PDA

View Full Version : Δίπλωμα για Γουρούνα!!!!!!!



Wizard13
09/09/2005, 17:42
Μα είναι δυνατόν?!?!?!?! :confused: :look: :sick: :eyepop:

Μόλις έμαθα από μιά φίλη, ότι για να οδηγήσεις γουρούνα, θες δίπλωμα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ!!!! :mad: :mad: :mad: :mad:

ΠΟΙΟΣ ΗΛΙΘΙΟΣ αποφάσισε ότι για να οδηγήσεις ένα όχημα που έχει γκάζι/φρένο/συμπλέκτη στο χέρι, πρέπει να σε εξετάσουν αν τα χειρίζεσαι καλά με το ΠΟΔΙ?!?!?! :eek: :eek: :eek: :eek:

ΗΜΑΡΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ!!!! Και θέλουμε να πάμε μπροστά γ.... το μ.... που τους πέταξε :mad: :mad:

pepenaxos1
09/09/2005, 17:48
Εμενα μου φτανει μια σουβλα...

:lol: :wave2:

gtsiros
09/09/2005, 18:34
Έχει 4 ρόδες, σου λέει, άρα χρειάζεται δίπλωμα αυτοκινήτου... :wacko:

L.omerta
09/09/2005, 18:43
δεν νομίζω ότι ισχύει.(είμαι ψιλοσίγουρος ότι δεν ισχύει δηλαδη):nono: Πάντως αν κάνω λάθος είναι όντως μ@λ@κία:sick:
:beer: :beer:

Alx 84
09/09/2005, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
δεν νομίζω ότι ισχύει.(είμαι ψιλοσίγουρος ότι δεν ισχύει δηλαδη):nono: Πάντως αν κάνω λάθος είναι όντως μ@λ@κία:sick:
:beer: :beer:

είχα διαβάσει ότι θα εφαρμόζονταν αυτό. Δε ξέρω όμως τελικά τι έγινε... ηλίθιο πάντως.

evvou
09/09/2005, 20:11
sorry....δηλαδη εγω που δεν ξερω να οδηγω μηχανη....μπορω να οδηγησω γουρουνα επειδη εχω διπλωμα για car?!?!?! κουλο δεν ειναι λιγο?!?!? :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Alx 84
09/09/2005, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
sorry....δηλαδη εγω που δεν ξερω να οδηγω μηχανη....μπορω να οδηγησω γουρουνα επειδη εχω διπλωμα για car?!?!?! κουλο δεν ειναι λιγο?!?!? :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

αρκετά κουλό. τι να πείς όμως αφού αποφασίζουν τα μεγάλα κεφάλια;;

L.A.x6x9x
10/09/2005, 00:00
Νομίζω ότι κάτω από 600 cc για οποιοδήποτε όχημα (από 2 έως 12 τροχούς) χρειάζεται δίπλωμα μοτοσικλέτας ¨ή τουλάχιστον ίσχυε παλιότερα αν το αλλάξανε τώρα δεν ξέρω
:confused:

evvou
10/09/2005, 03:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
αρκετά κουλό. τι να πείς όμως αφού αποφασίζουν τα μεγάλα κεφάλια;;

οκ...για φαντασου ομως παιδια 20 χρονον να καβαλησουν μια γουρουνα και να οδηγησουν οπως θα οδηγουσαν ενα αμαξι....μιλαμε για τρελες τουμπες :mad: :mad: :mad:

OldMan
10/09/2005, 12:02
:wave2: :wave2: :wave2:

Κάπου κάνετε λάθος κούκλοι !!!

ΟΛΑ τα ATVs βγάζουν άδεια κυκλοφορίας μοτοσυκλέτας ...

Είναι μάλλον παράλογο να απαιτείται δίπλωμα οδήγησης διαφορετικής κατηγορίας από το αντίστοιχο όχημα !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Μικρή Λουλού
10/09/2005, 12:09
οριστε τωρα...
δεν ξερουμε οι Αθηναιοι και μαθανε οι Σαλονικεις...:p

αντε ρε Αντωνακη...καλοριζικο!!:lol: :lol: :lol:

OldMan
10/09/2005, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
αντε ρε Αντωνακη...καλοριζικο!!:lol: :lol: :lol:

:look: :look: :look:

Den aneveno se gourounes, kardia mou !!!!

Αυτά είναι αντρικεία (κατά το γυναικεία) σπορ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Μικρή Λουλού
10/09/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :look: :look:

Den aneveno se gourounes, kardia mou !!!!

Αυτά είναι αντρικεία (κατά το γυναικεία) σπορ !!!

:wave2: :beer: :wave2:






χαζα-χαζα,το τι τουμπιδι τρως (και ασχημο) δεν λεγεται!!

εχουνε στειλει κοσμο...


ασχετο..ρε τον καυμενο τον Ντοντοκ.....την Δευτερα δεν θα μιλιεται..!!:lol: :lol: :lol:

Wizard13
10/09/2005, 13:24
Επειδή το έψαξα λιγάκι και η κοπέλα κάνει ήδη μαθήματα, για γουρούνες μέχρι 50κ.ε. θέλουν δίπλωμα για μηχανάκι, αλλά μεγαλύτερες από 50, θέλουν αυτοκινήτου!!!!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop:

OUGANDA!!!! Θα πάω στην OUGANDA!!!!! :look:

gtsiros
10/09/2005, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.A.x6x9x
Νομίζω ότι κάτω από 600 cc για οποιοδήποτε όχημα (από 2 έως 12 τροχούς) χρειάζεται δίπλωμα μοτοσικλέτας ¨ή τουλάχιστον ίσχυε παλιότερα αν το αλλάξανε τώρα δεν ξέρω
:confused:

Τί άκυρο είναι αυτό τώρα;

Alx 84
10/09/2005, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Τί άκυρο είναι αυτό τώρα;


................
εμένα το ταπειό μου μυαλό λέει. 2 ρόδες δίπλωμα για μηχανή. 4 ρόδες δίπλωμα αυτοκινήτου. Απλό δεν είναι. Είναι τώρα χαζό να τα μπερδεύουν. 600cc με διπλωμα μηχανής και γουρούνα μα δίπλωμα αυτοκινήτου.
Αν δηλαδή τουρμπίσω ένα smart 600cc και το κάνω 100hp είμαι οκ;:confused:

evvou
10/09/2005, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
................
εμένα το ταπειό μου μυαλό λέει. 2 ρόδες δίπλωμα για μηχανή. 4 ρόδες δίπλωμα αυτοκινήτου. Απλό δεν είναι.

:confused: :confused: :confused: δε μου καθεται καλα για καποιο λογο ρε συ...η οδηγηση αυτοκινητου δεν εχει καμια σχεση με οδηγηση γουρουνας!!! μπορει μια γουρουνιτσα να μην ειναι το ιδιο με το να οδηγεις μια μηχανη...αλλα τουλαχιστον εχουν περισσοτερα κοινα σημεια....νομιζω...

:look: :look: :look: :wave2:

Alx 84
11/09/2005, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
:confused: :confused: :confused: δε μου καθεται καλα για καποιο λογο ρε συ...η οδηγηση αυτοκινητου δεν εχει καμια σχεση με οδηγηση γουρουνας!!! μπορει μια γουρουνιτσα να μην ειναι το ιδιο με το να οδηγεις μια μηχανη...αλλα τουλαχιστον εχουν περισσοτερα κοινα σημεια....νομιζω...

:look: :look: :look: :wave2:


ώπα ώπα. Καμπανάκι!!! Ντίγκ ντάνγκ!!! Άκυρο. Άλλο εννούσα. Γουρούνα φυσικά με δίπλωμα μηχανής. Δεν έχει σχέση με αυτοκίνητο. Αυτό που έλεγα είναι για αυτο που υπώθηκε ότι για όχημα κάτω από 600cc χρειάζεται δίπλωμα μηχανής!

Παρεξήγησις!!! ήταν απόλυτο αυτό που είπα. SORRY!!!!

tifoefs
11/09/2005, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
οκ...για φαντασου ομως παιδια 20 χρονον να καβαλησουν μια γουρουνα και να οδηγησουν οπως θα οδηγουσαν ενα αμαξι....μιλαμε για τρελες τουμπες :mad: :mad: :mad:

Ναι ! Παρε μια και ασε τις τσιριτζαντουλες ! Οριστε μας !

Αν δε θες να την οδηγας δωστη σε μενα ! Α ! Να σε πω πια να παρεις ;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Wizard13
11/09/2005, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάπου κάνετε λάθος κούκλοι !!!

ΟΛΑ τα ATVs βγάζουν άδεια κυκλοφορίας μοτοσυκλέτας ...

Είναι μάλλον παράλογο να απαιτείται δίπλωμα οδήγησης διαφορετικής κατηγορίας από το αντίστοιχο όχημα !!!

Και εγώ παράλογο το βρίσκω, γι' αυτό και ξεκίνησα αυτό το θέμα.

ΑΛΛΑ! πάντα υπάρχει και ένα αλλά... :rolleyes:

Η κοπέλα, ΕΧΕΙ στα χέρια της γουρούνα, την έχει αγοράσει και από το υπουργείο την έστειλα να βγάλει δίπλωμα για αμάξι.

Όλα τα άλλα, "νομίζω", "θα έπρεπε", "μαλλον", κλπ, δε μου λένε τίποτα.... Το υπουργείο με νοιάζει τι λεέι... ακόμα κι αν λέει @@ριές...

Alx 84
11/09/2005, 21:43
'Αντε πάλι εγώ θα τα κάνω όλα. Το moto του φεβρουαρίου γράφει...





Στην Ελλάδα σήμερα:
. 16 ετών δίπλωμα 50cc (με συγκατάθεση κηδεμόνα)
. 18 ετών δίπλωμα Α1 έως 25Kw για δύο χρόνια ή ώς τα 21 . 20 ετών δίπλωμα Α (μετά από δύο χρόνια Α1)
ή άμεση πρόσΒαση από 21

Στην Ε.Ε. αύριο:
. 14 ετών δίπλωμα ΑΜ moped
(50cc έως 45 km/h, δίτροχο ή τετράτροχο)
. 16 ετών δίπλωμα Α1
(125cc/ 11 Kw / έως 0,1 Kw/kg, & τρίκυκλα -15Kw)
. 18 ετών δίπλωμα Α2
(35Kw/ έως 0,2 Kw/kg, & τρίκυκλα -35Kw)
. 21 ετών δίπλωμα Α (χωρίς περιορισμούς)
ή με άμεση πρόσΒαση από τα 24

Τί θα ισχύει για δίπλωμα αυτοκινήτου:
18 ετών δίπλωμα Β (έως 3.500kg με έως 8 επιΒάτες και τρέιλερ έως 750 kg) [Και προαιρετικά τα κράτη-μέλη μπορούν ναχορηγούν δίπλωμα Β από τα 17]
18 ετών δίπλωμα Β1 (τετράτροχα -400kgj -15Kw / -80 km/h) προαιρετικά για τα κράτη-μέλη
Οδήγηση μοτοσυκλέτας Α1 (125cc) με δίπλωμα αυτοκινήτου

Όλα τα άλλα διπλώματα (μοτοσυκλετών και αυτοκινήτων) θα ισχύουν και για την κατηγορία ΑΜ moped (50cc)

Οδήγηση τετράτροχων (AΤV) πάνω από 50cc μόνο με δίπλωμα αυτοκινήτου

Ενιαίος τύπος διπλώματος (πλαστική κάρτα) για όλη την Ε.Ε. μέσα στα επόμενα 10 χρόνια

Περιορισμένη διάρκεια ισχύος διπλωμάτων (3-10 χρόνια)







και εδώ λέμε για τα
1. Οδήγηση μοτοσυκλέτας Α1 (125cc) με δίπλωμα αυτοκινήτου

2.Οδήγηση τετράτροχων (AΤV) πάνω από 50cc μόνο με δίπλωμα αυτοκινήτου

την πολυ απλή χειρονομία:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:

evvou
12/09/2005, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84


Παρεξήγησις!!! ήταν απόλυτο αυτό που είπα. SORRY!!!!

αντε βρε σε συγχωρω....για να δεις ποσο υπεροχος ανθρωπος ειμαι!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

evvou
12/09/2005, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ναι ! Παρε μια και ασε τις τσιριτζαντουλες ! Οριστε μας !

Αν δε θες να την οδηγας δωστη σε μενα ! Α ! Να σε πω πια να παρεις ;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εγω δεν ειμαι παιδι 20 χρονον ρε :p :p :p εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ οι γουρουνιιτσες (καλα ρε μη βαρατε!!!!) αλλα τουμπαρουν για πλακα ρε γμτ! :(

mikros boudas
05/05/2009, 10:15
σορυ που επαναφερω τοσο παλιο ποστ αλλα οι περισσοτερες γουρουνες ειναι αυτοματες!ενοικιαση 50αρας με διπλωμα αυτοκινητου μονο γινεται!εδω γραφουν πανω τα εργαλεια πως απαγορευεται η οδηγηση σε ατομα κατω των 6 ετων....
και το θεμα της τουμπας εχει να κανει με το γεγονος πως κανενας δε λεει σε καποιον που αγοραζει η νοικιαζει γουρουνα πως πρεπει να γερνει το σωμα του μεσα στην στροφη οταν στριβει!οσες τουμπες εχω δει(και ζω τα καλοκαιρια σε νησι) εχουν γινει επειδη στριβουν μονο το τιμονι και οχι και το σωμα..κατα τα αλλα μια χαρα ειναι και αρκετα ασφαλεις ειδικα για καποιον/α απειρο οδηγο...το γκαζι ειναι με χερουλακι και οχι με γκριπ...εχεις την αισθηση της μηχανης αλλα με μεγαλη εκπτωση....παντως για τα νησια ειναι ο,τι πρεπει!!

Maikpigasos
05/05/2009, 11:05
Καλημέρα στα παιδιά...
Όταν γράφει η άδεια τρικυκλό ή τετράκυκλο ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ανεξαιρέτως κυβικών θέλει άδεια ικανότητας Β1 η οποία στην Ελλάδα είναι υποκατηγορία της Β κατηγορίας, δηλαδή όποιος έχει Β έχει και Β1 ταυτόχρονα....
(Οτιδήποτε άλλο ρωτήστε..)

pigsqueal
28/06/2014, 11:57
Καλημέρα forum!
Λοιπόν σκέφτομαι για τις διακοπές τον άλλο μήνα σε νησί να νοικιάσω γουρούνα.
Εχω δίπλωμα αυτοκινήτου και άρα μπορώ να νοικιάσω, όμως δεν έχω δίπλωμα μηχανής, δεν έχω οδηγήσει μηχανάκι και άρα δεν ξέρω να την οδηγήσω!
Να πάω να κάνω τώρα όλα τα μαθήματα για να βγάλω δίπλωμα για μηχανάκι δεν προλαβαίνω...
Το ερώτημά μου είναι με πόσα μαθήματα/ ώρες για μηχανάκι μπορεί κάποιος να μάθει να οδηγεί γουρούνα?
Ευχαριστώ!

zannisvel
28/06/2014, 12:07
Καλημέρα forum!
Λοιπόν σκέφτομαι για τις διακοπές τον άλλο μήνα σε νησί να νοικιάσω γουρούνα.
Εχω δίπλωμα αυτοκινήτου και άρα μπορώ να νοικιάσω, όμως δεν έχω δίπλωμα μηχανής, δεν έχω οδηγήσει μηχανάκι και άρα δεν ξέρω να την οδηγήσω!
Να πάω να κάνω τώρα όλα τα μαθήματα για να βγάλω δίπλωμα για μηχανάκι δεν προλαβαίνω...
Το ερώτημά μου είναι με πόσα μαθήματα/ ώρες για μηχανάκι μπορεί κάποιος να μάθει να οδηγεί γουρούνα?
Ευχαριστώ!

Ενα καλοκαιρι ειχαμε παει στη Παρο με παρεα. Ειχα νοικιασει ενα Degree εκεινο το καλοκαιρι απο Αθηνα. Anyway η παρεα ειχε μηχανες αλλα ενας φιλος ειχε ερθει με αυτοκινητο και θελησε να νοικιασει μια γουρουνα για να μπορει να ακολουθει πιο ευκολα, μιας και δεν ειχε εμπειρια απο μηχανες. Σε μια κατηφορικη στροφη τα εχασε και χτυπησε ασχημα. Θυμαμαι οτι την ειχα γυρισει εγω στο μαγαζι και ηταν η τελευταια φορα που οδηγησα. Νομιζω δεν ειναι το καταλληλο οχημα για μετακινησεις σε νησι ειδικα χωρις εμπειρια. Προσωπικα θα σου προτεινα να νοικιασεις ενα αυτοκινητακι να κανεις τη δουλεια σου. Φαινεται ευκολο αλλα δεν ειναι τοσο. Αν κανεις μαθηματα υπερ σου ειναι αλλα αξιζει τα χρηματα?

Ειναι προσωπικη μου αποψη απο δικη μου εμπειρια, δε σημαινει οτι αυτο πρεπει κιολας να κανεις.

pigsqueal
28/06/2014, 12:19
Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
Ο κύριος λόγος που σκεφτόμουν τη γουρούνα είναι ότι στο νησί, όπου και να πάμε με το αυτοκίνητο, τρώμε κάθε φορά πολύύύ χρόνο για να βρούμε πάρκινγκ.
Επιπλέον υπάρχουν πολλοί κατσικόδρομοι.
Και αφού δεν έχω δίπλωμα για μηχανάκι σκέφτηκα τη γουρούνα...
Τώρα αν είναι τόσο δύσκολη κ επικίνδυνη, κάλιο αργά με το παρκάρισμα του αυτοκινήτου παρά ποτέ με τη γουρούνα!
Πάντως είμαι προσεκτικός οδηγός γενικά, δεν είμαι γκαζιάρης και ριψοκίνδυνος.

zannisvel
28/06/2014, 12:26
Εχεις δικιο αλλα διακοπες ειναι, ουτε βιαζεσαι ουτε τιποτα. Περιμενε να ακουσεις και καμια αλλη γνωμη απο καποιον εδω μεσα με περισσοτερη εμπειρια γιατι οντως μπορει να ειμαι και υπερβολικος λογω του συμβαντος.
:beer: