PDA

View Full Version : Xj 6 Diversion



john xj6 diva
08/02/2012, 21:22
Καλησπέρα σας,

ειμαι κάτοχος μιας XJ6 DIVERSION από το 2009, με διάφορες μηχανές στο παρελθόν, XR, V STROM.
Αξοπιστο και απροβλημάτιστο το yamahaki μου, όμως από την πρώτη στιγμή είχα θέμα με την αίσθηση του μπροστινού συστήματος. Τι εννοώ? Από τη πρώτη στιγμή σε ένα καλό φρενάρισμα σε βόλτα, μου έστριψε το τιμόνι. το πήγα στο Πιερράκο που το είχα πάρει και μου το ευθυγράμμησαν και το εσφυξαν. από τότε, και ενώ το πήγα και σε άλλους δύο μηχανικούς yamaha, έχω την αίσθηση πως το μηχανακι δεν ειναι ίσιο. Η τιμονόπλακα έχει στραβες γραμμές, δεν ξέρω αν με επηρρεάζει αυτο.
Πάντως έχω τρελαθεί με το θέμα, αν γνωρίζει κανείς οτιδήποτε, θα είμαι υπόχρεος!

SVX
08/02/2012, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από john xj6 diva
Καλησπέρα σας,

ειμαι κάτοχος μιας XJ6 DIVERSION από το 2009, με διάφορες μηχανές στο παρελθόν, XR, V STROM.
Αξοπιστο και απροβλημάτιστο το yamahaki μου, όμως από την πρώτη στιγμή είχα θέμα με την αίσθηση του μπροστινού συστήματος. Τι εννοώ? Από τη πρώτη στιγμή σε ένα καλό φρενάρισμα σε βόλτα, μου έστριψε το τιμόνι. το πήγα στο Πιερράκο που το είχα πάρει και μου το ευθυγράμμησαν και το εσφυξαν. από τότε, και ενώ το πήγα και σε άλλους δύο μηχανικούς yamaha, έχω την αίσθηση πως το μηχανακι δεν ειναι ίσιο. Η τιμονόπλακα έχει στραβες γραμμές, δεν ξέρω αν με επηρρεάζει αυτο.
Πάντως έχω τρελαθεί με το θέμα, αν γνωρίζει κανείς οτιδήποτε, θα είμαι υπόχρεος!


σε λαστιχα για σωστη ζυγοσταθμιση πηγες?

ρουλεμαν λαιμου και τροχων τσεκαρες?

μηπως εχει παρει πλαισιο απο στουκα? μηπως εχει παρει το τιμονι?

john xj6 diva
08/02/2012, 22:04
Καλησπέρα φίλε μου,

λαστιχάκια από Μπούκη καινουργια μετζελερ rensport,
στούκα αποκλείεται, όταν αφηνω χέρια πάει ίσια, ίσως να είναι τιμόνι γιατί όταν στρίβω αριστερά κολάει στο τεπόζιτο, ενώ στα δεξιά έχει ένα δακτυλο κενο.
μη φανταστεις πωσ το μηχανακι περνει, η αισθηση ειναι στα χέρια μου, για 1 μοιρα φαντασου.

ευχαριστω πάντως.

john xj6 diva
08/02/2012, 22:05
διευκρινίζω πως το τιμόνι ήταν έτσι απο την αρχη,

ίσως δεν το μέτρησαν σωστά στο μοντάρισμα.

ευχαριστω και παλι.

giovani64
09/02/2012, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από john xj6 diva
διευκρινίζω πως το τιμόνι ήταν έτσι απο την αρχη,

ίσως δεν το μέτρησαν σωστά στο μοντάρισμα.

ευχαριστω και παλι.

εχω και γω το ιδιο μηχανακι και εχω ακριβως το ιδιο προβλημα το οποιο. οταν οδηγαω την μηχανη οι τιμονοπλακες μου φαινεται οτι ειναι φευγατες προς τα δεξια. λιγο βεβαια αλλα ειναι. δεν επηρεάζεται η κετευθυντηκοτητα της απλα ειναι ψυχολογικο το θεμα.
P.S. μπορεις εδω να βρεις και αλλους κατοχους του ιδιου μοντελου
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=78222

john xj6 diva
09/02/2012, 18:05
σε ευχαριστω giovanni, τουλαχιστον ησυχασα στο οτι δεν ειναι ιδεα μου. ευχαριστω και παλι