PDA

View Full Version : θερμομετρο για εξωτερικη θερμοκρασια



intruder
18/02/2012, 10:55
ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε θερμομετρο για εξωτερικη θερμοκρασια αδιαβροχο να το στερεωσουμε διπλα στα οργανα?

adhsgti
19/02/2012, 10:54
http://www.webbikeworld.com/r4/motorcycle-volt-meter/

http://www.louis.de/_10e692e448f9f1a7c441f220b286f1e16a/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=480&wgr=347&list_total=11&anzeige=0&artnr_gr=10034893

http://www.louis.de/_10e692e448f9f1a7c441f220b286f1e16a/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=480&wgr=347&list_total=11&anzeige=0&artnr_gr=10034851

McGyver
19/02/2012, 11:27
Τα δύο ψηφιακά ΔΕΝ είναι αδιάβροχα και αν επιλέξεις κάποιο από αυτά θα πρέπει να το προστατέψεις από νερά.

Εγώ έχω βάλει το Striker της Trailtech που έχει και θερμόμετρο...

captajohn
19/02/2012, 12:50
Ψάξε σε pet shop για θερμόμετρο ενυδρείου χωρίς εξωτερικό αισθητήρα. (αυτά που τα "βαφτίζεις" ολόκληρα στη δεξαμενή) :D

metalheart
19/02/2012, 14:34
http://www.ebay.com/itm/Digital-Submersible-LCD-Thermometer-Sensor-Aquarium-Fish-Tank-Water-Waterproof-/310365262770?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item48433613b2#ht_4711wt_1035

Τσίμπα 2 να δώσεις και ένα στον Λαμπ μας για το ενυδρείο :smokin:

adhsgti
21/02/2012, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από metalheart
http://www.ebay.com/itm/Digital-Submersible-LCD-Thermometer-Sensor-Aquarium-Fish-Tank-Water-Waterproof-/310365262770?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item48433613b2#ht_4711wt_1035

Τσίμπα 2 να δώσεις και ένα στον Λαμπ μας για το ενυδρείο :smokin:

καλο αυτό αλλά : Temperature measuring range: 0°C ~ 50°C
μεν θα μου πεις "σίγα μην βγείς με την μηχανή με -2°C" αλλά γιάτι να μην εχεις όλο το αποδεκτό φάσμα θερμοκρασίας ;)

chr1s_86
21/02/2012, 13:23
Καλά όλα αυτά στα link αλλά δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος αισθητήρας θερμοκρασίας με καλώδιο και να είναι καλυμένος ;; Τι θα μετράνε αυτά; τον αέρα που έρχεται καταπάνω τους;

intruder
21/02/2012, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από adhsgti
καλο αυτό αλλά : Temperature measuring range: 0°C ~ 50°C
μεν θα μου πεις "σίγα μην βγείς με την μηχανή με -2°C" αλλά γιάτι να μην εχεις όλο το αποδεκτό φάσμα θερμοκρασίας ;)


ισα ισα για τετοοιες θερμοκρασιες μιλαω.εκει που δεν καταλαβαινεις εσυ το κρυο λογω εξοπλισμου μην μπεις σε στροφη με -2 κ χορευεις ζεμπεκιες:D

thalasinos
21/02/2012, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε θερμομετρο για εξωτερικη θερμοκρασια αδιαβροχο να το στερεωσουμε διπλα στα οργανα?


Επειδη το εχω ψαξει λιγο, τα αδιαβροχα για μηχανη κοστιζουν λιγο!!!
εαν εισαι ανθρωπος που πιανουν τα χερια του θα σου προτεινα δυο περιπτωσεις
και με κοστος απο 3-9 ευρω. Δουλευουν απο -10

Απλως θα πρεπει να ασχοληθεις να το φτιαξεις εσυ αδιαβροχο !
εγω το εχω βαλει διπλο τζαμακι και οσες βροχες και πλυσιματα εχει φαει δεν περναει τιποτα!

1η !!


248061

thalasinos
21/02/2012, 17:33
Η 2η περιπτωση ειναι αυτη, αναλογως τι σου αρεσει σαν εμφανιση!!
Και τα δυο που τα εχω δοκιμασει δειχνουν πολυ καλα και με ακριβεια!
εχουν καλωδια + και - και εναν αισθητηρα θερμοκρασιας

Αυτο που πρεπει να κανεις με τα καλωδια ειναι να συνδεσεις ενα (δεν θυμαμαι πως το λενε τωρα!!) μικροσενσορα ας το πω!! και να κατεβασεις τα volt απο 12 volt που θα παιρνει απο την μηχανη σου θα τα κατεβασει στα 5volt επειδη αυτα ετσι δουλευουν.



το εχω τωρα κανα χρονο και δουλευει πολυ καλα!


248062

metalheart
21/02/2012, 18:41
Το να βασιστείς στο θερμόμετρο για να μην χορέψεις ζεμπεκιά Γιώργο είναι το λιγότερο ανόητο και μάλλον επικίνδυνο εκτός αν βρείς θερμόμετρο που να μετράει θερμοκρασία οδοστρώματος (η οποία μπορεί να διαφέρει αισθητά απο του αέρα) και να υπολογίζει και την σκία που θα υπάρχει στην έξοδο της στροφής και εκεί θα έχει μείνει πάγος άρα μόνο λανθασμένη σιγουριά μπορεί να σε δώσει το θερμόμετρο. Το +5 στον αέρα είναι αρκετά χαμηλή ένδειξη ώστε να σε προιδεάσει για πιθανότητα πάγου και να κινηθείς ανάλογα με την διαδρομή και την κρίση σου. (άποψη μου πάντα)

Το πιο σίγουρο για να ελέγχεις τον δρόμο είναι ένας άλλος να πηγαίνει μπροστά απο εσένα (έχεις μερικούς εκεί ):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

@thallasinος πολύ όμορφο το 2ο.

@intruder εγώ ζεμπεκιές χόρεψα και με +40 απο ότι θυμάσαι :p :p

@adhsgti και με λιγότερο απο -2 έχω κυκλοφορήσει και πιθανότατα θα ξανακυκλοφορήσω αλλά θερμόμετρο δεν είχα και για τους λόγους που προανέφερα δεν πιστέυω ότι θα με πρόσφερε κατι ένα απλά έδωσα λινκ για θερμόμετρα ενυδρείου γιατί αυτά είχαν αναφερθεί παραπάνω.

MG-KTiNoS
21/02/2012, 19:05
Εγώ έχω μια απορία…
Τι να το κάνεις ρε φίλε το θερμόμετρο δεν ξέρεις αν κρυώνεις ?

:hypnotize

intruder
22/02/2012, 22:11
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από metalheart

@intruder εγώ ζεμπεκιές χόρεψα και με +40 απο ότι θυμάσαι :p :p


......κ να μην οδηγουσες παλι ζεμπεκιες θα χορευες:smokin: :smokin:


thalassine το 1ο μΕ αρεσε:beer:

adhsgti
23/02/2012, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από metalheart
Το να βασιστείς στο θερμόμετρο για να μην χορέψεις ζεμπεκιά Γιώργο είναι το λιγότερο ανόητο και μάλλον επικίνδυνο εκτός αν βρείς θερμόμετρο που να μετράει θερμοκρασία οδοστρώματος (η οποία μπορεί να διαφέρει αισθητά απο του αέρα) και να υπολογίζει και την σκία που θα υπάρχει στην έξοδο της στροφής και εκεί θα έχει μείνει πάγος άρα μόνο λανθασμένη σιγουριά μπορεί να σε δώσει το θερμόμετρο. Το +5 στον αέρα είναι αρκετά χαμηλή ένδειξη ώστε να σε προιδεάσει για πιθανότητα πάγου και να κινηθείς ανάλογα με την διαδρομή και την κρίση σου. (άποψη μου πάντα)

Το πιο σίγουρο για να ελέγχεις τον δρόμο είναι ένας άλλος να πηγαίνει μπροστά απο εσένα (έχεις μερικούς εκεί ):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

@thallasinος πολύ όμορφο το 2ο.

@intruder εγώ ζεμπεκιές χόρεψα και με +40 απο ότι θυμάσαι :p :p

@adhsgti και με λιγότερο απο -2 έχω κυκλοφορήσει και πιθανότατα θα ξανακυκλοφορήσω αλλά θερμόμετρο δεν είχα και για τους λόγους που προανέφερα δεν πιστέυω ότι θα με πρόσφερε κατι ένα απλά έδωσα λινκ για θερμόμετρα ενυδρείου γιατί αυτά είχαν αναφερθεί παραπάνω.

για να μην παρεξηγηθω εγω για το -2 το ειπα για το θεμα να εχει και το φασμα θερμοκρασιας στα (-)
εγω παντως θα διαλεγα το ψηφιακο που εχει και voltmeter...

metalheart
24/02/2012, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από metalheart

@intruder εγώ ζεμπεκιές χόρεψα και με +40 απο ότι θυμάσαι :p :p


......κ να μην οδηγουσες παλι ζεμπεκιες θα χορευες:smokin: :smokin:


thalassine το 1ο μΕ αρεσε:beer:


ξέχασα ότι όταν ΔΕΝ οδηγάω προλαβαίνεις και να με δεις ρε :winka: :winka:

και το 2ο είναι πιο ωραίο τέλος

πυξιδας990
19/12/2014, 17:59
http://www.motoraid.eu/koso-multifunction-meter
ξεθαψιμο.
για το παραπανω,εχει κανεις αποψη?
καποια αλλη προταση?

Pan (dvs)
20/12/2014, 08:09
http://www.motoraid.eu/koso-multifunction-meter
ξεθαψιμο.
για το παραπανω,εχει κανεις αποψη?
καποια αλλη προταση?

Ηθελα να το παρω,αλλα θεωρησα ασκοπο να δωσω τοσα λεφτα για να μαθαινω τη θερμοκρασια.Δεν θα με βοηθουσε σε κατι.

Φιλος που το αγορασε μου ειπε οτι λειτουργει πολυ καλα.

SHOOTER045
20/12/2014, 14:44
στο ΤΑ700 τοποθετησα ενα απο τα lidl
το στερεωσα με αυτοκολλητο velcro
απλα σε ενα πλυσιμο που δεν το προσεξα πηρε νερακι και ψιλοχαλασαν οι ενδειξεις,αλλα δουλευει ακομα

mikepap
20/12/2014, 15:04
328920.ειναι βολτομετρο-θερμοκρασια περιβαλοντος με μικρο μηκος καλωδιου του αισθητηρα[ενα απο τα μειον του]-χρονομετρο αν δουλεψει το οργανο απο μπαταρια μεσο αυτοματου ρελε για να σβηνει τελειος οταν κλεινης τον διακοπτη και καθε που ανοιγεις διακοπτη η ωρα κανει ρισετ στο 00[ετσι μπορεις να εχεις πληροφορια για καθε διαδρομη ποση ωρα εκανες] επισης αδιαβροχο τεσταρισμενο με πιεστικο και φωτιζομενο τοσο που κ ημερα κατω απο μικρη γεφυρα ειναι πολυ φωτεινο.αγορα απο μαγαζι στην πατρα.ελπιζω να βοηθησα,καλες γιορτες σε ολους μας....

πυξιδας990
20/12/2014, 16:48
φιλε 2 οργανα βλεπω στη φωτο.
αναφερεσαι στο koso που ειναι απο κατω?

Pan (dvs)
20/12/2014, 17:24
φιλε 2 οργανα βλεπω στη φωτο.
αναφερεσαι στο koso που ειναι απο κατω?

Αν κρινω απο τις ενδειξεις δεξια,ναι.

mikepap
20/12/2014, 17:49
για το κατω αναφερθηκα το koso.το αλλο ειναι θερμοκρασια νερου με βαλβιδα θερμοκρασιας πανω σε ανταπτορα[βαλβιδα και ανταπτορας ειναι στο σετ] που παρεμβαλεται στο μπαιμπας του κολαρου του θερμοστατη και η ενδειξη ειναι αριθμητικη με πολυ μεγαλη ακριβεια,ετσι ελεγχω ποτε περνει το βεντιλατερ και σε τι βαθμους.δεν ειναι φωτιζομενο [ενα μειον για το βραδυ],ειναι αδιαβροχο αλλα εχει δικη του μπαταρια που την αλλαζεις καθε 5 χρονια,οποτε δεν χρειαζεται ιδιαιτερη μαλλον καθολου καλοδιοση.το καλωδιο απο τον σενσορα μεχρι το οργανο ειναι πολυ μακρυ για να φτασει ψηλα και να κρυφτει.προσοχη θελει στην διαμετρο του κολαρου για την αντιστοιχη του ανταπτορα,σε καθε μοτο διαφερει.σορυ αν σας κουρασα....mike