PDA

View Full Version : Προβλημα με μπαταρια..



thodoris1502
18/02/2012, 23:10
Καλησπερα παιδια.εχω το suzuki burgman 200cc.
Εχω προβλημα με την μπαταρια. Εκει που οδηγω σβηνει ξαφνικα (νεκρωνει τελειως ).Ανοιξα το καπακι και με ενα κατσαβιδι γυρνωντας την βιδα που κρατα τον ενα ακροδεκτη λιγο αριστερα δεξια βρισκω το σημειο που δινει ρευμα κ το βαζω μπροστα. το πηγα στο συνεργειο κ αυτοι μου εβαλαν σιλικονι στην βιδα ετσι ωστε να μην κουνιεται καθολου η βιδα!!! Που δυστηχως σημερα το μεσημερι μου ξανα εσβησε...παλι καλα ειχα μαζεψει φορα κ καταφερα να σταματησω στην ακρη. Τι μπορει να φταιει..? να αλλαξω ακροδεκτη??? Καποια στιγμη σκεφτομαι στο μπρελοκ να βαλω μαζι μου κ ενα κατσαβιδι...:(

OldMan
21/02/2012, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από thodoris1502
Ανοιξα το καπακι και με ενα κατσαβιδι γυρνωντας την βιδα που κρατα τον ενα ακροδεκτη λιγο αριστερα δεξια βρισκω το σημειο που δινει ρευμα κ το βαζω μπροστα.
Άρα είσαι έτοιμος να συντονίσεις και απρόμαυρη τηλεόραση με varistor... !! :beer:


Προφανώς έχει χαλαρώσει απελπιστικά ο ακροδέκτης του πόλου (η έχει φθαρεί ο ίδιος ο πόλος) και δεν σφίγγει αποτελεσματικά..
Το σωστό είναι να αλλάξεις ακροδέκτη (σκατοδουλειά) ή πριν το τελικό σφίξιμο να "καρφώσεις" 2-3 κομματάκια μαλακού μετάλλου (π.χ. χαλκού) ανάμεσα σε ακροδέκτη και πόλο και μετά να σφίξεις (γυφτοδουλειά)... :wave2: