη φωτο!

harris_x
07/02/2012, 14:46
ωχ, η κάτω τιμονόπλακα έχει πακτωμένο τον άξονα εεεε.....
και δεν φαίνεται πουθενά στην φωτογραφία, και ούτε εγώ την είδα από κοντά :sick:
μάλλον μλκια έχει γίνει..... :(

stefanos
07/02/2012, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
ωχ, η κάτω τιμονόπλακα έχει πακτωμένο τον άξονα εεεε..... :(

Δηλαδή η κάτω τιμονόπλακα που αγόρασε πώς ξεπακτώθηκε από τον άξονά της?:smokin:

sniper
07/02/2012, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δηλαδή η κάτω τιμονόπλακα που αγόρασε πώς ξεπακτώθηκε από τον άξονά της?:smokin:

Την αγορασμένη εννοεί..

harris_x
07/02/2012, 15:49
Λοιπόν, υπάρχουν και οι δύο τιμονόπλακες και δεν υπάρχει ο άξονας.
Τώρα, πως γίνεται να ξεπρεσαριστεί ο άξονας δε μας απασχολεί :smokin:

Η κατάσταση είναι η παραπάνω και χρειαζόμαστε μερικές απόψεις για το μοντάρισμα!
Please help!

:sun:

GiannisBlessed
07/02/2012, 15:55
εγω ειχα παει σε ενα μηχανουργειο στην δαφνη και ειχα κανει την ιδια δουλεια ειχα βαλει μπροστινο απο rgv σε bros και μου εφτιαξαν εναν λαιμο custom που ειχε τα απαραιτητα χαρακτηριστικα για να μπει στο πλαισιο του bros και να κουμπωνουν πανω οι τιμονοπλακες του rgv.
ξεπρεσαρισαν τον κανονικο λαιμο του rgv και περσαρισαν αυτον που εφτιαξαν πανω.εκοψαν και ξανακολλησαν και τα στοπ του τιμονιου εκει που επρεπε να ειναι.

harris_x
07/02/2012, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εγω ειχα παει σε ενα μηχανουργειο στην δαφνη και ειχα κανει την ιδια δουλεια ειχα βαλει μπροστινο απο rgv σε bros και μου εφτιαξαν εναν λαιμο custom που ειχε τα απαραιτητα χαρακτηριστικα για να μπει στο πλαισιο του bros και να κουμπωνουν πανω οι τιμονοπλακες του rgv. Θα μπορούσες κάποια στιγμή να μου στείλεις με πμ τη διεύθυνση και πόσο περίπου σου κόστισε η όλη ιστορία.
Thanks :beer:

GiannisBlessed
07/02/2012, 16:21
σουρθε!!:beer:

harris_x
07/02/2012, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
σουρθε!!:beer: Thanks :beer:

Kotselakos
08/02/2012, 07:29
Ο μηχανουργός για να στο φτιάξει πρέπει να έχει στα χέρια του τον άξονα λαιμού που φοράει από το εργοστάσιο το μηχανάκι σου.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει ο μανίσιος άξονας πρέπει να έχει και τον σκελετό και τα ρουλεμάν του λαιμού για να πάρει μετρήσεις, εκτός και του πας εσύ σχέδιο τι θες να σου φτιάξει.

Αναμένουμε πατεντοφωτογραφίες.:D :wave2:

harris_x
08/02/2012, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
Ο μηχανουργός για να στο φτιάξει πρέπει να έχει στα χέρια του τον άξονα λαιμού που φοράει από το εργοστάσιο το μηχανάκι σου.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει ο μανίσιος άξονας πρέπει να έχει και τον σκελετό και τα ρουλεμάν του λαιμού για να πάρει μετρήσεις, εκτός και του πας εσύ σχέδιο τι θες να σου φτιάξει.

Αναμένουμε πατεντοφωτογραφίες.:D :wave2:
Τουλάχιστον από αυτό είμαστε ok, υπάρχει ο άξονας και θα μιλήσουμε με όλα τα μηχανουργεία που έχουμε και θα δούμε!

Thanks, όταν θα έχω photos θα ανεβάσω!
:beer:

banditgr
08/02/2012, 14:44
δεν καλάμια δεν ταίριαζαν στις μαμά πλάκες?
Τι μοτο είναι ?

harris_x
08/02/2012, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
δεν καλάμια δεν ταίριαζαν στις μαμά πλάκες?
Τι μοτο είναι ?
Όχι δεν ταιριάζουν.

Τι μοτό είναι εεε...
Άστο καλύτερα, είναι καστομια και την ταυτότητά της πλέον δεν τη θυμάται ούτε η ίδια :rotflmao:

harris_x
01/03/2012, 18:32
Τα καλάμια μπήκαν!

Ευχαριστούμε για τη βοήθειά σας!

Η «γιαγιά» όπως τη λέει και ο ιδιοκτήτης είναι η παρακάτω...

Έχει δρόμο ακόμα μέχρι να τελειώσει αλλά δεν υπάρχει λόγος βιασύνης!

248679

harris_x
01/03/2012, 18:34
Προτάσεις, ευπρόσδεκτες!

:beer: :beer: :beer:

byron
01/03/2012, 18:39
Προτάσεις, ευπρόσδεκτες!

:beer: :beer: :beer:

Να μπεί εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125862 για αρχή? :uplate:

harris_x
01/03/2012, 18:48
Να μπεί εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125862 για αρχή? :uplate:
Τώρα γιατί γίνεσαι κακός;

:cry: :cry: :cry:

Acacius
01/03/2012, 21:10
Μια χαρά είναι εδώ, απλά να πεις του φίλου να ανοίξει ένα θρεντάκι όπου να λέει με λεπτομέρειες τι έκανε μέχρι τώρα, γιατί 1-2 πράγματα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.

Αν το ντεπόζιτο είναι carbon και όχι αυτοκόλλητοι, ποιος, πού, πώς, πόσο; Το ίδιο και για την ουρά και το φτερό αν γίνεται.

harris_x
01/03/2012, 22:06
Μια χαρά είναι εδώ, απλά να πεις του φίλου να ανοίξει ένα θρεντάκι όπου να λέει με λεπτομέρειες τι έκανε μέχρι τώρα, γιατί 1-2 πράγματα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.

Αν το ντεπόζιτο είναι carbon και όχι αυτοκόλλητοι, ποιος, πού, πώς, πόσο; Το ίδιο και για την ουρά και το φτερό αν γίνεται.
Το ντεπόζιτο η ουρά και το φτερό είναι καρμπον και τα έχει φτιάξει μόνος του.
Η ουρά θα φτιαχτεί ξανά γιατί το αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε.

Λευκάδιος
01/03/2012, 23:25
Προτάσεις, ευπρόσδεκτες!

:beer: :beer: :beer:

XR600 ηταν?το ρεζερβουαρ φαινεται πολυ μεγαλο και μακρυ και η σελα πολυ πισω και χαμηλη.εκτος απο την αμφιλεγομενη αισθητικη,αυτο επηρεαζει πολυ την ευελιξια της μηχανης προς το χειροτερο :wave2: