PDA

View Full Version : Αλλαγη υγρου φρενων και εξαερωση..



petranc2
12/02/2012, 11:25
καλησπερα παιδες....χθες ασχοληθηκα με την αγαπημενη μου.εβγαλα τις δαγκανες των φρενων,τα εμβολα μεσα απο αυτες τα οποια καθαρισα εξονυχιστικα εκανα και ενα φρεσκαρισμα βαφοντας τις δαγκανες...μονο που εχασα ολο το υγρο φρενων και χωρις μπροστινο ειναι δυσκολο να το μεταφερω μεχρι τον μηχανικο για να αναλαβει την εξαερωση..πως θα ξεκινησω την εξαερωση?ερωτω διοτι υπαρχει και μια βαλβιβα πανω στη μανετα περα απο αυτες που εχουν οι δαγκανες...ευχαριστω.

mikes
12/02/2012, 11:45
ανοιγεις τους εξαερωτηρες και βαζεις υγρα στο δοχειακι! περιμενεις μεχρι να αρχισει να τρεχει υγρο
απο τους εξαερωτηρες, τους κλεινεις και πρεσαρεις τη μανετα 3-4 φορες! καρατοντας τη πατημενη
ανοιγεις τον ενα εξαερωτηρα! επαναλαμβανεις μεχρι να βγει μονο υγρο και μεχρι να σου "σφιξει"
η μανετα! κανεις το ιδιο και με τον αλλο εξαερωτηρα και εισαι κομπλε!!

τη βαλβιδα στη μανετα δεν τη πειραζεις, και φυσικα δεν αφηνεις τη σταθμη του υγρου να πεσει
κατω απο τη μεση οσο κανεις τη διαδικασια!

petranc2
12/02/2012, 12:05
ευχαριστω φιλε!

kawazoyras
12/02/2012, 12:10
φίλε είναι λίγο επίπονη διαδικασία κ χρονοβόρα αν δεν ξέρεις, κατ' αρχήν για πιο ευκολία μοντάρισετα όλα ξεβίδωσε τα εξαεριστιράκια απ' τις δαγκάνες άνοιξε το καπάκι απο τη τρόμπα, ρίξε τα υγρά κ άρχισε να πρεσάρεις γεμίζοντας τη τρόμπα καθε φορά που πάει να αδειάσει, (προσοχή να μην αδειάσει τελείως η τρόμπα, μείνει απο υγρά,) μόλις αρχίσει να βγάζει υγρά το εξαεριστιράκι το σφίγγεις κ συνεχίζεις μέχρι να βγάλει κ η άλλη, αφού βγάλουν κ οι δύο υγρά κ τις σφίξεις αρχίζεις την εξαέρωση, γεμάτη η τρόμπα υγρά πάντα πρεσσάρεις 3-5 φορές μέχρι να σκλυρήνει η μανέτα, τη κρατάς πατημένη κ ξεσφίγγεις το ένα εξαεριστιράκι, αφού χάσει αέρα κ υγρά, η μανέτα φτάνει στο τέρμα, σφίγγεις το εξαεριστιράκι αφήνεις τη μανέτα κοιτας για υγρά στη τρόμπα είπαμε να είναι γεμάτη κ ξανά πάλι το ίδιο πρεσσάρεις 3-5 κρατάς ξεσφίγγεις σφίγγεις γεμίζεις κ ξανά κ ξανά μέχρι να φύγει ο αέρας κ να βγάλει μόνο υγρά απ' τα εξαεριστιράκια, μετά το κάνεις μια βόλτα χαλαρή δοκιμάζοντας τα φρένα σου κ θα χρειαστεί να το ξανακάνεις πάλι.....


αν το κατάλαβες κ μπορείς καλή τύχη..! αν όχι σόρι για το κείμενο αγνόησέ το κ άστο για κάποιον που ξέρει....
:wave2: :wave2:

twat
12/02/2012, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike


τη βαλβιδα στη μανετα δεν τη πειραζεις,
γιατι ??? :confused:

daz
12/02/2012, 14:29
Κάνε τα παραπάνω και αν δεις ότι το αποτέλεσμα δεν σε ικανοποιεί πήγαινέ το σε έναν που ξέρει. Πλέων η μηχανή θα είναι σε κατάσταση να πάει μέχρι το συνεργείο. Μη τα αφήσεις στο περίπου, φρένα είναι. :winka:

kostaspetrou
12/02/2012, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
τη βαλβιδα στη μανετα δεν τη πειραζεις, και φυσικα δεν αφηνεις τη σταθμη του υγρου να πεσει
κατω απο τη μεση οσο κανεις τη διαδικασια!
Διαφωνώ ριζικά:πρώτα κάνεις εξαέρωση στη μανέτα (αν έχει βαλβίδα φυσικά) και μετά προχωράς στις δαγκάνες.
Είναι πολύ ευκολότερο και καλύτερο αποτέλεσμα.
Αν δε το κάνεις αυτό,είναι πολύ δύσκολο να διώξεις τυχόν αέρα που'χει παγιδευτεί στην τρόμπα.

mikes
12/02/2012, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
γιατι ??? :confused: γιατι εχασε τα υγρα σε ολοκληρο το συστημα οποτε θα πρεπει να εξαερωσει απο το τελικο σημειο!
η βαλβιδα στη μανετα (αν ειναι εξαερωτηρας) ειναι πολυ ψηλα! θα αφαιρεσει τον αερα απο την
τρομπα, οχι ομως και απο τα σωληνακια και τις δαγκανες!

mikes
12/02/2012, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostaspetrou
Διαφωνώ ριζικά:πρώτα κάνεις εξαέρωση στη μανέτα (αν έχει βαλβίδα φυσικά) και μετά προχωράς στις δαγκάνες.
Είναι πολύ ευκολότερο και καλύτερο αποτέλεσμα.
Αν δε το κάνεις αυτό,είναι πολύ δύσκολο να διώξεις τυχόν αέρα που'χει παγιδευτεί στην τρόμπα. ο τυχον αερας που εχει παγιδευτει στην τρομπα θα φυγει με το την αρχικη διαδικασια
που του ειπα να κανει! να βαλει δλδ τα υγρα με ανοιχτους τους κατω εξαερωτηρες! αν δεν γινει
αυτο τοτε θα φυγει με τις πρωτες πρεσαρισιες και θα παει προς το δοχειο! στην ουσια ο εξαερωτηρας
στην τρομπα δεν εχει λογο υπαρξης!

petranc2
12/02/2012, 17:35
να θεσω και μια αλλη απορια..καθως εβγαλα τα εμβολα απο τις δαγκανες εχασα ολα τα υγρα μεσα απο αυτες..τις συναρμολογισα...κατα τον εξαερισμο θα παρουν υγρο μεσα οι δαγκανες?.ερωτω διοτι το σημειο αυτο ειναι πιο χαμηλα απο τον εξαερηστηρα..

georgio
12/02/2012, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
[...] στην ουσια ο εξαερωτηρας στην τρομπα δεν εχει λογο υπαρξης!

:confused:

Και οι κατασκευαστές γιατί τον βάζουν; Για να πουλάμε μούρη: "έχω και βαλβίδα εξαέρωσης στην τρόμπα";


@petranc2:
Για το τι γίνεται με την βαλβίδα στην τρόμπα δεν ξέρω. Πάντως η εξαέρωση είναι λίγο μπελαλίδικη διαδικασία και θέλει προσοχή σε μερικά πράγματα αλλά δεν είναι και διαστημική αποστολή.
Υπάρχουν και πολλά βίντεο στο youtube που δείχνουν τη διαδικασία, ψάξε "brake bleeding".

twat
12/02/2012, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostaspetrou
Διαφωνώ ριζικά:πρώτα κάνεις εξαέρωση στη μανέτα (αν έχει βαλβίδα φυσικά) και μετά προχωράς στις δαγκάνες.
Είναι πολύ ευκολότερο και καλύτερο αποτέλεσμα.
Αν δε το κάνεις αυτό,είναι πολύ δύσκολο να διώξεις τυχόν αέρα που'χει παγιδευτεί στην τρόμπα. :a013:

mikes
12/02/2012, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από petranc2
να θεσω και μια αλλη απορια..καθως εβγαλα τα εμβολα απο τις δαγκανες εχασα ολα τα υγρα μεσα απο αυτες..τις συναρμολογισα...κατα τον εξαερισμο θα παρουν υγρο μεσα οι δαγκανες?.ερωτω διοτι το σημειο αυτο ειναι πιο χαμηλα απο τον εξαερηστηρα.. πρωτα θα γεμισει ο χωρος των εμβολων και μετα θα αρχισει να βγαινει το υγρο απο τους εξαερωτηρες!:wave2:

mikes
12/02/2012, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
:confused:

Και οι κατασκευαστές γιατί τον βάζουν; Για να πουλάμε μούρη: "έχω και βαλβίδα εξαέρωσης στην τρόμπα"; κατ αρχας δεν ξερουμε αν η βαλβιδα που αναφερει ο φιλος ειναι εξαερωτηρας!!
και κατα δευτερον για ριξε μια ματια ποσες μοτοσυκλετες εχουν εξαρεωτηρα στην τρομπα??
εκει πως κανεις εξαερωση δλδ??

οπως και να εχει φιλε petranc2 εγω που εχω εξαερωσει το συστημα μου παμπολλες φορες με
αυτον τον τροπο και εχω φρενα γαματα, για καποιους ειμαι λαθος! οποτε μην λαβεις υπ'οψιν
οτι σου λεω και καλυτερα απευθυνσου σε εναν ειδικο γιατι εδω μεσα οπως βλεπεις οι γνωμες
ειναι σαν τις κωλοτρυπες! ολοι εχουν τη δικη τους!! οχι τιποτα αλλο, μην σε παρω και στο λαιμο μου δλδ!

GhostRideR_636
12/02/2012, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
στην ουσια ο εξαερωτηρας
στην τρομπα δεν εχει λογο υπαρξης!

Και εγω αυτό πιστευω οτι ο εξαρωτηρας στην τρομπα δεν εχει λογο υπαρξης..... Με την πρωτη ευκαιρια θα το κόψω και θα το μπαλωσω με καμια πονταρισιά :bigcry:

mikes
12/02/2012, 18:50
ΠΡΟΚΑΛΩ ΟΣΟΙ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΟΤΙ Ο ΕΞΑΕΡΩΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΠΑΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ
ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΤΕΚΜΙΡΙΩΣΟΥΝ!!


αλλα εδω μεσα ειπαμε ο καθενας εχει την κωλοτρυπ... εεεεε τη γνωμη του:bigcry:

και ξεκιναω εγω με τη δικη μου γνωμη:

οταν εχεις πληρη απωλεια υγρων και θες να εξαερωσεις το συστημα, επειδη ο αερας εχει την
ταση να κινειται προς τα πανω αμα ξεκινησεις απο την τρομπα δεν προκειτε να εξαερωσεις
ποτε γιατι πολυ απλα ο αερας που υπαρχει στα σωληνακια και στις δαγκανες θα σπρωχνουν τα
υγρα προς το δοχειο οταν αφηνεις την μανετα! αρα αντι να διωχνεις τον αερα θα τον τραβας
προς τα πανω! γεμιζοντας ομως το συστημα με υγρα με τον τροπο που προανεφερα στο αρχικο
μου ποστ σπρωχνεις τον αερα προς τις δαγκανες και τον διωχνεις αμεσως απο του εξαερωτηρες
που υπαρχουν εκει εξαερονωντας ετσι ολοκληρο το συστημα!

ο εξαερωτηρας στην τρομπα (για οσες μοτοσυκλετες εχουν) στην ουσια βοηθαει να αλλαξεις υγρα
χωρις ομως να αδειασεις εντελως το συστημα δλδ ανοιγεις εκει να αδειασει δοχειο και τρομπα,
συμπληρωνεις, κλεινεις, και εξαερωνεις παλι απο κατω για να αλλαξει το υγρο και στα σωληνακια
και δαγκανες!!
αυτο ομως οταν εχεις ηδη υγρα στο συστημα σου! αμα ειναι ενταλως αδειο τοτε δεν παιζει καποιο ρολο η βαλβιδα της τρομπας!


για να ακουσω κι εσας τωρα!!!:wave2: :wave2:

GhostRideR_636
12/02/2012, 19:04
Δεν ειπε κανεις να κανεις πληρη εξαερωση απο τη τρόμπα, είπαμε απο που ξεκιναμε.... εμεις παντως με σφυχτη κολοτρυπα ξεκιναμε απο πανω και μετα κατω... αφου στο δικο σου μηχανακι ο αερας ειναι παγιδευμενος μονο στα σοληνακια και στις δαγκανες τοτε σιγουρα στην τρομπα της μανετας εχεις κολλημενο αυτοκολλητακι του chuck norris :bigcry:



Φίλε petranc2 δες το παρακατω βιντεάκι μπας και βοηθηθεις

http://www.youtube.com/watch?v=AO9vv2K6w0E

Stabak
12/02/2012, 19:06
Ρε συ τι βλακειες καθεσαι και λες;

Ο εξαερωτηρας υπαρχει ακριβως γιατι εγκλωβιζεται αέρας στην τρομπα και δεν μπορει να διαφύγει αλλιως. Ουτε ανεβαινει στο ποτηρακι οπως υποστηριζεις απο μονος του αν η εξοδος στο ποτηρακι ειναι σε θεση τετοια που δεν βρισκεται στο πανω μερος αλλα στο πλαΪ...συνηθως εχουν τα σουπερσπορ μηχανάκια

σαφεστατα για να ανανεωσεις τελειως ή αντικαταστησεις ενα κυκλωμα θα το κανεις τρομπαροντας και απελευθερωνοντας απο κάτω...

Η σωστη διαδικασία ειναι 5-6 τρομπιες-εξαερωση στην μανετα, στην συνεχεια εξαερωνεις απο κατω και γεμιζεις το κυκλωμα και στο τέλος ξανα εξαερωνεις στην τρομπα για το τελειο της υπόθεσης. Δεν ειναι και καμιά επιστήμη.... απλα χρειαζεται μια βοήθεια και συστημα...

twat
12/02/2012, 19:13
:a013:
σωστος stabak για να μην ξαναλεμε τα ιδια ,
αυτο σημαινει οτι καποιοι εχουν την ιδια κ....α ??? :a018:
ας μας απαντησει ο ειδικος σ αυτο :rotflmao:

mikes
12/02/2012, 19:17
δλδ στα μηχανακια που ΔΕΝ υπαρχει εξαερωτηρας στην τρομπα, η εξαερωση του συστηματος
ειναι εξ ορισμου αποτυχημενη ετσι???

twat
12/02/2012, 19:18
καλα ρε ουτε τον εαυτο σου δεν καταλαβαινεις???
δεν ειπες να μην την πειραξει ???

Stabak
12/02/2012, 19:21
Ειναι θεμα σχεδιασμου τρομπας-δοχειου... τα μηχανακια που εχουν το δοχειο πανω απο την τρομπα ακριβώς ισχυει οτι λές. Οι τρομπες ομως που εχουν τετοιο σχεδιασμο που ο αερας μπορει να εγκλωβιστει σε χωρο υψηλοτερο απο την εξοδο του δοχειου ή μεσα στν τρομπα... ε εκει υπαρχει ο εξαερωτηρας....

γιατι επιμενεις δεν καταλαβαινω οτι ειναι αχρηστος

mikes
12/02/2012, 19:30
δεν ειπα οτι ειναι αχρηστος.. για ξαναδιαβασε τα γραφομενα μου! ειπα οτι βοηθαει οταν αλλαζεις
υγρα χωρις να αδειασεις το συστημα!
εγω δεν εχω δει καποιο μηχανακι που να ειναι η εξοδος του δοχειου πιο χαμηλα απο την τρομπα παντως...

και ερωτω.. το δικο μου μηχανακι που δεν εχει εξαερωτηρα στην τρομπα πως γινεται εξαερωση?
λαθος την κανω?? και αν ειναι ετσι πως διαολο εχω φρενα??

mikes
12/02/2012, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
καλα ρε ουτε τον εαυτο σου δεν καταλαβαινεις???
δεν ειπες να μην την πειραξει ??? ναι ειπα να μην την πειραξει, γιατι απλα δεν χρειαζεται να το κανει! για πες μου που αντικρουοντε τα λεγομενα μου ωστε να βγει το συμπερασμα
οτι δεν καταλαβαινω τι λεω...

GhostRideR_636
12/02/2012, 19:32
.....της μηχανης μου σαν μουγκριζει το μοτερ
νιωθω στα συννεφα ωραιος καμικαζι
200 δειχνει η βελονα στο κοντερ
και μες στις φλεβες μου το αιμα παλι βραζει......

μετα απο αυτο εισαι ετοιμος για εξαερωση :beer:

Stabak
12/02/2012, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
ο τυχον αερας που εχει παγιδευτει στην τρομπα θα φυγει με το την αρχικη διαδικασια
που του ειπα να κανει! να βαλει δλδ τα υγρα με ανοιχτους τους κατω εξαερωτηρες! αν δεν γινει
αυτο τοτε θα φυγει με τις πρωτες πρεσαρισιες και θα παει προς το δοχειο! στην ουσια ο εξαερωτηρας
στην τρομπα δεν εχει λογο υπαρξης!

ρε συ μικε, θα μας τρελανεις; εδω το ειπες....

mikes
12/02/2012, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostRideR_636
.....της μηχανης μου σαν μουγκριζει το μοτερ
νιωθω στα συννεφα ωραιος καμικαζι
200 δειχνει η βελονα στο κοντερ
και μες στις φλεβες μου το αιμα παλι βραζει......

μετα απο αυτο εισαι ετοιμος για εξαερωση :beer: οταν δεν εχεις τι να πεις για να τεκμηριωσεις τα λεγομενα σου φιλε πιανεσαι απο την πιο μικρη
και ασημαντη μαλακια για να κανεις εντυπωση! για εξηγησε μου τωρα πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα...
γιατι μαλλον ΔΕΝ ξερεις απο που προερχεται αυτο το τετραστιχο και πως συνδεεται με μενα
και θα με ενδιεφερε να ακουσω τη γνωμη σου!!

mikes
12/02/2012, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
ρε συ μικε, θα μας τρελανεις; εδω το ειπες.... ακριβως! δεν θυμαμαι να το αναιρεσα πουθενα!
ρε σεις μηπως σας διαφευγει οτι εγω μιλαω εχοντας σαν δεδομενο οτι εδω εχουμε ενα ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΕΓΝΟ συστημα??

οποτε το υγρο που θα μπει μεσα κατεβαινοντας προς τις δαγκανες θα παρασυρει και τον αερα??

GhostRideR_636
12/02/2012, 19:50
1) Αφου δεν εχεις εξαερωτηρα στην τρομπα, κάντο οπως το κανεις δεν σου ειπε κανεις οτι το κανεις λαθος, αφου δεν εχεις εξαερωτηρα.... τελος... δεν εχεις..... προχορας στο επομενο βημα.
2) Είπες οτι ο εξαερωτηρας στην τρομπα ειναι για τα ματια του κοσμου -> στην ουσια ο εξαερωτηρας στην τρομπα δεν εχει λογο υπαρξης!
3) Εμείς ειπαμε οπως ειπε και ο stabak οτι ξεκιναμε απο την τρομπα γιατι εχει εκγλωβιστεί αέρας.
4) Ναι και να μην πειραξεις τον πανω εξαερωτηρα μπορεις να φερεις σε αποτελεσμα το ολο σκηνικο και να εχεις φρενα, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχεις και εκλωβισμενο αερα στην τρομπα 100%
5)πιο πάνω ποσταρα ενα βιντεάκι.. τα παιδια της Galfer δηλαδη ειναι χαζοι και ξεκινανε απο την τρομπα της μανετας...
6)δεν πιανομαι απο το τετραστιχο και απο τιποτα, αυτα τα αφηνω στο chuck Νοrris :wave2:

mikes
12/02/2012, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostRideR_636
1) Αφου δεν εχεις εξαερωτηρα στην τρομπα, κάντο οπως το κανεις δεν σου ειπε κανεις οτι το κανεις λαθος, αφου δεν εχεις εξαερωτηρα.... τελος... δεν εχεις..... προχορας στο επομενο βημα.
2) Είπες οτι ο εξαερωτηρας στην τρομπα ειναι για τα ματια του κοσμου -> στην ουσια ο εξαερωτηρας στην τρομπα δεν εχει λογο υπαρξης!
3) Εμείς ειπαμε οπως ειπε και ο stabak οτι ξεκιναμε απο την τρομπα γιατι εχει εκγλωβιστεί αέρας.
4) Ναι και να μην πειραξεις τον πανω εξαερωτηρα μπορεις να φερεις σε αποτελεσμα το ολο σκηνικο και να εχεις φρενα, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχεις και εκλωβισμενο αερα στην τρομπα 100%
5)πιο πάνω ποσταρα ενα βιντεάκι.. τα παιδια της Galfer δηλαδη ειναι χαζοι και ξεκινανε απο την τρομπα της μανετας...
6)δεν πιανομαι απο το τετραστιχο και απο τιποτα, αυτα τα αφηνω στο chuck Νοrris :wave2:

2: ε ναι εφοσον ειναι δυνατον να φερεις αποτελεσμα μονο με τους κατω εξαερωτηρες δεν εχει λογο να υπαρχει! αλλα εφοσον υπαρχει δεν σημαινει οτι δεν βοηθαει σε ορισμενες περιπτωσεις!

4: οποτε επιβεβαιωνεις οτι στα μηχανακια που δεν εχουν εξαερωτηρα στην τρομπα η εξαερωση
ειναι αποτυχημενη καθως εχουν μονιμα αερα παγιδευμενο!! αερας στην τρομπα σημαινει
αυτοματα οτι η μανετα δεν πρεσαρει υγρα και εχει μια χαλαρη αισθηση! οποτε η δυναμη που
ασκεις δεν φτανει κατω και αρα το μηχανακι δεν φραναρει!

5: δεν ειπα οτι ειναι χαζοι ουτε οτι το κανουν λαθος! και δεν ειπα πουθενα οτι ειναι λαθος αυτος
ο τροπος αλλα τσαμπα κοπος!

6: τοτε γιατι το συνδεσες με το θεμα μας και το θεωρησες σχετικο με την ικανοτητα μου να κανω η οχι εξαερωση??

mikes
12/02/2012, 20:15
τες πα αναλυουμε ενα θεμα που αν δεν σας το δειξω στην πραξη δεν προκειτε να το καταλαβετε
τι θελω να πω! κατανοω οτι η νοοτροπια πολων ειναι "εμεις ξερουμε τα παντα και οι αλλοι τιποτα"
φενεται αλλωστε στο οτι ενω εγω πουθενα δεν ειπα οτι εσεις ειστε λαθος εσεις χωρις να μου εχετε
τεκμηριωσει τιποτα εννοειτε να μου λετε οτι εχω λαθος! και ξερετε καλυτερα εσεις πως συμπεριφερεται
το μηχανακι μου στο φρεναρισμα απο εμενα τον ιδιο που το καβαλαω!!

ας το αφησουμε εδω λοιπον γιατι ακρη δεν θα βγει!

GhostRideR_636
12/02/2012, 20:22
Αν ειναι για σενα τσαμπα ο κοπως τοτε ναι, για αυτους ειναι ο σωστος ο τροπος και αυτο δειχνουν... πως να το κανεις σωστα!

Ελπιζω στο επομενο σου μηνυμα να μην μας πεις οτι βαζεις βενζηνη απο το σωληνακι υπερχυλισης... γιατι αυτο πραγματικα θελω να το δω.

Οταν μιλαμε για εγκλωβισμένο αερα στην τρομπα φρενου.... για ποση ποσοτητα αερα νομιζεις οτι θα κρατησει αν δεν το κανεις γιατι εσυ θα μας κανεις να ξεχασουμε τα παντα...

Αν η δικια σου η τρομπα ειναι τετοια οπως στην φωτογραφια τοτε σιγουρα θα πολυ αερα βαρδαρη θα σηκωσεις


247283

twat
12/02/2012, 20:24
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mikes
12/02/2012, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostRideR_636
Αν ειναι για σενα τσαμπα ο κοπως τοτε ναι, για αυτους ειναι ο σωστος ο τροπος και αυτο δειχνουν... πως να το κανεις σωστα!

Ελπιζω στο επομενο σου μηνυμα να μην μας πεις οτι βαζεις βενζηνη απο το σωληνακι υπερχυλισης... γιατι αυτο πραγματικα θελω να το δω.

Οταν μιλαμε για εγκλωβισμένο αερα στην τρομπα φρενου.... για ποση ποσοτητα αερα νομιζεις οτι θα κρατησει αν δεν το κανεις γιατι εσυ θα μας κανεις να ξεχασουμε τα παντα...

Αν η δικια σου η τρομπα ειναι τετοια οπως στην φωτογραφια τοτε σιγουρα θα πολυ αερα βαρδαρη θα σηκωσεις ε τωρα σορυ κιολας αλλα λες μαλακιες!!
τες πα εσεις καντετο με τον τροπο σας και εγω με τον δικο μου!! και οταν πατε τα μηχανακια
σας για σερβις καθηστε πανω απο το κεφαλι του μαστορα και ζαλιστε του τα κακαλα δινοντας
του οδηγιες πως να κανει τι μιας και εσεις ειστε πιο γαματοι μηχανακοι απο αυτον!

εγω σε αντιθεση με εσας δε θυμαμαι να ειρωνευτικα κανενα σας και κατα συνεπεια δεν μπορω να συζητησω αλλο μαζι σας καθως εχετε μαλλον πιο φτωχο μυαλο απο μενα!
με το να ειρωνευεστε καποιον που δειχνει οτι εχει διαθεση να συζητησει τις διαφορες του, δεν
δειχνετε ποσο "εξυπνοι" και "μαγκες" ειστε, αλλα ποσο πιο χαμηλο ειναι το επιπεδο σας!!
:a56:

GhostRideR_636
12/02/2012, 20:55
Φιλε μου οταν δεν καταλαβαινεις τα αυτονοητα και παρεξηγεις καταστασεις λογικο ειναι το θεμα να εχει αυτη την καταληξη, οταν δεν θες να ακουσεις και να καταλαβεις γνωμες αλλονων ετσι ειναι. Αλλα απο την στιγμή που δεν καταλαβαινεις ενταξη.

Δεν το παιζω μηχανικος αλλα αν ειναι να πηγαινουμε για service για να αλαξουμε λαδια στα φρενα, αλυσιδες λαστιχα λάδια φιλτρα κτλ... τοτε καηκαμε..
μοτερ δεν ξερω να ανοιγω αλλα μπορω να στο δυαλυσω το μηχανακι σου και να στο δεσω αμα θες.

Αν δεν ελεγξω εγω τα φρενα μου πιο πολυ που θα μπω πιστα και θα τα ταλαιπωρησω πιο πολυ.. ποιος θα τα ελεγξει ενας που θα παει την βολτα του χαλαρα ?


Δεν ειπες οτι εχουμε αδικο αλλα δεν ειπες οτι εχουμε και δικιο... τα περνας ολα στο φλου και μας ζαλιζεις με ιδια πραγματα ξανα και ξανα. Δεν εχει ουσια να σου αναλυσει κανεις καμια εξαερωση γιατι ο δικο σου ο τροπος ειναι ο καλυτερος!

mikes
12/02/2012, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostRideR_636


Δεν ειπες οτι εχουμε αδικο αλλα δεν ειπες οτι εχουμε και δικιο... τα περνας ολα στο φλου και μας ζαλιζεις με ιδια πραγματα ξανα και ξανα. Δεν εχει ουσια να σου αναλυσει κανεις καμια εξαερωση γιατι ο δικο σου ο τροπος ειναι ο καλυτερος! τες πα εσεις ξερετε καλυτερα!! αν αυτο ικανοποιει το εγω σας τοτε ναι εσεις ξερετε και εγω ειμαι αχρηστος!
και μια μερα τα φρενα μου θα με σκοτωσουν στελνοντας στον αλλο κοσμο αλλον ενα ασχετο που τολμησε να παρει στο λαιμο του ενα παλικαρι που ζητησε μια γνωμη!!

GhostRideR_636
12/02/2012, 21:35
Είδες παλι γραφεις οτι να ναι και λες οτι να ναι, σου ειπα εγω οτι κανεις λαθος ? Βρες μου που ειπα οτι κανεις λάθος και σε ποιο σημειο ειπα οτι εισαι αχρηστος ?

Το θεμα ειναι οτι ανερεις κάποια πραγματα, τα θεωρεις περιτα και δεν δεχεσαι το τιποτα περαν απο αυτο που ξερεις εσυ. με τα λεγομενα σου ολα ειναι μονοδρομος για σενα. Οπως τα ξες και τα εμαθες ειναι και ο σωστος τροπος τελεια και παυλα. Και μιας και ειναι τσαμπα κοπος θα στειλω mail στα παιδια της Galfer οτι τσαμπα μαλακιζονται υπαρχει πιο απλος και γρηγορος τροπος γεμιζουμε το ποτηρακι και κανουμε τις λοιπες διαδικασιες γιατι δεν προκειται να εγκλωβιστει αερας στην τρομπα επειδη το υγρο θα το παρασυρει κατω.

dmf
12/02/2012, 22:16
Ghostrider, αυξάνεις την διακύμανση στον μ.ο των μηνυμάτων σου.

GhostRideR_636
12/02/2012, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Ghostrider, αυξάνεις την διακύμανση στον μ.ο των μηνυμάτων σου. :smokin:

viper1
13/02/2012, 09:24
υπαρχουν πληροφοριες στο ιντερνετ,γιου τιουμπ κλπ.και στη τελικη αν θελετε να πειραζετε τα μηχανακια σας παρτε κι ενα βιβλιο να δειτε πως το κανουν

OldMan
13/02/2012, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
ε τωρα σορυ κιολας αλλα λες μαλακιες!!
Αυτό το "σόρυ" μας τα χάλασε λίγο, αλλά σε γενικές γραμμές η προσπάθεια ήταν καλή ... :winka:

kostaspetrou
13/02/2012, 12:17
@motomike

α)Αν παγιδευτεί αέρας στη χύτευση του σώματος της τρόμπας είναι πολύ δύσκολο να βγει απ'την εξαέρωση των δαγκάνων.
β)Το ότι σε κάποιες τρόμπες (ειδικά παλιότερες) δεν υπήρχε εξαέρωση στην τρόμπα είναι θέμα κόστους.
γ)Ο αέρας πάει προς τα πάνω αλλά όταν τρομπάρεις με τη μανέτα πιέζεται προς τα κάτω,γι'αυτό άλλωστε βγαίνει απ'τις δαγκάνες.
ΕΞΑΙΡΕΣΗ: αν παγιδευτεί αέρας στο σημείο της τρόμπας που'ναι ψηλότερα απ΄το έμβολο θα σου βγει η πίστη μέχρι να τον φέρεις κοντά στο έμβολο ώστε να τον σπρώξεις χαμηλά προς τις δαγκάνες.

Φίλε κάνε ό,τι καταλαβαίνεις αλλά είσαι λάθος:σ'όλα τα μηχανάκια επιδόσεων που εξ'ορισμού θες το κύκλωμα φρένων να'ναι σε άριστη κατάσταση υπάρχει εξαέρωση στην τρόμπα.

GhostRideR_636
13/02/2012, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostaspetrou
@motomike

α)Αν παγιδευτεί αέρας στη χύτευση του σώματος της τρόμπας είναι πολύ δύσκολο να βγει απ'την εξαέρωση των δαγκάνων.
β)Το ότι σε κάποιες τρόμπες (ειδικά παλιότερες) δεν υπήρχε εξαέρωση στην τρόμπα είναι θέμα κόστους.
γ)Ο αέρας πάει προς τα πάνω αλλά όταν τρομπάρεις με τη μανέτα πιέζεται προς τα κάτω,γι'αυτό άλλωστε βγαίνει απ'τις δαγκάνες.
ΕΞΑΙΡΕΣΗ: αν παγιδευτεί αέρας στο σημείο της τρόμπας που'ναι ψηλότερα απ΄το έμβολο θα σου βγει η πίστη μέχρι να τον φέρεις κοντά στο έμβολο ώστε να τον σπρώξεις χαμηλά προς τις δαγκάνες.

Φίλε κάνε ό,τι καταλαβαίνεις αλλά είσαι λάθος:σ'όλα τα μηχανάκια επιδόσεων που εξ'ορισμού θες το κύκλωμα φρένων να'ναι σε άριστη κατάσταση υπάρχει εξαέρωση στην τρόμπα.

:beer:

petranc2
13/02/2012, 16:50
παιδες ολα καλα δεν χρειαζεται να ερχοσαστε σε αντιπαραθεση..σημερα ρωτησα μηχανικο προμηθευτηκα και υγρο φρενων.αρχικα θα προσπαθησω να κανω εξαερωση μονος ωστε να μπορω να την καβαλησω.επειτα θα αναλαβει ο μηχανικος..

petranc2
15/02/2012, 20:55
αποστολη ετεθη εις περας παιδια και δε χρειαστηκε να ανοιξω καθολου τον εξαερηστηρα της μανετας(αν και δοκιμασα ωστοσο ετρεξε απευθειας υγρο)..αφου εβαλα πρωτα υγρο στο δοχειο ανοιξα τους εξαερηστηρες απο τις δαγκανες...με τη βοηθεια της βαρυτητας αρχισε να τρεχει το υγρο απο μονο του..στη συνεχεια τους εκλεισα και χεκινησα πρωτα απο τη μια πλευρα εξαερισμο και επειτα στη δευτερη..ευχαριστω ολους σας!

mikes
15/02/2012, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από petranc2
..σημερα ρωτησα μηχανικο.....


Αρχικά δημιουργήθηκε από petranc2
αποστολη ετεθη εις περας παιδια και δε χρειαστηκε να ανοιξω καθολου τον εξαερηστηρα της μανετας(αν και δοκιμασα ωστοσο ετρεξε απευθειας υγρο) ..αφου εβαλα πρωτα υγρο στο δοχειο ανοιξα τους εξαερηστηρες απο τις δαγκανες...με τη βοηθεια της βαρυτητας αρχισε να τρεχει το υγρο απο μονο του..στη συνεχεια τους εκλεισα και χεκινησα πρωτα απο τη μια πλευρα εξαερισμο και επειτα στη δευτερη..ευχαριστω ολους σας!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

(αμα τα λεω εγω.... αλλα οοοοχι εγω ειμαι ασχετος ειπαμε!!)

twat
15/02/2012, 23:40
:a19: :a23:

nikos_abel
16/02/2012, 07:48
Σκέψου να βάζαμε και κανά ABS στην εξίσωση τι καυγά θα είχατε...

:D

kawazoyras
16/02/2012, 12:39
πάντως για αντιπαραθέσεις κ προστριβές είμαστε μάνες.......

να ρωτήσω κ γώ γιατί μου γεννήθηκε κ μένα απορία σε τί ωφελεί ο εξαερωτήρας στη τρόμπα; πόσο κ πώς θα μείνει αέρας εκεί αφού δεν υπάρχει δίοδος εγκλωβισμού του αέρα;



Υσ: εξαερωτήρα στο ψηλότερο σημείο έχει το κύκλωμα νερού γιατί εκεί γυρνάει με αντλία μόνο του κ ο αέρας εγκλωβίζεται στο ψηλότερο σημείο γι αυτο κ ο εξαερωτήρας επάνω.!




μία εκδοχή μου φαίνεται να περάσει αέρας στη τρόμπα πίσω αλλά αυτό θα είναι αποτέλεσμα χαλασμένα τσιμουχάκια οπότε αλλαγή τσιμουχάκια ή τρόμπας κ για να μή τα αδειάσεις όλα το κάνεις μόνο από κει πάνω......:wave2:

mikes
16/02/2012, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
........ εσυ τωρα πας να ανοιξεις νεα αντιπαραθεση?? :p :p :p

vaska
16/02/2012, 13:35
εξαεριστήρας


247624

vaska
16/02/2012, 13:36
εξαερωτήρας φρένων


247625

kawazoyras
16/02/2012, 16:11
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εξαέρωση:nono:

εξαέριση :nono:

:a35: :a35: