PDA

View Full Version : βλαβη μηχανακι



dota1
10/02/2012, 16:33
Καλησπερα παιδες! λοιπον θα ηθελα λιγο βοηθεια σε ενα προβλημα που μου εβγαλε το μηχανακι
Εχουμε και λεμε ενα βραδυ με αρκετο κρυο (1-2βαθμους) πηγα να βαλω μπροστα το μηχανακι αλλα δεν επαιρνε με τιποτα(η μηχανη ηταν κρια,1 ωρα περιπου ειχε κουνηθει βεβαια).δοκιμασα αρκετες φορες μιζα,μανιβελιες ακομα και σε κατιφορα αλλα τιποτα...τελοσπαντων το εσπρωξα μεχρι το σπιτι μου 2Km αποσταση και επειδη ηταν ολοσκοτεινος ο δρομος(2 τα ξημερωματα) αφησα το ενα φλας ανοιχτο μην με σκοτωσει κανα αυτοκινητο οποτε και τελειωνει η μπαταρια.την επομενη μερα μετα απο πολλες επαναληψεις πηρες μπρος το αφησα λιγο να δουλεψει ρελαντι και για κακη μου τυχη δεν μπορουσα να το κανω μια βολτα επειδη χιονιζε:/Τις επομενες 3 μερες δεν επαιρνε με τιποτα παλι.Την 4η πηρε αλλα παλι το αφησα ρελαντι για ενα 30λεπτο και δεν το εβγαλα παλι λογω καιρου...Τωρα εχει 1 βδομαδα που δεν παιρνει με τιποτα οτι και να κανω...Μενω βορεια προαστεια και οι θερμοκρασιες ειναι πολυ χαμηλες αυτες τις μερες.Θα ηθελα να ρωτησω ειναι λογικο??? Τι μπορει να φταιει??
Μηπως απο λασπη,χιονια κλπ θελει καθαρισμα καρμπυλατερ???
δεν ξερω και πολλα 17 χρονων ειμαι
Στελιος ευχαριστω για το χρονο σας μαγκες!
Σημειωσεις:
1)απο μπαταρια εχει μεινει οπως προειπα
2)στο μπουζι φτανει ρευμα εβαλα το χερι τραβηξα μανιβελλια και με χτυπισε
3)ο θορυβος ειναι πολυ κοντα στο να παρει αλλαα...
Χαρακτηριστικα:
Daytona sprinter
(δεν ξερω αν βοηθαει) ο κινητηρας ειναι καινουριος(110cc lifan) και εχει μολις 244km

daz
10/02/2012, 16:55
Τελικά είναι πολλά αυτά που δεν παίρνουν με το κρύο.

Στέλιο για να μην σε χτυπάει το ρεύμα όταν τσεκάρεις το μπουζί καλύτερα να το ακουμπάς κάπου επάνω στη μηχανή για να κάνει γείωση. Έτσι βλέπεις και αν ο σπινθήρας που δίνει είναι σωστός.

dota1
10/02/2012, 17:03
Καλα λες δεν το σκεφτηκα,νταξει οχι οτι παθαινεις τπτ:P! Ειναι κατι το ανησυχητικο?θα φτιαξει λες?? παιζει κανα ρολο που το μοτερ ειναι αρονταριστο?? ηταν και χιονισμενο κιολας λιγο(βρισκεται κατω απο σκαλες φαντασου)και μηπως τωρα που ελιωσαν να βραχηκε το μπουζι ή η εξατμιση??
Καμια ιδεα παιδια...δεν εχω αλλα λεφτα να το παω σε σερβις....πιανουν τα χερια μου...γνωσεις δεν εχω:/

daz
10/02/2012, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dota1
Καλα λες δεν το σκεφτηκα,νταξει οχι οτι παθαινεις τπτ:P! Ειναι κατι το ανησυχητικο?θα φτιαξει λες?? παιζει κανα ρολο που το μοτερ ειναι αρονταριστο?? ηταν και χιονισμενο κιολας λιγο(βρισκεται κατω απο σκαλες φαντασου)και μηπως τωρα που ελιωσαν να βραχηκε το μπουζι ή η εξατμιση??
Καμια ιδεα παιδια...δεν εχω αλλα λεφτα να το παω σε σερβις....πιανουν τα χερια μου...γνωσεις δεν εχω:/

Μην ανησυχείς. Το μηχανάκι σου δεν έχει τίποτα απολύτως. Εννοώ πως δεν έπαθε κάποια ζημιά. Ίσως κάτι χρειάζεται ρύθμιση ίσως ... Δεν ξέρω ρε γαμώτο γιατί είναι και καινούριο.

Σε πρώτη φάση βγάλε την μπαταρία και πήγαινέ τη κάπου να στη φορτίσουν.

Ρίχνε καμιά ματιά και σε αυτό. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=125864)

Και περίμενε μήπως έχει κάποιος άλλος καμιά ιδέα.

Έπρεπε να ποστάρεις στα Τεχνικά αλλά όταν το δει κάποιος mod θα το διορθώσει. :wave2:

daz
10/02/2012, 17:34
Υπάρχει και μια περίπτωση απλά να το έχεις μπουκώσει. Σε αυτή την περίπτωση κλείνεις την βενζίνη και ρίχνεις μιζιές χωρίς γκάζι. Ή βγάζεις μπουζί και πατάς μανιβέλα μέχρι να αδειάσει ο κύλινδρος.

Να ξέρεις πως αν το μηχανάκι είναι σωστά ρυθμισμένο όταν είναι κρύο παίρνει πιο εύκολα αν έχει τραβήξει λίγο το τσοκ και χωρίς γκάζι.
Όταν είναι ζεστό χωρίς τσοκ και ελάχιστο γκάζι.

dota1
10/02/2012, 17:36
Ναι δεν το ηξερα:/ τωρα το αλλαξα ο mod...
Η μπαταρια που βρισκεται?? στα πισω φτερα?? μπορω να την φορτισω με αμαξι με κροκοδειλακια??
Στη ρυθμιση που λες παιζω λιγο με το ρελαντι μπας και αλλα τιποτα...
Επισης ανοιγω εναν σαν μοχλο που εχει ενα χαρακτηριστικο N πανω πρεπει να ειναι το τσοκ που λεμε για τον αερα και τραβαω μανιβελιες αγκαζες αλλα παλι τιποτα...περα απο την φορτιση της μπαταριας με την μανιβελλα υποτιθεται δεν θα επρεπε να μην υπαρχει προβλημα??δλδ να παρει με την μανιβελλα και να κανω 25-30km να φορτισει η μπαταρια η κανω καποιο λαθος?
Οταν λες να αδειασει ο κυλινδρος που θα το καταλαβω? δεν ξερω πολλα πραγματα ενα 6μηνο ασχολουμε με το θεμα:P

daz
10/02/2012, 17:52
Χωρίς αέρα προσπάθησες να το βάλεις? Ναι αυτός ο μοχλός πρέπει να είναι το τσοκ. Αν δεν το έχει στο τιμόνι. Υπαρχει κάτι που να λέει choke επάνω?

Να μην ρωτήσω αν το καρμπυρατέρ σου ειναι υποπίεσης ε? Ούτε να σου πω να ανοίξεις την βίδα που έχει το ποτηράκι για να δεις αν έχει βενζίνη μέσα?

Αν το καρμπ είναι υποπίεσης κάθε φορά που πατάς μίζα μανιβέλα ή το πιστονάκι σου πάει μπρος πίσω δημιουργείται υποπίεση και το καρμπ "ρουφάει" βενζίνη απ' το τεπόζιτο. Επειδή τα λιφαν δεν έχουν και τα πιο ποιοτικά περιφεριακά μπορεί να έχει τρυπήσει το σωληνάκι της υποπίεσης και να παίρνει αέρα. Συνεπώς δεν έρχεται βενζίνη στο καρμπ.

Αυτό αν είναι υποπίεσης το καρμπ.

Σε κάθε περίπτωση όμως έλεγξε όλα τα σωληνάκια γύρω από το καρμπ. Από, και προς αυτό.

Ναι κανονικά πρέπει να πάρει και με την μανιβέλα αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο για την μπαταρία σου να κάθεται σε αυτό το κρύο εντελώς άδεια.

edit. Προσπάθησε να το βάλεις με το choke στη μέση.

dota1
10/02/2012, 18:02
Στο τιμονι επανω υπαρχει κατω απο τα φλας κατι σαν να τραβαει ενα συρματοσχινο επισης με N επανω το οποιο δεν ξερω τι ειναι γι αυτο και δεν το πειραζω παιζει να εχει μπουκωσει κιολας...σε αυτη τη περιπτωση τι να κανω το εγραψες και πιο πανω αλλα δεν καταλαβα
Κατι που ισως βοηθησει οταν εγινα η πρωτη φαση και δεν επαιρνε μπροστα ηταν στα 3/4 η βενζινη εφτασε στο 1/4 και πηρα μπιτονι και την φουλαρα παλι...Και γενικα μυριζει βενζινη μετα απο μερικες μανιβελιες...τωρα αν ειναι ακαυστη η οχι θα σε γελασω
θες παραπανω πληροφοριες?? προσπαθω οσο πιο αναλυτικα μπορω να σε βοηθησω να καταλαβεις μιας και κανενας απο την οικογενεια φιλους δεν εχει μηχανακια/μηχανες οτι ξερω διαβαζωντας απο φορουμς κλπ και καμια ερωτηση σε παλικαρια που εχουν μηχανακια αγνωστους...

daz
10/02/2012, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dota1
Στο τιμονι επανω υπαρχει κατω απο τα φλας κατι σαν να τραβαει ενα συρματοσχινο επισης με N επανω το οποιο δεν ξερω τι ειναι γι αυτο και δεν το πειραζω παιζει να εχει μπουκωσει κιολας...σε αυτη τη περιπτωση τι να κανω το εγραψες και πιο πανω αλλα δεν καταλαβα
Κατι που ισως βοηθησει οταν εγινα η πρωτη φαση και δεν επαιρνε μπροστα ηταν στα 3/4 η βενζινη εφτασε στο 1/4 και πηρα μπιτονι και την φουλαρα παλι...Και γενικα μυριζει βενζινη μετα απο μερικες μανιβελιες...τωρα αν ειναι ακαυστη η οχι θα σε γελασω
θες παραπανω πληροφοριες?? προσπαθω οσο πιο αναλυτικα μπορω να σε βοηθησω να καταλαβεις μιας και κανενας απο την οικογενεια φιλους δεν εχει μηχανακια/μηχανες οτι ξερω διαβαζωντας απο φορουμς κλπ και καμια ερωτηση σε παλικαρια που εχουν μηχανακια αγνωστους...


:)

Αν είναι μπουκωμένο...
Κλείσε την βενζίνη τελείως και ρίξε μερικές μανιβελιές με το γκάζι στο τέρμα. Σταθερά στο τέρμα όχι παίξιμο. Εδώ αν είχες μίζα θα ήταν καλύτερα.
Άλλος τρόπος...
Βγάζεις το μπουζί και ρίχνεις μανιβελίες πάλι. Το νου σου μην έχεις το μπουζί πάνω στην πίπα και κάνει πουθενα γείωση. Με αυτόν τον τρόπο η βενζίνη θα βγει απ' την τρύπα του μπουζί. Η βενζίνη στο καρμπ κλειστή.

Μετά για να πάρει τραβάς αυτό το Ν στο τιμόνι λίγο, μέχρι τη μέση ή και λίγο πιο κάτω. Γκάζι μην ανοίξεις καθόλου. Εννοείτε την βενζίνη την έχεις ανοίξει τώρα.

Αν δεν πάρει ανοίγεις το γκάζι μέχρι τη μέση και λίγο πιο πάνω και το αφήνεις πάλι.
Αέρας πάλι μισοτραβηγμένος και μανιβελιά χωρίς γκάζι.

Αν δεν πάρει πάλι δοκίμασε με το τσόκ τέρμα τραβηγμένο και μετά πάλι στη μέση. Γκάζι ελάχιστο (ούτε το 1/3 της διαδρομής του), για 2 μανιβελιές και μετά κλειστό πάλι.

vaska
10/02/2012, 19:30
Για να τα πάρουμε από την αρχή

1) Αυτό που λέει Ν δεν είναι Ν αλλά το τσοκ ή κοινώς ο αέρας και το σχέδιο πρέπει να είναι κάπως έτσι Ι\Ι, το σχήμα δηλ του κλειστού αέρα για να γίνει λίγο πιο πλούσιο το μείγμα ώστε ν' αναφλεγεί ευκολότερα. Το χρειαζόμαστε στο κρύο αλλά όταν ζεσταθεί ο κινητήρας το κλείνουμε. Πρέπει να έχεις μόνο ένα τσοκ, οπότε αφού εσύ έχεις και στο κάρμπ αλλά και στο τιμόνι, πιθανότατα ο κατασκευαστής το είχε στο τιμόνι αλλά κάποιος μάστορας για κάποιους λόγους άλλαξε κάρμπ. Οπότε κι αχρηστεύτηκε η ντίζα του τσοκ στο τιμόνι.

2) Από τη στιγμή που έχεις χειροκίνητο τσοκ σημαίνει ότι δεν είσαι ψεκαστός, που αυτό με τη σειρά του σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι την μπαταρία για να πάρεις μπροστά. Αρκεί η μανιβελιά, οπότε ακόμα κι αν ξέμεινες από μπαταρία το μηχανάκι θα έπρεπε να παίρνει μπροστά μόνο με τη μανιβέλα.

3) Το ότι σε χτύπησε το ρεύμα ίσως να σημαίνει ξακαντινιασμένο μπουζοκαλώδιο που έχει διαρροές, πράγμα που εν μέρη δικαιολογεί την όποια αφλογιστία και ιδιαίτερα ημέρες με αυξημένη υγρασία, λόγω απώλειας πάνω στο καλώδιο (ρώτα κανέναν με Ιταλικό παρτάλι θα στο βεβαιώσει).

4) Κάνε αυτό που σου είπε ο daz μήπως από τις πολλές προσπάθειες έχεις μπουκώσει το μηχανάκι, δλδ ξεβίδωσε το μπουζί και βάρα καμιά δεκαριά φορές τη μανιβέλα χωρίς καθόλου γκάζι(θ' ακούσεις τη φασουλάδα να βράζει), οπότε και θα πετάξει το πλεόνασμα του καυσίμου, οπότε αν ξαναβιδώσεις το μπουζάκι θεωρητικά πάντα θα πάρει ευκολότερα.


Τα υπόλοιπα σε άλλο ποστ, κουράστηκα να γράφω.

:wave2: :wave2: :wave2:

daz
10/02/2012, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

3) Το ότι σε χτύπησε το ρεύμα ίσως να σημαίνει ξακαντινιασμένο μπουζοκαλώδιο που έχει διαρροές, πράγμα που εν μέρη δικαιολογεί την όποια αφλογιστία και ιδιαίτερα ημέρες με αυξημένη υγρασία, λόγω απώλειας πάνω στο καλώδιο (ρώτα κανέναν με Ιταλικό παρτάλι θα στο βεβαιώσει).




Δεν κατάλαβες. Ακούμπησε το δάκτυλο στην ακίδα για να γειώσει ώστε να δει αν φέρνει ρεύμα. :winka:

vaska
10/02/2012, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δεν κατάλαβες. Ακούμπησε το δάκτυλο στην ακίδα για να γειώσει ώστε να δει αν φέρνει ρεύμα. :winka:

Τότε πρέπει να χόρεψε από πεντοζάλη μέχρι και καρσιλαμά σε mixed mode.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Άρε τι μου θύμισε ο παλίκαρος, επικές στιγμές με τη βέσπα μου που όπως έχω πει και άλλη φορά ήταν κινητός μετεωρολογικός σταθμός. Έσβηνε με τη υποψία βροχής, μαύρο σύννεφο στον ορίζοντα, σπρώξιμο ο vaska.


:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Μία κινητή διαρροή ήταν το βεσπάκι, να φανταστείς με χτύπαγε το ρεύμα ακόμα και όταν προσπαθούσα να τη σβήσω από το σβηστήρι. Είχα ένα ξυλαράκι και με αυτό πίεζα το μπουτόν για να σβήσει.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

daz
10/02/2012, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Τότε πρέπει να χόρεψε από πεντοζάλη μέχρι και καρσιλαμά σε mixed mode.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Άρε τι μου θύμισε ο παλίκαρος, επικές στιγμές με τη βέσπα μου που όπως έχω πει και άλλη φορά ήταν κινητός μετεωρολογικός σταθμός. Έσβηνε με τη υποψία βροχής, μαύρο σύννεφο στον ορίζοντα, σπρώξιμο ο vaska.


:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Μία κινητή διαρροή ήταν το βεσπάκι, να φανταστείς με χτύπαγε το ρεύμα ακόμα και όταν προσπαθούσα να τη σβήσω από το σβηστήρι. Είχα ένα ξυλαράκι και με αυτό πίεζα το μπουτόν για να σβήσει.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Epic :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl:

:beer:

sv9cvk
10/02/2012, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Τότε πρέπει να χόρεψε από πεντοζάλη μέχρι και καρσιλαμά σε mixed mode.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Άρε τι μου θύμισε ο παλίκαρος, επικές στιγμές με τη βέσπα μου που όπως έχω πει και άλλη φορά ήταν κινητός μετεωρολογικός σταθμός. Έσβηνε με τη υποψία βροχής, μαύρο σύννεφο στον ορίζοντα, σπρώξιμο ο vaska.


:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Μία κινητή διαρροή ήταν το βεσπάκι, να φανταστείς με χτύπαγε το ρεύμα ακόμα και όταν προσπαθούσα να τη σβήσω από το σβηστήρι. Είχα ένα ξυλαράκι και με αυτό πίεζα το μπουτόν για να σβήσει.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Βρε Βασιλη ,και εισαι και της δουλειας!!!
Ακου ξυλακισ και μλκς !!:eek:
Με ενα τετοιο σετ θα ησουν καλυμενος (το class4 των 36KV ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου !!) :eyepop: :rotflmao:

http://www.swgr.com/store/Protective-Clothing-And-Equipment/Glove-Kit-High-Voltage.aspx:smokin:

vaska
10/02/2012, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Βρε Βασιλη ,και εισαι και της δουλειας!!!
Ακου ξυλακισ και μλκς !!:eek:
Με ενα τετοιο σετ θα ησουν καλυμενος (το class4 των 36KV ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου !!) :eyepop: :rotflmao:

http://www.swgr.com/store/Protective-Clothing-And-Equipment/Glove-Kit-High-Voltage.aspx:smokin:

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: 180δολάρια είσαι τρελός?????



18 χρονών ήμουν τότε και το πλησιέστερο σε αυτό που έβαλες, που μπορούσα να έχω ήταν γάντι για τα πιάτα.


Άντε τώρα να βγεις βόλτα με την τσούπα, να πάτε στο εξοχικό που και καλά έχει ησυχία και να βγάλεις το γάντι να σβήσεις το μηχανάκι



:bawl: :bawl: :bawl:

GiannisBlessed
10/02/2012, 21:13
βγαλε το μπουζι,βαρα μανιβελιες με ΚΛΕΙΣΤΟ γκαζι και αστο κανα μισαωρο ετσι ανοιχτο να εξατμιστει οση βενζινη υπαρχει μεσα.
καψε την μαυριδερη ακρη του μπουζιου για 10-15 δευτερολεπτα με αναπτηρα η στην κουζινα αν εχεις με γκαζι αστο να ΚΡΥΩΣΕΙ και βιδωσε το.απαλο βιδωμα ε!!
μετα δωσε λιγο τσοκ(ο λεβιες με το Ν)
και θα παρει!!αφου παρει σιγα σιγα κλεινε το τσοκ και κρατα το με το γκαζι να μην σβησει..:wave2:

dota1
11/02/2012, 12:18
Σας ευχαριστω! παω να δοκιμασω τωρα κιολας αυτο με το μπουζι που το ειπατε και οι 3!
Ο vaska π ειπε για το Ν στο τιμονι εχει δικιο ειναι αχρηστο πλεον:P

dota1
11/02/2012, 14:13
Eνταξει παιδια εκανα κατα λεξη οτι μου ειπε ο gianisblest(και οι υπολοιποι) αυτο με το μπουζι και πηρα αμεσως το αφησα ρελαντι 5-10 λεπτα και μετα εκανα 10 Km και φορτισε και η μπαταρια ;) Μια ερωτηση τελευταια οταν ειμαι εν κινησει ο μοχλος Ν (το τσοκ που λετε) που πρεπει να ειναι??
Σας ευχαριστω πολυ για την γνωση κι εγω με τη σειρα μου θα την διαδωσω!
Να στε καλα μαγκες;)

daz
11/02/2012, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dota1
Eνταξει παιδια εκανα κατα λεξη οτι μου ειπε ο gianisblest(και οι υπολοιποι) αυτο με το μπουζι και πηρα αμεσως το αφησα ρελαντι 5-10 λεπτα και μετα εκανα 10 Km και φορτισε και η μπαταρια ;) Μια ερωτηση τελευταια οταν ειμαι εν κινησει ο μοχλος Ν (το τσοκ που λετε) που πρεπει να ειναι??
Σας ευχαριστω πολυ για την γνωση κι εγω με τη σειρα μου θα την διαδωσω!
Να στε καλα μαγκες;)


:beer:

GiannisBlessed
11/02/2012, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dota1
Eνταξει παιδια εκανα κατα λεξη οτι μου ειπε ο gianisblest(και οι υπολοιποι) αυτο με το μπουζι και πηρα αμεσως το αφησα ρελαντι 5-10 λεπτα και μετα εκανα 10 Km και φορτισε και η μπαταρια ;) Μια ερωτηση τελευταια οταν ειμαι εν κινησει ο μοχλος Ν (το τσοκ που λετε) που πρεπει να ειναι??
Σας ευχαριστω πολυ για την γνωση κι εγω με τη σειρα μου θα την διαδωσω!
Να στε καλα μαγκες;)

το Ν που λες ειναι το "ΤΣΟΚ" (στα αγγλικα choke δλδ "πνιξιμο".)
η δουλεια του ειναι αυτο που λεει.
εχει μια πεταλουδα η οποια πνιγει την εισαγωγη αερα.
πνιγοντας την μειωνεις την ποσοτητα αερα σε σχεση με την ποσοτητα καυσιμου η οποια παραμενει ας πουμε σταθερη.αυτο κανει το μειγμα βενζινης-αερα που μπαινει στην μηχανη πλουσιο(δλδ πολυ βενζινα και λιγος αερας)
τα μοτερ οταν ειναι κρυα χρειαζονται πλουσιο μειγμα (δλδ τσοκ) για να παρουν μπροστα.
το τσοκ πρεπει να το κλεινεις σιγα σιγα με το που παρει μπρος.
δεν ειναι καλο για το μοτερ να δουλευει με τσοκ.ειναι μονο για να το βαζεις μπρος τις κρυες μερες.
ο λεβιες αν ειναι συνδεμενη ακομα η ντιζα του με καρμπυρατερ πρεπει λογικα να τον εχεις πιεσμενο προς τα μεσα και να τον τραβας μονο οταν το βαζεις μπρος.

dota1
11/02/2012, 15:31
Οκ το επιασα ;) Ευχαριστω φιλαρακιαα :D :D