PDA

View Full Version : Ερωτηση για service αναρτησεων



asteris_adv
09/02/2012, 09:39
Εχω ένα 990 adventure 4 χρόνων με ασφάλτινη χρήση και ρωτώ...
Αρκεί ένα service στα μπροστινά η επιβάλλεται να κάνω και την πίσω ανάρτηση; Το θέμα, όπως καταλαβαίνετε είναι οικονομικό οπότε κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί. Ευχαριστώ!

:rotflmao:

Ravendark
09/02/2012, 12:13
Κάνε στο μπροστά και όταν μπορείς κάνεις και στο πίσω

πυξιδας990
09/02/2012, 14:27
κανονικα λεει καθε 30000χλμ,εγω στο 950 που ειχα το εκανα στα 55000χλμ και μονο στο μπροστινο για καθαρα λογω κοστους.υποψιν καλο ειναι να καθαριζεις τις μπροστινες τσιμουχες μετα παο χωματινη βολτα η καθε τετραμηνο στην ασφαλτινη.ειναι καθαρα για μακροζοια των τσιμουχων.παντως κανε στο μπροστινο πρψτα και για πισω βλεπεις.το μπροστα τρωει πολυ ζορι:wave2: :wave2:

KaTaNaS
09/02/2012, 22:43
κανε μια αλλαγη λαδακια στο μπροστα και εισαι κομπλε.

περισσότερη σημασία έχει τακτικά να το βάζεις στο διπλό σταντ, να σηκωνεις τον εμπρος τροχο στον αερα και να εξαερωνεις τα καλαμια μπροστα. Για να βλεπεις αμεση διαφορα.

Vstrommer71
10/02/2012, 11:56
Παντως εγω στα 20000χλμ που εκανα service στο μπροστινο(με χρεωση) και στο πισω αμορτισερ(οπου μου αλλαξανε στην εγγυηση ενα κολημενο δαχτυλιδι στο αμορτισερ και εκαναν επισης και πληρη συντηρηση) μετα ειδα ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.Οποτε αν το κοστος δεν ειναι τρομερο,καλο θα ηταν κι ενα λυσιμο-συντηρηση του αμορτισερ για αλλαγη λαδια-αεριο.
Για μενα αξιζει τον κοπο

KaTaNaS
10/02/2012, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Παντως εγω στα 20000χλμ που εκανα service στο μπροστινο(με χρεωση) και στο πισω αμορτισερ(οπου μου αλλαξανε στην εγγυηση ενα κολημενο δαχτυλιδι στο αμορτισερ και εκαναν επισης και πληρη συντηρηση) μετα ειδα ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.Οποτε αν το κοστος δεν ειναι τρομερο,καλο θα ηταν κι ενα λυσιμο-συντηρηση του αμορτισερ για αλλαγη λαδια-αεριο.
Για μενα αξιζει τον κοπο

manari εσυ κανεις χωμα...

asteris_adv
10/02/2012, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Παντως εγω στα 20000χλμ που εκανα service στο μπροστινο(με χρεωση) και στο πισω αμορτισερ(οπου μου αλλαξανε στην εγγυηση ενα κολημενο δαχτυλιδι στο αμορτισερ και εκαναν επισης και πληρη συντηρηση) μετα ειδα ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.Οποτε αν το κοστος δεν ειναι τρομερο,καλο θα ηταν κι ενα λυσιμο-συντηρηση του αμορτισερ για αλλαγη λαδια-αεριο.
Για μενα αξιζει τον κοπο

Το θέμα είναι ότι το κόστος για το πίσω είναι γύρω στα 150 για συντήρηση, αλλαγή λάδια τσιμουχες κτλ. και γι αυτο έκανα και την ερώτηση. Κι εγώ πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και ίσως είναι κι ευκαιρία μιας και θα κάνω το μπροστά, αλλα με ζοριζει το κόστος γι αυτο ρώτησα να μου πείτε, αν μπορώ να το αφήσω για τώρα...

DrBig
10/02/2012, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από asteris_adv
Το θέμα είναι ότι το κόστος για το πίσω είναι γύρω στα 150 για συντήρηση, αλλαγή λάδια τσιμουχες κτλ. και γι αυτο έκανα και την ερώτηση. Κι εγώ πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και ίσως είναι κι ευκαιρία μιας και θα κάνω το μπροστά, αλλα με ζοριζει το κόστος γι αυτο ρώτησα να μου πείτε, αν μπορώ να το αφήσω για τώρα...

Πολλα μου ακουγονται τα 150, ρωτησες στον Τασουλη? Πρεπει να χρεωνει περιπου τα μισα απο αυτα που λες.

Οσο για το μπροστινο, ολα τα adv θελουν πιο σκληρα ελατηρια και revalving, οποτε θα σε συμβουλευα να το καθυστερησεις λιγο αν σε παιρνει ωστε να τα κανεις ολα μαζι με το ανοιγμα.
Ο Τασουλης περυσι το καλοκαιρι με χρεωσε 80 για ανοιγμα revalving και λαδια. Τα ελατηρια πανε γυρω στα 100.

Επισης (αν θες) ρωτα την ΚΤΜ για ενα κιτ βελτιωσης που εχει βγαλει, νομιζω ο κωδικος ειναι R1490 (η R1480) το οποιο περιλαμβανει βελτιωμενες γλυστρες teflon στα πηρουνια. Εχει και καποια αλλα κομματια μεσα το κιτ και προοριζεται για close cartridge πηρουνια (το δικο σου δεν ειναι) αλλα οι γλυστρες βελτιωνουν αρκετα την αποδοση. Αν εχεις καινουργιο μοντελο ειναι πολυ πιθανο να μην σου χρειαζονται. Βεβαια και παλιο μοντελο να εχεις παλι μπορει να μη σου χρειαζονται! :wave2:

spyro
10/02/2012, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από asteris_adv
Το θέμα είναι ότι το κόστος για το πίσω είναι γύρω στα 150 για συντήρηση, αλλαγή λάδια τσιμουχες κτλ. και γι αυτο έκανα και την ερώτηση. Κι εγώ πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και ίσως είναι κι ευκαιρία μιας και θα κάνω το μπροστά, αλλα με ζοριζει το κόστος γι αυτο ρώτησα να μου πείτε, αν μπορώ να το αφήσω για τώρα...


190-200 έουρος μπρος και πίσω service ο Τασούλης. και κανα 30αρι ο μάστορας σου να τα βγάλει για να τα πάς/πάει στο Τασούλη ο οποίος δε λύνει /δένει.


150 μπροστά μόνο για λάδια μπροστά, σορυ φίλος αλλά κάποιος σε δουλεύει

DrBig
10/02/2012, 15:15
Μολις προσεξα οτι βρισκεσαι θεσσαλονικη. Ο Τασουλης (αντιπροσωπος της WP) δουλευει και με το ταχυδρομειο.

asteris_adv
10/02/2012, 15:25
Αυτό ετοιμαζόμουν να πω... Είμαι Θεσσαλονίκη και εδώ τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα μιας κι έχουμε μόνο 2 εξουσιοδοτημένα και ο ένας κάνει και WP. Από όσα έχω δει εδώ μέσα, για αρκετά πράγματα έχω πληρώσει πολλά παραπάνω αλλά τι να κάνω..; Αυτό που λες Doctor για το ταχυδρομείο θα το κοιτάξω..thanks :)

nktR
10/02/2012, 15:44
εάν πας τη μοτό σε συνεργείο θέλει εργασία λύσε-δέσε μπροστινό και αλλαγή λαδιών από 120 ευρώ και το πίσω από 110 ευρώ=230 σύνολο
Εάν τα λύσεις μόνος σου (θες σταντ και χώρο και να ξέρεις εννοείται τως πως λύνεις, στηρίζεις κλπ)
είναι 160 ευρώ + μεταφορικά= 200 ευρώ -και όχι Τασούλη πλέον χάλασε το γλυκό :mad:
μετά από πόσες επιστροφές που στείλαμε το τελευταίο WP competition που έστειλα δεν ανοίχτηκε ποτέ για σέρβις (το έστειλα γιατί τερμάτιζε και κλείδωνε η επαναφορά και το πήρα και τερμάτιζε και κλείδωνε πάλι :evil: )

Πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να πας σε συνεργείο να το αναλάβει και να έχει εξ ολοκλήρου την όλη ευθύνη και επίβλεψη για διαφορά από 30 έως 50 ευρώ

spyro
10/02/2012, 16:15
Να πάρεις παραμάσχαλα τα λάδια και να πας σε έναν οποιονδήποτε συνεργιατζή αναρτήσεων που μπορείς να συνεννοηθείς. Όποιος έχει ανοίξει και καταλαβαίνει από καλάμια τότε μπορεί να ανοίξει και ένα WP. Λάδια θα αλλάξει και θα καθαρίσει τις τσιμούχες. Σίγα την επιστήμη για αυτούς που κάνουν τη δουλειά.

Ρώτα και τον DrBig να σου πει για το πόσο λάδι να βάλεις και είσαι οκ.

Δεν ανοίγεις μοτέρ (ή έστω, το πίσω αμορτισέρ που είναι ομολογουμένως πιο μπελαλίδικο) για να σου πουλήσουν «εξειδίκευση».

spyro
10/02/2012, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
..........

-και όχι Τασούλη πλέον χάλασε το γλυκό :mad:
μετά από πόσες επιστροφές που στείλαμε το τελευταίο WP competition που έστειλα δεν ανοίχτηκε ποτέ για σέρβις (το έστειλα γιατί τερμάτιζε και κλείδωνε η επαναφορά και το πήρα και τερμάτιζε και κλείδωνε πάλι :evil: )

.............


:eyepop:


τι λες τώρα.... χάλασε και ο τασούλης ρε συ

KaTaNaS
10/02/2012, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
:eyepop:


τι λες τώρα.... χάλασε και ο τασούλης ρε συ

kala μην το δενεις κιολας με ενα γραπτο στο νετ, διχως να θελω να αμφισβητησω τιποτα , ο Τασουλης ειναι απο τους καλους επαγγελματιες του χωρου.

g.kounoupis
10/02/2012, 16:34
Κάλος μάστορας είναι ο αραμπατζής στην αιγαίου με Όλγας ξέρει να τις φτιάχνει αλλά και να τις ρυθμίζει σωστά επάνω στην μηχανή για κάθε αναβάτη .
Σε πιο συνεργείο πας αν επιτρέπεται στα ματ από δίπλα ή στο άλλο επάνω ?
Εγώ πήγαινα στο επάνω .

nktR
10/02/2012, 19:00
Spam on
Για να μην παρεξηγηθω
Ο Χρηστος Τασουλης ειναι πραγματικα Κυριος και Επαγγελματιας.- Θα ηταν αδικο να μην το πω.
Απλως μολις εφυγε ο καλος του μαστορας αρχισαν τα προβληματα και δεν το λεω μονο εγω απο προσωπικες εμπειριες αλλα και απο συνεργατες του χωρου των συνεργειων. Σορρυ και εμενα με στεναχωρησε το ολο θεμα αλλα το πηρα αποφαση.
Τεσπα ηθελα να το αναφερω γιατι δεν θελω να κρυβομαι σε κατι που γνωριζω. Ελπιζω πραγματικα να ξαναβρουν τη λυση και να επανελθουν στη θεση που τους αξιζει. Spam off

KaTaNaS
10/02/2012, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
Spam on


δεν ειναι σπάμ, και δεν παρεξηγείσαι, σε διαβαζω και μαθαίνω απο τα γραπτά σου. Τεκμηρίωσες αυτο που έγραψες και εγινες απολυτα κατανοητος. :wave2:

asteris_adv
10/02/2012, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Κάλος μάστορας είναι ο αραμπατζής στην αιγαίου με Όλγας ξέρει να τις φτιάχνει αλλά και να τις ρυθμίζει σωστά επάνω στην μηχανή για κάθε αναβάτη .
Σε πιο συνεργείο πας αν επιτρέπεται στα ματ από δίπλα ή στο άλλο επάνω ?
Εγώ πήγαινα στο επάνω .

Πάω στο άλλο επάνω, τι γνώμη έχεις..; Για τον Αραμπατζη έχεις δίκιο και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Εκεί έκανα service τα wp μπρος πίσω που είχα στο Africa..! Θα κάνω μια βολτιτσα κι απο κει. Τhanx

DrBig
10/02/2012, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
Spam on
Για να μην παρεξηγηθω
Ο Χρηστος Τασουλης ειναι πραγματικα Κυριος και Επαγγελματιας.- Θα ηταν αδικο να μην το πω.
Απλως μολις εφυγε ο καλος του μαστορας αρχισαν τα προβληματα και δεν το λεω μονο εγω απο προσωπικες εμπειριες αλλα και απο συνεργατες του χωρου των συνεργειων. Σορρυ και εμενα με στεναχωρησε το ολο θεμα αλλα το πηρα αποφαση.
Τεσπα ηθελα να το αναφερω γιατι δεν θελω να κρυβομαι σε κατι που γνωριζω. Ελπιζω πραγματικα να ξαναβρουν τη λυση και να επανελθει στη θεση που τους αξιζει. Spam off

Μα που τα λεμε, μηπως ξερουμε και που πηγε ο καλος του μαστορας? ;)

g.kounoupis
10/02/2012, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από asteris_adv
Πάω στο άλλο επάνω, τι γνώμη έχεις..; Για τον Αραμπατζη έχεις δίκιο και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Εκεί έκανα service τα wp μπρος πίσω που είχα στο Africa..! Θα κάνω μια βολτιτσα κι απο κει. Τhanx




Σε σύγκριση με τον κάτω είναι πάρα πολύ καλός , αλλά εγώ δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος και αν ξαναπάρω ktm θα το πηγαίνω Αθήνα για σέρβις .
Αν θέλεις δες και το bike therapy στην κ.καραμανλη έχω ακούσει καλά λόγια .

nktR
11/02/2012, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
[B]δεν ειναι σπάμ, και δεν παρεξηγείσαι, σε διαβαζω και μαθαίνω απο τα γραπτά σου.

* spam on
ολοι μας μαθαινουμε απο ολους. Παντα θα υπαρχει κατι που θα παρουμε απο τα γραφομενα.
Αυτος ειναι αλλωστε ο σκοπος των φορουμ. Οποτε οι ευχαριστιες ειναι εκατερωθεν :wave2:

asteris_adv
13/02/2012, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Σε σύγκριση με τον κάτω είναι πάρα πολύ καλός , αλλά εγώ δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος και αν ξαναπάρω ktm θα το πηγαίνω Αθήνα για σέρβις .
Αν θέλεις δες και το bike therapy στην κ.καραμανλη έχω ακούσει καλά λόγια .

Αν επιτρέπεται, για ποιο λόγο δεν εμεινες ευχαριστημένος; Έχει να κάνει με τη δουλειά που σου έκανε;

Και μια απορία ακόμη προς όλους. Αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για να βελτιωσω τα μπροστα (πχ πιο σκληρά ελατηρια) και να ξεχάσω το πίσω; Η μήπως να διαθεσω αυτά τα χρήματα ώστε να γίνει service απλό μπρος πίσω;

:confused: :confused:

DrBig
13/02/2012, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από asteris_adv
Αν επιτρέπεται, για ποιο λόγο δεν εμεινες ευχαριστημένος; Έχει να κάνει με τη δουλειά που σου έκανε;

Και μια απορία ακόμη προς όλους. Αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για να βελτιωσω τα μπροστα (πχ πιο σκληρά ελατηρια) και να ξεχάσω το πίσω; Η μήπως να διαθεσω αυτά τα χρήματα ώστε να γίνει service απλό μπρος πίσω;

:confused: :confused:

Εξαρταται σε τι κατασταση βρισκεται το πισω. Αν εχεις κατω απο ~50,000κμ και το εχεις δουλεψει στο δρομο και σε νορμαλ αποσβεσεις, τοτε το πιθανοτερο ειναι να ειναι μια χαρα. Αν εχεις πανω απο 50,000 και το δουλευεις σε sport setting τοτε το πιθανοτερο ειναι να θελει φρεσκαρισμα.

Κατα την γνωμη μου, αν ανοιχτει το μπροστινο, καλο θα ειναι να γινει και η βελτιωση μαζι, γιατι ετσι γλιτωνεις αρκετα χρηματα. Επισης, αν παιζει να πρεπει να γινει και σερβις συντομα και μπορει να συνδυαστει και καθοδος στην πρωτευουσα, πας στον χελιωτη που ειναι διπλα στην WP και γινονται ολα μαζι.

g.kounoupis
13/02/2012, 12:10
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από asteris_adv
[B]Αν επιτρέπεται, για ποιο λόγο δεν εμεινες ευχαριστημένος; Έχει να κάνει με τη δουλειά που σου έκανε;

Δεν μου έκανε τίποτα ιδιαίτερο απλά δεν μου βίδωσε καλά την αντλία υγρών και έχασα όλα υγρά στα σύνορα με Τουρκία , χρέωνε πολλά στα σέρβις , μου έβαλε την βάση του gps την επόμενη μέρα από το μεγάλο σέρβις που πηρέ κοντά στα 400 ευρώ και μου ζήτησε περαστικά αλλά το χειρότερο ήταν το ύφος του αν του την έλεγες ή τον έκραζες στα φόρουμ σου έλεγε καλά ρε έδωσες 15.000 ευρώ να πάρεις ktm και παραπονιέσαι ότι το σέρβις είναι ακριβό