PDA

View Full Version : Eναρξη επαγγελματος Vol.IΙ



webassasin
18/02/2012, 02:18
Καποιοι θα θυμαστε μια συζητηση που ειχα ανοιξει πιο παλια,για ενα βενζιναδικο συγκεκριμενα.
Τα πραγματα οπως ξερουμε ολοι δεν πανε πολυ καλα,οποτε εκεινο το σχεδιο εμεινε στα χαρτια.
Ψαχνω τωρα να δω εαν αξιζει κατι σε ψιλικατζιδικο/περιπτερο η σε πρακτορειο ΟΠΑΠ.
Ειναι καποιος σε καποιον απο αυτους τους κλαδους?
Πραγματικα δεν εχω ορεξη να διαβαζω τα γνωστα σχολια,αν εχετε κατι να πειτε για να βοηθησετε καλως,αλλιως προχωρηστε,γιατι τελευταια βλεπω οτι δε βγαινει καν χαβαλες,αλλα μονο κακια.
Ευχαριστω πολυ.

Νικος χρ.
18/02/2012, 06:13
φιλε οτι θες να μαθεις για περιφτερο εδω περιφτερας λεμε!
:wave2:

Cpt. Haddock
18/02/2012, 07:46
...


247734

vaska
18/02/2012, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
...


«Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόµατί µου καὶ θύραν περιοχῆς περὶ τὰ χείλη µου»


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


BTW άπαιχτο το εμότικον

devil's animal
18/02/2012, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Καποιοι θα θυμαστε μια συζητηση που ειχα ανοιξει πιο παλια,για ενα βενζιναδικο συγκεκριμενα.

οχι αλλα παμ' παρακατω...

Τα πραγματα οπως ξερουμε ολοι δεν πανε πολυ καλα,οποτε εκεινο το σχεδιο εμεινε στα χαρτια.

πως γινεται τα πραγματα να μην πηγαινουν καλα και να θες παρ'ολ'αυτα να ανοιξεις επιχειρηση? επισης πως γινεται να μην πηγαινουν καλα για τους βενζιναδες που αυξανεται συνεχως η τιμη του εμπορευματος τους και ειναι κατα τροπο τινα "αγαθο πρωτης αναγκης"? (και μην μου πει κανεις οτι δεν κερδιζουν με την αυξηση..κατι μπικικινια δεκαδικα κοτσαρουν στην ηδη αυξημενη τιμη, που γι'αυτους στο τελος του χρονου βγαινουν χιλιαρικα)

Ψαχνω τωρα να δω εαν αξιζει κατι σε ψιλικατζιδικο/περιπτερο η σε πρακτορειο ΟΠΑΠ.

ρε φιλε εδω δεν βγαζουν τα ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ...θα βγαλουν τα ψιλικα?? το λεει και η ιδια η λεξη...ψιλολογια.. :lol:

Ειναι καποιος σε καποιον απο αυτους τους κλαδους?

εχουμε και Ο ΠΑΠτζη και περιφτερα αλλα ειναι και οι 2 ρεμαλια και χαραμοφαηδες οποτε σιγα μην σου πουνε οτι εχει ψωμι για να τους φας την δουλεια...:p

Πραγματικα δεν εχω ορεξη να διαβαζω τα γνωστα σχολια,αν εχετε κατι να πειτε για να βοηθησετε καλως,αλλιως προχωρηστε,γιατι τελευταια βλεπω οτι δε βγαινει καν χαβαλες,αλλα μονο κακια.
Ευχαριστω πολυ.

ελπιζω να βοηθησα...
:wave2:



:bigcry: :bigcry: :bigcry:

vaska
18/02/2012, 08:27
Τι να βοηθήσουμε ρε άνιμαλ????? Σε όποιο περίπτερο να πάει θα του πει 1200€ παραγγελία σε τσιγάρα, κέρδος 50 € μικτά. Δεν βλέπει ότι έχουν κλείσει τα μισά περίπτερα????

Από την άλλη ψιλικά ζαχαρώδη, είναι μαγαζιά για σκλάβους 19 ώρες την ημέρα σε θέλουν απίκο και δεν έχεις Κυριακές - εορτές. Είσαι και εκτεθειμένος στα ξορέξια του κάθε πρέζα που θα το δει πιο εύκολο να σου την πέσει για να βρει να πάρει την πρέζα του.

Επίσης σε κάθε 2 οικοδομικά τετράγωνα υπάρχει από 1 ψιλικά μίνι μάρκετ, οπότε πολύ περιορισμένο το πελατολόγιο.

Φτάνουν αυτά???

Νικος χρ.
18/02/2012, 08:48
καπως ετσι ειναι τα πραγματα!:(

sotpag
18/02/2012, 09:07
δλδ εγω που θελω να ανοιξω ψιλοπεριπτερο
στην αυλη του μαγαζιου μου και να πουλαω τσιγαρα κλπ
στο σχολειο διπλα, να μην το κανω !!!

DimChios
18/02/2012, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
...



εισαι μλκας!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

vagtav
18/02/2012, 09:25
Δεν σκέφτεσαι κάτι πιο παραγωγικό ρε φιλαράκι;
Έχουμε πήξει στη μεταπώληση.
Ιδέες πολλές. Όρεξη και φαντασία χρειάζεται.
Με τα λεφτά που χρειάζεται ένα προπό (και πόσο μάλλον ένα βενζινάδικο) μπορείς να κάνεις πολλές δουλίτσες για να βγάζουν ένα καλό μεροκάματο.
Αγόραζε πρώτες ύλες από παραγωγούς που τα "χαρίζουν" στους μεγαλέμπορους και φτιάξε μια μικρή βιοτεχνία παραδοσιακών γλυκών. Φτιάξε ένα eshop και δίνε τα ακόμα και στο εξωτερικό. Υπάρχουν παιδιά που πουλάνε μέσω eBay και πάνε μια χαρά.
Βρες τη "μούργα" από ελαιοπαραγωγούς και φτιάχνε πράσινα σαπούνια. Ανάρπαστα γίνονται.
Πάρε μέλι από τον Χυμαδόρη και φτιάχνε σπιτικά παστέλια και δίνε τα σε delicatessen.
Λίγο μάρκετινγκ χρειάζεται. Δες πχ τα καινούργια χαρτάκια για τον καπνό, αυτά με τον παππού. Παπαρια παππούς (όχι ο εικονιζόμενος φυσικά, μην παρεξηγηθούμε ). rolling Hellas διανομέας. Συσκευάζονται λέει στην ελληνική αγορά. Όχι ότι κατακευάζονται στην ελληνική αγορά. Ελπίζω να έπιασες το νόημα.

Φυσικά δεν μιλάμε για να πλουτίσεις. Μιλάμε για να αρχίσουμε να κάνουμε πράγματα που θα μας πάνε παρακάτω.
Αυτές είναι δικές μου σκέψεις για το πως πρέπει να κινηθούμε οι κάτοικοι των πόλεων. Για την επαρχία τα πράγματα είναι διαφορετικά. Φυσικά και δεν ισχυρίζομαι ότι είναι οι πλέον σωστές σκέψεις.

Για το ψιλικατζίδικο στα είπαν παραπάνω. Για το περίπτερο τα ίδια και χειρότερα. Οκ υπάρχουν περίπτερα που βγάζουν πολύ καλό μεροκάματο, αλλά είναι καβατζωμένα ή έχουν πολύ ακριβό ενοίκιο και απλά θα κάνεις μάγκα κάποιον που θα τρώει από τον κόπο σου

Νικος χρ.
18/02/2012, 09:27
+1000:rolleyes:

DimChios
18/02/2012, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Δεν σκέφτεσαι κάτι πιο παραγωγικό ρε φιλαράκι;
Έχουμε πήξει στη μεταπώληση.
Ιδέες πολλές. Όρεξη και φαντασία χρειάζεται.
Με τα λεφτά που χρειάζεται ένα προπό (και πόσο μάλλον ένα βενζινάδικο) μπορείς να κάνεις πολλές δουλίτσες για να βγάζουν ένα καλό μεροκάματο.
Αγόραζε πρώτες ύλες από παραγωγούς που τα "χαρίζουν" στους μεγαλέμπορους και φτιάξε μια μικρή βιοτεχνία παραδοσιακών γλυκών. Φτιάξε ένα eshop και δίνε τα ακόμα και στο εξωτερικό. Υπάρχουν παιδιά που πουλάνε μέσω eBay και πάνε μια χαρά.
Βρες τη "μούργα" από ελαιοπαραγωγούς και φτιάχνε πράσινα σαπούνια. Ανάρπαστα γίνονται.
Πάρε μέλι από τον Χυμαδόρη και φτιάχνε σπιτικά παστέλια και δίνε τα σε delicatessen.
Λίγο μάρκετινγκ χρειάζεται. Δες πχ τα καινούργια χαρτάκια για τον καπνό, αυτά με τον παππού. Παπαρια παππούς (όχι ο εικονιζόμενος φυσικά, μην παρεξηγηθούμε ). rolling Hellas διανομέας. Συσκευάζονται λέει στην ελληνική αγορά. Όχι ότι κατακευάζονται στην ελληνική αγορά. Ελπίζω να έπιασες το νόημα.

Φυσικά δεν μιλάμε για να πλουτίσεις. Μιλάμε για να αρχίσουμε να κάνουμε πράγματα που θα μας πάνε παρακάτω.
Αυτές είναι δικές μου σκέψεις για το πως πρέπει να κινηθούμε οι κάτοικοι των πόλεων. Για την επαρχία τα πράγματα είναι διαφορετικά. Φυσικά και δεν ισχυρίζομαι ότι είναι οι πλέον σωστές σκέψεις.

Για το ψιλικατζίδικο στα είπαν παραπάνω. Για το περίπτερο τα ίδια και χειρότερα. Οκ υπάρχουν περίπτερα που βγάζουν πολύ καλό μεροκάματο, αλλά είναι καβατζωμένα ή έχουν πολύ ακριβό ενοίκιο και απλά θα κάνεις μάγκα κάποιον που θα τρώει από τον κόπο σου



:a10: :a10: :a10: :a10:

vaska
18/02/2012, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
δλδ εγω που θελω να ανοιξω ψιλοπεριπτερο
στην αυλη του μαγαζιου μου και να πουλαω τσιγαρα κλπ
στο σχολειο διπλα, να μην το κανω !!!

Εσύ να πας να μάθεις να κολλάς κανένα σίδερο που κολλάς με λόγκο και ν' αφήσεις τα "περίπετρα" στην πάντα.


:smokin: :smokin: :smokin:

jimmis5
18/02/2012, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
δλδ εγω που θελω να ανοιξω ψιλοπεριπτερο
στην αυλη του μαγαζιου μου και να πουλαω τσιγαρα κλπ
στο σχολειο διπλα, να μην το κανω !!!

Φαλιτσαααα..ολα τα εχει σκεφτει!
http://www.youtube.com/watch?v=C1vKjeKD4ic
:lol: :lol: :lol:

airpanos
18/02/2012, 10:37
Ενεργειακα τζακια και καυστηρες σομπες πελλετ φιλε μου ειναι μια κερδοφορα επιχειρηση αυτον τον καιρο.Γνωστος μου που εχει τετοιο μαγαζι δεν προλαβαινει μπαινουν πελατες και ειναι σε φαση ωχ και αλλος πελατης την ωρα που ολοι βαρανε μυγες.

Ichigo
18/02/2012, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Καποιοι θα θυμαστε μια συζητηση που ειχα ανοιξει πιο παλια,για ενα βενζιναδικο συγκεκριμενα.
Τα πραγματα οπως ξερουμε ολοι δεν πανε πολυ καλα,οποτε εκεινο το σχεδιο εμεινε στα χαρτια.
Ψαχνω τωρα να δω εαν αξιζει κατι σε ψιλικατζιδικο/περιπτερο η σε πρακτορειο ΟΠΑΠ.
Ειναι καποιος σε καποιον απο αυτους τους κλαδους?
Πραγματικα δεν εχω ορεξη να διαβαζω τα γνωστα σχολια,αν εχετε κατι να πειτε για να βοηθησετε καλως,αλλιως προχωρηστε,γιατι τελευταια βλεπω οτι δε βγαινει καν χαβαλες,αλλα μονο κακια.
Ευχαριστω πολυ.

Τόσα χέρσα χωράφια έχει εκεί κάτω. Δε νομίζω ότι λείπουν και οι γεωπόνοι επίσης ούτε και η ενημέρωση για το τι έχει ζήτηση στην εγχώρια αγορά ούτε και οι απαιτήσεις εκλεκτών προϊόντων στις αγορές αναπτυσσόμενων χωρών - δες ποιες χώρες κοντά σε εμάς έχουν μεγάλη ανάπτυξη αυτή τη στιγμή και θα καταλάβεις :winka: :wave2:

Παράδειγμα (http://www.balsamon.gr/) :wave2:

SVX
18/02/2012, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Τόσα χέρσα χωράφια έχει εκεί κάτω. Δε νομίζω ότι λείπουν και οι γεωπόνοι επίσης ούτε και η ενημέρωση για το τι έχει ζήτηση στην εγχώρια αγορά ούτε και οι απαιτήσεις εκλεκτών προϊόντων στις αγορές αναπτυσσόμενων χωρών - δες ποιες χώρες κοντά σε εμάς έχουν μεγάλη ανάπτυξη αυτή τη στιγμή και θα καταλάβεις :winka: :wave2:

Παράδειγμα (http://www.balsamon.gr/) :wave2:


το θεμα ειναι οτι ενας μονος του ανθρωπος σε επιπεδο βιοτεχνιας, πρεπει να κρατησει τοσο χαμηλα τις τιμες , που και 20 ωρες τη μερα να δουλευει , το μεροκαματο θα ειναι ελεεινο (κι αυτο σε ιδανικες συνθηκες που δε βρεθει καποιος μεσαζοντας να σε κανει το ποοτανακι του)


πολλα πραγματα δεν εχουμε ενω θα μπορουσαμε... στην Αμερικη πουλανε τα κολυβα (βρασμενο σταρι) σε κεσεδακια , σε καταστηματα υγιεινης διατροφης....

η παστα ελιας κυκλοφορει σε συσκευασια μουσταρδας (Squeezee) ...

μεχρι και οι τσουκνιδες πουλιουνται για φαγητα και πιτες.....

γλυκοπατατες που καλλιεργουν στην Ελλαδα?

πρεπει να βαλουμε το βουκολικο μας μυαλο να δουλεψει....

Corvo
18/02/2012, 11:46
SVX και vagtav


+οσα γουσταρει η καρδια σας




:beer: :beer:

Εχετλαίος
18/02/2012, 11:54
Χιλιάδες τόνοι Κρητικά πορτακάλια πέφτουν και σαπίζουν γιατί δεν "αξίζει" οικονομικά να τα μαζέψει κανείς.
Αλλά η μαρμελάδα πωλείται πανάκριβα, η πορτοκαλόφλουδα μαγειρικής επίσης, η πούλπα κάνει φοβερί λίπασμα κτλ κτλ κτλ.
Αλλά...
Αλλά!
:mad:

webassasin
18/02/2012, 14:10
Απλα το περιπτερο θα ειναι το μικροτερο ρισκο.
εαν δεν παει καλα, η χασουρα θα ειναι σχετικα μικρη,για αυτο το εχω στο μυαλο μου.
Το προπο απλα το εχω στο μυαλο μου γιατι εχω ακουσει οτι δουλευει σχετικα καλα,αλλα σιγουρα παει αλλου ο προυπολογισμος.

karellen
18/02/2012, 14:14
Για περίπτερο δεν θα στο συνιστούσα.
Αφ' ενός κάτι έχει παιχτεί με τα τσιγάρα,με τα ποσοστά τους και είναι μη συμφέρουσα.
Από την άλλη κοίτα πόσα περίπτερα στην Καλαμάτα κλείσανε τον τελευταίο χρόνο και σε σημεία καλά-εμπορικά. :(

SoulGR
18/02/2012, 16:32
φιλε μου εκει χωραφια εχετε,νεος εισαι γτ δεν κοιτας για βιολογικες καλιεργιες?
- αμπελι,φασολακια ,ζαρζαβατικα-
εχουνε αρκετα καλα χρηματα αλλα και πολυ δουλεια..:wave2:

Gi_4ce
18/02/2012, 18:39
Χωράφια?
Εκτροφή σαλιγκαριών.

Ψαξτο, εχει χρήμα.

Περα απο την πλακα.

timman
18/02/2012, 19:03
Συμφωνώ με τους περισσότερους από πάνω.
Η μεταπώληση – εμπόριο για την Ελλάδα έχει πλέον πεθάνει. Ανακυκλώνονται τα εισερχόμενα χρήματα και βγαίνουν πάλι εκτός.
Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν παράγουμε τίποτα. Πόσο μάλλον να εξάγουμε εγχώριο προϊόν. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και εργάζομαι σε μεγάλο κατάστημα εμπορίας ειδών θέρμανσης και κλιματισμού στη Πάτρα. Τα πράγματα δεν πηγαίνουν και τόσο καλά, {για το φίλο πιο πάνω, η σόμπες Pellet και τα λοιπά δεν έχουν και πολύ μέλλον. Μόδα είναι και θα περάσει. Ειδικά εάν τελικά από του χρόνου διατεθεί το βιοντίζελ στα 0,50€}. και σκέφτομαι να ασχοληθώ με καλλιέργειες προϊόντων που έχουν ζήτηση ιδιαίτερα στο εξωτερικό. Σαλιγκάρια, αρωματικά φυτά, αλόη ιπποφαές κτλ. Τα σαλιγκάρια μάλλον θα τα ξεκινήσω το καλοκαίρι, ενώ ήδη έχω φυτέψει 40 – 50 ρίζες ιπποφαές.
Αυτά από μένα. Καλή τύχη ότι και αν κάνεις.

SVX
18/02/2012, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από timman
και σκέφτομαι να ασχοληθώ με καλλιέργειες προϊόντων που έχουν ζήτηση ιδιαίτερα στο εξωτερικό. Σαλιγκάρια, αρωματικά φυτά, αλόη ιπποφαές κτλ. Τα σαλιγκάρια μάλλον θα τα ξεκινήσω το καλοκαίρι, ενώ ήδη έχω φυτέψει 40 – 50 ρίζες ιπποφαές.
Αυτά από μένα. Καλή τύχη ότι και αν κάνεις.

ναι αλλα κανενας δε λεει το αλλο....


πριν 10 χρονια ειχε 1 καλλιεργητη σαλιγκαριων στο Πολυκαστρο, 1 στο Ομορφοχωρι Λαρισας, κανα 2 στην Κρητη και 2 στην Πελοποννησο...


αν οι καλλιεργητες σαλιγκαριων γινουν απο 5 , 55 και αρχισουν ολοι να βαζουν ροδια , ιπποφαες κλπ .... εκει που αδιαπραγματευτα βγαιναν 3,5 ευρω το κιλο... μετα θα ερχεται ο εμπορος και θα σου λεει "- τα δινεις με 2μιση ευρω? ο αλλος συμφωνησε για 1,90 , αν δε θελεις , παω στον αλλο"

το ιδιο και με τα ροδια κλπ κλπ κλπ

MikeG
18/02/2012, 19:29
Ψαχτείτε πολύ πριν κάνετε κάτι, γιατί διαβάζω πολλές ανακρίβειες εδώ μέσα.

Cpt. Haddock
18/02/2012, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Δεν σκέφτεσαι κάτι πιο παραγωγικό ρε φιλαράκι;[...]

Το λες στον άνθρωπο που για να ρωτήσει για επιδομα ανεργίας ανοιξε θρεντ εδω επειδη βαριόταν να πάει στον ΟΑΕΔ. :lol:

nikos_abel
18/02/2012, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ναι αλλα κανενας δε λεει το αλλο....


πριν 10 χρονια ειχε 1 καλλιεργητη σαλιγκαριων στο Πολυκαστρο, 1 στο Ομορφοχωρι Λαρισας, κανα 2 στην Κρητη και 2 στην Πελοποννησο...


αν οι καλλιεργητες σαλιγκαριων γινουν απο 5 , 55 και αρχισουν ολοι να βαζουν ροδια , ιπποφαες κλπ .... εκει που αδιαπραγματευτα βγαιναν 3,5 ευρω το κιλο... μετα θα ερχεται ο εμπορος και θα σου λεει "- τα δινεις με 2μιση ευρω? ο αλλος συμφωνησε για 1,90 , αν δε θελεις , παω στον αλλο"

το ιδιο και με τα ροδια κλπ κλπ κλπ

Αυτό λέγεται ανταγωνισμός. Αλλιώς θα υπάρχει μονοπώλιο.

Μετά θα έρθει κοινοτική οδηγία να εκτρέφεται το τάδε σαλιγκάρι στην Ελλάδα.

Ύστερα δε θα συμφέρει με 0.60 το κιλό και θα τα τρώνε οι καρακάξες.

Το όνειρο είναι στάνταρ πως εξελίσεται.







Στο τέλος έχει ΔΝΤ.

webassasin
18/02/2012, 20:59
Σου φαινεται αστειο καπτεν?
Μου φαινεται πολυ λογικο να ρωταω καποια πραματα που πιθανοτατα καποιοι τα ξερουν,απο το να παω στα τυφλα ψαχνοντας το οτιδηποτε,ειτε στον ΟΑΕΔ οπως λες ειτε γκουγλαροντας.
Δε ζητησα συμβουλες για το πως να γινω πλουσιος.
το εχετε παραγαμησει το θεμα,μαθετε να φερεστε και να μιλατε σαν ανθρωποι επιτελους.

SVX
18/02/2012, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin

Μου φαινεται πολυ λογικο να ρωταω καποια πραματα που πιθανοτατα καποιοι τα ξερουν,απο το να παω στα τυφλα ψαχνοντας το οτιδηποτε,ειτε στον ΟΑΕΔ οπως λες ειτε γκουγλαροντας.
Δε ζητησα συμβουλες για το πως να γινω πλουσιος.


αδερφε.... μεγαλη προσοχη σε "καλοθελητες" παντος ειδους που θα σου φουσκωσουν τα μυαλα με " επιδοτησεις χωρις να δωσεις φραγκο" "ΕΣΠΑ σιγουρα λεφτα" "θα τους τα παρουμε με τα ελαχιστα δικαιολογητικα" " εκπονουμε γαματες μελετες χωρις να κανετε εσεις τιποτα"




να ξερεις ...σε τετοιες εποχες ... πολλοι θελουν να "βοηθησουν"

webassasin
18/02/2012, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αδερφε.... μεγαλη προσοχη σε "καλοθελητες" παντος ειδους που θα σου φουσκωσουν τα μυαλα με " επιδοτησεις χωρις να δωσεις φραγκο" "ΕΣΠΑ σιγουρα λεφτα" "θα τους τα παρουμε με τα ελαχιστα δικαιολογητικα" " εκπονουμε γαματες μελετες χωρις να κανετε εσεις τιποτα"




να ξερεις ...σε τετοιες εποχες ... πολλοι θελουν να "βοηθησουν"
δε φουσκωνει το μυαλο μου για κανενα λογο,εχω ακουσει πολλα και πλεον δεν ακουω τιποτε απο αυτα.
ειδικα αυτοι με τις μελετες,πολλη μοδα τελευταια.

devil's animal
18/02/2012, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin

Μου φαινεται πολυ λογικο να ρωταω καποια πραματα που πιθανοτατα καποιοι τα ξερουν,απο το να παω στα τυφλα ψαχνοντας το οτιδηποτε,ειτε στον ΟΑΕΔ οπως λες ειτε γκουγλαροντας.
Δε ζητησα συμβουλες για το πως να γινω πλουσιος.
το εχετε παραγαμησει το θεμα,μαθετε να φερεστε και να μιλατε σαν ανθρωποι επιτελους.

που τα ρωτας αυτα τα πραγματα ρε μεγαλε?
στους κολλητους σου?
εχεις μπει σε ενα μοτοσυκλετιστικο φορουμ και ρωτας την καθε ασχετη παπαρια που σου ερχεται στο μυαλο επειδη βαριεσαι να γκουγκλαρεις ή να πας στον αρμοδιο φορεα...:rolleyes:

δλδ αν αυτη δεν ειναι η τακτικη του σπασικλα μ@λακοκ@υλη που εχει εθιστει στην μ@λακια του νετ και των φορουμ, τοτε ποια ειναι?:rolleyes:

αν λες αληθεια στο προφιλ σου εισαι 27 χρονων νεος ανθρωπος και θες να στηριχτεις σε επαγγελματικες συμβουλες που θα σου δωσουν 100 μηχανοβιοι...

αντι να πας στον ψιλικατζη της γειτονιας σου να ρωτησεις πως πανε οι δουλειες...
να πας και σε αλλο ψιλικατζιδικο...
να πας σε καναν φιλο φιλου περιπτερα...
να ερθεις face to face με ολους τους ανθρωπους να δεις τις εκφρασεις τους οταν τους μιλας...
να "αφουγκραστεις" τα προβληματα του οποιου επιχειρηματια και να κανεις μια σωστη ερευνα για το επαγγελμα που θελεις...

εχεις μπει εδω μεσα που ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του (και καλα κανει στην τελικη) αφου δεν αφορα καθαρα μοτοσυκλετιστικο θεμα και περιμενεις να βγαλεις ακρη...

ενταξει ειπαμε...πολλοι γουσταρουμε που το φορουμ εχει και κοινωνικοπολιτικοοικονομικοκουτσομπολιστικη ζωνη και ο καθενας λεει την παπαρια του και γινεται και χαβαλες και φυσικα σπαμ....αλλα τα ορια εχουν ξεφτιλιστει με σενα...

μ'αρεσει που λες

Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin

Πραγματικα δεν εχω ορεξη να διαβαζω τα γνωστα σχολια,αν εχετε κατι να πειτε για να βοηθησετε καλως,αλλιως προχωρηστε,γιατι τελευταια βλεπω οτι δε βγαινει καν χαβαλες,αλλα μονο κακια.


τι λες ρε τιτανοτεραστιε που θα μας πεις και τι να πουμε και τι να κανουμε??


αλλα αν αυτο ειναι το προφιλ ενος νεου ανθρωπου που ψαχνεται να "δημιουργησει" στην ζωη, τοτε πως να σωθουμε σαν χωρα?? :sad:

αντε να βοσκησεις κανα σαλιγκαρο τωρα...
:wave2:

Ζεύκας
18/02/2012, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αντε να βοσκησεις κανα σαλιγκαρο τωρα...
:wave2:

σκληρές δηλώσεις από ένα σκληρό μηχανόβιο

7gibernau
19/02/2012, 00:24
Σκιάχτικα.....

Ichigo
19/02/2012, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Σου φαινεται αστειο καπτεν?
Μου φαινεται πολυ λογικο να ρωταω καποια πραματα που πιθανοτατα καποιοι τα ξερουν,απο το να παω στα τυφλα ψαχνοντας το οτιδηποτε,ειτε στον ΟΑΕΔ οπως λες ειτε γκουγλαροντας.
Δε ζητησα συμβουλες για το πως να γινω πλουσιος.
το εχετε παραγαμησει το θεμα,μαθετε να φερεστε και να μιλατε σαν ανθρωποι επιτελους.

Χμμ ναι για θέματα ΟΑΕΔ δεν πάμε να ρωτήσουμε στον ΟΑΕΔ αλλά πρώτα στο forum... If that's the way I rest my case :uplate: :a56:

timman
19/02/2012, 02:43
Σε σχέση με αυτά που έγραψα πιο πάνω (αν και off topic) με τις καλλιέργειες που έχουν απήχηση στο εξωτερικό, δε χρειάζεται καμία συμβουλευτική – μελετητική εταιρεία. Που να σε υποχρεώνει να πληρώνεις την υποστήριξη για να έχεις απορρόφηση του προϊόντος σου. Ότι και αν είναι αυτό. Γιατί στην ουσία πληρώνεσαι από το μεσάζοντα που στο τέλος θα καθορίσει τη τιμή. Και τότε αν οι καλλιεργητές από πέντε γίνουν δεκαπέντε όντως στο τέλος ο κόπος σου θα γίνει κέρδος για τους ‘άλλους’.

Το θέμα είναι να βρεις τι μπορείς να παράγεις που είναι εύκολα απορροφήσιμο, και να έχει ζήτηση στο εξωτερικό. Και η πώληση να γίνεται απευθείας στο εξωτερικό. Αν ξέρει κανείς από Αγγλία ας μας πει πόσο κοστίζει ένα γλαστράκι βασιλικός εκεί ή ένα ματσάκι ρίγανη. Ευκαιρίες υπάρχουν πολλές αλλά χρειάζεται λίγο marketing και προσωπική εργασία.
Sorry και πάλι για το off topic…
:wave2: :wave2:

vaska
19/02/2012, 09:38
@ devil's animal


Βλέπω τον διάουλα να σβουρίζει γύρω από τον εαυτό του, ακούω και πως μιλάς σ' έναν συνάδελφο μοτοσικλετιστή, έχω δει και φωτό του σατανομηχανήματος που καβαλάς και μα τη Μπαναγία σε λέω

:a53: :a53: :a53:.



Τελικά οι περισσότεροι από εδώ μέσα είστε τομάρια, μη δείτε άνθρωπο να προσπαθεί να προκόψει, αμέσως να πέσετε να τον φάτε.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



@ webassasin

Δύσκολοι οι καιροί φίλε μου και τα μικρομάγαζα απίστευτα πολλά για να έχουν ένα αξιοπρεπές κέρδος. σου έγραψα και πιο πάνω την άποψή μου, αλλά κι εσύ πρέπει από μόνος σου να κάνες την έρευνά σου και ν' αποφασίσεις. Αν κάποιος από μας ήξερε τη μαγική φόρμουλα να είσαι σίγουρος ότι θα την είχε αφ' ενός υλοποιήσει και δεν θα την έλεγε σε κανένα μοτοφόρουμ αφ' εταίρου.

Ακόμα και σε καιρό κρίσης υπάρχουν τρόποι να βγάλει κάποιος χρήμα, αρκεί να διαφοροποιηθεί από τη μάζα.

Και όπως σου είπε ο Σταύρος πήγαινε σε επαγγελματίες και ρώτησε. Θα έχεις πληρέστερη άποψη.

Χθες κουβέντιαζα με σοβαρότατο επαγγελματία στον χώρο των εργαλείων και των βιομηχανικών, με 153 χρόνια επιχείρηση σε Πάτρα και Πειραιά. Δεν έχει κάνει καμία απόλυση, δεν έχει κάνει καμία μείωση μισθών και καμία περικοπή δώρου κι επιδομάτων και η επιχείρησή του ακόμα και κάτω από αυτές τις συνθήκες είναι κερδοφόρα. Μιλούσαμε περίπου 2 ώρες. Πολύτιμες οι συμβουλές του αλλά και η εμπειρία του που δυστυχώς δεν μπορεί να μεταφερθεί μέσω πληκτρολογίου.

:wave2: :wave2: :wave2:

vagtav
19/02/2012, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ψαχτείτε πολύ πριν κάνετε κάτι, γιατί διαβάζω πολλές ανακρίβειες εδώ μέσα.

+990

vagtav
19/02/2012, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το λες στον άνθρωπο που για να ρωτήσει για επιδομα ανεργίας ανοιξε θρεντ εδω επειδη βαριόταν να πάει στον ΟΑΕΔ. :lol:

Δεν γνωρίζω σε ποιον απαντώ και να σου πω την αλήθεια δεν με απασχολεί κιόλας.
Τις σκέψεις μου έγραψα.

Sapadak
20/02/2012, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από timman
Σαλιγκάρια, αρωματικά φυτά, αλόη ιπποφαές κτλ.


Απο ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ - Δ.Α.Ε. (ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΤΟΜΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. (http://stasi-zois.blogspot.com/)



Το συνέδριο προσφέρει την ευκαιρία της ανοιχτής συζήτησης με τους διοργανωτές για τις προοπτικές και την στρατηγική ανάπτυξης εκτροφής των σαλιγκαριών στην Ελλάδα. Κεντρικοί ομιλητές θα είναι ο Φαίδων Χηνιάδης και ο Χρήστος Παπαμάνθος, γεωπόνοι, καθώς και ο Αθανάσιος Γκόγκας, βιολόγος και ειδικός στην εκτροφή σαλιγκαριών. Το συνέδριο θα υλοποιηθεί από το σωματείο «Στάσης Ζωής» σε συνεργασία με το Ελληνικό Ινστιτούτο Σαλιγκαροτροφίας (ΕΛΙΣΑ) και τελεί υπό την αιγίδα του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων. Το σωματείο διοργανώνει συνέδρια και σεμινάρια για την επιμόρφωση των πολιτών σε αγροτικές δραστηριότητες και για την ανάπτυξη της περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης των νέων.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποστείλουν ηλεκτρονικό μήνυμα στο email: efizissi@stasi-zois.gr ή να καλούν στο τηλέφωνο 210 9889877. ΠΟΤΕ: 10 Μαρτίου ΠΟΥ: Ξενοδοχείο Metropolitan, Συγγρού 265, Αθήνα INFO: stasi-zois.blogspot.com

ernti
20/02/2012, 20:19
Ρε παιδιά,εσείς πάνω,τσι καλλιεργείτε τσι χοχλιούς?
Γιατί εμείς εδώ,μετά τη βροχή,βγαίνουμε όξω και τσι μαζώνουμε τζάμπα.
Δε το'ξερα ότι μπορώ να τα κάνω κι εξαγωγή έξω τα χοχλιδάκια που μαζώνω.
Θα τα προτιμάνε κιόλας τα δικά μου που είναι κι ''ελευθέρας βοσκής'' κι όχι θερμοκηπίου.
:rotflmao: :rotflmao:

chr1s_86
20/02/2012, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


:a23: :beer: :beer: :beer:

TROOPER
21/02/2012, 10:55
κλειδωνει και :a28: webassasin για το υφακι.αν συνεχισεις σε αυτο το μοτιβο (σε παρακολουθω καιρο) θα αναλαβουν οι ανωτερες δυναμεις των ελοχιμ και νεφελιμ.αν παλι χαλαρωσεις ολα θα πανε καλα.