PDA

View Full Version : ερωτηση περι μεταβιβασης



petss
09/02/2012, 02:21
γεια σας παιδια θα ηθελα να με διαφωτισετε σε ενα θεμα!
εχω βρει μια μοτοσυκλετα και σκοπευω να την αγορασω. ο ιδιοκτητης μ εχει πει οτι οι πινακιδες της εχουν κατατεθει στην εφορια ωστε να γλιτωνει τα τελη.
η ερωτηση ειναι η εξης : τι επιπλεον εξοδα και διαδικασιες προστιθενται στην συνηθισμενη διαδικασια μεταβιβασης εφοσον οι πινακιδες ειναι στην εφορια? :bigcry:
σας ευχαριστω εκ των προτερων!:wave2:

typhoon
09/02/2012, 14:32
Mια ερωτηση στα κεπ θα λυσει την απορια σου. Απ οσο γνωριζω ομως θα πρεπει να πληρωθουν τα τελη, να παρει πισω πινακιδες κ μετα να γινει μεταβιβαση. Το μονο θεμα ειναι οτι ο πωλητης θα σου πει φιλε πληρωσε τα εσυ τα τελη κ μετα κανουμε τη μεταβιβαση,οποτε εισαι ακαλυπτος απο τη τιγμη της πληρωμης μεχρι τη μεταβιβαση.

viper1
09/02/2012, 14:50
αν ξεκινησετε τις διαδικασιες απο νωρις το πρωι τα κανετε ολα την ιδια μερα και δεν ειναι κανεις εκτεθειμενος:beer:

yannis24
09/02/2012, 14:52
για να γινει η μεταβιβαση πρεπει να εχεις πινακιδα οποτε να πληρωσεις τα τελη...
αμα πχ ειναι ενα παπι τα τελη ειναι €22...
αμα ειναι κανα 1000αρι τα τελη ειναι €122.....
αυτο ειναι και το μοναδικο που θα σε επιβαρυνει στην τιμη.....

θα πρεπει να τα πληρωσει ο πωλητης.....και μετα του δινεις τα λεφτα....
εκτος αν τα εχετ συμφωνησει αλλιως....

τωρα αμα σε αφησει ακαλυπτο οπως λεει ο typhoon, ειναι αλλο θεμα....
αμα θελει να πουλησει την μηχανη του δεν προκειτε να το κανει....με την ιδια λογικη μπορει να το βαλεις και εσυ να τα πληρωσει τα τελη και να παρει πινακιδες και μετα να του πεις...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ βρηκα κατι αλλο, ή ακομα καλυτερο να το κανεις παζαρια......(και να εχει πληρωσει αυτος τα τελη).....

Amilo
30/05/2012, 13:40
Καλησπερα

Θελω να μεταβιβασω ενα παπακι στο ονομα μου, ο ιδιοκτητης δεν ζει πλεον και ειναι πρωτος συγγενης μου. Ποιες διαδικασιες πρεπει να κανω;
Θα πληρωσω οσα τελη δεν ειχε πληρωσει στο προηγουμενα χρονια;

TROOPER
31/05/2012, 08:44
Καλησπερα

Θελω να μεταβιβασω ενα παπακι στο ονομα μου, ο ιδιοκτητης δεν ζει πλεον και ειναι πρωτος συγγενης μου. Ποιες διαδικασιες πρεπει να κανω;
Θα πληρωσω οσα τελη δεν ειχε πληρωσει στο προηγουμενα χρονια;

σιγουρα θα πληρωσεις τα τελη που εχουν μεινει απληρωτα.απο κει και περα μια ερωτηση στα κεπ θα σε βοηθουσε περισοτερο.

akis_trevor
31/05/2012, 13:40
θα πρεπει ο κληρονομος του να παρει μια ληξιαρχικη πραξη θανατου.νομιζω πως πρωτα θα μεταβιβαστει στον κληρονομο και μετα σε καποιον αλλον.

Bladerunner
31/05/2012, 13:54
Καλησπερα

Θελω να μεταβιβασω ενα παπακι στο ονομα μου, ο ιδιοκτητης δεν ζει πλεον και ειναι πρωτος συγγενης μου. Ποιες διαδικασιες πρεπει να κανω;
Θα πληρωσω οσα τελη δεν ειχε πληρωσει στο προηγουμενα χρονια;

Θα ξεκινήσεις από το τμήμα κεφαλαίου της εφορίας σου. Πολύ περιληπτικά, πρώτα πρέπει να κάνεις αποδοχή κληρονομιάς για το παπί και κατόπιν γίνεται η μεταβίβαση στο υπουργείο.

Για τα δικαιολογητικά που θα χρειαστείς και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις, θα σε ενημερώσουν στην εφορία.

Σίγουρα θα χρειαστείς την άδεια του παπιού, ληξιαρχική πράξη θανάτου του ιδιοκτήτη, πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών και βεβαίωση περι δημοσίευσης ή μη διαθήκης.

sniper
31/05/2012, 14:27
Θα ξεκινήσεις από το τμήμα κεφαλαίου της εφορίας σου. Πολύ περιληπτικά, πρώτα πρέπει να κάνεις αποδοχή κληρονομιάς για το παπί και κατόπιν γίνεται η μεταβίβαση στο υπουργείο.

Για τα δικαιολογητικά που θα χρειαστείς και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις, θα σε ενημερώσουν στην εφορία.

Σίγουρα θα χρειαστείς την άδεια του παπιού, ληξιαρχική πράξη θανάτου του ιδιοκτήτη, πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών και βεβαίωση περι δημοσίευσης ή μη διαθήκης.

Και πιθανώς παραίτηση, από το μερίδιο τους, των υπολοίπων κληρονόμων εφόσον υπάρχουν.. (τουλάχιστον για κάτι όπλα που κληρονόμησα χρειάστηκε)

Amilo
31/05/2012, 15:03
Σας ευχαριστω ολους για της απαντησης, σε ελεγχο απο οσα ειδα εχει να πληρωσει απο το 1996 τα τελη, εχει και καποιες βλαβες η μηχανη που αυξανει το κοστος, μαλλον το ξεχναω.