PDA

View Full Version : ψαχνω ασφαλιστη απο το φορουμ



nikos121
09/02/2012, 08:44
καλημερα γρηγορα τιμονια.ψαχνω ασφαλιστη γιατι ο δικος μου ασφα-ληστης μουκανε αφαλια 4μηνη αντι για 6μηνη κ χτες μεγραψαν .540 γιουρια να πληρωσω.τι μπορω να κανω να τα γλυτωσω ?καμια ιδεα?ειμαι κ ανεργος ανθρωπος γμτ.βοηθεια χριστιανοι.!:confused:

Πανοπτικός
09/02/2012, 08:57
Διαβατηριο εχεις ?

lspiros
09/02/2012, 09:01
η γυναικα μου δουλευει σε ασφαλιστικο γραφειο και σε ερωτηση που εκανα για το θεμα σου μου ειπε τα εξης.

1.4μηνη ασφαλιση δεν υπαρχει πλεον,μονο 6μηνη και ετος.
2.παλια καποιες εταιρειες εκαναν 3μηνη(πχ intersalonica),αλλα τωρα δεν ισχυει.
3.καποια πατατα του ασφαλιστη ειναι αυτη η κατι δεν εχεις καταλαβει εσυ(πχ αργησες να παρεις την ασφαλεια 2 μηνες,την κρατησε ο πρακτορας και για να μην την χρεωθει ξεκινησε απο τον 2ο μηνα):rolleyes:

nikos121
09/02/2012, 09:03
οχι ρε παιδια.4μηνη εκανε ο μαλακας.κ γω ετσι νομιζα οτι ηταν 6μηνη κ πηγα κ σταματισα καμαρωτος στο μπλοκο με το κουτι ο μαλακας κ εμεινα μαλακας οταν μεγραφαν.τωρα τι κανουμε?κανα κολπο?η γυναικα σου τι μπορει να κανει επι τουτου?

nikos121
09/02/2012, 09:05
ρωτα ισπιρος μπας κ τα γλυτωσουμε.!

lspiros
09/02/2012, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
οχι ρε παιδια.4μηνη εκανε ο μαλακας.κ γω ετσι νομιζα οτι ηταν 6μηνη κ πηγα κ σταματισα καμαρωτος στο μπλοκο με το κουτι ο μαλακας κ εμεινα μαλακας οταν μεγραφαν.τωρα τι κανουμε?κανα κολπο?η γυναικα σου τι μπορει να κανει επι τουτου?

να γελαει ισως?:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



























































εχεις πμ...

nikos121
09/02/2012, 09:11
απαντησα στο πμ

lspiros
09/02/2012, 09:22
διορθωση...
υπαρχουν καποιες εταιρειες που κανουν και 4μηνη ασφαλιση:(

nikos121
09/02/2012, 09:36
ετσι!ετσι τη πατησα?

nickald
09/02/2012, 09:58
Η ιντερσαλονικα κανει ακομα τετραμηνες..... την εκανα αρχες του μηνα

nikos121
09/02/2012, 10:03
ναι ρε σεις .τωρα μαλλον τσαγακι θα πιω<!δεν γινεται τιποτα!μλκ εγινε!

mats8282
09/02/2012, 10:42
Συνήθως οι ανανεώσεις των συμβολαίων βγαίνουν αυτόματα...Στο 4μηνο(!?!) της Ιντερσαλόνικα δεν γνωρίζω..Ίσως να είναι χωρίς ανανέωση το τετράμηνο...Μίλα με τον ασφαλιστή σου μπας και,αλλιώς....

chr1s_86
09/02/2012, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
ναι ρε σεις .τωρα μαλλον τσαγακι θα πιω<!δεν γινεται τιποτα!μλκ εγινε!

Καλά, στο χαρτί πάνω δεν είχες δει τι λέει; Το πότε λήγει; :confused:

nikos121
10/02/2012, 01:09
οχι δεν κοιταξα!δεν πολυμπαινω στο κουτι!απλα ξερω οτι λειγη σε 6 μηνες

Πανοπτικός
10/02/2012, 07:40
Το χειροτερο θα ηταν να παρεις σβαρνα κανεναν δικυκλο.. και να σε πηγαινει πιπα κωλο εμπλοκη για καμια δεκαρα χρονια, τωρα εισαι οκ :wave2:

takis-kk
10/02/2012, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Το χειροτερο θα ηταν να παρεις σβαρνα κανεναν δικυκλο.. και να σε πηγαινει πιπα κωλο εμπλοκη για καμια δεκαρα χρονια, τωρα εισαι οκ :wave2:


Αν και "Αντιδραστικό Μέλος"

Σοφά ομίλησες!

yannis24
10/02/2012, 09:16
ακριβως λοιπον για να εξαληψουν κατι φαινομενα σαν και αυτο οι περισσοτερες ασφαλιστικες πια πανε να βγαλουν εξω τον ασφαλιστη σαν μεσαζων.....τι εννοω ?

Ο ασφαλιστης θα σε προσεγγισει, θα σου κανει την πωληση αλλα οταν θα σου φερει το ασφαλιστηριο, ΚΑΝΟΝΙΚΑ, θα πρεπει να εχει επισυναπτομενο και μια ταχυπληρωμη με την οποια και ΕΣΥ θα πας να πληρωσεις στην τραπεζα ή οπου αλλου....

Ο Ασφαλιστης σαν ασφαλιστης ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ κανονικα να παιρνει λεφτα στα χερια του..(την προμηθεια του την παιρνει απο την εταιρεια μετα αυτος απολογιστικα).....Ο βασικοτερος λογος δεν ειναι οτι μπορει να την κανει ο ασφαλιστης και να μην αποδωσει στην εταιρεια τα λεφτα σου....
Ο Βασικοτερος λογος ειναι οτι πολλοι ασφαλιστες ( μεσω των μεσιτικων/ασφαλιστικων γραφειων που ειχαν), εκαναν πχ 100 ασφαλειες τον μηνα στην Χ ασφαλιστικη !

Το συμβολαιο εβγαινε, το επαιρνε ο πελατης/ασφαλιζομενος στα χερια του, το πληρωνε στον ασφαλιστη, και ξεκιναγε να ειναι ασφαλισμενος.....

Στο τελος του μηνα λοιπον ο ασφαλιστης, απεδιδε απολογιστικα στην εταιρεια ολα τα λεφτα που ειχε μαζεψει ολον το μηνα για τα συμβολαιο που ειχε κανει στην Χ ασφαλιστικη....πολλες φορες ομως, τα πληρωνε με πχ 3μηνη επιταγη..... ετσι, εφτανε πχ η Χ ασφαλιστικη να πληρωνεται για το συμβολαιο του πελατη, ακομα και 4 μηνες μετα απο την ημερομηνια εναρξης της ασφαλισης......χαμος.....

Τα τελευταια χρονια λοιπον, οι μεγαλες και σοβαρες εταιρειες, την ανανεωση του συμβολαιου την στελνουν κατευθειαν στο σπιτι του ασφαλιζομενο...με το καινουργιο συμβολαιο....ΑΝ δεν το πληρωσει με την επισυναπτομενη ταχυπληρωμη, τοτε μετα απο λιγο καιρο ληγει....
ο πελατης λοιπον εχει κατευθειαν οικονομικη συναλλαγη με την εταιρεια......ο ασφαλιστης περνει κανονικα την προμηθεια του....

dmf
10/02/2012, 09:53
Υποτίθεται όταν συνεργάζεσαι με ασφαλιστικό γραφείο (και όχι κατ'ευθειαν με την ασφαλιστικη) 1 εβδομάδα πριν λήξει η ασφάλεια πρεπει να σε ενημερώνουν σχετικά (να δικαιολογήσουν κάπως και την προμήθεια που παίρνουν).. Ή αν δεν το κάνουν εγκαίρως, να προβαίνουν αυτόματα στην ανανέωση και μετα να σε καλούν να έρθεις να εξοφλήσεις, ώστε να μην μένεις καθόλου ακάλυπτος.

Κι εσύ φταις, γιατι υποτίθεται ότι είναι δική σου υποχρέωση να κοιτάς πότε θα λήξει, αλλά εγώ στη θέση σου θα έριχνα το φταίξιμο κατα 90% στον ασφαλιστή. (Αφού δεν σου προσφέρει αυτην την ελάχιστη υπηρεσία, ποιος ο λόγος να τον πληρώνεις και να μην ασφαλίζεσαι κατ'ευθειαν απο τα κεντρικα; )

Εμένα είχε τρακάρει ο πατέρας μου, και ήρθε τροχαία και κοιταει την ασφαλεια και ειχε ληξει (δεν το ειχε προσεξει). Παίρνει τηλεφωνο στο ασφαλιστικο γραφειο, και του λεει ότι εννοειται οτι το εχουμε ανανεώσει απο την ημερα που εληξε. Το επιβεβαιωσαν και απο τα κεντρικα στην τροχαια και δεν του εκοψαν τελικα την 500αρα.

nikos121
10/02/2012, 09:59
τελικα απλα πληρωνω κ προσεχω την επομενη φορα?

dmf
10/02/2012, 10:11
Πραγματικά δεν έχω ιδέα..

yannis24
10/02/2012, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
τελικα απλα πληρωνω κ προσεχω την επομενη φορα?

ναι......
δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο....
μετα...βρες τα με τον ασφαλιστη σου.....

taskon
10/02/2012, 10:57
Η ασφάλεια στα αυτοκινητα λογω του ότι ειναι υποχρεωτικη ανανεωνεται αυτοματα . εαν μεσα σε ενα μηνα απο την ανανεωση της δεν την εχεις παραλαβει και/η πληρωσεις τοτε ο ασφαλιστης μπορει να την στειλει πισω για ακυρωση.
Εβγαλες για 4 μηνες ασφάλεια και μετα το 4μηνο δεν σε πηραν τηλεφωνο για την ανανεωση? μηπως δεν σε βρηκαν? η ερωτηση γινεται γιατι και ο ασφαλιστης δεν εχει συμφερον να μην σου ανανεωσει το συμβολαιο αφου ετσι χάνει λεφτα απο την προμηθεια του.

@yannis24.

o ασφαλιστης συμβαλλεται με την εταιρεια και συννηθως εχει δικαιωμα εισπραξης γι αυτο και πολλες εταιρειες πληρωναν και εισπρακτικο δικαιωμα. Συφωνα με τις περισσοτερες συμβασεις αν δεν πληρωθει για το συμβολαιο το τρώει αυτος. Το ιδιο ισχυει και για τους πράκτορες αλλα κανονικα όχι για τους μεσιτες αφου θεωρητικα δεν συμβαλονται με εταιρειες αλλα δρουν για λογαριασμο του πελατη ασχετα αν πληρωνονται με προμηθειες απο την ασφαλιστικη εταιρεια

Συμφωνω πάντως μαζι σου ότι η ταχυπληρωμη ή η κατάθεση σε λογαριαμο της ασφαλιστικής είναι ο καλυτερος τρόπος πληρωμής.

mats8282
10/02/2012, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
ακριβως λοιπον για να εξαληψουν κατι φαινομενα σαν και αυτο οι περισσοτερες ασφαλιστικες πια πανε να βγαλουν εξω τον ασφαλιστη σαν μεσαζων.....τι εννοω ?

Ο ασφαλιστης θα σε προσεγγισει, θα σου κανει την πωληση αλλα οταν θα σου φερει το ασφαλιστηριο, ΚΑΝΟΝΙΚΑ, θα πρεπει να εχει επισυναπτομενο και μια ταχυπληρωμη με την οποια και ΕΣΥ θα πας να πληρωσεις στην τραπεζα ή οπου αλλου....

Ο Ασφαλιστης σαν ασφαλιστης ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ κανονικα να παιρνει λεφτα στα χερια του..(την προμηθεια του την παιρνει απο την εταιρεια μετα αυτος απολογιστικα).....Ο βασικοτερος λογος δεν ειναι οτι μπορει να την κανει ο ασφαλιστης και να μην αποδωσει στην εταιρεια τα λεφτα σου....
Ο Βασικοτερος λογος ειναι οτι πολλοι ασφαλιστες ( μεσω των μεσιτικων/ασφαλιστικων γραφειων που ειχαν), εκαναν πχ 100 ασφαλειες τον μηνα στην Χ ασφαλιστικη !

Το συμβολαιο εβγαινε, το επαιρνε ο πελατης/ασφαλιζομενος στα χερια του, το πληρωνε στον ασφαλιστη, και ξεκιναγε να ειναι ασφαλισμενος.....

Στο τελος του μηνα λοιπον ο ασφαλιστης, απεδιδε απολογιστικα στην εταιρεια ολα τα λεφτα που ειχε μαζεψει ολον το μηνα για τα συμβολαιο που ειχε κανει στην Χ ασφαλιστικη....πολλες φορες ομως, τα πληρωνε με πχ 3μηνη επιταγη..... ετσι, εφτανε πχ η Χ ασφαλιστικη να πληρωνεται για το συμβολαιο του πελατη, ακομα και 4 μηνες μετα απο την ημερομηνια εναρξης της ασφαλισης......χαμος.....

Τα τελευταια χρονια λοιπον, οι μεγαλες και σοβαρες εταιρειες, την ανανεωση του συμβολαιου την στελνουν κατευθειαν στο σπιτι του ασφαλιζομενο...με το καινουργιο συμβολαιο....ΑΝ δεν το πληρωσει με την επισυναπτομενη ταχυπληρωμη, τοτε μετα απο λιγο καιρο ληγει....
ο πελατης λοιπον εχει κατευθειαν οικονομικη συναλλαγη με την εταιρεια......ο ασφαλιστης περνει κανονικα την προμηθεια του....


Άλλα ντ άλλα της Παρασκευής το γάλα....

yannis24
10/02/2012, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Άλλα ντ άλλα της Παρασκευής το γάλα....


Μπά........έλα Χριστε και μπουκωνε και εγω να καταπίνω.........


:wave2: :wave2: :wave2:

mats8282
11/02/2012, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
Μπά........έλα Χριστε και μπουκωνε και εγω να καταπίνω.........


:wave2: :wave2: :wave2:


Καλά,όπως βολεύεται ο καθένας :lol:


Απορώ όμως που τα άκουσες τα παραπάνω..

yannis24
11/02/2012, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Καλά,όπως βολεύεται ο καθένας :lol:


Απορώ όμως που τα άκουσες τα παραπάνω..

Απο το μυαλό μου τα έβγαλα για ν το παίξω έξυπνος.......μην το πεις πουθενά όμως και μας πάρουνε χαμπάρι.........
:wave2:

ares_tz
11/02/2012, 15:29
Το δικο μου ασφαλιστηριο συμβολαιο με την Interamerican εληξε και ηρθε σπιτι η ανανεωση ενα μηνα πριν ληξει και χρειαστηκε να το πληρωσω στην τραπεζα...μετα η εταιρεια εστειλε το ΝΕΟ ασφαλιστηριο συμβολαιο σπιτι...δεν χρειαστηκε να δωσω χρηματα στον ασφαλιστη..

:winka:

mats8282
12/02/2012, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
Απο το μυαλό μου τα έβγαλα για ν το παίξω έξυπνος.......μην το πεις πουθενά όμως και μας πάρουνε χαμπάρι.........
:wave2:


Οι ασφαλιστές,οι πράκτορες και οι μεσίτες έχουν δικαίωμα να εισπράξουν και μάλιστα παίρνουμε παραπάνω προμήθεια για αυτό.Σε κάποιες εταιρείες βέβαια δεν είναι υποχρεωτικό.

Αυτά που λες παραπάνω,και όντως από το μυαλό σου τα έβγαλες,είναι το περιθώριο που προβλέπει η σύμβαση του κάθε ασφαλιστικού διαμεσολαβητή με την εκάστοτε εταιρία...

:wave2:

yannis24
12/02/2012, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Το δικο μου ασφαλιστηριο συμβολαιο με την Interamerican εληξε και ηρθε σπιτι η ανανεωση ενα μηνα πριν ληξει και χρειαστηκε να το πληρωσω στην τραπεζα...μετα η εταιρεια εστειλε το ΝΕΟ ασφαλιστηριο συμβολαιο σπιτι...δεν χρειαστηκε να δωσω χρηματα στον ασφαλιστη..

:winka:


:beer:

yannis24
12/02/2012, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Οι ασφαλιστές,οι πράκτορες και οι μεσίτες έχουν δικαίωμα να εισπράξουν και μάλιστα παίρνουμε παραπάνω προμήθεια για αυτό.Σε κάποιες εταιρείες βέβαια δεν είναι υποχρεωτικό.

Αυτά που λες παραπάνω,και όντως από το μυαλό σου τα έβγαλες,είναι το περιθώριο που προβλέπει η σύμβαση του κάθε ασφαλιστικού διαμεσολαβητή με την εκάστοτε εταιρία...

:wave2:

Όπως ανέφερα...ο ασφάλιστης ΔΕΝ χάνει την προμήθεια του απο ο συμβόλαιο....
Σε ένα χρόνο το πολυ, ΚΑΝΈΝΑΣ ασφάλιστης και πράκτορας η Μεσιτης ( ειδικα αυτοί) , δεν θα εχουν δικαίωμα να ιεισραξουν χρήματα εκ μέρους του πελάτη.......

Τέλος πάντων.....

mats8282
13/02/2012, 14:34
Άλλο το αν θα έχουν το εισπρακτικό δικαίωμα ή όχι και άλλο το ότι απαγορεύεται και λοιπά που γράφεις...Τέλος πάντων :wave2:

nikos121
13/02/2012, 15:47
ολοι οι πικραμενοι λενε τη γνωμη τους.τελικα ειναι ολα θεμε ευρω.ασφαλεια βρηκα το θεμε κανονιστηκε .συμπερασμα.εχεις λεφτα καθαριζης.

mats8282
14/02/2012, 11:41
Γνώμες ζήτησες,γνώμες πήρες :wave2:

thou-vou
14/02/2012, 11:54
ειμαι μαλάκας... νόμιζα ότι ο τίτλος του θρεντ ήταν "ψάχνω για ασφαλύτη από το φόρουμ" ... ήμαρτον... :bawl:

kawazoyras
14/02/2012, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
ειμαι μαλάκας... νόμιζα ότι ο τίτλος του θρεντ ήταν "ψάχνω για ασφαλύτη από το φόρουμ" ... ήμαρτον... :bawl:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ευτυχώς δεν σύστησες κανέναν.......

thou-vou
14/02/2012, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ευτυχώς δεν σύστησες κανέναν.......
σιγα μην τον μοιραστώ... :bawl:

nikos121
14/02/2012, 14:42
ελα ρε παιδια πλακα κανω!αφου χεστηκα πρωτα !540 ευρα ηταν!δωστε μου δικιο!::wave2: