PDA

View Full Version : Νέος νόμος για τα ζώα συντροφιάς.



takis-kk
16/02/2012, 05:36
Ενδιαφέρει κυρίως όσους έχουν κατοικίδιο ζώο.
Βασική διάταξη η υποχρέωση τοποθέτησης μικροτσιπ αναγνώρισης.
Δικαιώματα και υποχρεώσεις.




http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/G-DOGS-pap.pdf

takis-kk
16/02/2012, 06:16
Ο νόμος καθιστά υποχρεωτική την τοποθέτηση μικροτσίπ σε όλους τους σκύλους, αφού η μόνη εξαίρεση που προβλέπεται είναι για τους ποιμενικούς. Η τοποθέτηση των μικροτσίπ μπορεί να γίνει μόνο από τους «πιστοποιημένους» κτηνιάτρους που θα υποβάλουν αίτηση στη Διεύθυνση Πληροφορικής του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, ώστε να αποκτήσουν κωδικό πρόσβασης στην τράπεζα δεδομένων όπου και θα καταχωρούνται τα στοιχεία των σκύλων και των ιδιοκτητών...


Μάλιστα ο κάθε ιδιοκτήτης σκύλου είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τον κτηνίατρό του για οποιαδήποτε «μεταβολή» που αφορά τον ίδιο (όπως π.χ. αλλαγή αριθμού ταυτότητος, διεύθυνσης κ.λπ.). Υποχρεωτική είναι και η ενημέρωση του κτηνιάτρου και της βάσης δεδομένων, για... τυχόν απώλεια, μεταβίβαση ή θάνατο του ζώου.



Πέρα από το κόστος της σήμανσης ενός ζώου (περίπου 30-40 ευρώ με την αμοιβή του κτηνίατρου), οι Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης αποκτούν τη δυνατότητα να επιβάλουν έναν... έξτρα «φόρο» τριών ευρώ ανά «τσιπαρισμένο» σκύλο! Ως δικαιολογία αυτού του πιθανού τέλους, ο νόμος επικαλείται την εξασφάλιση εσόδων για τη «διαχείριση» των αδέσποτων κάθε δήμου.Η αφαίρεση του μικροτσίπ από το σώμα του ζώου απαγορεύεται, και το πρόστιμο σε αυτή την περίπτωση φτάνει τις 3.000 ευρώ


Ως αρμόδια όργανα που μπορούν να ελέγξουν και να βεβαιώσουν τις παραβάσεις του νόμου καθορίστηκαν η Δημοτική Αστυνομία, οι υπάλληλοι των Τελωνείων και οι θηροφύλακες των κυνηγετικών οργανώσεων!


Τριακόσια ευρώ πρόστιμο θα πληρώσετε αν παραλείψετε να προσκομίσετε στον οικείο δήμο αντίγραφο του πιστοποιητικού ηλεκτρονικής ταυτοποίησης, ή αν παραλείψετε να δηλώσετε έγκαιρα την απώλεια του ζώου.

nikos_abel
16/02/2012, 06:47
Ωραία. Το επόμενό μου κατοικίδιο θα είναι χωρίς τσιπ


Ζώο είναι κάθε έμβιος οργανισμός, που συναισθάνεται και κινείται σε ξηρά, αέρα και θάλασσα ή οποιοδήποτε άλλο υδατικό οικοσύστημα ή υγροβιότοπο.-


247612

DimChios
16/02/2012, 08:33
και για τις γατες τα ιδια ισχυουν?

:confused:

Cpt. Haddock
16/02/2012, 08:49
Sticky :wacko:

nikos_abel
16/02/2012, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
και για τις γατες τα ιδια ισχυουν?

:confused:

Και για τα χρυσόψαρα :smokin:

Τουλάχιστον θα βρούμε ένα πάτημα με τους άκαρδους που τυρανάνε
τα ζώα τους και εμάς μαζί τους...


(υ.γ. δε γουστάρω τσιπάρισμα κανενός τύπου, αλλά τεςπα)

nikos_abel
16/02/2012, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Sticky :wacko:

Αστειεύεσαι.

vaska
16/02/2012, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Sticky :wacko:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

takis-kk
16/02/2012, 09:00
...γ) Ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο, που συντηρείται ή
προορίζεται να συντηρηθεί από τον άνθρωπο, κυρίως μέ-
σα στην κατοικία του, για λόγους ζωοφιλίας ή συντρο-
φιάς.....


Νομίζω μικροτσιπ μόνο για σκύλους.
Διαφορετικά σύμφωνα με τον ορισμό "Ζώο συντροφιάς" θα έπρεπε να τσιπάρονται κουνέλια,χάμστερ ή ....
και χρυσόψαρα....

:rotflmao:

edit: Με πρόλαβε ο.... άνω καπνίζων....

Υγ. βλέπω ο νόμος να έχει την τύχη του σχετικού με το κάπνισμα...

takis-kk
16/02/2012, 09:17
Εγκατάλειψη τραυματισμένου ζώου μετά απο ατύχημα ..... Πρόστιμο 300 ευρώ

nikos_abel
16/02/2012, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Εγκατάλειψη τραυματισμένου ζώου μετά απο ατύχημα ..... Πρόστιμο 300 ευρώ

Νεκρού; Έχει διαφορά;

"Σας λέω αλήθεια κε πόλιτσμαν, έφυγα όταν είδα ότι οι σφυγμοί της είχαν σταματήσει!
Που να φανταστώ ότι η ρήση με τις εφτάψυχες γάτες ήταν αλήθεια!!!!"

liakaros
16/02/2012, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk


Διαφορετικά σύμφωνα με τον ορισμό "Ζώο συντροφιάς" θα έπρεπε να τσιπάρονται κουνέλια,χάμστερ ή ....
και χρυσόψαρα....



Ακομα και συζυγοι μη σου πω...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Zid
16/02/2012, 09:47
το πρόβλημα είναι οτι η Δήμοι στο συνολό τους δεν έχουν καμία οργάνωση πάνω σ αυτό το θέμα και οτι γίνεται ειναι καθαρά ιδιωτική πρωτοβουλία απο φιλοζωικα σωματεία και φιλόζωους.
Ο νόμος μπορεί να λέει ότι θέλει οι δήμοι όμως δε κάνουν τπτ ... αντίθετα ο νόμος δημιουργεί πρόβλημα σε κόσμο που θέλει να βοηθήσει με τις μαλκιες περι κτηνιάτρων ανα αριθμ ζώων κτλ... και εγκαταστάσεις .. κτλ

Vstrommer71
16/02/2012, 09:51
Ειναι ομως-επιτελους μετα απο δεκαετιες καθυστερησης-ενα μετρο προς την σωστη κατευθυνση
Θα ειναι πιο δυσκολο να αμολανε οι ασυνειδητοι αδεσποτα ζωντανα οταν τα βαριουνται
Οπως παντα βεβαια το μεγα ερωτημα για την Ελλαδα ειναι ΑΝ θα εφαρμοστει αυτος ο νομος και δεν αρχισουμε τα γνωστα κολπακια των παρατασεων,εξαιρεσεων κλπ

Zid
16/02/2012, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71

Θα ειναι πιο δυσκολο να αμολανε οι ασυνειδητοι αδεσποτα ζωντανα οταν τα βαριουνται


Αυτό δεν έχει να κάνει με νόμους δυστυχώς..

takis-kk
16/02/2012, 10:12
Στην Κρήτη πραγματοποιήθηκε η πρώτη σύλληψη ιδιοκτήτη ζώου συντροφιάς μετά τη δημοσίευση του νέου νόμου που ρυθμίζει το σχετικό καθεστώς.

Ειδικότερα, όπως αναφέρει το zoosos, την Τετάρτη 8/2 συνελήφθη ο ιδιοκτήτης σκύλου στην περιοχή Αβδού στη Χερσόνησο της Κρήτης.

Αιτία οι άθλιες συνθήκες κάτω από τις οποίες διαβίωνε το τετράποδο: χωρίς κατάλυμα, μέσα στις λάσπες, δεμένο με μια αλυσίδα που το έπνιγε και δεν του επέτρεπε να καθίσει.

Η σύλληψη έγινε κατόπιν καταγγελίας γείτονα του δράστη, με τον δεύτερο να μένει ελεύθερος μετά από 4 ώρες κράτησης.

http://www.econews.gr/2012/02/11/nomos-adespota-kriti-syllipsi/

Zid
16/02/2012, 10:20
http://topontiki.gr/article/29970

η πραγματικότητα..

Lioulios
16/02/2012, 10:33
Ήταν μία από τις απορίες μου (το μικροτσιπ) που είχα τότε που με μπανάρανε από το σκυλοφόρουμ.

Το θέμα είναι πως αν βάλεις σε ένα σκυλί μικροτσίπ , τότε σε περίπτωση κλοπής του,μπορείς να αποδήξεις ότι είσαι ο νόμιμος κάτοχος κτλ κτλ .
Καμία όμως αρμόδια αρχή δεν έχει από ότι μου είπαν το μηχάνημα για να δει τον αριθμό ή και εγώ δεν ξέρω τι είναι αυτό που δείχνει το μικροτσίπ ,πέρα από κάποιους κτηνίατρους και μερικές φιλοζωικές .

Το μέτρο είναι καθαρά εισπρακτικό και τα 3 Ευρώ άυριο θα γίνουν 23...33...73 και πάει λέγωντας . Έχετε σκύλο κύριε ...Τεκμήριο !

Ότι έγινε με το τσιγάρο και άλλα πολλά καινοτόμα μέτρα ,θα γίνει και εδώ .

Ποιός θα πληρώσει για να αγοράσει η δημοτική αστυυνομία-θυροφυλακή και όποιος άλλος θα είναι υπεύθυνος , τα μηχανήματα αναγνώρισης για να τσεκάρουν ένα σκύλο.
Χρήματα δεν υπάρχουν και το μόνο σίγουρο είναι πως θα θέλουν να βγάλουν περισσότερα από ότι θα δόσουν.

Μακάρι να κινηθεί στην σωστή κατεύθυνση ,αλλά είμαι πολύ δύσπιστος .

Για δικούς μου λόγους ,θα ήθελα να βάλω τσιπ στο σκυλί μου (είχαμε και παλιά) ,αλλά το σκέφτομαι ....


Είμαι σίγουρος πως αν πάω τώρα στο δήμο και ρωτήσω λεπτομέριες ....Δεν θα βρεθεί κανένας να μου απαντήσει επίσημα ή να μου δώσει κάποιο έγγραφο με δικαιολογητικά .

takis-kk
16/02/2012, 10:54
9. Για την αναγνώριση των ιδιοκτητών δεσποζόμενων
ζώων συντροφιάς, που φέρουν ηλεκτρονική σήμανση,
.................................................................................
...................................................... κατάλληλους ανι-
χνευτές, η δαπάνη αγοράς των οποίων βαρύνει το Υ-
πουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων



Μικροτσιπ μπορεις να τοποθετήσεις στον κτηνίατρό σου , αυτός έχει και τον κατάλληλο ανιχνευτή
Μέχρι σήμερα ο Πανελλήνιος κτηνιατρικός σύλλογος κρατούσε και τα αρχεία, τώρα βάσει του νόμου υποχρεούται να τα παραδώσει στο Υπουργείο, διατηρώντας πρόσβαση στην βάση δεδομένων με κωδικό πρόσβασης. Επίσης, κωδικός πρόσβασης παρέχεται και στους Ο.Τ.Α.,

nikos_abel
16/02/2012, 11:41
Και γιατί να πληρώσουμε εμείς;

Να πληρώσουν τα ίδια!!!!!

sniper
16/02/2012, 11:50
Eγώ αποφάσισα να έχω για συντροφιά μια βασιλική κόμπρα..

Ας έρθει όποιος θέλει να της βάλει τσιπάκι ή να δει αν έχει..

Kούκλα είναι..!


247618

makis206
16/02/2012, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eγώ αποφάσισα να έχω για συντροφιά μια βασιλική κόμπρα..
Ας έρθει όποιος θέλει να της βάλει τσιπάκι ή να δει αν έχει..

Σιγά το δύσκολο, βάζεις το τσιπ σε ένα χάμστερ..:rotflmao:

nikos_abel
16/02/2012, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σιγά το δύσκολο, βάζεις το τσιπ σε ένα χάμστερ..:rotflmao:

θα χρειαστεί να έχεις πολλά χάμστερ και μετά να κάνεις διαλογή στα...μπλιαχ

dmf
16/02/2012, 13:33
Μλκιά ο νόμος.. Κάλλιστα μπορούν όλοι να ισχυριστούν ότι ο σκύλος που έχουν στο σπίτι δεν είναι συντοφιάς, αλλά σκύλος φύλακας (working dog).
gf

takis-kk
16/02/2012, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Μλκιά ο νόμος.. Κάλλιστα μπορούν όλοι να ισχυριστούν ότι ο σκύλος που έχουν στο σπίτι δεν είναι συντοφιάς, αλλά σκύλος φύλακας (working dog).
gf

Οχι! :nono:

Εξαιρούνται μόνο οι ποιμενικοί.
Η μόνη εξαίρεση απο υποχρέωση μικροτσιπ!

el_hymador
16/02/2012, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk

Βασική διάταξη η υποχρέωση τοποθέτησης μικροτσιπ αναγνώρισης.




http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/G-DOGS-pap.pdf

Done!


247628

takis-kk
16/02/2012, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Done!


:winka: well done.


Τώρα το πρόσεξα.. Το αυτί τοστιέρα ?

Antwnis
16/02/2012, 14:48
Όλα τάχε η ψωροκώσταινα, το τσιπάρισμα τών σκύλων τη μάρανε!
Θα μου πείς, από κάπου πρέπει να αρχίσει το υποχρεωτικό τσιπάρισμα, ο πιο "πιστός φίλος του ανθρώπου" είναι μια καλή αρχή.
Η συνέχεια (σε όχι μεγάλο διάστημα κατα το πως δείχνουν τα πράγματα) θάναι το τσιπάρισμα των νεογέννητων παιδιών μας!
Αν δεν είναι τσιπαρισμένο το βρέφος δεν θα μπορει να πάρει άδεια εξόδου από το μαιευτήριο, άσε δε που θα έχουν ανιχνευτή στις εξόδους και όποιος πάει να παρει το απιδι του στο έτσι θα βαράνε συναγερμοί!
:a66:

HelenKoR
16/02/2012, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Done!

:lol:

Aρθρο 4, παράγραφος 4
Η σήμανση και η αναγνώριση κάθε ζώου συντρο-
φιάς πραγματοποιείται με την τοποθέτηση στην αριστε-
ρή εξωτερική πλευρά του τράχηλου του ζώου συστήμα-
τος ηλεκτρονικής αναγνώρισης (αποκριτής πομποδέ-
κτης)[...]


:smokin:

HelenKoR
16/02/2012, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eγώ αποφάσισα να έχω για συντροφιά μια βασιλική κόμπρα..

Ας έρθει όποιος θέλει να της βάλει τσιπάκι ή να δει αν έχει..

Kούκλα είναι..!

Λένε οτι η επιλογή κατοικιδίου γίνεται βάση της προσωπικότητάς μας :bigcry:

sniper
16/02/2012, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από HelenKoR
Λένε οτι η επιλογή κατοικιδίου γίνεται βάση της προσωπικότητάς μας :bigcry:

Aυτό να το πεις σε όσους έχουν για κατοικίδια τους Ραντανπλάν..

:smokin:

Πανοπτικός
16/02/2012, 15:27
Θα επρεπε να ισχυει κ για τις γυναικες οταν παντρευονται. :bawl: :bigcry: :lol: :bawl: :bigcry: :lol:

sniper
16/02/2012, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Θα επρεπε να ισχυει κ για τις γυναικες οταν παντρευονται. :bawl: :bigcry: :lol: :bawl: :bigcry: :lol:

Δεν κινδυνεύεις πια από εμένα.. :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol:

takis-kk
16/02/2012, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Θα επρεπε να ισχυει κ για τις γυναικες οταν παντρευονται. :bawl: :bigcry: :lol: :bawl: :bigcry: :lol:

Πολύ Σωστά !!
Αφου ως γνωστόν αυτές είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου..

Ποιός όμως θα κρατούσε τη βάση δεδομένων..

Και ποιός θα είχε πρόσβαση ??

Καλύτερα με την αμφιβολία ....

DimChios
16/02/2012, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν κινδυνεύεις πια από εμένα.. :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: μλκ!!!!!!

Ζεύκας
16/02/2012, 19:49
Έλεος ρε πούστη μου με την γκρίνια σας. :sick:



http://www.arcturos.gr/gr/news/details.asp?ID=298&div=3

Στο σύνολό του το νομοσχέδιο συμβάλλει θετικά στην προστασία των ζώων στη χώρα μας.
Ως θετικά σημεία του νομοσχεδίου σημειώνουμε:
την κατάργηση της χρήσης των ζώων σε παραστάσεις τσίρκο, γεγονός που καθιστά την Ελλάδα*

1η χώρα στην Ευρώπη και 2η στον κόσμο με τσίρκο χωρίς κανένα είδος ζώου


Δεν είδα κανένα "φιλόζωο" εδώ μέσα να ποστάρει την είδηση...κάνω λάθος;

nikos_abel
16/02/2012, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Έλεος ρε πούστη μου με την γκρίνια σας. :sick:



http://www.arcturos.gr/gr/news/details.asp?ID=298&div=3

Στο σύνολό του το νομοσχέδιο συμβάλλει θετικά στην προστασία των ζώων στη χώρα μας.
Ως θετικά σημεία του νομοσχεδίου σημειώνουμε:
την κατάργηση της χρήσης των ζώων σε παραστάσεις τσίρκο, γεγονός που καθιστά την Ελλάδα*

1η χώρα στην Ευρώπη και 2η στον κόσμο με τσίρκο χωρίς κανένα είδος ζώου


Δεν είδα κανένα "φιλόζωο" εδώ μέσα να ποστάρει την είδηση...κάνω λάθος;

Διαφωνώ με το θέμα τσίρκου με ζώα. Επιμένω να καταργηθεί πρώτα το άλλο με τους 300 ανθρώπους μέσα, που είναι και επικίνδυνο.

Ζεύκας
17/02/2012, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Διαφωνώ με το θέμα τσίρκου με ζώα. Επιμένω να καταργηθεί πρώτα το άλλο με τους 300 ανθρώπους μέσα, που είναι και επικίνδυνο.

πςςς τι πρωτότυπη σκέψη

Ζεύκας
17/02/2012, 00:25
Α ξέχασα, από το ίδιο δελτίο τύπου του Αρκτούρου:

Αντίθετα, αρνητικά μας προβληματίζει η προαιρετική ηλεκτρονική σήμανση των σκύλων φύλαξης
με εξαίρεση αυτούς μετέχουν σε πρόγραμμα γενετικής βελτίωσης της φυλής τους, καθώς:

Η αναπαραγωγή ημίαιμων σκύλων φύλαξης, χωρίς υποχρεωτική σήμανση και παρακολούθηση
από την Πολιτεία δημιουργεί μεγαλύτερες πιθανότητες ανεξέλεγκτης εγκατάλειψης κουταβιών και
διαιώνισης του μείζονος προβλήματος των αδέσποτων σκύλων.


Κοίτα να δεις ρε μλκ. αυτοί οι αγάμητοι του dogforum έχουν απλώσει τα δίχτυα τους μέχρι και στον Αρκτούρο!
σκοτεινές δυνάμεις του κακού

nikos_abel
17/02/2012, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
πςςς τι πρωτότυπη σκέψη

Εντάξει, απλά ονειρεύομαι τη μέρα που θα δείχνω στο γυιο μου ιστορικά ντοκουμέντα που θα
αναλύουν το τι έγινε εκείνα τα μαύρα χρόνια με τους προδότες....

Lioulios
17/02/2012, 08:04
Δε μιλώ .

Απλά σε μία κοινωνία που ότι και να σου λένε , σε έχουν κάνει να μην πιστεύεις τίποτα , αυτό μου φαίνεται πολύ ουτοπικό .


Εδώ θα είμαστε .

paulopoulos
18/02/2012, 12:16
Αρχίσαμε.. υποχρεωτικό τσιπ..
σε μερικά χρόνια θα βάλουν και υποχρεωτικό τσιπ σε ανθρώπους.. εκει να δω αυτους που συμφωνούν με το συγκεκριμένο στους σκύλους...

Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω στο σκυλο μου που να χτυπιούνται..

Καλύτερα μιας ωρας ελεύθερη ζωη παρά 40 χρονια σκλαβια και φυλακή.

el_hymador
18/02/2012, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
Αρχίσαμε.. υποχρεωτικό τσιπ..
σε μερικά χρόνια θα βάλουν και υποχρεωτικό τσιπ σε ανθρώπους.. εκει να δω αυτους που συμφωνούν με το συγκεκριμένο στους σκύλους...

Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω στο σκυλο μου που να χτυπιούνται..

Καλύτερα μιας ωρας ελεύθερη ζωη παρά 40 χρονια σκλαβια και φυλακή.

Δες το σαν μοντιφα...

Στην παρακατω φωτογραφια ο σκυλος που προηγειται ειναι τσιπαρισμενος σε αντιθεση με τους αλλους δυο "μαμα" που ακολουθουν... παρ΄ολο που ειναι πιο βαρυς και πιο μαλλιαρος (αυξανει τον συντελεστη οπισθελκουσας) παει να τους ριξει κολωνα...


247740

DimChios
18/02/2012, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δες το σαν μοντιφα...

Στην παρακατω φωτογραφια ο σκυλος που προηγειται ειναι τσιπαρισμενος σε αντιθεση με τους αλλους δυο "μαμα" που ακολουθουν... παρ΄ολο που εινα πιο βαρυς και πιο μαλλιαρος (αυξανει τον συντελεστη οπισθελκουσας) παει να τους ριξει κολωνα...



ΚΑΙ με τους τελευταιους "χαρτες" v3.1

:bigcry: :bigcry:

Lioulios
18/02/2012, 12:47
Το θέμα είναι πολύ πιο σοβαρό .

Πολλοί λένε για τσιπαρίσματα ανθρώπων κτλ (έχει γίνει και αυτό) , αλλά εμένα και πολλούς γνωστούς μας χαλάει πάρα πολύ το γεγονός ότι αυτό γίνεται τώρα...Τώρα που ΔΕΝ λειτουργεί ΤΙΠΟΤΑ .
Τώρα θυμήθηκαν τα αδέσποτα ;
Εδώ θα είμαστε και θα το δείτε . Του χρόνου ή όποτε μαζέψουν πολλούς , θα βάλουν και τεκμήριο στα σκυλιά .

Από την άλλη είμαι θετικός στο τσιπάρισμα ,αφού όπως είπα το εχω ξανακάνει . Τώρα όμως δεν τους πιστεύω ότι και να μου λένε .