PDA

View Full Version : επισκευή κυλίνδρου με μαντέμι



route 66
10/02/2012, 17:41
καλησπέρα παιδιά.
Εχω ένα δίχρονο 200άρι kawasaki kdx ΜΟΝΤ. 1991 και πήγα μάστορα να φτιάξω βαλβίδες ροπής(kips)
ανοίγοντας όμως την κεφαλή ανακαλύπτει ότι έχει ράγισμα ο κύλινδρος.Να αγοράσω καινούργιο δεν παίζει είναι πανάκριβος(500 ευρώ)οπότε μου προτείνει να κάνουμε επίστρωση με μαντέμι.Μού είπε ότι δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά δεν θα είναι και γιά μοτοκρός δούλεμα σε πίεση δηλαδή με υψηλές στροφές
Eτσι και αλλίως το kdx γιά βόλτες στο βουνό το έχω,τι λέτε να προχωρήσω ,αξίζει η επισκευή(επίστρωση) με μαντέμι?Έχει κάνει κανείς αυτή τη δουλεία?
να πω ότι ρεκτιφιέ δεν παίζει γιατί ο κύλινδρος έχει επεξεργασία nikasil

fkol k4
10/02/2012, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
καλησπέρα παιδιά.
Εχω ένα δίχρονο 200άρι kawasaki kdx ΜΟΝΤ. 1991 και πήγα μάστορα να φτιάξω βαλβίδες ροπής(kips)
ανοίγοντας όμως την κεφαλή ανακαλύπτει ότι έχει ράγισμα ο κύλινδρος.Να αγοράσω καινούργιο δεν παίζει είναι πανάκριβος(500 ευρώ)οπότε μου προτείνει να κάνουμε επίστρωση με μαντέμι.Μού είπε ότι δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά δεν θα είναι και γιά μοτοκρός δούλεμα σε πίεση δηλαδή με υψηλές στροφές
Eτσι και αλλίως το kdx γιά βόλτες στο βουνό το έχω,τι λέτε να προχωρήσω ,αξίζει η επισκευή(επίστρωση) με μαντέμι?Έχει κάνει κανείς αυτή τη δουλεία?
να πω ότι ρεκτιφιέ δεν παίζει γιατί ο κύλινδρος έχει επεξεργασία nikasil
Να το διορθώσω φίλε μου λίγο...

Σε έναν κύλινδρο NiCaSil δεν κάνουμε «επίστρωση με μαντέμι», γενικά αυτή η διαδικασία δεν νομίζω να υπάρχει.

Αυτό που πιθανότατα εννοεί ο μάστορας, είναι να περάσει τον κύλινδρο στο μηχανουργείο και να τον ανοίξει τόσο ώστε να περαστεί μέσα του ένα κανονικό μαντεμένιο χιτώνιο όπως ήταν τα μηχανάκια παλιότερα.

Αυτό ήταν παλαιότερη συνήθεια την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησαν οι κύλινδροι με NiCaSil και ούτε οι επιστρώσεις είχαν τη σημερινή αντοχή, ούτε και άντεχε οικονομικά ο κόσμος να αλλάζει κυλίνδρους.

Τώρα, για το πόσο αξιόπιστη είναι μία τέτοια επισκευή:
Αν γίνει σωστά και από καλό μάστορα και με τα σωστά εργαλεία, θεωρητικά θα είναι εντάξει, ειδικά αν κοπεί τόσο ώστε να εξαφανιστεί και το ράγισμα.

Από την άλλη, εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ, περίμενε όλο και κάποιος παλιός θα έχει φτιάξει έτσι το μηχανάκι του να σου πει την εμπειρία.

route 66
10/02/2012, 18:10
"Σε έναν κύλινδρο NiCaSil δεν κάνουμε «επίστρωση με μαντέμι», γενικά αυτή η διαδικασία δεν νομίζω να υπάρχει.

Αυτό που πιθανότατα εννοεί ο μάστορας, είναι να περάσει τον κύλινδρο στο μηχανουργείο και να τον ανοίξει τόσο ώστε να περαστεί μέσα του ένα κανονικό μαντεμένιο χιτώνιο όπως ήταν τα μηχανάκια παλιότερα."
:beer:

γράψε λάθος από εμένα,έτσι όπως τα λες μου τά είπε χιτώνιο θα περάσει μαντεμένιο

daz
10/02/2012, 18:19
Ράγισμα ή χαρακιά (γρατζουνιά) στο χιτώνιο?

Στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρω τι κάνεις.

Στην δεύτερη το αφήνεις όπως είναι.

route 66
10/02/2012, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ράγισμα ή χαρακιά (γρατζουνιά) στο χιτώνιο?

Στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρω τι κάνεις.

Στην δεύτερη το αφήνεις όπως είναι.

ράγισμα γμτ(90%) θα το δω τη δευτέρα.τώρα έχω ανοίξει την εγκυκλοπαίδεια του moto.gr και διαβάζω θα βάλω και ποστ με απαντήσεις γύρω από το θέμα αργότερα

route 66
10/02/2012, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
ράγισμα γμτ(90%) θα το δω τη δευτέρα.τώρα έχω ανοίξει την εγκυκλοπαίδεια του moto.gr και διαβάζω θα βάλω και ποστ με απαντήσεις γύρω από το θέμα αργότερα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=69360

μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω

Acacius
10/02/2012, 19:56
Δε μου λες, αυτός σου κάνει; Δεν είναι και τσάμπα, αλλά πόσα θα δώσεις στο μάστορα;

http://www.ebay.co.uk/itm/130642580247

route 66
10/02/2012, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Δε μου λες, αυτός σου κάνει; Δεν είναι και τσάμπα, αλλά πόσα θα δώσεις στο μάστορα;

http://www.ebay.co.uk/itm/130642580247

μου παρακάνει και ευχαριστώ πολύ γιά το ψάξιμο Αcacius, αλλά δεν έχω ξαναψωνίσει από Αμέρικα, μπορώ?Μήπως κολήσει στο τελωνείο?ακόμα βέβαια και να πληρώσω τελωνείο ο μάστορας ζήτησε γιά να βάλει χιτώνιο με μαντέμι 250 ευρώ:eek: και το πιστόνι με τα ελατήρια καινούργιο στην kawasaki κάνει 150 περίπου
Άρα αμέσως αμέσως πάμε στα 400 ευρώ ποσό μεγάλο γιά παλιό μηχανάκι

Acacius
11/02/2012, 01:11
Ο πωλητής έχει αρκετές και πολύ καλές αξιολογήσεις, οπότε η όποια πιθανότητα να πάει κάτι στραβά είναι ουσιαστικά στη μεταφορά. Στο τελωνείο μπορεί να κολλήσει, αλλά πρώτον, δεν είναι τόσο βέβαιο και δεύτερον, υπάρχουν τρόποι να το αποφύγεις αν ο αποστολέας δηλώσει χαμηλή αξία αντικειμένου (ή ότι είναι δώρο). Ρώτα να σε κατατοπίσουν άλλοι και για παραπάνω λεπτομέρειες, εγώ δεν ψωνίζω συχνά από Αμερική.

Από πλευράς τιμής, ακόμα και να πληρώσεις τελωνείο θα σου έρθει φθηνότερα, αφού συμπεριλαμβάνεται και το πιστόνι με τα ελατήρια ( αλλά όχι καινούργια, ε; ). Το θέμα είναι πόσο βιάζεσαι.

route 66
11/02/2012, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Ο πωλητής έχει αρκετές και πολύ καλές αξιολογήσεις, οπότε η όποια πιθανότητα να πάει κάτι στραβά είναι ουσιαστικά στη μεταφορά. Στο τελωνείο μπορεί να κολλήσει, αλλά πρώτον, δεν είναι τόσο βέβαιο και δεύτερον, υπάρχουν τρόποι να το αποφύγεις αν ο αποστολέας δηλώσει χαμηλή αξία αντικειμένου (ή ότι είναι δώρο). Ρώτα να σε κατατοπίσουν άλλοι και για παραπάνω λεπτομέρειες, εγώ δεν ψωνίζω συχνά από Αμερική.

Από πλευράς τιμής, ακόμα και να πληρώσεις τελωνείο θα σου έρθει φθηνότερα, αφού συμπεριλαμβάνεται και το πιστόνι με τα ελατήρια ( αλλά όχι καινούργια, ε; ). Το θέμα είναι πόσο βιάζεσαι.



''Επισης να προτιματε USPS απο αμερική και οχι fedex ή άλλες ιδιωτικές.

συμφωνω απολυτα εδω με το φιλο - ειδικα απο αμερικη προτιμηστε την USPS (προσοχη!! ο χ ι -UPS- ειναι κουριερ) δλδ τα αμερ/κα ταχυδρομεια - εκτος αν δεν ειναι στις επιλογες του πωλητη

μια περιπτωση (τυχερη) να γλυτωσεις τα τελωνεια ειναι αν η κουριερ κανει - μεταφορτωση- απο κρατος της Ευρωπης πχ. Γερμανια και μετα ερθουν Ελλαδα
(σ αυτην την περιπτωση περνανε ολα χωρις ελεγχο γιατι υποτιθεται γινεται με την εισαγωγη τους στο εδαφος της EU)''


βρήκα αυτό το ποστ στο νετ και πιστεύω ότι η αγγελία που μου έδωσες είναι μιά τέτοια περίπτωση.ότι δηλαδή περνάει μέσω Αγγλίας ο΄ποτε δεν θα έχω πρόβλημα

airpanos
11/02/2012, 10:04
Ετσι εψαχνα κ εγω για κυλινδρο στο κτμ και τελικα τα εσκασα και πηρα καινουργιο.Μεταχειρισμενος καλος ειναι αλλα δεν ξερεις ποσο θα αντεξει.

nikos121
11/02/2012, 10:22
στη γε3φυρα του 3 νεκροταφειου απο κατω τραβα κ ρωτα για αλαγη χιτωνιου μικρε!μολλον δεν θα ξεπεραση τα 250 ευρω ολλα μαζι.500???????????//ακου 500.μαλακα μαστορα εχεις?

route 66
11/02/2012, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
στη γε3φυρα του 3 νεκροταφειου απο κατω τραβα κ ρωτα για αλαγη χιτωνιου μικρε!μολλον δεν θα ξεπεραση τα 250 ευρω ολλα μαζι.500???????????//ακου 500.μαλακα μαστορα εχεις?

κάτσε ρε συ αν και δεν έχω ρωτήσει ο ίδιος πόσο περίπου κάνει δηλαδή μόνο το χιτώνιο από μαντέμι?
ο μάστορας(πιστεύω ότι λέει πολλά βέβαια)μου είπε 250 ευρώ.σιγά νη δώσω 250 ευρώ μόνο γιά το χιτώνιο μαντεμιού.οκ το πιστόνι με αλατήρια κάνει από kawasaki 150 ευρώ καινούργιο αυτό το έχω τσεκάρει ο ίδιος.

nikos121
11/02/2012, 14:22
μικρε κ στη κωνσταντινουπωλεως μπορεις να ρωτησεις.εχουνε χιτωνια MALHE μαζι με πιστονακια σετακι!δεν πρεπει να ξεπερνανε τα 200 ευρα ολα μαζι.κανε μια βολτα.δεν εχεις κατι να χασεις.παλια βαζαμε στα siminini τετοια πιστονακια χιτωνια.ο ΔΡΑΚΟΣ ηταη απο τοτε απλει[στοσ]ιαστος

airpanos
11/02/2012, 14:25
Να ο δικος μου ειχε φυγει το νικασιλ στο πανω μερος.
Πηρα καινουργια 860 ευρω κυλινδρο πιστονι και φλατζες.


247215

route 66
11/02/2012, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
μικρε κ στη κωνσταντινουπωλεως μπορεις να ρωτησεις.εχουνε χιτωνια MALHE μαζι με πιστονακια σετακι!δεν πρεπει να ξεπερνανε τα 200 ευρα ολα μαζι.κανε μια βολτα.δεν εχεις κατι να χασεις.παλια βαζαμε στα siminini τετοια πιστονακια χιτωνια.ο ΔΡΑΚΟΣ ηταη απο τοτε απλει[στοσ]ιαστος

:eek: δώσε ακριβής διεύθυνση "θειο" πολύ καλά μου ακούγεται,απ'ότι βλέπω θέλει λίγο ψάξιμο και υπάρχουνε λύσεις.
πάντως δεν αξίζει γιά τόσο παλιά μοτό να χώσεις πολλά λεφτα γιά βόλτες στο βουνό είναι τι να δώσεις τώρα.

route 66
11/02/2012, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
:eek: δώσε ακριβής διεύθυνση "θειο" πολύ καλά μου ακούγεται,απ'ότι βλέπω θέλει λίγο ψάξιμο και υπάρχουνε λύσεις.
πάντως δεν αξίζει γιά τόσο παλιά μοτό να χώσεις πολλά λεφτα γιά βόλτες στο βουνό είναι τι να δώσεις τώρα.

http://www.deligiannis.net/index.html

εδώ?:smilea:

Λευκάδιος
11/02/2012, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
http://www.deligiannis.net/index.html

εδώ?:smilea: εχεις τρεχαματα Κωστα βλεπω.o nikos121 αναφερεται σε ενα καταστημα γωνιακο πανω στην Κων/λεως και Ιερα οδο(νομιζω)που εχει τα mahle.μπορει να ειναι ο Δεληγιαννης που εβαλες το λινκ και να πηγε σε νεα διευθυνση. για πιστονι κοιτα και σε wossner,athena και αλλες αφτερμαρκετ εταιρειες.μπορει να ειναι φτηνοτερα απο το γνησιο πιστονι εδω εχει wossner,prox http://3pracing.gr/index.php?cat=Moto&marka=KAWASAKI&model=KDX+200+&searchtext=1991+&pclass[]=1&action=searchresults .ebay μαλλον θα τα βρεις και φτηνοτερα.για κυλινδρο εψαξες καθολου στο car.gr?εχει αρκετα για kdx. :wave2:

nikos121
11/02/2012, 23:39
για δαυτον λεω.νικασιλ στην ιταλια κανανε τωρα δεν ξερω.ρογμες σχεδον ολα τα διχρονα νερουλαδικα εντουρο μοτοκρος εχουν λιγο πολυ απο το σκισιμο!αλαξε χιτονιο ναβρης την υγεια σου.

stefanos
12/02/2012, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
κάτσε ρε συ αν και δεν έχω ρωτήσει ο ίδιος πόσο περίπου κάνει δηλαδή μόνο το χιτώνιο από μαντέμι?
ο μάστορας(πιστεύω ότι λέει πολλά βέβαια)μου είπε 250 ευρώ.σιγά νη δώσω 250 ευρώ μόνο γιά το χιτώνιο μαντεμιού.οκ το πιστόνι με αλατήρια κάνει από kawasaki 150 ευρώ καινούργιο αυτό το έχω τσεκάρει ο ίδιος.


Μαμά πιστόνι, ελατήρια, σε μαντεμένιο χιτώνιο μην βάλεις.
Είναι άλλα ελατήρια για μαντέμι άλλα για χρώμιο άλλα για nicasil.
Οι ανοχές που χρειάζεται το μαντέμι είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτές για nicasil.

route 66
12/02/2012, 08:35
Kατ'αρχήν ευχαριστώ όλους σας γιά τις πληροφορίες και τις ιδέες όσον αφορά τι θα επιλέξω σαν επισκευή.
Λοιπόν μιά καλή και φτηνή σχετικά λύση είναι του acaciushttp://www.ebay.co.uk/itm/130642580247#ht_3016wt_698
που προτείνει απο ebay αγορά μεταχ.κυλινδοπίστονου από το kdx.Το μόνο είναι,σε πόσο καλή κατάσταση είναι(αν και ο πωλητής λέει εξελεντ).
Μετά παίζει το μαντέμι το οποίο μάλον μαζί με πιστονάκι πάει στα 200/250 ευρώ.Και αυτό προτιμώ γιατί όσο ναναι βάζεις καινούργια πράματα, απλά πρέπει να γίνει καλή δουλειά γιατί αλλιώς τρέχω άσχημα να ξανανοίγω.
Γιώργο όντως έμπλεξα αλλά τώρα θα χορέψω(εδώ ξεπουλέται η ελλάδα, γιά το κυλινδροπίστονο θα στεναχωρηθούμε τώρα) έτσι και αλλιώς θα γινόταν κάτι, δίχρονο και παλιό...απλά με καραξενέρωσε ο κύλινδρος πού έχει ρωγμή ειδάλως γιά το πιστόνι είναι μέσα στο παιχνίδι.Στο car.gr δεν έχουν κύλινδρο γμτ αν και δεν έχω κάνει κάποια τηλέφωνα
Όσοι έχουν να προτείνουν κάτι ή οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με μαγαζιά στην αθήνα που βάζουν χιτώνια κλπ ή οπιαδήποτε πληροφορία μη διστάσει, καλό κάνει:beer: