PDA

View Full Version : Καθαρισμα Carbs..



n1k3man
10/09/2005, 14:02
δευτερα θα παω σ'ενα μηχανικο να μου ρυθμισει τα carbs στο CB1 gia 20e με ενα ειδικο οργανο που εχει φερει απο αγγλια.. φανηκε πολυ καλος. για οσους εχετε δει το thread με τον αποστατη θα μου βαλει ολοκληρη δαγκανα [απο CB1 με 17000km που εχει για ανταλλακτικα] με 30ε μαζι με την εργασια του. Συνολο με το ρυθμισμα 50. Επειδη ομως δεν θελω να σκασω &αλλα για να τα βγαλει και να τα καθαρισει και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι σκεφτηκα τη λυση του spray ..

κανει δουλεια ή οχι?? αν εχει δοκιμασει κανεις τετοιο spray ας γραψει και 2-3 λογια για το πως το χρησιμοποιουμε..

ευχαριστω :)

και ενα πολυ καλο link οσους για ψαχνονται με τα τεχνικα στο net
Carb Cleaning FAQ (http://faq.f650.com/FAQs/Carb_Clean.htm#So%20how%20do%20I%20get%20the%20Carb%20Out)




23441

wrenchfzr
10/09/2005, 19:12
το σπρευ γραφει πανω οτι ειναι για καθαρισμα της μαυριλας που πιανουν τα καρμπυρατερ και οχι ενος βουλωμενου κυκλωματος απο καποιο σκουπιδι.ειναι και λογικο αλλωστε.αν καθαριζε το κομματι του μεταλλου που βουλωσε το ζιγλερ τι θα εκανε στο σωμα του καρμπυρατερ και στα ελαστικα μερη.καλα αυτα τα πηδαει δεν τα καθαριζει.αν ομως δεις πως καθαριζει την ορατη βρωμα που καθεται στο σημειο που περνα ο αερας και εξωτερικα απο τις ανθυμιασεις της βενζινης θα παθεις(σημειο που περνα ο αερας ειναι το πισω μερος προς το φιλτρο και μπροστα προς τον λαιμο εισαγωγης)

AFTER
10/09/2005, 19:18
Αυτο το οργανο δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα οργανο που εχει καθε σοβαρο συνεργιο ωστε να ''ζυγιζει'' το μιγμα καθε carb με τα υπολοιπα!

Τα 400 τετρακυλινδρα ειναι πολυ ευαισθητα αν δεν ειναι σωστα ρυθμισμενα τα carbs!

Τωρα αυτο για το ''μηχανημα απο την Αγγλια'' πολυ δεκαετια 80 μου θυμιζει και δεν μου αρεσει.......

n1k3man
10/09/2005, 19:43
δηλαδη wrench να τσιμπισω ενα τετοιο spray τι λες? βγαζω το φιλτροκουτι και ψεκαζω στις εισαγωγες τον carbs?

after το ξερω οτι πολλα συνεργεια εχουν οργανα για τη ρυθμιση των carbs. σοβαρα και μη.. αυτο για δεκαετια που κολλαει ομως? μην εισαι καχυποπτος με το παραμικρο. εγω το ειδα το οργανο αυτο και δεν εχει χρησιμοποιηθει ακομα.. φαινεται καινουριο. οπως και να χει παντως ειδα 2 δουλειες που ειχε στο μαγαζακι του [ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΑΠ'ΕΞΩ] και φανηκε πολυ μερακλης. σε συνδυασμο με την πολυ καλη τιμη που μου κανει, οτι γνωριζει το μηχανακι μου απ'εξω και οτι θα μ'αφηνει να τριγυρναω πανω απο το κεφαλι του και να βλεπω τι κανει το θεωρω πολυ καλο! :winka:

αφου μολις τελειωσουμε να φανταστεις θα παμε και μαζι σ'εναν καλιμπρα να κοιταξουμε λιγο το μπροστινο.

εκτος των αλλων φανηκε πολυ καλος ανθρωπος και εμπιστος.

ισως να τον εχουμε και στο forum αφου του εδωσα την διευθυνση μιας και ψαχνει ανταλλακτικα για ενα special edition SF που εχει!

AFTER
10/09/2005, 20:01
Οκ no problemo,το παιρνω πισω

Ομως κοιταξε καλα το θεμα καθαρισμα/ρυθμισμα γιατι θα σου δουλευει χαλια(θα μπερδευει στα αποτομα ανοιγματα γκαζιου απο τις χαμηλες στροφες),εκτος το οτι θα σου καει τα αντερα του!

Καλο service



:wave2:

wrenchfzr
10/09/2005, 20:02
για εξωτερικο καθαρισμα ειναι μανουλα τιποτα παραπανω και δεν υπαρχει μηχανημα που καθαριζει καρμπυρατερ απο οσο ξερω.σιγα μη τα λυνη και μονο του εκτος και αν εχει μεσα νομιστερακια(το ξερεις το ανακδοτο)

n1k3man
10/09/2005, 20:28
wrench το μηχανημα ειναι για το ρυθμισμα οχι για καθαρισμα! δε μου ειπες το spray το ριχνω εξωτερικα η και μεσα στα carbs?

thanx after, δεδομενου το ποσο εχει παει η αμολυβδη θα προσπαθησω να ρυθμισω λιγο φτωχοτερο το μειγμα..

δε πιστευω να γινει καμια στραβη στο ρυθμισμα και να εχω προβληματα.. αλλιως ζητω που καηκαμε..

AFTER
10/09/2005, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
B]το spray το ριχνω εξωτερικα η και μεσα στα carbs?

[/B]

Και μεσα!
Στην αρχη μπορει να βγαζει καπνο απο την εξατμιση,μην σε ανυσηχει, ειναι απο το καθαριστικο που καιγεται μαζι με την βενζινη

n1k3man
10/09/2005, 20:35
thanx και παλι after

ps: απ'οτι διαβασα τα πανω-κατω στη πεντελη πηγαν καλα σημερα!

AFTER
10/09/2005, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
thanx και παλι after

ps: απ'οτι διαβασα τα πανω-κατω στη πεντελη πηγαν καλα σημερα!

Απ τα προσωπα οσων ειχαν συμμετοχη,νομιζω οτι περασαμε ολοι τελεια :beer:

wrenchfzr
11/09/2005, 06:34
οπως σου ειπε και ο φιλος και μεσα να λειτουργει ο κινητηρας και το οργανο λεγεται υποπιεσομετρο αν το κανεις οικονομικοτερο δεν θα πηγαινει θα θελει πιο πολυ γκαζι και θα ερθει μια η αλλη

stefanos
12/09/2005, 15:58
Η λογική σειρά σε αυτές τις δουλειές αν θέλουμε όντως να δουλεύει το μηχανάκι σωστά και να μην λέμε μετά μαλάκας ο μάστορας και τέτοια αστεία είναι.

πρώτα καθαρίζουμε μετά αλλάζουμε φούσκες κλπ που μπορεί να είναι φθαρμένα είδικά σε πολυκαιρισμένα μηχανάκια ζιγκλέρ βελόνες, και μετά αφού τα καρμπ είναι σε αριστη κατάσταση πάμε για συγχρονισμό σε υποπιεσόμετρο.