PDA

View Full Version : Επισκευή ρωγμής σε ατσάλινο σωληνωτό σκελετό



Kotselakos
13/02/2012, 21:27
Θέλω τη γνώμη σας.

Σε κυκλικής διατομής σωλήνα ατσάλινου πλαισίου μοτο έχω μια τριχοειδή εγκάρσια ρωγμή, χοντρικά όπως φαίνεται με κόκκινο στο παρακάτω πρόχειρο σχεδιάκι (Sorry, photos δεν, καθότι ο υπολογιστής στον οποίο βρίσκονται, ξαφνικά δεν...)


247391

stefanos
13/02/2012, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
Θέλω τη γνώμη σας.

Σε κυκλικής διατομής σωλήνα ατσάλινου πλαισίου μοτο έχω μια τριχοειδή εγκάρσια ρωγμή, χοντρικά όπως φαίνεται με κόκκινο στο παρακάτω πρόχειρο σχεδιάκι (Sorry, photos δεν, καθότι ο υπολογιστής στον οποίο βρίσκονται, ξαφνικά δεν...)

Μάλλον έσπασε το πλαίσιο

Kotselakos
13/02/2012, 21:44
...Για την επισκευή της λοιπόν σκέφτομαι τα εξής:

1) κάνω ένα αυλάκι κατά μήκος της ρωγμής (με dremel, λίμα κλπ)

2) συγκολλώ κατά μήκος του αυλακιού.

3) τροχίζω την κόλληση ώστε να έρθει πρόσωπο με τον αναξιοπαθόντα σωλήνα

4) βρίσκω τσόντα σωλήνα με εσωτερική διάμετρο όση η εξωτερική του προς επισκευή σωλήνα και δημιουργώ μπάλωμα κόβοντάς τη κατά μήκος

5) κολλάω το μπάλωμα πάνω από την γεμισμένη και τροχισμένη ρωγμή του πλαισίου με ραφές μόνο κατά μήκος όπως φαίνεται στο παρακάτω έταιρο σχεδιάκι με κόκκινο:


247394

SVX
13/02/2012, 21:55
ενας μηχανολογος θα σου εξηγησει καλυτερα.... τα μεταλλα τετοιου ειδους ειναι ακεραια ή σπάνε...

δεν λυγιζουν και ουτε υπαρχει ενδιαμεση κατασταση.....

μην το ρισκαρεις

Kotselakos
13/02/2012, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μάλλον έσπασε το πλαίσιο

Προφανώς, μάλλον από κραδασμούς, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι που δεν επισκευάζεται.

Ερωτήσεις λοιπόν...

1) Καλά τα λέω;

2) Δεδομένου ότι όσες γνώσεις έχω περί συγκολλήσεων περιορίζονται σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο και πολύ πρωταρχικό (κοινώς μόνο με UHU ξέρω να κολλάω) με τι συγκόλληση πρέπει να κολληθεί;
MIG, TIG, οξυγόνο ή δεδομένου ότι για γιαπωνέζικη σιδεριά του 80 πρόκειται και απλή ηλεκτρολόλληση κάνει και μην το ψάχνω τόσο;

SVX
13/02/2012, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
Προφανώς, μάλλον από κραδασμούς, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι που δεν επισκευάζεται.

Ερωτήσεις λοιπόν...

1) Καλά τα λέω;

2) Δεδομένου ότι όσες γνώσεις έχω περί συγκολλήσεων περιορίζονται σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο και πολύ πρωταρχικό (κοινώς μόνο με UHU ξέρω να κολλάω) με τι συγκόλληση πρέπει να κολληθεί;
MIG, TIG, οξυγόνο ή δεδομένου ότι για γιαπωνέζικη σιδεριά του 80 πρόκειται και απλή ηλεκτρολόλληση κάνει και μην το ψάχνω τόσο;

αν το εχεις παρει αποφαση, εφοσον ο σκελετος ειναι κοιλος, κοιτα να τον ενισχυσεις ΚΑΙ εσωτερικα :wave2:

sernodas2
13/02/2012, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
Προφανώς, μάλλον από κραδασμούς, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι που δεν επισκευάζεται.

Ερωτήσεις λοιπόν...

1) Καλά τα λέω;

2) Δεδομένου ότι όσες γνώσεις έχω περί συγκολλήσεων περιορίζονται σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο και πολύ πρωταρχικό (κοινώς μόνο με UHU ξέρω να κολλάω) με τι συγκόλληση πρέπει να κολληθεί;
MIG, TIG, οξυγόνο ή δεδομένου ότι για γιαπωνέζικη σιδεριά του 80 πρόκειται και απλή ηλεκτρολόλληση κάνει και μην το ψάχνω τόσο;

παρε κ γνωμες απο μηχανουργεια..........ειναι σαν τους γιατρους ενα πραμα:)

δεν εχει να κανει αν η σιδερια σου ειναι του 80,κ μαλιστα πιστευω πως ειναι καλλητερα που ειναι του 80 μιας κ τα κραματα του 80 δεν ειναι τπτ ψαγμενα, πιστεω πως με ενα καλο καθαρισμα στην περιοχη κ μια καλη κολληση με ηλεκτροκολληση η οτι αλλο mig οξυγονο θα γινει η δουλεια.....πιστευω ειναι καθαρα θεμα εκτιμησεις απ αυτον που θα κανει το ενχειρημα.μιας κ σε αυτες της περιπτωσεις πολλες φορες δεν σου δινετε η δυνατοτητα να επεμβεις ξανα

βαλε κ καμια φωτο,μπορει να βοηθησει την κατασταση,κ να χεις παραπανω γνωμες(δεν ξερω αν ειναι απαραιτητα καλο αυτο :lol: )

Kotselakos
13/02/2012, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ενας μηχανολογος θα σου εξηγησει καλυτερα.... τα μεταλλα τετοιου ειδους ειναι ακεραια ή σπάνε...

δεν λυγιζουν και ουτε υπαρχει ενδιαμεση κατασταση.....

μην το ρισκαρεις

Μηχανολόγος κατ' επάγγελμα είμαι:D

Όσα γράφω τα γράφω μετά από καμπόσο ψάξιμο.



Φίλε SVX το μέταλλο του σκελετού στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι mild steel DOM (drawn over mandrel), κοινώς κάτι παραπάνω από υδροσωλήνας, δεν μιλάμε για κανένα εξωτικό ατσάλι.

Έχω δει άπειρες επισκευές σε τέτοια πλαίσια και κόψε-ράψε που δεν θα τολμούσα προσωπικά ποτέ να αντέχουν δεκαετίες.

Απλά δεν είχα ξανά εμπειρία από κάτι τέτοιο, και παρόλο που ξέρω πως επισκευάζεται ρωτάω και ξαναρωτάω γιατί βασικά είμαι χεσμένος και δεν θέλω να ρισκάρω.:blush:

stefanos
13/02/2012, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
...Για την επισκευή της λοιπόν σκέφτομαι τα εξής:

1) κάνω ένα αυλάκι κατά μήκος της ρωγμής (με dremel, λίμα κλπ)

2) συγκολλώ κατά μήκος του αυλακιού.

3) τροχίζω την κόλληση ώστε να έρθει πρόσωπο με τον αναξιοπαθόντα σωλήνα

4) βρίσκω τσόντα σωλήνα με εσωτερική διάμετρο όση η εξωτερική του προς επισκευή σωλήνα και δημιουργώ μπάλωμα κόβοντάς τη κατά μήκος

5) κολλάω το μπάλωμα πάνω από την γεμισμένη και τροχισμένη ρωγμή του πλαισίου με ραφές μόνο κατά μήκος όπως φαίνεται στο παρακάτω έταιρο σχεδιάκι με κόκκινο:

1. Αυλάκι σε τόσο λεπτή διατομή η 2 τρύπες εκεί που τελειώνει η ρωγμή?
2. λογικό.
3. Στην περίπτωση που προχωρήσεις στο 4
4. Νάρθηκας, αλλά εάν μειώσεις τοπικά την ελαστικότητα δεν θα αυξήσεις τις τάσεις στην περιοχή ακριβώς μετά το μπάλωμα?
5. Σε περίπτωση που σπάσει ο σωλήνας το υπόλοιπο πλαίσιο μετατρέπεται σε μηχανισμό και εσύ σε αεροπλάνο ή παραμένει πλαίσιο?

fkol k4
13/02/2012, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
...Για την επισκευή της λοιπόν σκέφτομαι τα εξής:

1) κάνω ένα αυλάκι κατά μήκος της ρωγμής (με dremel, λίμα κλπ)

2) συγκολλώ κατά μήκος του αυλακιού.

3) τροχίζω την κόλληση ώστε να έρθει πρόσωπο με τον αναξιοπαθόντα σωλήνα

4) βρίσκω τσόντα σωλήνα με εσωτερική διάμετρο όση η εξωτερική του προς επισκευή σωλήνα και δημιουργώ μπάλωμα κόβοντάς τη κατά μήκος

5) κολλάω το μπάλωμα πάνω από την γεμισμένη και τροχισμένη ρωγμή του πλαισίου με ραφές μόνο κατά μήκος όπως φαίνεται στο παρακάτω έταιρο σχεδιάκι με κόκκινο:
Χωρίς να είμαι επαγγελματίας συγκολλητής (αλλά με πολλές συγκολλήσεις ως μέρος του επαγγέλματος) ας πω κι εγώ τη γνώμη μου:

1) Αν αυλάκι εννοείς τη δημιουργία ενός «V» που θα προσωμοιώνει την κατεργασία της γωνίας 2 σωλήνων για να συγκολληθούν, με βρίσκεις σύμφωνο. Πολύ σημαντικές επίσης είναι και οι 2 τρύπες στις άκρες της ρωγμής. Αν δεν γίνουν, το πιθανότερο είναι οποιαδήποτε θερμική κατεργασία να επεκτείνει τη ρωγμή.

2) Συμφωνώ.

3) Συμφωνώ.

4) Συμφωνώ επίσης. Ως μηχανολόγος, θα μπορούσες να υπολογίσεις και το (κατά προσέγγιση) ιδανικό μήκος του μπαλώματος, ή ακόμα και τη διαφοροποίησή του από το κλασσικό «κατά μήκος κομμένο κομμάτι κυλίνδρου». Εννοώ πως ένα κομμάτι μπαλώματος με όχι 2 εντελώς παράλληλες κολλήσεις και «σπασμένες» γωνίες, ίσως θα ήταν ακόμα καλύτερο.

Ως μέθοδο συγκόλλησης. προσωπικά θα έκλινα προς την TIG λόγω της συγκέντρωσης του βολταϊκού τόξου σε πολύ μικρή περιοχή. Νομίζω πως θα καταπονούσε θερμικά μικρότερο μέρος του σκελετού.

Ως δεύτερη λύση, τη MIG λόγω χαμηλότερων θερμοκρασιών.

Οξυγόνο με τίποτα, η θερμική καταπόνηση θα είναι τέτοια που πιθανότατα θα αλλοιώσει και τα χαρακτηριστικά ακαμψίας του μετάλλου στην περιοχή.

Επαναλαμβάνω, πως αν και στη δουλειά μου έχω κάνει αρκετές συγκολλήσεις εντούτοις δεν είμαι ειδικευμένος συγκολλητής («τσιμπίδας» όπως τους λένε).:wave2:

dmf
13/02/2012, 23:33
Την προσθήκη, θα ήταν καλύτερο να την κόψεις στα δύο (κάθετα), έτσι ώστε να περάσεις και από ενα γαζί κάθετα στη ρωγμή.

Δηλ κάπως έτσι (τα κοκκινα ειναι κολληση, το πρασινο η ρωγμη, την οποια και εχεις γεμισει πρωτα)


247412

stefanos
13/02/2012, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Την προσθήκη, θα ήταν καλύτερο να την κόψεις στα δύο (κάθετα), έτσι ώστε να περάσεις και από ενα γαζί κάθετα στη ρωγμή.

Δηλ κάπως έτσι (τα κοκκινα ειναι κολληση, το πρασινο η ρωγμη, την οποια και εχεις γεμισει πρωτα)

άσχετο με το θέμα αλλά εγκάρσια δεν κολλάμε ποτέ, αδυνατίζεις την διατομή.

nikos121
14/02/2012, 00:17
χαχαχαχαχαχα!ρε σεις σιγα το προβλημα κ σιγα το σοβαρο του πραγματος.μικρε μη τροχισεις κ μη κανεις καμια λαλακια .κολιεται με TIG H MIG .ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΜΑΣΤΟΡΑ.μη προσπαθησης με ηλεκτροκοληση σπιτιου λαλακια θα κανεις.οπως ειπε κ ο μηχανολογος απλο ατσαλι ειναι τιποτα σπουδαιο.

Kotselakos
14/02/2012, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
1. Αυλάκι σε τόσο λεπτή διατομή η 2 τρύπες εκεί που τελειώνει η ρωγμή?
2. λογικό.
3. Στην περίπτωση που προχωρήσεις στο 4
4. Νάρθηκας, αλλά εάν μειώσεις τοπικά την ελαστικότητα δεν θα αυξήσεις τις τάσεις στην περιοχή ακριβώς μετά το μπάλωμα?
5. Σε περίπτωση που σπάσει ο σωλήνας το υπόλοιπο πλαίσιο μετατρέπεται σε μηχανισμό και εσύ σε αεροπλάνο ή παραμένει πλαίσιο?

1. Χμμμ...

4&5. Γαμώτο να μην μπορώ να ποστάρω τις φωτογραφίες:a37:

Δεν ξέρω αν βοηθάει το σχεδιάκι που επισυνάπτω.

Καταρχάς μιλάμε για ένα πλαίσιο από XL600R του '85.

H ρωγμή βρίσκεται σε σωλήνα του πλαισίου από την αριστερή μεριά, λίγο πάνω από έδραση του ψαλιδιού και πέριξ του σημείου που είναι συγκολλημένη μια λάμα ενίσχυσης που δημιουργεί τριγωνισμό με τον σωλήνα του υποπλαισίου.

Αυτή η ενισχυτική λάμα υποψιάζομαι ότι είναι εξαρχής υπεύθυνη για τη ρωγμή λόγω της αύξησης των τάσεων στην περιοχή, που πολύ εύλογα αναφέρεις ως πρόβλημα στην επισκευή που προτείνω.

Σημειωτέον ότι από όσες πληροφορίες κατάφερα να μαζέψω, στο μοντέλο του 84 δεν υπήρχε αυτή η λάμα, και στο μοντέλο του 86, τουλάχιστον για την αμερικάνικη αγορά, την καταργήσανε.:smokin:

Το ψαλίδι εδράζεται σε μια παχιά πλάκα η οποία είναι συγκολλημένη έκκεντρα (όπως είναι το σωστό άλλωστε) στον σωλήνα του πλαισίου που φέρει τη ρωγμή. Στο σχεδιάκι δείχνω την πλάκα έδρασης του ψαλιδιού διακεκκομμένη ακριβώς για να δείξω ότι "πατάει" στην εσωτερική πλευρά του πλαισίου, ελπίζω να είναι καταννοητό, δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα.

Η ρωγμή σταματάει στη ραφή της πλάκας έδρασης του ψαλιδιού (ομοίως την παρουσιάζω διακεκκομένη όπου χρειάζεται να δείξω το "πίσω") και εκτείνεται περίπου στο 1/4 της διατομής του σωλήνα


Επομένως: (απάντηση στο 5):

Η πλάκα έδρασης του ψαλιδιού "δένει" τον σωλήνα του πλαισίου πάνω και κάτω από την ρωγμή. Κατάρρευση του πλαισίου sudden death δεν παίζει, τουλάχιστον έτσι λέει η λογική μου.

Επιπλέον (...στο 4):

Σε σχέση με τη μείωση της ελαστικότητας και της συγκέντρωσης τάσεων που προκαλεί η πλάκα έδρασης του ψαλιδιού το μπάλωμα λογικά δεν είναι τίποτα.

Ακόμα, για να μπει ο "νάρθηκας" (δες το πράσινο στο σχέδιο) πρέπει να κοπεί η ενισχυτική λάμα από τη μεριά της ρωγμής.

Αν διατηρηθεί η ενισχυτική λάμα (το σκέφτομαι να την καταργήσω εντελώς) θα συγκολληθεί πάνω στον νάρθηκα. Η τάσεις που δημιουργεί η ενισχυτική λάμα θα διαχειρίζονται σαφώς καλύτερα διότι θα διαχέονται πιο ομοιόμορφα στην διατομή του σωλήνα και δεν θα εφαρμόζονται σημειακά όπως τώρα.

Το πρόβλημα που θα μπορούσε να προκύψει τώρα και με απασχολεί περισσότερο είναι η θερμικές καταπονήσεις λόγω της συγκόλλησης και οι παραμένουσες τάσεις που αυτές συνεπάγονται.



Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις παρατηρήσεις σας παιδιά, και sorry για το κατεβατό.

Αν έχει κάποιος αντίθετη γνώμη ή παρατηρήσεις θέλω πραγματικά να τον ακούσω γιατί το ζήτημα με καίει...


247413

Kotselakos
14/02/2012, 00:21
Λάθος επισύναψη:blush:


247414

nikos121
14/02/2012, 00:28
αν θα βαλεις προσθετο κοματο κουτσουρωνης τοπικα το μεταλο κ παυει να λειτουργη σαν συνολα κ απλα σπαει καπου αλλου μετα.το κανουμε θεμα παιδια κ δεν ειναι παρα μια απλη κοληση σε σωληνα ημιτουμπα [ετσι λεγωνται]το πολυ ναχει 2 χιλιοστα παχος.μη φρικαρης μηχανολογε!:beer:

Kotselakos
14/02/2012, 00:39
Πω πωω!! Όσο πάλευα με τα πληκτρολόγια, τη ζωγραφική των Windows και τα τσίπουρα για να απαντήσω στον Στέφανο έγινε χαμός στο thread μου!

Ευχαριστώ παίδες...

Nick 121, εννοείς ότι είναι καλύτερα να ράψω τη ρωγμή χωρίς να βάλω μπάλωμα από πάνω;

nikos121
14/02/2012, 00:53
φυσικα.ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ ειμαι με πτυχιο LOYD κατι θα ξερω κ γω!μη κανεις το απλο πολυπλοκο.κ το montessa cota μουχε κανει το ιδιο κ το virago ,συνηθες φαινομενο με τις αποτομες αλαγες θερμοκρασιας/φορτιου.αν μενεις αθηνα πειραια στο κολαω εγω.ΔΩΡΕΑΝ

Kotselakos
14/02/2012, 01:04
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την προσφορά, αλλά, αν και αθηναίος, τα τελευταία χρόνια κατοικοεδρεύω Ρόδο...:(





...Να μην χωράει το σκελετό σε φάκελο γαμώτη μου γαμώ...:lol:

:beer: :beer:

nikos121
14/02/2012, 01:10
βρες ενα φαναρτζη φιλο σου με αργκον μηχανη .τροχισε ελαφρα πολε ελαφρα τη ρωγμη κ 3 εκατοστα μπροστα κ πισω απο το κρακ ετσι το λεμε.ελαφρα οχι με πετρα τροχισματος αλλα με κοπης.βαλε φουλ ρευμα κ πες του να σου κανη ενα κολημα λιγο περισοτερο απο το τροχισμα!μετα το κολημα μη το τροχισης.θα σου ξανασπαση.απλα τα πραγματα!φοβος κανεις.

stefanos
14/02/2012, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
φυσικα.ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ ειμαι με πτυχιο LOYD κατι θα ξερω κ γω!μη κανεις το απλο πολυπλοκο.κ το montessa cota μουχε κανει το ιδιο κ το virago ,συνηθες φαινομενο με τις αποτομες αλαγες θερμοκρασιας/φορτιου.αν μενεις αθηνα πειραια στο κολαω εγω.ΔΩΡΕΑΝ

Το montesa πρέπει να ταν περίεργο κράμα, κόλλαγε το ίδιο με το virago?

nikos121
14/02/2012, 01:28
ηταν βαναδιο με χρωμιο μαζι.κραμα!κωλιεται μονο με ηλεκτροδιο ανωξιδωτο-σιδερο ειναι κοκινο χρωμα!τα ηλεκτροδια ανοξιδωτα-ανοξιδωτα ειναι ασπρα.το αλουμινιο κολιεται με ηλεκτροκοληση μονο που θελει πολυ ρευμα-αμπερ κ τους πολους αναποδα!αλλο?

stefanos
14/02/2012, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την προσφορά, αλλά, αν και αθηναίος, τα τελευταία χρόνια κατοικοεδρεύω Ρόδο...:(





...Να μην χωράει το σκελετό σε φάκελο γαμώτη μου γαμώ...:lol:

:beer: :beer:

Πρίν 3 χρόνια περίπου κολλήθηκε είναι από τούμπα, ρωγμή, αναβολή ,αργότερα, το απόγευμα, να ρωτήσω μέχρι που κόπηκε εντελώς και ξεκόλλησε και από το κομβοέλασμα της έδρασης του ψαλιδιού και έχει και μερικά σπασίματα που δεν φαίνονται ακόμα.
Εγινε όπως λέει ο τσιμπίδας παραπάνω με mig.


247415

nikos121
14/02/2012, 01:36
οπα!εχει φαει χοντρο ζορι φιλε μου!

nikos121
14/02/2012, 01:41
αν κοληθηκε με λιγα αμπερ ειναι σαν να βαζεις κολα!δεν κραταει.δεν κανει μπανιο συγκολησης καλο.δεν ανεβαζη θερμοκρασια τη στιγμη του κοληματος οποτε τζιφος.αυτα τα κοληματα θελουνε μαστορα με α....δια!δεχονται ζορια οι σκελετοι στην εδραση του ψαλιδιου εξ ου κ το εξτρα ελασμα-μπρακετο πουχουν ολοι οι σκελετοι εκει!γιαυτο κ στην καθετη σωληνα του σκελετου υπαρχει παντα κοντρα λαμακι-λαμακια.ειδα προ ημερων ενα σκελετο ενος ελληνα τσοπερα-μαγαζατορα κ τοδειξα στη δουλεια.ακομα γελαμε .

stefanos
14/02/2012, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
αν κοληθηκε με λιγα αμπερ ειναι σαν να βαζεις κολα!δεν κραταει.δεν κανει μπανιο συγκολησης καλο.δεν ανεβαζη θερμοκρασια τη στιγμη του κοληματος οποτε τζιφος.αυτα τα κοληματα θελουνε μαστορα με α....δια!δεχονται ζορια οι σκελετοι στην εδραση του ψαλιδιου εξ ου κ το εξτρα ελασμα-μπρακετο πουχουν ολοι οι σκελετοι εκει!γιαυτο κ στην καθετη σωληνα του σκελετου υπαρχει παντα κοντρα λαμακι-λαμακια.ειδα προ ημερων ενα σκελετο ενος ελληνα τσοπερα-μαγαζατορα κ τοδειξα στη δουλεια.ακομα γελαμε .

Να σου πώ δεν ξέρω, ο μπάρμπας που το πήγα αυτή τη δουλειά έκανε.
Και το κόλλησα μόνο επειδή διαπίστωσα ότι και σπασμένο δε διαλύθηκε.
Αν ήταν κανένας λαιμός ή κεντρική ραχοκοκαλιά θα πήγαινε σκουπίδια με την μία.

Kotselakos
14/02/2012, 07:05
Στέφανε όχι, δεν μιλάμε σε καμία περίπτωση για τέτοια ζημιά σαν αυτή της φωτογραφίας, αν ήταν έτσι δεν θα το συζητούσα καν. Στο XL η ρωγμή ίσα που διακρίνεται.

Το θέμα τώρα είναι να βρω τον μάστορα με αρ......δια στη Ρόδο...

nikos121
14/02/2012, 08:38
στηλτον με το καραβι πειραια!στον φτιαχνω την ιδια μερα

nikos121
14/02/2012, 08:39
κ αν εχει κανας αλλος τετοια προβληματα ας μου στειλη πμ

Red Rider
14/02/2012, 09:00
Mπράβο Νίκο για τον εθελοντισμό σου.:beer:
Απ'οτι κατάλαβα είσαι συγκολλητής στη "ζώνη" ?

turogalos
14/02/2012, 09:49
Για ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω βίντεο. Αν και ακραία η περίπτωση, είναι μια λύση.

http://www.youtube.com/watch?v=gsUgJ6tgzPk

nikos121
14/02/2012, 10:30
ναι μεγαλε!τσιμπιδας.ολα τα κωλαμε λεω!παρτε κοσμε!λεφτα υπαρχουν

nikos121
14/02/2012, 10:37
τυρογαλος αν το κανεις ετσι θα γελανε κ οι πετρες.πρωτον ενυσχυης τοπικα τη σωληνα κ ολα τα φορτια πεφτουν στον υπολοιπο σκελετο οποτε σπαει αλλου σχεδον αμεσως.ξεχασα να επισημανω οτι οταν κολαμε σκελετο χειμωνα κατω των 20 βαθμων θελει θερμικη κουβερτα,δηλαδη πρεπει το κολημα να κρυωση αργα πολυ αργα ουτως ωστε να μοιραστη το θερμικο σοκ ισοποσα σε ολο το σκελετο-δομη.μη ξεχναμε οτι ο σκελετος ειναι μια γεωδετικη κατασκευη προσφορα του εγγλεζου μπαρνευ γουωλης στην αεροπορικη βιομηχανια βλεπε κατασκευη HURRICANE HALIFAX .ετσι για την ιστορια!τιποτα αλλο θελετε να μαθετε?LESSON TZAMPE!

Kotselakos
14/02/2012, 13:48
Λοιπόν, σήμερα ξεμπέρδεψα νωρίς από δουλειά και πριν λίγο τράβηξα εκ νέου φωτογραφίες την ρωγμή.

Θέλει λίγο προσοχή για να τη διακρίνεις, για να φανεί πιο καθαρά έπρεπε να κάνω τέτοιες ρυθμίσεις που θα ήταν πολύ μεγάλα τα αρχεία για να τα ανεβάσω.


247445

Kotselakos
14/02/2012, 13:49
Άλλη μία:


247446

Kotselakos
14/02/2012, 13:54
... Και επειδή ψύλοι στ'αυτιά μου μπήκανε και είμαι μεγάλη γκαντεμόσαυρα, πάρτε άλλη μία που ανακάλυψα πιο κάτω, πλησίον της αριστουργηματικής επισκευής από κάποιον από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες της έδρασης του stand:a37: :a37: :a37:


247447

Kotselakos
14/02/2012, 13:54
Και από πιο κοντά:


247448

Kotselakos
14/02/2012, 14:01
Νίκο, χίλια ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου και την σκέφτομαι σοβαρά.

Πρώτα όμως θα κάτσω πιο επισταμένα με το φως της ημέρας να ψάξω τον σκελετό καλά-καλά να δω αν θα βρω κάτι άλλο και να βεβαιωθώ ότι είναι και ίσιος (είπαμε, ψύλοι στ' αυτιά μου μπήκανε...) και μετά βλέπουμε....
:beer: :beer:

Orfeus
14/02/2012, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
Mπράβο Νίκο για τον εθελοντισμό σου.:beer:
Απ'οτι κατάλαβα είσαι συγκολλητής στη "ζώνη" ? υπάρχει ακόμη??περνάω από εκεί καθημερινά σχεδόν κ αργοπεθαίνει έχω την εντύπωση...

nikos121
14/02/2012, 14:48
πεθανε η ζωνη φιλε μου!τωρα για το σκελετο.αν προσεξης καλα εχει ρωγμες εκει πουναι κολημενος με απλη ηλεκτροκοληση κ απλα ηλεκτροδια απο κουλο μαστορα!αυτο εκανα το μεταλο μπουρδελο,αδυνατησε.body line ενα πραγμα.τωρα θελουν ολα τα κοληματα Ο Λ Α πουχουν κανει τα ξεφτερια κ κολημα με την απλη μεθοδο των 3 .για ναχεις σκελετο οπως ηταν μαμα!θελει δουλεια μικρε!αν ταφησης ετσι με τη πρωτη λακουβα διπλωσε σα τηγανιτα!αποψη μου παντα!αν θες στελνω ηλεκτροδια με το καραβι η με το ταχυδρομειο κ το κολας ροδο!ετσι απλα κ οικονομικα!

nikos121
14/02/2012, 14:58
τη ζωνη τη γαμισε το σωματειο νταβατζηδων μεταλου κ το ΚΚΕ με τις μαλακισμενες απεργειες ανευ λογου κ αιτιας Π.Χ μας κλεψανε το γαλα απεργεια.ειναι κερατας ο μητσος απεργεια.δεν βαζης του σωματειου μαστορους-κοπριτες απεργεια κ πολλα αλλα καλα κ ωραια πραγματακια.με τη μονη διαφορα οι του σωματειου κ δουλευουν ολο το χρονο κ δεν τολμαη κανεις να τους διωξη κ ειταν οι πρωτοι που δουλεψαν με 8 ευρω την ωρα στα διυληστηρια ασπρωπυργου ενω στις συγκεντρωσεις διαλαλουσαν οτι ζητουν κ αυξηση κελεγες εσυ ο πικραμενος.να ρε το σωματιο σκιζετε για το μεροκαματο.παπαριες κ μεντολες.ο προεδρακος ειναι εμισθος στα ναυπηγεια ελευσινας+τη περνει πουναι προεδρος.ουγκαντα ταχουνε κανει ολα!φαντασου τι γινεται αλλου!

nikos121
14/02/2012, 15:18
κατι τετοιο?


247449

nikos121
14/02/2012, 15:19
ετσι?


247450

Kotselakos
14/02/2012, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
πεθανε η ζωνη φιλε μου!τωρα για το σκελετο.αν προσεξης καλα εχει ρωγμες εκει πουναι κολημενος με απλη ηλεκτροκοληση κ απλα ηλεκτροδια απο κουλο μαστορα!αυτο εκανα το μεταλο μπουρδελο,αδυνατησε.body line ενα πραγμα.τωρα θελουν ολα τα κοληματα Ο Λ Α πουχουν κανει τα ξεφτερια κ κολημα με την απλη μεθοδο των 3 .για ναχεις σκελετο οπως ηταν μαμα!θελει δουλεια μικρε!αν ταφησης ετσι με τη πρωτη λακουβα διπλωσε σα τηγανιτα!αποψη μου παντα!αν θες στελνω ηλεκτροδια με το καραβι η με το ταχυδρομειο κ το κολας ροδο!ετσι απλα κ οικονομικα!

Για την κάτω ρωγμή στην περιοχή του stand θα συμφωνήσω ότι φταίει κουλάδι μάστορας, πέριξ της ρωγμής για την οποία ξεκίνησα το θέμα δεν έχει γίνει καμμία επέμβαση.

Εννοείται ότι δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι. Ή θα φτιαχτεί σωστά ο σκελετός ή παρατάω το project.

Τι εννοείς απλή μέθοδο των τριών στα κολλήματα;

Τι είδους ηλεκτρόδια είναι αυτά που λες; Mιλάμε ακόμα για MIG;

virus
14/02/2012, 16:51
ηρεμαααααα τι τσ@ντες ειναι αυτες που βαζεις; δικο σου ειναι;





Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
.το αλουμινιο κολιεται με ηλεκτροκοληση μονο που θελει πολυ ρευμα-αμπερ κ τους πολους αναποδα!αλλο?


αυτο με τους πολους αναποδα ισχυει για κανονικη ηλεκτροκοληση παραδοσιακη; και κολαει αλουμινιο;

Kotselakos
14/02/2012, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
κατι τετοιο?

Οκ, ας σπαμάρω το θέμα μου:D

Ο Νίκος αναφέρεται σε συζήτηση που είχαμε μέσω πμ στο φιλόδοξο και με μακρινό χρονικό ορίζοντα σχέδιο μου να φτιάξω ένα cafe racer με πλαίσιο egli (σχεδόν) με βάση το μοτέρ του XL600, το οποίο βρίσκεται στη φάση της σχεδίασης - μοντελοποίησης.

Νίκο, πιο πολύ σαν και αυτό που ποστάρω αλλά με ολίγη από χωροδικτύωση και τον κινητήρα να μην χρησιμοποιείται σαν φέρον μέρος.


247460

stefanos
14/02/2012, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
αυτο με τους πολους αναποδα ισχυει για κανονικη ηλεκτροκοληση παραδοσιακη; και κολαει αλουμινιο;

Αν πείς παραδοσιακή τον μετασχηματιστή δεν έχει πολικότητα οπότε δεν βλέπω τι διαφορά έχει η εναλλαγή της πολικότητας.
Χρειάζεται ανορθωτή με συνεχές.
Τα inverter έχουν πολικότητα αλλά δεν τα λές και παραδοσιακά.
Υπάρχει και ανορθωτής σκέτος που μπαίνει μετά την παραδοσιακή ηλεκτροκόλληση για να γίνει συνεχές.

nikos121
14/02/2012, 20:22
τα ειδικα ηλεκτροδια που κολανε σιδερο και ανοξιδωτο ειναι κοκινα κ σου στελνο αν θες ενα πακετακι .ειναι για κολησεις ατσαλιου που ηταν κολημενο στο περελθον με απλα ηλεκτροδια για σωστη κ αρτια συγκοληση

nikos121
14/02/2012, 20:26
απλη μεθοδο των 3 ειναι τα βασικα βηματα συγκολησης.ΚΑΛΟ-ΣΩΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΘΑΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΥΓΚΟΛΗΣΗΣ ΚΑΤΑΛΗΛΑ ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΑ-ΜΗΧΑΝΗ ΣΥΓΚΟΛΗΣΗΣ.ΜΙΛΑΜΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΙΝΒΕΡΤΕΡ η κοινος τσιμπιδα!πρεπει ναναι πανω απο280 αμπερ για γερα κοληματα.μη ξεχασης να αποφυγης το θερμικο σοκ στο σκελετο.κολημα σε ζεστο μερος +20 βαθμους.

nikos121
14/02/2012, 20:28
οι καλητερες κολησεις αλουμινιου ειναι οι παλιες καλεσ περιστροφικες οι γουρουνες που λεμε με τα καρβουνακια κ το μεγαλο ροτορα.αυτες ειναι καταληλες μονο για αλουμινιο,σαυτες αλαζης πολικοτητα!ΜΟΝΟ ΣΑΥΤΕΣ

nikos121
14/02/2012, 20:33
ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑΝΑΙ ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ ο σκελετος αλα ντουκατι.πιο ευκολος πιο φτηνος πιο απλος.αυτο που ποσταρες φερνη σε ντραγκστερ κατασκευη κ θαχει προβλημα στις εγκαρσιες δυναμεις,απλα θα κοπη στη περιοχη του λαιμου!θελει γεωδεσια να μοιρασης τισ δυναμεις που ασκουνται στο πλαισιο!πληροφοριακα αναφερω οτι ειμαι μηχανολογος ναυπηγος απλα με κερδισε το δημοσιο!

nikos121
14/02/2012, 20:35
στηλε το μοτερ 500 ευρω κ το σχεδιο κ τοχεις το σκελετο σου!:beer: πλακα κανω!ασε να δεις πρωτα το δικο μου κ μου λες!θαναι καπως ετσι


247468

nikos121
14/02/2012, 20:36
το απολυτο απλο γυμνο V-2

vaska
14/02/2012, 20:38
Ωραία κουβέντα ρε μάγκες, έτσι να ξεστραβωνόμαστε κι εμείς οι στραβούλιακες και να μαθαίνουμε 3-4 πραγματάκια.

Συνεχίστε παρακαλώ

:beer: :beer: :beer:

nikos121
15/02/2012, 17:43
ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!η τι δεν πρεπει να κατασκευασεται κ πως δεν πρεπει να κολησεται!ο μεθυσμενος ηλεκτροσυγκολητης κ ο εφιαλτης του υδραυλικου!το κολησαμε στη δουλεια κ γελαμε καθε πρωι!:sun:

nikos121
15/02/2012, 17:44
αυτο


247557

vaska
15/02/2012, 17:49
Για να καταλάβω, στην πιο πάνω φωτό φαίνεται ένα μηχανάκι που κολλήσατε και είναι για πέταμα???? Δλδ θα κοπεί στην πρώτη γούβα όπως είπες????? Κι αν τελικά κατάλαβα σωστά, το είπατε στον ιδιοκτήτη???? γιατί απ' όσο φαίνεται έχει πέσει μπόλικο χρήμα αλλά και μπόλικη δουλειά.


:confused: :confused: :confused:

nikos121
15/02/2012, 17:52
δεν το κολησαμε εμεις βασκα.

nikos121
15/02/2012, 17:56
εγω απλα το σχολιαζω αν κ δεν ειναι σωστο.αλλα αν ειναι η δουλεια σου δεν μπορεις να μη το πεις.θαχει χωσει πολλα φραγκα.τωρα το ποιος τοφτιαξε ψαξε βρες το.προχειρες αμερικανιες στην ελλαδα του σημερα

vaska
15/02/2012, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!η τι δεν πρεπει να κατασκευασεται κ πως δεν πρεπει να κολησεται!ο μεθυσμενος ηλεκτροσυγκολητης κ ο εφιαλτης του υδραυλικου!το κολησαμε στη δουλεια κ γελαμε καθε πρωι! :sun:

κάτι δεν καταλαβαίνω...... εν πάση περιπτώσει, από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι είσαι πολύ έμπειρος, οπότε και είδες τα όποια λάθη αμέσως. Είπες μωρε στον άνθρωπο ότι τούτο το πράγμα που φτιάνεις μάστορα θα διπλώσει σαν ομπρέλα στον αέρα με το πρώτο ζόρι????

Τώρα αν το είπες και ο άλλος κάνει ότι νομίζει, πάσο.


:wave2: :wave2: :wave2:

nikos121
15/02/2012, 18:13
τι να πω ρε βασκα?μαλακας ειμαι?ποιος μακουει?εχουνε γινει τα συνεργεια σα τους αλβανους.τα ξερουν κ τα κανουν ολα.40 χρονια μαστορας κ ακομα ρωταω να μαθω!τι ψαχνεις να βρης τωρα.γνωστη διαφημιση λεει πως φαρδαινουν τα τεμποζιτα κ δεν σκουριαζουν ποτε κ ο κοσμος το πιστευη.εγω τωρα τι να πω?

nikos121
15/02/2012, 18:16
ο σκελετος δεν ειναι εξατμιση βασκα να κολας κοματακια κ να κανεις γωνιες.δεχεται φορτια κ στρεψεις απο παντου.ακομα κ η βασεις για τον αξονα της πισω ροδας δεχονται πιεσεις κ στρεψεις.

xtzanos
15/02/2012, 18:25
Μηπως εχεις να προτεινεις κανενα λινκ με βασικα πραγματα για συγκολησεις γιατι φανταζομαι και αλλοι θα ενδιαφερονται να μαθουν.

Αυτο που για σενα ειναι αυτονοητο για μενα δεν ειναι και δυο τρεις φορες που εχω παει σε μαστορα για να μου κολησει κατι φευγω με την υποσχεση οτι "πρωτα θα χαλασει το υπολοιπο μηχανακι και μετα θα κοπει εκει που το κολησα".

Συνηθως πεφτουν εξω.









Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
τι να πω ρε βασκα?μαλακας ειμαι?ποιος μακουει?εχουνε γινει τα συνεργεια σα τους αλβανους.τα ξερουν κ τα κανουν ολα.40 χρονια μαστορας κ ακομα ρωταω να μαθω!τι ψαχνεις να βρης τωρα.γνωστη διαφημιση λεει πως φαρδαινουν τα τεμποζιτα κ δεν σκουριαζουν ποτε κ ο κοσμος το πιστευη.εγω τωρα τι να πω?

nikos121
15/02/2012, 18:28
ΑΧ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΑΣΤΟΥΡΕΣ.οση βοηθεια θες να σου δοσω φιλε μου!απλα ρωτα με.σου κολαω κ οτι θες χωρις λεφτα!

nikos121
15/02/2012, 18:30
λινκ δεν υπαρχει.τιποτα δεν μπορει να σε μαθη να κολας σωστα παρα μονο η μακροχρονη εμπειρια.υπαρχουν παντα κ οι καλοι ανθρωποι να σου κανουν τη δουλεια στα σιγουρα κ χωρις να πληρωσης.

stratospr
15/02/2012, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
τη ζωνη τη γαμισε το σωματειο νταβατζηδων μεταλου κ το ΚΚΕ με τις μαλακισμενες απεργειες ανευ λογου κ αιτιας Π.Χ μας κλεψανε το γαλα απεργεια.ειναι κερατας ο μητσος απεργεια.δεν βαζης του σωματειου μαστορους-κοπριτες απεργεια κ πολλα αλλα καλα κ ωραια πραγματακια.με τη μονη διαφορα οι του σωματειου κ δουλευουν ολο το χρονο κ δεν τολμαη κανεις να τους διωξη κ ειταν οι πρωτοι που δουλεψαν με 8 ευρω την ωρα στα διυληστηρια ασπρωπυργου ενω στις συγκεντρωσεις διαλαλουσαν οτι ζητουν κ αυξηση κελεγες εσυ ο πικραμενος.να ρε το σωματιο σκιζετε για το μεροκαματο.παπαριες κ μεντολες.ο προεδρακος ειναι εμισθος στα ναυπηγεια ελευσινας+τη περνει πουναι προεδρος.ουγκαντα ταχουνε κανει ολα!φαντασου τι γινεται αλλου!

off topic: Πέστα Χρυσόστομε!!!

nikos121
15/02/2012, 19:49
ρε εγω τα λεω κανεις δεν με ακουει γμτ!τωρα που θα γινω κ αφεντικο θα τα λεω πιο χοντρα!εξαλου πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ειμαστε αφεντικα κ υπαλληλοι κ πελατες!ειμαστε ολοι συνετεροι καποιος δινει τα λευτα για μια δουλεια καποιος την κανει κ καποιος πρεπει να τρεχει για το χαρτομανι!ολοι εχουμε οφελος.αρα ας παψουμε τις μαλακιες κ ας σκεφτουμε λιγακι σοβαρα.παω τη μηχανη στο μαστορα.γιατι ναμαι το κοροιδο κ να με βλεπει σαν ευρω ενω κατουσια εγω θα του πληρωσω μερικες απο τις υποχρεωσεις του μαγαζιου?συνετερος δεν ειμαι κ γω του συνεργειου?αν σταματησω να πηγαινω θα κλειση γιατι παυω να τον πληρωνω!μαλακισμενο τροπο σκεψης εχουμε οι ελληνας απλα πραγματα ειναι παιδια!οφ τοπικ

chr1s_86
15/02/2012, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
κάτι δεν καταλαβαίνω......

Μάλλον εννοεί ότι κόλλησαν τη φωτο στον τοίχο και την βλέπουν... :lol:

nikos121
15/02/2012, 20:02
χαχαχαχαχαχα!στο τοιχο ειναι κολημενη.:rotflmao: :lol:

sotpag
15/02/2012, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ωραία κουβέντα ρε μάγκες, έτσι να ξεστραβωνόμαστε κι εμείς οι στραβούλιακες και να μαθαίνουμε 3-4 πραγματάκια.

Συνεχίστε παρακαλώ

:beer: :beer: :beer:


θα έλεγα και εγώ τη γνώμη μου αλλά μόνο φριτέζες κολλάω :rolleyes:

vaska
15/02/2012, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
θα έλεγα και εγώ τη γνώμη μου αλλά μόνο φριτέζες κολλάω :rolleyes:


:beer: :beer: :beer:

:D :D :D :D

astroman76
15/02/2012, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
αυτο

καλα δεν χρηαζετε να κρηνεις... καλο θα ειναι να δουμε και το δικο σου προτζεκτ! παντος αν δεν κανω λαθος ο τυπος που φτιαχνει αυτο ειναι παλιος μαστορας και εχει φτιαξει πολλα μηχανακια πρην απο αυτο...:wave2:

nikos121
15/02/2012, 23:40
αστρομαν τι να σου πω τωρα!οτι πεις παντως.εγω προτζεκτ κανω με δικα μου λεφτα.δεν μου τα δινουν αλλοι.εξαλου για τις κολησεις μιλησα κ το τροπο που μονταρησε το πλαισιο!αυτα που ειδα ειναι απαραδεκτα κ αν επροκειτο να μου ζητουσε να του δοσω το οκ για τα κοληματα απλα θα γελαγα!ΗΛΕΚΤΡΟΣΥΓΚΟΛΗΤΗΣ ειμαι!καθε μερα η δουλεια μου περναει απο ποιοτηκο ελεγχο κ υπερηχους αν προκειται για σωληνες πιεσης ατμου.γιαυτα που ξερω μονο μιλαω!για τα υπολοιπα απλα ρωταω!οκ αστρομαν?

astroman76
16/02/2012, 00:10
Δεν ειπα κατι... και αυτο με τα λεφτα δεν το καταλαβα... δεν εχει σημασια τι και πως βρικσεις τα λεφτα αλλα το αποτελεσμα!

:wave2:

nikos121
16/02/2012, 00:25
το αποτελεσμα μετραει παντα αστρομαν!εξαλου το τι αρεσει στο καθενα ειναι υποκειμενικο!εγω μιλησα για τα κοληματα!τιποτα αλλο!το δικο μου το προτζεκτ το ποσταρω να το δεις.


247608

nikos121
16/02/2012, 00:27
το επομενο προτζεκτ συντομα!μολις φυγη η εγγονη μου απο το σπιτι!

astroman76
16/02/2012, 00:40
το αποτελεσμα μετρα να και μερικα απο τα δικα μου....


247609

nikos121
16/02/2012, 00:43
καλουτσικα δε λεω.αισθητικες επεμβασεις εκανες μονο μικρε μου φιλε!κατσε να κατεβω υπογειο τον αλλο μηνα να βγαλω φωτο απο τα δικα μου!


247610

nikos121
16/02/2012, 00:44
λοιπον τι λες?τα καταφερνω?πως το ειδες?καλα κοληματα?

astroman76
16/02/2012, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
καλουτσικα δε λεω.αισθητικες επεμβασεις εκανες μονο μικρε μου φιλε!

Ειδες και μεσα τα μοτερ ε?


:rotflmao:

astroman76
16/02/2012, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
λοιπον τι λες?τα καταφερνω?πως το ειδες?καλα κοληματα?

Δικο σου ειναι το Girder-ακι?:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eyepop:

nikos121
16/02/2012, 00:57
ναι εγω τα φτιαχνω!μαζι με αλλα πραγματα!

astroman76
16/02/2012, 00:58
και τα πουλας στους Durfee Enterprises?

http://www.streetchopperweb.com/features/0604_stcp_chopper_suspension_parts/index.html

Γιατι αυτο στην φοτο δικο σου δεν ειναι...

και το γκιλτερ δεν ειναι και κατι το διαστημικο φτιαχνουμε ενα αυτη την στιγμη με ενα φιλο για ενα καστομ chaly... τις βασικες γνωσεις Tig/Mig χριαζετε καποιος για να το κατασκεβασει ...

nikos121
16/02/2012, 01:02
το μεσα του καθε μοτερ ειναι το μεσα του καθε μοτερ.ο καθενας μπορει να βαλει μεχρι κ τουρμπο!μολις παρω το σκανερ θανεβασω το φυλαδιο του μιστερ τουρμπο για να βαζεις τουρμπινα σε μοτο με απλες κινησεις στην αυλη του σπιτιου σου μικρε!εγω μοιραζω τις γνωσεις μου δεν τις πουλαω ουτε κ τις κραταω για παρτυ μου!κατεβα στο bat city για μπυριτσα οποτε θες μικρε

nikos121
16/02/2012, 01:10
ειναι πιστο αντιγραφο αυτου που ανεβασες μικρε κ γω απο κει το ειδα κ τοφτιαξα.τωρα οσο για το τι χρειαζεται για να κανεις ενα καλο προτζεκτ σου λεω μονο τουτο.ενα μηχανουργειο δε σου φτανει απο εργαλεια κ μηχανηματα.θες τορνο καλυμπρα πρεσσα κουρμπαδορο ηλεκτρικο τροχους τρυπανι βαρεως τυπου,διαιρετη για ισιες τρυπες υδροκοπη για κοψιμο ακριβειας μηχανες συγκολησης χτενια για βολτες κολαουζα ατσαλιου στραντζα κ πολλα αλλα!μα πανω απο ολλα θες χρονο κ χρημα!εγω δεν εχω τωρα κ φτιαχνω οτι μπορω στο τζαμπα.το πιρουνι ειναι σωληνα τουμπο μιση ιντζα με λαμακια 18 χιλιοστα .επισκευες πλοιων η εργασια του μαγαζιου που δουλευω τετοια εχω παντου στο μαγαζι,αν θες σου φτιαχνω τζαμπα.δε κοστιζουν.

vaska
16/02/2012, 01:10
Να πω κι εγώ τη μαλακία μου μιας και είναι περασμένη η ώρα και τις μαλακίες τις συγχωρεί.

Από μια γνώμη και μια συμβουλή για ένα ράγισμα το γυρίσατε στο "ποιος την έχει μεγαλύτερη και καλύτερα ατσαλωμένη". Η μπάλα πήρε και ικανότατους και αξιότατους ριστοάραδες του φόρουμ, που επίσης μοιράζονται τη γνώση και δεν την πουλάνε απ' όσο ξέρω.

Έχει τελικά κάποιο νόημα όλο αυτό????


Φιλικά πάντα.


:wave2: :wave2: :wave2:

nikos121
16/02/2012, 01:12
οχι ρε βασκα.μια διαφωνια κουτη ειχαμε ετσι απλα.ειναι κ η κριση βλεπεις:beer:

astroman76
16/02/2012, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
ειναι πιστο αντιγραφο αυτου που ανεβασες μικρε κ γω απο κει το ειδα κ τοφτιαξα.τωρα οσο για το τι χρειαζεται για να κανεις ενα καλο προτζεκτ σου λεω μονο τουτο.ενα μηχανουργειο δε σου φτανει απο εργαλεια κ μηχανηματα.θες τορνο καλυμπρα πρεσσα κουρμπαδορο ηλεκτρικο τροχους τρυπανι βαρεως τυπου,διαιρετη για ισιες τρυπες υδροκοπη για κοψιμο ακριβειας μηχανες συγκολησης χτενια για βολτες κολαουζα ατσαλιου στραντζα κ πολλα αλλα!μα πανω απο ολλα θες χρονο κ χρημα!εγω δεν εχω τωρα κ φτιαχνω οτι μπορω στο τζαμπα.το πιρουνι ειναι σωληνα τουμπο μιση ιντζα με λαμακια 18 χιλιοστα .επισκευες πλοιων η εργασια του μαγαζιου που δουλευω τετοια εχω παντου στο μαγαζι,αν θες σου φτιαχνω τζαμπα.δε κοστιζουν.


Βασικα δεν ειμαι καθολου μικρος... εχω κανει και εγω 2-3 πραγματακια που αυτοι που με ξερουν τα ξερουν δεν χριαζετε να βαλω λιστα με το τι εχω κανει :wave2:

Τζαμπα δεν φτιαχνω τιποτα φιλαρακια με βοηθανε και εγω τους βοηθω με αυτα που φτιανχω


τον Μρ τουρβο τον Εχω γνωρησει απο κοντα Τεχας ειμουν και εγω για 10 χρονια και εχω παει στο μαγαζι του στο Χουστον, αν και δεν με εντιποσιαζουν τα τουρβομηχανακια προτημω αυτα που στρηβουν με ολλα κατω!

οκ εσυ ισως να εχεις μπερδεψει τον ορο προτζεκ με τον ορο ξεκηνω μαγαζι με καστομ μηχανακι η εργοστασιο παραγωγης μοτο.. αν ολλοι θα επρεπε να εχουμε ολλα αυτα για να φτιαξουμε μηχανακια τωρα θα ειμασταν μεσα απο χρεη στις τραπεζες!


Καλη συνεχεια σου στα προτζεκ και βαζε καμια φοτο να μαθενουμε και εμεις οι ασχετοι!:beer:

nikos121
16/02/2012, 03:00
καλες δουλειες ναχεις μικρε!texas? ε?!ελα!:uplate:

nikos121
16/02/2012, 03:08
ρε ειναι η εγγονα μου εδω ηρθε απο τη φιλανδια να την δω!μολις φυγη σε καμια 10 μερες θανεβασω φωτος κ σχεδια μαζι με βιντεο για τα κοληματα.δεν βλεπεις οτι παντα γραφω μετα τα μεσσανυχτα?τοτε εχω χρονο!αν λεμε κ καμια μαλακια που κ που μη δεινης σημασια.γερος ανθρωπος ειμαι.αν θεσ καμια βοηθεια πες μου!οσο για τα εργαλεια που αναφερω πραγματι χρειαζωνται κ λιγα σου ειπα.αλλα πανω απο ολλα θελει κεφι κ χρονο.για μενα λογο δουλειας ισως φαινεται ευκολο καμια φορα.αντε καλες δουλειες κ παλι ναχεις!μολις βγαλω to v-max θα περασω να κερασης καφε

christof40
16/02/2012, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
ρε εγω τα λεω κανεις δεν με ακουει γμτ!τωρα που θα γινω κ αφεντικο θα τα λεω πιο χοντρα!εξαλου πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ειμαστε αφεντικα κ υπαλληλοι κ πελατες!ειμαστε ολοι συνετεροι καποιος δινει τα λευτα για μια δουλεια καποιος την κανει κ καποιος πρεπει να τρεχει για το χαρτομανι!ολοι εχουμε οφελος.αρα ας παψουμε τις μαλακιες κ ας σκεφτουμε λιγακι σοβαρα.παω τη μηχανη στο μαστορα.γιατι ναμαι το κοροιδο κ να με βλεπει σαν ευρω ενω κατουσια εγω θα του πληρωσω μερικες απο τις υποχρεωσεις του μαγαζιου?συνετερος δεν ειμαι κ γω του συνεργειου?αν σταματησω να πηγαινω θα κλειση γιατι παυω να τον πληρωνω!μαλακισμενο τροπο σκεψης εχουμε οι ελληνας απλα πραγματα ειναι παιδια!οφ τοπικ μπραβο νικο πολυ καιρο ειχα να ακουσω κατι τοσο σωστο εδω μεσα:a10: :a18: :a18:

sotpag
16/02/2012, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos121
λοιπον τι λες?τα καταφερνω?πως το ειδες?καλα κοληματα?



ρε μαστορα πραγματικα δεν ηθελα να γραψω κατι, αλλα ουτε κολληματα ειδα ουτε τιποτα,


απο την αλλη αλλο να εχεις χερι (που δεν μπορώ να πω οτι εχω) για "φωτογραφικο" γαζι και αλλο να μας λες για συγγολήσεις, γιατι καπου τα εχεις μπερδέψει... ή βαριεσε να τα γραψεις σωστα


δεν μπορει να μας λες πως το καλυτερο κολλημα αλλουμινιου πχ το κανει η περιστρεφόμενη και οχι η TIG ή αυτο το argon που ακουω συνεχεια για τις MIG.. που μαλιστα ουτε argon δεν εχουν επανω αλλα atal...πραγματικά αν εχεις γνωσεις να τα πεις σωστα


για το ρήγμα καλα τα λες και φυσικα με ενα inox θα μαζεψει τις "παραμορφώσεις"


αλλα με το H-D (οσο και αν δεν τα γουσταρω) οταν θα φτιαξεις κατι ανάλογο ελα να τα πουμε

και κατι τελευταιο, κάποτε ημουν και εγω ετσι, και εγινα πολλες φορες μαλακας:wave2:

nikos121
16/02/2012, 20:11
καλητερο κολημα-μιγκ τιγκ για αλουμηνιο.μιλουσαμε για τα ινβερτερ κ ειπα οτι οι περιστροφικες ειναι καλητερες.ΑΤΑΛ.ΜΜΜΜΜ αν βαλης αταλ κ πας να κολησης αλουμινιο χερετα μας.μαυριζη το κολημα γιατι δεν ειναι καθαρο σαν αεριο,εξαλου δεν ειναι τυχαιο που οσους κολανε τιγκ τους λενε κ αργκονηστες στη πιατσα.ναι εχεις δικιο,ισως κ να βαριεμαι να τα καθαρογραψω ελπιζω συντομα να ποσταρω φωτο κ βιντεο.υπαρχη μια αναταραχη αυτες τις μερες στο μαγαζι κ στο σπιτι μου κ δεν εχω χρονο αν κ θελω πολυ να δειξω πραγματα.αυτα φιλε μου χωρις ναχω προθεση για κατι κακο.ετυχε ναναι το αντικειμενο μου.ελπιζω να βοηθησα κ να μη με παρεξηγησες

OldMan
21/02/2012, 11:35
Ρε δεν πάτε καλά που θα κάθομαι να σας σφουγγαρίζω πρώτη μέρα απύρετος... :smokin: