PDA

View Full Version : Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά



Innersense
10/09/2005, 21:31
Καταρχήν προλαβαίνοντας τις όποιες παρατηρήσεις, θα ήθελα να πω ότι καταλαβαίνω ότι το θέμα είναι αρκετά τεχνικό, επειδή όμως πρόκειται να εφαρμοστεί πρακτικά στα ταξίδια με τη μηχανή, θεώρησα ενδιαφέρον να θέσω το ζήτημα και εδώ. Τώρα όσον αφορά το αν είναι η σωστή κατηγορία ή όχι το αφήνω στην κρίση των Moderator's (κάτι σαν Motorhead μου ακούγεται, τέλος πάντων).

Κατά καιρούς έχουν γίνει διάφορα post για προγράμματα πλοήγησης (navigation) με χάρτες ή ακόμα και χρήση GPS σε κινητά και PDA.

Κινδυνεύοντας να γίνω κουραστικός και να φάω κανένα γιαούρτι θα ήθελα αν μπορεί κάποιος φωτεινός παντογνώστης να εξηγήσει σε χαμένους σαν και εμένα ποιό πρόγραμμα ταιριάζει σε κάθε περίπτωση.

Πχ,

- κατηγοριοποίηση ανάμεσα σε απλά προγράμματα με χάρτες και σε αυτά που συνδέονται με GPS

- κατηγοριοποίηση σε προγράμματα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε PC / PDA / (με) GPS / Κινητό / Άλλη συσκευή;

(πχ, ικανοποιητική περιγραφή θα μπορούσε να είναι η εξής για να καταλαβαίνουμε όλοι τι γίνεται:

Microsoft Autoroute: είναι ένα πρόγραμμα για υπολογιστή (PC) το οποίο μπορεί να βγάλει βέλτιστες διαδρομές στην Ευρώπη -δυστυχώς μέχρι και την έκδοση 2005 δεν περιλαμβάνεται όλη η Ελλάδα συνδεμένη με το Ευρωπαϊκό οδικό δίκτυο παρά μόνο η Αττική- και μπορεί να συνδεθεί με GPS.)

- τέλος μια διευκρίνιση: ποια από τα προγράμματα που προορίζονται για κινητά προορίζονται για χρήση σε κινητά με Symbian OS και πια για το κλασικό menu (πχ Nokia 6230i). Στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για εφαρμογές Java;

Αν και στην Ελλάδα ακόμα λέξεις όπως GPS και PDA ακούγονται διαστημικές και υπερπολυτελείς πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα, κάαααααποια στιγμή θα πάρει χαμπάρι και ο πολύς κόσμος την χρησιμότητα τους. Ήδη από τις συσκευές που έχουν κάνει την εμφάνιση τους στα Ταξί (Καναρίνια, Τweety κλπ) τσιμπάνε αρκετοί, ρωτάνε και ψάχνονται. Πάντως αν και ο εξοπλισμός είναι ακόμα αλμυρούτσικος ένας πλήρης χάρτης της Ελλάδας είναι must για οποιοδήποτε ταξιδιάρικο κινητό.

Ελπίζω να μην έγινα πολύ κουραστικός, πιστεύω πάντως ότι το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον (θα ενδιαφέρει ακόμα και όσους δεν γνωρίζουν ακόμα ότι τους ενδιαφέρει!) και ελπίζω να ευδοκιμήσει η συζήτηση...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!

(ΥΓ: Θερμή παράκληση η συζήτηση να μην προχωρήσει στην διακίνηση και εύρεση παράνομου υλικού μιας και αφορά την ευρύτερη κατανόηση του υπάρχοντος λογισμικού. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν και τα pm)

banditgr
10/09/2005, 21:53
Lipon...yparxoun programata kai gia kinita tilefona kai gia pocket pc opou ola proipothetoun na exeis ena bluetooth gps module oste na to vlepoun.
Ta programata einai kirios to Route66 kai TomTom gia ta Symbian kinita (NOKIA series 60,70),Destinator SP,TomTom,PocketStreets gia Windows Mobile smartphones (mpx 200,qtek klp.) kai ta idia kikloforoun se ekdoseis gia PocketPC.
Merika pocketpc ensomatonoun gps receivers...ta perisotera oxi.
Genika pio xristika logo megalis kai kalis othonis kai taxititas cpu einai ta PocketPc.Tora yparxoun kai aytonomes siskeyes pou einai klasika gps (garmin..magelan..tomtom) alla kateme simferei kalitera o sindiasmos pocketpc+gps.

Tropeas
10/09/2005, 22:20
Απο Μάρτιο έχω σκοπό να κάνω ένα Project που λέγεται μοτο-pc , (SF γνωρίζεις ένα κοινό μας γνωστό που έχει υλοποιήσει ένα car-pc και μάλλον θα μας δώσει και αυτός τα φώτα του...)

Σκοπός απο αυτό το project θα είναι (και θα χρειαστώ εμπειρικά την βοήθειά όλων σας...) να φτιαχτεί ένα software που θα είναι όσο το δυνατόν open (πιθανώς σε Linux) και όσο το δυνατόν πιο " φορητό" .

Μιλάμε δηλαδή για υλοποίηση σε palmtop ή pocket pc, με ιδιαίτερη έμφαση στις λειτουργίες καταγραφής photo - video διαδρομής με αυτοματοποιημένους τρόπους και καταχώρησεις αυτόματα σε χάρτη μέσω GPS κλπ δημιουργόντας έτσι ενα online επιτόπου touring guide. Φυσικά θα υπάρχει χάρτης με GPS αλλά το software θα κληθούμε να το εμπλουτίσουμε εμείς με τις βόλτες μας ... τι λέτε πως σας φαίνεται?

Μακάρι τότε να χω το αρκετό ελεύθερο χρόνο και το αντίστοιχο οικονομικό πλαίσιο για να το ξεκινήσω...

Υπόψην θα έιναι κάτι free για την κοινότητα όλων των μοτοσυκλετιστών... αφού το υλικό θα είναι εμπλουτισμένο απο εμάς τους ίδιους...

WWW
10/09/2005, 22:28
Η ιδέα είναι εκπληκτική και θα συνδράμουμε με όλες μας τις δυνάμεις για το βέλτιστο αποτέλεσμα. Έχω ένα Garmin gpsmap 60 cs. Το έχω και στο moto. Αρκετά καλό μηχάνημα αλλά στην Ελλάδα οι χάρτες υστερούν πολύ. Ακόμα και αυτοί της ανάβασης έχουν αρκετά λάθη.

Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι δικό μας αυτό θα είναι και το τελειότερο.

Tropeas
10/09/2005, 22:33
Μέχρι το τέλος του χρόνου οι χάρτες τελειοποιούνται και με γεωστατικές πληροφορίες...

Innersense
19/09/2005, 23:56
Είναι χαρακτηριστικό πιστεύω ότι παρά τον αρχικό ενθουσιασμό ταχύτατα το thread χάθηκε.

Οκ, δεν λέω κάποια πράγματα δεν αλλάζουν από την μια στιγμή στην άλλη, χρειάζεται όμως προσπάθεια από όλους μας, ακόμα και για την απλή περισυλλογή πληροφοριών!

Banditgr ειλικρινά δεν ήξερα ότι υπάρχει gps module που να υποστηρίζει Bluetooth για σύνδεση με κινητά και pda. Να και κάτι που έμαθα δυστυχώς όμως δεν προλαβαίνω να ψάξω...

Βρήκα το destinator, το route66 και το PocketStreets, κανένα όμως δεν υποστηρίζει Ελλάδα (αν κάνω λάθος διόρθωσε με η στείλε μου σχετικό Pm)

Tropeas μου αρέσεις πολύ, γιατί η λέξη "open" είναι η αγαπημένη μου. Νομίζω ότι η free διάθεση είναι σημαντική για όλους μας.

Γενικά τι πληροφορίες έχουμε για προϊόντα (hardware) που εισάγονται στην Ελλάδα, σε τι τιμές παίζουν και τι υποστήριξη έχουν από software;

Innersense
19/09/2005, 23:58
Θέλοντας να ανοίξω λίγο το δρόμο των από κοινού προσφορών, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, κάτι το οποίο έψαχνα για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καιρό να βρω στο Internet και δυστυχώς δεν έβρισκα ποτέ. Στο τέλος αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου. Αναφέρομαι σε έναν ΨΗΦΙΑΚΟ ΟΔΙΚΟ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ σύγχρονο, ανανεωμένο, ακριβή με όλες τις χιλιομετρικές και λοιπές λεπτομέρειες που χρειάζεται ένας λαίμαργος χιλομετροφαγος που έχει όρεξη να γυρίσει την πανέμορφη χώρα του. Το project έχει απασχολήσει αρκετό από τον (όχι πολύ είναι η αλήθεια) ελεύθερο μου χρόνο και αν υπάρξει ενδιαφέρον ενδέχεται να βελτιωθεί. Ο χάρτης δημιουργήθηκε από το site της http://www.viamichelin.com/ το οποίο παρέχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ οδική υποστήριξη για την χώρα μας, οπότε όσοι ενδιαφερόμενοι ας ρίξουν μια ματιά.

Ο χάρτης βρίσκεται στο link που ακολουθεί και είναι σε μορφή GIF με αρκετά υψηλή ανάλυση γι αυτό προέκυψε και το μεγαλούτσικο μέγεθος των 10 MB. Τα υπόλοιπα τα συζητάμε εν καιρό.

http://rapidshare.de/files/5299191/greece_map_v1.gif.html

καλά χιλιόμετρα!

edit: Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το downloading του αρχείου, ο McGyver έχει γράψει αναλυτικότατες οδηγίες στο παρακάτω link:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13674

Innersense
22/09/2005, 16:47
Σε μια αναζήτηση στο Internet έπεσα πάνω στα εξής προϊόντα του e-shop:

NAVILOCK 61221 GPS NL-206C COMPACT FLASH GPS RECEIVER
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807007
NAVILOCK 61333 GPS NL-207S SECURE DIGITAL GPS RECEIVER
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807008
NAVILOCK 61259 GPS BT-308 BLUETOOTH RECEIVER
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807010

Να σημειωθεί ότι για το πρώτο αναφέρεται ότι συνεργάζεται με το

DESTINATOR 3 ΟΔΗΓΟΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ
http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCE.00253

(άρα banditgr έχεις δίκιο για το Destinator, απλά η έκδοση που βρήκα εγώ δεν περιελάμβανε την Ελλάδα)

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν άλλες προσιτές συσκευές;

Να υποθέσω ότι μια συσκευή συμβατή με BLUETOOTH βολεύει, έτσι ώστε να μπορεί να συνδεθεί ΚΑΙ με κινητό, ΚΑΙ με PDA και με Laptop ή κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό;

stako
22/09/2005, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Σε μια αναζήτηση στο Internet έπεσα πάνω στα εξής προϊόντα του e-shop:

NAVILOCK 61221 GPS NL-206C COMPACT FLASH GPS RECEIVER
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807007
NAVILOCK 61333 GPS NL-207S SECURE DIGITAL GPS RECEIVER
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807008
NAVILOCK 61259 GPS BT-308 BLUETOOTH RECEIVER
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807010

Να σημειωθεί ότι για το πρώτο αναφέρεται ότι συνεργάζεται με το

DESTINATOR 3 ΟΔΗΓΟΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ
http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCE.00253

(άρα banditgr έχεις δίκιο για το Destinator, απλά η έκδοση που βρήκα εγώ δεν περιελάμβανε την Ελλάδα)

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν άλλες προσιτές συσκευές;

Να υποθέσω ότι μια συσκευή συμβατή με BLUETOOTH βολεύει, έτσι ώστε να μπορεί να συνδεθεί ΚΑΙ με κινητό, ΚΑΙ με PDA και με Laptop ή κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό;

Φίλε μου μπράβο, έθεσες ένα πολύ καλό θέμα!

Τώρα είμαι με απλή dialup, θα επανέλθω το πρωί από τη δουλειά!

:wave2: :wave2: :wave2:

McGyver
22/09/2005, 18:50
Αν μπορώ με οποιονδήποτε τρόπο να συνδράμω κι εγώ, ενημερώστε με...

Θα είναι super να δημιουργήσουμε κάτι τέτοιο, έτσι ώστε να το έχω όταν αποκτήσω το Διαλπινιστή...

Ας ελπίσουμε να ξεμπλέξει σύντομα και ο γνωστός χαρτοφάγος του forum για να βάλει κι αυτός το χέρι του...

fantacid
25/10/2006, 00:25
υπαρχουν νεοτερα για το προτζεκτ ή απλα θαφτηκε απο τις σκονες του χρονου???

Vstrommer71
25/10/2006, 00:47
Προγραμματα πλοηγησης προφανως εννοουμε τα προγραμματα τυπου Destinator τα οποια κυκλοφορουν κυριως για PocketPc και εκτελουν λειτουργιες πλoηγησης σε αστικο κυριως περιβαλλον(μιας και οι χαρτες δεν ειναι γενικα πολυ λεπτομερεις εκτος πολεων στην Ελλαδα).Υπαρχει ομως και μια αλλη λυση.Το PathAway (http://pathaway.com) ειναι ενα προγραμμα για λειτουργικο Palm ή WindowsMobile και με την βοηθεια ενσωματωμενων χαρτων σου δειχνει την θεση σου στον χαρτη.Το πλεονεκτημα της εφαρμογης αυτης ειναι οτι με το εργαλειο χαρτογραφησης που σου δινει το προγραμμα,μπορεις απλα να σκαναρεις δικους σου χαρτες,να τους γεωαναφερεις και να εχεις ετσι μια μεγαλη(και προσιτη τιμη!) γκαμα χαρτων.Επισης μπορεις ακομα και σε αγορασμενους χαρτες σε CD να κανεις επεξεργασια και να προσθετεις τις δικες σου καταγραφες.Γενικα ειναι ενα προγραμμα με μεγαλες(σε σχεση με τα αλλα ανταγωνιστικα) δυνατοτητες παραμετροποιησης στα μετρα σου.Αντιπροσωπευεται στη Ελλαδα απο την Αναβαση (http://www.anavasi.gr) και εχει και πολυ προσιτο κοστος.Χρησιμοποιωντας το μπορω να πω οτι οι δυνατοτητες του προσεγγιζουν αυτες πιο εξειδικευμενων και πολυ ακριβοτερων προγραμματων(GIS) χαρτογραφησης.Μπορει να φαινεται για διαφημιση αλλα ειναι ενα ΠΟΛΥ καλο προγραμματακι για PDA με ενσωματωμενο ή συνδεδεμενο GPS:wacko:

crs-k
25/10/2006, 07:11
Αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι δεν εχει ακομα (μιας και φτιαχνεται) πλοηγηση εντος πολης, τοτε το TopoNavigator 3.2 της Αναβασης ειναι "ολα τα λεφτα" κατα την γνωμη μου ... :smilea:

Stergios69
25/10/2006, 07:28
Αν ενδιαφέρεσαι για πλοήγηση σε μεγάλες πόλεις με εύρεση οδών, αυτόματο υπολογισμό διαδρομής και κινήσαι σε κύριες οδικές αρτηρίες, κάποιο pda με το πρόγραμμα destinatorPN θα σε καλύψει.
Αν πάλι, βγαίνεις και σε δασικούς δρόμους ή εκτός δρόμου καταστάσεις, ο χάρτης της ανάβασης είτε σε pda, h gps φορτωμένος είναι η καλύτερη λύση.

Innersense
25/10/2006, 08:21
Που το θυμηθήκατε αυτό το thread τώρα...

Σήμερα, ένα χρόνο μετά έχω κατασταλάξει στην πρακτική λύση ενός Smartphone Qtek 8310 με TomTom 5.2, χάρτη Eastern Europe περασμένο με όλη την Ελλάδα μέσα και δυνατότητα για ΟΛΗ την Ευρώπη (σε κάρτα Sandisk 2G) και εξωτερικό Bluetooth GPS Fortuna Slim.

Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος (αν και θα ήθελα περισσότερες δυνατότητες από το TomTom) και προς το παρόν έτσι κι αλλιώς το TomTom είναι ότι καλύτερο υπάρχει για το Smartphone μου.

Να διευκρινίσουμε ότι το καλό με ένα Smartphone ή με ένα Pocket PC είναι ότι είναι υπολογιστές στους οποίους όποιος ψάχνεται μπορεί να περάσει ότι πρόγραμμα θέλει, να το δοκιμάσει και να δει τι τον βολεύει περισσότερο.

stako
25/10/2006, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Που το θυμηθήκατε αυτό το thread τώρα...

Σήμερα, ένα χρόνο μετά έχω κατασταλάξει στην πρακτική λύση ενός Smartphone Qtek 8310 με TomTom 5.2, χάρτη Eastern Europe περασμένο με όλη την Ελλάδα μέσα και δυνατότητα για ΟΛΗ την Ευρώπη (σε κάρτα Sandisk 2G) και εξωτερικό Bluetooth GPS Fortuna Slim.

Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος (αν και θα ήθελα περισσότερες δυνατότητες από το TomTom) και προς το παρόν έτσι κι αλλιώς το TomTom είναι ότι καλύτερο υπάρχει για το Smartphone μου.

Να διευκρινίσουμε ότι το καλό με ένα Smartphone ή με ένα Pocket PC είναι ότι είναι υπολογιστές στους οποίους όποιος ψάχνεται μπορεί να περάσει ότι πρόγραμμα θέλει, να το δοκιμάσει και να δει τι τον βολεύει περισσότερο.

Φίλε μου έχεις δοκιμάσει το Destinator 6? Στο λέω γιατί για Ελληνικό χάρτη το Destinator δεν έχει αντίπαλο. Για Ευρώπη μείνε με το TomTom, είναι πολύ καλύτερο. Αλλά για Ελλάδα ΔΥΣΤΥΧΩΣ το Destinator είναι μονόδρομος.......

Πάντως πρόσφατα με πήγε σε μια διαδρομή 126 στάσεων σε όλη την Αθήνα μέσα σε μία μέρα με 100% επιτυχία......;)

Innersense
25/10/2006, 08:41
Να προσθέσω και την παράθεση ενός Thread που έχω ανοίξει σε άλλα Forum για κάποια πολύ χρήσιμα GPS Utilities…


Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Ξεκινάω αυτό το Thread ξέροντας ότι ίσως δεν είναι η ο σωστός τίτλος, η σωστή κατηγορία, ίσως καν δεν είναι το σωστό forum.

Αρχίζω όμως από εδώ γιατί πολύ απλά είμαι χρήστης του TomTom 5.2 σε Qtek 8310 και στους 2 μήνες χρήσης του έχω ήδη βρεθεί αντιμέτωπος με την ανάγκη του backup σε Favorites, καθώς επίσης και της προσθήκης Favorites από το Export άλλων προγραμμάτων.

Όπως θα έχετε προσέξει από το menu του TomTom (τουλάχιστον μέχρι την έκδοση 5.2 που χρησιμοποιώ) απουσιάζουν δυνατότητες Import/Export. Για καλή μας τύχη όμως έστω και στην υπάρχουσα κατάσταση αν προγραμματίζουμε κάποια διαδρομή με Itinerary Planning αυτά τα σημεία σώζονται στον φάκελο itn της Storage Card ακριβώς με το όνομα που τους δώσαμε. Bingo! Την δυνατότητα αυτή του TomTom εκμεταλλεύονται κάποια προγράμματα τα οποία μας επιτρέπουν Import/Export σημείων PΟΙ’s/Favorites ή και διαδρομών από άλλα προγράμματα!

Δεν ξέρω αν σας φαίνεται σημαντικό ή ασήμαντο, για μένα όμως αποτελεί σοβαρό λόγο και εγγύηση για να μπορώ να συνεχίσω να ασχολούμαι με την οργάνωση των Favorites μου, όντας σίγουρος ότι ανα πάσα στιγμή (έστω και με κάποια δουλειά από πλευράς του χρήστη) θα μπορέσω να δημιουργήσω αντίγραφο ασφαλείας, να αποθηκεύσω, να κάνω Import/Export από άλλα προγράμματα ακόμα και να μοιραστώ με οποιονδήποτε θέλω τα Favorites μου!

Για να μην πολυλογώ άσκοπα, ξεκινάω με δυο δωρεάν Utilities που υπάρχουν στο δίκτυο και αν υπάρξει ενδιαφέρον (μιας και το θέμα είναι αρκετά εξειδικευμένο) συνεχίζουμε.

- POI Edit: www.poiedit.com
- Tyre: www.tyre.tk

Freeware, μικρά σε μέγεθος, τεράστια σε χρησιμότητα!

Άντε, αν υπάρξει ενδιαφέρον μπορεί να αρχίσουμε και τις ανταλλαγές σε Favorites Ταβέρνες, Μπαράκια, Παραλίες κλπ :beer:

Innersense
25/10/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
προς το παρόν έτσι κι αλλιώς το TomTom είναι ότι καλύτερο υπάρχει για το Smartphone μου.

Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Φίλε μου έχεις δοκιμάσει το Destinator 6? Στο λέω γιατί για Ελληνικό χάρτη το Destinator δεν έχει αντίπαλο.

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πρόσεξε καλύτερα τι γράφω. Δεν έχει βγει ακόμα έκδοση του Destinator που να τρέχει σε Windows Mobile Smartphones (Αν δεις κάπου πως είναι το Qtek 8310 θα καταλάβεις).

Από εκεί και πέρα σε πάρα πολλά Forum έχω διαβάσει (προσοχή, έχω διαβάσει δεν έχω άποψη από προσωπική χρήση) ότι στο Destinator αυτό που αξίζει είναι οι χάρτες του και από εκεί και πέρα το interface του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και γι’ αυτό το λόγο υπάρχουν πάρα πολλές πιέσεις σε Forum στο Internet για να ξεκινήσει συνεργασία του I-Go με χάρτες της NGI.

stako
25/10/2006, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πρόσεξε καλύτερα τι γράφω. Δεν έχει βγει ακόμα έκδοση του Destinator που να τρέχει σε Windows Mobile Smartphones (Αν δεις κάπου πως είναι το Qtek 8310 θα καταλάβεις).

Από εκεί και πέρα σε πάρα πολλά Forum έχω διαβάσει (προσοχή, έχω διαβάσει δεν έχω άποψη από προσωπική χρήση) ότι στο Destinator αυτό που αξίζει είναι οι χάρτες του και από εκεί και πέρα το interface του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και γι’ αυτό το λόγο υπάρχουν πάρα πολλές πιέσεις σε Forum στο Internet για να ξεκινήσει συνεργασία του I-Go με χάρτες της NGI.

Αααα σε βλέπω μέσα στα πράγματα, παρακολουθείς το φόρουμ του iGo? Έχω γράψει εκεί μαζί με τα άλλα παιδιά που ζητάμε να συνεργαστούν με την NGI. Όπως τα λές είναι, ο χάρτης της NGI κάνει το Destinator ότι είναι. Κατά τα άλλα το πρόγραμμα θα το χαρακτήριζα το τελευταίο σαν software. Μόνο οι απαιτήσεις του σε μνήμη σε σχέση με άλλα ανταγωνιστικά είναι τραγικές........

Δεν το ήξερα ότι δεν το βγάζει για smartphone......... Κρίμα......... Εγώ έχω ένα Mio Α701 με mobile5 πάνω οπότε δεν είχε χρειαστεί να το τσεκάρω αυτό.......

Ελπίζουμε σύντομα να κάνει κάτι το iGo........

Innersense
25/10/2006, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ελπίζουμε σύντομα να κάνει κάτι το iGo........
Άντε μακάρι να βρούμε και εμείς τον δρόμο μας επιτέλους! :beer:

Vstrommer71
25/10/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι δεν εχει ακομα (μιας και φτιαχνεται) πλοηγηση εντος πολης, τοτε το TopoNavigator 3.2 της Αναβασης ειναι "ολα τα λεφτα" κατα την γνωμη μου ... :smilea:
Συμφωνω ΑΛΛΑ ειναι προγραμμα για PC κι οχι για PocketPC καρντια μου!:D
Δεν γνωριζω εαν οι Αναβασαιοι θα βγαλουν κατι για PDA

Tropeas
25/10/2006, 14:44
Δυστυχώς λόγω χρόνου δεν είχα ασχοληθεί προηγουμένως, αλλά ευελπιστώ με τον νέο μήνα να έχω περισσότερο χρόνο και χρήμα να ξεκινήσω να ασχολούμαι...
για να δούμε ....
όντως το topo-navigator είναι πολύ καλό!!!:beer:

BLACK77
27/10/2006, 23:05
Εχω δει το προγραμμα Route66 σε Νοκια 6600 με χάρτη Αθηνας κ gps bluetooth receiver και δουλευε μια χαρα. Μεχρι κ γκομενα ακουγες απο το 6600 να σου λεει που να στριψεις :p Δεν ειναι βεβαια οτι καλυτερο αλλα για μηχανη κ για κινητο ειναι ικανοποιητικο κ βολικο.Δεν ξερω τι γινεται με χαρτες υπολοιπης Ελλαδας για το συγκεκριμενο προγραμμα.
Κινητα smartphone pda με ενσωματομενο gps ειναι το ΕΤΕΝ G500 & to Mitac MIO A701. Κ τα 2 πανεμορφα με μεγάλη οθονη αλλα ακριβούτσικα:sick: Πάντος σε συγκριση με ενα κινητο Νοκια το Μιtac A701 που ετυχε να δω με προγραμμα Destinator ηταν αρκετα καλυτερο, πιο ανετο κ πιο καλο χαρτη.

fantacid
28/10/2006, 03:05
σε τι φορματ ειναι οι χαρτες?
οι ιδιοι χαρτες ειναι pocket pc k handheld gps?
ποσα kb ειναι περιπου?

υπαρχουν freeware χαρτες?


απαντηστε αυτες γιατι εχω κι'αλλες!
:lol:

Innersense
28/10/2006, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σε τι φορματ ειναι οι χαρτες?
Το κάθε πρόγραμμα navigation χρησιμοποιεί δικούς του συμβατούς χάρτες προκειμένου να σου βγάζει τις δρομολογήσεις. Από εκεί και πέρα υπάρχουν βοηθητικά προγράμματα στα οποία μπορεί να εισαχθεί οποιοσδήποτε σκαναρισμένος χάρτης/αεροφωτογραφία καλιμπραρισμένος με συντεταγμένες και το GPS απλά να σου δείχνει στίγμα επάνω του.


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
οι ιδιοι χαρτες ειναι pocket pc k handheld gps?
ΌΧΙ


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ποσα kb ειναι περιπου?
Ενδεικτικά:
Χάρτης Ανατολικής Ευρώπης για TomTom (περιέχει μέσα ολόκληρη την Ελλάδα) 191ΜΒ
Χάρτης Δυτικής και Κεντρικής Ευρώπης για TomTom (από τους καλύτερους και πληρέστερους) 1,5GB
Χάρτης Αθήνας για Route66 9MB

Γενικά αν στήνεις δυνατό PPC/Smartphone η αγορά μιας κάρτας 2G είναι σχεδόν μονόδρομος και σε βγάζει από τις σκοτούρες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
υπαρχουν freeware χαρτες?
Τσάμπα δεν υπάρχει τίποτα στη ζωή.
Από εκεί και πέρα με τη δύναμη του Internet και ατελείωτο ψάξιμο κάτι γίνεται.


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
απαντηστε αυτες γιατι εχω κι'αλλες!
Άντε ντε...

Innersense
28/10/2006, 07:53
Ιδού και ένα απλό και βολικό Project για ασφαλές Bike Holding του πολύτιμου Ηλεκτρονικού πλέον Road-Book μας...

Άφταστη Ελληνική πατέντα...


66915

X_NR750
28/10/2006, 09:13
Μια ερωτηση ρε παιδες
ξερει κανεις σας για την προσφορα του Βηματος
κατι ακουσα για Gps με συνδεση bluetooth με κινητο

ξερετε λεπτομερειες?

pimenas
28/10/2006, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Μια ερωτηση ρε παιδες
ξερει κανεις σας για την προσφορα του Βηματος
κατι ακουσα για Gps με συνδεση bluetooth με κινητο

ξερετε λεπτομερειες?

Θα δουλέψει με software σε Java, αρκει το κινητό να εχει bluetooth και η J2ME υλοποίηση στο κινητό να υποστηριζει bluetooth api. Στο K700i που έχω, αν και έχει bluetooth δεν θα δουλέψει γιατι δεν υποστηριζει το bluetooth api.

X_NR750
28/10/2006, 13:06
Εγω εχω ενα Sony Ericsson Z530i το οποιο εχει bleutooth μηπως ξερεις αν θα παιζει?

τιποτα αλλο για την συγκεκριμενη προσφορα?
ποσα κουπονια?
θα δινουν το software και τους χαρτες για το κινητο?

Innersense
09/11/2006, 10:12
Για μια ακόμη χρονιά η Microsoft με απογοήτευσε.

Μόλις κυκλοφόρησε το Micorsoft AutoRoute Europe 2007 το οποίο αν και εκ πρώτης όψεως έχει βελτιωθεί στην κάλυψη του στην Ελλάδα και σε κάποιες βαλκανικές χώρες, για μια ακόμη χρονιά ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ αναλυτική δρομολόγιση εκτός του λεκανοπεδίου της Αττικής (*εκτός κεντρικών κόμβων Αθηνα-Πάτρα & Αθήνα-Θεσσαλονίκη) ούτε σύνδεση με το υπόλοιπο οδικό δύκτιο (της κατά τα άλλα πολύ ενημερωμένης) Δυτικής Ευρώπης.

Τι να πω ντροπή... Και πλέον μετά την αποπεράτωση των Ολυμπιακών αμφιβάλω αν ασχοληθεί κανένας μαζί μας πια.

Για μια ακόμα χρονιά λοιπόν επιστρέφω στο AutoRoute 2002. Κρίμα γιατί η κάλυψη της Αττικής στο 2007 είναι αρκετά ενημερωμένη.

Tropeas
09/11/2006, 15:13
Υπάρχει και η Ανάβαση για αυτό το θέμα και είναι και ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρεία...
μακριά η Microsoft... :p