PDA

View Full Version : Yamaha DT 125 R '94



NIKOS132
10/02/2012, 00:46
Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα τα φωτα σας...Θελω να αγορασω αυτη την μηχανη για να κανω καμια βολτα σε κανα χωματοδρομο (μιας και εχουμε πολους εδω στην κρητη) :cool: αλλα να μπορω να πηγαινω και καμια φορα στο τει αποσταση 4-5 χιλιομετρα( υποψην οτι εχω ηδη αμαξι)...το μαγαζι το πουλαει 1300 ευρω και ειναι απο γενικη επισκευη με εγκυηση(δεν ειναι λιγο πολα; )..αααα και κατι αλλο ειναι σκυλη οπως λενε γιατι ειμαι λιγο επιφυλακτικος λογο 2χρονου..και τι πεζει απο ανταλακτικα;θα βρω στη yamaha; αυτα ηθελα να ρωτησω.ευχαριστω! :)

epp1640
10/02/2012, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από NIKOS132
Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα τα φωτα σας...Θελω να αγορασω αυτη την μηχανη για να κανω καμια βολτα σε κανα χωματοδρομο (μιας και εχουμε πολους εδω στην κρητη) :cool: αλλα να μπορω να πηγαινω και καμια φορα στο τει αποσταση 4-5 χιλιομετρα( υποψην οτι εχω ηδη αμαξι)...το μαγαζι το πουλαει 1300 ευρω και ειναι απο γενικη επισκευη με εγκυηση(δεν ειναι λιγο πολα; )..αααα και κατι αλλο ειναι σκυλη οπως λενε γιατι ειμαι λιγο επιφυλακτικος λογο 2χρονου..και τι πεζει απο ανταλακτικα;θα βρω στη yamaha; αυτα ηθελα να ρωτησω.ευχαριστω! :)


Τα χρήματα για διχρονάκι του 94... :lol: :rotflmao: Και αν καταλαβαίνω και ποιο είναι ΕΛΕΟΣ.. Λοιπόν συμφοιτητά.. ψάξου για κάποιο xr 125/ xt 125 στα ίδια χρήματα που είναι καλύτερα σαν commuter. 15+ χρόνια νεότερα και σίγουρα η μισή κατανάλωση..

Κατά τα άλλα το dt αξιόπιστο και βρίσκεις ανταλλακτικά ακόμα και σήμερα..



http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2027800/ ?? :rotflmao:

notakos600
10/02/2012, 08:12
Αν στο αφήσει ένα χιλιάρικο χτύπα το, αξίζει.
Στο φινάλε τόσο πουλάνε ινόβα και τα συναφή.
Βαλβίδες δεν έχει, λαδάκια, μπουζάκια, καθάρισμα φίλτρου αέρα και καθάρισες.

NIKOS132
10/02/2012, 11:26
ναι αυτη ειναι η αγγελια :beer: ....τωρα οπως λεει και ο φιλος κανα χιλιαρικο το κοβω πραγαματικη αξια ισως και λιγοτερα...δεν εχω ευκαιρισει ακομα να το δω απο κοντα.Η αγορα θα γινει σιγουρα μετα απο μηχανικο ελενχο μιας και ειμαι ψιλοασχετος..

NIKOS132
10/02/2012, 11:41
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
[B]Τα χρήματα για διχρονάκι του 94... :lol: :rotflmao: Και αν καταλαβαίνω και ποιο είναι ΕΛΕΟΣ.. Λοιπόν συμφοιτητά.. ψάξου για κάποιο xr 125/ xt 125 στα ίδια χρήματα που είναι καλύτερα σαν commuter. 15+ χρόνια νεότερα και σίγουρα η μισή κατανάλωση..

ναι ρε συ αλλα εχουν την ιδια δυναμη-κιλα και οσο να ναι απο οτι ειδα εχουν λιγα αλογα.τωρα για νεοτερα εχεις δικιο το περναω 2 χρονια το μηχανακη :lol:.Το αλλο το (commuter) δεν το καταλαβα :sick: .ευχαριστω και παλι!

epp1640
10/02/2012, 14:43
Ξαναλέω κομψά... ψάξε άλλο dt ή καλύτερα κάποιο πιο πρόσφατο τετράχρονο.. Commuter = το εργαλείο που σε πηγαίνει από το point A στο point B απροβλημάτιστα σε καθημερινή βάση..

Το πρόβλημα δεν είναι ούτε το μοντέλο ούτε η τιμή τόσο... :wave2:

nikosk2
10/02/2012, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ξαναλέω κομψά... ψάξε άλλο dt ή καλύτερα κάποιο πιο πρόσφατο τετράχρονο.. Commuter = το εργαλείο που σε πηγαίνει από το point A στο point B απροβλημάτιστα σε καθημερινή βάση..

Το πρόβλημα δεν είναι ούτε το μοντέλο ούτε η τιμή τόσο... :wave2:

το κέφι,,,,η ευχαρίστηση να οδηγείς κάτι που ΕΣΥ το θεωρείς ωραίο,,,,,ο ήχος που ακούς οταν επιταχύνεις και που σε κάνει να νοιωθεις χαρούμενος ,,,,,,,,,,,,,μήπως αυτά μετράνε στην επιλογή του καθενός μαςς

και πολλες φόρες είναι σε πλήρη αντίθεση μ αυτο που προστάζει η λογική.

αγόρι μου παρε αυτο που θεςΕΣΥ ,,,όποιο σου κλείσει ΠΟΝΗΡΑ το μάτι ,,,οδηγίες ασφαλούς πλοήγησης είσαι μικρός για να ζητάς- λαμβανεις υπόψιν και μαλιστα για την πρώτη σου μηχανή ,,,,έχεις χρόνια μπροστά για ορθολογικές αγορές .
η μηχανη ειναι αισθηση και κεφι πανω απο καταναλωση ανα χιλιομετρο

ale3is
10/02/2012, 15:51
ειναι πολλα τα λεφτα για αφτο το παλιο μηχανακι ψαξε αλλο

epp1640
10/02/2012, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosk2
το κέφι,,,,η ευχαρίστηση να οδηγείς κάτι που ΕΣΥ το θεωρείς ωραίο,,,,,ο ήχος που ακούς οταν επιταχύνεις και που σε κάνει να νοιωθεις χαρούμενος ,,,,,,,,,,,,,μήπως αυτά μετράνε στην επιλογή του καθενός μαςς

και πολλες φόρες είναι σε πλήρη αντίθεση μ αυτο που προστάζει η λογική.

αγόρι μου παρε αυτο που θεςΕΣΥ ,,,όποιο σου κλείσει ΠΟΝΗΡΑ το μάτι ,,,οδηγίες ασφαλούς πλοήγησης είσαι μικρός για να ζητάς- λαμβανεις υπόψιν και μαλιστα για την πρώτη σου μηχανή ,,,,έχεις χρόνια μπροστά για ορθολογικές αγορές .
η μηχανη ειναι αισθηση και κεφι πανω απο καταναλωση ανα χιλιομετρο

Ξαναλέω το πρόβλημα δεν είναι ΟΥΤΕ το μηχανάκι ΟΥΤΕ η τιμή (που είναι τσιμπημένη). Το πα μία με κομψό τρόπο δύο με κομψό τρόπο και δεν το καταλαβαίνετε.. Ο ενδιαφερόμενος έχει ΠΜ. :wave2:

Λευκάδιος
10/02/2012, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Τα χρήματα για διχρονάκι του 94... :lol: :rotflmao: Και αν καταλαβαίνω και ποιο είναι ΕΛΕΟΣ.. Λοιπόν συμφοιτητά.. ψάξου για κάποιο xr 125/ xt 125 στα ίδια χρήματα που είναι καλύτερα σαν commuter. 15+ χρόνια νεότερα και σίγουρα η μισή κατανάλωση..

Κατά τα άλλα το dt αξιόπιστο και βρίσκεις ανταλλακτικά ακόμα και σήμερα..



http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2027800/ ?? :rotflmao: τα λεφτα ειναι οντως πολλα αλλα και το dt δεν εχει καμια σχεση με τα xr/xt 125.εχει παραπανω καταναλωση σε σχεση με αυτα αλλα και παλι ειναι αρκετα χαμηλη(με στοκ εξατμιση,καρμπυρατερ).σε αποδοση μοτερ και οδικη συμπεριφορα ειναι πολυ μπροστα απο τα τετραχρονα 125 .κατα καιρους υπαρχουν στις αγγελιες νεοτερα dt σε πολυ καλη κατασταση με μαξιμουμ 1000ευρω

epp1640
11/02/2012, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
τα λεφτα ειναι οντως πολλα αλλα και το dt δεν εχει καμια σχεση με τα xr/xt 125.εχει παραπανω καταναλωση σε σχεση με αυτα αλλα και παλι ειναι αρκετα χαμηλη(με στοκ εξατμιση,καρμπυρατερ).σε αποδοση μοτερ και οδικη συμπεριφορα ειναι πολυ μπροστα απο τα τετραχρονα 125 .κατα καιρους υπαρχουν στις αγγελιες νεοτερα dt σε πολυ καλη κατασταση με μαξιμουμ 1000ευρω

Συμφωνώ και επαυξάνω.. στο DT :winka:

@ngelos
12/02/2012, 13:09
Το Dt σαν μηχανάκι για την δουλειά που το θες είναι παραπάνω από καλό.Τα τετράχρονα 125 δν καίνε και δν βρωμάς λάδι αλλά όταν θα θες να πας καμια βόλτα στο βουνό το γκάζι τους,η μάλλον η έλλειψη αυτού,θα σε αγανακτίσει.Είχα Dt125 ήταν σκυλί!
Τώρα τα 1500 είναι ΠΑΡΑ πολλά!Έδωσα ένα υπεράριστο 200 πριν δυο μήνες 1000Ε.Ευκαιρίες υπάρχουν ένα σωρό!1κ το πολύ να δώσεις και αν θες τετράχρονα πάρε ένα Xr250!
:beer:

nikosk2
13/02/2012, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
τα λεφτα ειναι οντως πολλα αλλα και το dt δεν εχει καμια σχεση με τα xr/xt 125.εχει παραπανω καταναλωση σε σχεση με αυτα αλλα και παλι ειναι αρκετα χαμηλη(με στοκ εξατμιση,καρμπυρατερ).σε αποδοση μοτερ και οδικη συμπεριφορα ειναι πολυ μπροστα απο τα τετραχρονα 125 .κατα καιρους υπαρχουν στις αγγελιες νεοτερα dt σε πολυ καλη κατασταση με μαξιμουμ 1000ευρω


τωρα καταλαβα για το θεμα κομψοτητας !!!
ψαξε -παρε καποιο απο ιδιωτη ,οχι απο καταστημα γιατι θα πληρωσεις επι της αξιας της μοτοσυκλετας και το κερδος του εμπορου και οι εποχες ειναι δυσκολες.
εφοσον εισαι κρητη βλεπω οτι εχει αρκετα μηχανακια στην αγορα μεχρι 15 κατοσταρικα.