PDA

View Full Version : ti mixanaki m teriazei?



sins
17/02/2012, 11:33
Kalimera paidia ime 15 xronwn m aresei na asxoloumai me ta mixanakia kai ta autokinita o pateras m dn me afinei na parw papi scooter gt nomizei pos tha skotwthw kai dikio exei gia auto kai egw ton epeisa na psaksw na brw ena katharo na to paroume mazi kai na anebenoume sta bouna i na pigenoume stis paralies! exw akousei para poli kala logia gia to honda to crf 250 to 4T.... eimai sxetika arxarios...dn thelw na mpleksw me dixrona mixanakia! parakalw tha me boithisete??? eimai 1,78 kai eimai 81 kila (tomari olokliro )sas euxaristw!:smilea: [SIZE=3]xe[/SIZE

KaTaNaS
17/02/2012, 11:59
φιλαρακι θα σε παρακαλούσαμε να γράφεις με ελληνικους χαρακτήρες.

Για το θέμα σου τωρα, μακάρι όλοι οι γονεις και τα ζωηρά παιδιά να σκέπτονταν έτσι όπως εσείς.

Αν ξεκινήσεις σε αυτη την ηλικία καβαλωντας χωματινο μηχανακι υπο την επίβλεψη εμπειρότερων αναβατων θα γίνεις πιλοτάκι.

Προτίμησε σε δίχρονο 125, εντουρο μηχανακι (με φωτα και αδεια κυκλοφοριας) γιατι ειναι πιο ελαφρυ και πιο φιλικό, επίσης έχει πιο φθηνη συντήρηση και ειναι καλύτερο σχολειο για νέους.

sins
17/02/2012, 12:06
σε ευχαριστω ρε φιλε αλλα το διχρονο θελει λαδια που αμα δεν τα βαλεισ σωστα δοσολογιακα μπορει να σ κολλισει το μοτερ γενικωσ τα διχρονα δν τα συμπαθω παντως σε ευχαριστω γιατι ομωσ να πω οχι σε ενα crf 250r 4τ??? π μαλιστα εχς βρει ενα μαζι με καροτσα μοντελο του 09 2.500 ευρω???και με πολι λιγα χιλιομετρα???

Εχετλαίος
17/02/2012, 12:08
ς

:wave2:

KaTaNaS
17/02/2012, 12:14
Κανενα πρόβλημα με τετραχρονο, ψάχνε στα 250αρια τετραχρονα, καλύτερα βεβαια σε εντουρο μηχανακι και οχι σε μοτο κρος, για να μπορεις να μπαινεις πιο ανετα σε μονοπάτια που θελουν σκαρφαλωμα...


Τα ΜΧ ειναι για πίστα μοτο κρος και χρειαζονται περισσοτερη εμπειρια σε μονοπάτια και στο βουνο γενικοτερα λογω πιο καθαρης δυναμης.

Αν ειναι καθαρό το μηχανακι χτύπα το

Πάρε κράνος αμέσως, μποτες θώρακα και επιγονατιδες, επιαγκονιδες.

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

sins
17/02/2012, 12:20
βρισκομαι στιν πατρα ....διλαδη εσι λεσ αυτο το crf 09 250r με καροτσα να το χτιπισω ε? αυτο που δν θελω να γινει ποτε ειναι να φοβιθω το γκαζι! βεβαια δεν ξερω γτ μ αρεσει τοσο πολυ αυτο το crf!

bulmont
17/02/2012, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sins
βρισκομαι στιν πατρα ...

γιαφτό κε εγό έφιγα απω τιν πάτρα

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

DUKASII
17/02/2012, 12:28
isoropia xereis?

sins
17/02/2012, 12:34
οσο να ναι κσερω καπια βασικα πραγματα ισοροπια μπορς να σου πω πωσ οταν ειχα παρει ενα παπι 125 το πιγενα μια χαρα δν ειχα προβλιμα στιν ισοροπια αλλλα οταν πιρα εν παπι 50ρι π ο κατασκευαστισ του δινει 55 τελικι και τ εβαλα πρωτι να φιγω παραλιγο να πεσω πανω σε ενα αμακσι χαχαχαχαχα ναι να ισοροππω πανω στο μιχανακι κσερω το να οδιγω με σιμπλεκτι δν ξερω αλλα θα μαθω τοθλαχιστον πιστευω θα τα καταφερω:smilea:

sins
17/02/2012, 12:35
γιατι εφιγεσ απο την πατρα φιλε μ??

KaTaNaS
17/02/2012, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sins
γιατι εφιγεσ απο την πατρα φιλε μ??
επειδη δεν πάτωνε...

Επί του θέματος τώρα, δεν καταλαβαίνω τι εννοεις όταν λές "καρότσα"!

Η Πάτρα έχει ιστορία στα χωμάτινα κι έχει και καλή παρέα για το βουνό.

Έχω εναν φίλο μηχανικό στην Πάτρα εξειδικευμενο στο χωματινα αν θες να ελεγξει το μηχανακι σου.



Αν ξέρεις να κανεις ποδήλατο, μπορείς να καβαλησεις και μηχανακι... ο συμπλέκτης ειναι υποθεση ενος σαββατοκύριακου για να μάθεις.


ΑΛΛΑ δεν θα ξεκινησεις τιποτα αν δεν εχεις πάρει πρώτα κράνος.

sins
17/02/2012, 13:14
Eυχαριστω παιδια επειδι μολισ μιλισα με εναν φιλο μ ειπε πςσ ενα καθαρο οπωσ το crf δν ειναι ιδανικι επιλογι για το βουνο γτ οι αναρτισεισ του κανουνε ποιο πολι για πιστα και ειναι κουραστικεσ στο βουνο......εσεισ τι λετε ?? μ ειπε να δω κατι σε κτμ exc ti lete??
\

bulmont
17/02/2012, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
επειδη δεν πάτωνε...

Επί του θέματος τώρα, δεν καταλαβαίνω τι εννοεις όταν λές "καρότσα"!





Aυτό που έχουν τα DATSUN πίσω από την καμπίνα του οδηγού αν κι' υποψιάζομαι
πως ο ανωτέρω νεαρός, εννοει μάλλον ''τρέιλερ'' μεταφοράς μοτο.

Και ναι ..........

Τ' ομολογώ..........


Είμαι κοντός...........




Καβαλώντας το 520..................δεν πατώνω..........




................. Και ρε Κατάνα..............χαράς το κουράγιο σου




:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

sins
17/02/2012, 13:15
οταν λεω καροτσα ενοω τρειλερ π περνει επανο ενα μιχανακι

KaTaNaS
17/02/2012, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από bulmont

................. Και ρε Κατάνα..............χαράς το κουράγιο σου


υπομονη με τα νεούδια... και ορθογραφία θα μάθουν και όλα θα τα κάνουν... αρκεί να μην τα αποπέρνουμε και κλωτσήσουν...

bulmont
17/02/2012, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
υπομονη με τα νεούδια... και ορθογραφία θα μάθουν και όλα θα τα κάνουν... αρκεί να μην τα αποπέρνουμε και κλωτσήσουν...

Σωστόςςςςςς


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

KaTaNaS
17/02/2012, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sins
οταν λεω καροτσα ενοω τρειλερ π περνει επανο ενα μιχανακι


Φιλαράκι , να προσπαθείς να γίνεσαι όσο πιο κατανοητός μπορείς.

Σωστα σου είπε ο φίλος σου, το ίδιο σου έγραψα κι εγω πιο πάνω... πάρε κάτι με φώτα (μηχανακι enduro δηλαδή) !!!

Πάρε τον παλιό πρόεδρο της μοτολέσχης Πάτρας , παλιός εντουράς που ξέρει να σε κατατοπήσει και να σε ενημερώσει μιας και εισαι μικρός και χαίρεις προσοχής.

Κουβελιώτης Κώστας 2610-339958

sins
17/02/2012, 13:31
οποτε παιδια λετε ΚΤΜ exc 125 2τ ι 250 4τ?
ευχαριστω

MikeG
17/02/2012, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sins
οποτε παιδια λετε ΚΤΜ exc 125 2τ ι 250 4τ?
ευχαριστω


KTM exc 125 2T ή KTM exc 200 2T ή KTM exc 400 4T

KaTaNaS
17/02/2012, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sins
οποτε παιδια λετε ΚΤΜ exc 125 2τ ι 250 4τ?
ευχαριστω


δίχρονο 125αρι καλύτερα. αν πάρεις και μοντέλο 08-09' ειναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί


Υπάρχει ενα πολυ καλό απο γνωστό http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=8687

sins
17/02/2012, 14:08
πολυ καλο το μηχανακι που μου εδεικσες αλλα ρε γαμοτο πολλα τα λεφτααα :confuse ο αριθμος π μ εδωσες ειναι ο προσωπικοσ του κυριου κουβελιωτι??ι ειναι μαγαζιου??και οσον αφορα τα ορθογραφικα εχς σινυθισει να γραφω με greeklish και δεν ξερω τι μ γινετε :rolleyes:

Anty12
17/02/2012, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sins
και οσον αφορα τα ορθογραφικα εχς σινυθισει να γραφω με greeklish και δεν ξερω τι μ γινετε :rolleyes:

Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=65406) τότε

KaTaNaS
17/02/2012, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sins
πολυ καλο το μηχανακι που μου εδεικσες αλλα ρε γαμοτο πολλα τα λεφτααα :confuse ο αριθμος π μ εδωσες ειναι ο προσωπικοσ του κυριου κουβελιωτι??ι ειναι μαγαζιου??και οσον αφορα τα ορθογραφικα εχς σινυθισει να γραφω με greeklish και δεν ξερω τι μ γινετε :rolleyes:


1. του μαγαζιού του σου εδωσα, παρτον και πες του θες να ξεκινησεις χωμα να σου πει 2-3 πραγματα

2. Προσπάθησε να GOOGLάρεις τις λέξεις όσο μπορείς να μαθαινεις πως ειναι το σωστό, κριμα είναι μορφωμένο παιδί.

3. το μηχανάκι που σου εδειξα, είναι φίλου και μπορεί να κανει και καλυτερη τιμη.

Υπάρχει κι αλλο ένα παρόμοιο 08' στα 2900 επίσης απο φίλο: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2037757/

sins
17/02/2012, 14:59
να σε ρωτησω φιλε ενα ΚΤΜ ΕΧC μπορει να πηγαινει στην ασφαλτο??? ευχαριστω πολυ για ολα

KaTaNaS
17/02/2012, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sins
να σε ρωτησω φιλε ενα ΚΤΜ ΕΧC μπορει να πηγαινει στην ασφαλτο??? ευχαριστω πολυ για ολα
Ενα KTM exc ειναι μοτοσυκλέτα εντούρο και βγαζει πινακιδα.

οι μοτοσυκλέτες μοτοκρος ειναι αυτες που μπροστά δεν εχουν φαναρι αλλά numberplade, αυτες δεν βγαζουν πινακίδες για αυτο και απαγορεύεται η κυκλοφορία τους στο δρόμο.

οι μοτοσυκλέτες εντούρο, έχουν φωτα, βγαζουν πινακίδα , και αν τις ασφαλίσεις δικαιούσαι καθ΄όλα να την κυκλοφορείς στο δρόμο αν και δεν ειναι οτι καλύτερο γιΑ ΤΟΝ κινητηρα που ειναι φτιαγμένος για χωματόδρομο.

dmf
17/02/2012, 21:47
Δεν ξέρω πολλά επι του θέματος, αλλά το crf250r δεν είναι cross? Τα εντούρο x δεν εχουν στο τέλος δεν είναι?

Acacius
18/02/2012, 00:26
Ρε παιδιά, ο μόνος είμαι που σκέφτομαι ότι δε θα ήταν άσχημα να αρχίσει το παλληκάρι με κανένα παλιότερο τετράχρονο 250άρι; XR-TTR-DR Βρίσκεις κάτω από ενάμισι χιλιάρικο (KLX και πιο καινούργια/ακριβά) και είναι νομίζω μια χαρά για εντουρόβολτες σε λογικά πλαίσια αν δε σκοπεύει να γίνει ο νέος Άχολα. Ή κανένα WR 200 αν τα ανταλλακτικά δεν είναι τόσο θέμα.

sins
18/02/2012, 07:54
γεια σ φιλε, αυτα τα μηχανακια που λες δεν ειναι καπως παλια ?ενοω υπαρχουν και ποιο καινουργια μοντελα οπωσ το κτμ ΕΧc και γιατι λεσ 250 4Τ και οχι 125 2Τ
??

Acacius
18/02/2012, 19:51
Να σου πω δε στα προτείνω ακριβώς, αλλά μου φαίνεται λογική ιδέα οπότε ρωτάω και τους υπόλοιπους αν τα θεωρούν καλή πρόταση. Είναι παλιές μηχανές και δεν είναι καθαρόαιμες, απλά νομίζω ότι είναι ένας καλός και σχετικά φθηνός συμβιβασμός, αφού βρίσκεις και με χιλιάρικο. Αν ψάχνεις κάτι σκληροπυρηνικό δε σου κάνουν, αλλά για βόλτες σε λογικά πλαίσια νομίζω ότι είναι μια χαρά. Ένα θέμα είναι σε τι κατάσταση θα τις βρεις.

Τα δίχρονα νόμισα ότι ήθελες να τα αποφύγεις, τo EXC είναι αλλού σε σχέση με τα παραπάνω.

MikeG
18/02/2012, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Να σου πω δε στα προτείνω ακριβώς, αλλά μου φαίνεται λογική ιδέα οπότε ρωτάω και τους υπόλοιπους αν τα θεωρούν καλή πρόταση. Είναι παλιές μηχανές και δεν είναι καθαρόαιμες, απλά νομίζω ότι είναι ένας καλός και σχετικά φθηνός συμβιβασμός, αφού βρίσκεις και με χιλιάρικο. Αν ψάχνεις κάτι σκληροπυρηνικό δε σου κάνουν, αλλά για βόλτες σε λογικά πλαίσια νομίζω ότι είναι μια χαρά. Ένα θέμα είναι σε τι κατάσταση θα τις βρεις.

Τα δίχρονα νόμισα ότι ήθελες να τα αποφύγεις, τo EXC είναι αλλού σε σχέση με τα παραπάνω.


Πλέον με 2000 euros βρίσκεις KTM δίχρονο super. Είναι κλάσεις ανώτερα από αυτά που σκέφτεσαι & σε βοηθούν όντως να κάνεις πρόοδο στην οδήγηση και τη τεχνική σου. Συν αυτό που γράφεις "το σε τι κατάσταση θα τα βρεις τα παλιά".
Οι αναρτήσεις τους σίγουρα θα είναι χάλια, όπως ήταν εξαρχής εξάλλου, μαζί και τα φρένα. Άσε τη δύναμη του μοτέρ. & αυτά είναι αρκετά σημαντικά.

:wave2:

OldMan
21/02/2012, 12:10
Ρε Αρκούδε..

Σ'αγαπάω, σ'εκτιμάω αλλά ώρες ώρες με τρελαίνεις ρε συ..

Τι ιστορία έχει η Πάτρα στα χωμάτινα εκτός από τα κατερπίλαρ που φτιάχναν τον δρόμο για Αρόη..??? :look:

Και γιατί λες του παιδιού να πάρει 125 2Τ και να το παίζει δεινός χορευτής κλακετών ενώ δεν έχει ιδέα από αλλαγές ταχυτήτων?? :confused:

sins
01/03/2012, 17:36
παιδια να ρωτησω??? σε cr 250 του 97 μπορει να μπει κουστουμι απο cr 250 2006??? ευχαριστω

Allst@rf
01/03/2012, 18:00
ευτυχώς που ρωτάν οι νέοι ,να μαθαίνουμε και μεις οι "παλιότεροι"...:smokin:

sins
01/03/2012, 20:04
ευτυχώς που ρωτάν οι νέοι ,να μαθαίνουμε και μεις οι "παλιότεροι"...:smokin:



ρε φιλε μιπωσ ξερεις?????????????????????????????????

kordix
01/03/2012, 20:52
παιδια να ρωτησω??? σε cr 250 του 97 μπορει να μπει κουστουμι απο cr 250 2006??? ευχαριστω

Δεν νομίζω ότι γίνεται. φαντάσου ότι ακόμα και τα μοντέλα του 2000 έχουν άλλα πλαστικά (ουρά, καπάκια ψυγείου) από τα 2003 οπου μετά είναι ίδια μέχρι που καταργήθηκε το μοντέλο.

Τα 97ρια είναι με τον παλιό σκελετό πριν τον αλουμινένιο που βγήκε το 98 (δεν είμαι απόλυτα σιγουρος για τις χρονολογίες) και είχαν τελείως διαφορετικά πλαστικά.

Αλλά και με τον αλουμινένιο να είναι χλωμό το κόβω να ταιριάζουν.