PDA

View Full Version : μηχανακι με προσωπικοτητα.....



el_hymador
09/09/2005, 19:57
Με το ax-1 εζησα τις πρωτες μου μοτο-εμπειριες.Τι ταξιδια , τι χωματα ....anyway....καποια στιγμη αποφασιζω να το δωσω και να παρω κατι μεγαλυτερο.Βγαινω στην γυρα και κοιταω μηχανακια , παω σε μια εκθεση της bmw για να τσεκαρω το καινουργιο (τοτε...) f650.Γυρναω ανεβαινω στο ax και στο πρωτο φρεναρισμα , απλα δεν φρεναρω!!!!:eek: τι ειχε συμβει? το σωληνακι του μπροστινου ειχε φυγει και κρεμοταν (αν ειναι δυνατον!!!) μετα απο καμια εβδομαδα και αφου εχω καταληξει στο τι θα παρω , ειμαι στην τραπεζα και κανονιζω τα του δανειου.Ολα ειναι ετοιμα και την επομενη θα πραλαμβανα το καινουργιο μου μηχανακι:D (αφου παρεδιδα το ax) To βραδυ τυχαινει και περναω με το ax μπροστα απο την τραπεζα που ειχα παρει το δανειο....ξαφνικα σβηνουν ολα!!! δεν εχω ρευμα και το ax ειναι τελειως ''πεθαμενο'' .Φορτωμα σε φορτηγακι φιλου και το πρωι ετοιμαζομαι παλι με την βοηθεια του φιλου να παμε το ρημαδι σε καναν μηχανικο...λεω για κατσε ρε παιδι μου μπας και παρει και παταω μια μιζια.Πηρε με την πρωτη και ολα λειτουργουσαν κανονικα..........ακομα αναρωτιεμει τι διαολο συμπτωσεις ηταν αυτες.......μετα πηρα ιταλικο και συνηθισα σε μυστηριες βλαβες!!!:lol:

javaneze
10/09/2005, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
.μετα πηρα ιταλικο και συνηθισα σε μυστηριες βλαβες!!!:lol:

Ηταν τα προεορτια! :D

:rotflmao:

:wave2:

siokatas
10/09/2005, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Με το ax-1 εζησα τις πρωτες μου μοτο-εμπειριες.Τι ταξιδια , τι χωματα ....anyway....καποια στιγμη αποφασιζω να το δωσω και να παρω κατι μεγαλυτερο.Βγαινω στην γυρα και κοιταω μηχανακια , παω σε μια εκθεση της bmw για να τσεκαρω το καινουργιο (τοτε...) f650.Γυρναω ανεβαινω στο ax και στο πρωτο φρεναρισμα , απλα δεν φρεναρω!!!!:eek: τι ειχε συμβει? το σωληνακι του μπροστινου ειχε φυγει και κρεμοταν (αν ειναι δυνατον!!!) μετα απο καμια εβδομαδα και αφου εχω καταληξει στο τι θα παρω , ειμαι στην τραπεζα και κανονιζω τα του δανειου.Ολα ειναι ετοιμα και την επομενη θα πραλαμβανα το καινουργιο μου μηχανακι:D (αφου παρεδιδα το ax) To βραδυ τυχαινει και περναω με το ax μπροστα απο την τραπεζα που ειχα παρει το δανειο....ξαφνικα σβηνουν ολα!!! δεν εχω ρευμα και το ax ειναι τελειως ''πεθαμενο'' .Φορτωμα σε φορτηγακι φιλου και το πρωι ετοιμαζομαι παλι με την βοηθεια του φιλου να παμε το ρημαδι σε καναν μηχανικο...λεω για κατσε ρε παιδι μου μπας και παρει και παταω μια μιζια.Πηρε με την πρωτη και ολα λειτουργουσαν κανονικα..........ακομα αναρωτιεμει τι διαολο συμπτωσεις ηταν αυτες.......μετα πηρα ιταλικο και συνηθισα σε μυστηριες βλαβες!!!:lol:





:wave2:

αντιστεκοτανε στην πωληση...μηπως το φωναζες και χερμπη???
:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
22/09/2005, 11:22
τσαντίστηκε που θα το άλλαζες και σου κανε τσαλιμάκια

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

grpal
22/09/2005, 13:35
Επαθα τα ιδια με το Transalp 600 '94 ... ενα μεσημερι του Ιουλίου ημερα Πεμπτη , ημερα που θα το πηγαινα για ανταλλαγη για να παρω μεταχειρισμενο varadero καθως γυριζα σπιτι απο εθνικη με 120 km ... χτυπησε ΣΤΡΟΦΑΛΟ .... ΝΑΙ ΝΑΙ το transalp !!!!

πως, τι και γιατι εφαγε τα λαδια δεν το εψαξα ποτε, τωρα στοVstrom τα κοιταζω καθε δυο ωρες

Απο 2500 που μου το επιανε ... το πεταξα για 1000 ευρω.

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ... ΕΚΔΗΚΟΥΝΤΑΙ :bigcry:

modeerf
22/09/2005, 13:46
Και όμως...

Πρίν απο χρόνια φτάνει η μέρα να πάρω την πρώτη μου καινουρια (μετά απο όλα τα σάψαλα που είχα στην κατοχή μου) μοτοσυκλέτα...με το SRάκι είχα μόλις κλείσει 50.000χλμ...

Γυρίζω απο το μαγαζί που είχαν πέσει οι υπογραφές για την καινουρια...παιρνω το SRάκι και κατευθύνομαι σε γνωστό μαγαζί για να αγοράσω ένα bagster (για την καινουρια)...σημειωτέον, δεν θυμάμαι να το είχα οδηγήσει ποτε πιο ήρεμα απο ότι εκείνη την ημέρα...

Λίγα μέτρα πρίν φτάσω στο μαγαζί ΚΟΛΛΗΣΕ...(λαδια/φίλτρα ολα ελεγμενα και αλλαγμένα μια εβδομάδα πρίν)...

Μάλλον "κόλλησε" απο τον καημό της που την ίδια ημέρα την είχα "προδώσει" για μια άλλη...


Ερχεται το ERάκι...50.000χλμ και με το ERάκι...δεν με είχε αφήσει ποτέ..."κλείνω" την καινουρια μοτο...την επόμενη μέρα ξεκινάω για δουλεια...κόβεται η ντίζα του συμπλέκτη....η πρώτη και μοναδική φορά που με "αφησε"...

Ρε μπας και τελικά και έχουν ψυχή???

el_hymador
24/09/2005, 18:58
.....οποτε το ηθικον διδαγμα απο ολες αυτες τις ιστοριες ειναι οτι οταν παμε να αγορασουμε καινουργια μηχανη , θα λεμε στην παλια οτι παμε να της βρουμε παρεα για να μην αισθανετε μονη.....

Maira
26/09/2005, 09:26
Είναι κι αυτό μια λύση!!!!

Υπάρχουν όμως και άλλα παράξενα!Το πρώτο μηχανάκι μου ήταν ένα παπί 50άρη, μαμά, GLX. Όταν το πήρα δεν πήγενε βήμα. Του αλλάζώ εξάτμιση και με το ζόρι έπιανε τα 50χλμ. :ZZZ:

Μετά από τρία χρόνια που το πούλησα, έπιανε τα 70χλμ. δικάβαλο σε ευθεία και στα φρεναρίσματα δε μαζευόταν. Μιλάω πάντα για καινούργια λάστιχα. Εκτός από το ότι πέταγε κώλο σε αλλαγές πρώτη-δευτέρα. Κάθε φορά που το έβρεχε ή έπεφτε σταγόνα νερού επάνω του, έσβηνε, και δεν είχε καθόλου φρένα. Το νερό το σιχαινόταν. Όταν το έπλενα όμως πήγενε καλύτερα από ποτέ!!!

Δεν κατάφερα να μπω στην ψυχολογία του!!!!

Όταν το πούλησε δε, τη μέρα που πήγαμε για test drive, έδωσε τον καλύτερό του εαυτό!!!

:eyepop:

cityfly
03/10/2005, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Είναι κι αυτό μια λύση!!!!

Υπάρχουν όμως και άλλα παράξενα!Το πρώτο μηχανάκι μου ήταν ένα παπί 50άρη, μαμά, GLX. Όταν το πήρα δεν πήγενε βήμα. Του αλλάζώ εξάτμιση και με το ζόρι έπιανε τα 50χλμ. :ZZZ:

Μετά από τρία χρόνια που το πούλησα, έπιανε τα 70χλμ. δικάβαλο σε ευθεία και στα φρεναρίσματα δε μαζευόταν. Μιλάω πάντα για καινούργια λάστιχα. Εκτός από το ότι πέταγε κώλο σε αλλαγές πρώτη-δευτέρα. Κάθε φορά που το έβρεχε ή έπεφτε σταγόνα νερού επάνω του, έσβηνε, και δεν είχε καθόλου φρένα. Το νερό το σιχαινόταν. Όταν το έπλενα όμως πήγενε καλύτερα από ποτέ!!!

Δεν κατάφερα να μπω στην ψυχολογία του!!!!

Όταν το πούλησε δε, τη μέρα που πήγαμε για test drive, έδωσε τον καλύτερό του εαυτό!!!

:eyepop:


είναι θέμα χημείας


συγνώμη που θα σε πληγώσω αλλά μάλλον δε σε γούσταρε

συμβαίνουν κι αυτά

οπότε τα έδωσε όλα για να την κάνει


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Maira
03/10/2005, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
είναι θέμα χημείας


συγνώμη που θα σε πληγώσω αλλά μάλλον δε σε γούσταρε

συμβαίνουν κι αυτά

οπότε τα έδωσε όλα για να την κάνει


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δε νομίζω! Απλά σκέφτικε να μου κάνει τη χάρη να με αφήσει να πάρω κάτι καλύτερο!!!
Είχα μεγαλώσει πια! Ήθελα κάτι πιο δυνατό!!!Το κατάλαβε και έδωσε τον καλύτερο εαυτό του!!!