PDA

View Full Version : Πάω σπρωχτός φεύγω σπρωχτός



TM400cc
12/02/2012, 22:55
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες είμαι νέος στο MOTO.GR και θα ήθελα να με καλοσωρίσετε με προδέρμ.
ευχαριστώ πολλή.

Αντιμετωπίζω ένα θέμα με τη μηχανή μου ( ΤΜ 400cc 58hp ).
Αρχικά πάω σ' ένα φύλο μηχανικό δίνω 100 ευρώ και με αλλάζει τα καπελάκια και τα ελατήρια από το λευγέ όπου αλλάζουν οι ταχύτητες, που βρήσκονται στο πίσω μέρος της καμπάνας << Να πω ότι είχα θέμα και κολλούν οι ταχύτητες της μηχανής όταν ζεσταίνονταν >> δεν γνωρίζω αν είναι θέμα λαδιού 10/40 valvoline βάζω αντί το belray 10/40.

Γίνεται η μηχανή όλα καλά μέχρι που μου παρουσιάζει ξανά το ίδιο θέμα (κολλούν οι ταχύτητες πάλι), τι να κάνω τι να κάνω.?????
Με λέει ένας φίλος να την πας σε αυτόν είναι καλός και ξέρει από MOTART ε τη να κάνω και εγώ την πάω ΣΠΡΩΚΤΗ.

Του εξηγώ πως έχει η κατάσταση και του πάω παράλληλα και τα περιφερικά ανταλλακτικά που πήρα από την ΜΟΤΟ ΤΜ μαζί με τις φλάντζες.οκ με λέει θα την κάνουμε.

Όχι απλά δεν μου την << έκανε >> αλλά με άλλαξε τα τσιμουχάκια από τις βαλβίδες προσέκται όχι τις βαλβίδες, δεν με έβαλε τα ανταλλακτικά που τον έδωσα αλλά με χρέωσε 249 ευρώ με κοιλημένες πάλη ταχύτητες λέγοντας μου ότι έχει πρόβλημα ο διανομέας με τις φουρκέτες.

Με είπε ότι θέλει άλλα 1000 ευρώ συνολικά για το κατέβασμα - ανέβασμα του μοτέρ τελειωμένο.

Nα πω επίσης ότι με ζήτησε άλλα 50 ευρώ να με ανοίξει το καπάκι να δει αν έχει ζημιά.
Να πω ακόμα ότι τη μηχανή την πήρα από το μαγαζί του ΣΠΡΩΚΤΗ και εβαλα μια ματσόλα και ξεκόλλησα τις ταχύτητες

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ

παρακάτω έβαλα το σχέδιο το μοτέρ

Στο σημείο Β φουρκέτες κ διανομέας με είπε αλλαγή
ενώ εγώ το έδωσα τα ( 27 ,28 ,29 30 ,14, 13, 18, 20, 22 )

TM400cc
12/02/2012, 23:39
προσπαθω να ανεβασω ενα σχεδιο αλλα δεν ξερω κατι παει στραβά

Lioulios
13/02/2012, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:bawl: Συνάδελφε , εδώ ο άθρωπος έχει θέμα και εσύ τον λες μ@Λ@κιες . Όντως άκυρος .

Τόσοι μαστοράντζες εδώ μέσα , πείτε του παιδιού όσοι ξέρετε γιατί καίγεται .
Φίλε TM400cc γράψε και απόπου είσαι , μπας και ξέρει κανείς από δω κανένα καλό μάστορα να σε πεί.

...Περαστικα .


...Και καλωσήλθες


:wave2:

Allst@rf
13/02/2012, 00:34
όντως...μαλακία μου...

Φιλαράκι,για να μην σε κοροϊδεύει η κάθε μάστοραντζα ,αν έστω και λίγο εμπιστεύεσαι τα χέρια σου και το μυαλό σου ,βρες ένα σέρβις μπουκ και κανε το μόνος σου...


:beer:

Πολυμήχανος
13/02/2012, 00:35
Από αυτά τα με, σε, τε μάλλον ο φίλος είναι από Σαλόνικα ή άλλη βόρεια περιοχή με πληθυσμό καταγωγής εκ μικράς ασίας που μιλάνε την διαφοροποίηση αυτή.

Πολυμήχανος
13/02/2012, 00:46
Φίλος αν σου έκανε προβλήματα το κιβώτιο, και ειδικά όταν ζεσταινόταν όπως λες, το πιο πιθανό έχεις φθορά στα εξαρτήματα του κιβωτίου σου (μύλος, φουρκέτες, γρανάζια κ.ο.κ.). Δεν έχεις θέματα με συμπλέκτη, σωστά;

Πιθανόν με αλλαγή λαδιού, να μειωθεί λίγο το θέμα, αλλά απλά θα αποφύγεις για λίγο το πρόβλημα, αργά ή γρήγορα όμως θα χρειαστεί τελικά να το αντιμετωπίσεις.

Τα 1000 ευρώ για επιδιόρθωση κιβωτίου μου φαίνονται κάπως πολλά. Εκτός κι αν έχει πολύ ακριβά ανταλλακτικά η ΤΜ και ανεβαίνει τόσο το κόστος.

Χαρακτηριστικά σε CBR600F4 και ZX636 που κατέβηκε μοτέρ, ανοίχθηκε πλήρως, και αλλάχθηκαν χαλασμένα εξαρτήματα στο κιβώτιο, πήγαν περίπου 300 ευρώ τα ανταλλακτικά και 300 η εργασία, σύνολο 600.

Εγώ θα σου έλεγα, όπου κι αν είσαι, κάνε μια έρευνα αγοράς στους μάστορες της πόλης σου, κάνε μια βόλτα και ρώτα τους δλδ, εξηγήσου καλά ''εχω αυτό το μηχανάκι, μου κάνει το τάδε πρόβλημα, τι κοστίζει να το φτιάξουμε'' και σε αυτόν που θα σου πει μια λογική τιμή που θα στην αιτιολογήσει και θα σου φανεί σοβαρός, τράβα φτιάχτο. Μην λες την ιστορία της ζωής σου, θα λες ξηγημένα και σταράτα το θέμα σου, μην ανακατεύεις 20 διαφορετικές ιστορίες.

ΤΜ400 μονοκύλινδρο, 1000 ευρώ για φτιάξιμο κιβωτίου, είναι εκ πρώτης όψεως πολλά.

daz
13/02/2012, 00:51
Δε κατάλαβα σου άνοιξε τον κινητήρα, δεν σου έφτιαξε αυτό που του είπες, χρησιμοποίησε άλλα ανταλλακτικά απ' αυτά που του πήγες και σου έδωσε την μηχανή, έναντι 250 ευρώ, λέγοντάς σου πως χρειάζεται άλλα 1000 για να ξανανοίξει τον κινητήρα και να φτιάξει αυτό που έχει πρόβλημα. Σωστά?

Και τώρα από που μας γράφεις, απ' τη φυλακή?

Συνολικά έχεις δώσει 350 ευρώ ως τώρα και την μηχανή την σπρώχνεις ακόμα ε?

Θεσσαλονίκη είσαι?

Acacius
13/02/2012, 02:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Από αυτά τα με, σε, τε μάλλον ο φίλος είναι από Σαλόνικα ή άλλη βόρεια περιοχή με πληθυσμό καταγωγής εκ μικράς ασίας που μιλάνε την διαφοροποίηση αυτή. Αν ισχύει αυτό που λέει στο προφίλ του το παλληκάρι βρίσκεται Ηράκλειο, οπότε όποιος από το υπόλοιπο Κρητικό κλιμάκιο ξέρει κάτι, ας παρουσιαστεί.

ΤΜ400cc: Αν είσαι όντως από/στο Ηράκλειο στείλε μου αν μπορείς σε ΠΜ το όνομα του συνεργείου που πήγες. Για το πώς μπορείς να ανεβάσεις φωτό, ρίξε μια ματιά εδώ πρώτα:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=62967

imitrelos
13/02/2012, 02:45
Εμ να πεταχτώ και εγώ στήν συζήτηση :cool:

@ Πολυμήχανος

Μάλλον για εξοργισμένο κρητικό με πολλά χρόνια βόρεια τόν κόβω :bigcry: :lol:

@ lioulios , Ασε φίλε τόν έστειλα εγώ εκεί ......και τώρα δέν έχω τι να του πώ


:mad:

Για τήν ακρίβεια μπροστά ήμουν γιατι εγώ τόν πήγα να ρωτήση αν είναι έτοιμο και ου λέει το μηχανάκι είναι τζαμι και του άλλαξε βαλβίδες :eyepop: .......ε τελικα΄έκανε 50 μέτρα και ξανά έμεινε

ΡΕ π@π@ρ@ το έσκισες στα ΜΕ :rotflmao: :rotflmao:

epp1640
13/02/2012, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Εμ να πεταχτώ και εγώ στήν συζήτηση :cool:

@ Πολυμήχανος

Μάλλον για εξοργισμένο κρητικό με πολλά χρόνια βόρεια τόν κόβω :bigcry: :lol:

@ lioulios , Ασε φίλε τόν έστειλα εγώ εκεί ......και τώρα δέν έχω τι να του πώ


:mad:

Για τήν ακρίβεια μπροστά ήμουν γιατι εγώ τόν πήγα να ρωτήση αν είναι έτοιμο και ου λέει το μηχανάκι είναι τζαμι και του άλλαξε βαλβίδες :eyepop: .......ε τελικα΄έκανε 50 μέτρα και ξανά έμεινε

ΡΕ π@π@ρ@ το έσκισες στα ΜΕ :rotflmao: :rotflmao:

Πες μου ότι τον έστειλες εκεί που πάμε με τον Αρχαίο τα σουτζούκια να κόψω τις φλαίβες μου.. :lol:

stefanos
13/02/2012, 08:37
Με την εξαίρεση ότι σου άλλαξε κάτι χωρίς να σε ενημερώσει (εάν έγινε έτσι) δεν βλέπω κάτι περίεργο.
Το να μην βάλει τα ανταλλακτικά που του πήγες από την στιγμή που κατά την κρίση του δεν ήταν αυτά το πρόβλημα καλά έκανε.
Τώρα τι χρεώνει ο καθένας είναι άλλη κουβέντα.
Το ζουμί πάντως είναι ότι ο "φίλος μηχανικός" αρχικά δεν το είδε το πρόβλημα και ξόδεψες ένα 100 χωρίς να κάνεις τίποτα.
Από εκεί και πέρα ψάξιμο.
Πάντως χρειάζεται καλός μηχανικός γιατί θα γίνει ο κινητήρας σου φύλλο και φτερό και οποιαδήποτε πατάτα γίνει θα σου στοιχίσει πάρα πολύ.

OldMan
13/02/2012, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TM400cc
Αντιμετωπίζω ένα θέμα με τη μηχανή μου ( ΤΜ 400cc 58hp )
Προφανώς το θέμα που αντιμετωπίζεις είναι ότι όλοι σου λένε: "Κόψε κανένα άλογο γιατί δεν θα αφήσω καλόγρια αμάμητη.." ... :winka:

POLICE6
13/02/2012, 10:49
...για αρχή βρες άλλο μάστορα..Κι εσύ όμως ρε φιλαράκι πήγες μηχανάκι συνεργείο και το πήρες (σ)πρωκτό???:eyepop: ..και πλήρωσες και το μάστορα το "φίλο".... :eyepop: Ωραία φιλαράκια έχεις ρε,να τα χαίρεσαι:beer: :wave2: :bigcry:

Υ.Γ.: έκλ@σ@ στα γέλια ρε,νά 'σαι καλά...:wave2:

imitrelos
13/02/2012, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Πες μου ότι τον έστειλες εκεί που πάμε με τον Αρχαίο τα σουτζούκια να κόψω τις φλαίβες μου.. :lol:
Αν θυμάμε καλά που το πάς ναι :rotflmao: :rotflmao:

μήν κόβεις τίς φλέβες σου καλιά να πάμε να "κόψουμε" κανένα χιλιόμετρο

imitrelos
13/02/2012, 12:18
Η καλήτερή ιδέα :D .......το παλικάρι είναι αυτός που γνώρισες τήν τελευταια φορά που πήγαμε για καφέ

μωρε αυτών τόν έχει πάρει απο κάτω το θέμα και εν μέροι αισθάνομε άσχημα γιατί τόν έστειλα εγώ για καλήτερα ,

:mad:

daz
13/02/2012, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Το ζουμί πάντως είναι ότι ο "φίλος μηχανικός" αρχικά δεν το είδε το πρόβλημα και ξόδεψες ένα 100 χωρίς να κάνεις τίποτα.

+ άλλα 250, αν κατάλαβα καλά, την δεύτερη φορά. Στην οποία κάτι άλλο επισκευάστηκε αλλά όχι το σασμάν. Λάθος κατάλαβα?





Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προφανώς το θέμα που αντιμετωπίζεις είναι ότι όλοι σου λένε: "Κόψε κανένα άλογο γιατί δεν θα αφήσω καλόγρια αμάμητη.." ... :winka:


Τι δεν βγάζει τόσα? :sick:

:lol:

Κάτι μου λέει ότι δεν διάβασες όλο το κείμενο. Στα 58 άλογα πρέπει να σταμάτησες την ανάγνωση. :smokin:

TM400cc
13/02/2012, 14:57
θα την κάνω εγώ τη μηχανή κανενας αλλος τα κ@λ@χερα του απλά κ όμορφα


όσο για το μηχανικό θα πω αυτο

και εγώ κρατάω κάβουρα αλλα δεν είμαι υδραυλικός ρε παιδιά δεν ειμαι

devil's animal
13/02/2012, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios

Φίλε TM400cc γράψε και απόπου είσαι , μπας και ξέρει κανείς από δω κανένα καλό μάστορα να σε πεί.



Αρχικά δημιουργήθηκε από TM400cc
με αλλάζει τα καπελάκια και τα ελατήρια


Με λέει ένας φίλος

οκ με λέει θα την κάνουμε.

με άλλαξε τα τσιμουχάκια από τις βαλβίδες
δεν με έβαλε τα ανταλλακτικά που τον έδωσα

Με είπε ότι θέλει

Nα πω επίσης ότι με ζήτησε άλλα 50 ευρώ να με ανοίξει το καπάκι να δει αν έχει ζημιά.


με είπε αλλαγή



τι δεν καταλλλαβαινεις?? τι...δεν καταλλλλαβαινεις... (http://www.youtube.com/watch?v=btark5_tnnY)
:lol: :lol:

TM400cc
13/02/2012, 15:45
πριν 5 λεπτα πηρα τηλ. στον πολύχρονου στην αθήνα και με ειπε οτι ο αξονας που βαζει τις σχέσεις αν στραβώσει δεν έρχετε, θελει αλλαγμα γιατι και να τη φέρεις καπου θα το χάσεις κ μόλις ζορισεί κολάει

SoulGR
13/02/2012, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Η καλήτερή ιδέα :D .......το παλικάρι είναι αυτός που γνώρισες τήν τελευταια φορά που πήγαμε για καφέ

μωρε αυτών τόν έχει πάρει απο κάτω το θέμα και εν μέροι αισθάνομε άσχημα γιατί τόν έστειλα εγώ για καλήτερα ,

:mad: στον καλο που με λεγες?:eyepop: :eyepop:


δεν περνατε και καμια βολτα απ αυτον εδω κατω απο μενα? κερναω και καφεδακι:D